Newyorkse beurs vertoont goed weerstandsvermogen Panda en de meesterkok De Europese pulp en papierindustrie Het weer blijft onstabiel Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws J Industriële activiteit in Engeland Vrees voor overbesteding in West-Duitsland Overzicht van de OEES voor verkoudheid VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 2 Engeland betaalt lening van 250 miljoen vervroegd terug Europa moet uit landen met lage lonen industrie- produkten invoeren Euraz wil fabriek in Kongo verkopen Auto-industrie gaat gevolgen ondervinden Bod op Nationale Belegging in Vast Goed Remington gaat uitbreiden Aan dat gemartel met brandend maagzuur Rennies nemen. (Van onze financiële medewerker) Het is deze week wel weer gebleken dat de Newyorkse effec tenbeurs over een heel wat groter weerstandsvermogen beschikt dan voor de oorlog. Want terwyl dit jaar voor het indexcijfer van de koersen der industriële aandelen een laagste stand van 574.46 is voorgekomen, was op 27 dezer al weer een stand van 642.18 bereikt, dat is slechts 34 punten beneden de hoogste stand voor dit jaar. Dit krachtig koersherstel is opmerkelijk, omdat er in de moeilijke situatie, waarin de V.S. als gevolg van de stakingen en de stijging van de rentestand verkeren, feitelijk geen verbetering is gekomen. Ook al moeten de staahverkers krachtens de uitspraak van het Amerikaanse Hof van Beroep weer aan het werk en is men by een klein staalconcern tot overeenstemming gekomen, het grote conflict tussen werk gevers en werknemers in de staalindustrie is nog onopgelost en intussen grypen de gevolgen van de bedryfsstagnatie in een van de voornaamste sleutelindustrieën van het land verder om zich heen. Het meest sprekende voorbeeld hiervan is misschien wel het financieel resultaat van de grootste staalonderneming, de U.S. Steel Corp., die in het eerste halfjaar een netto-winst behaalde van 255 miljoen tegen 136 miljoen in die periode van 1958, maar in het derde kwartaal een ver lies leed van 31 miljoen tegen een winst van 75 miljoen in dat tijdvak van het vorige jaar. Maar ook in andere bedrijven, vooral in de automobielondernemingen, begint het tekort aan staal steeds meer te nijpen en de weerslag van vrijwillige en gedwongen werkloosheid op het nationaal inkomen laat zich meer en meer gevoelen. De totale nationale produktie bedroeg in het tweede kwartaal van dit jaar 4841/* miljard en een paar maanden geleden achtte men een stijging in de loop van dit jaar tot 500 miljard waarschijnlijk. Het derde kwartaal heeft echter een cijfer van 481 miljard aangewezen en daar de teruggang ook in oktober heeft aangehou den, zal voor het vierde kwartaal eerder een daling dan een stijging van het natio naal inkomen moeten worden verwacht. Als gezegd, in het licht van het boven staande treedt de weerstand van de New yorkse effectenbeurs scherp aan de dag. Men zal hier moeten denken aan het sterk verminderde speculatief karakter van de aankopen op de effectenbeurs, doordat slechts een zeer gering deel daarvan met geleend geld is geschied, de grote beleg gingsinstituten na de oorlog in veel ster kere mate dan voorheen tot aankoop van aandelen zijn overgegaan en deze institu ten, althans een deel er van, de aandelen meer voor permanente belegging hebben gekocht. Voorts zijn er in de V.S. tal van deskun dige waarnemers, die van mening zijn dat op langere termijn met een verdere waar devermindering van het geld rekening zal moeten worden gehouden en daar zij in dit opzicht de geschiedenis aan hun kant heb ben, is het begrijpelijk dat vele beleggers aan die visie geloof hechten. Tenslotte is er in de in vele kringen bestaande over tuiging dat de Amerikaanse economie een groot herstellingsvermogen bezit en de onderbroken conjunctuuropgang zich na beëindiging van de stakingen weer zal voortzetten. Europa is zelfstandiger Hoe dit zij, de Newyorkse beurs is, vooral in het begin van deze week, weer een stimulans voor de beurzen van West- Advertentie GRAMMOFOONMEUBEL luxe uitvoering met bar en verlichting 80.