SOMBER GELUID OVER DE DOLLARCRISIS Regering is bereid financiële steun te verlenen OP EN OM HET BINNENHOF MAÏZENA DURYEA halfzwaar - dié is het toch maar! DIPLOMA'S NAAIMACHINES Belastingmaatregelen Madison Fund naar de beurs 21 DR. PICK ALS CASSANDRA Hoge Autoriteit gaat met Franse regering spreken Frankrijk liberaliseert de levensmiddeleninvoer Ook in Virginia en American DE DROOGTE IN DE LANDBOUW Nieuwe school voor schipperskinderen Nederlander molesteerde een vrouw in Zweden De GATT-conferentie Geen grote resultaten te verwachten Vijf kettingbotsingen op rijksweg 13 VRIJDAG 30 OKTOBER 195 9 De steeds ernstiger wordende „dollar-crisis" schept gevaar op „een monetaire aardbeving die de kapitalistische wereld op zijn grondvesten zou doen schudden". Met deze waarschuwing is de bekende valuta-deskundige dr. Franz Piek voor de dag gekomen op de te New York gehouden vergadering van de raad voor de handels betrekkingen (Trade Relations Council). Pick meende dat de Amerikaanse regering zal moeten kiezen tussen „radicale deflatie en devaluatie". Hij betoogde dat spoedig drastische maatregelen genomen moeten worden, wil men een financiële catastrofe voorkomen, die de Verenigde Staten de woede van hun bondgenoten en de lachlust van de communisten op de hals zou halen. Dr. Pick is vooral bekend door zynT .jaarboeken over de positie van de verschillende valuta's der wereld en door dei vaak stoutmoedige meningen die hy daarin verkondigt. Piek verklaarde dat de eens zo sterke dollar is teruggezakt tot het peil van een „tweederangs" valuta. Gerekend in koop kracht van 1940 is de dollar thans nog slechts 47 dollarcent waard. De waarde daalt nog steeds, met ongeveer 3 cent per jaar. De teruglopende export zal dit jaar een deficit op de betalingsbalans ter grootte Advertentie Befaamde merken die kwaliteit waarborgen Tri-ang treinen HO 12 volt gelijkstroom Dit model met tender 38,70. Bijzonder aantrekkelijke aan- vangsset verkrijgbaar. Grote uitbreidingsmogelijkheden b.v. bovenleiding). Zeer grote keus uit natuurgetrouwe modellen van locomotieven en wagons (reeds van 2,15 af). Tri-ang metalen speelgoed Dit is de Ford Thames Tip Lor ry: 15,90. Talloze andere mo dellen reeds van 10,75 af. Tri-ang trapauto's Een „dreamcar", ijzersterke lichtlopende trapauto, lengte 86 cm. Een van de vele Tri-ang modellen. Prijs compleet 69.75. Tri-ang Minic Dit is een Tri-ang metalen pas sagiersschip. Vele andere mo dellen metalen schepen en ha venwerken van 0,75 af. Frog-plastic-vliegtuigmodellen op schaal, vei-pakt in attrac tieve doos (van 1.45 af). Al deze artikelen zijn, evenals de prachtige POPPEN gemaakt in de bekende Tri-ang fabrieken - Engeland Verkrijgbaar in speelgoed winkels en warenhuizen Een delegatie van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. bestaande uit de voorzitter, P. Malvestiti, D. Soierenburg. vice-voor- zitter en de leden P. Olivier Lapie en R. Reynaud en een nader aan te wijzen Duits lid zal op 6 november een bezoek bren gen aan Parijs voor besprekingen met de Franse regering over maatregelen op kor te termijn ter bestrijding van de crisis in de kolenindustrie. Voorts zullen ter sprake komen de coör dinatie op het gebied van de energiepoli- pon beoerkte herziening van het ver drag der E.G.K.S. wat betreft de hulpver lening aan ontslagen arbeiders der kolen mijnen, het regime voor het Franse ko- lenbureau de A.T.I.C. en de Franse staal- prijzen. De voorzitter van de Westuitse organi satie van steenkolenproducenten, H. Burckhardt, heeft in een rapport, uitge bracht aan de jaarvergadering