Aanmerkelijk betere resultaten Nederlandse kolenmijnen zullen kunnen blijven concurreren Panda en de meesterkok SANA- TOGEN Wereldnieuws Wellicht nog meer regen Interim-dividend drie percent (onv.) fnJkMi3- ENGEL SLOT DEFECT? Kernonderzoek door de industrie is onbevredigend ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 2 DE KLM IN HET DERDE KWARTAAL Hoofdbedrijfschap gebelgd Staatssecretaris kon niet wachten op advies over diepvrieskip Emissie en introductie Reesink Co. De staalstaking Kooggerechtshof begint dinsdag het onderzoek Lusteloos? De agrarische export en de Vrijhandelszone Amsterdam verhoogt subsi die voor kernonderzoek Militaire orders voor de Nederlandse industrie ECONOMISCHE ZAKEN TOEGELICHT H. J. Reesink Co. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland (Van onze financiële redacteur) Na de teleurstellende resultaten van de K.L.M. over het eerste halfjaar kan voor het derde kwartaal een niet onbelangrijke vooruitgang worden geconstateerd. Het vervoer heeft zich gunstig ontwikkeld, zowel het vracht- als het passagiersvervoer, dat inclusief het postverkeer met circa zeventien percent is gestegen. Voor de eerste negen maanden heeft de vooruitgang 12,2 percent bedragen. De winst voor belas tingen heeft in het derde kwartaal 20,3 miljoen bedragen tegen 17,9 miljoen in die periode van 1958 en daar het eerst halfjaar een verlies van respectievelijk 14,9 mil joen gulden en 13,8 miljoen gulden had opgeleverd, is er over de eerste negen, maanden een voordelig bedrijfssaldo van 5,4 miljoen gulden tegen 4,1 miljoen gulden in die periode van het vorig jaar. Doordat dit maal voor de eerste negen, maanden 7,5 miljoen gulden belastingen vrijvielen en het vorig jaar 6,7 miljoen: gulden, bedraagt het eindresultaat dit maal 12,9 miljoen gulden tegen 10,8 miljoen gulden in de eerste drie kwartalen van het vorige jaar; hoewel een voorspelling ten aanzien van de uiteindelijke resultaten over het gehele jaar in een bedryf als dat van de K.L.M. moeilijk is, meent de directie op grond van de bereikte resultaten ook nu weer een interimdividend van drie percent (drie gulden per aandeel van honderd gulden) te kunnen uitkeren, evenals het vorig jaar is geschied, toen daaraan nog vier gulden als slotdividend werd toegevoegd, zodat over 1958 in totaal zeven percent werd uitgekeerd. Lucratief is het bedrijf van de KLM. zoals men ziet, nog niet, hoewel mag wor den aangenomen dat jaarlijks zeer ruim wordt afgeschreven, hetgeen ook wel blijkt uit de winst welke bij verkoop van ver ouderd materieel wordt gemaakt (in de eerste negen maanden van dit jaar 4,6 mil joen gulden tegen 5 miljoen gulden in die periode van 1958). Op 29 september en 13 oktober werden de eerste twee van de twaalf bestelde vliegtuigen van het type Lockheed Electra, uitgerust met schroefturbines, afgeleverd. De overige toestellen van deze serie zullen in de loop van 1959 en 1960 aan de vloot worden toegevoegd. Zij zijn bestemd voor vervoer op middellange afstanden. De voorbereiding van de indienststellirig der nieuwe vliegtuigen is in de verslagperiode intensief voortgezet. In het derde kwar taal werd een Convair-vliegtuig verkocht. De cyfers Uit de winst- en verliesrekening blijkt onder meer dat de vervoersinkomsten in het derde kwartaal van 1959 160,3 miljoen gulden hebben bedragen (1958: 143,5 mil- Advertentie Voor Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 De bestuursleden van het Hoofdbe drijfschap Detailhandel trokken zeer bedenkelijke gezichten toen de diepgevro ren kip op de vergadertafel