— ■H.d.jjciüA ■kolft Nieuwe Groenmarkt 2 - Nassaustr. 5 Haarlem Telefoon 15220 Uit het rapport getiteld: „De pulp- en papierindustrie in Europa - Ontwikkelin gen tussen 1950-1957, uitgebracht door de O.E.E.S. blijkt, dat het verbruik van pa pier en karton tussen 1950 en 1958 met 70 °/o is toegenomen en dat in laatstge noemd jaar de produktie van onbewerkt papier en karton alleen al een waarde had van ongeveer 3,5 miljard dollar. Niet tegenstaande de hoge graad van mechani sering en automatisering zijn in deze in dustrie bijna een half miljoen mensen werkzaam. Oostenrijk, Noorwegen, Zweden en Finland brengen te zamen 74 van de Europese houtpulp-produktie voort. Van hun totale produktie exporteren deze lan den 51 °/o voor wat betreft puit en 65 °/o voor wat betreft papier en karton. Deze export is voornamelijk gericht op hun landen importeren ongeveer 59 °/o van hun behoeften aan houtpulp en 14 °/o van hun verbruik van papier en karton. De handel met derde landen, zoals met Noord-Amerika en Oost-Europa, vertoont echter nog een exportsurplus van ongeveer 5 van de produktie voorzover het papier en karton betreft. Een vergelijking van de produktie en het verbruik van papier en karton met het nationale inkomen in de deelnemende landen toont aan, dat in de genoemde pe riode de produktie en het verbruik jaar lijks stegen met resp. 7,5 °/o en 6.6 °/o en het nationale inkomen met gemiddeld deld 4,6 °/o. Verwacht wordt, dat het verbruik van papier en karton voor het gehele jaar 1959 zal stijgen met meer dan 4 °/o. Bo vendien lijkt het waarschijnlijk, dat deze stijging zich zal voortzetten met gemid deld 4,5 °/o oer jaar tot en met 1965. Als aanvulling op de vooruitzichten op korte en middellange termijn bevat het rapport talrijke statistische tabellen, die opgesteld zijn met behulp van de offi ciële cijfers van de deelnemende landen en van Finland. Deze cijfers geven voor de eerste keer een gedetailleerde onder verdeling naar de verschillende soorten pulp, papier en karton. Europa geweest, hoewel deze die steun, zoals de laatste tijd wel duidelijk is geble ken, in veel minder sterke mate nodig hebben dan vóór de oorlog. Ons wereld deel heeft sindsdien een grotere mate van economische zelfstandigheid verkregen en de conjunctuurberichten uit Engeland, Duitsland, Frankrijk, België en ons land blijven tot dusver gunstig luiden. De Lon- dense beurs heeft reeds geruime tijd een willig aspect, onder de invloed van een zich nog voortdurend uitbreidend in dustrieel herstel. Werkte aan het begin van dit jaar slechts 20 percent van de on dernemingen op volle capaciteit, op 1 ok tober was dit aantal tot 50 percent geste gen en met name in de ijzer- en staal industrie, zomede in de automobielindu strie kunnen de produkties nog voortdu rend worden vergroot. Dn betrokken aan- delen hebben dan ook gedurende dit jaar een aanmerkelijke koersstijging achter de rug en ook in Engeland blijft men voor eerst meer waarde hechten aan de winst capaciteit van de ondernemingen dan aan de onmiddellijke revenuen. Eenzelfde verschijnsel kan men in Frankrijk, in Duitsland en immers ook in ons land constateren en de beurzen op het vasteland hebben deze week dan ook doorgaans weer van een vaste stemming blijk gegeven. Duitsland remt de conjunctuur Dit wil niet zeggen dat de zorgen van de lucht zijn. In West-Duitsland liggen de koersen van de meeste aandelen nog ver beneden hun hoogste stand voor dit jaar, grotendeels als gevolg van de spanningen op de geld- en kapitaalmarkt, welke op een zekere