van zijn organisatie, voorgesteld een energiecon ferentie van de landen der E.G.K.S. bij een te roepen teneinde te trachten de Europese kolencrisis op te lossen. van 4,5 tot 5,5 miljard dollar veroorzaken. „Zulk een tekort wordt ten slotte een be laging van onze goudvoorraad", zo zei Piek. De goudreserves zijn reeds terug gevallen van 24,6 miljard dollar in 1949 tot 19,4 miljard thans. De dollartegoeden van andere landen (die op elk moment in hun goudequivalent kunnen worden omgezet) belopen reeds 12 miljard dollar. Kortlo pende particuliere buitenlandse beleggin gen voegen daaraan nog een 6 miljard dol lar toe. De Amerikaanse monetaire be palingen vergen bovendien dat een kwart van de bankbiljettenomloop gedekt is in goud. Dat vereist een goudreserve van 8 miljard dollar. De huidige goudvoorraad vertoont dus al een „theoretisch" tekort van 7 miljard, aldus Piek. „Als onze goudverliezen met nog een mil jard of anderhalf zouden toenemen, zou dit een goudpaniek kunnen veroorzaken. Als wij dan een embargo op de uitvoer van goud zouden leggen, zou er een mone taire aardbeving ontstaan die de hele kapi talistische wereld zou schokken". Piek verweet de Amerikaanse regering dat zij „politici" belast met de zeer technische taak de valuta te controleren. Als voor beeld noemde hij de benoeming van vice- president Nixon tot voorzitter van een commissie die de inflatie moet bestuderen. Het rapport van die commissie is enkele weken geleden gepubliceerd. „Het resul taat lijkt op dat van een blindedarmope ratie door een tuinman", zo meende Piek. De Britse regering daarentegen stelde het zogenaamde Radcliffe-rapport over het zelfde vraagstuk op, dat volgens Piek „een document getuigende van diep inzicht" vormt. „Wij hebben een hopeloze warboel gemaakt van onze valuta. Als wij willen redden wat wij hebben, zullen wij een hoge rentevoet moeten bewaren en enige eco nomische soberheid, een verminderd tempo en werkloosheid moeten aanvaar den. Het zal moeilijk zijn. Maar het alter natief is een catastrofe", zo besloot Piek. Gulden harde valuta Tegenover de verzwakking van de dol lar staat „een mirakuleuze versterking van het pond sterling, de gulden, frank en lire valuta die tot voor twee jaar niet konden werken zonder uitgebreide bescherming en veelvoudige wisselkoer sen. Al deze valuta worden geleid door absolute meesters, of voormalige profes sors in de geldtheorie. Daarom zijn zij heden ten dage hard. Wij bezitten geen scheidsrechters voor valuta of goud die zich kunnen meten met de snelheid en de geestelijke rijkdom van hun Westeuropese collega's". Bovendien staan de Westeuropese lan den voor op Amerika op industrieel ter rein. Een „hoogst interessante en nog voortdurende concurrentiestrijd op het prijzenvlak" is daar de reden van. „Een arbeider in de staalindustrie van deze ho gelijk geïndustrialiseerde landen krijgt niet meer dan ongeveer 80 dollarcents per uur, en is toch gelukkig. Zijn Amerikaan se collega krijgt 3.10 dollar per uur en is daar niet tevreden mee, hij wil meer", al dus Piek. A rl.jsprt Prttjp maakt Uw groenten zó lekker. Uit een enquête, welke door de me dische afdeling van de Engelse direc teursvereniging was ingesteld, is ge bleken dat 64 percent van de 3000 aan gesloten directeuren zijn succes in hoofdzaak toeschrijft aan verworven er varing, terwijl slechts 14 percent het toeschrijft aan verworven diploma's of graden. Blijkt hieruit dus dat de „mannen aan de top" ervaring het hoogst aan slaan, de enquête heeft ook aangetoond dat 90 percent van hen volle werk dagen