^zeer vliet MiliardeJireöeii im de Po* vlakte Peek&Clöppenburg Bisschop Dibelius de toegang tot Oost-Berlijn ontzegd 44rs 3§! Maarschalk Juin voorlopig van militair beraad uitgesloten Knoop dit in uw oor! 3 Hij wil communistische overheid niet gehoorzamen SLECHTHORENDEN AUDIUM Koning van Laos overleden Prins Bernhard bezoekt de „navel der wereld" Opgravingen in Israel 98 ct Twee arbeiders gedood door vallende kraan VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 BERLIJN (UPI) De Oostduitse auto riteiten hebben bisschop Otio Dibelius ver boden in Oost-Berlijn te spreken, 7,0 blijkt uit berichten in de Oostduitse pers, op grond van het feit dat hij opriep tot onge hoorzaamheid aan de Oostduitse regering. Dibelius is bisschop van geheel Berlijn en de Oostduitse provincie Brandenburg, en als voorzitter van de raad van de Evan gelische kerk leider van de protestanten in Oost- en West-Duitsland. Reeds eerder was hem een verbod opge legd Oostduits grondgebied te betreden. Dit verbod gold echter niet voor Oost-Berlijn, en zondag zou hij in de Mariënkirche spre ken. Dibelius verklaarde onlangs dat een gelovige de wetten van een communistische staat niet kan gehoorzamen. Volgens de Oostduitse „Berliner Zeitung" heeft de Oostberlijnse loco-burgemeester Schmidt verklaard dat „geen basis bestaat voor Dibelius' activiteit in Oost-Berlijn zolang hij bij zijn standpunt blijft". Schmidt legde er de nadruk op dat de maatregel niet is gericht tegen de kerk, maar tegen de „vijandige houding" van Dibelius, „die openlijk opriep tot onge hoorzaamheid aan orde en rust". De bijna tachtig-jarige Dibelius schreef volgens onze correspondent onlangs aan de Hannoverse bisschop Lilje een brief, waarin hij de vraag opwierp hoe men in de communistische staten de brief van de apostel Paulus aan de Romeinen moet op vatten. Wat is in onze dagen de overheid?, zo vroeg Dibelius. Met die vraag bracht hij niet slechts een theologisch maar ook een politiek dispuut aan de gang. Dibelius doelde op Romeinen 13:1: ..Ieder mens moet zich onderwerpen aan de overheden, die boven hem staan. Want er is geen overheid dan door God, en die er zijn, zijn door God gesteld". Dibelius be perkt de plicht van de christen om de overheid te gehoorzamen en verwijst naar het woord van Augustinus: „Waar geen recht meer is wat zijn daar de staten anders dan roverbenden?" Voor de chris tenen in Oost-Duitsland zou Dibelius' stel ling er op neer komen, dat zij het commu nistische regime de rug moeten toekeren, waarmee de toch al moeilijke situatie van de Evangelische kerk in Oost-Duitsland nog ernstiger zou wordenDibelius moest van Oostduitse kerkelijke leiders horen, dat de gehoorzaamheidsplicht wel zeker geldt tegenover de Oostduitse rege ring. Verzet.- Volgens Dibelius dekken Paulus' woor den niet meer de huidige politieke situatie in Duitsland sedert er partijen in het ge ding zijn. De „overheid" is volgens hem verdwenen, omdat de zaak zelf verdwenen is sedert een staatsordening tot stand kwam die werd opgebouwd op de politieke partijen alleen. In de democratie is het volk de' „overheid" en daarmee de tijde lijk door het volk met macht beklede, aan het bewind zijnde partijen. Eén stap ver der gaat Dibelius dan met zijn standpunt, dat de christen zijns inziens moet innemen tegenover een communistisch regime. Het voortbestaan van de overheid, van de „machten over haar gesteld" volgens Paulus, loochent Dibelius zowel waar het de echte democratie betreft., als waar het de communistische staat aangaat. Waar deze regel het communisme betreft, moet men tot de slotsom komen dat Dibelius aanspoort tot verzet. Even merkwaardig is zijn opvatting over verkeersborden. Waar hij in het Westen een snelheidsbeperking tot 15 km per uur ziet, wil hij zich