deze sierlijke mayonaiselepel Nederlandse amateurploeg ontging verdiende zege op de Zwitsers Noorse amateurploeg was altijd een zeer lastige tegenstander Landskampioen VEDO verslagen Haarlemse handbalploegen beleven moeilijk seizoen VANDAAG: Nederland tegen de Noren Samenstelling opent perspectieven Duinwijck reserves hebben kampioensaspiraties 13 Voor f 1 NOF-"aP*n tuwerubT»"otop Crossan in B-elftal van Noord-Ierland Nederlands judoteam tegen Duitsers Pessimisme Routine Wijziging Noors elftal Hoogovenschaaktoernooi weer sterk bezet De radioreportage Het Hongaars elftal Noren in Rotterdam Gunstige uitzondering Blinkert-dames Charly Gaul niet in de Tour van 1960 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 van 1 s'ote^ NEDERLAND KRAAK (Elinkwijk) WIERSMA RENDERS (PSV) (PSV) NOTERMANS v. d. HART KLAASSENS (Fortuna) (Fortuna) (Feijenoord) v. d. KUIL RIJVERS v. d. LINDEN WILKES MOULIJN (PSV) (Feijenoord) (DOS) (Fortuna) (Feijenoord) Scheidsrechter: SCHWINTE, ('Frankryk) BERG ARNESEN BACKE KRISTOFFERSEN OEDEGAARD (Lyn) (Lilliström; (Gjoevik) (Frederikstad) (Odd) BERGENSEN SVENSSEN NATLAND (Lilleström) (Sandefjord) (Eik) SPYDEVOLD SAKSVIK (Asker) (Ranheim) WELTZ (Frigg) NOORWEGEN Achter deze verdedigingslinie staat ook een debutant, namelijk doelman Weltz, die men gekozen heeft om zijn grote rou tine in lichtwedstrijden. Nogmaals, de kritiek is niet mals ge- weest, maar dat zal alleen maar een extra prikkel kunnen zijn om met een zo goed mogelijk resultaat voor de dag te komen en Nederland in ieder geval het scoren zien te beletten. Of dat zal lukken? Nederland heeft weer de beschikking over de in Keulen geblesseerde Wiersma, Mou- lijn en Rijvers, maar mist Kuys als ach terspeler. Voorts is, zoals men weet vete raan Kraak in de plaats gekomen voor de geblesseerde Pieters Graafland. Een ver zwakking zal men dat niet kunnen noemen omdat Kraak in grote vorm is en zo lang zamerhand het klappen van de zweep wel kent. Wat debutant Renders van PSV zal presteren zal men moeten afwachten. Nederland zal wraak willen nemen voor „Keulen", dat staat wel vast, en als men de tegenstander niet onderschat zal dat wel lukken ook. Maar nogmaals: de Noor se amateurs hebben niets te verliezen en alles te winnen en een ploeg die zo het veld in gaat moet men te allen tijde als een zeer gevaarlijk tegenstander beschou wen. Advertentie Tweede? klasse A: Heren Tweede klasse B: Lijnden 7-12 Zandvrt.meeuwen 78 Attila 5—7 Vriendschap77 Tonido 65 BHC6—4 Laren 4—3 De Blinkert62 SSVU 7-13 (Jnitas7-10 Zeeburg6—9 Niloc 25-6 Arma 44 Amersfoort 5—4 Achilles7—2 HOC7—0 John Crossan, de 20-jarige binnenspeler van het Rotterdamse Sparta, is gekozen voor het B-elftal van Noord-Ierland, dat woensdag 11 november in Belfast tegen Frankrijk B uitkomt. De keuze van Crossan, die vóór hij naar Nederland kwam voor Derry City en Coleraine speelde, is zeer merkwaardig. Crossan was namelijk wegens een trans ferkwestie tussen Coleraine en een Engel se vereniging voor het leven geschorst door de Engelse en de Noord-Ierse Voet balbond. Omdat hij het voetballen niet op wilde geven, is 'hij toen naar Nederland gegaan. Overigens wist men bij Sparta nog niets van Crossan's selectie. Het bestuur zal zich er ongetwijfeld nog over beraden of hij voor 11 november vrijgegeven zal worden. Judo - Jioe Jitsoe Op 13 november zal een Nederlands judoteam in de Schonenberger sporthal in West-Berlijn in een landenontmoeting tegen West-Duitsland uitkomen. Voor deze wedstrijd, die in drie gewichtklassen wordt verwerkt, heeft de N.J.J.B. de