DERDE EN LAATSTE DEEL VAN DE GAULLE'S MEMOIRES In de vishal en op zee Ronyfelt BRILLEN Van't Veer Vroom Wijziging in topleiding van de Poolse communistische partij Meisjes Automobielbedrijf G. J. BROUWERS (bij)befrekking 19 Indrukwekkend zelfportret van de generaal-president De fraude bij de Boazbank in Driesum Liberalevleugel lijkt in het gedrang te komen SS-moord op 17-jarige jongen bij Wolfach berecht Smokkel van Nederlandse ongestempelde eieren Vliegtuigindustrie zal op raketten moeten overgaan Scheepvaart UW - LEVERANCIER in elke prijsklasse ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 (Van onze correspondent in Parijs) Het derde deel van de memoires van generaal Charles de Gaulle is versche pen. Na de twee vorige delen, die onder de titels „L'Appèl" (de oproep) en „Le Saint" (het saluut), respectievelijk de tijdvakken 1940-'42 en '42-'44, ofwel te za- men de heroïeke jaren in Londen, be handelen, komt nu dan de periode '44-'46 aan de beurt. Dit derde deel, waarvan de generaal de slothoofdstukken in het Ely- sée als staatshoofd heeft geschreven, zal, zo heeft hij doen weten, zijn gedenkschrif ten afsluiten. Thans is de beurt aan an deren om over mij te schrijven, zo moet de generaal zich hebben uitgelaten. Op dat punt heeft hij zich overigens niet te beklagen, want er is nauwelijks een staats man te noemen, die al tijdens zijn leven zoveel pennen in beweging bracht en brengt als De Gaulle en het ziet er niet naar uit, dat die woordenstroom heel spoedig tot stilstand zal komen. Het belang van dit derde en laatste deel van De Gaulle's gedenkschriften is drie erlei. Over het ijdvak van Frankrijks mo derne geschiedenis, dat al ruim tien jaren achter ons ligt, doch niettemin zijn gehei men nog lang niet allemaal heeft prijs gegeven, werpt de auteur, die deze periode bovendien persoonlijk domineerde, een scherp licht. De Gaulle doet ook onthul lingen. Hij vertelt bij voorbeeld hoe in de nadagen van het Hitler-regime de lugu bere Himmler hem nog een boodschap zond waarop De Gaulle overigens nooit ge antwoord heeft om afzonderlijke vrede of tenminste wapenstilstand tussen Frank rijk en Duitsland te sluiten. Litterator Het tweede belangrijke punt, dat ten aanzien van het nieuwe boek van De Gaulle moet worden aangetekend, is de bijzonder hoge litteraire waarde van dit geschrift. De Gaulle geeft hier beschrijvin gen van reizen en ontmoetingen met Roo sevelt met wie hij het nooit heeft kun nen vinden met Churchill, die hij als een „groot artiest" karakteriseert, en met Stalin voor wie hij zijn bewondering niet onderdrukken kan en trouwens ook niet wil als een litterator die met mees terschap de kunst van het boeiende en beeldende verslag en van het psychologi sche portret beheerst. Er zijn passages in over Frankrijk „Oude aarde, verteerd door de jaren, gehavend door regens en stormen, maar altijd gereed om voort te brengen opdat de levenden elkander zul len kunnen opvolgen" die de adem heb ben van de grootste Franse schrijver. De Gaulle zet ook uitvoerig uiteen, waarom hij in 1946 meende zich als rege ringsleider te moeten terugtrekken en ook daarover brengt hij verschillende onbe kende feiten aan het licht. Uitzonderlijk Doch de grootste betekenis van dit boek is wel het feit dat De Gaulle hier van zich zelf een fascinerende schets heeft gete kend. Uit dit boek treedt een uitzonder lijk man naar voren, een figuur zoals zelf het aan grote persoonlijkheden zo rijke Frankrijk sedert Clemenceau en mis schien Napoleon niet meer heeft voortge bracht. De Gaulle geeft zich nergens moei te zijn daden te rechtvaardigen. Hij gaat er van uit dat hij gelijk heeft. Hij bepaalt zich er slechts toe de feiten en de stukken bijna de helft van dit boek bestaat weer uit brieven, documenten en com- muniqués open te leggen. De Gaulle schrijft zijn herinneringen vaak in de derde persoon