kwam. Aan dit Hoofdbedrijfschap is begin september door de staatssecretaris van Economische Zaken advies gevraagd over eventuele verkoop van diepgevroren pluimvee in andere dan poelierszaken. Dit advies kwam op 8 oktober gereed en zou gisteren worden vastgesteld. Een week geleden echter deed de staatssecre taris een regeling publiceren, waarin werd bepaald dat diepgevroren en pan- klaargemaakt pluimvee niet meer bij uit sluiting tot het domein van de poelier zou behoren, doch ook in levensmiddelenza ken zou mogen worden verkocht. Verschillende leden van het hoofdbe drijfschap spraken hun bevreemding over deze gang van zaken uit. „Was er nu zo'n haast bij, dat niet op het gevraagde ad vies kon worden gewacht?", zo werd ge vraagd. Een ministeriële vertegenwoor diger in het bestuur zeide, dat in verband met vragen in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1960 van Economische Zaken die haast inder daad aanwezig was. Enkele leden betwijfelen de rechtvaar digheid van de nieuwe „kiprichtlijnen". Men vond het merkwaardig, dat zij bij voorbeeld een afstand van tenminste 500 meter tussen twee verkooppunten voor schrijven. Maar in het drogistenkartel werd een minimale onderlinge 'afstand van 300 meter tussen twee drogisterijen van ministeriële zijde afgekeerd. Besloten werd, dat de Commissie Ves tigingsvraagstukken van het Hoofdbe drijfschap zo nodig bezwaren tegen de nieuwe richtlijnen zal formuleren. Het bestuur ging akkoord met een sug gestie van de voorzitter, het gevraagde advies maar niet meer te geven, waarna de voorzitter de besprekingen sloot over wat hij een „onelegante historie" noemde. Op dinsdag 10 november stellen Pierson, Heldring en Pierson en de Rotterdamsche Bank n.v. de inschrijving open op nominaal 1.500.000 gewone aandelen aan toonder in stukken van 1.000 ten volle delende in de resultaten van het boekjaar 1959/ 1960 en volgende jaren, in H. J. Reesink en Co n.v. te Zutphen, tegen 100 percent. De inschrijving is uitsluitend voor hou ders van claimbewijzen van de thans uit staande aandelen. Vier claimbewijzen geven recht op toewijzing van nominaal 1.000 nieuw aandeel. Storting vrijdag 20 november. De claimhandel begint op 3 november op de incourante markt. Beurs notering van het-gehele aandelenkapitaal zal worden aangevraagd. Over het doel der emissie zegt het prospectus: „De ont wikkeling van onze zaken en de hiermede gepaard gaande investeringen stelden grote eisen aan de financiering van onze ven nootschap. Wij hebben dan ook gemeend, vooral met het oog op de toekomst, onze liquide positie te moeten versterken". joen); de overige inkomsten 7,9 miljoen (1958: j 7,6 miljoen), totaal 168,2 miljoen (1958: 151,1 miljoen). De bedrijfskosten hebben in het derde kwartaal van 1959 bedragen 147,9 miljoen (1958: 132,6 miljoen, zodat de vervoers inkomsten de bedrijfskosten hebben over troffen met respectievelijk 20,3 miljoen en 18,5 miljoen). De winst voor belastingen bedroeg in het derde kwartaal 1959 20,3 miljoen (1958: 17,9 milj). De post toege voegd aan respectievelijk vrijgekomen uit de voorziening voor belastingen naar de winst in het derde kwartaal van 1959 min 5,2 miljoen (1958: 4,9 miljoen), zodat de winst heeft bedragen 15,1 miljoen tegen in 1958 13,0 miljoen. Van januari 1959 tot en met september 1959 hebben de vervoersinkomsten bedra gen 388,7 miljoen (dezelfde periode 1958: 359, 6 miljoen); overige inkomsten 21,2 miljoen (1958: 21,1 miljoen), zodat de totale bedrijfsinkomsten waren 409,9 miljoen (1958: 380,7 miljoen). De bedrijfskosten waren in