volgende judokas uitgenodigd: Lichtgevoogd: J. Voogd (Amsterdam) en C. Bonte (Delft); middengewicht: H. Essink (Eindhoven) en H. van Tergouw (Utrecht); zwaargewicht: A. Geesink (Utrecht) en G. van den Dolewaard (Utrecht). Als coach is de heer Koning (Amster dam) aangewezen. (Van onze sportredacteur Met dc belangstelling voor interland voetbal is net maar eigenaardig gesteld. Na de koude douche van Keulen namelijk is het wel heel onwaarschijnlijk dat de interlandwedstrijd NederlandNoorwe gen vanavond voor een uitverkocht Feijenoord-stadion wordt gespeeld. Van morgen waren er nog zeer vele duizenden kaarten beschikbaar bij de voorverkoop adressen en dat is sinds tijden niet ge beurd. Nu is het Noorse team bepaald geen tegenstander van formaat, maar had het Oranje-team een redelijk resul taat behaald tegen de Duitsers, wij zijn ervnr ovcrin'.gu da! ..d" kuip" in Rotter dam zou zijn uitverkocht. Noorwegen intussen is voor het Neder lands elftal altijd een moeilijk te bestrij den tegenstander geweest. De wedstrijd van vanavond (aanvang acht uur) wordt de tiende, maar Nederland slaagde er slechts twee keer in te winnen tegen de Noren drie maal. Vier keer eindigden de ploegen met een gelijke stand, de laatste keer op 28 mei in Oslo toen er in het ge heel geen goals werden gemaakt. Ook toen had men in Nederland op een ruime overwinning op de zuivere Noorse ama teurs gerekend, maar de tegenstand was dermate groot dat het na een teleurstel lende match 0-0 werd. En toch is Nederland het aan haar re putatie eigenlijk haast wel verplicht mor gen de Noren ruim te verslaan. Wil men tenminste in de toekomst nog een rede lijke kans maken op sterk geachte landen teams uit Europa. Wat dat betreft heeft de grote nederlaag in Keulen al genoeg kwaad gesticht. De Noorse pers is uitermate pessimis tisch. Een „papelftal" noemde men het team dat vanavond op de grasmat komt. Een elftal zonder samenhang, schreef een ander. Maar dat wil nog niet zeggen dat dat ook tot uiting zal komen tegen het Oranje-team. Want men zal er i ■»•>***'•-» '"vjden dat de Noorse amateurs niets te verliezen heb ben en alles te winnen. Vooral ook na de zo teleurstellende nederlaag van de No ren twee weken geleden tegen Zweden toen een 6-2 nadelige score andermaal koren op de molen was van degenen die het be taald voetbal in Noorwegen willen invoe ren. Daarvoor verloren de Noren van Oostenrijk (1-0 en 6-2), Finland (4-2), Denemarken (4-2), en wonnen slechts van IJsland (1-0 en 2-1), Denemarken (2-1) en Luxemburg (1-0). Na die nederlaag nam de selectiecom missie drastische maatregelen en gooide het gehele elftal door elkaar. De doelman, linksback en linkshalf werden vervangen en in de voorhoede verhuisden twee spe lers nasr een andere plaats, terwijl twee nieuv/e spelers werden opgesteld. Alleen linksbuiten Berg behield zijn plaats. En nu wacht men maar af wat of het resul taat zal zijn. Vertrouwen hebben de Noren eigenlijk alleen in hun achterhoede. Want naast spil Thorbjörn Svenssen, die 35 jaar oud is en al 89 interlandwedstrijden speelde, heeft men als backs opgesteld de 29-jarige rou tinier Arne/Bakker met reeds 37 interland wedstrijden achter de rug en Hans Saks- vik, een al 34-jarige speler, die zijn de buut maakt maar een geroutineerd speler uit het B-elftal is. Een grote handicap schijnt zijn gebrek aan snelheid te zijn. liet was echt niet om in een „we-gaan-naar-Rome-stemming" te geraken. Dat moet voorop gesteld worden. Het was, wanneer men „eredivisie-maatstaven" gaat aanleggen, zelfs misschien matig, maar