oververhitting van de conjunc tuur duiden. Het feit dat de werkloosheid tot beneden 1 percent is gedaald en in feite het aantal open plaatsen groter is dan het aantal werklozen, is daarvan ook een aanwijzing, zomede de stijging van de index voor de kosten van levensonder houd, mede als gevolg van de zwarte ionen. Een en ander heeft de Deutsche Bundesbank tot een nieuwe discontover hoging, ditmaal van 3 tot 4 percent doen besluiten, zomede tot een verhoging van de verplichte kasreserve, maatregelen, welke beogen de kredietexpansie af te remmen. Ook de uitgifte van een 5'/2 per cents staatslening, groot DM 300 miljoen met een looptijd van 12 jaar en tegen een koers van 96'/* percent, is bedoeld als een onttrekking van middelen aan de kapitaal markt, teneinde een al te snelle opgang van de Duitse conjunctuur te temperen en de bestedingen te verminderen. Het rende ment van deze lening laat zich op 6'/s percent becijferen, waaruit wel blijkt hoe veel de rentestand in West-Duitsland thans hoger is dan ten onzent. Hoge rentekoersen Zoals bekend is, zijn ook in de Verenig de Staten de rentekoersen hoger dan in ons land, hetgeen er toe heeft geleid dat de Nederlandse banken daar op korte ter mijn grote bedragen hebben uitgezet en ook ten onzent op de Amerikaanse obli gaties de aandacht wordt gevestigd als op aantrekkelijke beleggingsobjecten voor Nederlands kapitaal. Het kan haast niet anders of ook de stijging van de rente en obligatierendement in West-Duitsland zal tot de export van Nederlands kapitaal naar dat land moeten leiden en op de ontwikkeling van de rentestand ten on zent invloed moeten uitoefenen. Van sterke spanningen is hier overigens op de geld- en kapitaalmarkt nog geen sprake. De cijfers van de Nederlandse be talingsbalans over het eerste halfjaar hebben nog een groot overschot aange toond, niet alleen door de uitbreiding van de Nederlandse export, maar ook doordat in die Deriode per saldo voor 434 mil joen aan effecten Is uitgevoerd tegen f 316 miljoen in het tweede halfjaar van 1958. De schatkist is ruim van middelen voor zien en het beroep van het bedrijfsleven op de kapitaalmarkt is ten onzent nog al tijd zeer bescheiden, zodat van buiten sporige industriële investeringen niet kan worden gesproken. Bedryfsexpansie houdt aan Ook hier echter houdt de industriële expansie aan en wordt door sommige des kundige waarnemers, bijvoorbeeld door prof. Witteveen, zoals we de vorige week schreven, in verband met de op gang zijn de loonsverhogingen, het gevaar voor een overbesteding met als complement een waardevermindering van het geld, aan wezig geacht. De kans op een stijging van de rentestand schijnt dan ook groter te zijn dan die op een daling, in verband waarmee het opmerkelijk is dat de 3 percents Nederlandse staatslening 1957 (de oude staffellening) met een lange looptijd, in enkele weken met bijna 2 percent is gedaald, terwijl kortlopende obligaties zich op de oude koersen kunnen handhaven. Maar nog altijd noteren de 4'/i percents leningen boven pari en kunnen de 4H oercents leningen slechts met abnormale en terecht gegispte middelen worden ge plaatst. Bakens in zee Ook de Nederlandse belegger blijft in tussen aan zijn reeds lang bestaande voor liefde voor de aandelenmarkt getrouw, zo dat ook deze week over nagenoeg de ge hele linie een niet onbelangrijke koers- verbetering kon intreden. Nadat de vorige week aandelen Unilever aan de spits gingen met een avans tot 700 percent dat niet behouden kon blijven, hebben ditmaal aandelen Koninklijke in de rubriek van de internationalen weer de leiding genomen, mede door de gunstige resultaten van de Amerikaanse oliemaatschappijen. In nog sterkere mate echter zijn het de Neder landse industriële aandelen, die de belang stelling van de belegger trekken en per