F ranse Kamer akkoord met belastinghervorming San balm Ontslag van de afgevaardigden der Opperste Sovjet geregeld Oost-Berlijn eist van Dibelius een loyaliteitsverklaring Zenuwrust 3 Natuurramp in Mexico Vloedgolf kwam over tien kustplaatsen Tussen 1500 en 2000 slachtoffers Westelijke topconferentie in grote stijl verwacht Strenge straffen voor belastingontduikers Doodsoorzaak van Nederlandse zeeman In één nacht Uw handen gaaf en zacht Kiesdistrict kan het vertrouwen opzeggen Westduitse critiek op onvoorzichtige bisschop JxiaC-Caua "Hik f^Pr Op de raatótoel nodig voor goede nachtrust Mijnhardfs Zenuwtabletten Russen melden energie concentratie in heelal ^"Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: OERDOM ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 MEXICO CITY (UPI) In Mexico zijn de lichamen geborgen van bijna 500 men sen, die zijn omgekomen in de overstro ming, waardoor tien kustplaatsen werden weggespoeld. Ongeveer 1.500 personen worden nog vermist en zijn waarschijn lijk begraven onder de tonnen puin en mod der. De materiële schade wordt geschat op meer dan 80 miljoen dollar. Men vreest dat tussen de 1500 en 2000 mensen zijn gedood door de vloedgolven, die de cycloon veroorzaakte langs de Mexicaanse kust aan de Stille Oceaan. In Minatitlan, in de staat Colima, waar over wij ook reeds vrijdag berichtten wer den in de loop van de dag de stoffelijke resten van 300 personen gevonden. Bemanningen van helikopters, die over Zacualpa vlogen, meldden geen teken van leven te hebben gezien in deze stad van duizend inwoners, welke geheel werd over- stroomd, op de kerktoren na. Meer dan 10.000 mensen helpen mee met de reddingswerkzaamheden, bijgestaan door 75 militaire en burgerlijke vliegtui gen. Volgens een later uitgegeven bulletin door het presidentiële paleis zijn in Mi natitlan alleen al 600 mensen omgekomen en 135 ernstig gewond. Deze kleine mijn- stad had een bevolking van ongeveer 900 zielen. LONDEN (UPI) De voorgestelde top conferentie in Parijs vlak voor Kerstmis lijkt zich tot een Westelijk topberaad in grote stijl te ontwikkelen waarbij de hele NAVO-raad wordt betrokken, aldus verluidt in diplomatieke kringen. Oor spronkelijk zouden alleen Eisenhower, Macmillan, De Gaulle en Adenauer op 19 december confereren. De Italiaanse pre mier Segni heeft al laten weten dat hij bij de conferentie aanwezig wil zijn. Als partner meer kunnen weigeren en het zal dan uitdraaien op een volledige NAVO- hij worat uitgenodigd, zullen ook de Bel gische, Nederlandse en andere NAVO-re- geringsleiders de bijeenkomst willen bij wonen. Men zal dan geen enkele NAVO- vergadering van dezelfde aard, die Eisen hower twee jaar geleden bijwoonde. Volgens de huidige plannen zal de NA- VO-raad van ministers van Buitenlandse Zaken zijn normale vergadering in Parijs van 15 tot 17 december houden en daarop zou dan de conferentie van de westelijke Grote Vier volgen. Sommige functiona rissen wijzen erop dat de NAVO-vergade- ring dan min of meer in een vacuüm komt te verkeren en niet in staat zal zijn be slissingen te nemen. Vergadert de NAVO- raad daarentegen na de westelijke topcon ferentie dan zou hij de besluiten die dooi de grote vier zijn genomen alleen maar behoeven goed te keuren. Vandaar dat men in diplomatieke kringen aanneemt dat beide bijeenkomsten parallel zullen lo pen. De ene groep zou dan 's morgens en de andere 's middags vergaderen. