HAARLEMSE PIONIERSTER VAN DE STEDEBOUWKUNDE GRIEKSE KUNSTVOORWERPEN, WEGENS DIEFSTALLEN DOOR TOERISTEN, THANS IN MUSEA GEPLAATST Erbij DE ISRAËLISCHE BADPA KKENMODE Prisma-juniores en Kernpockets Siciliaanse indrukken (slot) Mej. ir. E. F. van den Ban verlaat na 35 jaar de overheidsdienst ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 PAGINA TWEL ALS GRIEKSE EN ARABISCHE KOLONIE heeft Sicilië de hoogste bloeitijd van beschaving en welvaart gekend. Zevenhonderdvijfendertig jaar voor het begin van onze jaartelling bouwden de Grieken Panormusdat later de hoofdstad Palermo werd, Zankle dat nu Messina wordt genoemd en Akragas dat thans[ Agrigento heet. Ook Syracuse, Catania en Gela kunnen op een zo groots en machtig verleden terugblikken. Sicilië was de uitvalspoort der Grieken tegen Carthago maar dat werd het eiland noodlottig, want een paar eeuwen latei kwam het door de Punische oorlogen onder Rome en de oorlogen, roverijen en de vernielingen van de oude Griekse beschaving namen pas een eind toen de Mohammedanen het achthonderd jaren na Christus veroverden. In de kathedraal van Messina en ook elders kan men zien hoe de antieke beschaving zich heeft vermengd met de Byzantijnse en zich heeft verrijkt door de Moorse invloeden, net zoals in Zuid-Spanje. De Arabieren konden er zich slechts een eeuw hand haven en zo is het te verklaren, dat er zo weinig monumenten zijn die van de Moorse invloed getuigen, maar het was een eeuw van vrede. Sedertdien werd Sicilië, net zoals de Nederlanden, een speelbal van de grote mogendheden, een erfdeel van de Europese vorstenhuizen, met een uitzonderlijke periode toen het samen met Napels één koninkrijk vormde onder de Normandiër Roger II, de bondgenoot van keizer Fredcrik Barbarossa. De vorstenhuizen van Aragon, Anjou en de Bourbons hebben er geregeerd, maar geen goede indruk nagelaten. Vooral de Spanjaarden, die het land door onderkoningen regeerden, fnuikten de onafhankelijkheid der Sicilianen. Door hun gebrek aan diplomatie en ontwikke ling zagen de Sicilianen tegenover zich steeds een coalitie van de grote machten tot stand komen. Zo kreeg Spanje zelfs de steun van admiraal De Ruyter toen de Fransen er een opstand steunden en Messina moest het wéér verduren. Door de vrede van Utrecht kwam Sicilië, gescheiden van Napels, onder Savoye. MAAR BIJ DE VREDE van Don Haag kregen de Oostenrijkers Sicilië en Savoye moest zich met het veel minder welva rende Sardinië tevreden stellen. Daarna kwamen de Sicilianen nog een laatste maal onder Spanje en men beleefde toen het merkwaardige feit dat de katholieke Ka- rel III een heftig anti-clericaal, een zeke re Tanucci, aan het bewind bracht. Ook vandaag nog voelt men dat de gewone Si- ciliaan, ofschoon vurig gelovig, niet goed de coalitie tussen grootgrondbezitters en een deel van de clerus verdraagt. Dank zij admiraal Nelson kwam Sicilië nooit on der Napoleon, maar het Wener Congres van 1815 beging één van zijn vele grote fouten toen het de Bourbons opnieuw op de troon bracht. De Bourbons werden de finitief verdreven door de Italiaanse vrij heidsstrijder Garibaldi die op 14 mei 1860 de dictatuur over het eiland vestigde in naam van Victor Emmanuel, koning van het verenigd Italië. Sedert 1947 heeft Sici lië, in de Italiaanse staat een speciaal autonoom statuut maar de meeste Sicilia nen die wij ontmoetten willen niets weten van een verder doorgedreven onafhanke lijkheid. Alleen de communisten specule ren op die kaart, maar gebruiken nooit de term onafhankelijkheid. AGRIGENTO HEEFT het meest Griek se monumenten. Het stadje ligt idyllisch op de zuidkust, tussen Syracuse en Mar sala (beroemd om zijn wijn). De tempels van Juno, van de Dioscuren en de tempel van Hercues liggen in het centrum