Horen en zien Dagboek van een Rotterdamse bedrijven jarenlang door personeel bestolen Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto Politie vond de namen der daders in boekhouding van opkoper 11 radiÖ AANKONDIGINGEN EN ÜN ABESaiÓmʧGENr i De filmavond Tweede programma's in West-Duitsland BANDRECORDERS De radio geeft donderdag T elevisïeprogramma Vermolmde boom viel op rondvaartboot Dr. S. P. Tammenoms Bakker overleden Geval van tbc ontdekt in legerplaats Ossendrecht Ziekenfondspremie hoger, ook voor bejaarden P.T.T. neemt een proef met ingenieuze „opzet"-machine Slapende rente Meevaller voor een aantal weduwen Minister Visser naar de Ver. Staten Molukse protestantse kerk in Nederland griep hoofdpijn Nieuw exploitatieplan voor Nijmeegse Schouwburg Terugtocht uit La Courtine DOOR PIERRE NORD Aantal mijnwerkers daalt met 200 per maand Stookolie is reëel 'n JMi^ree pop WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 k<?mJ -k 8 0GÈ S> AtlVlf „De loodgieter en het atoomgeheim" vormde het enige bestanddeel van allure, dat de VARA ons gisteravond voorzette. Een film dus, een komische thriller over een loodgieter, die per ongeluk in Moskou terecht komt met een atoomgeheim en per geluk weer in het vrije westen met het zelfde atoomgeheim. Het duurt lang voor hij zelf snapt wat er allemaal met hem gebeurt. Lang genoeg om ons een ver makelijk uurtje te verschaffen op de be heerste wijze van de Engelse komedie makers. Beeldschermer Een tweede Westduitse Televisiemaat schappij heeft plannen bekend gemaakt voor een tweede programma. De Nord- Deutsche Rundfunk heeft in Hamburg me degedeeld dat zij haar tegenwoordig pro gramma tegen het eind van 1960 zal aan vullen met een tweede programma. De Hessischer Rundfunk, welke mid- den-Duitsland van televisie voorziet, heeft verleden week al bekend gemaakt dat zij hoopt begin 1961 een tweede programma te openen. Verwacht wordt dat andere maatschappijen binnenkort een soortge lijke mededeling zullen doen. Al ruim een half jaar dringen parlementsleden en kranten er bij de maatschappijen op aan met. tweede programma's te beginnen en geopperd is om de bestaande maatschap pijen te fuseren tot een onder auspiciën van de staat staande onderneming, zoals de Britse B.B.C., welke onderneming in het gehele land de programma's zou moe ten leiden. Geloofd wordt dat deze eis de maatschappijen tot zelf handelen heeft aangezet. Advertentie compl. met band en microfoon 248.— Nieuwe Groenmarkt 2 - Nassaustr. 5 Haarlem Telefoon 15220 HILVERSUM I 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws.7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst;. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de-zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Pianospel. 13.35 Lichte muz. NCRV: 14.00 Prom.ork. 14.45 Pianorecital. 15.15 Gram. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Sopr. en clavecimbel. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Muziek korps. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af caus. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke caus. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconcert. 23.30 Kamermuziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Vlees aan de haak. wild aan 't spit. caus. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit en piano. 14.30 Doe dit óók eens zelf, causerie. 14.50 Gram. 15.00 Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterie, hoorsp. 15.45 Pianorecital. 16.15 Voordracht. 16.30 Metropole-orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazz- muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Pianoduo. 20.35 Van elf tot twaalf, hoorsp. 21.50 Kamermuz. 22.30 Nieuws en beursber. te New York. 22.40 Journ. 22.55 Sport- act. 23.05 Uit de wereld van het amusement, caus. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Klass. gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Franse les. 16.17 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.30 Idem. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern, radio-universiteit, causerieën. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 14.00—16.00 Rep. GÖteborg, voetbalwedstr. Göteborg Sparta. 20.20 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.20 Filmreportage. 21.00 TV-spel. Op de Herengracht nabij de Brouwers gracht in Amsterdam is een grote ver molmde boom op een passerende rond vaartboot gevallen. Dikke takken boorden zich door het plastieken dak heen, maar geen van de ongeveer 25 passagiers werd gewond. Het zwaarste gedeelte van de ruim een halve meter dikke boomstam viel op een langs de wal gemeerde dekschuit. Deze steun heeft de rondvaartboot waarschijn lijk voor vernieling gespaard. Alleen de bovenbouw werd ingedeukt. Twee langs de walkant geparkeerde auto's werden dooi de ontwortelde boom licht beschadigd. Omwonenden verklaarden reeds lang bevreesd te zijn geweest dat de sterk over hellende boom zou omvallen. In Amsterdam is op 66-jarige leeftijd overleden de zenuwarts dr. S. P. Tamme noms Bakker, die vele jaren werkzaam is geweest als psychiater voor het ge vangeniswezen te Amsterdam. Hij was of ficier in de orde van Oranje Nassau. De crematie zal geschieden op donderdag 5 november, na aankomst van de trein te 14.34 uur te Driehuis-Westerveld. Na enkele maanden van zeer intensief recherchewerk heeft de Rotterdamse poli tie twee grote groepen van dieven en he lers onschadelijk gemaakt. Niet minder dan 55 personen werden gearresteerd. Het Huis van Bewaring was door die massale aanvoer van verdachten zo vol, dat er niemand meer bij kon. De zaak is aan het rollen gekomen door dat de directeur van een transportbedrijf, dat in de Spaansepolder is gevestigd, de politie mededeelde, dat hij enkele van zijn chauffeurs van diefstal van in de ha ven aangevoerde wol verdacht. Met de ar restatie van twee op heterdaad betrapte chauffeurs had de recherche het begin van de draad in handen. Het bleek het begin te zijn van een enorme kluwen, waaraan maar geen eind scheen te komen. De ene arrestatie na de andere werd verricht tot dat er nog maar een of twee chauffeurs bij het transportbedrijf over waren. De „gro te man" was een 29-jarige opkoper uit Rotterdam, bij wie alle gestolen wol werd gebracht. Hij verkocht het gestolene voor het grootste gedeelte door aan een Delftse groothandel. Hij was een bijzonder zuinig man die niet rookte en niet dronk. Er werd een bedrag van 90.000 bij hem in beslag genomen. In zijn woning werd een nauwkeurige boekhouding betreffende zijn aan- en verkopen aangetroffen. Zelfs was er precies bij vermeld van wie hij de wol had betrokken. Hij schatte het bedrag, dat hij gedurende de laatste jaren heeft uitbe taald aan de chauffeurs van de transport onderneming, op tenminste anderhalve ton. Uiteraard is dit ver beneden de werke lijke waarde van de wol, welke zeker twee maal hoger in prijs was genoteerd. Doordat de boekhouding van de opkoper zo nauwkeurig was bijgehouden kon men achter de namen van vele andere leden van het complot komen en ook achter die van kleinere helers, die wol aan hem door verkochten. Tijdens het onderzoek kwam de politie erachter dat bij een ander, groter trans portbedrijf, waarvan ook personeel in loodsen op haventerreinen werkzaam was, nog veel meer was gestolen. Het is bijna ongelooflijk wat het personeel van dit be drijf allemaal heeft gestolen. Opnieuw wer den 29 verdachten, zowel dieven als helers, aangehouden. Bij dit bedrijf hadden de dieven een groep gevormd, die „De gouden ploeg" werd genoemd. De „leden" ervan kregen van een baas aangewezen welke goederen moesten verdwijnen. De baas reed per mo- In de legerplaats Ossendrecht heeft de militaire geneeskundige dienst bij een groep van 64 militairen die wachten op uit zending naar Nieuw-Guinea, een geval van t.b.c. ontdekt. Dertien man van dit deta chement, die geen contact hebben gehad met de besmettemilitair, zullen op de vastgestelde tijd kunnen vertrekken. Het' is voorts mogelijk dat enkele anderen, die tijdens het thans ingestelde onderzoek