en hij aarzelt niet zich onder zijn naam Charles de Gaulle ten tonele te voeren. Die stijlvorm, die bij een ander onverdraaglijke pedan terie zou zijn, aanvaardt men als vanzelf sprekend. De reden is wellicht, dat De Gaulle, behalve een groot staatsman, vooral een mysticus is die zich met Frankrijk heeft geïdentificeerd. Hij is Frankrijk en aan die heilige overtuiging ontleent hij zijn kracht, waardoor hij, de eenzame generaal, aanvankelijk zonder bekendheid, zonder medewerkers, zonder leger, er in de oorlog toch in slaagde Frankrijk door de grote mogendheden al thans in naam officieel weer als wereld macht te doen erkennen. Karakteristiek Een der karakteristiekste en boeiend ste passages uit het boek is zijn beschrij ving van de persconferentie juist nadat Groot-Brittannië en Frankrijk De Gaulle's voorlopige regering, die toen nog niet uit een volksstemming was voortgekomen, eindelijk officieel erkenden. Een journalist vroeg of de generaal met deze diplomatie ke overwinning door gevoelens van dank en erkentelijkheid werd bewogen. Na een seconde nadenken komt het antwoord: ,.De Franse regering is voldaan omdat men haar nu eindelijk bij haar naam wil noemen". In de exacte woordkeus en zijn zelfbeheersing toont die repliek De Gaulle ten voeten uit. De Gaulle, die er onwrikbaar zeker van is Frankrijk „La Grande Nation", te in carneren, toont zich in dit boek ook als een mensenkenner van de eerste orde, die zich nooit door sectarisme of vooroordeel laat beïnvloeden. Met al zijn meedogenloze verachting voor de „politici" die hij verantwoordelijk stelt voor de ontluistering van Frankrijk, scheert hij niet alle partijleiders over de zelfde kam. De Franse levende staatsman, voor wie hij de meeste sympathie laat blijken, is wel Pierre Mendès-France, die door de vijfde republiek niettemin werd uitgerangeerd. Zijn vroegere minister van Buitenlandse Zaken. Georges Bidault, thans tot zijn felste tegenstanders, de uiterst rechtse vleugel, behorend, komt Het bezoek van de „Wotton" Graag willen wij nog even herinneren aan de voetbalwedstrijd, die hedenmiddag op het sportpark „Schoonenberg" te IJ- muiden gespeeld wordt tussen een elftal bestaande uit bemanningsleden van H.M.'s „Wotton" en een elftal samengesteld uit gemeenteambtenaren. De wedstrijd begint om drie uur. Indien het droog is, kan men op de grasmat van het sportpark een spannende wedstrijd verwachten. De „Wotton" heeft inmiddels ook bezoek gehad van het gemeentebestuur van Vel- sen. Loco-burgemeester H. de Boer, wet houder C. P. J. Maas en de gemeente secretaris, de heer J. Veenstra, waren op een cocktail-party aan boord van het Engelse visserijinspectievaartuig. Vanmiddag kan het publiek het. schip bezichtigen van twee tot vijf uur. Morgen ochtend vertrekt de „Wotton" weer naar Engeland. er evenmin slecht af en zelfs voor de com munistenleider Maurice Thorez, aan wie De Gaulle indertijd gratie verleende al vorens hem in zijn regering op te nemen, vindt de schrijver woorden van persoon lijke en bijna warme waardering. Monoloog Een der scherpzinnigste journalisten van het huidige Frankrijk, de jonge Ser- van-Schreiber, heeft in zijn krant L'Ex- press in een uitvoerige bespreking van de memoires, De Gaulle evenens de meest consequente en orthodoxe leerling genoemd van de grondleggers van het mo derne Franse nationalisme, Barres en Maurras. Zijn integrale nationalisme kan inder daad moeilijk worden ontkend. Maar het isook een Frans patriottisme, dat stoelt op de nobelste waarden van het humanis me. Democraat, in welke zin men dat woord dan ook wil verstaan, is De Gaul le, dat „vermoeden" wordt duidelijk be vestigd, bepaald niet. Hij is een monarch. Een verlichte monarch, zo men wil, maar ook een vorst die nooit een daad verricht heeft die hem door eigenbelang of zelfs door persoonlijke hoogmoed werd ingege ven. Indien men nu