Horen en zien Uitgaan in Haarlem Dagboek van een Alphenaar Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto Kort en bondig DE FMM in één woord: fantastisch! VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 15 ''fyqatéïzfï televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Beste soldaten Russische televisie Albert van Dalsum V oetbaluitzending De radio geeft zaterdag T elevisie programma TONEEL MUZIEK VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN AMATEURTONEEL TENTOONSTELLINGEN De negen muzen De jeugd en de gevaren van het roken Balanchine komt naar Nederland Debat over filmkeuring DOOR PIERRE NORD „Mijn vrouw noemt dit mijn feestjas!" VWÊÊÈIÊÊiÊÈ' Door technische moeilijkheden gedwon gen moest de VARA donderdagavond het televisietoneel tot de pia vota te laten be horen. Men organiseerde nu een uitzending uit de legerplaats Ermelo, waar onder aus piciën van de Dienst Welzijnszorg de „Haagse Operettezangers" voor onze mili tairen optraden met een voorstelling van Das Dreimadlerhaus. De kijkers konden vaststellen, dat de hoogste legerinstanties niet verzuimen de jongens tal van attrac ties te bezorgen van bepaald geen opper vlakkig karakter, al had dat helaas geen betrekking op de vocale en dramatische prestaties van het merendeel der Haagse Operettezangers. Dit droeg het duidelijke stempel van een tweede rangs gezelschap, waarin de goede wil de talenten verre overtreft. Er waren uitzonderingen: de vertolker van de Schubert-rol, de komische vader der drie aanbiddelijke meisjes, de niet onbegaafde speelster van de Hanner- figuur, die overigens nog veel heeft te leren. De soldaten reageerden heel dankbaar, vooral gul met applaus. Dat is niet zo on begrijpelijk. Zoals zij in een voortreffelijke reportage tijdens de pauze vertelden, wa ren zij met deze afwisseling in het pro gramma van hun vertier best ingenomen. Wij waren het meest met de soldaten in genomen. De natuurlijkheid in hun optre den, de goede manieren, die zij toonden, hun oprechtheid, vormden een fris en har telijk intermezzo. Willy van Hemert be stuurde de camera's. Hij bleek zeer ge- inspireerd en zorgde voor een even ver kwikkend beeld als Arie Kleiwegt voor een spontaan gevoerd interview. Beeldschermer Op een avondzitting van de Opperste Sovjet heeft de Russische minister van Verbindingen Nikolai Psoertsewe gezegd, dat er op het ogenblik eenenzeventig tele visiecentra in de Sovjet-Unie in werking zijn. Hij voegde er aan toe, dat er voor 1 januari nog dertien geopend zullen wor den, waardoor men in alle hoofdsteden van de Sovjet-Unie en in de grootste steden van het land naar de televisie zal kunnen kijken. Psoertsewe zei ook dat grote aan dacht aan de ontwikkeling van kleuren televisie wordt besteed en dat proefuit- zendingen al in Moskou hebben plaats ge had. Zaterdag 21 november zendt de K.R.O.- Televisie een kort programma uit bij ge legenheid van het zilveren jubileum van de regisseur-acteur Albert van Dalsum. De 70-jarige zal een fragment spelen uit het stuk, dat hij bij gelegenheid van zijn jubileum koos, „Saul's dood" van Abel J. Herzberg, dat op diezelfde avond in gala-première gaat bij de Haagse Come- die onder regie van P. Steenbergen. Wim Bary, die dit programma samenstelt en regisseert, zal enige prominenten van het Nederlands toneel herinneringen laten op halen. De B.B.C. brengt op 8 november een te levisieuitzending van de voetbalwedstrijd Hongarije-Duitsland in Boedapest. De uit zending wordt via Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland op het gewone Eurovisie- net gebracht. Advertentie KRUISWEG 47-49 •- HAARLEM HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Koorzang. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Nieuwe gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Fanfare- muz. en sol. 14.20 Kunstkroniek. 