maakt. Ongeveer 15.000 van hen verrichten dikwijls overwerk buiten de kantooruren, eenderde der ondervraag den neemt van kantoor werk mee naar huis. Twee van de drie leden-directeu ren zijn voor half tien 's ochtends op kantoor. Een lacune in de enquête is echter dat niet werd nagegaan hoeveel directeuren er aan maagzweren of managerziekte lijden In het kader van het streven naar prijs verlaging of -stabilisatie voor verbruiks- goederen, heeft het Franse kabinet van daag besloten de invoer van levensmidde len, waarvan de binnenlandse produktie in hoge mate ontoereikend is, tot aan het einde van dit jaar te liberaliseren en de invoerrechten daarop op te heffen. Tevens zal Frankrijk benodigdheden voor de land bouw, die in het buitenland tegen lage prij zen kunnen worden aangeschaft^ invoeren. De lijsten der betrokken goederen zullen binnen twee 4agen worden gepubliceerd. Franse toeristen, die het buitenland wil len bezoeken, zullen hun deviezentoewij- zing vermoedelijk binnenkort van 50.000 tot 150.000 frank ofwel ruim tienduizend gul den zien stijgen. Het besluit is door de Franse regering officieel nog niet bekend gemaakt, maar niettemin kan deze beslis sing binnen zeer korte tijd tegemoet wor den gezien. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr 181. Tel. 14444 Het leven van een persfotograaf valt soms beslist niet mee: in Rome kreeg een aantal leden van de visuele pers het aan de stok met de Amerikaanse filmster Ava Gardner met als resul taat, dat een van de fotografen moest afdruipen. Zijn collega's besloten toen unaniem het werk voort te zetten onder de beschutting van een stalen helm een van hen verschafte zich zelfs een paar bokshandschoenen voor eventualiteiten! Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Zestienduizend landbouwbedrijven in ons land zijn door de droogte zeer sterk ge troffen. Bovendien zyn er nog 36.000 be- dryven waarin de droogteschade minder is. De omvang van de scha'de is nog niet te overzien. De regering doet al het moge lijke om de veevoederpositie te verbete ren. Maar van alle kanten is gisteren in de Tweede Kamer, in het kader van de interpellatie van de heer Biesheuvel (A.R.), geklaagd dat de minister van Land bouw te weinig positief is ten aanzien van een kredietgarantieregeling en met directe financiële hulp, waar hij alleen maar „in beginsel niet afwijzend" tegenover staat. De teleurstelling werd tot uiting gebracht door de heren Biesheuvel (A.R.), Zegering Hadders (V.V.D.), De Ruiter (C.H.U.), Droesen (K.V.P.), Borst (C.P.N.), Kodde (S.G.P.) en Egas (P. v. d. A.). Uitdrukkelijk verklaarde minister Ma- rijnen hierna dat de regering bereid is om financiële hulp te verlenen zonder terug betaling te verlangen. Zij sluit een toe slag per hectare niet uit, maar alleen in gerichte vorm. Het is echter mogelijk dat in overleg met het bedrijfsleven andere vormen van doeltreffende hulp worden gevonden. De regering is ook bepaald bereid, in dien gewenst, hulp te bieden voor ruimere kredietverlening. Daar staat zij beslist positief tegenover. Maar het is de vraag of die hulp uitsluitend moet worden ver leend via het borgstellingsfonds voor de landbouw of dat andere aanvullende hulp mogelijk is. In de eerste plaats is de kre dietverlening een taak van de banken. Als het noodzakelijk is de kredietvoorziening te verruimen zal de regering dat graag be vorderen. Minister Marijnen had aan het Land bouwschap gevraagd van het bedrag van 25 miljoen gulden, dat gereed ligt voor uitkering van voedergraantoeslagen, een klein gedeelte niet uit te keren en