In Norwich wordt de post automatisch gesorteerd H. J. Voors veertig jaar bij „Bloembollencultuur" Arend Reym 6 MR.OPTICIEN - GOUDA ZWIJNDRECHT Studieconferentie over de Europese verkiezingen n r auto- en U EL motorrijschool Kroesjtsjev houdt woord In Luton worden witte stipjes aangebracht op uitgaande post voor een geheim experiment Labourcongres over de verkiezingsnederlaag Beneluxparlement bijeen in Luxemburg Haarlemse rechtbank Negen maanden cel geëist voor diefstal van postwissel Verdachte liet het geld door jongetje innen Officier acht buschauffeur schuldig aan ongeluk op Bloys van Treslongweg A nne Frank A Is de kraanvogels over vliegen De hond van de Baskervilles Spookhuis De verstrooide professor Oud-minister besprak problemen van de Friese landbouw ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 Op 15 november is de heer H. J. Voors in Heemstede veertig jaar werkzaam bij de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Bij dit feit zal worden stilgestaan in de algemene ver gadering van de vereniging, die op. maandag 14 december in Haarlem zal worden gehouden. Onder leiding van professor dr. E. vafi Slogteren heeft zich een huldigingscomité gevormd. Hoewel de heer Voors in december nog geen afscheid gaat nemen, gaat hij zijn werk zaamheden wel geleidelijk beperken. Thans werkt hij aan het samenstellen van een historisch overzicht, dat ter ge legenheid van het eeuwfeest van Bloembollencultuur'' zal verschijnen. De heer Voors heeft in zijn jonge jaren het diploma van de Rijkstuinbouwwinter- school in Boskoop behaald. Zijn belang stelling ging uit naar de tuinarchitectuur en daarom heeft hij zich hierin bekwaamd. Het beroep van tuinarchitect leverde toen nog echter een wisselvallig bestaan op en daarom solliciteerde hij in 1919 naar een tijdelijke functie bij „Bloembollencultuur". In dat jaar trad hij op 24-jarige leeftijd bij de vereniging als adjunct-secretaris in dienst, speciaal belast met de voorberei ding van de eerste internationale voor jaarstentoonstelling in Heemstede. In 1910 was reeds een nationale tentoonstelling in de Haarlemmerhout gehouden. Aanvanke lijk kon de expositie door de na-oorlogse moeilijkheden niet doorgaan, zij werd uit gesteld tot 1925. Van een secretariaat was na de eerste wereldoorlog nog nauwelijks sprake. De heer J. H. Wentholt hield als bijbaantje thuis de boeken bij. Toen de heer Krelage in 1920 de voorzittersfunctie neerlegde, volgde de heer Wenthölt hem op. Hierdoor werd het aanvankelijk tijdelijke dienst verband met de heer Voors verlengd. Deze verlenging resulteerde na enige tijd in een vaste aanstelling als algemeen secretaris. Een drukke tijd brak aan. De tentoon stelling van 1925 moest worden voorbe reid, organisatiemoeilijkheden moesten worden overwonnen, geleidelijk groeiden de werkzaamheden en breidde het secre tariaat van „Bloembollencultuur" zijn werkterrein uit. Een uitvoerige vermelding van de werk zaamheden. waarmee de heer Voors zich in de afgelopen veertig jaar heeft belast, zou ondoenlijk zijn. De velen die met Advertentie Bloembollencultuur" te maken hebben kennen trouwens de persoon van de heer Voors en zijn werk voldoende. Speciale vermelding verdient ondermeer dat de algemeen secretaris zich heeft in gespannen voor de organisatie van de ziektenbestrijding voor de bloembollen. Twintig jaar lang was hij redacteur van het weekblad der vereniging. Aan het op stellen van handelsreglementen enz. heeft hij zich gewijd. Op de wekelijkse keu ringen en in de proef- en monstertuin van de vereniging kregen de leden de nood zakelijke vaktechnische voorlichting. Verscheidene tentoonstellingen zijn on der leiding van de heer Voors tot stand gekomen. De gehele voorbereiding van de Flora" in 1935 was in zijn handen, voorts heeft hij de „Flora" van 1953 ontworpen. Ook diverse binnententoonstellingen wer den onder