14.50 Gram. 15.15 Franse les. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaan se zang. 16.30 Instrum. octet. 16.50 Sportact. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journ. weekoverzicht. 18.25 Amateursprogr. 18.45 En nu mijn geval, vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.20 Licht baken, caus. 20.30 Gevar. progr. 21.10 Pol. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Jong - oud - eeuwig. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, caus. 9.00 Gymn. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 In solidariteit naar een vrije wereld pol. caus. 10.30 Gevar. progr. 11.30 Kamermuz. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Orgelspel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Jazzmuz. 13.40 Sportact. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Gevar. muz. 15.00 Streekuitz. 15.25 Gram. 15.35 De Mam moetwet van Cals, caus. 15.50 Radio-philharm.ork. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Operafragm. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt moet B zeggen, caus. 19.40 De kerk als gesloten gemeenschap, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.40 De Z 69. hoorspel. 22.10 Oude gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Muziek uit Oostenrijk. 23.30 Dansmuz. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Caus. 12.45 Walsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Muz.kalei- doscoop. 14.30 Journ. 15.00 Accordeonmuz. 15.15 Ork.conc. 15.45 Lichte muz. 16.15 Amateursprogr. 16.45 Operafragm. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit., kal. 17.20 Balletmuz. 17.45 Engelse les. 18.00 Ork.concert. 18.30 Voor dc soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Cabaret. 21.00 Lichte muz. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte muziek. 24.00 Sluiting. VOOR ZATERDAG AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 17.30—18.30 Eurovisie: Hervormingsdag te Worms. 20 00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Psycho-magie. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Einde. Zaterdag 31 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel brengt „Vrouwenstaking" van Eduard Veterman ten tonele onder regie van Ton Lutz met medewerking van onder anderen Enny Meunier, Coba Kelling, Lia Dorana en André van den Heuvel. Zondag 1 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voorstelling van „Liefde van vier kan ten" van Marivaux. De voornaamste rollen in dit stuk worden vertolkt door Ann Hasekamp, Luc Lutz, Lies Franken en Henk van Ulsen. De kostuums wer den ontworpen door Ton Monique. Maandag 2 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een opvoering van „Wie geeft de bruid weg" van Samuel Taylor in de vertaling van Cees Laseür. De voornaamste rollen in dit stuk worden vertolkt door Myra Ward, Frans van der Lingen, Gijsbert Tersteeg, Paul Steenbergen en Coen Flink. Woensdag 4 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Johez-Operettevereniging geeft onder regie van Jan Voogt een op voering van „Schwarzwaldmadel" van Leon Jessel, met medewerking van onder anderen: Corry Hooft, Simon Verstra ten, Ank Schoenmaker en Peter Vonk. Maandag 2 november, Grote Kerk 15.30 16.30 uur: Beiaardbespeling Arie Peters. Het programma wordt op de dag van uit voering bekend gemaakt. Dinsdag 3 november. Concertgebouw 20 uur: Orgelconcert door Piet Koe. Het programma vermeldt werken van J. S. Bach, J. Stanley, W. Vogel en César Franck. Woensdag 4 november. Concertgebouw, 20 uur: De Haarlemse Nachtegalen geven een concert ten bate van de t.b.c.-bestrij ding en ter gelegenheid van het feit dat het ensemble 25 jaar bestaat. De alge hele leiding berust bij Cis Kampmeijer. Vrijdag 6 november, Grote Kerk, 11.30 13.