daaraan houden, omdat het hier een beperking voor allen geldt, maar in Oost-Duitsland wil Dibelius het bord negeren, omdat de func tionarissen van de communistische partij zich er ook niet aan behoeven te houden. De praktijk Deze stellingen komen overeen met die van de Noorse protestantse leider Berg- grav, die ten tijde van de Duitse bezetting stelde dat een christen de staat slechts zo lang gehoorzaamheid schuldig is, als deze staat een rechtsstaat is. Dit standpunt van Dibelius en Berggrav vindt in West- en Oost-Duitsland onder de christenen géén gehoor. Ook de communistische staat, zo zegt men, heeft bepaalde functies, die sa menhangen met het verzorgen van de be volking, met de orde in het algemeen. In de praktijk zijn er voor de Oostduitse le den van de Evangelische kerk bijzondere bezwaren, omdat de protestantse geeste lijkheid bij het opvolgen van Dibelius' stellingen regelrecht in de ondergrondse tegen de communistische regering terecht zou komen. Dat acht men onverantwoord en onmogelijk. Men gaat er dan ook in het algemeen in Evangelische kringen in Advertentie Weet U dat de moderne hoortoestellen en hoorbrillen niet alleen veel betere resultaten geven dan tot voor kort mo gelijk was, maar dat ze bovendien véél goedkoper in het gebruik zijn Neemt U eens een proef met een van de nieuwe hoortoestellen Wij zijn in dit fabrikaat gespecialiseerd en zullen U gaarne de volledige Audium- kollektie demonstreren. Vraagt gratis brochure bij het van ouds bekende en vertrouwde adres. horen zien KONINGSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 16171 LOEANG PRABANG (Reuter) Koning Sisavang Vong van Laos is donderdag- ivond overleden. De koning is 74 jaar ge worden. Sinds 1904 heeft hij zijn land ge regeerd. Hij was al verscheidene jaren bedlegerig. Deze zomer werd hij ziek en in augustus is kroonprins Savangrattana tot regent benoemd. Koning Sisavang Vong heeft naar schatting twintig vrou wen'gehad. Hij was een rechtstreekse af stammeling van de Khoun-dynastie, die duizenden jaren geleden uit Zuid-China naar Laos kwam. West-Duitsland van uit, dat de staatkun dige ordening beschouwd moet worden als afkomstig van God en men wijst erop, dat zelfs Luther de heidense Turkse staat van zijn tijd als een geordend staatsapparaat beschouwde. Men sluit niet de ogen voor het feit, dat in een communistische staat een wereld beschouwing bestaal, die alle mensen totaal wil beheersen, die de kerk volkomen wil uitsluiten. Maar men wil verder wer ken in Oost-Duitsland, desnoods met geestelijk verzet tegen het regime, maar niet. volgens stellingen als die van Dibelius, die leiden tot ondergrondse arbeid, welke de Oostduitse bevolking nog meer in de eenzaamheid zal brengen, in plaats van, zoals thans, een kerkelijk leven dat dooi de communisten getolereerd wordt en dat de bevolking tot op zekere hoogte steun geeft onder omstandigheden, die soms mensonterend genoemd kunnen worden. In deze zin interpreteren de leidinggevende Evangelische theologen dan ook Paulus' woorden inzake gehoorzaamheid aan de overheid. EL CUZCO (UPI) Prins Bernhard heeft donderdag een bezoek gebracht aan Cuzco („navel der wereld"), vroeger de hoofdstad van het rijk der Inca's. De Prins arriveerde om tien uur in de morgen uit Lima op het vliegveld van Cuzco en werd door de plaatselijke auto riteiten verwelkomd. Eerst bezocht hij de duizendjarige Inca vesting Macchupicchu, hoog op een berg top gelegen, 's Middags keerde hij naar Cuzco terug waar hij koloniale kerken en andere bezienswaardigheden bezichtigde. De Prins reist vandaag in een militair vliegtuig naar Satipo, een oerwoudgebiod in de westelijke provincie Junin. Vanmid dag vertrekt hij naar San Ramon, in de zelfde provincie. Zaterdagavond keert hij terug naar