Minister Luns wijst op noodzaak harmonisatie landbouwbeleid „Buitenlandse Zaken" vast in de hand van Adenauer Bob Buys in Felison B. en W. van Utrecht houden vast aan demping der singels Verkeersplan van Duitse deskundige houdt rekening met de toekomst Amsterdamse Beurs ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 Onafhankelijk denkende ambtenaren nemen de wijk Zuidwest-Afrika voor het Intern. Gerechtshof? Leerzame middag Ook de kustvaarder „Marjan" terecht De Interparlementaire Beneluxraad Camera's voor Formosa Verkoopster-adviseuze „Keuzee" verspeelde deel van zijn sleep Portretbuste F. Vermeulen thans in brons gegoten De beurs van gisteren Nieuwe vissershaven in Zeeland ns stepi (Van onze correspondent in Bonn) In de top van het „Auswartigc Amt", het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn, komen de laatste dagen opmerke lijke verschuivingen voor, waarvan men de oorzaak bij bondskanselier Adenauer zoekt. Voor de derde maal in korte tijd is er sprake van dat een vooraanstaand diplomaat op een zijspoor wordt geran geerd, waaruit men een verzwakking van de toch al niet sterk geachte positie van de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano afleidt. Anderhalf jaar geleden wilde Von Bren tano de carrière-diplomaat Dittmann tot plaatsvervangend staatssecretaris be noemen. Met staatssecretaris Van Scher- penberg en de eveneens tot plaatsver vangend staatssecretaris te benoemen diplomaat Knappstein hoopte zo zegt men te Bonn de minister daarmee een ploeg op de been te brengen waarmee hij de eigen over het hoofd van Von Brentano gevoerde buitenlandse politiek van Aden auer wilde doorbreken. Dat plan is volle dig mislukt, zo leidt men af uit het feit dat Dittmann thans benoemd is tot ambas sadeur te Rio de Janeiro. Om deze Dittmann is nogal wat te doen geweest: hij was een carrière-diplomaat uit het Duitsland van voor 1945, uit de Berlijnse Wilhelmstrasse, de zetel van het toenmalige ministerie van Buiten landse Zaken. Onder de nazi-minister Von Ribbentrop vervulde hij een niet on aanzienlijke positie, na de oorlog bracht hij het tot consul-generaal te Hongkong, vanwaar hij opmerkelijke rapporten naar Bonn zou hebben geschreven. Diplomatieke verschuivingen Toen Von Brentano, Dittmann en Knjmvs'ein tot plaatsvervangend staats secretaris onder Van Schei'penberg wilde plaatsen, stuitte hij op verzet bij Aden auer m de C.D.U.-C.S.U.-fractie. Beide di plomaten kregen daarop slechts een hoge ambtelijke rang in 't ministerie tot Ditt mann dezer dagen naar Brazilië is ge stuurd. Tegelijk werd bekend dat de voor aanstaande diplomaat Boris Meissner ont slag zal nemen en hoogleraar te Kiel zal worden. Naast het ontslag van de diplo maat Von Kessel, die onlangs een func tie als ambassadeur te Oslo weigerde, omdat hij meende dat hij daarmee van wege zijn opvattingen aangaande betere betrekkingen tot Polen op een zijspoor zou worden geschoven, was dit het derde veelbesproken geval rond Brentano's mi nisterie. Op de achtergrond van deze gang van zaken vermoedt men Adenauers machti ge hand. Volgens de grondwet (artikel 65) is de bondskanselier degene die de richt lijnen van de politiek bepaalt. Hij alleen draagt daarvoor de verantwoording. Op zijn voorstel ook worden volgens artikel 64 de ministers door dè bondspresident be noemd en ontslagen. Daaruit leidt men te Bonn algemeen een grote ministeriële on dergeschiktheid en afhankelijkheid van de bondskanselier af en zeker van een man als Adenauer, zoals de makers van de Westduitse grondwet het trouwens uit drukkelijk hebben gewild uit vrees voor zwakke regeringen als tijdens de Weimar- republiek (1919-1933). Sterke positie Deze sterke positie van de kanselier volgens de grondwet bracht ook met zich mee dat Adenauer