nog naar de oorzaken zou willen zoeken, waarom de Franse de mocratie onder leiding van De Gaulle al in 1946 moest falen, dan vindt men de psy- gologische verklaringen hiervoor op bijna iedere pagina. Een uitzonderlijk man, een genie als De Gaulle is met de democratie, die op overleg, op het compromis en op de dialoog is gebaseerd, nu eenmaal niet in harmonie te brengen. De Gaulle verlangt de monoloog maar daarin is hij dan ook een grandioos meester. De boerenleenbank te Murmerwou- de (Fr.) is bereid, onder zekere voorwaar den de bezittingen van de door fraude ge ruïneerde Boaz-bank te Driesum, alsmede de tegoeden van de spaarders, op korte termijn over te nemen. Dit hebben de be windvoerders van de Boaz-bank meege deeld tijdens een vergadering van de aan deelhouders, waarin men over het alge meen tot de conclusie kwam dat de zwaar getroffen bank het beste kan worden ge liquideerd en overgedragen aan deze boerenleenbank. In de vergadering deelde de heer Alsem, die het accountantsonder zoek leidt, mee, dat het te dekken tekort thans op 450.000 gulden moet worden ge schat: 200.000 gulden meer dan aanvanke lijk werd aangenomen. In het tekort is be grepen het verduisterde bedrag van afge loste kredieten, het kastekort en het te verwachten verlies van niet kredietwaar dige debiteuren. Indien de bank zou worden voortgezet, zouden de 72 reeds zwaar getroffen aan deelhouders van de bank nog eens 160.000 op tafel moeten leggen. In de mogelijk heid om de bank failliet te verklaren en daarna te liquideren ziet men ook niet veel heil. Dit is een zeer tijdrovende procedure die vooral voor de spaarders zeer onpret tig zou zijn omdat zij dan nog jaren zou den moeten wachten op uitbetaling van hun tegoeden. Wanneer alles vlot verloopt, zou de overname door de Boerenleenbank te Murmerwoude reeds in november een feit kunnen zijn. De spaarders weten dan waar zij aan toe zijn, want de Boerenleen bank is bereid, hun een nieuw tegoed van ongeveer 90 procent van het oorspronke-, lijk gespaarde bedrag te geven. Het tegoed wordt direct rentegevend. En bovendien kunnen de spaarders direct over het ge spaarde geld beschikken. Voor de aandeel houders zien de zaken er zeer slecht uit. Zij weten thans waar zij aan toe zijn. De definitieve beslissing valt op 12 november. LONDEN (Reuter) Warschau, die in Londen zijn ontvangen, duiden erop dat er belangrijke wijzigin gen in de topleiding van de Poolse com munistische partij zullen komen. Zo zou Morawski, een van de naaste medewer kers van partijleider Gomoelka, zijn ont slag hebben aangeboden. De 41-jarige Morawski is lid van het po litieke bureau en een van de secretaris sen van 't centrale comité. Hij was ver antwoordelijk voor de cultuur, het onder wijs en de ideologische propaganda van de partij in Polen. Men beschouwt hem als de kampioen voor de verbreiding van de com munistische leer onder het volk door mid del van overtuiging langs de weg der ge leidelijkheid. Hij is jong, energiek en am bitieus. Hij had een belangrijk aandeel in de voorbereiding van het derde partijcon gres, dat in maart van dit jaar is gehou den. Vele Poolse schrijvers en journalis ten hebben scherpe critiek op hem uitge oefend omdat hij de vrije meningsuiting verbood, die drie jaar geleden was toege staan. In feite is hij op dit punt nogal soe pel gebleven. De Poolse schrijvers en journalisten genieten dan ook een vrijheid die in geen enkel ander communistisch land wordt aangetroffen. Volgens doorgaans betrouwbare kringen in Warschau is voorts de directeur van het instituut voor internationale zaken te Warschau, Julian Hochfeld, ontslagen. Hochfeld, een vooraanstaande Poolse communist hoewel niet van dezelfde rang als Morawski is een vertegenwoor diger van de „liberale" richting in de par tij. Hij heeft zich speciaal toegelegd op het maken van invloedrijke vrienden voor Polen