Lima. President onderscheiden Prins Bernhard heeft woensdag de pre sident van Peru, Manuel Prado, medege deeld dat de Koningin hem het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw had verleend. De president bood de Prins daarna een lunch aan in het regeringsge bouw, die werd bijgewoond door dertig per sonen, onder wie de Nederlandse ambas sadeur in Peru en leden van het Peru viaanse kabinet. Woensdag bezocht de Prins de Philipsfa- briek in Lima, gisteren bracht hij een be zoek aan Cuzco. De Israëlische oudheidkundige prof. dr. Yigael Yadin heeft opgravingen gedaan bij Hatzor in Galilea op de plaats van een der versterkte steden van koning Salomon. Prof. Yadin, hoogleraar in de oudheidkun de aan de Hebreeuwse Universiteit van Jeruzalem, heeft meegedeeld dat hij een entwintig lagen ontdekt heeft, waarin on der andere sporen werden gevonden van een Kanaanitische stad die naar 'schat ting een veertigduizend mensen geher bergd heeft en door de Israëlieten werd Veroverd. Men vond er allerlei huishoude lijke gebruiksvoorwerpen en beeldhouw werk dat van groot vakmanschap in die dagen getuigt. Advertentie *~m ...COATS Merk Sturka, tester n modieu2( mmÊmÊ U/ele&fmodecAeaóteS - "Pi. O top^Aejéaties I (Van onze correspondent in Parijs) Maarschalk Alphonse Juin is maandag, zo is gisteren door regeringskringen in Parijs bekend gemaakt, door de minister van Defensie Guillaumat op het matje ge roepen naar aanleiding van het gerucht makende krantenartikel, waarin hij de nieuwe Algerijnse politiek van De Gaulle heeft aangevallen. Dit artikel was al da delijk in verband gebracht met de dag order van De Gaulle, waarin het staats hoofd het leger en het ambtenarenkorps nog eens de grote lijnen van zijn Algerije- plan in herinnering meende te moeten brengen. Maarschalk Juin is onder ogen gebracht dat de staat van alle militairen strikte discipline eist en niet langer kan gedogen dat van hun kant de officiële re- geringspolitiek wordt doorkruist. Juin mag bij wijze van straf voorlopig de be raadslagingen van verschillende hoge mi litaire organen, waarvan hij het lidmaat schap bekleedt, niet bijwonen. Het is niet de eerste keer dat de Fran se maarschalk in conflict geraakt met de regering. Onder de vierde republiek heeft hij, om verschillende redenen van buiten- of binnenlandse politieke aard, vier maal stormachtige meningsverschillen met mi nisters en ook met president Vincent Auriol gehad. Vaak heeft men er in po litieke kringen spijt over horen kunnen uiten, dat Juin vanwege zijn militaire ver diensten, die groot en onbetwist zijn, was gepromoveerd tot maarschalk. Men heeft de maarschalk, die doorgaans nog minder tact dan politieke standvastigheid wist op te brengen, niet zelden vergeleken met een olifant in een porseleinwinkel. Juin en De Gaulle hebben indertijd samen aan de hogere krijgsschool gestudeerd, die ze hetzelfde jaar verlieten. Gelijktijdig met de dagorder heeft, zo als eveneens gisteren wereldkundig is ge maakt, de Franse regering de civiele en militaire hoge vertegenwoordigers in Al gerije ook een aantal nadere instructies verstrekt voor de uitvoering van De Gaul le's Algerijnse plannen. Uit die richtlijnen blijkt dat De Gaulle zijn oorspronkelijke project in lichte mate heeft herzien. Bij het referendum zal het Algerijnse volk in eerste instantie niet over drie maar over twee mogelijkheden te stemmen krijgen: voor of tegen de afscheiding van Frankrijk. De generaal is ervan over tuigd dat de Algerijnen zich in overgrote Advertentie meerderheid niet van Frankrijk zullen willen losmaken. Bij een tweede ronde zal er worden gestemd over de keuze tussen associatie ofwel binnenlands zelfbe stuur of francisatie, of zoals de ultra's plegen te zeggen integratie. Overigens werd in de dagorder herhaald