centsgewijs is de koersstijging van deze rubriek dan ook het grootst. Trwijl het algemeen indexcijfer thans nog altijd lager ligt dan zijn hoogste stand voor dit jaar, heeft dat voor de industriële aandelen deze week een nieuw record be haald en men zou een ganse reeks van fondsen kunnen noemen, die op een be langrijk avans kunnen bogen. Telkens Verschijnen er trouwens tussentijdse mede delingen, waarin over de tot dusver ver streken maanden van 1959 van gunstige resultaten wordt melding gemaakt (W A. Scholten, De Schelde, Papierfabriek „Gel derland", Automatic Screw Works, Simon's Emballage, Metaverpa, Schuitema, e.a.). Amerika en Duitsland zullen intussen als bakens in zee kunnen dienen. Advertentie doosje met 60 tabletten KEELTABLETTEN Advertentie SPECIALE AANBIEDING Tafelservies voor 6 personen f 69.- Theeservies voor 6 personen f 19.75 Ontbijtservies voor 6 personen f 29.75 ARZBERG porselein bekroond met gouden medaille te Milaan. GROTE HOUTSTRAAT 82-M - HAARLEM SINDS 1876 De kanselier van de schatkist, Heath- coat Amory, leverde in het Lagerhuis een nieuw bewijs dat het Engeland voor de wind gaat. De Britse regering heeft name lijk een schuld van 250 miljoen dollar, welke te beginnen met volgend jaar over een periode van vijf jaar moest worden terugbetaald aan de Amerikaanse Export en Importbank voortijdig geheel afgelost. Dit was mogelijk door de gunstige Engel se betalingsbalans. De directeur van de bank, Samuel Waugh, heeft de Britse re gering met deze daad gelukgewenst en hij bracht hulde aan hen die verantwoorde lijk zijn voor het herstel van Engeland's financiële gezondheid. Vanzelfsprekend betekent deze onverwachte schuldaflos sing een aanzienlijke aantasting van En geland's goud- en dollarreserves, maar deze kunnen tegen een stootje aangezien de reserves het laatste jaar behoorlijk zijn versterkt. Het geld verhuist nu van de Britse naar de Amerikaanse goudreserve Deze terugbetaling is natuurlijk in de Verenigde Staten bijzonder welkom, om dat Amerika op het ogenblik bezig is goud te verliezen. Het kan niet anders of dit gebaar dat niet zonder politieke beteke nis is, zal de Brits-Amerikaanse betrek kingen nog hechter maken dan deze al zijn. De afgeloste lening betreft het bedrag, dat Engeland gedurende de Suez-crisis had opgenomen, ter financiering van de aankoop van Amerikaanse olie. Slechts de helft van de lening was destijds gebruikt. De secretaris-generaal van de O.E.E.S., René Sergent, heeft verklaard dat voor de rijkere landen de tijd is gekomen om de „sprong te wagen" naar de liberalisatie van de invoer van industriële produkten uit landen met een lage loonstandaard. Sergent zei dit in een toespraak tot de le den van „Europa huis", een studiegroep voor internationale aangelegenheden. Hij meende verder dat de O.E.E.S. er bij haar leden op moet aandringen de Verenigde Staten te helpen bij het dragen van de financiële lasten van laatstgenoemd land tegenover de rest van de wereld. Over de vormen van economische sa menwerking in Europa zei Sergent dat de O.E.E.S. niet kan instemmen met de vor ming van dc Europese Economische Ge meenschap wegens het exclusieve karak ter van deze gemeenschap. De O.E.E.S. juicht het tot stand komen van de voorge stelde kleine vrijhandelszone toe omdat dit een liberaliserende invloed betekent, hoewel hiervan nog vijf tot de O.E.E.S. behorende landen zijn uitgesloten. Sergent pleitte er verder voor „zo mogelijk een deel van de schulden van de O.E.E.S.