van het begin van het ontstaan van de Bondsrepubliek af de buitenlandse politiek van zeer groot be lang voor Bonn steeds heeft bepaald. Men zegt nu dat Von Brentano gepoogd heeft zich aan deze vaste greep van Adenauer op het buitenlandse beleid te onttrekken. Een poging die mislukt zou zijn. Zelf zou Adenauer de laatste ander half jaar over Von Brentano's hoofd heen beslissingen hebben genomen, onder meer bij zijn overleg met De Gaulle in 1958, bij de opstelling van zijn brieven aan Kroesitsjev, Eisenhower en Macmillan. met de behandeling van de brief van Kroesjtsjev en dergelijke. Op deze wijze zou tussen Adenauers kanselarij en Von Brentano's departement een crisis zijn ontstaan, waarvan Von Kessel, Dittmann en Meissner het slachtoffer zijn geworden. Te Bonn kan men Adenauers positie eigenlijk moeilijk aanvallen: zij is im mers bepaald door de grondwet. Wel uit men scherpe critiek op het feit dat de kanselier op ontactische wijze buitenland- NEW YORK (UPI/AFP) De beheer- schapscommissie van de UNO-Assemblee heeft met 52 tegen 4 stemmen bij 17 ont houdingen een resolutie aangenomen, waarin de aandacht van de UNO wordt gevestigd op de mogelijkheid het Interna tionale Gerechtshof te Den Haag te be trekken bij kwesties over de interpretatie en uitvoering van de mandaatsovereen komst over Zuidwest-Afrika. Eerder heeft de commissie een resolutie aangenomen, waarin de UNO wordt verzocht onderhan delingen met Zuid-Afrika te beginnen met het doel Zuidwest-Afrika onder UNO be heer te krijgen. Tegen stemden Zuid-Afri- ka, Portugal, Groot-Brittannië en Austi-a- lië. Nederland onthield zich van stemming. De afdeling Beverwijk van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen heeft vrijdagmiddag een vergadering gehouden in het gebouw „De Opgang", waar de voorzitster, mevrouw Groot, mededeelde dat de sluimerende U.V.V. (Uitzending Vrou welijke Vrijwilligers) weer nieuw leven zal worden ingeblazen. Van de Vereniging Nederlands Fabri kaat, gaf de heer J. Beets een uiteenzet- tting waarom het noodzakelijk is voor het Nederlands fabrikaat propaganda te ma ken. Vroeger was het de land- en tuin bouw die het grootste deel van de uitvoer voor rekening nam en nu staat de in dustrie ver bovenaan. Met behulp van kleurendia's gaf de heer Beets een overzicht van nieuwe produk- ten van de Nederlandse bedrijven. Het was voor de dames een leerzame middag. se politiek bedrijft buiten de daarvoor verantwoordelijke man, Von Brentano, om. Dat dit tot gevolg heeft dat hoge amb tenaren van Von Brentano's departement Bonn verlaten, hetzij als ambassadeur in een ver land, hetzij als hoogleraar, hetzij als ambteloos burger gelijk Von Kessel, acht men logisch. Men betwijfelt dus of Adenauer in deze zaken een gelukkige hand heeft. Men kan echter moeilijk ver wachten dat een oude politicus als de kan selier, die over zeer stevige persoonlijke banden met Washington en Parijs be schikt, zijn geslaagde buitenlandse poli tiek door carrière-diplomaten als Ditt mann en Von Kessel zal laten afremmen of ombuigen. Of dit alles gevolgen voor Von Brentano zal hebben, is nog niet duidelijk. De Rotterdamse kustvaarder Marjan waarover gisteren enige ongerustheid heerste omdat het scheepje met een be manning van negen koppen zeven dagen geleden Vlissingen verliet op weg naar St. Nazaire en sindsdien niets van zich had laten horen, terwijl de hormale reisduur vier dagen bedraagt, is terecht. Vrijdag avond kwam reeds een bericht binnen, dat het vermoedelijk op 27 of 28 oktober in de baai van Falmouth heeft gelegen om te schuilen voor het slechte weer. In de vooravond va nvrijdag meldde een Frans vissersscheepje, dat het een kustvaarder, die aan het signalement van de Marjan beantwoordde, had waargenomen in de buurt van de boei van St. Nazaire. Deze waarneming moet juist zijn geweest want gisteravond liep de Marjan in St. Nazaire binnen. Kapitein van het schip is de heer G. Jonk uit Schoonhoven. Ook een Panamese boot, die uit de Noor se haven Soura op weg was naar Rotter dam gaf dezer dagen door zijn uitblijven reden tot bezorgdheid, maar blee keven- eens ergens te hebben gescholen voor het zware weer. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. Luns, heeft in Luxem burg verklaard dat het landbouwvraag stuk steeds meer het centrale probleem in de Beneluxsamenwerking gaat worden. Dit vraagstuk is in het huidige stadium de belangrijkste hindernis voor verwezenlij king van de volledige Economische Unie, zo zei hij, toen hij als voorzitter van het Beneluxministcrcomité in de Raadgeven de Interparlementaire Beneluxraad het derde jaarverslag der regeringen over de Economische Unie inleidde. De regeringen zijn ervan overtuigd, al dus minister Luns, dat het landbouwbe leid geharmoniseerd moet worden en dat het handelsverkeer in landbouwproduk- ten moet worden vrijgemaakt. Op elke vergadering van het Ministercomité wordt intensief over deze kwestie gesproken en op 27 en 28 juli is bovendien een speciale regeringsconferentie aan het vraagstuk gewijd. De regeringen hebben toen onder andere de wil uitgesproken om ook in de landbouwsector de Beneluxunie te vol tooien zonder de integratie in de E.E.G. af te wachten. Minister Luns verklaarde voorts onder andere, dat volgens het Comité van Minis ters de unificatie in de Benelux geen doel op zichzelf is. Eenheid betekent immers geenszins eenvormigheid. Natuurlijk moe ten ter bevordering van de eenheid de wet telijke en reglementaire voorschriften eensluidend worden gemaakt, als de ver wezenlijking van de doelstellingen dat vereist. Maar als het vrije verkeer van personen, goederen, kapitaal en diensten niet op het spel staat zal het veelal vol doende zijn om de te volgen politiek te coördineren, aldus minister Luns. Voordat minister Luns het economisch verslag inleidde had het Beneluxparle- ment (waarin 21 Belgische, 21 Neder landse en 7 Luxemburgse parlementsle den zitting hebben) de Nederlandse socia listische afgevaardigde prof. dr. I. Sam- kalden eenstemmig tot vice-voorzitter ge kozen. De heer Burger heeft van deze func tie afstand gedaan wegens zijn drukke werkzaamheden als oppositieleider in Ne derland. Prof. Samkalden is de heer Bur ger tevens opgevolgd als lid van de Raad. Als zodanig heeft hij een voorstel van de heer Burger ingediend, dat vraagt om in stelling van een algemeen secretariaat dat het contact tussen de drie regeringen onderling en tussen de regeringen en de raad moet onderhouden over kwesties die niet op het economische vlak liggen, zoals culturele samenwerking en eenmaking van het recht. De drie regeringen willen echter het instellen van nieuwe organen zo veel mogelijk beperken. De Belgische christen-democraat Van Cauwelaert had naar aanleiding van het verslag der regeringen over de politieke samenwerking geklaagd over de late in diening van de stukken, waardoor de com missies van het Beneluxparlement in tijd nood waren gekomen. Minister Luns meende dat dit een gevolg was van het feit dat het samenspel van de Raad en de ministers zich nog in een aanloopstadium bevindt. Dat wordt op den duur wel beter, meende hij. De raadgevende interparlementaire Be neluxraad heeft vrijdag voorts zijn be groting over 1960 goedgekeurd. Er is een bedrag van circa 150.000 gulden uitge trokken, aanzienlijk minder dan dit jaar. TAIPEH (UPI) De Verenigde Sta ten leveren de nationalistisch-Chinese luchtmacht on Formosa supersonische R F-101 straaljagers met camera's. Deze camera's zijn zodanig geconstrueerd dat foto's kunnen worden genomen van het