als gel den van het bedrijfsleven beschikbaar te stellen voor de rampgebieden. Hij had daarbij overwogen dat de droogte in be paalde delen van het land gunstig heeft gewerkt door de stijging van de prijzen Hij had zich echter niet gerechtigd gevoeld de gelden zelf op andere wijze te verdelen omdat het gelden zijn waar de boeren recht op hebben. Het Landbouwschap heeft geantwoord, zo deelde de minister mee, dat het in ern stige overweging heeft langs vrijwillige weg te komen tot de vorming van een noodfonds. Het wil dus niet laten tornen aan de gelden die zijn toegezegd. Minister Marijnen was over deze vrij willige actie verheugd. Hij had vertrou wen in de solidariteit van de Nederlandse boerengemeenschap. Het leek hem juist dat als de overheid steun verleent, ook het bedrijfsleven onderling activiteit ont plooit. Uit de Kamer werd eveneens opgemerkt dat men aan een vrijwillig offer de voor keur gaf boven een gedwongen heffing via het Landbouwschap, omdat vele boeren al een bijdrage hebben verleend, zodat zij met een afgedwongen heffing dubbel zou den betalen. De commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, heeft donderdag te Terneuzen de continuschool voor schipperskinderen, de tweede in Zeeland, geopend. Aan deze plechtigheid ging de opening van het internaat „Koningin Juliana" vooraf, waardoor de stichting School fonds voor schipperskinderen vanwege de Nederlands Hervormde Kerk, waar momenteel 17 kinderen zijn gehuisvest, doch dat spoedig aan 60 kinderen onder dak zal bieden. STOCKHOLM (UPI) Een 48-jarige Nederlander is donderdag door de Stock- holmse politie gearresteerd in het huis van een vrouw in het havenkwartier van de Zweedse hoofdstad. Buren van de vrouw alarmeerden de po litie toen zij uit de flat van de vrouw la waai en geschreeuw hoorden. De vrouw verklaarde dat de Nederlander haar wil de vermoorden. Zij had enkele ernstige messteken opgelopen. De naam van de Nederlander is niet onthuld. In de afgelopen week heelt de Tweede Kamer zien met het algemeen financiële ueoai bezig genouaen en tegelijkertijd met het wetsontwerp tot verlenging van enige iij aelijke oelastiÉgmaauegeien. Bij dit iuatste ging het erom ene verlenging weer voor een jaar vastgesteld te krijgen. Van de zijde van de Partij van de Aroeid liet men niet na eraan te herinneren, dat nu dus toch gebeurt datgene wat ministei Hofstra in oecemoer van net vorige jaar gewild had, maar door de Kamer was afgewezen met als gevolg de kabinets crisis, de Karnerontoinding en al wat er daarna is voorgevallen. Up zichzelf was net begrijpelijk, aai de heer Pescnar als woordvoerder van genoemde fractie er een zeker genoegen in schepte eens even te laten uitkomen, dat dan toch maar zijn partijgenoot, tnans de pud-minister van Financiën, Hofstra, het juist had ge schoren. Deze had immers in december r958 ervoor gestreden de tijdelijke ver lenging meteen op twee jaar te doen be palen. Het lag voor de hand, dat van andere zijde in de Kamer in herinnering is gebracht, dat destijds niemand had ^be weerd dat uiteindelijk de verlenging van ue belastingmaatregelen in kwestie nooit langer dan een jaar zou mogen duren, maar dat de meerderheid er de voorkeur aan had gegeven „klein te beginnen", dat wil zeggen eerst verlengen voor slechts één jaar om dan eens te zien of het daarna nogmaals een jaar nodig zou zijn. En inderdaad was nu met minister Zijlstra het kabinet-De Quay tot de slotsom ge komen, dat men het in het licht van alle huidige factoren toch niet zou kunnen steller, zonder een nieuwe verlenging met jén jaar. Tot