Hongaarse regering drijft de boeren terug in de collectieve bedrijven Von Braun: 3| keer zoveel nodig als Congres toestond Propaganda, agitatie, discriminatie en intimidatie van de vrije boeren „maatkleding" voor uw woning SMYRNA- WOL v.a. 1.95 LONDEN EN PARIJS CENTRA VAN DIPLOMATIEKE ACTIVITEIT UITZONDERING HERCOLLECTIVISATIE DE BOER OF DE KIP HONGARIJE III Neus dicht knijpen, levertraan ingieten VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 Stockholm zoekt naar een basis lawaaimaatstaf Aanvallen op Reuther Russische vrouw beweert door hem verlaten te zijn HET SATURNUS-PROJECT IN DE VS Uitnodigingen voor Adenauer en premier Segni 1? Op de paardenfokkerij van het staatsbedrijf Bdbolna leeft nog een vleugje van de Poeszta-rqinantiek voort: een kudde Arabische merries graast er onder het wakend oog van twee bereden herders. Aan Hongaarse lokale kleur ont breekt het de campagne voor de collectivisatie niet. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BOEDAPEST, oktober. De kleine, gebochelde man, president van „Virag zo", Hongarije's best georganiseerde collectieve boerenbedrijf, had mij anderhalf uur lang bekogeld met argumenten omtrent de superioriteit van het collectieve systeem. Hij zei: „Tien jaar geleden sloten veertien families met tachtig hectare zich hier aaneen. Zij waren agrarische proletariërs die bij de landhervorming enkele jaren tevoren, toen het grootgrondbezit werd verdeeld, kleine lapjes grond hadden gekregen. Wij begonnen met twintig koeien, twintig biggen, zes paarden en zeventigduizend forint aan kapitaal. Nu omvat ons collectief 34 families met 460 hectare. We hebben vierhonderd schapen, vijfhonderd varkens, tweehonderd koeien en twaalf paarden en een kapitaal van vier miljoen forint. Vroeger woonden we in krotten, nu hebben al onze leden behoorlijke huizen". Hij was er met reden trots op, zo trots, dat hij deed voorkomen, dat binnen afzienbare tijd alle Hongaarse boeren hun eigen belang zouden beseffen en zich vrijwillig bij de collectieven zouden aanmelden. Vrijwillig? Ik wierp hem voorbeelden voor de voeten van de dwangmiddelen die de Hon gaarse regering gebruikt om die vrijwilligheid te verhaasten: discriminatie met belastingen op, en leveringen aan de vrije boeren, een niet aflatende propa ganda- en agitatiecampagne, politiële intimidatie tenslotte. Zijn vriendelijke gezicht verstrakte een beetje en zijn flinke, heldere ogen vernauwden zich. toen hij zei: „Stel u voor, de dokter zegt dat uw kinderen levertraan nodig hebben en ze willen die niet innemen. Wat doet u dan? Dan knijpt u hun neus dicht en giét die levertraan naar binnen". Is het collectieve systeem de levertraan dwong men de boeren tot collectivisatie, die Hongarije's stagnerende landbouw en Na Stalins dood en onder Imre Nagyls eer veeteelt tot nieuw leven kan wekken? Als 1 teugels een beetje vieren. De afgedwon- men het collectief „Viragzo" ziet, zou men haast zeggen van wel. Viragzo betekent „bloeiend" en het doet die naam alle eer aan. Het is in ieder opzicht een modelbe- drijf, niet van het Potemkinsoort, maar zakelijk en efficiënt met bescheiden mid delen opgebouwd. Dit gemengde bedrijf (granen, wijn, slachtvee en zuivel) stoelt op èen gezonde economische basis, er wordt vlijtig gewerkt. De leden hebben het goed, een gezin verdient gemiddeld 3.600 forint, hetgeen de familie van een hoogge specialiseerde arbeider in de stad niet haalt, heeft een moestuin van een halve hectare, leeft veel goedkoper dan in de stad en heeft twintig tot tachtigduizend fo- 'rint op de bank.' Het