toch, ondanks dit alles, was hetgeen de Nederlandse en Zwitserse amateurs dinsdagavond in het slecht bezette Diekman- stadion in Enschede lieten zien, het aanzien ten volle waard. Natuurlijk, we misten de perfectie, de coördinatie en de gave techniek. Maar bijzonder prettig was het toch te kunnen constateren, dat de Nederlandse amateurs althans consequent poogden constructief voetbal te spelen. En het bleef niet bij pogen alleen. Dat toonde de manier, waarop de Zwitsers tegenstand moesten bieden, wel aan. Grote uitblinkers hebben we deze avond niet gezien. De techniek van Burgers (DWV) en Liebregtsl (Excelsior) houdt echter beloften voor de toekomst in. De wijze, waarop Lagarde zijn doel verdedigde, deed bijzonder prettig aan en algemeen gesteld de vecht lust, waarmede twee maal drie kwartier door de amateurs gestreden is, hebben we te vaak bij de semi-profs gemist In het Noors elftal is een wijziging ge komen. Rechtsback Bakker kan niet mee spelen. Zijn plaats wordt ingenomen door Saksvik, die aanvankelijk linksback stond. Deze plaats wordt nu bezet door Spyde- vold. Schaken Van 7 tot en met 17 januari zal in Be verwijk het 22ste Hoogovenschaaktoernooi worden gehouden. Naar wij vernemen zijn de volgende spelers geïnviteerd: Matano- vic (Joego-Slavië), winnaar van het 19de toernooi, Olafsson (IJsland), winnaar van het 21ste toernooi, Stahlberg (Zweden), Toran (Spanje), dr. M. Euwe, J. H. Don- ner, Th. van Scheltinga, Fr. Roessel en J. T. Barendregt (allen Nederland). Er worden pogingen in het werk gesteld als vijfde buitenlandse deelnemer voor de invitatiegroep een Russische speler naar Beverwijk te halen. De toernooicommissie heeft goede hoop dat de bekende groot meester Salo Flohr zal komen. In Polen heeft de Nederlandse schaker C. Orbaan contact opgenomen met Pool se schakers, waarbij gebleken zou zijn dat niet minder dan tien Poolse spelers naar Nederland zouden kunnen komen. Ver moedelijk zal ook de zojuist tot meester gepromoveerde Spanjaard Francisco Perez van de partij zijn. Voor de damesgroep is Joego-Slavië voornemens ditmaal de 16-jarige Katha- rina Jovanovic te sturen. Uit hetzelfde land maken tevens de hier inmiddels al zeer vertrouwd geworden gezusters Bacic (Lubica en Nada) plannen om te komen. Zeker, de overwinning we moeten eigenlijk schrijven: de verdiende over winning is Nederland ontgaan, wat jam mer is. Belangrijker dan dit alles is, dat deze „oefenwedstrijd" heeft aangetoond dat Nederland het materiaal heeft om tot een redelijk vertegenwoordigend ama teurteam te komen. Veel zal er nog moe ten worden verbeterd, hard zal er nog moeten worden getraind, maar er zijn mo gelijkheden. Dit is verheugend, zeker in een voor-Olympisch jaar, met Rome in het verschiet Het was een triest gezicht: amper 5000 toeschouwers had het Nederlandse ama teurelftal naar het Diekman-stadion ge trokken. Die aanblik van een maar voor een kwart gevuld stadion zal de vertegen woordigende amateurs stellig niet hebben gestimuleerd. Maar de „entourage" mocht dan tegenvallen, het spel van de Nederlandse en Zwitserse amateurs deed dat stellig voor wat de eerste helft be treft beslist niet. Zeker voor de rust kwamen beide teams tot vaak verrassen de en goede combinaties. De eerste minuten waren voor de Zwit sers, die met snelle aanvallen het de Ne derlandse verdediging direct al heel moei lijk maakten. Maar Nederland ontworstel de zich geleidelijk aan de Zwitserse druk. Het doel van de Helveten kwam zelfs enke le malen in groot gevaar. Bijzonder jam mer was het daarom, dat juist de