van een door de toeristische dienst der pro vincie georganiseerde archeologische zone waarin uit de omgeving bij elkaar ge brachte Griekse en Romeinse grafstenen, muren, banken en waterputten bewonderd kunnen worden. Maar de werkelijk waar devolle voorwerpen vullen drie etages van het gemeentelijk museum en een zaal in de kathedraal. Een ijverige koster toont u in de sacristie der kathedraal de verba zingwekkende rijkdom van priestergewa den, zeker wel een honderdtal, daterend uit de zestiende eeuw, soms geheel met goud doorstikt. De Fedra sarcofaag, ge heel uit wit marmer, is wel een van de mooiste kunststukken uit de Romeinse tijd van Sicilië. De ruïnes van de drie tem pels zijn zeer indrukwekkend, maar zij werden gebouwd in de roze granietsteen van de streek en niet zoals de gebouwen van de Akropolis of het theater van Del phi in het onvergelijkbaar mooie witte marmer van Griekenland. Men zou dus als toerist eerst Sicilië moeten zien en daarna Griekenland. Maar ook in Grie kenland vindt men zelden zo'n mooi be waarde tempel als die van de Concordia. In het museum vindt men een ongelooflijk groot aantal Griekse vazen in rode en zwarte ceramiek, beelden, munten, ge bruiksvoorwerpen en grote beeldhouwwer ken, die de tempels versierden. Het is om de toeristen dat men in Sicilië de meeste kunstschatten in musea onderbrengt. In de kathedralen van Messina en Agrigen to en overal elders zijn namelijk beeldjes, munten of kleinere historische voorwerpen gestolen. Men constateerde, dat groepen toeristen rond een beeldje gingen staan, terwijl een van de toeristen het kunstvoor werp met een zaag bewerkte, het soms ruw afbrak. De Apollo van het museum, in wit marmer, is het mooiste bezit van Agrigento. Het gebroken beeld werd een eeuw geleden gevonden, zoals vele beeld houwwerken en resten van tempels. Wie zich ermee zou willen bezig houden, zou uit de enorme stapels stenen en zuilen die op het terrein van de archeologische zone lig gen, waarschijnlijk nog twee of drie tem pels kunnen bouwen. De archeologische dienst is overigens begonnen met de aan leg van een Grieks dorp waaruit men zou kunnen leren dat de Grieken van ons niets zouden kunnen leren op het gebied van de waterdistributie en de riolering. MET EEN BEETJE verbeelding kan men zich thans ook nog de Grieken voor stellen, offers neerleggend in de tempels of luisterend naar een redenaar. Gezeten op een van de banken hadden zij een prachtig gezicht op de bruine valleien en de blauwe zee. Het was volgens de oude verhalen een gesloten Griekse aristocra- Van een onzer redacteuren WANNEER mejuffrouw ir. E. F. van den Ban op 31 oktober de planologische afdeling van de Dienst der Zuiderzee werken wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verlaat, zal zij nog steeds even overtuigd zijn van het nut van de stedebouw als vieren dertig jaar geleden toen zij haar ambte lijke carriere begon. De tientallen kaarten en lichtdrukken in haar woon kamer aan de Middenlaan in Haarlem bewijzen ook, dat haar werkkracht al evenmin heeft geleden onder de tijd. Ir. Van den Ban zet haar stedebouwkun- dige arbeid trouwens als onafhankelijk adviseur voort in opdracht van enige gemeentebesturen. Met nauwelijks getemperde geestdrift zegt ze: „Het is ondankbaar, maar altijd weer fascinerend werk. Nooit krijgt men iets cadeau, want alle betrokkenen en belanghebbenden zien allereerst het eigen belang en dan pas de belangen van de streek- en het gewest waarvan zij deel uitmaken. Maar 't is de moeite waard ervoor te vechten!" Mejuffrouw Van den Ban stond vooral in de bijna vijfentwintig jaren dat zij het stedebouwkundige bureau van de Provin ciale Waterstaat van Noordholland leidde op de papieren barricaden van de planolo gie. Maar het is