lijdt weinig twijfel, dat wanneer de gehele Hongaarse landbouw dit peil zou halen, zowel het land als de boeren beter af zouden zijn. Maar —er zijn nogal wat maren. Ten eerste is Viragzo een uitzon dering. De president, die mij met zoveel trots rondleidde, de nieuwe wijngaard met pers en kelder wees, de nieuwe varkens stallen toonde, onder leiding van een soort dompteur die zijn varkens zelfs zin delijk had gekregen (hij fluit, klapt in de handen en zij komen naar buiten), gaf het onomwonden toe. Zijn collectief won in de laatste tien jaar driemaal de staatsprijs voor het beste collectief van Hongarije, was altijd bij de eerste tien, en had eigen lijk iedere keer eerste moeten zijn, het geen echter politiek ontactvol werd geoor deeld. In andere collectieven marcheert de zaak lang niet zo florissant. De voornaam ste reden is gebrekkig leiderschap. Een partijfunctionaris kan een slechte boer zijn. Vriendjeswerk bij de taakverdeling en normvaststelling, die boven alles over het inkomen van de leden beslissen, geeft wrijvingen. Slechts een man met uitzon derlijke leiderscapaciteiten kan van een collectief een werkelijke gemeenschap maken, de Hongaarse boer is niet minder behoudend individualist dan zijn soortge noot elders. Het modelbedrijf Viragzo dat nu stromen buitenlandse bezoekers trekt, vond zo'n leider in zijn kleine, lichamelijk gehandicapte president, die in 1949 nog an ti-communist. en anti-collectivist was. nu parlementslid is en winnaar van de Kos- soeth-prijs, Hongarije's hoogste onder scheiding. Tijdens zijn bezoek kwamen de leiders van twee naburige collectieven, die wegens persoonlijke moeilijkheden op springen stonden, vragen of hij ook het presidentschap van hun bedrijven op zich wilde nemen. Hij zei nog ja ook. De Hongaarse landbouw blijft een pro bleem. Het grootgrondbezit van aristocra tie en kerk (28 percent van het totale areaal) moést na de oorlog verdeeld wor den, dat was rechtvaardig maar niet bijs ter economisch, want de boeren konden op hun kleine lapjes grond nauwelijks in leven blijven, laat staan een gezonde agra rische markteconomie tot stand brengen. Het vormen van grotere eenheden was met het oog op meer gemechaniseerde, efficiëntere bedrijfsvoering noodzakelijk. Men stond voor de keuze: coöperaties of collectieven. Voor het stalinistische Rako- si-regime was die keuze indertijd niet moeilijk, haast te vuur en te zwaard ste regeringsoptreden (1953) liet men de gen collectivisatie liep terug. Vlak voor en in de revolutie van 1956 spatten de col lectieven eenvoudig uiteen. Eind 1956 be sloegen de collectieve bedrijven nog slechts acht percent van het bebouwbaar areaal, naast dertien percent staatsland. Eind 1958 nam de Verenigde Hongaarse Socialistische (lees communistische) Ar beiderspartij een resolutie aan tot hercol lectivisatie van de landbouw. Welnu, men is daarbij resoluut te werk gegaan. Thans beslaan collectieve en staatsboerderijen alweer de helft van het totale bebouwbaar areaal. In 1965 moet de collectivisatie tot negentig percent voltooid zijn. Ruimere investeringen voor de landbouw liggen dan ook in het nieuwe vijfjarenplan vast. Met welke middelen drijft men de boe ren naar collectivisatie? Ten eerste door propaganda en agitatie door partijbriga des en rondreizende toneelgezelschappen. Dat gaat de Hongaarse boeren overigens het ene oor in en het andere weer uit. Er zijn effectvoller methodes: de privé-boer betaalt aanzienlijk meer belasting, voor al wanneer hij meer dan zes hectare heeft. De collectieven hebben volstrekte voor rang bij de