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma dat. hij ten ge hore zal brengen omvat werken van Bonset, Beethoven, Cuperin, Bach, Han del en Grieg. Vrjjdag 6 november. Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Henri Arends een concert. Het programma ver meldt wei-ken van Beethoven. M,ozart, Willem Pijper en Tsjaikofsky. Solist is Jan Odé. Dagelijks „In 't Goede Uur", 2122 uur: Klassiek grammofoonplatenconcert met werken van Ravel en Debussy. Maandag 2 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: Professor dr. G. J. Hoender- daal houdt een tweede lezing over „Hoe komen we tot filosoferen en wat heeft filosofie ons te zeggen?" Dinsdag 3 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. G. van Dam houdt een voor dracht over „Reumatiekbestrijding". Woensdag 4 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: De toonkunstenaar Paul Chr. van Westering spreekt over „lichte en klassieke muziek vinden elkaar". Donderdag 5 november, Frans Halsmu seum, 20 uur: Bert Brugman's marionet tentheater presenteert de opera „Faust". Woensdag 4 november, Concertgebouw, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging houdt jhr. dr. J. C. Mollerus een lezing over „Rei zen voorheen en thans". Vrijdag 6 november, Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Kennemerland van de Bond ter bevordering van de Belangen van spastici houdt dr. Le Grande een lezing over haar ervaringen met spasti sche patiëntjes. Maandag 2 november, Concertgebouw. 20 uur: Het gezelschap „De Speelkamer" geeft een opvoering van „De heer van Donadieu", van Frits Hochwalder. Dinsdag 3 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Kennemer Kunstkring geeft een voorstelling van „Waarom zweeg je zo lang?" van M. Turnhout en Bert Peets. Teylermuseum. Tèkeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten, 1017 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur, zondagen 1317 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1017 uur. Op zon- en feestdagen van 1317 uur. Van 1 oktober af van 1016 uur; des zondags van 1316 uur. Cruquius-museum: Historische stoom machines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Ge opend op werkdagen en ook zondags van 912.30 en van 14.3016 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 14—17 uur. In 't Goede Uur: Expositie van tekeningen en aquarellen van Theodoor Heijnes, van 1 november tot 1 december, dagelijks ge opend van 1022 uur. „Bloemenheuvel": Tot 14 november expo sitie van diorama's van dr. W. G. L. Wie- ringa. Tot 16 november Museum „Het Huis Van Looy" (ingang Kamperlaan): Jubileum tentoonstelling over het leven van Jacobus van Looy met schilderijen, pastels, tekeningen, boeken, manuscrip ten en documenten. Kunstzaal „Oud Ambacht": Expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Toon de Haas. Tot 2 november dage lijks geopend van 1017 uur, des zon dags van 1317 uur. Galerie Espace: Tot 8 november Grafiek expositie van werk van Appel, Bazaine, Corneille. Dubuffet, Hartung, Heyboer, Lucebert en Miro. Dagelijks geopend van 1117 uur. Des zondags gesloten. Vishal: Tot 8 november dagelijks (behalve zaterdagavond en zondag) van 1417.30 en van 1921 uur: Expositie „Het kind en zijn boek". Chinese schilderkunst. Op 15 januari wordt in het Haags Gemeentemuseum een overzichtstentoonstelling van duizend jaar Chinese schilderkunst geopend. De expo sitie is georganiseerd in samenwerking met het „Haus der Kunst" in Miinchen, waar de uit honderdzestig schilderijen be staande collectie thans te zien is. „Kent u de melkweg". Het Z.T. En semble zal op maandagavond 16 november in het Nieuwe de la Mar Theater te Am sterdam de première geven van „Kent u de melkweg" van Karl Wittlinger. De