de eerste negen maanden van 1959 407,1 miljoen (1958: 378,9 miljoen), zodat resteerde een bedrag Van 2,8 mil joen (1958: 1,8 miljoeri). Daar komt bij een bedrag van 4,6 miljoen wegens winst bij verkoop verouderd materieel (1958: vijf miljoen) en daar gaat af een bedrag van twee miljoen aan saldo overige baten en lasten (1958: 2,7 miljoen), zodat de winst voor de belastingen 5,4 miljoen bedroeg tegen 4,1 miljoen in 1958. Over de eer ste negen maanden van 1959 is daaraan kunnen worden toegevoegd een bedrag van 7,5 miljoen (1958: 6,7 miljoen) van de post „toegevoegd aan respectievelijk vrijgekomen uit de voorziening voor be lastingen naar de winst", zodat de totale winst in de eerste negen maanden van 1959 heeft bedragen 12,9 miljoen gulden, tegen 10,8 miljoen in de overeenkomstige pe riode in 1958. De Amerikaanse vakbond van metaal arbeiders heeft het Hooggerechtshof vrij dag verzocht het vonnis te vernietigen waarin de 500.000 stakende staalarbei- ders wordt gelast maandag tenminste voor een tijd van tachtig dagen weer aan het werk te gaan. De Wet van Taft en Hartley die door de lagere rechter is toe gepast, eist dat voor deze maatregel de staking een gevaar is voor „de gezond heid en de veiligheid van het land". Vol gens de vakbond houdt de staking, die vrijdag al 108 dagen duurde, zo'n gevaar niet in. De Amerikaanse regering heeft het Hoog gerechtshof later verzocht het verzoek van de vakbond af te wijzen. Het hoofd van het Amerikaanse ministerie van Justitie, Ro gers, heeft erbij het Hof op aangedrongen de zaak spoedig te behandelen omdat er zo spoedig mogelijk een einde aan de na tionale noodtoestand moet komen. Het Hooggerechtshof heeft het verzoek van de vakbond ingewilligd om de geldig heid van het vonnis, waarbij op grond van de Wet van Taft en Hartley de stakers gelast werd het werk te hervatten, te on derzoeken. De mondelinge behandeling van dit onderzoek begint dinsdagochtend. Volgens het Hooggerechtshof mag de sta king voortduren, zolang het geen beslis sing heeft genomen. Onderhandelingen over beëindiging van de staking hebben vrijdag geen re sultaat opgeleverd. De besprekingen wor den zaterdag voortgezet. Advertentie Aan de landen van de vrijhandelsasso ciatie in oprichting heeft de regering reeds medio augustus van dit jaar haar ongerustheid inzake voorgenomen land- bouwregelingen doen blyken, aldus de minister van Landbouw en Visserij mede namens zyn ambtgenoten voor Economi sche Zaken en Financiën in antwoord aan het Landbouwschap op een brief over deze kwestie. De regering blijft hoop koesteren op het streven, dat een kloof tussen de E.E.G. (Europese Economische Gemeenschap) en de overige landen van de O.E.E.S. (Orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking) wordt vermeden. Ook in de toekomst zal zij het beginsel vooropstel len, dat de handel in landbouwprodukten volledig dient te worden betrokken in een Europese economische associatie. De toezegging, die de Bondsrepubliek aan Denemarken zou hebben gedaan in zake handhaving op de Duitse markt van de positie van de Deense agrarische ex port behoeft nog niet in letter of geest met het E.E.G.-verdrag in strijd te zijn. aldus luidt het antwoord van de regering aan 't Landbouwschap verder, de regering zal echter blijven nastreven, dat het nakomen van E.E.G.-verplichtingen niet aan han delspolitieke bindingen met derde landen ondergeschikt wordt gemaakt. De gemeente Amsterdam zal haar bij drage in de kosten van het in Nederland te verrichten kernfysisch speurwerk met een half miljoen verhogen tot 1.554.000.