levering van kunstmest, zaai en pootgoed en dergelijke. Zij hebben ook voorrang bij de staats- stations voor tractors en landbouwmachi nes (Hongaarse boeren mogen die niet zelf in bezit hebben) en betalen daar der tig percent minder voor. Het hoeft onder die omstandigheden een verwondering te baren, dat de communistische propagan disten kunnen zeggen, dat de collectieven „efficiënter en voordeliger" werken dan de privé-boeren. Mochten de Hongaarse boeren dan nog hardhoofdig blijven, dan komt ten slotte de psychologische intimidatie, hoewel die door de regering wordt ontkend. De ruwe methodes van de Rakosi-periode blijven achterwege, maar de partij teert nog wel op de herinnering daaraan. Zij belegt bij voorbeeld in een onwillig dom een verga- Meisjes van het collectief Viragzo keren na de dagtaak terug. Op dit bedrijf is het normaal de gestelde dagtaak met vijftig percent te over treffen, het heeft de hoogste ge middelde arbeidsprestatie van heel Hongarije. dering. Halverwege de zitting komt de po litie binnen en inviteert weigeraars voor een autotochtje. Aan de rest van de ver gadering wordt dan te verstaan gegeven, dat de terugkeer van de anderen versneld kan worden, wanneer zij tot collectivisa tie besluiten. Gebeurt dat inderdaad, dan gaan de weigeraars, die ergens in een ca fé door partijfunctionarissen verder be werkt zijn, ook wel door de knieën. Dit is maar een truc van een uitgebreid reper toire, dat de „agitprops" van de partij tot in de puntjes kennen. Een andere is de simpele vraag: „Zou je graag als „Koe lak" (grote, rijke boer) bestempeld willen worden?" In ieder vrij land zou die vraag waarschijnlijk met een volmondig „ja" Geantwoord worden. In een communisti sche staat is het een van de griezeligste vragen die men te horen kan krijgen. Zeker is de welvaart op het Hongaarse platteland toegenomen. De tijd dat de Hon gaarse boer alleen kip at wanneer hij of de kip ziek was is voorbij. Maar evenze- ker blijft de landbouw, zoals in alle com munistische landen, de Sovjet-Unie incluis hoofdpijn no. 1 voor .iet regime. Of men zich van die hoofdpijn kan verlossen dooi de hardnekkige eigenzinnigen van het plat teland in een keurslijf te dwingen, blijft een open vraag. Advertentie Rijksstraatweg 127 - Tel. 54012 - Haarlem STOCKHOLM (TT) Het Zweedse staatsgezondheidsinstituut is een campag ne tegen lawaai op straat begonnen. Een honderdtal nieuwe typen auto's, bussen, motorfietsen en brommers worden be proefd om de mate van hun lawaaierig heid vast te stellen. Volgens de doktoren kan het lawaai de stadsbewoners wel geen lichamelijk nadeel bezorgen behoudens misschien tijdelijke doofheid maar het probleem raakt toch rechtstreeks het wel zijn en het comfort van de burgerij, aldus professor Lars Friberg, een der leden van het instituut. Gebleken is dat een beroep op d( bevolking om het lawaai zoveel mo gelijk te beperken in de praktijk weinig of niets uithaalt. Daarom wil men proberen normen vast te stellen waarvan de nale ving met technische middelen kan worden gecontroleerd, al zal het in bijzondere om standigheden, zoals bij sneeuw en wind vlagen, zeer moeilijk zijn om de juiste om vang van het geproduceerde lawaai te be palen. Bij de huidige proeven wordt het lawaai van de voertuigen gemeten in beweging, zowel als bij stilstand en op de band vast gelegd voor verdere analyse. Komende zomer hoopt men voldoende gegevens verzameld te hebben om een basis-lawaai- norm vast te kunnen stellen. MOSKOU (UPI) Donderdag heeft het dagblad van de Russische vakbond „Trud" een artikel over een