regie is van Mieke Verstraete. Porcelcinveiling. Op 30 november zal bij Christies in Londen een zevenen- twintigdelig altaarstel van Meissener por- celein worden geveild dat eigendom is ge weest van paus Pius de Zesde. Verwacht wordt dat deze ornamenten (een crucifix, twaalf heiligenbeelden en veertien kande laars) enkele tienduizenden guldens zullen opbrengen. In Amsterdam heeft prof. dr. L. B. W. Jongkees, voorzitter van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding, de „voorlichtingscommissie roken-jeugd" ge ïnstalleerd. De commissie die gepresideerd wordt door prof. dr. J. R. von Ronnen, is zodanig samengesteld dat daarin vertegenwoordigd zijn allen die bij het probleem roken-jeugd betrokken zijn. Prof Jongkees gaf in zijn installatie-rede een overzicht van het ontstaan van de commissie en van de haar door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid toe vertrouwde taak. Voorts werd het woord gevoerd door de directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, die betoogde dat het toenemend gebruik van tabak per hoofd van de bevolking uit gaven eist, die ongeveer het tienvoudige uitmaken van hetgeen voor geneeskundige hulp door de huisarts wordt uitgegeven. De voorzitter van de commissie aan vaardde vervolgens namens haar leden deze opdracht. De bekende Amerikaanse choreograaf George Balanchine, artistiek leider van het New York City Ballet, heeft Het Ne derlands Ballet twee van zijn grote wer ken geschonken: „Serenade," op muziek van Tsjaikowski, en „Four tempera ments", op muziek van Hindemith. Hij komt zelf naar Nederland om de laatste repetities te leiden nadat de balletten in het voorjaar door de balletmeesteres van het New York City Ballet, Vida Brown, zijn ingestudeerd. De werken, vrij van auteursrechten en exclusief voor Het Nederlands Ballet, zul len tijdens het Holland Festival 1960 wor den uitgevoerd. In de gemeenteraad van Breda, die thans bezig is met de begroting, is bij de behan deling van het hoofdstuk over openbare veiligheid een principieel debat ontstaan over de nakeuring van films voor de ka tholieke zuidelijke provincies. Het P.v.d.A.- lid Vis zei te betwijfelen of aan een derge lijke keuring nog behoefte bestaat. In de rijksfilmkeuringscommissie, zo zei hij, zijn alle gezindten vertegenwoordigd. De heer Vis wees op het criterium bij de film keuring: is de film strijdig met de open bare orde of de goede zeden, en zei zich af te vragen of er op dit stuk wel zo'n grote kloof tussen noord en zuid bestaat. Hij achtte de keuring een overblijfsel van een verouderd isolationisme, waaraan vooral de jeugd zich tracht te ontworstelen. De wethouder van culturele zaken van Breda, mr. K. Bastiaansen (KVP), bestreed de opvatting van de heer Vis. Naar zijn mening is een nakeuring voor het zuiden noodzakelijk, omdat sommige filmgedeelten voor de betrokken katholieke provincies minder geschikt zijn. De heer Vis zei door dit antwoord allerminst overtuigd te zijn. Hij zag liever een gewijzigd systeem. De V.V.D.-er Van Houten was het eens met de heer Vis. De heren Kroon (protestant- christelijk), Drion (KVP), mevrouw van Mierlo (KVP) en de heer Quadekker (pro gressief kader) waren echter voorstander van het behoud van het tegenwoordige stelsel. Het resultaat van het dabat was, dat de katholieke filmkeuringscentrale een hogere subsidie zal worden toegekend. Het zag er lelijk uit voor professor Doka. De vlammen loeiden om hem heen en hij zag geen uitweg meer. De deur was niet te bereiken, hij zat opgesloten in de vuurzee Help'. Help!! riep hij weer. Maar er was geen mens, behalve hij, in het gebouw. Wie zou hem dus te hulp kunnen komen? Toen verscheen, midden tussen de loeiende vlammen, een schim. Dwars door het vuur kiuam hij recht op de professor af, die radeloos met de handen voor het gezicht stond. Robotto Ja, hij was het. Zonder zich aan de vlammen te storen snelde hij de professor te hulp 90—91 Onderzoek binnenvaart. Er is een commissie in het leven geroepen die een onderzoek zal instellen naar de bestaans mogelijkheid var. de noordelijke provin ciale schippers. Dit hebben minister Kort hals en staatssecretaris Roolvink geant woord op schriftelijke vragen van het C.H.