in de westelijke landen. Het bericht dat Morawski zijn sleutelpo sitie in de partij zou willen opgeven, heeft grote opschudding veroorzaakt in politie ke kringen van de Poolse hoofdstad. Aan dit bericht was de officiële mededeling Berichten uit voorafgegaan dat Ochab, eveneens lid van het politieke bureau, ontheven is van zijn functie van minister van Landbouw en dat twee bekende figuren uit het „stalinisti sche tijdperk" in Polen weer openbare functies hebben gekregen. De welingelichte kringen in Warschau geeft men twee mogelijke redenen voor het ontslagverzoek van Morawski. De eerste mogelijkheid is dat Morawski zich niet heeft kunnen verenigen met de be noeming tot vice-premier van de stalinis ten Szyr en Tokarski. De tweede is dat hij de druk van zijn collega's, die hem voort durend verweten hebben dat hij er niet in geslaagd is de Poolse intellectuelen in het partijgareel te brengen, niet heeft kunnen weerstaan. Zeker in elk geval is dat de wijzigingen in de topregionen van de com munistische partij verband houden met de economische moeilijkheden in Polen en de versoberingspolitiek van Gomoelka. OFFENBURG (Reuter en AFP) Een rechtbank in de Westduitse stad Offen- burg heeft vrijdag twee voormalige S.S.- officieren tot zeveneneenhalf jaar en vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij de dood op hun geweten hadden van een zeventienjarige jongen, die uit een concentratiekamp was ontsnapt. De 53-jarige oud-kapitein Karl Hauger en de 44-jarige Franz Wipfler, leden van Hitiers „Volkssturm", hadden de 17-jarige Anton Reinhardt in een bos nabij Wolfach gevonden. Hauger had de jongen „ter dood veroordeeld" en Wipfler had dit „vonnis" ondertekend. Daarop hadden zij hun slacht offer zijn eigen graf laten graven, waarna Hauger hem had doodgeschoten. De open bare aanklager had tegen Hauger levens- 'nnge gevangenisstraf geëist. De Italiaanse fiscale recherche heeft bekendgemaakt dat zij een grote zwarte handel in eieren op het spoor is gekomen, welke de illegale import van ongestem pelde eieren, in hoofdzaak uit Nederland, betrof. Volgens de fiscale recherche heeft deze zwarte handel aan de betrokken fir ma, de S.I.S.T.E.M., een netto-winst van naar schatting een miljoen lire per dag (6.000 gulden) opgeleverd. Italië heeft een speciale belasting voor import-eieren. De geïmporteerde eieren moeten voorzien zijn van een onuitwis baar stempel. Daardoor kan de consument ze onderscheiden van de verse eieren uit eigen omgeving. De bende die hier ont maskerd is, paste het volgend systeem toe. Vrachtauto's werden uitgestuurd, in hoofdzaak naar Nederland, om eieren op te halen. Wanneer de auto's, die bestem ming Turijn hadden aan de grens arri veerden, werden' de eieren aangegeven. De voor Turijn bestemde lading werd ver zegeld, zonder inspectie. In Turijn moest een bijkantoor van de douane vaststellen dat de lading nog verzegeld was en dat de eieren een stempel hadden. Na het pas seren van de grens stopte de auto op een afgesproken plaats. De douanezegels wer den zorgvuldig verbroken en de Nederland se of andere ongestempelde eieren werden gelost. Ze werden dan vervangen door ge stempelde eieren, de douanezegels werden hersteld en de auto reed verder naar de douane in Turijn, waar alles in orde bleek. In dit systeem kon een partij gestempel de eieren steeds weer benut worden om de import van talloze zendingeq ongestem pelde eieren te verhullen. Ernesto Gaudi- no, directeur van S.I.S.T.E.M., is gister avond gearresteerd, op aanklacht van fraude. Het onderzoek duurt voort. De winst van de smokkelaars kwam uit het prijsverschil. Een geïmporteerd, gestem peld ei kost in Italië 25 lire (15 cent), eep Italiaans, ongestempeld ei brengt het tol 40 lire (24 cent). De Nederlandse vliegtuigindustrie is destijds ingeschakeld bij de produktie van de Gloster Meteor en de Hawker-Hunter