eveneens als onbesmet zullen worden ver klaard, binnen een week kunnen volgen. Voor de overigen zal het zeker twee maan den duren, voordat zij naar Nieuw-Guinea kunnen gaan. Op 8 oktober is de betrokken militair nog doorgelicht. Maandag, tijdens een keuring voor de beroepsdienst, bleek echter dat hij met t.b.c. was besmet. De militaire geneeskundige dienst zal het onderzoek naar contactinfecties ook buiten het Nieuw Guinea-Detachement uit strekken. tor van loods tot loods om zijn aanwijzin gen te geven. Een ander lid van de ploeg, een chauffeur, reed met een bestelwagen rond als ophaaldienst. De gestolen goede ren gingen rechtstreeks naar helers. De baas kreeg aanwijzingen van de bedrijfs leider van het vervoerbedrijf. „De gouden ploeg" heeft de laatste jaren voor hon derdduizenden guldens aan specerijen, ca caobonen, koffie, koper, tin, overhemden, damesblouses, rollen nylon, rozijnen, aard appelen, koperai'val en rubber laten ver dwijnen. De oudste „leden" waren reeds tien jaar geleden met hun diefstallen be gonnen. Verwacht kan worden dat met de ver hoging van de premie voor de verplichte verzekering ingaande 1 januari ook de pre mie voor de ziekteverzekering voor be jaarden wordt verhoogd. De Ziekenfonds raad heeft een desbetreffend voorstel in gediend bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Een beslissing heeft de minister nog niet genomen. Voor be jaarden met een maximum inkomen van 2580 gulden zal de premie volgens het voorstel worden verhoogd tot 93 cent per week. Deze premie is thans 82 cent per week. Bejaarden met een inkomen tussen 2580 en 3590 gulden zullen een premie moe ten gaan betalen van I 1.86 per week. De ze premie is thans f 1.64 per week. Het ligt in de bedoeling ook de premies voor de vrijwillig verzekerden ingaande 1 ja nuari te verhogen. Op het districtskantoor der P.T.T. aan de Rijswijkseweg in Den Haag, wordt een proef genomen met een facing-machine". Deze machine is in Nederland ontworpen en in de Verenigde Staten geconstrueerd. Met de machine kunnen op elektrische wij ze brieven en briefkaarten „opgezet" wor den en daarna gestempeld. Momenteel worden alle poststukken met de hand opgezet en daarna in de st.ompel- machine van een stempel voorzien. Het opzetten van brieven en briefkaar ten wil zeggen, dat zij zodanig neergezet worden, dat ieder poststuk met de post zegel naar beneden komt te staan, opdat zij vervolgens in de stempelmachine ver werkt kunnen worden. Dit is een tijdro vend werk. Een geroutineerd „opzetter" kan het brengen tot ongeveer 2.400 stuks per uur. De machine evenwel is in staat om per uur 35.000 stuks te behandelen en te stempelen. In kleine bundeltjes worden de poststukken, ongeacht waar de fran keerzegels zitten, in de machine gestopt. Door middel van een foto-elektrische cel worden die brieven of briefkaarten, waar van de postzegel verkeerd zit hetzij aan de achterzijde, of foutief aan de voorzijde, niet gestempeld, maar in een aparte bak geworpen. De op de juiste wijze met post zegels beplakte stukken worden automa tisch gestempeld. De uitgeworpen, foutief beplakte post stukken kunnen daarna weer opnieuw dooi de machine gaan, opdat, ook zij van een stempel voorzien worden. Men kan net zo lang doorgaan, tot alle brieven of brief kaarten behandeld zijn. De machine, die thans beproefd wordt in Den Haag, is de eerste in Nederland. In de Verenigde Staten wordt een proef ge nomen met 24 van dergelijke apparaten. De nieuwe Weduwen- en Wezenwet heeft voor een aantal weduwen behalve de uit kering nog een verrassing in petto. Bij het verwerken van de voor de uitkering beno digde aanvraagformulieren is namelijk gebleken, dat tal van weduwen nog aan spraak kunnen maken op uitkeringen aan weduwen- en wezenrente, welk recht voortvloeit uit oude rentekaarten. De raad van Arbeid te Amsterdam heeft tot dusver zeventien gevallen ontdekt, waarin wedu wen aanspraak kunnen maken op deze „slapende" rente. De vrouwen verzuim den destijds bij het overlijden van haar echtgenoten de Raad van Arbeid te