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) De Franse Nationale Vergadering heeft in eerste lezing het nieuwe belastingstel sel met 390 tegen 93 stemmen aanvaard, waarvan het ontwerp door de conservatie ve staatssecretaris van Financiën, Gis- card d'Estang, was voorbereid. Het is nog maar een eerste stap, zo verklaarde de nog jonge onderminister, een opmerking die voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Ten eerste, omdat ook de Senaat zijn woordje nog te spreken krijgt en voorts aangezien deze hervorming zeker minder ver gaat dan velen hadden verwacht, hetzij ge vreesd of gehoopt. Het voornaamste argument, waarmee de regering haar ontwerp heeft verdedigd was dat nu de mogelijkheid kan worden ge schapen met straffere hand tegen frau deurs op te treden. In Frankrijk worden zekere vrijheden, die de burger zich tegen over zijn belastinginspecteur veroorlooft, over het algemeen niet als een zonde beschouwd waarvoor men de hel verdient. Er zal dan ook een zeer ingrijpende her vorming nodig zijn, niet slechts van het ambtelijke controleapparaat, maar ook en vooral, van de algemene zeden om deze gewoonte zijn belastingbiljet ietwat vrij zinnig in te vullen, te veranderen. De controle wordt bovendien nog be moeilijkt doordat het gebruik artikelen of koopwaren zonder rekening te verhande len nog altijd op grote schaal gevolgd wordt. In de hoop aan deze methoden paal en perk te kunnen stellen wil de regering de verkoop zonder rekening met gepeper de straffen de kop indrukken. Fraudeurs in deze zin zullen in de toekomst twee tot vijf jaren gevangenisstraf en boetes van anderhalf tot tien miljoen franc kunnen riskeren. Belastingontduiking heeft de Franse staat volgens een raming van de minister in het verleden jaarlijks 1.000 miljard franc gekost. Een andere trek van het vernieuwde be lastingsstelsel is dat de gezinnen tegemoet KOEGE (Denemarken) Een onder zoek naar de doodsoorzaak van de Neder landse zeeman H. A. Schols uit Groningen, die zoals bekend is, overleed ndadat hij in het Deense plaatsje Koege in een ge vecht gewikkeld geweest was met een Deense matroos, heeft uitgewezen, dat hij gestorven is aan het springen van een bloedvat in de hersenen. Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat de man in een der hersenbloedvaten een zwakke plek had. Bij het onderzoek in deze zaak is men verder tot de conclusie gekomen dat de Deense zeeman uit zelfverdediging heeft gehandeld. Diens arrest is dan ook opge heven. worden gekomen, terwijl de categorie der laagstaangeslagen, die niet meer dan ze venduizend franc per jaar betalen, van be lastingplicht worden ontslagen. Over het algemeen is de belastingdruk op de gesa- larieerden voorts met tien percent vermin derd, een tegemoetkoming die zeker niet misplaatst is, waar de arbeiders en de ambtenaren in verhouding nog altijd ver reweg het zwaarst worden getroffen. Ten eerste omdat zij hun inkomsten niet ver bergen kunnen en ten tweede aangezien de vele indirecte belastingen het zwaarst drukken op de laagste inkomens. Met een redelijker verdeling tussen di recte en indirecte belastingen is de rege ring met haar nieuwe ontwerp intussen nog niet of nauwelijks begonnen en zo doende kan nog maar van een bescheiden stap in de richting van groter sociale rechtvaardigheid gesproken worden. Bij de stemming waren slechts de so cialisten, communisten, enkele links van het centrum staande deputé's en een hand vol leden van de rechtervleugel tegen. Advertentie Advertentie LUST U GRAAG EEN BORRELTJE» Zorg dat Uw adem (ris blijft. Een paar Pottertjes in de mond helpen U snel. Potter's Linia is ook een probaat middel tegen kriebelhoest en opkomende ver koudheid. Ir handige platte doosjes a 55 cent IH r. H. Ill mui m.v. h i i v i i i u M EXAMENS Amsterdam. Vrije Univ. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: J. de Jong (cum laude). Haarlem. Delft. Kandidaatsexamen werktuigkundig in genieur: J. G. Romijn, Haarlem. Kandidaatsexa men natuurkund. ingenieur: A.Weijland. Haarlem. MOSKOU (UPI) De Opperste Sovjet heeft gisteren een wetsontwerp dat het ontslag van leden regelt aanvaard. Een lid van de Opperste Sovjet kan volgens het ontwerp slechts worden ontslagen „wanneer de meerderheid van het electo raat" hiertoe besluit. Dit kan geschieden wanneer hij „zijn plichten niet vervult en zich het vertrouwen van de kiezers on waardig toont" of wanneer „zijn optreden niet in overeenstemming is met dat van een lid van de Opperste Sovjet." Het is mogelijk, dat de wet