Zwit sers niet geheel verdiend de leiding namen. Eén moment van aarzeling werd de Ne derlandse defensie fataal. Op de rand van buitenspel kreeg rechtsbuiten Grand in de zevende minuut de bal te pakken. Meteen buitte hij die weifeling uit. Drie, vier pas sen deed de razendsnelle vleugelspeler en toen volgde er een hard diagonaal schot, dat van te dichtbij was afgevuurd om La- garde ook maar een kans te geven (0-1). Het pleit voor de Nederlanders, dat zij zich door deze tegenslag niet lieten ont moedigen. Bepaald pech had de Neder landse aanval, toen de Westduitse arbiter Malka een handsbal van een Zwitserse verdediger binnen de beruchte lijnen, wei gerde te bestraffen. Tot drie maal toe trof fen de Nederlandse schoten de paal. Maar helaas bleven in die eerste helft Neder landse doelpunten uit. Dat was echter niet in eerste instantie aan pech te wijten, eer der aan te onbesuisd schieten van de Ne derlandse aanvallers. De gelijkmaker Maar wat in die eerste 45 minuten maar niet wilde gelukken, daartoe bleken de Nederlandse voorhoedespelers direct na de rust wel in staat. De inleidende voor zet kwam, om precies te zijn in de zesde minuut, van rechts. Na een half mislukte kopbal van linksbinnen Burgers kwam de bal onverwacht via Peper voor de voe- De interlandwedstrijd NederlandNoor wegen zal voor de radio verslagen worden door Jan de Troye en ir. A. van Emmenis (V.A.R.A.). De uitzending begint om vijf voor acht. Toestemming voor t.v.-uitzen- ding is niet gegeven. Het Hongaars voetbalelftal, dat zondag in Boedapest tegen Duitsland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Grosicx; achtero Matrai en Sarosl; midden: Bundzsak of Bozsik, Sipos en Kotasz; voor: Sandor, Gorocs, Albert, Tichy en Szimcsak. Van het elftal, dat onlangs met 80 van Zwitserland won, is linksback Novak vervangen door Sarosi. Dinsdagmiddag arriveerden op het vliegveld Zestienhoven in Rotterdam de elf spelers en 5 reserves van het Noors elftal, dat vanavond tegen Nederland uit komt, alsmede een aantal officials en jour nalisten, in totaal 44 personen. Kristian Hendriksen, de trainer van het Noorse elftal, verklaarde dat de reis zeer prettig verlopen was en dat de spe lers in goede conditie verkeerden. De heer Hendriksen durfde geen voorspel ling te doen met betrekking tot de uitslag. De Noorse voetbalploeg heeft dinsdag avond een laatste, ruim een half uur du rende, lichte training gehad. Echter niet onder de felle schijnwerpers van het sta dion, maar op een van de bijvelden. Ten gevolge van een misverstand waren de Noren namelijk veel te vroeg in het sta dion en op dat moment was de verlich tingsmonteur nog niet aanwezig. Later hebben de Noren de lichtinstallatie en het veld gekeurd en zowel over het één, als het ander lieten zij zich zeer enthousiast uit. De badmintoncom petitie de Haarlemmers werd gewonnen. Het damesdubbelspel moest als laatste partij de doorslag geven. De dames Schmidt en Verhoef (Duinwijck) wonnen de eerste game met 151, verloren de tweede game met 1511 en kwamen in de beslissende game op 1313. Na de verlenging nam Smash met 30 de leiding, doch mevr. Verhoef verkreeg de serve en bleek niet meer te stuiten. Met 1816 werd de laatste game door het Duinwijck-dubbel gewon nen en was een 53 zege een feit. De resultaten van de Dartijen luidden: E. Ridder verl. van H. Goei 1115. 