vliegtuigen. Ook bestaat een redelijke kans, dat deze industrie zal worden inge schakeld bij de produktie van een nieuw type vliegtuig, dat ondermeer als opvolger van de Hawker-Hunters door de Kon. Luchtmacht in geruik zal worden geno men. In dit onzicht acht de minister van Economische Zaken de inschakeling van de Nederlandse vliegtuigindustrie niet on bevredigend. mede gezien het feit, dat de Kon. Luchtmacht kortelings een order heeft geplaatst op 12 Fokker Friendships, terwijl Fokker bovendien deelneemt aan de ontwikkeling van een modern natvnuii- levliegtuig. Wel acht hij het voor de vlieg tuigindustrie een groot nadeel, dat tussen het aflopen van de produktie van een type vliegtuig en het in produktie nemen van een opvolgend type veelal een zodanige lange tijd verstrijkt, dat gedurende deze periode van een ernstige terugloop in de produktie in deze industrietak sprake is. Bij een beschouwing van de positie van de vliegtuigindustrie mag overigens niet uit het oog worden verloren, dat in de naaste toekomst bepaalde vliegtuigtypen door raketten zullen moeten worden ver vangen. Het is daarom onvermijdelijk, dat deze industrie haar produktieprogramma op raketten heroriënteert. Het stemt dan ook tot voldoening dat de Nederlandse vliegtuigindustrie in het kader van de internationale samenwerking bij de pro duktie van het geleide projectiel Hawk mede wordt ingeschakeld. Vijf mille verdwenen. In Den Haag parkeerde een 26-jarige employé van een schoenenfirma zijn auto voor een der filia len in de Prins Hendrikstraat. De man ver gat de wagen af te sluiten en toen hij weer uit de winkel kwam, bemerkte hij dat zeven geldzakjes uit de auto verdwenen waren met een totale inhoud van bijna f 5.000. Aanvoer van vrydag Vrijdag werden aan de IJmuider visaf- slag in het totaal 3640 kisten verse vis aangevoerd. Deze waren als volgt onder verdeeld: 135 tong en tarbot, 1 heilbot, 110 schol, 630 haring, 2163 makreel, 135 schel vis, 120 wijting, 85 gul en kabeljauw, 23 leng, 78 haai, ham, 10 poon, 125 koolvis, 20 diversen. Pryzen van vrydag Per 1 kilogram: heilboot 3 603.30; grote tong 5.505; grootmiddel tong 54 50; kleinmiddel tong 4 804.30; keine tong 1 4.404; kleine tong 2 43.60; tarbot 4 3.60. Per 50 kilogram: tarbot 2 120, tarbot 3 84; tarbot 4 7275, kleine schol 2 90 78, verse haring 3220, makreel 3215.40; grote schelvis 5550; grootmiddel schel vis 6152; kleine middel schelvis 6556, kleine schelvis 1 6748; kleine schelvis 2 48—38; wijting 4226, grote gul 63—54; middel gul 5547; kleine gul 4535, kleine leng 43, kleine haai 2726; ham 12092; poontjes 2726; kleine koolvis zwart 39 32; kleine koolvis wit 5450. Per 125 kilo gram: grote kabeljauw 224170, grote koolvis zwart 110—90; grote koolvis wit 136—130; grote leng 104—92. Besommingen van vrydag Een trawler f 26800; KW 161 f 6860; KW 126 f 7050; KW 162 f 6410; KW 104 f 3820; SCH 261 f 28700; SCH 171 f 36000; IJM 31 f 200; IJM 11 f 170; KW 35 f 115. Aanvoer van zaterdag Drie trawlers, twee loggers en twee kot ters zorgden zaterdag voor een totaal aan voer van 2974 kisten verse vis aan de IJmuider visafslag. Daarbij waren maar 20 kisten platvis, verder 65 schelvis, 79 wijting, 115 gul en kabeljauw, 65 koolvis, 955 haring, 56 kleine kisten haring, 1640 makreel, 51 varia. 30 stijve kabeljauwen en 200 kilogram ton. De IJM 28 Amsterdam (21 oktober) loste 25 schelvis, 20 wijting, 54 gul en kabel jauw. 20 koolvis, 350 haring, 380 makreel, 20 varia en 56 kleine kisten haring. De IJM 79 Job Gouda kwam aan de markt met 60 wijting, 40 schelvis, 65 gul en ka beljauw, 35 koolvis, 155 haring, 2010 makreel, 30 varia en 30 stijve kabeljau wen. De Job Gouda was van 20 oktober. De KW 141 Willy had 200 kisten haring aan boord, de KW 57 Dinemarie voerde 250 kisteren haring aan. De SCH 153 ver zorgde de aanvoer van 10 koolvis en 980 haring. Pryzen van zaterdag