vasteland van communistisch China ter wijl de vliegtuigen boven open zee vlie gen, aldus hebben woordvoerders van het Amerikaanse leger medegedeeld. Advertentie Voor de verkoop van in hoofdzaak gordijnstoffen zoeken wij een DAME met zeer goede smaak en verkoop kracht om bij de verkoop en de inkoop te assisteren. Sollicitaties schriftelijk met opgave van levensloop of persoonlijk na tele fonische afspraak DE TENTOONSTELLING van werken van Bob Buys, die tot 8 november bij Fe lison in IJmuiden-Oost gehouden wordt, geeft de bezoeker de gelegenheid kennis te maken met een aantal recente olieverf schilderijen van deze, vooral om zijn vir tuoze aquarellen, gerenommeerde kunste naar. Zij die speciaal de waterverftekenin gen van Buys prefereren worden op deze expositie toch niet teleurgesteld, want ook die zijn hier aanwezig en voldoen zeker aan de verwachtingen. De olieverfschilde rijen, er zijn zowel figuurstukken als land schappen, geven de beschouwer echter een betere kans het huidige ontwikkelings stadium van deze schilder waar te nemen. Mogelijk kan men er een voorlopige con clusie aan verbinden, wij willen daar een poging toe doen en daarbij voorop te stel len dat hier enige landschappen te zien zijn, te weten: Bergerie in de Pyreneën, (cat. no. 5.) en Nabij Port Vendres, (no.8.) die zeker tot de beste schilderijen behoren die Bob Buys ooit gemaakt heeft. Vooral het laatste schilderij met de warm-koper- kleurige berghelling, het groepje witte hui zen, de indigokleurige zee en de tere over gang van rose naar viridiaangroen in de lucht, is een werk dat alleen een rijp kun stenaar, met beheersing van het metier, kan maken. ZONDER naar effect te streven legt Bob Buys hier rustig en met overtuiging zijn visie neer op een landschap dat hem de laatste jaren sterk geboeid heeft en hij heeft de moed dit te doen zonder zichzelf of de beschouwer te betrekken in een on vruchtbare pi-oblematiek. Men is in onze tijd wel gauw geneigd een schilder van op pervlakkigheid te betichten, wanneer hij ons in zijn uitingen niet meesleurt naar de slechtverlichte spelonken van zijn oneven wichtig en verstoord zieleleven. De rusti ge voordracht, de zekere en weloverwo gen opbouw van een schilderij worden niet zonder argwaan tegemoet getreden. Bob Bys geeft er welbewust de voorkeur aan het gevecht met de materie en de proble men, die hij stellig niet ontloopt, binnens kamers uit te strijden en tot een oplossing te brengen, alvorens zijn werkstuk vrij te geven. Misschien kan men het betreuren dat hij er zo doende niet toe komt eens een gedurfde gooi te doen, maar zolang Buys niet al te zeer vertrouwd wordt met de ver worven habiliteit en zich, zoals uit de ge noemde werken blijkt, steeds weet te ver diepen, kan men daarvoor geloof ik alleen maar dankbaar zijn. Een overzicht van de bijeenkomst van de Opperste Sovjet in Moskou, tijdens de toespraak van de voorzitter van de Russische Staats Plan Commissie, Alexei Kosygin. De Opperste Sovjet het Russische parlement bestaat uit twee kamers, de Sovjet van de Unie en de Soviet van de Nationaliteiten. In zwaar stormweer dat sinds enkele dagen in de Middellandse Zee woedt, heeft de sleepboot „Noordzee" van L. mit en Co's internationale sleepdienst een deel van zijn sleep verspeeld. Donderdag is op S120 mijl zuidzuidwest van Kaap Matapan (Zuid-Griekenland) de Belgische bagger molen „Resistance" gekapseisd en verlo ren gegaan. Vóór dit gebeurde waren de runners van boord gehaald. De sleep bevond zich op weg van Lissa bon naar Port Said. Behalve de bagger molen sleepte de „Noordzee" nog de bak A.V.H. 92. Een opstekende zware storm veroorzaakte in de romp van de bagger molen verscheidene lekken. De drie run ners, die aan boord waren, konden aan vankelijk gedurende