-lan den aan de Verenigde Staten versneld af te lossen". De directie van de n.v. Handelmaat schappij Europa-Azië (Euraz) te Amster dam tracht de meubelfabriek in Belgisch Kongo, waarin de werkzaamheden zijn gestaakt en waarvan het personeel is ont slagen, zo snel mogelijk te verkopen, al dus heeft zij desgevraagd in de heden ge houden jaarvergadering medegedeeld. De fabriek, die inclusief verbouwingen Kongolese frs 5 miljoen heeft gekost en ook voor dit bedrag is verzekerd, is zeer gunstig gelegen en zou zeer goed verkoop baar zijn, als zich geen politieke troebe len hadden voorgedaan. Het werd moei lijk geacht een globale benadering te ge ven van de eventuele opbrengstsom bij verkoop. In België is de lust tot investeren in Kongo tot nul gedaald, zo zei de voorzit ter. Particuliere ondernemers trachten zich zo veel mogelijk terug te trekken als zij hun oezittingen kunnen realiseren. De huidige huurders hebben wel interesse voor het bedrijf. De omstandigheden zijn echter niet gunstig In mei 1960 gaat een nieuw jaarcontract in. Getracht zal wor den een hogere huur te bedingen. Het is de directie echter al veel waard dat de toestand van de fabriek niet achteruit gaat. 30. Toen de maaltijd gereed was, brach ten Maitre Moutarde en Panda die naar boven. „Nobele kapitpin" riep de kok met een brede glimlach van trots. „Hier is dan het diner mijn laatste schepping mijn meesterwerk!" „Laat me eens even ruiken, vriend", beval de kapitein „Oeh pfoe hatsjoe dank je! Zo is het genoeg!" De gezagvoerder week ach teruit en bette zijn ogen met zijn zakdoek. „Ach, de ontroering is u te machtig!" riep de kok aangedaan. „Ge zijt toch wel een fijnvoelende natuur Toen de ka pitein zijn gevoelens weer meester was, richtte hij zich tot de piraten. „Mannen", riep hij schor. Als er op zee gevaar dreigt, dan zijn het eerst de vrouwen en kinderen, die het schip verlaten. Daarna volgt de bemanning; de kapitein is echter altijd de laatste man. Ook nu zullen wij deze scho ne gang van zaken volgen. Eerst moeten jullie eten en ik zal de laatste man zijn, die dit voedsel aanraakt" „Hoera leve de kapitein", brulden de zeerovers, want ze waren diep onder de indruk van dit offervaardige besluit Toch waren er een paar, die zwegen en die deze edelmoedig heid niet vertrouwden. Maar ja. wantrou wende karakters vind je overal, zelfs on der piraten. De staalstaking Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft het verzoek van de procureur-generaal om de vakbond der stakende staalarbeiders te verplichten zyn eventuele beroep tegen het gerechtelijk bevel tot werkhervatting nog voor dit weekeinde aan te tekenen, afgewezen. Het hof heeft de termijn van zes dagen gehandhaafd. De vakbond kan dus tot maandag aanstaande met het aan tekenen van beroep wachten, al schijnt verwacht te kunnen worden dat dit in feite toch vandaag zal gebeuren. De vertegenwoordigers van de werk gevers en de werknemers in de Ameri kaanse staalindustrie hebben donderdag in een gesprek van ongeveer tweeëneenhalf uur te Pittsburgh geen vorderingen ge maakt in de richting van een oplossing van het loonconflict. Het overleg zal van- laag worden voortgezet. General Motors heeft bekendgemaakt, dat de produktie van Cadillac-auto's is gestaakt wegens gebrek aan staal. On geveer 7.000 arbeiders zullen werkloos worden. Pontiac staakte de produktie reeds eergisteren. De totale ontslagen bij Gene ral Motors bedragen thans ongeveer 200.000 man. Verwacht wordt, dat Oldsmo- bile de produktie morgen zal stopzetten. De fabrieken van Buick, Chevrolet en de kleine Convair, eveneens GM-produkten, werken met verkorte arbeidstijd. Derde contract Een derde Amerikaanse staalfabriek, Granite City Steel Co., is het met de me- taalbewex-kersbond eens geworden over het C.A.O. Deze overeenkomst is in grote trekken gelijk aan die welke maandag met de Kaiser Steel co. is bereikt. Granite City Steel heeft 3.250 arbeiders in dienst. Door Gebr. Teixeira de Mattos wordt namens principalen een bod van 250 per cent uitgebracht op alle uitstaande gewone aandelen in De Nationale Belegging in Vast Goed n.v. onder