leiding van de heer Voors uit gevoerd. Ook aan buitenlandse tentoon stellingen heeft de secretaris meegewerkt. In binnen- en buitenlandse vakbladen heeft hij over de bloembollencultuur ge schreven. Moeilijke jaren voor het bollenvak braken aan, toen de crisis van de jaren dertig saneringsmaatregelen noodzakelijk maakte. Het secretariaat was bij het ont werpen van deze maatregelen ten nauwste betrokken, waarmee bepaald niet altijd ieders sympathie werd geoogst. De werkzaamheden breidden zich lang zamerhand zo uit, dat bepaalde taken wer den afgestoten. Zo werd in 1925 opgericht het Centraal Bloembollencomité voor het wetenschappelijk onderzoek en de collec tieve propaganda. De heer Voors is hier van nog steeds secretaris-penningmeester. „Het bestrijden van plantenziekten en het verbeteren van het sortiment heb ik steeds als een van de belangrijkste onder delen van mijn werk beschouwd. Eigenlijk ben ik altijd tuinarchitect gebleven, wat niet alleen in de tentoonstellingen tot uiting is gekomen. Want architectuur is het scheppen van orde en dat is gedaan in de keuringen, de voorlichting en de di verse reglementen", aldus de heer Voors. Ik heb soms stormachtige jaren in de vereniging meegemaakt. De bloembollen cultuur is enorm conjunctuur gevoelig en daarom zijn de gevolgen van economische moeilijkheden meestal zeer ernstig. Mone taire moeilijkheden na de eerste wereld oorlog, saneringsmaatregelen tijdens de crisis, de opbouw van de export na de laat ste oorlog, zij hebben de vereniging en haar adviseurs voor zware opgaven ge steld. In mijn dienende taak ben ik hierbij op de achtergrond steeds betrokken ge weest", zei de heer Voors. Geleidelijk zal hij zich nu van de diverse werkzaamheden vrij maken. De heer Voors is onder meer onderscheiden met de gold medal van de Horticultural So ciety of New York, de Ni colaas Dames medaille en de Peter Barr Memorial Cup. KIJKERS - LOUPEN LEESGLAZEN THERMOMETERS IJMUIDEN KENNEMERLAAN 92 TEL. 5072 De Europese Beweging acht het van groot belang, dat ook in Nederland de dis cussie over de rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement op gang komt. Dit zei de algemene voorzitter van de Europese Beweging, mr. H. R. Nord. in een persconferentie in Den Haag. Het is volgens mr. Nord noodzakelijk dat men zich in brede lagen een oordeel vormt over de gehele problematiek van de Europese verkiezingen: het aantal zetels in het di rect gekozen parlement, het kiesstelsel de verkiezingsdatum en de stemplicht Over deze details wordt op 6 november een studieconferentie van de Europese Be weging gehouden in het Kurhaus te Sche- veningen. Drie pre-adviseurs zullen op 6 november de verschillende aspecten van het onder werp toelichten. De eerste pre-adviseur prof. mr. P. J. Oud, zegt in zijn advies onder meer dat het aanbeveling verdient om een parlement van twee kamers sa men te stellen. Eén van deze kamers zal moeten voortkomen uit rechtstreekse ver kiezingen. Voorts behoort er volgens de liberale fractieleider geen onverenig baarheid te zijn tussen het Europese en het nationale parlement-lidmaatschap Wel dient het lidmaatschap van de Euro pese „regering" onverenigbaar te zijn met dat van een nationale regering of parlement. Prof. mr. C. P. M. Romme roert in zijn pre-advies het probleem van de stem plicht aan. Hij meent, dat men het aan de vrije wil van de kiezers moet overlaten of zij het al dan niet zullen deelnemen aan de Europese verkiezingen. De laatste pre-adviseur, prof. dr. I. Sam kalden, meent dat de verkiezingen een versterking kunnen betekenen voor de po litieke democratie in de drie gemeenschap pen. Of zij ook een versterking betekenen voor een ontwikkeling in de federale rich ting, moet echter worden afgewacht. Advertentie KERKWEG 67 SANTPOORT Telefoon 02560-8930 Gediplomeerd door ANWB - KNAC -FNOP-KNMV CHICAGO (UPI) Een in de