815; T. de Visser verl. van J. Oei 915, 1511 en 1215; Marjan Schmidt versl. mej. Bonnet 129, 116; mevr. Verhoef versl. mej. E. Grimberge 611, 114 en 11—7. G.D.: Mej. Schmidt en Visser verl. van mej. Grimberge en Goei 1511, 1115 en 815; mevr. Verhoef en Ridder versl. mej. Bonnet en J. de Keuning 1215, 153 en 15—7. Advertentie GASFORNUIZEN reeds vanaf ff 284- een piekfijne keuken met 'n Zondag begint de tweede helft van de handbalcompetitie. De districtsploegen uit Haarlem en omgeving gaan met gemeng de gevoelens de returnduels tegemoet. Van de eersteklassers staat IJmond uit stekend geklasseerd en heeft met een punt achterstand op het Utrechtse Sport Ver eent uiteraard het hoogste nog binnen be reik. Maar IJmond leed destijds in Utrecht tegen de rivalen een gedecideerde neder laag en we blijven dan ook Sport Vereent als de pretendent voor de titel beschou wen. Rapiditas vertoeft, overigens nog binnen bereik van de „staart" in de middenmoot maar de Rapidianen zullen zich binnen kort wel in veiligheid stellen. De Concor- dianen die hun ploeg vorig seizoen reeds verjongden en dit seizoen in deze richting zijn voortgegaan hebben het juiste ritme nog niet te pakken. Het spel van de rood- witten heeft nog veel tekortkomingen en we moeten het voor mogelijk houden dat de Concordianen door AHC gepasseerd wor den, al is ook het spel van de Amsterdam mers niet sterk. Belangrijk is zonder twijfel het plaatse lijk treffen tussen Rapiditas en Concordia zondag aan de Van Oosten de Bruynstraat in Haarlem. De resultaten van de naar de tweede klas se gepromoveerde teams van De Blin kert lopen scherp uiteen. De dames gaan ongeslagen aan de kop van de ranglijst en kunnen zondag in de hoofdstad door een zege op concurrent DWS een belangrijke stap in de richting van het kampioenschap doen. De heren van De Blinkert werden zondag juist naar de laatste plaats ver wezen en wij zien de toekomst voor de groenwitten somber in. Het is voorname lijk de defensie van De Blinkert die in z'n nieuwe omgeving faalt. Zandvoortmeeuwer, neemt in 2A de tweede plaats in echter zonder kampioens aspiraties. Het spel van de Meeuwen is daar te wisselvallig voor en bovendien is de ploeg te „oud" om nog tot de eerste De handbalcompetitie klasse toe te treden. Zowel voor de dames- ploeg van Concordia als voor de heren- ploeg van HOC zijn de perspectieven wei nig bemoedigend. Het spel van beide teams ligt niet hoger dan afdelingsniveau. De kloof tussen de Haarlemse hekkesluiters en hun iets beter geplaatste tegenstanders is overigens nog gemakkelijk te overbruggen zover hier van een kloof sprake is. De standen in het district West A van het N.H.V. luiden: Heren Eerste klasse: Dames Sport Vereent 7-12 7-12 7-11 7-11 6—8 AVA 6—8 WVGV 6-8 Vriendschap 7—8 7—6 7—7 UD 7—4 6—3 AHC 7—2 DSG 7—1 Tweede klasse A: Dames Tweede klasse B: De Blinkert 6-11 Blauw Wit. 6-11 DWS 7—9 7-10 BSV ADO 6-9 HHC SEW 6—9 4—5 VZV 6—6 6—5 74 SDW 6—1 6—1 7-1 Vijf Zwitsers en één Nederlander (Pe per van RCH) strijden een ongelijke strijd om de bal. ten van De Kleermaeker. De Vitesse-man bedacht zich geen moment en een tikje was voldoende voor de gelijkmaker (1-1). Daarna volgde de strijd om de beslis sende treffer. Het was een bijzonder fel duel, waarin het lijf-aan-lijf gevecht niet werd geschuwd. Maar al was het dan een vinnig gevecht, de grenzen van de sporti viteit werden slechts zelden overschreden. De strijd golfde heen en weer. Lagarde had de grootste moeite met een ver, hard en goed gericht schot van linkshalf Menet en Burgers stelde even later Barlie, de Zwitserse doelman, op de proef. Met vreug de stelde de Nederlandse aanhang het vast: het laatste half uur was voor onze landgenoten Solo Maar een overigens verdiende overwinning is het toch niet