-Tweede-Kamerlid Van de Wetering. De samenstelling van deze commissie, waarvan het betrokken bedrijfsleven in ruime mate deel uitmaakt en waarin ook de commissie vervoorvergunningen is ver tegenwoordigd, kon helaas niet eerder plaats vinden, aldus het antwoord, aan gezien pas onlangs het laatste voorstel nopens de vertegenwoordiging in de com missie uit de kring van het bedrijfsleven werd ontvangen. Telefoonmaniak. In Breda is thans een vrouwelijke telefoonmaniak actief, die op naam van bekende ingezetenen gefin geerde bestellingen doet bij zakenlieden. Daardoor is al voor enige honderden gul dens schade ontstaan. Zij geeft zich uit voor de vrouw van een hoofdinspecteur van politie te Breda. Vermoed wordt, dat de vrouw geestelijk gestoord is. Duitse dieven. De Arnhemse politie rechter heeft twee Duitse jongens veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes weken en vergoeding van de schade die zij aanrichtten door van de auto van een Nijmeegse arts, waaruit zij een koffer met medicamenten wegnamen, de linnen kap te vernielen. Ook uit enkele andere auto's hadden de jongelieden goederen gestolen. Inbreker betrapt. In Voorburg werd een inbreker betrapt die probeerde een achterdeur van een woning te forceren. Hij bleek een 43-jarige fabrieksarbeider uit Rotterdam te zijn. In zijn woning in Rotterdam werden voor duizenden guldens gestolen goederen in beslag genomen. Advertentie Aristona superontvanger 43 T 052 A f 725.- 4-systemen superontvanger 53T 082A f 1065.- 32. Maar hij overdrijft, neem ik aan? zei Duchemin. Dit is de waarheid toch niet? Hij heeft er ver moedelijk naar eigen srnaak het nodige aan toegevoegd. Lorrain gaf het verbijsterende antwoord, dat zij ook van Chantal Rivière en Pierre Del forge hadden gekre gen: Nee. Wat hij schrijft is waar. Letterlijk. De rechter schudde het hoofd en Duchemin trok zijn voorhoofd in rimpels. Het viel hun geleidelijk moeilij ker nauwkeurig te formuleren waarom zij de vermoor de met alle geweld op een leugen wilden betrappen, waarom zijn waarheidszin hen meer en meer ontgoo chelde, op onverklaarbare, maar tevens onmiskenbare wijze. Het klopt volkomen, zei Lorrain. Zelfs het feit, dat ik in staat was hem te vermoorden Ik zou hem dood geslagen hebben, overigens. Niet, dat ik het gedaan heb Waarom niet? vroeg Duchemin. Lorrain deed een zichtbare poging de onaangename herinnering aan zijn conflicten met Vindon van zich af te zetten. U verwijt me toch niet dat ik hem in leven heb ge laten? zei hij grinnikend. Dat kan ik in diensttijd moeilijk doen, antwoordde Duchemin, ook lachend, Ik bedoelde dit: waarom hebt u een van nature opvliegend karakter onderdrukt en Vindon op zachtaardige wijze aangepakt? Ik heb er eens een nacht over geslapen. Komt tijd, komt raad. Zo, vroeg Duchemin, of is juffrouw d'Engoult soms met raad gekomen? In wat er nog volgt, beschul digt Vindon er haar openlijk van de dader tot de moord te hebben aangezet. Was zij het inderdaad, die U op de hoogte bracht van de herkomst van de tweehonderd miljoen van de minister? Zo zou ik het niet willen zeggen. Zij heeft mij op de gedachte gebracht en ik heb navraag gedaan. Hoe lang kent U juffrouw d'Engoult al? Een aantal maanden. Langer niet? Is het misschien Vindon geweest, die hoe zal ik het noemen? U met elkaar in contact heeft gebracht? Lorrain leek plotseling te