volle pagina gepubliceerd, waarin een aanval op de Amerikaanse vakbondsleider Walter Reu ther wordt gedaan. Het is tot nu toe de laatste aanval van een hele serie, die in de Russische pers, radio en televisie op hem zijn gericht sinds hij het inmiddels be roemd geworden debat met premier Kroesjtsjev heeft gehad tijdens diens be zoek aan de Verenigde Staten. Het artikel van vandaag bevat verkla ringen van vier personen. Een ervan is een vrouw, die zegt dat Reuther haar in 1934 tijdens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie heeft getrouwd, maar haar in de steek heeft gelaten en toen naar Amerika is te ruggekeerd. Zij was toen negentien jaar, zo zegt zij (overigens anoniem) en hij bracht haar het hoofd op hol door zijn ge praat over „de ketenen van de kapitalis tische arbeid, die van dc bloeddorstige uitbuiters moesten losgescheurd". Zij zei Reuther te hebben ontmoet bij een neder zetting voor buitenlanders, die werkten aan de Gorky-autofabriek. (in zijn ge sprekken met Kroesjtsjev had Reuther zelf herinnerd aan zijn tijd in Rusland). „Hij zei," aldus de onbekende vrouw in Trud, „dat hij besloten had zijn leven aan de arbeidersbeweging te wijden en een echte vriendin nodig had op deze moei lijke weg." De vrouw vertelt verder, dat zij vervolgens naar de Amerikaanse ne derzetting verhuisde en daar acht maan den verbleef. Van het moment af dat zij binnen de muren van de nederzetting was. „was het afgelopen met de mooie praat jes van Reuther." Op een goede dag had hij gezegd dat hij naar Amerika terug ging en dat hij haar zou schrijven. „Ik wist dat dit een leugen was, hij was een schurk en een egoïst." Andere „getuigen" uit z.ijn Russische tijd noemen Reuther „wreed" en iemand „die de vrede schipbreuk wil doen varen." Een zekere Vladimir Vladimirski, die nu assistent-opzichter bij de Gorki-auto- fabriek is, noemt hem in Trud een „heb zuchtige kapitalistische verrader, die voor dertig zilverlingen te koop is". Walter Reuther heeft naar aanleiding van de publikatie in Trud, dat hij in 1934 getrouwd zou zijn geweest met een Rus sische vrouw, gezegd dat het hele verhaal ..op volledige vervalsing berust." Hij voegde eraan toe, dat hij altijd al het doel wit van communistische aanvallen is ge weest en dat zijn laatste gesprek met Kroesjtsjev, die aanvallen nog heeft ver sterkt. Alitalia. De kans is groot dat de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij „Alitalia" met ingang van 1 april 1960 een dagelijkse retourdienst gaat onderhouden tussen Rome en Amsterdam. De maatschappij zou voor deze lijn Vickers Viscounts ge bruiken. WASHINGTON (UPI) Dr. Wernher von Braun heeft verklaard, dat hij voor het project Saturnus, een zeer grote ra ket met een zelfs door Russische raket ten.nog niet bereikte stuwkracht, het vol gend jaar 240 miljoen dollar nodig heeft, dat wil zeggen 100 miljoen dollar (380 miljoen gulden) méér dan het ministerie van defensie gerecommandeerd heeft, en drie en een half maal zoveel als het Con gres tot nog toe voor dat project beschik baar heeft gesteld. Het Congres heeft 70 miljoen dollar ge geven, defensie heeft gevraagd er 140 mil joen van te maken. De kosten van het pro ject in zijn geheel zijn begi-oot op ruim 800 miljoen dollar. Als het volgend jaar meer gevoteerd wordt dan zich thans laat voorzien zullen de kosten in later jaren minder zijn. aldus Von Braun, die zijn verklaring aflegde tijdens het overhandi gen van een schaalmodel van de „Satur nus" aan Roy Jonhnson, de directeur van de afdeling onderzoekingsprojecten van het Pentagon. „Als het