enkele dagen het bin nenstromende water door geregeld pom pen bijhouden. Toen de storm afnam bleef de zee echter zo ruw, dat de lekken in de romp talrijker werden. De baggermolen kwam steeds dieper te liggen en donder dagmorgen was de toestand zo kritiek dat kapitein Roon het niet langer verantwoord achtte de runners aan boord van de molen te laten. Hij haalde hen af en zette koers naar een haven in Zuid-Griekenland. Hoe wel hij goede hoop had deze nog tijdig te kunnen bereiken, gelukte dit toch niet. aDinsdagmorgen zakte de baggermolen steeds dieper in de zee weg en ten slotte kapseisde het gevaarte. Men kapte de tros en bleef in de buurt omdat de molen met de bodem even boven water bleef drij ven. Het wrak gaf ook echo's op de radar, 's Avonds om half zes, toen men door de invallende duisternis het wrak niet meer kon waarnemen, verdween ook de radar echo, zodat men moest aannemen dat de molen gezonken was. Met de overgeble ven bak werd de reis naar Ports Said voortgezet. De onlangs door de Haarlemse beeld houwster Nei Bakema vérvaardigde por tretbuste van de heer F. P. Vermeulen, die zich ui zovele opzichten verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeente Velsen, is in opdracht van B. en W. in brons gegoten. De bronzen buste is geplaatst op een blok inuschelkalksteen en voorzien van een zilveren naamplaatje. Vrijdagmiddag is het werkstuk in Velsens raadhuis aan vaard. IN EE NBESPREKING van deze ten toonstelling mag niet voorbijgegaan wolf den aan het importante schilderij, voor stellend een zittende vrouw in rode kamer mantel. Buys heeft zich hier voor een moeilijke opgaven gesteld, die hij op de hem eigen consequente wijze heeft opge lost. De figuur, vanaf een hoog standpunt uit gezien doorsnijdt het vlak. diagonaals- gewijze De resterende driehoek, rechts boven suggereert, met een perspectivisch verschuivend tafelblad, de gewenste ruim tewerking. De wending van het hoofd, de beschouwer toegekeerd, brengt ons recht streeks in contact met de geportretteerde, terwijl er toch een zekere reserve van „eigen leven" in de intimiteit van het in terieur aanwezig blijft. Deze mooie com positorische oplossing doet het temeer be treuren dat er coloristisch niet een gelijk waardige harmonie bereikt werd. Buys heeft in de kleur wel een smaakvol en in zekere zin aan vaardbare eenheid bereikt, maar een probleem, als het contrast tus- „Vaux le Pérril (S. et M.)" van Bob Buys. sen licht- en schaduwzijde van de rode mantel die een aanzienlijk deel van de compositie inneemt, is met het stellen van twee op elkaar afgestemde roden te sim plistisch opgelost. Door het bezigen van een complementaire kleur in de schaduw partij had hij zich voor een weliswaar moeilijke opgave geplaatst, maar een ge lukkige oplossing (en ik meen dat deze 'o vermogen van Buys ligt) had dit werk veel boeiender kunnen maken. IS BOB BUYS in sommige der hier ge- exposeerde impressies van Franse haven tjes en kaden soms wel eens wat illustra tief, dan komt dat stellig voort uit zijn hartveroverend en oprecht enthousiasme voor deze motieven, waarvan hij dan met veel smaak, in zijn altijd soliede gecompo neerde taf reien weet te vertellen. Otto B. de Kat Het door de Duitse verkeersdeskundige prof. Feuchtinger ontworpen verkeersplan voor Utrecht heeft in de Domstad en ook daarbuiten nogal veel reacties tot gevolg gehad, vooral omdat in dit verkeersplan de demping van de Utrechtse singels is opgenomen. Het college van B. en W. van Utrecht heeft zich thans in een 116 pagina's tellend antwoord-rapport verweerd tegen de cri tiek op dit plan. Zij zeggen daarin onder meer dat de weerstanden tegen de ont worpen oplossing, zowel bij de gemeente raad als onder de burgerij, zich voorna melijk richten tegen het dempen van