zal worden toegepast op ex-premier Boel'ganin, die dit jaar voor vier jaar is herkozen als lid (Van onze correspondent in Bonn) In het Rode Raadhuis aan de Alexander- platz van Oost-Berlijn heeft de communis tische stadsregering van vertegenwoor digers van de Evangelische kerk in Duits land ten tweede male uitdrukkelijk een in trekken van zijn woorden, alsmede een loyaliteitsverklaring van bisschop Dibelius geëist. Weigert hij die te geven dan zal hij SEX (I) AANNEMEN In Haarlems Dagblad lees ik over: „Amerika die, zoals eerder gezegd, de badpakkenmode aangeeft". Geslachtelijke onkunde, dat ik niet bewonder. SEX (11) „Het optreden van het Modern Jazz Quartet" schrijft Ton van der Horst in De Volkskrant „is er een, die een uitstekende indruk bij een ieder heeft achtergelaten." Hetgeen niet gezegd kan worden van de kennis der Nederlandse taal van Ton van der Horst, dat nog maar eens zijn grammatica moet leren. SEX (III) De Gelderlander schrijft in zijn kritiek over het toneelstuk „De Dolleman, of de verliefde reactio nair": „Odo Brunner en Jules Rooyaards zorgden voor de kinderen in het stuk. en deden dit met veel na tuurlijkheid en pittig." Ik acht het beter hierop geen com mentaar te geven. „In Frankrijk" schrijft deNieu- we Rotterdamse Courant neemt men vrij grif aan, dat het blote feit van De Gaulle's leider schap het prestige van Frankrijk in de internationale wereld hersteld heeft. Niets is minder bedriegelijk De N.R.C. neemt dus grif aan, dat het blote feit van De Gaulle's leider schap het prestige van Frankrijk in de internationale wereld hersteld heeft. GUNST De Volkskrant deelt mede dat „Koning Boudewijn in een aparte salon de voornaamste autoriteiten aan zich liet voorstellen. Dat wa ren: de Belgische vice-min.-presi- dent Albert Lilar, de Nederlandse minister van O., K. en W. mr. J. Cals „Gunst", zei de koning tegen Albert Lilar „bent nu mijn vice-minister- president, plezierig u te leren ken nen." Talarius in de toekomst geen preek meer mogen houden in Oost-Berlyn. Volgens functio narissen van de Evangelische kerk te West-Berlijn is Dibelius van plan zondag in het oostelijk stadsdeel te preken. Hij heeft uit het gesprek niet begrepen, dat hij dit niet zou mogen doen. In feite heeft Dibelius zich tegen het Oostduitse regime gekeerd. Hij heeft later in een radiogesprek met bisschop Lilje van Hannover gezegd, dat het niet zijn bedoe ling was de Oostduitsers op te roepen tot ongehoorzaamheid of verzet tegen het communistische regime. Goudschaaltje Het is Dibelius' gewoonte aan het begin van iedere maand in de Oostberlijnse Mariënkirche te preken. Dibelius kantte zich in het gesprek met de Oostberlijnse stadsregering tegen de communistische uit legging van zijn woorden en bestreed, dat hij de Oostduitse burgers tot opstand had willen oproepen. Van Oostberlijnse zijde eiste men nu een loyaliteitsverklaring van de bisschop zo niet dan wordt hij zon dag niet in Oost-Berlijn toegelaten. Evenals bij vorige gelegenheden blijkt ook hier, welk een bijzonder moeilijke positie de Westduitse politieke en reli gieuze leiders ten deze hebben. Zij dienen, zo zegt men te Bonn, zowel in zake de vlaggenkwestie als in zake Dibelius ten alle tijde te bedenken, dat niemand ge baat is bij een verscherpte tegenstelling in het bijzonder de Oostduitse bevolking zal lijden onder dergelijke controverses. Men zal haar moeilijker dan voorheen kun nen bereiken, ze zal nog meer dan vroeger geïsoleerd komen te staan. Hierom verwijt men Dibelius van Westduitse zijde aan dit aspect van de zaak niet te hebben gedacht en zijn woorden niet op een goudschaaltje te hebben gewogen. Indien Dibelius niet meer in Oost-Berlijn zou mogen preken zal de Berlijn-Brandenburgse kerk in feite ge spleten zijn. van de Opperste Sovjet. Hij woont de te genwoordige zitting niet bij. Wellicht dat zijn activiteit in de „anti-partij" groep, met Molotov en Malenkov onverenigbaar met het lidmaatschap van de Opperste Sovjet wordt