geworden. Wel leek het daar nog op, toen linkshalf Liebregts kort voor tijd met een solo de beslissing wilde forceren. Meer dan een hoekschop leverde die individuele actie van Liebregts echter niet op. Desondanks zullen de toeschouwers niet onvoldaan naar huis zijn gegaan, daar voor had het spel van het Nederlandse amateurelftal ditmaal te goede kwalitei ten. Het debuut van Peper, de midvoor van RCH, was niet imponerend. Hij voelde zich typisch onwennig en kwam ook tech nische bekwaamheid tekort. Wel bleef de RCH-er tot het eind een zeer grote activi teit ontplooien. Aan het Nederlandse doel punt overigens had hij wel een werkzaam aandeel. De door Uytermerk uit een hoek schop voor het doel geplaatste bal tikte hij verrassend door naar de Vitessespeler De Kleermaeker, die zoals vermeld, een doelpunt deed aantekenen. De opstellingen waren: Zwitserland: foei: Barlei, achter: Stehrenberger en Stierli, midden: Menet, Oertle en Bergo- gliati, voor: Kaspar, Gerber, Dürr, Bal- laman en Grand. Nederland: doel: Lagarde (Emma) ach ter: Blom (WVV) en Kruitbosch (Gouda), midden: Mul (NAC), Van Ierland (Wil lem II) en Liebregts (Excelsior), voor: ten Hoopen (Quick,H.), Uytermerk (Blauw Wit), Peper (RCH), Burgers (DWV) en De Kleermaeker (Vitesse). In de hoofdklasse van de badmintoncompetitie werd landskampioen Vedo ver rassend met 62 door Nijmegen verslagen. Frieda Quist, Nederlands tweede speelster, moest capituleren voor de achttienjarige mej. Swelm en ook haar teamgenote mej. Vogelsangh verloor. Bovendien verloren de Haagse dames hun dubbelspel en bleek ook voor het sterk geachte dubbel Lex Meyer-Frieda Quist geen winst weggelegd. Men mag hieruit concluderen dat de „top" van het nationale badminton breder wordt. Drop Shot met Sonneville en de gebroeders De Wit, klopte Rijswijk met 71 en mag met Nijmegen nu tot de belangrijkste titelkandidaten gerekend worden. Het eerste team van Duinwijck kwam niet in actie. Duinwijck 2 zal in de eerste klasse hoge ogen gooien. De Duinwijckers wonnen van Iduna met liefst 80. Verploegh Chassee won van P. v. Klooster met 155 en 159, P. Titiheru, vervanger voor Verhoef ver sloeg K. v. Klooster met 1617, 156 en 1815, Ria Smids won van mej. C. Vallen met twee maal 1210 en Marja Ridder bleef mej. Heuveniers baas met 119 en 11—3. Duinwijck 3 en het Leidse Smash lever den in het Krelagehuis een bijzonder span nende strijd die tenslotte met 53 door H.D.: Ridder en E. v. Tuijll van Seroos- kerken versl. Oei en De Keuning 1511 en 15—2. D.D.: mej. Schmidt en mevr. Verhoef versl. mej. Bonnet en mej. Grimberge 15—1, 11—15 en 18—16. De uitslagen van de tweede klasse lande lijke competitie luidden: Afd. 1: Kortenaer-Mixed 80, Excel sior 2Madjoe 26. Afd. 2: Velsen—Vedo 2 8—0, Mixed 2— Duinwijck 4 08, Kortenaer 2Iduna 3 6—2. Afd. 3: Rijswijk 2—ABCD 2 4—4, Wielrennen Charley Gaul heeft te kennen gegeven, dat hij volgend jaar niet zal deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. Met Learco Guerra, de directeur sportif van de Ita liaanse fabriek, waarvoor hij rijdt, is Gaul tot overeenstemming gekomen, dat hij in 1960 zal starten in de ronde van Spanje en de Ronde van Italië om zich hierin voor te bereiden op de wereldkampioenschappen, die volgend jaar in Oost-Duitsland worden gehouden. Daarbij komt dan mogelijk ook nog de Ronde van Luxemburg. ScrambleBadhoevedorp 35, Flash— Slotermeer 44. District derde klasse: Duinwijck 8 SMR 16, Velsen 4Duinwijck 9 70, EGBC 2—Duinwijck 7 43 en Duinwijck 7—Stoka 0—7.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13