de singelgrachten. Terecht betoogt men, al dus het college van B. en W., dat het beeld van Utrecht door deze demping zal ver anderen en dat uit esthetisch en historisch oogpunt het verdwijnen van de singel grachten voor Utrecht een ernstig verlies zou betekenen. Het college zegt het hier mee eens te zijn, maar zich anderzijds ge realiseerd te hebben dat op een gemeente bestuur, dat zich zijn verantwoordelijk- AMSTERDAM De handel was voor de laatste beursdag van deze week zeer kalm. De stemming was over het algemeen niet ongunstig en alle internationale waarden, behalve Kon. Olie, noteerden boven de vorige slot- prijzen. Het naderende weekeinde was mede oorzaak dat er niet veel omging. De betere tendentie kwam van West-Duits- land, waar de beurzen een tiental punten hoger noteerden. Daarnaast was ook Lon den beter. Wall Street was ongeanimeerd en moet nog te veel op de staalstaking letten. Voor Philips en Unilever hadden Duitsland en Londen enige belangstelling. Hoofdzakelijk hierdoor kwamen beide fondsen boven de vorige slotnoteringen uit. De koerswinsten waren echter gering. AKU goed prijshoudend zonder meer. Kon. Olie viel tegen, de aandelen sloten in Wall Street 3A dollar lager en dit drukte van zelfsprekend de koers op het Damrak. De prijs 158 lag een daalder beneden de vorige slotprijs. KLM kreeg een hogere adviesprijs doordat de aandelen in New York een halve dollar in herstel waren. De tendentie in de scheepvaartsector was eerder iets luier en ook in deze afdeling was de handel klein. De noteringen in de cultuurafdeling verschilden niet veel met die van de vorige dag. Amsterdam Rubber fractioneel hoger. Ook in de staatsfond sen was de affaire zeer gering. De prijzen lagen op een iets hoger niveau. In de Amerikaanse sector werden certificaten Studebaker in een ruime open hoek ver handeld en moesten terrein prijsgeven, na de forse koersstijgingen van de laatste dagen. In New York bereikte het fonds gisteren wederom de hoogste omzet met 389.600 shares. Het slot lag echter aldaar 3 dollar lager. Op het Damrak werd ge handeld op circa 25% dollar tegen de vorige dag 28%. In de locale sector wer den aandelen Walvisvaart in een open hoek verhandeld op circa 122 tegen de vorige dag 12014. De handel in deze aan delen was vrij levendig en er werd ge boden en gelaten voor postjes van 5 en 10 stuks. Aandelen Grasso's Kon. Machi nefabrieken kregen 'n iets hogere advies prijs. Op dinsdag 10 november wordt de inschrijving met claimrecht opengesteld op nominaal 1.500.000 gewone aandelen H. J. Reesink en Co n.v. te Zutphen tegen 100 percent. Voor het gehele aandelen kapitaal van deze n.v. wordt notering aan gevraagd, zodat de beurs een fonds rijker wordt. Eveneens op 10 november een in schrijving op 5 miljoen 5 percent 25- jarige obligaties Groninger Industriële Crediet Bank n.v. tegen 100 percent. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Bij een vaste markt heeft Chrysler Corp. kort voor sluitingstijd een sprong van 3 dollar omhoog gemaakt. Daarmee heeft dit fonds, tezamen met enkele specials en een aantal aandelen die met de ruimte vaart verband houden, leiding gegeven aan de markt. Bij de elektronische fondsen no teerde Zenith een stijging van 10 dollar American Motors stegen een weinig, General Motors bleef onveranderd en Ford moest een veertje laten. Studebaker- Packard leed enigermate ten gevolge van winstneming. Staalwaarden lagen vast in de markt, op het vermoeden dat de fa brieken begin volgende week weer gaan draaien. Youngstown Sheet and Tube was op zijn hoogtepunt van de dag 4 dollar boven zijn vorige slotkoers. Olies herstel den zich van een terugslag kort na het begin en Jersey Standard nam bijna een dollar winst. Alcoa verloor 2 dollar, Inter national Silver liep 