ver wittigen. De Raad van Arbeid heeft ech ter aan de hand van de aanvraagformu lieren voor de nieuwe Weduwen- en Wezen wet onderzocht of de betrokkenen nog an dere rechten konden doen gelden. Zeven tien weduwen, van wie is ontdekt dat zij hun vorderingen aan rente nooit hadden opgevraagd, zullen nu gezamelijk een uit kering van 45.000 gulden krijgen. Een van de weduwen, wier man in 1951 overleed, krijgt 6.500 gulden uitgekeerd. Zij heeft vijf kinderen. Hoewel de rente uitkeringen meestal zeer kleine bedragen zijn, zijn de aanspraken in dit geval zo hoog doordat de rente is vermeerderd met kinderbijslag, welke het gezin destijds niet kreeg omdat de man niet in loondienst was. Het staat wel vast, dat ook bij andere Raden van Arbeid soortgelijke ontdekkin gen zijn gedaan of nog worden gedaan. De Sociale Verzekeringsbank, die als over- overkoepelende organisatie optreed, kan echter nog geen landelijk overzicht geven van de „slapende rente". Of de zeventien Amsterdamse weduwen allen de gehele achterstallige uitkering in handen krijgen, hangt af van eventuele ondersteuningen welke zij van Sociale Za ken hebben ontvangen. Deze zullen nu worden teruggevoi'derd. De Raden van Arbeid, die nu vrezen be legerd te worden door weduwen, die me nen op achterstallige rente aanspraak te kunnen maken, wijzen erop, dat de wedu wen op grond van hun eigen verzekering (dus hun eigen rentekaart) nooit een we- wenuitkering kunnen krijgen. Het gaat hier uitsluitend om rechten, die zijn verkregen doordat de man vroeger rentezegels heeft geplakt,. De minister van Defensie, ir. S. Visser, zal van 11 tot 18 november een bezoek brengen aan de Verenigde Staten als gast van de Amerikaanse minister van defen sie. Hij zal worden vergezeld door de chef directie NAVO- en W.E.U.-zaken van het ministerie "an Buitenlandse Zaken, de heer Th. H. Bot en door de chef van de M.A.A.G. (Military Assistance Advisory Group) in Nederland, vice-admiraal J. A. Snackenberg. De minister zal Cape Canaveral bezoe ken, het Redstone Arsenal te Huntsville en het hoofdkwartier van de geallieerde op perbevelhebber te Norfolk. In Washington zal de minister met ver schillende defensie-autoriteiten besprekin gen voeren. In het Ambonezenwoonoord „Laarbrug" te Ommen is een dankdienst gehouden ter gelegenheid van de instituering van de Zuid-oost Molukse Protestantse Kerk in Nederland. Deze kerk is een autonome dochterkerk van de Nederlandse Her vormde Kerk. Als eerste predikant is bevestigd ds. Da vid Taloeboen. Hij werd op 15 april 1920 op de Kei-eilanden geboren en volgde in Utrecht een cursus voor godsdienstleraar. Advertentie Maar het mooist vonden de kinderen het dat ook Robotto z'n handtekening kon zetten. Dat was iets heel bijzonders, en ze vochten er dan ook bijna om. Wie die handtekening in z'n verzameling had, mocht er trots op zijn. Zo waren professor Doka en zijn Robotto opeens beroemd geworden, en dat was geen wonder. Want wie had ooit zon knap werkstuk kunnen maken? De professor zelf xoas ook tevreden. Niet alleen werd hij door zijn collega's be wonderd, maar hij had ook heel wat gemak van Robotto, die langzamerhand onmis baar was geworden 9899 De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, heeft maandag ten stadhuize een persconferentie gehouden, waarin hij de visie van het gemeentebestuur heeft gegeven op de toekomst van de n.v. Con certgebouw „de Vereniging" en de nieu we schouwburg, die in januari 1961 in ex ploitatie zal worden genomen! Thans heeft het Nijmeegs gemeentebe stuur een commissie van voorbereiding benoemd, waarin zijn vertegenwoordigd, de gemeenteraad, het bestuur van „De Vereniging", de universiteit en verschil lende sociale groeperingen in de stad Nij megen. Deze commissie heeft de gemeen teraad geadviseerd de Schouwburg en het Concertgebouw in een combinatie te exploiteren, omdat de algemene, culturele en sociaal-economische belangen van Nij megen daarme het best zullen zijn ge diend. B. en W. hebben nu het bestuur van „De Vereniging" verzocht opnieuw een