dat het re ferendum, dat dus in twee etappes wordt gehouden, pas over verscheidene jaren zal kunnen plaatshebben. Maarschalk Juin In Algerije zijn nu de Hoge Commissaris Delouvrier en de voornaamste bevelheb bers de boer op gegaan om, aan de hand van de jongste instructies uit Parijs, de nieuwe politiek van De Gaulle nader uit een te zetten. Ook generaal Massu heeft zijn licht op De Gaulle's plannen gewor pen. Massu heeft tegenover een publiek van Franse toehoorders de niet al te tac tische opmerking gemaakt dat het woord autodeterminatie of zelfbeschikkingsrecht, dat voor de „colons" in Algerije zo moei lijk te verteren valt, door De Gaulle al leen gebruikt is met het doel het buiten land gerust te stellen. Of ook generaal Massu, na maarschalk Juin, nu voor deze persoonlijke interpretatie van De Gaulle's inzichten en heimelijke bedoelingen ter verantwoording zal worden geroepen, mag voorlopig betwijfeld worden. Voor fabelachtige erfenissen is Italië het land. Een maand of acht geleden stond Napels op stelten door het bericht, dat drie neven de enige recht hebbenden waren in de na latenschap van Antonio Tanzi uit New York. Het betrof hier een alleszins behoorlijk be drag: dertig miljard lire, door Tanzi bijeengebracht in zijn lucratieve bonthandel. Nu is een ander deel van Italië in heftige beroering. Vooral in de loop van de laatste driekwart eeuw zijn honderdduizenden Italianen naar het land van beloften, Amerika, geëmigreerd. Het aantal volledig geslaagden is natuurlijk ver in de minder heid. maar ook om degenen, die nauwelijks het hoofd boven water konden houden werden sprookjes van wel stand en zelfs van grote rijk dom geweven. De wens was hierbij de vader van de ge dachte. Ontelbare malen zijn dergelijke fantasieën van achtergebleven familieleden op niets uitgelopen, maar af en toe valt hier of daar wel eens een malse regen van knis perende dollarbiljetten. Aan de benedenloop van de Po. ruwweg tussen Rovigo en Ferrara, vinden we het verre van florerende dorpje Gaiba. Daar aanschouwde in de vo rige eeuw Paolo Francesco Bassi het levenslicht. Als zoon van de plaatselijke molenaar had hij uiteraard niet bijster veel kansen het. ver in de wereld te schoppen. Daarom volgde hij even voor zijn meerderjarigheid (omtrent de eeuwwisseling) de grote "troom van landgenoten, die Het dorpje Gaiba aan de benedenloop van de Po is het toneel geworden van een verwoede erfenisstrijd. De toevallige be zoeker zal hiervan echter niets gewaar worden, omdat deze strijd in hoofdzaak in de juridische binnenkamers wordt uit gevochten. het maar eens in de nieuwe wereld ging proberen. Veel meer dan het begin en het einde van zijn carrière in Amerika is omtrent hem niet bekend. Uit de schaarse brie ven aan zijn ouders kon wor den opgemaakt, dat hij werk had gevonden als arbeider in een rijtuigfabriek. En pas kort geleden vernamen zijn ver wanten, dat hij als eigenaar van een belangrijke carrosse- riefabriek in San Franscisco is gestorven. Er is in dit geval geen sprake van zwendel, dag dromen of mystificatie. Het onderzoek naar eventuele erf genamen wordt momenteel ingesteld door een bekend ad vocaat. uit San Francisco en het Italiaanse consulaat in die stad heeft het bestaan van „de rijke oom uit Amerika" be vestigd. De inzet van het spel is vier miljard lire toch altijd nog een kleine vijfen twintig miljoen Nederlandse guldens. Tot zover is alles volkomen normaal. Het. ging er dus om de naaste familieleden op te sporen en dat kon in een vrij hokvaste gemeenschap als Gaiba niet zo moeilijk zijn. Ze 'iin ook gevonden, maar nu doet zich een zeldzame com plicatie voor. Paolo Francesco de erflater, was een zoon uil het in 1871 gesloten huwelijk van Antonio Bassi en Gio- vanna Zeani. Hij bleef de enige