die factoren behoorde onder meer een nieuw element, te weten de be lastingverlaging voor ongehuwden, waar door de schatkist minder inkomsten zal gaan beuren. Eerlijk gezegd had het trou wens, weinig zin om nu nog eens te gaan nakaarten over het voorgevallene in de cember 1958. Daarom mag dan ook als een verheugend gebaar van de heer Hofstra beschouwd worden, dat hij de eerste was om minister Zijlstra geluk te wensen na dat deze de tijdelijke verzwaring tot 1 januari 1961 van de belasting op ver mogens, vennootschappen, auto's, benzine, sigaretten, televisietoestellen en wat dies meer zij en tevens de belastingverlich ting ten behoeve van de ongehuwden onder de pannen had gekregen. Althans in de Tweede Kamer. Vergulde pil Slechts twee afgevaardigden, namelijk de heer Welter (K.V.P.) en de heer Bakker (Comm.), viel het onmogelijk de regerings voorstellen te verorberen. Alle overige leden gingen er mee akkoord. Intussen was het wel duidelijk, dat er heel wat waren, die dit niet met onverdeelde geestdrift deden en die een en ander derhalve maar moeilijk konden slikken. Minister Zijlstra slaagde er echter in de pil te vergulden door, misschien zelfs duidelijker dan dit tot nu toe was gedaan, het voornemen van het kabinet kenbaar te maken om even tueel in 1961 tot belastingverlagingen over te gaan. Of dit mogelijk zal zijn viel na tuurlijk op dit ogenblik nog geenszins met stelligheid te voorspellen, maar goed, zijn verklaring bezat althans voldoende aan trekkelijkheid, ook voor overigens niet zulke gemakkelijke heren als dr. Lucas, om zich over het „zuurs" van de fiscale verlengingsmaatregelen te kunnen heen- zetten, in de hoop op meer „zoets" in 1961 Parlementaire tijdrekenkunde Hierboven stipte ik aan, dat de tijdelijke verlenging van een aantal belastingmaat regelen althans in de Tweede Kamer on der de pannen is. Dit zal echter ook op vrij korte termijn in de Eerste Kamer nodig zijn, willen de maatregelen in kwestie tijdig, dat wil zeggen voor 1 januari aan staande. wet zijn geworden en daardoor rechtskracht hebben. Nu is men misschien geneigd op het eerste gezicht aan te nemen dat zulks toch heel gemakkelijk bereikbaar zal zijn. De Eerste Kamer heeft immers nog een tweetal maanden tijd om ook haar zegen te geven aan de tijdelijke ver lenging. Bij nadere beschouwing ligt de zaak echter iets minder eenvoudig. Mij is tenminste bekend, dat aan de overzijde van het Binnenhof reeds heel wat andere arbeid te verrichten valt voor het aan breken van het kerstrecès en dat men daarom de noodzaak ziet om min of meer poot aan te spelen teneinde het zo even geschetste doel te bereiken. De vraag kan dus rijzen of het niet de voorkeur ver diend zou hebben wanneer men ook van regeringszijde getracht had te bevorderen dat de verlenging van bedoelde belasting maatregelen wat vroeger in de Tweede Kamer aan de orde zou zijn gekomen. Maar ja, parlementaire tijdrekenkunde blijft nu eenmaal een moeilijk vak. mede voor ministers. Benelux-U nie Dit is ook weer gebleken inzake het pro bleem van de parlementaire goedkeuring van het verdrag betreffende de econo mische Benelux-Unie. Aanvankelijk had het wetsontwerp in kwestie op 22 oktober j.l. in de Tweede Kamer aan de orde moeten komen. Op verzoek van de mi nister-president is dat toen niet gebeurd, omdat de minister van Buitenlandse Zaken elders, buiten 's lands grenzen, een deel van zijn taak moest vervullen. In dit verband kon men hier en daar wel de op merking horen maken, dat de staatssecre taris op het Plein, dr. H. R. van Houten, die juist in het