Verenigde Staten wonend echtpaar van Litouwse af komst heeft een brief van zijn kinderen in Rusland ontvangen die erop wijst dat pre mier Kroesjtsjev van plan is zijn woord te houden. Paulius en Ingeborg Leonas hadden de Russische premier, bij diens bezoek aan Des Moines (Iowa) gevraagd toe te staan dat hun in Rusland verblijvende kinde ren Regina, twintig jaar oud, en Thomas, zeventien jaar oud, naar Amerika te gaan. De oeloofde reünie leek door bureaucratie te worden bemoeilijkt, maar nu is er een brief gekomen. De storm die de afgelopen vier dagen in Italië voor miljoenen giddens schade heeft aangericht begint af te nemen. Uit alle delen van het land komen berichten binnen van overstromingen, vernielde wegen en huizen, verbroken verbindingen enzovoort. In het cen trale en noordelijke bergland viel sneeuw, overal elders regende het. Ancona, aan de kust van de Adria- tische zee, kwam voor een groot deel onder water te staan. In Cittavecchia aan de Middellandse zeekust, werd schade aangericht door rukwinden. In Milaan stortte een woning in elkaar omdat de fundamenten ten gevolge van overstromingen waren ondermijnd. Foto links: in Castel Mella bij Brescia, dat overstroomd is door het buiten de oevers treden van de rivier de Mella, manoeuvreren redders met een rubber boot omdoor het ivater geïsoleerde bewoners te redden. Foto rechts: Een bejaarde inwoner van Bovegno bij Gardeno in het dal van de Trompia, waar bij de overstromingen een moe der en twee kinderen om het leven kwamen, schept de modder uit zijn woriing nu het water is gezakt. Van onze correspondent in Londen) De Britse P.T.T. beschikt over de eer ste automatische postsorteermachine, die door slechts één persoon behoeft te wor den bediend. De machine kan honderden brieven met tientallen bestemmingen in het hele land uitzoeken, met overslaan van allerlei tijdrovende voorsorteringen. Het is een indrukwekkende installatie, bestaande uit vei-schillende lagen van lo pende banden, welke zich bewegen boven in vakjes verdeelde „gaanderijen", gelij kende op miniatuur-loges in een schouw burg. Elk vakje draagt het opschrift van een stad of stadswijk. De te sorteren brieven, welke ook per lopende band wor den aangevoerd, vallen één voor één recht standig voor de sorteerder, die aan een toetsenbord zit. De bedoeling is dat alle plaats en straatnamen of namen van firma's welke veel post ontvangen, een code krijgen, welke de afzender van de brief extra onder het volledige adres moet vermelden, zodat de sorteerder in één oog opslag kan zien welke toetsen, overeenko mende met de code, hij moet indrukken. De brief beweegt zich dan langs een elek tronisch gecontroleerde baan, stopt boven het vakje, waarvoor zij bestemd is, en valt erin. De proef is begonnen in Norwich, de hoofdstad van het graafschap Norfolk. Daar gevestigde firma's hebben hun klan ten verzocht de code op hun corresponden tie te vermelden en pok particuliere per sonen maken in eigen kring deze code be kend. Een voorbeeld laten wij hier ter ver duidelijking volgen. Voorbeeld Indien het adres is familie J. Smith, 15 Green Street, Norwich, Norfolk, dan moet de afzender dit volledig op de enveloppe vermelden. Daaronder voegt hij dan de code toe, namelijk: N.O.R. 22 K. N.O.R. betekent Norwich en elke straat heeft als codenummer twee cijfers en LONDEN (Reuter) Het bestuur van de Britse socialistische partij heeft be paald dat op 28 en 29 november een spe ciale bijeenkomst van afgevaardigden der afdelingen zal worden gehouden in Black pool, een badplaats in Noordwest-Enge- land. Het doel van het congres is het in stellen van een officieel onderzoek naar de oorzaken van het falen van „Labour" in de jongste Britse algemene verkiezin gen. Het debat zal worden geopend door partijleider Gaitskell, terwijl diens plaats vervanger Bevan de slotredevoering zal uitspreken. Voor