spruit, want na enkele jaren gebeurde wat zelfs buitenstaanders al lang had den zien aankomen: Antonio en Giovanna gingen uit el kaar. Ruzie was aan de orde van de dag en geen van bei den kon de ander meer in zijn of haar nabijheid uitstaan. Tot een echtscheiding is het echter nooit gekomen, om de eenvoudige reden, dat dit in Italië niet mogelijk is. An tonio Bassi mocht dan al de DOOR GARCIA DE LEON rest van zijn leven, twintig jaar, aan de zijde van ene Maddalena Zappaterra- heb ben doorgebracht en dit idyl lisch samenzijn mocht dan al zijn gezegend door de ge boorte van twee zonen, de ambtenaar van de burgerlijke stand erkende hen officieel niet als echtpaar. Was het hier nu maar bij gebleven, dan zou de juridische puzzel nog wel op te lossen zijn geweest. Maddalena trad evenwel na de dood van Antonio in het huwelijk met Ageo Querzoli (kunt. u het nog volgen?). De goede Ageo zag de dingen breed en nam onmiddellijk de nodige stappen om haar beide zoons, Carlo en Um- berto, zijn familienaam te geven. Sindsdien staan beide man nen, thans respectievelijk een enzeventig en achtenzestig jaar oud, in Gaiba als Quer zoli bekend. Dat hebben zij al tijd doodgewoon gevonden, maar nu het nieuws omtrent de reusachtige erfenis tot hen is doorgedrongen, schreeuwen zij van de daken rond eigen lijk Bassi te heten. U en ik zouden vermoedelijk op de zelfde manier reageren. De gebroeders Querzoli leven in vrij behoeftige om standigheden en zijn koorts achtig aan het werk gegaan om hun verwantschap met halfbroer Paolo Francesco met de nodige documenten te be wijzen. Aan de andere kant zijn er de talrijke andere Bassi's uit de omgeving, wier afkomst door allerlei legale stukken wordt gedekt. Zij zien thans een gaatje om ook bij de verdeling van de mil jarden in aanmerking te komen. Tot voor enige maan den was hun zelfs het bestaan van Paolo Francesco onbe kend, laat staan dat zij ooit contact met hem hadden ge had, maar (terecht) is dat geen punt van overweging voor rechter of wetgever. Deze heeft slechts naar eer en geweten te beslissen wie in dit geval rechthebbenden zijn: De familiegroep-Bassi, die gecombineerd optreedt, heeft zich verzekerd van de rechts bijstand van een goede advo caat. De belangen van de bei de broers worden behartigd door een van de befaamdste juristen van Italië, professor Carnelutti. Bovendien zijn enige Amerikaanse advocaten aan hun kant bezig met het ontwarren van de juridische knopen. Hoe de zaak ook zal af lopen, het staat wel vast dat er het nodige aan velerlei strijkstokken zal blijven hangen. Nog afgezien van de gepeperde rekeningen, die de erven van hun advocaten heb ben te verwachten, zullen zo wel de Amerikaanse als de Italiaanse minister van Fi nanciën aanzienlijke bedragen aan successierechten opeisen. Mochten Carlo en Umberto aan het kortste eind trekken, dan zal er voor professor Carnelutti weinig anders op zitten dan het schadepostje af te schrijven: zelfs de groot ste optimist in Gaiba geeft geen lire voor hun krediet waardigheid. Wanneer eerstdaags het door de Bassi's aanhangig ge maakte rechtsgeding aan de orde komt. zullen naar al gemene overtuiging de rech ten van de broers het sterkst staan. Zonder diepgaande kennis van het Italiaanse erf recht durf ik echter geen voorspelling te wagen. Er blijven, dunkt mij, toch niet weg te cijferen kansen voor de anderen. Die mening is ook de burgemeester toegedaan en daaruit is zijn zwartgallige opmerking te verklaren: „Als beide partijen erin slagen de procedure lang ge noeg te rekken, zie ik nog aankomen dat de winnaars geld toe moeten geven!" Dp de <:Praatótcel Gulden droom Droomt u ook wel eens? Ik wel. Van vrijdagmiddag tot zondagmiddag vier uur. Met open ogen en een dolbekruist toto formuliertje in de hand. Dan