3 dollar op. De totale omzet was 3.560.009 aandelen. Van de 1206 verhandelde fondsen waren 497 hoger en 481 lager. Het industriegemiddelde kwam van 645,11 op 646,60, dat van spoorwegen van 155,15 op 154,50 en dat van openbare nutsbedrijven van 87,41 op 87,47. (UPI). heid ten opzichte van de burgerij metter daad bewust wil zijn in de eerste plaats de plicht rust Utrecht in stand te houden als een stad, waarin de burgerij kan leven, wonen en werken. Degenen, zo zegt het college, die stellen dat de singels in geen geval gedempt mogen worden, hebben daarom een verkeerd uitgangspunt geko zen. B. en W. van Utrecht hebben als uit gangspunt genomen dat het gemotoriseerd verkeer jaar in jaar uit in belangrijke ma te toeneemt en in steeds verdere mate zal toenemen. Deze toeneming van het verkeer zal leiden tot een bijzonder moei lijke verkeersafwikkeling in de stad en vooral in de binnenstad chaotische toestan den verwekken. Het college zegt reeds thans de plicht te hebben maatregelen te nemen om een voor de samenleving nood zakelijke functionering van het verkeer in de toekomst te waarborgen. Het is na rijp beraad tot de conclusie gekomen, dat, wil men Utrecht levend houden, er voor toe komstige verkeersbehoeften slechts één reële oplossing is, ook al leidt deze tot de demping van de singels. Het college wijst de leden van de raad in zijn rapport erop, dat de door de raad te nemen beslissing van niet te onder schatten betekenis is voor de toekomstige ontwikkeling van Utrecht. B. en W. stem men echter volledig in met het betoog van enkele raadsleden, dat dit ook geldt voor een negatieve beslissing of voor het uit stellen van een beslissing. Zij merken ech ter op dat de ontwikkeling toch zal voort gaan en zal dwingen tot het achteraf tref fen van maatregelen, die moeilijker en minder vrij kunnen worden genomen dan thans. B. en W. zijn van oordeel dat het be lang van Utrecht eist, dat thans beslist wordt en wel in positieve zin. Het afsluiten van de oude stad voor het verkeer achten B. en W. niet in 't belang van de stedelijke samenleving. Ook met minder ingrijpende maatregelen is volgens 't Utrechtse gemeentebestuur geen oplos sing van 't verkeersvraagstuk te verkrijgen. Het verkeersplan heeft de voorzieningen in en rondom de oude stad tot het strikt noodzakelijke beperkt. Realisering van het verkeersplan zal het volgens B. en W. mo gelijk maken dat het verkeer in en om de oude stad verwerkt kan worden tot ver na 1980. De minister van Verkr n Waterstaat, de heer H. A. Korthals, heeft Gedeputeer de Staten van Zeeland medegedeeld, dat de ministerraad heeft goedgekeurd, dat er bij Colijnsplaat op Noord-Beveland een vissershaven zal worden gegraven. Deze zal de vissershaven bij Veere vervangen, die door de afsluiting van het Veerse Gat voor de visserij verloren gaat. Slotkoers vrijdag 3-3V2°/o Nederl. '47 90% 3 °/o Nedl. 1962/64 977, Woningbouw 6 109l8/,„ Pr. A'dam '56 I.. 8172 Pr. A'dam '56 II. 91% Pr. A'dam '56 III 91% Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. 89 <4 Pr. R'dam '57.... 977,8 A.K.U 376 Calvé Delft 685 Van Gelder Zonen 249 K. N. Hoogovens. 650 Nederl. Ford 340 N. Kabel fa riek 4077s gew.Philips Gloeil. 649 14 Pref.PhilipsGloeil 23614 Unilever 68772 Wilton Fyenoord 200% Werf Gusto 15872 Dordtsehe Petrol 711 Kon. Petroleum f 157,60 Billiton 3377» A'dam Rubber. 11014 K.L.M 122,- Holl. Amer. Lijn 15814 K NS.M 165 N. Scheepv. Unie 13914 v Nievelt Goudr 13914 Phs. v. Ommeren 249 H.V.A 14514? Delimaatschappij f 170, Amsterd Bank. 320 Nat. Handelsbank 158 Ned Handel Mij 221 Vx Rotterd Bank 273 Twentsche Bank 250 Anacort'-'i Dopper 637, rofV) 1 obpni sfit /r 99' 'i General Motors 5324 Shell Union 717. Tidewater 24%

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9