het debat zal worden gesproken door partijvoorzitster mevrouw Castle. Daarna volgt een bespreking van algeme ne zaken, waarna het debat over de ver kiezingen dat in het openbaar zal wor den gehouden begint. Partijsecretaris Phillips, die medede ling deed van het 1 omende afgevaardig- dencongres, verklaarde ook dat Bevan bij enkele kandidaatstelling als penningmees ter is herkozen. Bevan verklaarde zich be reid deze functie te blijven uitoefenen tot het jaarlijkse partijcongres in 1960. een letter. De code voor Green Street is 22 K. De brieven worden dus per stad en per straat en eventueel per firma in die straat automatisch gesorteerd. Het enige wat de brievenbesteller voor hij op stap gaat. te doen heeft is de brieven met de hand op huisnummer te sorteren. Het experiment, dat een antwoord moet geven op de vraag, hoeveel tijdwinst de automatische sortering oplevert en hoe veel arbeidskrachten deze kan besparên, zal waarschijnlijk enkele maanden duren. Tegelijkertijd is in de stad Luton in Bed fordshire een ander experiment aan de gang, dat zich echter nog in het laborato- riumstadium bevindt. Desniettemin wordt het toegepast op de( normale stroom van uitgaande brieven. Een aantal daarvan wordt van bijna onzichtbare witte stipjes voorzien, welke waarschijnlijk dienen om door een elektronisch oog te worden ge reflecteerd om dan in de juiste richting verder te worden gestuurd. Bijzonderhe den over deze proef kunnen, naar men ons vertelde, nog niet worden bekend ge maakt. Aangezien ontvangers van post uit Luton zich misschien afvragen wat die stipjes, welke op de enveloppes toch bete kenen, is alleen onthuld, dat het een onder deel van een eerste proef is, met het oog op bespoediging van de postverzending. LUXEMBURG (ANP) - De Raadge vende Interparlementaire Beneluxraad, het parlement van de Benelux waarin 21 Nederlandse, 21 Belgische en 7 Luxem burgse parlementsleden zitting hebben, vergadert vandaag en morgen in Luxem burg. De raad bespreekt op deze zitting, onder voorzitterschap van de Luxemburger C. Linden, het derde gemeenschappelijke verslag van de regeringen van Nederland, België en Luxemburg over hun samenwer king op het gebied van de buitenlandse politiek, een verslag over de economische samenwerking, en technische kwesties als een ontwerpverdrag voor regeling van in voer, uitvoer en doorvoer en de eenmaking van het recht in de drie landen. Voorts staat er op de agenda een voor stel van de Nederlandse socialistische af gevaardigde Burger ter oprichting van een secretariaat dat het contact tussen de drie regeringen onderling en dat tussen de regeringen en de raad zal moeten ondei'- houden. Het Benelux-verdrag kent alleen een algemeen secretariaat dat het admi nistratieve werk van het ministercomité verzorgt. Voor de culturele toenadering, de coördinatie van de buitenlandse poli tiek en de eenmaking van het recht, kwes ties die buiten het economische uniever drag vallen, doch die wel tot het werktei"- rein van de raad behoren, bestaat zo'n secretariaat niet. Hierin wil het voorstel van de heer Burger voorzien. Tenslotte zal de raad een nieuwe onder voorzitter moeten kiezen in plaats van de heer Burger, die aftreedt wegens zijn drukke werkzaamheden als oppositielei der in Nederland. Als mogelijke opvolger wordt genoemd professor I. Samkalden de vroegere Nedei'landse socialistische minister van Justitie. De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank heeft donderdagmiddag een jaar gevangenisstraf waarvan drie maan den voorwaardelijk en ondertoezichtstel ling van het Leger des Heils geëist tegen een 27-jarige Haarlemse los-arbeider. De ze was ten laste gelegd dat hij op 30 juli van dit jaar uit een gang van een woning in Haarlem een postwissel, die niet voor hem was bestemd, had weggenomen en vervolgens had laten innen. De verdachte had toevallig gezien dat