beseffen dat hij met zijn laatste antwoorden zichzelf mogelijk geen goed had ge daan. Hij verloor zijn zelfbeheersing min of meer en zei: Hoor eens, meneer de commissaris, een openharti ge vraag zal ik openhartig beantwoorden. Wat wenst. te weten? Of juffrouw d'Engoult en ik Delforge tot de moord op Vindon hebben aangezet? U begrijpt mij uitstekend, zei Duchemin, koel. Lorrain sprong op. Nu nog mooier. Nee, en nog eens nee! Delforge heeft die man overigens niet vermoord. Hierbij laten wij het vanmorgen, meneer Lorrain, zei de rechter onverwacht. Ik dank u, en ik verontschuldig mij bij voorbaat, wanneer ik u nog eens moet lastig vallen, wat wel waarschijnlijk is. Ik sta geheel tot uw beschikking, zei Lorrain, ik zal nu maar gaan. Hij groette rechter en commissaris met een hoofd knik en liep traag in de richting van de deur, alsof hij weifelde. Hij had kennelijk niet de minste lust heen te gaan. Hij vroeg zich vermoedelijk bezorgd af, waarom Lheureux plotseling een eind aan het onderhoud maak te, juist op het ogenblik dat het belangwekkend werd. Hij wachtte slechts op een woord om terug te komen. Maar Lheureux zei niets meer. Toen Lorrain eindelijk de kamer had verlaten merk te Lheureux op: Het is meer dan duidelijk. Er bestond een of an dere opzet, waarbij juffrouw d'Engoult, Lorrain, Del forge en misschien het echtpaar Daï Do waren betrok ken. Dit laatste moeten wij onderzoeken. Vindon had gelijk. Ongetwijfeld, zei Duchemin. Daarom heb ik Lorrain door de zijgang naar bui ten laten brengen. Hij kan niet met haar spreken eer wij haar hebben gehoord. Uit hoffelijkheidsoverwegin gen heb ik opdracht gegeven haar in de ongebruikte kamer van een collega te laten wachten. Zullen wij haar dan maar laten komen? Vertel mij eerst eens, wat er over haar aan het licht is gekomen. Ik neem aan dat zij evenals al die anderen een zeer behoorlijk mens is, zoals jij dat noemt? Deze vrouw, zei Duchemin, verenigt in haar persoon de stof voor minstens tien historische romans, die Dumas père uit het graf zouden doen opstaan. In de eerste helft van de zestiende eeuw. Spaar me, zei de rechter. Ik ben er van overtuigd, dat wij omstreeks 1500 moeten beginnen om de Christiane d'Engoult uit 1953 te kunnen begrijpen. In de zestiende eeuw dus wierp Jehan Flery d'Engoult, reder te Yville in Normandië, zich op als voorvechter voor de vrijheid ter zee tegen de koningen van Spanje en Portugal, die Amerika voor zichzelf wensten te behouden en tegen de Paus, die hun de hand boven het hoofd hield. De Franse koning hield zich buiten de aangelegenheid en Jehan benoemde zichzelf tot admiraal van een kapervloot. Aan het hoofd van een bende geharnaste soldaten op houten schepen begon hij de oorlog tegen ieder die hem weerstond. Hij beroofde Karei V van zijn rust, sloeg het beleg voor Lissabon en plunderde Portugal. Hij verscheepte Frans laken naar het verre Indië. Merkwaardigerwijs bleef deze vrijbuiter een goed Frans onderdaan. Toen koning Frans I bij gebrek aan schepen slechts van een inval in Engeland kon dromen, stelde Jehan zijn vloot ter beschikking om de poging te ondernemen. Hiermee raakte hij echter in één slag zijn hele vermogen kwijt. Sedert de zestiende eeuw heeft het geslacht d'Engoult eenmaal per honderd jaar een dergelijk offer gebracht en als dat op schijnbaar minder opzienbarende wijze geschiedde, dan komt dit vermoedelijk omdat wij er nog niet de nodige afstand van kunnen nemen. Na die tijd ging er, overal waar Frankrijk belangen overzee vestigde, een d'Engoult voorop, als militair of marine man en een tweede volgde hem op de hielen als koop vaarder of handelsman. En telkens als Frankrijk zich terugtrok, was de familie d'Engoult straatarm. Zij hebben zich nooit laten ontmoedigen. In de negen tiende eeuw vonden wij hen