bijzonder in Benelux- aangelegenheden thuis is en daarmee veel te maken heeft, in dit geval toch zeker wel op het Binnenhof als „invaller" voor zijn minister had kunnen optreden. Maar hiertegenover -staat, dat er bepaalde re denen waren, waarom men ook van de zijde der Kamer enig uitstel niet ongaarne zag plaats vinden. Bovendien schijnt be paald de minister zelf er de voorkeur aan gegeven te hebben de verdediging van het wetsontwerp te voeren, onder meer juist teneinde te ontkomen aan het verwijt dat hij teveel afwezig is en zich dit zelfs voor doet wanneer er een zo belangrijke aan gelegenheid te behandelen valt als hel verdrag in kwestie. Nu is bepaald dat de openbare behan deling op 18 en 19 november in de Kamer van Honderdvijftig zal geschieden. In tussen is de regering er bijzonder op ge steld, dat het Benelux-Unieverdrag met 1 januari van kracht zal zijn. Deze opvat ting wordt gedeeld zowel door Brussel als door Luxemburg. Met name heeft men reeds bij pogingen om met de Sovjet-Unie een Benelux-handelsakkoord tot stand te brengen moeten ondervinden, dat Moskou hiertoe niet bereid is zolang de Benelux- Unie nog niet zal steunen op een rechts geldig verdrag. De Eerste Kamer zal zich dus genoopt zien om een in haar ogen wel uitermate vlug tempo aan de dag te leggen om het hier bedoelde regeringsverlangen te helpen verwezenlijken. Reizende ministers Van 2 november af zal minister Luns naar alle waarschijnlijkheid een tijdlang thuis blijven, dat wil zeggen in Den Haag Maar hij is niet de enige, die bij de ver dediging van het Benelux-verdrag aan wezig moet zijn. Er komen daarbij onder meer ook zijn ambtgenoten van Econo mische Zaken, van Landbouw en mogelijk nog een enkele andere aan te pas en nu vernam ik uit parlementaire kring dat hei niet mogelijk was om een vroegere datum dan die van 18 november te vinden, waar op het hele stel in dezen onontbeerlijk ge achte excellenties ap het appèl zal kunnen zijn. „Wij zitten nu eenmaal met de moei lijkheid, dat zo veelvuldig tal van mi nisters in het buitenland moeten ver toeven", zo kreeg ik te horen. Dit ver schijnsel is inderdaad een probleem, dat in toenemende mate de nodige vlotheid op het Binnenhof dreigt te gaan belemmeren Daarnaast kan hetzelfde min of meer gei len met betrekking tot de noodzaak voor verschillende Kamerleden om dikwerf in den vreemde werkzaam te zijn. Vandaag bepaal ik mij ertoe op dit probleem de aandacht te vestigen. Ongetwijfeld loont het de moeite er een volgende keer eens wat nader op in te gaan. Dr. E. van Raalte Van donderdag 5 november af zullen ter beurze van Amsterdam worden verhan deld certificaten aan toonder in Madison Fund, Inc. Op basis van de slotnotering in New York op 28 oktober is de koers Amsterdamse usance 755,25 per certifi- vaat van tien gewone aandelen en 75,53 per certificaat van een gewoon aandeel. Opneming van de certificaten in de ef fectenprijscourant zal worden aange vraagd, zo wordt meegedeeld door Am- sterdamsche Bank, Mendes Gans en Co., Vermeer en Co. te Amsterdam. Madison Fund, vroeger geheten the Penn- road Corporation, is een beleggingsmaat schappij, waarvan de beleggingspolitiek voornamelijk gericht is op het bezit van gewone aandelen. Echter maken ook pre ferente aandelen, obligaties en „notes" deel uit van de portefeuille. Met inacht neming van haar specifieke beleggingspo litiek stelt de maatschappij zich ten doel de aandeelhouders te verzekeren van een regelmatig kwartaalsdividend. Over 1958 waren de resultaten niet anders dan gunstig te noemen, aldus het prospectus. Sinds 1938 