toch al lang geleden dat sommige gemeentebesturen in haar al leen maar een „lastige tante" zagen, die met rode en blauwe potloodstrepen en pit tige rapporten bitter weinig overliet van hun zo groots opgezette uitbreidingsplan nen. In de twintiger jaren was het nog mo ren immers gemeentebesturen genoeg, die de wettelijke termijnen voor het vaststel len van uitbreidingsplannen lieten verstrij ken, waarop de provincie zelf zo'n jjlan moest ontwerpen. Dat vond men bijhet provinciaal bestuur niet altijd een ramp, want vooral in de begintijd kon het in kleinere plaatsen nog wel eens voorko men, dat men de dorpstimmerman met dat karwei belastte. Toch was het het pro vinciaal stedebouwkundig bureau niet te doen om dat werk blijvend aan zich te trekken. Veel meer hoopte men door zelf het goede voorbeeld te stellen door het metterdaad maken van aantrekkelijke uit breidingsplannen de gemeentebesturen te kunnen overtuigen van 't nut van het in schakelen van deskundige ontwerpers. De provinciale planologen konden zich dan met een gerust hart terugtrekken. Mejuffrouw Van den Ban heeft het bij zondere voorrecht gehad eens een geheel nieuw dorp te kunnen ontwerpen. Dat was het geval met het in de oorlog door de Duitsers afgebroken Petten, dat op een iets andere plek werd herbouwd. Het is een beschut gelegen, intiem plaatsje ge worden, waarvan de erkentelijke bewo ners hun voornaamste straat naar de Haarlemse ontwerpster hebben genoemd. Spanningen De oorlogstijd bracht ook voor het ste debouwkundig bureau heel wat spannende momenten. Het werk leed uiteraard onder de gevolgen van de Duitse terreur. Zo kon men in het laatst van de oorlog mejuf frouw Van den Ban geregeld op de fiets te genkomen op de wegen tussen het Gooi en Noordhollands Noorderkwartier, steeds maar op weg naar haar ondergedoken te kenaars. Ook de illegaliteit heeft van het doorzettingsvermogen én van de voorlief de voor de fiets van mejuffrouw Van den Ban geprofiteerd, want zij maakte van haar Auswèise voor de duinstrook en de eilanden Vlieland en Terschelling bepaald niet alleen gebruik om de stedebouwkun dige stand van zaken in die kontreien waar te nemen. „Eén-manswagen" IN 1950 heeft ir. Van den Ban een nieuwe werkkring aanvaard na bijna vijfentwin tig jaar het provinciaal bestuur van Noordholland te hebben gediend. Natuur lijk moest haar nieuwe taak bij de Dienst der Zuiderzeewerken haar wel aantrek ken: het gestalte geven aan het nog in te polderen gedeelte van het IJselmeer: Oost- en Zuid-Flevoland en de Marker waard. Aan de andere kant was de over gang toch niet gemakkelijk. Mejuffrouw Van den Ban verliet immers een met veel moeite opgebouwd en bemand apparaat om in den Haag opnieuw als „één-mans wagen" te beginnen. De eerste dag zat zij daar achter een wit vel papier waarop alleen de omtrek ken van het oude land waren aangegeven. Het zou tot 1952 duren voor zij haar eerste tekenaar kreeg. En ook hier deed zij de er varing op, dat de elementen waarmee zij moest werken voortdurend wisselden. De voortschrijdende mechanisatie in de land bouw bijvoorbeeld maakte, dat er in Oostelijk-Flevoland geen vijftigduizend in woners zullen kunnen leven, maar slechts negentienduizend. Het aantal dorpen werd dan ook drastisch verminderd, ook al met het oog op de in de Noord-oostpolder opge dane ervaringen. Daartegenover stond, dat het probleem van de overbevolkte Randstad Holland leidde tot grotere ver wachtingen voor Lelystad waarvoor een bijzonder aantrekkelijke situering werd verkregen en dat het dichter bij het westen gelegen zuidelijk-Flevoland tevens tot taak krijgt een deel van de bevolking, die zich anders in het westen zou vesti gen, woonruimte te verschaffen. Nieuw land, oude problemen Maar ook bij dit nieuwe