aandeelhoudersvergadering te beleggen, waarin wéér het voorstel tot overname van de aandelen aan de orde zal dienen te wor den gesteld. Deze vergadering zal worden gehouden op 28 november. Dan zal voor het nemen van een besluit slechts een meerderheid van de helft plus één nodig zijn. Zou onverhoopt weer geen beslissing worden genomen, dan zal het gemeente bestuur moeten kunnen overgaan tot naasting van de n.v. Concertgebouw „de Vereniging", zo deelde burgemeester Hus tinx mede. Betreffende eventuele exploitatie van de schouwburg heeft het gemeentebestuur ad vies gevraagd van schouwburgdirecteur H. Deinum uit Haarlem. De laatste van de Nederlandse ge vechtsgroepen, die in La Courtine in Frankrijk hebben geoefend, is nu op de terugtocht naar Nederland. In de periode van 1 juli tot 1 november met een on derbreking van 15 augustus tot 15 septem ber hebben 30.000 Nederlandse soldaten in Frankrijk geoefend. Zij behoorden tot vier gevechtsgroepen van de eerste en vierde divisie. Op 8 en 9 november vertrekken als laatsten de Nederlandse kwartiermakers uit La Cour tine. In kringen van de Nederlandse legerlei ding hoopt men, dat het volgend jaar weer van de oefenmogelijkheden in La Cour tine gebruik zal kunnen worden gemaakt. Luitenant-generaal P. Gips, de com mandant van het eerste Nederlandse le gerkorps, dat oefeningen heeft gehouden in La Courtine, heeft in Parijs een krans gelegd bij het graf van de onbekende sol daat. De Nederlandse commandant werd bij de Are de Trimphe begroet door drie Fran se generaals. Voor het gedenkteken ston den 300 militairen van het eerste Neder landse legerkorps opgesteld. Het muziek korps van dit legerkorps speelde de volks liederen van beide landen. 36. Kort en goed, ik hoefde maar weinig meer te drin ken dan ik in dergelijke gevallen gewend was, om me met mijn normale zelfvertrouwen en met alle hoop op een gunstige ontwikkeling op het kasteel te melden. Het was op slag van negen. Een bediende, die te oud was en te zeer het type van de plattelandsbewoner om het mij eventueel al te lastig te kunnen maken, deed open en bracht mij in een reusachtige salon, waar niemand aanwezig was. Het vertrek was ongelofelijk modern ingericht. Niets dan stalen meubelen en kunstglaswerk, grote Perzi sche tapijten en een zee van snijbloemen. Van antieke meubelen was niets te bespeuren. Buiten was het zoe! en de ramen stonden open. Haast onbewust boog ik me uit het venster, ik ben nu eenmaal gewend het werk terrein tevoren grondig te verkennen. Beneden mij zag ik de gedempte grachten, die nu in een bloementuin waren herschapen. De geuren drongen tot in de salon door. Een muur, die in vroeger tijd de eerste verdedi gingslinie moest zijn geweest, sloot de tuinen af. Kan telen en schietgaten tekenden zich haarscherp af teger de achtergrond van de nabije zee, die glinsterde in hc' maanlicht. Het was alles van een betovering, die il haast met berouw zou verbreken. Er schoot mij eer regel uit een gedicht te binnen, toen er een jonge vrouv binnenkwam. Ze was zo jong, dat ik dacht: die feek:- laat me ontvangen door een bijdehand nichtje of eer secretaresse met inzicht, die haar heeft aangeraden voorzichtig te zijn. Ik schatte het lange vrouwspersoon met donker haar en sportieve gebaren, die me aan keek alsof ik een stuk vuil was, dat op haar Pers nie' thuishoorde, op niet ouder dan dertig. Ze stak bijna een hoofd boven mij uit. En wat voor een hoofd! Ver waand en uit de hoogte, één en al minachting. Toen zij binnen was getreden, had zij onwillekeurig even een stap achteruit gedaan en ik wist waarom. Ik was maar al te zeer aan die reactie bij blanken gewend wanneer zij met mij in aanraking kwamen. Het was voor haar voldoende te constateren dat er achter die onschuldige naam Vindon een oosterling schuilging om aan te ne men dat zij met een oplichter te maken had. Ik meen te hebben begrepen, meneer, zei ze kil'en uit de hoogte, dat mijn vriend, de heer Varangeville, u met een boodschap voor mij heeft belast? Met andere woorden: „dat is de