-. De gemeenteraad heeft hiertoe woensdag zon der veel debat besloten. Amsterdam nam reeds door middel van de Kema, die als intermediair van de elek triciteitsbedrijven optreedt, deel in de stichting Reactor Centrum Nederland. De samenwerking tussen de R.C.N. en de Kema heeft ertoe geleid dat bij het com plex van de Kema een nieuw kernfysisch laboratorium is gesticht en dat aan deze vennootschap de voortzetting van de ont wikkeling van een suspensie-reactor is opgedragen. De ontwikkeling van dit type reactor is vooral van belang voor een mogelijke ver hoging van het aantal bedrijfsui-en. De toepassing van kernreactoren voor energie-opwekking heeft de laatste jaren belangrijke vorderingen gemaakt, zo zeg gen B. en W. De exploitatie van zulk een centrale vereist evenwel ervaren weten schappelijk gevormde krachten. De vor ming van deze krachten dient te worden bevorderd. De directie van de Kema meent dat thans moet worden overgegaan tot de instelling van een tweede werkgroep met als taak: a. al datgene te doen ter beoordeling van de vraag, in hoeverre het in technisch en economisch opzicht verantwoord is om de bouw van een elektrische centrale, gedre ven met kernenergie, ter hand te nemen en b. het werk aan de natte suspensie reactor te versnellen en daarnaast aan de ontwikkeling van een splijtstof fabriceren de reactor aandacht te besteden. Voor de totstandkoming van deze tweede werkgroep, bestaande uit een twaalftal academici (fysici, ingenieurs, elektronici en chemici), heeft Amsterdam nu zijn bij drage verhoogd. De militaire orders ter waarde van circa f 520 miljoen, welke de Nederlandse Strijd krachten in 1958 bij de Nederlandse indu strie plaatsten, zijn in grote lijnen als volgt over de verschillende sectoren van het be drijfsleven verdeeld: Chemische industrie 20 percent, scheepsbouwindustrie 10 per cent, transportmiddelenindustrie 10 per cent, vliegtuigbouwindustrie 16 percent, electronische industrie 5 percent, textiel- verwerkende industrie 6 percent, bouw- industrie 12 percent, munitie-industrie 4 percent, voedingsmiddelenindustrie 8 percent. Het restant van 9 percent is voorname lijk verdeeld over de navolgende bedrijfs takken: Rubberverwerkende industrie, le- derverwerkende industrie, houtverwerken de industrie, optische- en fijnmechanische industrie en de papier- en cartonindustrie. Aldus de Memorie van Antwoord op de begroting voor Economische Zaken 1960. 4 rlvt'rte-» tie „DE SLEUTELSPECIALIST' LANGE VEERSTRAAT 10 HAAR' V M TEL 1149? De minister van Economische Zaken wydt in de Memorie van Antwoord op ^e begroting 1960 veel aandacht aan de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Een oplossing van de tegenwoordige moeilijkheden zal op korte termyn tot stand moeten komen omdat anders nationale oplossingen kunnen ontstaan, die strydig zijn met het E.G.K.S.-verdrag. Een bevredigende oplossing kan volgens de minister niet worden gevonden in het afremmen van invoer van steenkool uit partnerlanden. Verschillende omstandigheden, waaron der voornamelijk de ontwikkeling van de prijsverhouding tussen kolen en olie, heb ben ertoe geleid, dat het olieverbruik bij de elektriciteitsproduktie in de laatste ja ren een vrij sterke stijging heeft onder gaan. Van opzettelijke discriminatie van de concurrentiepositie van kolen ten op zichte van olie is bij de Nederlandse be palingen op dit gebied geen sprake, al dus de minister. Gebleken is, dat de ko len gemiddeld ietwat meer door de om zetbelasting zijn bezwaard, dan concur rerende olieprodukten. In verband met