land bleven de vraagstukken in wezen dezelfde. De ste debouwkundige sectie van de Dienst der Zuiderzeewerken ziet zich immers even zeer voor belangentegenstellingen ge plaatst als een provinciale planologische dienst. Nu zijn het landbouworganisaties, die vechten voor elke vierkante meter agrarische grond. Mejuffrouw Van den Ban komt echter ook voor andere belan gen op, bij voorbeeld dat van de toekom stige polderbevolking bij een behoorlijk groot natuur- en recreatiegebied. Die noodzaak werd in de oude polders kijk maar naar de Haarlemmermeer altijd verwaarloosd. En wat bij de Haarlemmer- Van de uitgeverij Spectrum in Utrecht ontvingen we de volgende prisma-juniores: „DE STEM VAN HAAR HART", van Mildred Lawrence, een vlot geschreven verhaal over Cory, het meisje dat zich aanvankelijk met veel ijver op de Engelse studie werpt, maar later toch tot de con clusie komt, dat niet het studeren, maar het naaien van kostuums, haar uiteinde lijke bestemming is. Het is een boek voor oudere meisjes, dat vertaald werd door A. W. Wolsak-Van Dorp. „ZEEROVER TEGEN WIL EN DANK" van Frank Knight is bestemd voor jongens van 12—16 jaar, en terecht, want het gaat hier alleen maar om smokkelaars en zee rovers. Hoe de hoofdpersoon van dit boek, Toby Dawes, tenslotte toch, „tegen wil en dank" zeerover wordt, zal vele jongens boeien, vooral omdat dit verhaal in een passende, zakelijke stijl geschreven werd. Ton Stam verzorgde de vertaling. Eveneens voor jongens van 1216 is „BIGGLES' GEHEIME OPDRACHT" van W. E. Johns, een spannend verhaal over al de wilde avonturen die majoor Biggies en zijn kornuiten beleven. C. Verlinden- Bakx zorgde voor een makkelijk leesbare vertaling. „DE SPRONG IN DE AFGROND", het derde boek van de prisma-juniores, dat geschikt wordt geacht voor jongens van bovengenoemde leeftijd, werd geschreven door Bruce Carter. Dit keer zijn het twee piloten, die de hoofdrollen vervullen in ingewikkelde en spannende gebeurtenis sen. De Nederlandse tekst van dit boekje is van Fie Zegerius, de illustraties zijn van Janet Duchesse. Een interessant boek voor jongens en meisjes van 1218 is „SPEURTOCHT DOOR 100.000 JAAR", een speurtocht naar het leven van de mensen die duizenden jaren geleden bestonden van Heinz Spon- see. Tien foto's, drie tekeningen en vier kaarten illustreren de Nederlandse tekst, die verzorgd werd door J. F. Kliphuis. Van de Kernpockets, die we ontvingen noemen we „VUURVRIEND" van Erica Lilleg, een boeiend verhaal over de vonde ling „Vuurvriend" en zijn kameraadjes, Sali, de salamander en Rasibus, de kater. Het vlot geschreven verhaal zal zeker vele jongens en meisjes van om en nabij de tien jaar weten bezig te houden, mede door de grappige tekeningen van F. J. Tripp. „GASTVROUW IN HET GROOT" (Kernpocket) werd geschreven door Dola de Jong. Als hoofdpersoon van haar ver haal koos de schrijfster An, een dochter van een hotelhouder, die naar een groot hotel in Dalmatië gaat om het vak te leren. Welke moeilijkheden zij daar ondervindt voordat zij het vak volledig onder de knie heeft, staan keihard in dit boek neerge schreven, en is zodoende uitermate ge schikt voor meisjes die een eigen carrière op willen bouwen. Voor dit goed geschre ven verhaal maakte Otto Dicke de illu straties. meer nog te overkomen is, zou in het tien keer grotere gebied der Zuiderzeepolders een onvergeeflijke fout zijn. Mede dank zij de inzichten van mejuf frouw Van den Ban en haar medewerkers zal dat voor de toekomstige Lelystedena- ren anders zijn en ook voor de bewoners van de Markerwaard en het omringende oude land. Nu reeds is er sprake van, dat ten zuiden van Enkhuizen de licht gol vende zeebodem straks bijzondere moge lijkheden voor een groot recreatiegebied laat. Wanneer mejuffrouw