reden waarom ik je ontvangen heb". Ik had derhalve wel degelijk met juffrouw de Fleury d'Engoult de la Rallonge du Tiroir te maken. En zij was op haar hoede. Alleen misschien al door het besef van eigen gewicht en van mijn min derwaardigheid. Ze zag mij als een koelie, die het wat verder had gebrachl dan de meesten. Ik wist dat ik een vergissing beging. De zekerheid, dat ik mij op onbekend en hoogstwaarschijnlijk gevaarlijk terrein begaf, was zo tterk, dat ik bijna had gezegd: ..De heer Varangeville naakt het niet te best en ik voelde mij verplicht u daar- ■an op de hoogte te stellen. Tot ziens, juffrouw!" Ik kon le neiging dat kasteel te verlaten en eerst deugdelijke nlichtingen omtrent deze vrouw in te winnen nauwelijks 'edingen. Ik voelde dat zii tegen mij opgewassen zou ■lijken. Ik voelde ook. dat ik de aanval op haar moest loen buiten deze muren, waarbinnen zij zich opper- nachtig moest wanen. Ik begrijp nog niet waarom ik niet aan deze instinc- ieve neiging heb toegegeven. Ik vrees, dat ik mijn zelf- ■eheeïsing heb verloren omdat juffrouw d'Engoult een iitgesproken talent bezat mij te vernederen. En ook dit zonderling. Van nature beantwoord ik beledigingen iet een hoffelijke glimlach, om mij naderhand in alle ■ikeli.ikheid te wreken, fa. ik had wel degelijk weg roeten gaan, toen bleek, dat mijn cliënt in staat was nij mijn zelfbeheersing te ontnemen. Misschien kwam iet, als ik een ogenblik persoonlijk mag worden, door lat juffrouw d'Engoult het type vrouw is, dat voor mij aantrekkingskracht bezit en dat ik nog nooit in mijn le en heb kunnen benaderen Voor de tweede maal hield Duchemin op met voor ezen. Nu volgt er een passage, die voor ons van weinig jelang is, zei hij haperend De stijl ervan is niet aanvaardbaar. Luister maar: Een hond kan zijn baas in alle omstandigheden gade- ;laan, het dier blaft wel, maar praat niet." De rest.... Volkomen zakelijk merkte juffrouw d'Engoult op: Ja, ik herinner mij nu, dat dat gluiperig individu mij aanstaarde op een manier, die mij al heel slecht beviel, hoewel ik het best kan hebben dat een Parijse straatjongen tegen me lacht alsof ik zijn meisje ben. Dat is stellig de reden geweest waarom ik hem uit de hoogte heb behandeld en niet het feit dat hij een ooster ling was. Onze generatie erkent immers geen rassen verschillen meer?.. U vond hem dus op het eerste gezicht onsympa thiek? Meer dan antipathiek. Ik had al dadelijk door, dat ik met een afperser te maken had. En hij heeft dat gevoeld, zei Duchemin. Hier volgt een gedeelte dat ik weer zal voorlezen. Eindelijk ging zij toch zitten en ze wees mij met haar duim een stoel tegenover zich aan. Zij zei niets, zij wachtte af. Ik heb mij zelden in mijn leven zo weinig op mijn gemak gevoeld Ik trachtte tijd te winnen door mijn bewondering voor het nachtelijk landschap van Yville uit te spreken: Juffrouw d'Engoult, u hebt dat venster wel op de allerbeste plaats aangebracht. Het uitzicht is poëzie zonder meer Maar zij had geen lust over aangelegenheden van kunst of landschap te praten. Althans niet met mij. Zij knikte. U hebt de heer Varangeville dus te Singapore ont- noet. Kortgeleden? Ongeveer laat eens kijken een maand geleden. U moet u in de tijd vergissen. Hij is ziek en neemt il zes weken rust op Java. Ik schrok. Het kan best zijn, dat het zes weken geleden is, zei ik. Hij heeft u dus al meegedeeld, dat hij zijn functie bij de Somacosemer ter beschikking heeft gesteld? Zeer zeker. U vergist u al weer, meneer eh Vindon, meen ik? De heer Varangeville heeft deze beslissing pas ge nomen na aankomst op Java. Het bleef verpletterend stil. Zij keek mij doordrin gend aan. zonder haar afkeer te verbergen. Misschien overdreef zij beide zelfs. Ik kreeg iet rampzalig gevoel een kwaadaardige bacil te zijn die door een geleerde onder het microscoop wordt onderzocht en bestudeerd, met het doel de lijdende mensheid ervan te verlossen. En nog eens liet ik mij, mogelijk juist omdat het deze viöuw was. verleiden door de verderfelijke begeerte haar mijn wil op te leggen en de kinderlijke behoefte haar van mijn waarde te overtuigen. (Wordt vervolgd) Inzake de voorraadpositie bij de Neder landse mijnen zegt de minister van Eco nomische Zaken in zijn Memorie van Ant woord op de begroting der Staatsmijnen 1960, dat die voorraden zovel van struc turele als conjuncturele aard zyn. Het gas- en olieverbruik neemt relatief toe, mede in verband met de structuurwijziging in de energieopwekking. Terwijl de repercussies van de voor- raadvorming zo beperkt mogelijk worden gehouden, worden de E.G.K.S.