de ongunstige kolenmarkt is de aan dacht van de minister van Financiën hier op gevestigd. Indien de concurrentiepositie van de Nederlandse mijnen niet door subsidie politiek in andere landen wordt onder mijnd, verwacht, de minister van Econo mische Zaken, dat zij in de komende ja ren de concurrentie het hoofd zullen kun nen blijven bieden. De kernenergie Inzake de energievoorziening merkt de minister op, dat naast het Euratoom-cen- trum te Ispra in Italië zeker plaats is voor 't R.C.N. te Petten. Bouw en exploitatie van kernenergie-centrales in Europa is slechts verantwoord, indien voor elke centrale een oplossing kan worden gevon den, welke zowel aan de particuliere als aan de nationaal-economische belangen recht doet wedervaren. Slechts onder de ze voorwaarden zal zijns inziens tot de bouw van energiecentrales onder het V.S Euratoomprogramma mogen worden over gegaan. Voor wat betreft het gebruik van radio actieve isotopen kan de gang van zaken in Nederland geheel bevredigend wor den genoemd. Zulks is evenwel niet het geval voor de kernenergetische research en ontwikkeling. Het door de K.E.M.A. verrichte onderzoek met betrekking tot het suspensie-reactorproject en de uit voering van het ultracentrifugeproject, welke geschiedt door de stichting funda menteel onderzoek der materie (F.O.M.) is zeker niet teleurstellend, terwijl ook op een aantal andere gebieden, onder andere het onderzoek betreffende keramische splijtstofelementen, voldoening gevende resultaten zijn geboekt. Het doet de mi nister genoegen te constateren dat de kwaliteit van het Nederlandse onderzoek de vergelijking met het buitenland zer zeker kan doorstaan. Nederland loopt niet achter Voordat het onderzoek kan worden om gezet in industriële activiteiten moet in de regel ontwikkelingswerk door de industrie worden verricht. De Nederlandse indus trie acht het in het algemeen evenwel nog niet verantwoord zich voor nuclear ont- Over de n.v. H. J. Reesink en Co. waar van de aandelen ter beurze worden ge ïntroduceerd, vernemen wij het volgende: De n.v. is opgericht 30 april 1930 als voortzetting van de voordien onder de naam H. J. Reesink en Co gedreven fir ma. De zaak ging steeds van vader op zoon over. Tot heden was de zaak een familievennootschap. De functie van het bedrijf is uitsluitend die van groothande laar en grossier. De n.v. produceert zelf niet. De omzetten vertoonden de laatste jaren een stijging. Over 1956/'57 werd 15 percent dividend uitgekeerd, 1957/'59 21 percent en over 1958/59 10 percent over het verdrievoudigde kapitaal, nadat herkapita lisatie van 200 percent in aandelen had plaatsgevonden, waarbij bovendien 50 percent, in contanten was uitgkeeerd. Het gehele geplaatste aandelenkapitaal (no minaal 400.000) van de n.v. Van den Berg en Co'r Metaalhandel, Amsterdam, is in handen van Reesink. Het saldo ex ploitatiewinst 1958/59 bedroeg 3.541.596 (vorig jaar 2.967.722). Over de vooruitzichten zegt het prospec tus, dat het boekjaar 1959/'60 tot en met 30 september ten aanzien van de omzet ten, gunstiger is dan het vorige. De direc tie meent over het vergrote kapitaal we derom 10 percent dividend te kunnen uit keren. 