beschouwd. Hoewel de grond wet voorziet in het ontslag van leden van de Opperste Sovjet bestond tot op heden geen wetgeving dienaangaande. De voorzitter van de commissie die wetsontwerpen opstelt, Dmitri Polianski, merkte op dat geen formeel criterium be staat voor het ontslag van afgevaardig den. Ontslag kan echter worden gegeven wanneer een afgevaardigde „zich het ver- trouwen der kiezers onwaardig toont door te handelen op een wijze die niet in over eenstemming is met zijn positie, aldus Po lianski. „Het ontslag kan worden bespro ken op een vergadering van de sociale or ganisaties die hem kozen, waarbij open baar over het eventuele ontslag zal wor den gestemd. De afgevaardigde heeft het recht zich te verdedigen." Het ontslag moet vooraf door het presidium van de Opperste Sovjet worden goedgekeurd. Bin nen twee maanden nadat de afgevaardig de zijn functies heeft neergelegd moeten nieuwe verkiezingen worden gehouden in het betrokken district. Afgevaardigden moeten leidei's zijn in de leninistische zin des woords, mogen het contact met het voik niet verliezen en moe ten hoge moi-ele standaarden aanhouden. Zij die niet aan deze voorwaarden voldoen moeten worden teruggeroepen. Polianski herinnerde eraan dat de wetten der kapi talistische landen niet voorzien in het ont slag van afgevaardigden. „In de Sovjet- Unie echter is een afgevaardigde geheel afhankelijk van de wil van zijn kiezers, die zijn activiteiten altijd controleren," zo zei hij. Het voorstel om tegen het eind van het jaar in het hele land de werkweek tot 40,5 uur te beperken, werd eenstemmig aan vaard. Eerder op de dag keurde de Op perste Sovjet de begroting goed, die voor ziet in uitgaven van 745.808.598.000 roebel. De Opperste Sovjet ratificeerde tevens de benoemingen van Aleksei Kosygin tot voorzitter van de plancommissie en van Josif Koezmin tot voorzitter van de we tenschappelijke en economische commis sie van de ministerraad. De defensiebe- groting voorziet in even grote uitgaven als vorig jaar, maar percentueel is zij ver- minderd; 32.600 miljoen roebel is uitge trokken voor „creatieve ontwikkeling in wetenschap en techniek", een vermeerde ring van 15,4 percent op dezelfde post van 1959. Veertig percent van de totale ka pitaalsinvestering is bestemd voor de oos telijke en Siberische gebieden, waar gro te chemische en metaalindustrieën opge richt worden om met de Verenigde Staten te kunnen concurreren. Advertentie B uitenkansje Een dag of wat geleden las ik een op merkelijk bericht in deze krant. Het ging over de voorzitter van het bestuur van de Zuidafrikaanse Bridgebond, de heer Leon Sapire. Toen deze heer alle kaarten had rondgedeeld, bleek dat hij de vier spelers ieder dertien kaarten van eenzelfde kleur had toegeworpen. „Een vernuftig iemand heeft toen uitgerekend," zo besluit het be richt, „dat er slechts 1 kans op de 635.013.559.000 bestaat, tot zulk een abso lute verdeling te geraken." Toen ik nog een klein ventje was, ver maakte ik mij vaak met het domino-spel. En ik herinner me nog de schok, die me doorvoer, als ik bij de verdeling van de dominostenen dubbel-zes kreeg toege schoven. Een soort geluksgevoel maakte zich van me meester; ik voelde me vreemd uitverkoren. Het liefst had ik het spel even opgehouden, om, ter ere van mijn dubbel-zes, een paar ogenblikken stilte in acht te nemen. Wat moet er dan wel niet door de heer Sapire heengegaan zijn! Het zou me niets verbazen, als hij even bewusteloos is ge raakt, want om juist die ene kans op de 635 miljard te treffen, lijkt me een schok teweeg te brengen, die voor een normaal mens, ook al gaat hij dagelijks met kaar ten om, moeilijk een-twee-drie te verwer ken moet zijn. Ook zijn medespelers zal het wel een ogenblikje wee om het hart geworden zijn. Maar het bericht meldt helaas niet wat er verder met de heer Sapire is gebeurd. Niet zoveel goeds, vrees ik. Ik vermoed dat de heer Sapire sinds die gedenkwaar dige avond met een knagend gevoel van