voorbehoud, dat naar oordeel van principalen een voldoend aantal aandelen wordt aangeboden. Een bericht ter zake volgt zu spuedig mogelijk. (Deze aandelen noteerden op 28 oktober 170 gedaan bieden). Remington Rand n.v., is voornemens on geveer 1 miljoen dollar te investeren in een uitbreiding van haar zeven jaar oude schrijfmachinefabriek te 's Hertogen bosch. zo meldt de „Financial Times". De directie van Remington Rand n.v. te Amsterdam heeft bovenstaand bericht van de „Financial Times" heden aan het ANP in grote trekken bevestigd Voorlopig gaat het om een investering van 800.000 dollars, maar dit bedrag kan hoger worden. Na ^e uitbreiding zal het personeel 1200 a 1300 personen tellen Op het ogenblik is de pro duktie van draagbare schrijfmachines reeds méér dan 2000 stuks per week. Ook onderdelen worden in grote hoeveelheid vervaardigd en geëxporteerd. Advertentie moet U een einde maken. En er vandaag mee beginnen. Dan nooit meer zorg en pijnen door overtollig maagzuur U blust die brand prompt met één of twee Rennies. Makkelijk in te nemen en nog sma kelijk ook. Uw apotheker of drogist verkoopt Rennies. En véél. Ernstig. Walter Bedell Smith, Eisenho wers stafchef in de tweede wereldoor log en voormalig ambassadeur in Mos kou, ligt ernstig ziek in het legerhospi- taal Walter Reed. De 64-jarige gepen sioneerde generaal heeft longontsteking. Verongelukt. Een Dakota van de Griekse maatschappij Olympic Airways, die met vijftien passagiers en een bemanning van drie leden van Athene op weg was naar Saloniki, is ten noorden van de Griekse hoofdstad neergestort en uitge brand. Alle inzittenden kwamen om het leven. Meteoor. Een inwoner van het Deense plaatsje Kolind werd dinsdag opge schrikt toen een steen met het geweld van een ontploffing door het raam van zijn woonkamer naar binnenvloog en een stoel vernielde. De bewoner van het huis, de kruidenier Thorvald Nissen, keek naar de steen en zag deze snel van kleur veranderen, van donkerbruin tot een zeer licht. Volgens het menera- logisch instituut in Kopenhagen is de steen waarschijnlijk een meteoor. Briefkaart. Een briefkaart die door een van de passagiers van de „Titanic" op 10 april 1912 werd verzonden, heeft gis teren haar bestemming bereikt. De briefkaart die verzonden werd twee da gen voor het schip ten onder ging, werd gevonden in een bos. De vinder bewaar de de kaart als curiositeit tot hij onlangs de film „A night to remember" over de ondergang van de Titanic zag. De ge adresseerde was in 1931 overleden. Sabotage. De Argentijnse hoofdstad is sinds gisteren van de buitenwereld af gesneden doordat saboteurs grote ver nielingen hebben aangericht in een elektrische centrale in het centrum van de stad. Men schrijft de daad toe aan stakende arbeiders van een pero- nistische vakvereniging. Notre Congo. De Belgische autoriteiten hebben in Leopoldstad het eerste num mer van „Notre Congo", een nieuw tijdschrift van de Abako-partij, in be slag genomen. De autoriteiten verklaar den dat het nummer de binnenlandse veiligheid in gevaar bracht „door het verspreiden van valse geruchten". Luister. Volgens de Pravda wordt in de Likhatsjov-automobielfabrieken in Mos kou de open auto waarin Lenin heeft gereden, hersteld. Wanneer de wagen in oude luister zal zijn hersteld, zal hij in het Leninmuseum tentoongesteld worden. Verworpen. Een rechtbank in Casablan ca heeft een regeringsverzoek om ont binding van de Marokkaanse commu nistische partij te gelasten, verworpen. De regering is veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. De recht bank verklaarde zich niet bevoegd te beslissen over het godsdienstig aspect van de zaak maar de rechter zei dat er geen enkele wet een politieke partij verplicht een geloof te belijden. Dienstplichtig. Thomas Schumann uit Gelsenkirchen