31. Het eten werd opgediend en intussen vertelde Maitre Moutarde op luide en trotse toon, dat dit wel een zeer bijzonde re maaltijd was. Maar zelfs zonder zijn uitleg had de bemanning wel begrepen, dat hun iets heel ongewoons wachtte. De pittige geur was op dat punt al welspre kend genoeg. „Mannen," riep de kapitein. „Onze talentvolle kok heeft een maaltijd bereid van bijzondere kwaliteiten. Ik hoop dat jullie ervan zullen genieten. Ik wens jullie een smakelijk eten!" Nog nooit had de kapitein zo warm en hartelijk gespro ken. Er waren dan ook verscheidene pi raten, die de tranen in de ogen kregen, toen ze zich over hun bord bogen. „Jullie moeten deze wens goed opvatten," ver volgde de kapitein met stemverheffing. „Deze wens is een bevel! Zit dus niet te suffen, maar eet. Vooruit. SCHIET OP!" De zeerovers begonnen te eten en Maitre Moutarde stapte voldaan in de richting van de kombuis. Maar Panda, die nauwlettend de gezichten van de zee lui gadesloeg, zei bezorgd: „Ik geloof nooit, dat ze het eten lekker vinden. Ze trekken zulke rare gezichten!" „Dat ziet ge heel goed!" riep de kok opgetogen. „Het smaakt hun afschuwelijk. Mijne kookkunst is toch immers modern! De op vatting, dat het eten lekker moet smaken, is zeer ouderwets, kleine Panda. Neen, de ze maaltijd is een overweldigend succes!" wikkelingswerk grote financiële offers te getroosten. De huidige situatie moet dan ook onbevredigend geacht worden en overwogen wordt welke maatregelen in het voetspoor van het buitenland moeten worden getroffen om hierin ver andering te brengen. De situatie ten aan zien van de toepassing van kernenergie verschilt in ons land principieel niet van die in andere, vergelijkbare landen. Ook daar is nog slechts in beperkte mate spra ke van industriële ontwikkelingsactivitei ten. De vrees dat Nederland steeds ster ker op bedoeldelanden achter zal raken acht de minister niet gegrond. Daar de beslissing aangaande de bestel ling van een eerste kernenergiecentrale een aangelegenheid is die de elektrici teitsbedrijven in eerste instantie aangaat, zou de minister zich voorshands willen beperken tot de mededeling dat uitvoerige studies omtrent de economische rentabi liteit uitgewezen hebben dat vooralsnog gerekend moet worden met een gekapi taliseerd verlies van globaal 100 mil joen. Aan de berekeningen liggen een aan tal onzekere uitgangspunten ten grond slag, met name aangaande de ontwik keling op lange termijn van de prijzen voor vaste brandstoffen. De E.E.G. In de uitvoering van het E.E.G.-ver- drag heeft de minister wel vertrouwen, al is deze inzake landbouwprodukten min der gelukkig geweest. De opvatting van een der lid-staten, dat voor een groot aantal produkten, die vallen onder de na tionale ordeningswetten, de contingenten niet verruimd behoeven te worden, wordt niet in overeenstemming met het verdrag geacht. Evenmin is dit het geval met het sluiten van longterm-contracten. Dit in zicht wordt door de Europese Commissie gedeeld. De regering wil blijven streven naar een „Europese oplossing" op het gebied van de economische samenwerking binnen de O.E.E.S. Over de moeilijkheden voor de tabaks sector bij de geleidelijke verwezenlijking van de Euromarkt worden dezer dagen de eerste besprekingen tussen de regeringen en de Europese Commissie gevoerd. Het zou de minister niets liever zijn, dan de eerste de best3 gelegenheid aan te grijpen om het tabakstarief naar beneden te krij gen. Iedere verlaging van het E.E.G.