terug bij de koloniale ver overingen van Frankrijk. De oudere generatie deed za ken, de jongere nam dienst in het leger. Tussen 1940 en 1945 zijn alle mannelijke leden van de familie gesneu veld. Êen dergelijke oorlog kon dit geslacht pas doen uitsterven. Er is alleen nog een dochter in leven en dat is Christiane d'Engoult. En ook zij heeft grote kans ge lopen de oorlog niet te overleven; zij was bij de vrouwe lijke vrijwilligers van de Franse commando's. Advertentie En toch... ik draag die Ever- form overjas nu al maanden! Maar hij blijft inderdaad „feestelijk": gezellig, fantas tisch warm en heerlijk licht. Een jas om in te wónen! Geen wonder dat er zoveel vraag is naar EVERFORM overjassen, waarvan wij de al leenverkoop hebben. Er zijn prachtige Schotse tweeds, maar ook modieuse velours-stoffen. En de coupe is perfect prijzen v.a. f 98.- overjassen In solide uitvoering ook reeds v.a. f 69,- VERTROUWENSNAAM ANEGANG HOEK L VEERSTRAAT Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Rotterdams Toneel met „Liefde van vier kanten". Zaterdag 20 uur: Rotterdams Toneel met „Vrouwenstaking". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „De tien ge boden", alle leeftijden. Zondag 10, 11 en 12 uur: „Prinses Beatrix bezoekt de Ver enigde Staten". Frans Halstheater: Vrijdag en zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Porto Fino", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mou- tarde van Sonansee", alle leeftijden. Za terdag 23.30 uur: „Een zomer slechts heeft zij gedanst", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrij heren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Vakantie op Ischia", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: „De prins-student", alle leeftij den. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur en zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Schön ist die Welt", alle leeftijden. Za terdag 14.30 uur en zondag 14 en 16.15 u.: „Boemelstudenten", alle leeftijden. Dins dag tot en met donderdag 20.15 uur en woensdag 14.30 uur: „Inspecteur-gene raal", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Tussen hemel en aarde", alle leef tijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Union Pacific", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Je bent nooit te jong", alle leeftijden. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Wat een hondeleven", alle leeftijden. Zondag 11 u.: „De levensroman van Johann Strauss", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag tot en met zondag 20 uur: „Het kom- plot der 39 stappen", 14 jaar. Zondag 14.30 uur: „Ali Baba en de veertig ro vers", alle leeftijden. Maandag tot en met woensdag 20 uur: „Als een verre glimlach", 18 jaar. Donderdag 20 uur: Die Sünderin von Ferner-Hof", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 8 november op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie van grafieken van Ap pel, Bazaine, Corneille, Dubuffet, Hartung, Heyboer, Lucebert en Miro. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekenin gen van Frans Verpoorten. Kunstzaal Oud Ambacht (Omvalspoort): Tot 2 november dagelijks van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur: Exposi tie van schilderijen, tekeningen en aqua rellen van Toon de Haas. Museum „Het Huis van Looy" (Kam perlaan): Tot 16 november dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zon dags van 14 tot 17 uur: Jubileumexpositie leven en werk van Jacobus van Looy. Vishal: Tot 8 november dagelijks (be halve zaterdagavond en zondag) van 14 17.30 uur en van 1921 uur: Expositie „Het kind en zijn boek". (Verder raadplege men de rubriek „Uit- (Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" elders in dit blad).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15