Export: grote rijen kabeljauw 128142; kleine regels kabeljauw 67; grote hammen 126; kleine hammen 104; kisten grote ka beljauw 224232; kistei'en kleine kabel jauw 170174; grootmiddel tong 55.70: kleinmiddel tong 5; tong 1 4.80; tong 2 4.20; wittekoolvis 130140. Binnenland- lengen 94100; grote gullen 5560; mid del gullen 4950; torren 4547; zwarte koolvis 86104; koolvis 1 3639; koolvis 2 3335; wijting 4634; grootmiddel schelvis 62; kleinmiddel schelvis 61; pen nen 57; braad 4957; wellenharing 25— 45; trawlharing 2830; makreel 2024: bonken 30. Op zee Er woei vrijdag weer een harde bries om de noord en de visserij was maar matig: 150250 manden schelvis, haring, kabeljauw en makreel per etmaal. De Haarlem deed een trek van 60 manden haring en 20 manden makreel, de Alberta Hendrika gaf een trek door van 100 man den schelvis en haring. De Albatros haalde in een trek 3 pakjes uit het water op. De loggers en kotters voor de kust had den te kampen met een bries van wind kracht vijf. Zij vingen gemiddeld 100160 kilogram tong en 810 manden schol per etmaal. Aan de westkust was het mooi weer. De Francina ving daar op een dag liefst 900 manden makreel. De Golfstroom, KW 4, is weer naar zee vertrokken. Haringvangsten KW 5—5; KW 6—36; KW 9—22; KW 23 —5; KW 25—6; KW 70—17; KW 138—10: KW 147—12; IJM. 75—5; KW 16—19 met nog 20 netten te halen; KW 47—3; KW 54 —8 met de halve vleet; KW 3—17; KW 170 —10; KW 20—40; KW 40—25; KW 41—15; KW 74—30; KW 78—50; KW 43—20; KW 44—7; KW 85—17 nog 40 netten te halen; KW 97—20; KW 110—25; KW 22—5; KW 127—17; KW 1175—8; KW 18—7; KW 38 geen vangst; KW 6712 thuisstomend; KW 86—12; KW 37—12; KW 95—7; KW 130—17. Het gemiddelde was 15 kantjes. Oudste schepen De oudste schepen zijn sinds 19 oktober op zee. Het zijn de SCH 117 en de KW 84. Van 20 oktober zijn de Dirkje, IJM 154 Protenius, de Wiron 2 en de KW 32. Van 21 oktober zijn de Claesje, KW 122, KW 101 en VL 84. Voor maandag Voor de maandagmarkt wordt ver wacht de IJM. 35 Postboy met 35 schel vis, 215 haring, 150 makreel, 50 wijting, 70 gul en kabeljauw, 75 koolvis, 5 diver sen; 30 stijve kabeljauwen en 130 kleine kisten haring. Ook is thuisstomend de VL 84 met onbekende vangst. Van de kust- vloot verwacht men niet veel. Besommingen van zaterdag IJM 28 f 2707; IJM 79 f 21000; WR 32 f 1300; UK 3 f 1800; KW 57 f 7700; KW 141 f 7810. Aaidijk 30 270 m. w.z.w. Bermuda n. Le Havre. Abbekerk 30 4 m. o. Dungees n. Port Said. Abida 30 70 m. n.w. Medan n. Rotterdam. Aemaea 30 330 m. z. Flores n. Londen. Aegis pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. Albireo 30 v. Santos n. Recife. Aldabi pass. 30 Kp. Frio n. Santos. Algol 30 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Alkes 31 te Antwerpen verwacht. Almkerk 30 v. Las Palmas n. Kaapstad. Alwaki 31 v. Aden n. Port Sudan. Amalie B 30 te Holtenau verwacht. Ameland 30 v. Punta Cardon n. New York. Ammon 30 v. Georgetown n. Baltimore. Amstellaan 31 v. Gdansk n. Amsterdam. Amstelmeer 30 v. Port Louis n. United Kingdom. Andijk pass. 29 Key West, 1/11 te Houston verw. Angolakust 30 te Pointe Noire. Anne Christine 30 360 m. w. Dakar n. Paranagua. Argos 30 30 m. n. Casquets n. Antwerpen. Arkeldijk 30 180 m. n. Minicoy n. Belawan. Astrid Naess 30 54 m. z. Kreta n. Port Said. Attis 30 v. Carupano n. St. Marc. Batjan 31 te Bangkok. Bengalen pass. 30 Malta n. Halifax. Bintang 30 160 m. o. Guardafui n. Aden. Bonita 30 50 m. n.w. Havana n. Charleston. Borneo 30 175 m. w. Minicoy n. Djibouti. Calt. Arnhem 30 40 m. n.w. K. Bougaroni n. Sidon. Caltex Eindhoven 30 30 m. n.o. Kuria Muria eil. naar Rastanura. Caltex Delft 31 te Bahrein. Caltex Delfzijl 30 te Rotterdam. Caltex Leiden 30 v. Beira n. Bahrein. Calt. Nederl. 