-ta- baksrecht echter zal gedurende de eerste twee etappes alleen met unanimiteit kun nen geschieden. Het regionale industrialisatiebeleid Bij de keuze van ontwikkelingskernen is uitgegaan van het standpunt, dat het industrie-spi'eidingsbeleid binnen een be trekkelijk gering aantal jaren tegenwicht moet kunnen scheppen tegen de zuig kracht van industriële centra elders in het land. Naast de 18 primaire kernen zijn nog 26 kleinere plaatsen bij het stimulerings beleid betrokken. Verdeling van de mid delen over een groter aantal kernen zou leiden tot ondoelmatige versnippering, al dus de minister. Met zijn Belgische en Westduitse ambt genoten zal de minister overleggen of ge coördineerd ontwikkelingsbeleid voor landstreken over de grenzen heen moge lijk is. Eventueel kan daarbij een beroep op de Europese Investeringsbank worden gedaan. Hoge Autoriteit leent niet in West-Duitsland De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal heeft ervan afgezien een lening te plaatsen op de Westduitse kapitaal markt omdat deze markt aanzienlijk minder aan trekkelijk is geworden wegens de gestegen rente voet, zo wordt uit welingelichte bron vernomen. Momenteel zou een emissie in België of Neder land ook op een aantal moeilijkheden stuiten terwijl de rentevoet in de Verenigde Staten even eens te hoog geacht wordt. Vermist. De bevelhebber van het Cubaan se revolutionaire leger, majoor Camilo Cienfuegos, wordt vermist. Volgens het leger wordt er rekening mee ge houden dat zijn vliegtuig tijdens een onweer verongelukt is. Opsporingen hebben nog geen resultaat opgeleverd. Onderzoek. De sociale commissie van de UNO-Assemblee heeft een ontwerp resolutie aanvaard, waarin om een UNO-onderzoek i?aar de doodstraf wordt gevraagd. De stemverhouding was 43 stemmen tegen één (Liberia), bij dertig onthoudingen. Vertrouwen. De motie van wantrouwen, die in de Ceylonese volksvertegenwoor diging was ingediend tegen de thans een maand aan het bewind zijnde re- gering-Daganajake, is met 48 stemmen tegen 43 stemmen verworpen. Geduren de het debat verklaarde premier Da- hanajake dat hij zou aftreden, indien de oppositie ook maar niet-officieel zou kunnen bewijzen dat hij vóór de moord op zijn voorganger Bandaranaike in het geheim met de moordenaar of diens medeplichtigen zou hebben beraad slaagd. Gewetensbezwaar Een commissie voor be handeling van dienstweigeringszaken te Hildesheim in de Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft een jonge soldaat van dienst in het Westduitse leger vrij gesteld omdat hij bezwaar had tegen het schieten op schietschijven van kar ton in de vorm van een mens. De sol daat die de eed al had afgelegd, had tijdens een oefening geweigerd op deze doelen te schieten. Sohatzoeken. Geruchten volgens welke een gedeelte van de Hongaarse kroonschat- ten aan het einde van de oorlog in de Donau geworpen zouden zijn, hebben er toe geleid dat men bij Hainburg in Oos tenrijk met baggermachines het be zinksel van de rivier is gaan doorzoe ken. Er zijn wel een tweehonderd aan vragen om vergunning tot „schatzoe- ken" gedaan. Vangst. Een 15-jarige Britse jongen heeft een van de grootste vissen aan de haak geslagen in vijftig miljoen jaar. Hij vond een skelet van een vis die, volgens deskundigen behoort tot een soort dat vijftig miljoen jaar geleden voorkwam. Voorzover bekend bestaat er van deze vissoort slechts een ander skelet, dat vijftig jaar geleden gevonden werd op het Britse eiland Sheppey. Jeugdmisdadigheid. De sociale commissie van de UNO-Assemblee heeft aanbevo len „op internationaal niveau" een spe ciale studie te maken van jeugdmisda digheid. De commissie dringt er bij de UNO op aan zich dringend met deze kwestie bezig te houden omdat dit pro bleem steeds ernstiger wordt. De ont- werp-resolutie werd met 57 stemmen voor en geen stem tegen bij zeven ont houdingen aanvaard. Beroep. De Marokkaanse regering heeft hoger beroep aangetekend tegen een uitspraak van een civiele rechtbank te Rabat, waarbij ongrondwettig verkla ring van de Marokkaanse