programma vertraagd wordt zal het duurder worden, en bovendien ont staat dan de kans, dat uiteindelijk een verouderde raket beschikbaar komt", zei Von Braun. Amerika moet naar het uiter ste streven in de wedloop naar de ruimte met de Sovjet-Unie. De Saturnusraket, die 56 meter hoog is, zal te zijner tijd een ruimtevaartuig kun nen voortstuwen waarin plaats is voor en kele mensen. Roy Johnson zegt het werk aan de ruim tevaart vaarwel om kunstschilder te wor den. Von Braun wordt van het ai-senaal Redstone van het Amerikaanse leger over geheveld naar de raad voor lucht- en ruimtevaart. Hij deelde mee, dat de Saturnus een eerste trap van acht raketmotoren krijgt en een tweede van vier raketmotoren. Bij de constructie is rekening gehouden met de lancering van vleugels voorziene ruim tevaartuigen door deze „Saturnus". De eerste statische proef zal in de lente van volgend jaar plaatshebben, de eerste vrije vlucht van de „Saturnus" heeft Von Braun voorlopig op medio 1961 gesteld. Afhanke lijk van de beschikbare fondsen zal de eerste nuttige ruimtevlucht van de „Sa turnus" op zijn vroegst in 1963, en op zijn laatst in 1965 worden gemaakt, aldus Von Braun. Von Braun en Johnson beiden wezen met klem op de militaire aspecten van het Saturnus-project hoewel president Eisenhower recentelijk heeft gezegd dat een militaire toepassing voor deze raket nog niet in het verschiet is. De eerste militaire toepassing van de „Saturnus" zal, zo verklaarden Von Braun en Johnston, vermoedelijk zijn een militaire communicatiesatelliet in een baan rond de aarde te brengen, op 34.000 km boven het aardoppervlak. Deze satelliet zou een omlooptijd van 24 uur hebben en daardoor de illusie wekken een vast punt in de ruimte te zijn. Desgevraagd kon Von Braun niet zeggen of zijn verzoek om vergroting van de Saturnusfondsen de instemming heeft van dr. Keith Glennan, directeur van de raad voor lucht- en ruimtevaart onder welke instantie de ontwerper van de V-2 komt te ressorteren. Hij gaf te verstaan dat hij met Glennan in beraadslaging is over de door hem voorgestane uitbreiding der be schikbare financiële middelen. Advertentie Kies uit de uitgebreide collectie die poly-Z elementen, die beantwoorden aan üwspeciale behoeften. Voeg ze samen tot exclusieve stijlvolle wan dmeubelen. Zo bouwt u individuele kamers op», k arners met karakter! Bezoek onzepermanente expositie van poly-Z om een goede indruk te krijgen van de ongekend vele mogelijkheden. BARTEL.TORISSTR. 13-17 HAARLEM (Van onze correspondent in Londen) Zowel in Londen als Parys is gisteren meegedeeld dat de westelijke topconferen tie waarschijnlijk midden december in Parijs zal worden gehouden. Volgens de Britse regering is dit rijkelijk laat. Over de datum van topbijeenkomst met de Russen kon minister Selwyn Lloyd gisteren in het Lagerhuis niets onthullen. Alleen sprak hij de hoop uit dat deze zo spoedig als maar enigszins mogelijk is zal worden gehou den. Selwyn Lloyd zei dal liet verkeerd zou zijn de Russen te lang op een top- gesprek te laten wachten. De Britse rege ring onderhoudt sinds Macmillan's bezoek aan Moskou in februari voortdurend con tact met Kroesjtsjev. Macmillan meent dat het noodzakelijk is het ijzer te smeden nu het nog heet is en dat treuzelen uit den boze is. De Britse regering wil een serie van topgesprekken als een half-permanent instituut dat in wezen een diplomatieke veiligheidsklep moet vormen. Selwyn Lloyd kondigde aan dat Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO. vol gende week naar Londen komt. Dr. Adenauer wordt omstreeks 