Van den Ban een lang leven beschoren is en haar gezondheid en vitaliteit maken die wens tot een menselijkerwijs redelijke ver onderstelling en 's lands beleid ten aanzien van de voltooiing van de Zuiderzeewerken voortvarend, zou het kunnen zijn, dat zij op hoge leeftijd nog eens de eerste vruchten aanschouwt van wat zij in de nuchtere kantoorlokalen aan het Haagse Sweeliuckplein aan toe komstverwachting op papier zette. Met zestien jaar op T.H. Mejuffrouw Van den Ban behoorde toen tot de op de technologen na nog maar heel schaarse vrouwen met een Delftse opleiding. Als zestienjarige bezocht Er waren echter niet alleen streekplan nen! Het stedebouwkundig bureau van de Provinciale Waterstaat later gereor ganiseerd tot Provinciale Planologische dienst had tevens de handen vol aan de supervisie op of het ontwerpen van ge meentelijke uitbreidingsplannen. Er wa- Nog is de winter niet begonnen of de badpakkenfabrikanten beginnen alweer aan hun collecties voor het volgende zomerseizoen. Dit zijn twee modellen uit Israel. Opgewerkte banden met geborduurde motieven zorgen voor een vrolijke noot. tische gemeenschap, die eeuwenlang stand heeft gehouden daar nationale eendracht hier op deze vooruitgeschoven basis tegen Carthago onverbiddelijke noodzaak was; die eenheidsgedachte leidde overigens tot tirannie van kleine groepen. In Agrigento waren de Griekse kolonisten en soldaten beter dan hun broeders in Palermo of Taormina beschermd tegen de Afrikaanse sirocco, de droge hete wind die in de lente en de herfst waait en die regen en storm brengt. In de eerste septemberweek kre gen wij aldus in Taormina bijkans elke dag zwaar bewolkte hemels en regen. Een systematische kolonisering van het eiland schijnen de Grieken niet te hebben nage- Dat het eiland, waar thans enkele pe- troleumbronnen zijn gevonden en waar langzamerhand ook meer industrie komt, een grote toekomst tegemoet gaat, is vrij wel zeker voor ieder die dit intelligente en vlijtige volk aan het werk ziet. A. G. Samois zij reeds de Technische Hogeschool. Ze volgde daar de colleges aan de weg- en waterbouwkundige afdeling, hetgeen voor 'n vrouw 'n opmerkelijke voorkeur is, zeker .in die dagen. Eigenlijk was het geen voor keur. „Ik wist toen nog niet goed wat ik eigenlijk wilde", zegt ze, hetgeen vele wethouders van openbare werken en di recteuren van gemeentewerken misschien wat vreemd in de oren zal klinken. „Wel licht had ik toch liever voor bouwkundig ingenieur gestudeerd, maar ik vreesde dan teveel in de schaduw van mijn vitale vader op te groeien en geen zelfstandig mens te worden". De heer J. van den Ban was een bekend Haarlems architect met een grote en gevarieerde plaatselijke praktijk. Dat neemt niet weg, dat mejuffrouw Van den Ban, nadat zij de ingenieurstitel had be haald, toch op het bureau van haar vader heeft gewerkt en daaraan tijdelijk leiding heeft gegeven. Ook was zij enige jaren lerares in wiskunde aan de h.b.s van Van Mourik Broekman, waar ze ook in de schoolbanken had gezeten. Vertragingen Het eerste streekplan dat officieus op stapel werd gezet was het Gooi. Het moet nog steeds voltooid worden als gevolg van de vele onvoorziene en toevallige factoren welke het tempo van de totstandkoming van een streekplan beïnvloeden. Een streekplan is immers de synthese en niet het compromis! van de tech nische, esthetische en sociaal-economi sche gegevenheden van het gewest. In die elementen komen echter voortdurend wij zigingen, hetgeen de ontwerpers noopt tot een steeds hernieuwde oriëntatie, wel ke dikwijls een opnieuw beginnen of een uitstel tot meer zekerheid zal zijn verkre gen tot gevolg heeft. De vertraging in het streekplan voor het Gooi hing samen met het uitblijven van de belangrijke beslis sing omtrent