communisti sche partij onmogelijk wordt verklaard. Verlies. De Britse Labourpartij heeft blij kens het jaarverslag in 1958 veertigdui zend leden verloren. Niet thuis. Zeven kleine kinderen waar van zes uit één gezin, zijn omgekomen en een baby werd ernstig gewond bij een brand in een kleine woning in Ot- tumwa in de Amerikaanse staat Iowa. De moeder van de kinderen was niet thuis toen de brand ontstond. Bekend. De Amerikaanse autoriteiten heb ben het vliegtuig in beslag genomen, dat verleden week gebruikt werd om anti-revolutionaire pamfletten boven Havana uit te werpen. Het toestel werd gevonden op een vliegveld in Florida. Een zekere Frank Fiorini heeft bekend dat hij het vliegtuig bestuurd heeft. Hij ontkende dat hij een bom heeft laten vallen. Kunstmatig. De minister van Landbouw van de Westduitse deelstaat Noordrijn- land-Westfalen heeft laten aankondi gen, dat men wellicht zal overgaan tot het verwekken van kunstmatige regen om de gevolgen van de droogte het hoofd te bieden. De minister acht de watersituatie in zijn gebied zorgwek kend. De regenval van de laatste dagen was „slechts een druppel op een gloeiende plaat". Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied boven het oostelijke deel van de Noordzee beïnvloedde nog steeds het weer in ons land. Gisteren en vannacht viel daarbij op de meeste plaat sen 15 tot 25 mm regen. Het lagedrukge bied vult nu echter op en trekt in zuide lijke richting weg. Op de oceaan heeft zich ondertussen in de hogere luchtlagen een sterke westelijke stroming ingesteld. Deze is aanwezig tussen een hogedrukgebied in het zeegebied tussen Spanje en de Azoren enerzijds en een diepe depressie nabij IJs land anderzijds. In deze stroming beweegt een frontsysteem mee, dat morgen de Noordzee kan bereiken. Na een kort du rende weersverbetering kan later dan ook een nieuw regengebied het weer in land gaan beïnvloeden, het eerst in westen van het land. WEERRAPPORTEN ons het Zondag 1 november Zon op 7.33 uur, onder 17.14 uur. Maan op 7.55 uur, onder 17.55 uur. Maandag 2 november Zon op 7.35 uur, onder 17.12 uur. Maan op 9.14 uur, onder 18.39 uur. Maanstanden 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 oktober Hoog water 2.45 en 15.04 uur. Laag water 10.51 en 23.10 uur. Zondag 1 november Hoog water 3.27 en 15.47 uur. Laag water 11.32 en 23.56 uur. Maandag 2 november Hoog water 4.11 en 16.30 uur. Laag water 12.18 en uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen ee .5 09 J - B binnen- en buitenland 22 w 3 - Q Neerslag laatste 24 uur S"S SB S v c3 Den Helder regenbui nnw 12 18 Ypenburg regenbui nnw 12 20 Vlissingen zwaar bew nnw 10 9 Eelde mist wzw 9 12 De Bilt zwaar bew w 10 16 Twente mist nw 7 19 Eindhoven zwaar bew wnw 8 10 Zd Limburg zwaar bew w 7 14 Helsinki motregen ozo 8 0,8 Stockholm regen no 10 7 Oslo zwaar bew nno 8 2 Kopenhagen regenbui windst. 9 6 Aberdeen geheel bew windst. 12 1 Londen mist w 11 1 Amsterdam regenbui n 11 16 Brussel regen w 7 11 Luxemburg regen wzw 6 7 Parijs onbewolkt wnw 10 1 Bordeaux geheel bew nw 12 12 Grenoble zwaar bew windst. 8 0 Nice onbewolkt nnw 17 0 Berlijn regen zzo 8 0,7 Frankfort regen zzw 8 18 München zwaar bew z 5 3 Zürich geheel bew. windst. 7 2 Genève geheel bew nnw 9 0 Locarno zwaar bew windst. 16 0 Wenen half bew. z 9 0 Innsbruck mist windst. 9 0,6 Athene zwaar bew windst. Rome half bew. O 15 0 Ajaccio regen ono 17 19 Mnllorca zwaar bew nw 17 0 Lissabon onbewolkt nnw 20 0 Belgrado geheel bew w 20 0,2 Madrid licht bew. wzw 15 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2