barstte in tranen uit toen zijn militaire oproep door zijn va der werd voorgelezen. Er is echter geen oorzakelijk verband, want evenmin als de zesjarige Carmelo Celeste uit Sy racuse, die woensdag onder de wapens word geroepen nadat dit al eerder woj gebeurd toen hij drie jaar was, heeft Thomas de dienstplichtige leeftijd bereikt. Thomas ligt nog in de wieg en is zeven maanden. Hervat. Aartsbisschop Makarios heeft bekendgemaakt dat de besprekingen over de nieuwe grondwet voor Cyprus de volgende week hervit zullen wor den. De besprekingen werden afgebro ken na de ontdekking van poging tot wapensmokkel, waarin de Turken de hand zouden hebben gehad. Onverstaanbaar. Boze mensen uit de om geving van de Kopenhaagse vliegha- ven Kastrup op het eiland Amager kwa men woensdag bijeen om te proteste ren tegen het lawaai van binnenko mende en vertrekkende straalvliegtui gen. De vergadering moest worden op geheven omdat de sprekers zich niet verstaanbaar konden maken door over vliegende straalvliegtuigen. Overbodig. De Westduitse minister van Defensie Strauss, heeft op een pers conferentie gezegd, dat naar zijn me ning de produktie van kernwapens door West-Duitsland „militair overbodig, po litiek verkeerd en economisch onuit voerbaar" is. Hetzelfde geldt voor het bezit van strategische kernwapens. KZ. De Westduitse Bild Zeitung meldt dat de Westduitse staat Hessen heeft af gezien van zijn voornemen om voor uit deze staat afkomstige auto's de regi stry ieletters „KZ" te gebruiken. In de tijd der nationaal-socialisten was dit namelijk de afkorting voor „concentra tiekamp". Het K.N.M.I. deelt mede: Van een opvullende depressie boven Italië splitste zich een deel af, dat in noordelijke richting naar de Oostzee trok. Dit bracht in Duitsland plaatselijk veel regen. Tussen dit lagedrukgebied en een hogedrukgebied ten westen van Spanje is boven West-Europa in de hogere lucht lagen een noordelijke stroming aanwezig. In deze stroming bewoog over de Britse eilanden een storingsgebied naar het zuiden, waardoor de wind in ons land tijdelijk zuidwest werd. Na het voorbij trekken van deze storing zal de wind naar noordwest ruimen, zodat aanvoer van onstabiele lucht zal voortduren. Hierin kunnen naast opklaringen ook enkele buien voorkomen. De komende nacht is plaatselijk weer nachtvorst mogelijk. WEERRAPPOKTEN Zaterdag 31 oktober Zon op 7.31 uur, onder 17.16 uur. Maan op 6.35 uur, onder 17.18 uur. Maanstanden 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 30 oktober Hoog water 2.03 en 14.23 uur. Laag water 10.09 en 22.23 uur. Zaterdag 31 oktober Hoog water 2.45 en 15.04 uur. Laag water 10.51 en 23.10 uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden Ma xlmum-tempera turen ao S 00 A to d binnen- en buitenland d w 9 u rj Neerslag laatste 24 uur s-S 8 4> it u 8 o 3 Den Helder half bew. wnw 11 6 Ypenburg zwaar bew wnw 12 4 Vlissingen geheel bew. w 12 3 Eelde zwaar bew. w 12 4 De Bilt regenbui wzw 12 2 Twente zwaar bew wzw 11 2 Eindhoven zwaar bew. wzw 12 0 Zd Limburg zwaar bew. zw 10 2 Helsinki geheel bew. zzo 8 0 Stockholm geheel bew. ozo 9 12 Oslo regen n 7 8 Kopenhagen regen w 11 2 Aberdeen onbewolkt z 7 2 Londen regen windst. 9 0,3 Amsterdam geheel bew. w 12 2 Brussel zwaar bew wzw 12 0,7 Luxemburg half bew. w 6 0,3 Parijs onbewolkt w 10 0,7 Bordeaux mist windst. 12 0 Grenoble geheel bew. nnw 6 5 Nice half bew. nnw 15 0 Berlijn geheel bew. w 10 25 Frankfort zwaar bew. wnw 8 5 München sneeuw wzw 4 19 Zürich regen zw 3 22 Genêve zwaar bew o -6 3 Locarno zwaar bew ono 13 0 Wenen zwaar bew wnw 18 1 Innsbruck regen windst 6 1 Athene licht bew z Rome zwaar bew zw 16 14 Ajaccio onbewolkt O 13 29 Madrid licht bew n Mallorca licht bew nnw 15 0 Lissabon onbewolkt nnw 17

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2