30 250 m. w.z.w. Flores n. P. Arthur. Caltex Pernis 30 101 m. n.o. Oran n. Pernis. Caltex Rotterdam 30 te Rotterdam. Camerounkust 31 te Pointe Noire. Camitia 30 ten anker bij Liverpool. Camphuys 31 te Saigon. Casamance 30 te Brest. Castor 30 te Limasol verwacht v. Famagusta. Ceronia 30 180 m. z. Formosa n. Yokohama. Cistula 31 te Balikpapan. Cities Serv. Valley Forge pass. 30 Bona n. P. Said. Clavella 30 te Rotterdam. Congokust 30 v. Freetown 1/11 te Monrovia verw. Corilla 31 te Manilla. Cradle of Lib. 30 85 m. z.o. Muscat n. Ph.delphia. Crania 30 te Lissabon. Delfshaven 30 v. New Orleans n. Antwerpen. Eemdijk 31 te Hamburg. Eemland 30 te Paranagua. Eenhoorn 30 50 m. n.o. Ouessant n. Bordeaux. Elizabeth B 30 175 m. z.z.o. B'muda n. N. Orleans. Esso Amsterdam 30 300 m. n.o. P. Rico n. Fawley. Esso Nederland 30 v. Rastanurt n. Antwerpen. Esso Rotterdam 30 4 m. z. Dover n. Rastanura. Fravizo 31 v. Rotterdam n. Amsterdam. Friesland KRL 27 te Durban. Friesland SSM 31 te Immingham. Gaasterkerk 31 te Cebu. Garoet 31 te Napels. Geertje Buisman 30 450 m. o.z.o. Kuw. n. Kuwait. Gooiland 31 te Amsterdam. Graveland pass. 31 Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Groote Kerk 31 te Hongkong. Haarlem 30 v. Laceiba te Pto. Barrios. Hathor 30 dw. Gibraltar n. Amsterdam. Hector 31 v. Izmir n. Tunis. Helena 31 v. Amsterdam n. St. Thomas. Houtman 31 te East-London. Iberia 30 te Amsterdam. Joh. Frans 30 55 m. n.n.w. S. Salvad. n. Cristobal. Joseph Frering 30 v. Las Palmas n. IJmuiden. Karakorum 31 te Singapore. Katelysia 30 35 m. n. Muscat n. Mena. Kelletia 30 v. Kaapstad n. Abadan. Kenia 30 te Kingston. Kennemerland 30 v. Santos n. Rio Grande. Kertosono 29 v. New York n. Marseille. Kinderdijk 30 190 m. o. Bermuda n. Vera Cruz. Kloosterdijk 29 v. Tampa n. Antwerpen. Korovina 30 340 m. z.z.w. Tenerife n. Rotterdam. Kosicia 30 400 m. z.w. Santa Maria n. Landsend. Langkoeas 31 te Akaba. Lawak 30 v. Lissabon n. New York. Leersum 30 te Kenosha. Leiderkerk 30 v. Bremen n. Hamburg. Lekhaven 30 te Hamburg v. Antwerpen. Lekkerkerk 2/11 te Rotetrdam verwacht. Leopoldskerk 30 220 m. w.n.w. Bomb. n. Bombay. Leuvekerk 30 dw. Alicante n. Marseille. Liberty Bell 30 75 m. z. Kreta n. Port Said. Lindekerk 30 dw. Aden n. Bahrein. Loenerkerk pass. 30 Vlissingen n. Hamburg. Lutterkerk 30 95 m. z. Kreta n. Rotterdam. Maasdam 31 te Las Palmas. Maashaven 30 130 m. o.n.o. Recife n. Rio de Jan. Marnelloyd 30 te Bandar Abbas. Maron 30 180 m. n. Flores n. Rotterdam. Meliskerk 31 te Duinkerken. Memnon 31 te Curacao. Mentor 31 te Cumana. Merwede 30 270 m. n. Dakar n. Las Palmas. Merwelloyd 30 v. Singapore n. Bangkok. Mijdrecht pass. 30 Saba n. Puerto La Cruz. Munttoren 30 320 m. w. Sabang n. Aden. Naess Commander 31 te Fawley. Naess Lion 30 dw. Masira n. Suez. Naess Tiger 31 te Suez. Nanusa 31 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam 31 te New York. Nijkerk 30 v. Hongkong n. Hsinkang. Noordwijk 30 19 m. n. Kp. Verde n. Las Palmas. Notos 31 te Rotterdam. Oranje pass. 30 Guardafui n. Suez. Oranjestad 31 te Paramaribo. Orestes 1/11 bij Kanarische eilanden verwacht. Osiris 31 v. Amsterdam n. Funchall. Papendrecht pass. 30 Beachyhead n. Augusta. Parkhaven pass. 30 Fern. Noronha n. Las Palmas. Peperkust 30 65 m. z.w. Las Palmas n. Conakry. Pr. der Nederl. 30 590 m. n.o. Barbad. n. Madeira. Pr. Fred. Will. 30 310 m. w. Malinhead n. Montr. Prinses Irene 30 150 m. n.o. Belle Isle n. Montreal. Prins Fred. Hendrik 30 v. Toronto n. Montreal. Prins Willem George Frederik 30 te Montreal. Pr. Willem III 30 610 m. n.w. Valentia n. Toronto. Pr..Will. Friso 30 130 m. w.z.w. Capri n. Cartagena. Provenierssingel pass. 30 Bermuda n. Rotterdam. Purmerend 30 v. Aden n. Rotterdam. Pygmalion 30 5 m. w. Ouessant n. Tripoli. Rempang 30 770 m. z.o. Cocos eil. n. Aden. Ridderkerk pass. 30 Straat Messina n. Genua. Riouw 30 120 m. w.z.w. Colombo n. Penang. Roepat 30 60 m. z.w. Ras Fartak n. Dubal. Rondo 30 100 m. z. Kreta n. Antwerpen. Rossum 30 35 m. z.w. Btachyhead