gaat er heel kort, maar heel driftig, een wekker en ben ik klaarwakker. Wakker en arm, want met vijf uitslagen goed, haal je geen twee ton in huis. Doch wat hindert dat, want met die droom ben ik al een paar keer schat rijk geweest. Twee ton. Wat doet men daar zoal mee. Ik zou niet gek doen, niet mijn ontslag nemen, maar gewoon blijven werken. Het journalistensalaris is zo, dat ik naast die twee ton nog best een sigarettencentje zou kunnen gebruiken. Werken dus, maar wel laten merken, dat je die paar ongelukki ge gulden van je baas eigenlijk niet nodig hebt. Geen kapsones dus, anders besjoer. Zal je de chef eens zien inbinden: Jon gens, zuinig op hem zijn. Als hij een keer tje soezen xvil of een dagje vrij, laat hem maar gaan. Twee ton, ziet u, geen katte-je- weetwel. Maar ik zou wel wat nieuws kopen. Eerst wat pakken, zo'n stuk of tien. Allemaal verschillende jasjes bij verschillende broe ken. En bijbehorende dassen èn overhem den èn sokken èn een mooie wijnrode mor- ning-coat. Ook wat nieuwe pyama's, want als miljonair kan je moeilijk als een zuur stok in het bed liggen. Laten we zeggen, voor tienduizend pop kan je aardig uit de grondverf komen. Maar dan ook de vrouw navenant, dat is twintigduizend sa men. Hindert niet, want er is genoeg. Dan zou ik een goed huis willen hebben. Niet te druk en niet te duur, maar ook weer niet te kinderachtig. Zoiets in de prijs van 50.000 gulden. Daar bouwen ze tegen woordig een aardige tent voor. Dat huis helemaal naar smaak inrichten, een fijn bankstelletje, een boekenwand, een mooie pick-up, een pittig tv-apparaat. Enfin, voor dertigduizend gulden ben je redelijk goed ingericht. Eén ton over. Bij zo'n huis hoort een auto. Dat hoeft dan niet zo'n Amerikaanse slee te zijn, die je per strekkende meter bestelt, maar ook niet zo'n kinderachtig geval, dat je rechtop tegen een lantaarnpaal zet. Met bijbehorende handschoenen, suède auto jasje en sporthoedje, samen zo'n tiendui zend, laten we zeggen. Dan moeten we er eens lekker uit, voant na al die toto-inspan ning mag je wel eens de bergen in, via Montmartre. Je wil bovendien een keertje goed doen, want nu je toch bulkt van de centen, mag oom Jaap wel eens een nieuwe jas heb ben en tante Kee een tv-tje op haar oude dag. En je bïiurman, die je de tip gaf om vooral NOAD te laten winnen, moet ook een duizendje hebben, f 75.000 over. Dan je bakker een duizendje, want hij heeft je lid gemaakt van de Boerenkoolstronkera- deelse Meeuwen Vooruit; je sigarenboer een idem-, want hij heeft je formuliertje altijd netjes doorgezonden. Maar dan wordt het oppassen. Nu moet je zuinig worden. Een beetje op de spaar bank zetten, een beetje beleggen, maar waarin.Een beetje voor de belasting reserveren. Hoeveel.Kijk, dan begin nen de geldzorgen. Maar dan komen de uitslagen.Gelukkig mensen, maar zes goed.Oef! Pinokkio Advertentie Met 1 Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met „Afternoon" thee builtjes is ideaalSnel, gemak kelijk èn.... proper! Doe 't ook! Bestel ze direct: VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes (groot formaat) doos van 2 0 stuks De werkzaamheden op de in aanbouw zijnde Essoraffinaderij te Spijkenisse heb ben donderdagmiddag weer twee levens gekost. Des morgens werden er zoals bekend twee schoorsteenbouwers ge dood bij een ongeluk. In de namiddag zijn twee ai-beiders omgekomen doordat de giek van een kraan, door nog onbekende oorzaak, naar beneden sloeg. Het zijn de 26-jarige A. N. van Waas uit Rozendaal en de 22-jarige Th. J. Pollemans uit Oude Tonge. Twee andere arbeiders werden ernstig gewond in een ziekenhuis te Rot terdam opgenomen. Voor het leven van een van hen wordt gevreesd. Een derde' arbeider werd licht gewond.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3