een postbode de postwissel in de brieven bus van het betreffende huis had gestopt. Met een valse sleutel had hij de deur ge opend en daarna had hij de postwissel in zijn zak gestoken. Op het postkantoor kon hij de postwissel echter niet innen omdat hij niet in het bezit van een legitimatie bewijs was. Daarop had hij een valse machtiging geschreven op naam van een jongetje, dat hij op straat had aangespro ken. Inderdaad was het geld aan de knaap uitbetaald, die het vervolgens aan ver dachte had afgedragen. Verdachte, die meer met de Justitie in aanraking is geweest, zei dat hij tot zijn daad was gekomen omdat hij in financië le mpeilijkhedep,, verkeerde- Zijn raadsman, mr. F. M. Oberman, be pleitte clementie. Uitspraak donderdag 12 november morgens om half tien. Tweehonderd gulden boete en voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid gedurende zes maanden met een proeftijd van twee jaar heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. J. Bredius donderdagmiddag ge vorderd tegen een 32-jarige chauffeur uit Haarlem. De officier beschuldigde hem ervan dat hij als bestuurder van een stadsbus op 13 juli van dit jaar op de krui sing /an de Vlaamseweg en de Bloys van Treslongweg in Haarlem-West een ernstig ongeluk had veroorzaakt, waarbij een mo torrijder zwaar werd gewond. Verdachte reed omstreeks half zeven in de ochtend van die dag op de Vlaamse weg. Uit zuidelijke richting naderde op de Bloys van Treslongweg (die een voor- rangsweg is) de motorrijder. Verdachte verklaarde deze bij het oprijden van de Bloys van Treslongweg niet te hebben ge zien. „Vermoedelijk zat hij achter mijn rechter zijspiegel. Ik wist niet eei-der dat er iets was gebeurd dan totdat een van de passagiers begon te gillen," zei hij. Een Haarlemse inwoonster, die vlak achter de chauffeur had gezeten, ver klaarde als getuige: „Bij de kruising geko men stopte de bus even en zag ik dat de chauffeur naar rechts keek. Volgens mij móet hij de motorrijder hebben zien aan komen. Plotseling begon de bus weer te rijden. De motorrijder was toen al zo dichtbij dat hij de bus niet meer kon ont wijken. Ik heb niet de indruk dat de chauffeur roekeloos is geweest." De mo torrijder die als gevolg van de botsing een dubbele beenbreuk, een gebroken knieschijf en andere verwondingen opliep zal daardoor ongeveer tien maanden zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Het slachtoffer verklaarde dat hij de bus bij de kruising zag stilhouden, kennelijk om hem te laten passeren. Tot zijn grote schrik zette de bus zich echter weer in be weging. Een aanrijding kon toen niet meer voorkomen worden. In zijn requisitoir zei de officier van Jus titie van verdachte niet de indruk te heb ben dat hij een woeste rijder is. Aange zien het uitzicht ter plaatse bijzonder goed is, concludeerde mr. Bredius dat verdach te zich schuldig heeft gemaakt aan „gro ve ï-oekeloosheid en onvoorzichtigheid" bij het oprijden van de voorrangsweg. De rechtbank zal donderdag 12 novem ber 's morgens om half tien in deze zaak uitspraak doen. TROF. J. DE GROOT Prof. J. de Groot, hoofd van de bedrijfs geneeskundige dienst van Hoogovens te IJmuiden, die benoemd is tot buitenge woon hoogleraar in de technische hygiëne, zal op 11 november de inaugurale rede uitspreken bij de aanvaarding van hel hoogleraarschap aan de Technische Hoge school te Delft. VAN PRAAG OPENT FILIAAL De firma G. van Praag heeft vrijdag middag aan Plein 1940-'45 te IJmuiden een filiaal geopend. Het is een speciaalzaak. Er is nu nog één plaats vrij in het winkel centrum. (Thalia, IJmuiden) Tot en met don derdagavond kan men in dit theater de veel geroemde film „Het dagboek van Anne Frank" zien. Otto Frank (Joseph Schild- kraut) leest gedeelten voor uit het dag boek van zijn dochter Anne (Millie Per kins). De film brengt die in beeld. In een achterhuis leven twee