werd elk jaar een dividend in contanten uitgekeerd. Het rendement voor ingezetenen van Nederland laat zich berekenen op 3,08 percent. Telt ment hier bij op de uitkering wegens in 1958 betaal de „capital gains", dan is het rendement 7,21 percent. Zoals bekend, wordt dat gedeelte van het dividend, dat bestaat uit gerealiseer de kapitaalwinst, hier te lande als normaal inkomen belast. Teneinde dit bezwaar zo veel mogelijk te ondervangen, zal het ad ministratiekantoor telkenmale na be kendmaking van een zodanig dividend in de Verenigde Staten aan houders van een voldoende aantal Nederlandse certificaten gedurende een nader te bepalen termijn de gelegenheid bieden deze dividenden in de vorm van nieuwe certificaten te ontvan gen, waardoor deze uitkering voor de no minale waarde van 1.- per aandeel wordt belast. Mede voor dit doel zijn cer tificaten van één aandeel gecreëerd. De Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, C. Douglas Dillon, die te Tokio vertoeft voor de vijftiende conferentie van de contracterende par tijen van de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.), heeft tijdens een lunchbijeenkomst van de America-Japan Society verklaard, dat de handelsbeperkingen, die thans uit de tijd zijn, moeten worden afgeschaft, daar het de Verenigde Staten anders moeilijk zal vallen hun eigen politiek te blijven bewe gen in een liberale richting. Sir Paul Gore-Booth, hoofd van de En- gelse delegatie, verklaarde, dat „'onze vrienden" in de Europese Economische Gemeenschap er nota van dienen te ne men. dat de Britse opmerkingen over dit onderwerp niet alleen maar iets voor de notulen waren. Hij deelde verder mede dat er zeer goede hoop bestaat op spoedige aanzienlijke vooruitgang voor wat betreft de afschaffing van de invoerbeperkingen op dollargoederen door het Verenigde Koninkrijk. Ook meldde hij grote voor uitgang voor wat betreft de verbetering van de Engelse handelsbetrekkingen met Japan. Men verwacht niet, dat de resultaten van deze, vijftiende G.A.T.T.-conferentie zo dramatisch zullen zijn als de economi sche ontwikkelingen ✓an de afgelopen an derhalf jaar. Bijna alle afgevaardigden hebben verklaard, dat zij de deur zich zien openen naar een tijdperk van welvaart dat door vrije handel zal worden bevor derd. Geen enkele afgevaardigde heeft echter tot dusverre aangeboden de deur open te „schoppen". Gedelegeerden naar i de G.A.T.T.-conferentie werden overigens deze week geïntrigeerd door de vraag, of de Amerikaanse economie eigenlijk wel een volkomen vrije handel zou kunnen doorstaan, daar Amerika's concurrenten in vele gevallen kwaliteitsgoederen tegen lagere prijzen aan de Amerikaanse con sument kunnen aanbieden dan de Ameri kaanse producenten. Op rijksweg 13 (Den HaagRotterdam) hebben zich donderdagavond na kwart over zes op het nog niet vernieuwde tra ject tussen de Pauwmolen en de Bras serskade te Delft vijf kettingbotsingen voorgedaan, waarbij volgens de telling van de politie 35 wagens min of meer ernstig werden beschadigd. Enkele auto's moesten met een kraanwagen worden weggesleept, slechts één bestuurder moest met verwondingen in een zieken huis opgenomen worden. De verkeerschaos begon, toen op het baanvak RotterdamDen Haag een rem mende automobilist tegen een voorligger aanreed. Op beide baanvakken deden zich daarna slippartijen en botsingen voor. die de politie handenvol werk bezorgden. Het verkeer over de rijksweg moest door al deze ongevallen door een der Delftse bui tenwijken worden omgeleid. S

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 21