het toekomstige tracé van rijksweg nr. 1. Sinds kort laat het zich aanzien dat deze autosnelweg op de dijk van zuidelijk Flevoland zal worden aan gelegd, zodat in het Gooi geen drastische verkeersmaatregelen nodig zijn. Het streek plan IJmond werd vertraagd door de steeds wisselende inzichten omtrent de personeelsbezetting van de Hoogovens, welke uiteraard van het grootste gewicht is voor de omvang van de woonkernen in dat gebied. Het streekplan, dat het meest het stem pel van de ontwerpster draagt, is dat voor Zuid-Kennemerland, dat de genegenheid van mejuffrouw Van den Ban vertolkt voor de streek waarin zij altijd heeft ge woond en gewerkt. Kenmerkend voor dit streekplan is het streven naar aanpassing aan de door de natuur bepaalde karakter trekken van dit zo veelzijdige, maar door de stormachtige ontwikkeling in econo misch opzicht ook zo gecompliceerde en op sommige punten reeds zo zwaar ge schonden district. streefd. Daarvoor hadden zij de tijd niet, bekommerd als zij waren door de voort durende bedreiging van de erfvijand Car thago. De Romeinen, die de Griekse tem pels hier en daar verbouwden, zoals te Taormina, irrigeerden de bodem en ont wikkelden er de graancultuur zo enorm, dat Sicilië in de geschiedenis bekend staat als de graanschuur van Rome. Griekse mines in Taormina. OVER IEDER DER Siciliaanse steden is een boek te schrijven, zo groot en talrijk zijn hier de getuigen van de oudheid. Wan neer men uit de bergen naar de vallei af daalt, komend uit het stadje dat rijke Byzantijnse fresco's bewaart, Piazza Ar- merina, ziet men Gela op een heuvel lig gen. Gela was de hoofdstad van de staat die Carthago bestreed. Het waren Grieken uit Creta, de oudste bakermat der Hellenen, die Gela bouwden en Agrigento stichtten. Aeschylos verheerlijkte de macht en de heerlijkheid van die Griekse kolonies. Maar zij moesten machteloos toezien hoe de Carthagenen Syracuse waarvan zij hun hoofdstad hadden gemaakt in 406 voor Christus totaal vernielden. Nu is Syracuse een stad van 70.000 inwoners waar men in de oude stad het Grieks theater gaat be wonderen. Pindaros en Virgilius bezongen de fontein van Arethusa, die ook thans nog het eindpunt is van de prachtige wande ling langs de kust. gelijk, dat een gemeente Sloten een uit breidingsplan ontwierp, dat in het geheel geen rekening hield met de aangrenzende bebouwing en verkeersstromen van Am sterdam, dat Velsen een plan maakte voor maar liefst 250.000 inwoners, waarbij al les tussen Haarlem en het Noordzeekanaal recht-toe, recht-aan werd volgebreid. Een in Amsterdam gehouden stedebouwkundig congres, met als hoofdthema „gewestelijke plannen", een onderwerp dat in tal van landen actueel werd, gaf de stoot tot de vorming van een provinciale commissie ter beoordeling van de ge meentelijke uitbreidingsplannen in Noord holland. Het was het bekende socialisti sche lid van Provinciale Staten ir. Van der Waerden die de totstandkoming van deze commissie, waarin de belangrijk ste pioniers op stedebouwkundig gebied, zoals Hudig, Dudok en Granpré Molière, zitting hadden, bevorderde. Noordholland was daarmee de andere provincies ver vooruit. Een wet op het nationale plan en de streekplannen bestond toen nog niet, maar de commissie waakte ervoor, dat de ingediende gemeentelijke uitbrei dingsplannen een gewestelijke samenhang gingen vertonen. Mejuffrouw ir. Van den Ban debuteer de bij deze commissie als assistente van de hoofdingenieur van de Provinciale Wa terstaat, die als secretaris optrad. Dat was in 1926. Vijf jaar later, toen de wet op de streekplannen tot de vorming van een stedebouwkundig bureau van de provin cie leidde, nam zij het secretariaat geheel voor haar rekening.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 14