17 november verwacht en de Italiaanse premier en minister van Buitenlandse Zaken komen kort. daarna Selwyn Lloyd was tamelijk optimistisch. Hoewel het dwaas zou zijn om onszelf wijs tc maken dat er niet nog vele moeilijkheden zouden bestaan, zo zei hij, zijn de betrekkingen tussen Oost en West vergeleken met een jaar geleden aanzienlijk verbeterd. Er doemen misschien nog grote gevaren op, aldus Lloyd, maar het gevoel dat wij naar oorlog afdrijven is veel minder sterk dan het geweest is. Meningsverschil Lloyd verheelde niet dat er in het wes telijke kamp verschillen zijn over aard en tijdstip van het topgesprek. maar voor het welslagen daarvan dienen wij volgens hem ook rekening te houden met Kroesjtsjev Lloyd zei dat het misschien riskant is zo iets op het gebied van de buitenlandse politiek te zeggen, maar hij gelooft dat er ii het topgesprek eindelijk schot zit. Inzake kernbomproeven acht Lloyd overeenstemming over stopzetting van de proeven in de atmosfeer en in het water mogelijk. Dit zijn de enige proeven welke risico voor de gezondheid opleveren. De enige onzekerheid over controle-mogelijk heid betreft de proeven onder de grond Lloyd deed de suggestie aan de hand expe rimentele proeven te laten houden dooi de Verenigde Staten. Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie gezamenlijk, teneinde een doelmatig "ontrole-systeem te vinden. In Kroesjtsjevs ontwapeningsplannen lijkt de Sovjet-Unie enkele van haar vorige standpunten gewijzigd te hebben, aldus Lloyd. De conventionele bewapening moet voltooid zijn vóór een ontwapening op het gebied van kernwapens en buiten landse bases moeten zijn opgeheven vóór het einde van de conventionele ontwape ning. Deze nieuwe gezichtspunten eisen nauwkeurige overweging, aldus Lloyd. Van oppositie-zijde beschuldigde Dennis Healy, Labour's deskundige op het gebied van de buitenlandse politiek, die eind augustus met Gaitskell en Bevan in Mos kou besprekingen met Kroesjtsjev heeft gevoerd, premier Macmillan ervan dat diens beweringen over het. topgesprek tijdens de verkiezingscampagne oorzaak waren van de tegenwoordige Vnoeilijkheden met president De Gaulle. Macmillan heeft het toen doen voorkomen dat het topge sprek met de Russen vrijwel in kannen en kruiken was. Kroesjtsjev in 1960 PARIJS (Reuter) De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Couve de Murville maakte in Parijs bekend dat Kroesjtsjevs bezoek aan Parijs in het eer ste kwartaal van 1960 zal vallen. De Rus sische premiers zal dan „verscheidene dagen" in Parijs en elders in het land ver toeven. Nog dit jaar zal Frankrijk dezelfde soort contacten met Italië leggen als op de aan staande bezoeken van Adenauer en Sel wyn Lloyd aan Parijs zal gebeuren, aldus de minister. Diplomatieke waarnemers merken op dat gelijktijdig met de top conferentie in de Franse hoofdstad een NAVO-bijeenkomst wordt gehou den, hetgeen het mogelijk maakt dat enkele van de aan het topoverleg deel nemende regeringshoofden ook aan het NAVO-overleg zullen deelnemen. Volgens welingelichte bronnen heeft De Gaulle brieven geschreven aan Macmillan, Eisenhower en Adenauer, waarin hij voor stelt de westelijke topconferentie op 19 december te houden. Eisenhower opgenomen WASHINGTON Reuter. AFP) - Pre sident Eisenhower is in het legerhospitaa) Walter Reed opgenomen voor zijn jaarlijks medisch onderzoek. Volgens het Witte Huis zal er over het resultaat een korte ver klaring worden uitgegeven. De president blijft tot zaterdag of zondag in het hospi taal.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17