-mogelijk- heden aangegrepen om tot concurrerende prijsverhoudingen te komen. De moeilijk heden doen zich speciaal voor bij indus triekolen. De huidige ontwikkeling maakt nog geen nota aan de Kamer mogelijk. De voorraden waren eind september 1958 782.000 ton kolen en 292.000 ton cokes en eind september 1959 1.050.000 ton kolen en 250.000 ton cokes. Het aantal ondergrondse arbeiders is in het laatste halfjaar met ongeveer 200 per maand gedaald. Het bedroeg 30.242 man per eind september, tegen 31.790 het jaar daarvoor. Bovengronds werken in de Ne derlandse mijnondernemingen thans 20.147 arbeiders tegen 20.657 een jaar tevoren. De vermindering van het ondergrondse personeel is verkregen door natuurlijk ver loop en door het niet verlengen van con tracten met Italiaanse arbeiders. De concurrentiepositie van de mijnen is moeilijk, doch zij zijn erin geslaagd hun positie te handhaven. De invoer uit niet- E.G.K.S.-landen van steenkool is op ver antwoord niveau gehouden. Het prijsni veau van steenkool en stookolie heeft geen direct verband. De stookolieprijs hangt af van de onderlinge concurrentie der olie maatschappijen, welke laatste aanzienlijk is toegenomen. Het prijsniveau van stook olie is niet irreëel en er is geen sprake van dumping, aldus de minister van Eco nomische Zaken. Over verdere aanleg van de Staatsmijn Beatrix wordt nog overleg gepleegd. Advertentie de wens van ieder meisje van f. 3,75 tot f. 2 8.50 Concertgebouw; vandaag 19.30 uur: Ju bileumconcert Haarlemse nachtegalen. BIOSCOPEN Cinema Palace: vandaag en donderdag 14 en 19.30 uur: „De tien geboden" alle leeftijden. Frans Halstheatcr: vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Porto Fino" 18 jaar. Lido Theater: vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Moutarde van Sonaansee", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Vakan tie op Ischia" alle leeftijden, donderdag 14 en 20 uur: „De prins-student," alle leeftijden. Minerva Theater: vandaag en donder dag 20.15 uur: „Inspecteur-generaal", al le leeftijden. Rembrandt Theater: vandaag en don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot," 18 jaar. Roxy Theater: vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Je bent nooit te iong", alle leeftijden. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Wat een hondele ven," alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 uur: „Als een verre glimlach", 18 laar. Donderdag 20 uur: „Die Sünderin von Ferner Hof," 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemrnheuvel tBloemendaal): Tot 14 november dagelijks van 10-17 uur en zon dags van 14-17 uur: Expositie van diora ma's van dr. W. G. L. Wieringa. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 8 november op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie van grafieken van Ap,- pel, Bazaine, Corneille, Dubuffet, Hartung, Heyboer, Lucebert en Miro. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 december dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uut: Expositie van werken van Theodoor Heynes. Museum „Het Huis van Looy" (Kam perlaan): tot 16 november dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Jubileumexpositie leven en werk van Jacobus van Looy. Vishal: tot 8 november dagelijks (behal ve zaterdagavond en zondag) van 14-17.30 uur en van 19-21 uur: Expositie „Het kind en zi.in boek." (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" op vrijdag 30 oktober).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11