Joodse families, in een slopende sfeer van angst voor de Duit sers. Tussen de onderduikers onderling neemt de spanning toe naarmate de maanden verstrijken. Tegen die achter grond groeit de gevoelige Anne op. Lang zaam rijpt een liefde tussen Peter, de zestienjarige zoon van de familie Van Daan, en Anne. Een inbreker brengt gro te onrust. Het achterhuis wordt voor zijn bewoners een overbevolkte gevangenis. De klokketonen van de Westertoren en het si- renegeloei van de overvalwagens zijn de enige geluiden van de buitenwereld die tot hen doordringen. In augustus 1944 komt zo'n sirene steeds dichterbij. De wagen stopt bij het specerijfabriekje waarin het achterhuis zich bevind. De deur wordt ge forceerd. De acht onderduikers worden door de Duitsers meegevoerd. Alleen Otto Frank keert terug. Aan het slot van de film leest hij in Anne's dagboek: „Ik ge loof nog steeds aan de innerlijke goedheid van de mens". George Stevens is er met „het dagboek van Anne Frank" in geslaagd een indruk wekkende film te scheppen. Millie Perkins is in de rol van Anne Frank zeer ontroe rend. Maar wat het spel betreft draagt Jo seph Schildkraut als vader Frank de zege krans weg. De film geeft goed de sfeer van voortdurende angst in het achterhuis weer. De geluiden van buiten zijn daarbij zeer suggestief. In verband met de lengte van de hoofd film beginnen de avondvoorstellingen in Thalia een half uur vroeger dan gewoon lijk, namelijk om half acht. In het zondagmiddagprogramma kunnen de liefhebbers van Tarzanfilms in Thalia terecht. „Tarzan vecht voor zijn leven" draait dan. (L u x o r, Beverwijk). Van maandag tot en met woensdag kan men de in Cannes bekroonde Russische film „Als de kraanvogels overvliegen" gaan zien. Een goed gespeeld en ontroerend verhaal van twee gelieven. Zondagmiddag: „Amor op de ranch". (Kennemer Theater, Bever wijk). Tot en met maandag gaat „De hond van de Baskervilles". Het is een echt ouderwets detective-verhaal van Conan Doyle, de schepper van Sherlock Holmes. Spanning bij elke scène op het witte doek. Vanaf maandag tot en met woensdag is in ditzelfde theater te zien „Ketenen van de haat". De film behandelt het rassen probleem in de zuidelijke staten van de Verenigde Staten van Amerika. Het ver haal gaat over een blanke en een ne ger, die aan elkaar geketend, de vlucht nemen. Zondagmiddag draait „Bandido". (W. B.-Theater, Beverwijk). Hier is zondag en maandag de oorlogsfilm ,Het veld van eer" te zien. Na Re marque's „lm Westen nichts Neues" wordt deze film een van de meest indruk wekkende oorlogsfilms genoemd. Zondagmiddag „Bij de kannibalen", met A. en C. (R e x, IJmuiden). In deze bioscoop draait tol. en met maandagavond een ouderwetse griezelfilm genaamd „Het spookhuis op de heuvel" Vijf mensen, drie mannen en twee vrouwen, zijn uitge nodigd een nacht door te brengen in een groot antiek bouwsel vol spoken. Zij arri veren in lijkauto's.Middernacht precies slaat de stalen voordeur, de enige uit gang dicht, en kan niet voor acht uur de volgende dag worden geopend. Twaalfdui zend dollar krijgt ieder van de gasten als hij de nacht overleeft. Er druppelt bloed van het plafond, deuren gaan uit zichzelf open en dicht, hoofden hangen in kasten en liggen in koffers, een orgel speelt zonder dat een zichtbare hand de toetsen beroert, lange fluwelen gordijnen bewegen heen en weer en in de kelder is een groot bad met zwavelzuur. De gast vrouw wordt opgehangen maar blijkt toch niet dood te zi.in In de wijnkelder met het zwavelbad speelt zich de ontknoping, die wij niet onthullen, af. „Het spookhuis op dè heuvel" is een vlotgemaakte rolprent, waarin alle beken de spookingrediënten zijn verwerkt. Het is een werkelijk ideale film voor paartjes die verlegen zitten om een aanleiding el kander in de armen te sluiten Zondagmid dag draait in Rex „Bazooka's en whisky en woensdag en donderdagavond „Com plot met de duivel". In het voorprogramma is een boeiend filmpje over de „Hiller case", een grote oplichterij te zien, die door een scherpzin nige inspecteur van Scotland Yard wordt opgelost. Tot en met maandag draait in het Bever wij kse Luxor Theater een oude film, na melijk „A Song is born", die men in ons land in omloop heeft gebracht onder de titel „De verstrooide professor". Dat laatst slaat dan eigenlijk op de hoofdrolspeler Danny Kaye. die als professor in de mu ziekleer uiteraard meer op de hoogte is van de verschillende toonaarden dan dat hij weet hoe hij zich dient te gedragen tegenover een niet onaantrekkelijke jonge dame (Virginia Mayo). Trouwens dat we ten de andere professoren ook niet. Maai dat maakt het verhaal juist wel humoris tisch. In deze film wordt een poging ge daan om de toeschouwers wat meer in licht te geven in de jazzmuziek. Men ziet en hoort grootheden als trompetist Louis Armstrong (met zijn grappige mimiek 1 vibrafonist Lionell Hampton, saxofonist Charlie Barnet, het Golden Gate Quartet en vele andere beroemdheden. Tijdens een vergadering van het depar tement Leeuwarden van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft dr. A. Vondeling, oud-minister van Landbouw, gesproken over de Friese landbouw en zijn problemen. De Friese boeren zullen het dit jaar niet zonder 50 miljoen gulden uit de schatkist kunnen stellen om een redelijk bestaan te hebben. Met dat geld zou het auwerszeeplan kun nen worden uitgevoerd. Maar ondanks die 50 miljoen gulden wordt er toch nog ge klaagd over het te lage inkomen en neemt het aantal zelfstandigen in de Friese land bouw nog elk jaar af. Of het mogelijk zal zijn de Friese landbouw bij een behoorlijk welvaartsniveau goede toekomstmogelijk heden te schenken zal voor een belangrijk deel afhangen van de mate, waarin men erin zal slagen vraag en aanbod van pro- dukten op elkaar af te stemmen. Het stond volgens dr. Vondeling wel vast, dat het aanbod de vraag zal blijven overtreffen, maar hij zag nog wel verschillende mo gelijkheden om die vraag in gunstige zin te beïnvloeden. Eén van die mogelijkhe den is de verbetering van de kwaliteit der produkten. Wat dit betreft wordt volgens dr. Vondeling de binnenlandse markt in Nederland ernstig verwaarloosd. De slech tere kwaliteiten blijven maar al te vaak in eigen land. Het meest markante voor beeld hiervan achtte hij de consumptie- melk. Er worden gouden medailles toege kend voor de beste boter en kaas, maar men heeft er blijkbaar nog nooit aan ge dacht, dergelijke beloningen ook voor de beste melk te geven. Als men kans zou zien de binnenlands^ melkconsumptie met één percent te verhogen, dan zal dat de schatkist al één a twee miljoen gulden per jaar schelen. Dat verhoging van de kwa liteit van de melk geen luxe is, blijkt vol gens dr. Vondeling .vel uit de verslagen van de keuringsdiensten, waarin angst wekkende feiten staan over de wijze, waarop de melk in sommige gevallen ge wonnen wordt, vervoerd, en verwerkt. Ook het wetenschappelijk onderzoek en een goede reclame achtte dr. Vondeling van groot belang. Hij verwachtte een re volutionaire ontwikkeling in de landbouw- produktie door de technische en weten schappelijke vooruitgang. In Amerika heeft men dit jaar reeds de grootste oogst aller tijden behaald op de kleinste opper vlakte grond sinds tientallen jaren en met het kleinste aantal mensen. Rusland be reidt zich ook in de landbouw voor op een economische oorlogvoering. Wil de Frie se landbouw deze ontwikkelingen bijhou den of voorblijven, dan zal er veel verbe terd moeten worden aan de verkaveling, de waterbeheersing, de toestand van de bedrijfsgebouwen, de kredietmogelijkhe den en de bedrijfsgrootte. Ingrijpende be- drijfsvergroting door concentratie achtte dr. Vondeling een eerste noodzaak. 4

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6