n. Gaeta. Rotti 1/11 te Balikpapan verwacht. Salatiga 30 te Khorramshahr. Saloum 30 te Kaolack verwacht v. Dakar. Sambas 3/11 te Pnompenh verw. v. Singapore. Sanana 31 te Pnompenh. Schelp wijk 30 te San Lounzo Schiedijk 30 530 m. n. Azoren n. New York. Senegalkust 30 85 m. n. Dakar n. Antwerpen. Siberoet 31 te Port Swettenham. Sommelsdijk 30 210 m. w.n.w. Scillys n. Antw. Stad Amsterdam 30 110 m. n.n.o. Kp. Finisterre naar Las Palmas. Stad Maassluis 30 150 m. w.z.w. Lissab. n. IJmuid. Stad Rotterdam 30 15 m. o. Minorca n. Genua. Stad Utrecht 30 te Bremen v. Antwerpen. Stanvac Malacca 31 te Tandjong Uban. Stanvac Sumba 29 v. Sungeigerong n. Buatan. Stat. of Lib. 30 465 m. o.n.o. Mombasa n. Ph.delph. Straat Johore 30 v. Tandjong Priok n. Singapore. Straat Malakka 31 te Mahe (Seychellen). Straat Mozambique 30 te Kobe verw. v. Nagoya. Straat Singapore 30 100 m. o.z.o. Amsterdam eil. naar Melbourne. Sunetta 30 250 m. n.o. Darwin n. Singapore. Tabian 31 te Surabaja. Tarakan 30 te New York. verwacht. Telamon 30 te Willemstad. Texel 30 v. Vlissingen n. Glasgow. Themis 31 te Puerto Cabello. Tiba 31 v. Rotterdam n. Stettin. Tibia pass. 30 Str. Ormoesz n. Rastanura. Tjibodas 30 te Kobe verwacht. Tjikampek 29 v. Matadi n. Douala. Tjiluwah 30 160 m. z. Wanambas eil. n. Hongkong. Tjipondok 30 te Singapore verw. v. Hongkong. Tjitjalengka bij Nagoya op zandbank. Tomori 30 180 m. o. Malta n. Rotterdam. Towa 30 te Rotterdam. Tweelingen 30 29 m. n. Ouessant n. Rotterdam. Van Cloon 1/11 te Wellington verwacht. v. Linschoten 30 465 m. z.z.w. Colombo n. Penang. Van Neck 31 v. Tientsin n. Chiwangtao. Vlist 31 te Emden verwacht. Waal 30 100 m. w. Algiers n. Tanger. Waikelo 30 v. Muscat n. Mukala. Waterman pass. 30 Brisbane n. Surabaja. Westertoren 30 dw. Muscat n. Suez. Westland 30 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Wieldrecht 30 1300 m. w.n.w. Kp. Verdische eil. naar Puerto La Cruz. Willem Ruys 30 v. Aden n. Colombo. Witmarsum 30 420 m. van Bermuda n. Le Havre. Woensdrecht 30 50 m. z.o. Muscat n. Suez. Wonorato 30 630 m. n. Wake n. San Fernando. IJssel 30 te Kalamati. Zuiderkruis 30 te Cristobal. SLEEPVAART Gele Zee 29 v. zee te Rotterdam. Hudson 29 te Georgetown. Maas 29 v. Peterhead. Oostzee 27 v. Massluis te Boston U.S.A. TE KOOP leeg te aanvaarden NIEUW GEBOUWD WOONHUIS met compl. nieuwe inboedel WOON. EN WINKELHUIS te IJmuiden Inl. Makelaar R. KRAMER (Mak. en Ass.kantoor J. C. de Mayer) Oosterduinplein 3, Telef. 4228 TE KOOP Niet leeg te aanvaarden WOONHUIS Cederstraat WOONHUIS IJmuiderstraatweg Inl. CORN. JANUS en Zn., Makelaar N.B.M. Stationsweg 81 - Velsen-Z. GEVRAAGD voor diverse werkzaamheden op onze plakafdeiiiig. Goed loon en premie, vergoed. Reiskosten worden v. d. BERG'S PAPIERWARENFABRIEK N.V. Bloemendaalsestraatweg 1 - Santpoort-Station Zandvoortselaan 131 Heemstede - Telef. 36715 biedt de volgende occasions aan: Renault Dauphine '56, uitst. st. 3250.—. Fiat 1100B '56, veel acc. 2750.Fiat 600 '56. ger. motor 2550. Fiat 1400 '56, veel acc. 2650.—. Jaguard Mark VII '53 2500.Alle wagens 3 mnd. gar. Financ./inruil mogelijk. Zondags geopend Rijksambtenaar half novem ber met pensioen gaande, vitaal, zoekt Br. onder IJ. 914 aan bureau van dit blad. Erres Super ontvangers 43 en 53 cm vanaf 765.- Zie nu zelf hoe voornaam, elegant, mo dern, hoe technisch volmaakt deze toestellen zijn. Voor uitgebreide kleuren)older s en demonstraties: l Betaling in overleg VCLÖBROUINWPG 173-VMUIOENTffL. l(juhda*f/ Marktplein 29 - Telefoon 7541 25 KORTING voor ziekenfondsleden. PORTBRILLEN met onbreekbare glazen PRISMA KIJKERS LEESGLAZEN LOUPES MICROSCOPEN THERMOMETERS op elk gebied hoogste service en het laagsi In prijs Dij Plein 1945 nu 5 lel 1062 IJmuldei Ruime keuze PRISMA KIJKERS ZONNEBRILLEN met optisch eeslepen glazen

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 19