onbevredigdheid door het leven gaat. „Ik maak die ene kans op de 635 miljard waar," zo piekert hij. „En wat staat er tegenover? Niets. Het toeval heeft een uitzonderlijk man van mij gemaakt, maar is er iemand die dit in klinkende munt waardeert, zoals bij de voetbalpools? Nee. Staat de wereld ervan op zijn kop? Wordt mijn naam in goud op marmer voor de eeuwigheid geboekstaafd? Ho maar! Wie weten het trouwens? Alleen de leden van de Zuidafrikaanse Bridgebond en de lezers van een Nederlandse krant. Na tuurlijk, op de club zal er voorlopig nog wel over gepraat worden, misschien wordt het verhaal zelfs van generatie op gene ratie Zuidafrikaanse bridgers doorver teld, maar wat koop ik daarvoor? Ik wil gevierd worden, ontvangen door koningen en presidenten, over Broadway rijden ter wijl ze kapotgescheurde telefoonboeken naar mijn hoofd smijten, er moeten stand beelden voor mij worden opgericht en ik wil mijn gezicht op de voorplaat van Time hebben." Arme meneer Sapire! Ik wens hem al le sterkte in de moeilijke strijd die hij van nu af aan met zichzelf zal moeten leve ren. En dat hij in het vervolg ver van de kaarten moge blijven! Remco Campert MOSKOU (Reuter) Tass meldt, dat Russische geleerden in het heelal het ver schijnsel der „concentratie van energie" hebben opgemerkt, hetgeen volgens hen een bevestiging is van de theorie van de Duitse wiskundige Friedrich Engel, dat in de oneindige ruimte verspreide energie niet verloren gaat, maar op een thans nog niet bekende wijze opnieuw wordt gecon centreerd. Indien bekend zou worden op welke ma nier dit geschiedt en het mogelijk zou zijn deze wijze van energieomzetting te benut ten, zou de mensheid de beschikking krij gen over krachten, die de kernenergie ve le malen overtreffen en waarvan de aan wending geen enkel schadelijk gevolg zou hebben, hetgeen ongekende industriële mogelijkheden zou openen. „De mensheid verbruikt thans per dag een hoeveelheid brandstof, waarvan de vorming door de natuur duizend jaar heeft geduurd. Er doemen mogelijkheden op voor het aanboren van de reusachtige on deraardse krachtbronnen, die volgens de jonste wetenschappelijke gegevens de oor zaak zijn van aardbevingen." aldus Tass in zijn weergave van de mening van Sov- jetrussische geleerden. Volgens Tass zou het aanboren van de ze energiebron niet in strijd zijn met de natuurwet, volgens welke energie nooit verloren gaat. (Deze wet zegt, dat wan neer energie in de een of andere vorm vernietigd wordt., zij in een overeenkom stige hoeveelheid in een andere vorm weer tevoorschijn komt). LONDEN (UPI) Russische weten schapsmensen zijn hard aan het werk om verschillende namen te bedenken voor de kraters, bergen en vlakten, die ze op de achterkant van de maan hebben ontdekt. Een van de groepen naamzoekers heeft verzocht om een maankrater naar de „uitvinder van de radio" Alexander Po pov, te noemen. Ook vindt men, dat er zo gauw mogelijk een globe van de maan ge maakt moet worden, hetgeen nu mogelijk is omdat immers ook het achterhoofd van het maangezicht is ontbloot. Vladimir Siforov heeft in de Moskovska- ja Pravda geschreven dat de maanfoto's zijn opgevangen dank zij de uitermate ge voelige ontvangers. Blijkens woorden als: oergrappig, oer- vervelend, oerdom, oeroud is oer- een px-oduktief voorvoegsel dat de betekenis van het volgende bijvoeglijke naam woord versterkt. Dit is een verschijnsel van de laatste tijd. Vroeger stond oer-, maar dan in de vorm oor-, bijna alleen voor zelfstandige naamwoorden: oor deel, oorkonde, oorsprong, oorzaak en nog enige andere. In zijn zwak betoonde vorm luidde het voorvoegsel: er- en dat vinden wij bij enige werkwoorden: er barmen, erkennen, ervaren enz. Van oorsprong is dit voorvoegsel van Duitse oorsprong in de betekenis: oud ste, oorspronkelijkste Deze betekenis is gebleven in een aantal woorden die dan ook germanismen zijn: oerwoud, oer- ^vorm, oertekst, oerkracht, oermens en

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3