Nog steeds weinig animo voor vakantiespreiding Bonn 10 jaar hoofdstad bij de gratie van Dusseldorp Commissie bepleit Engels systeem van gesplitste schoolvakanties Eierexport enorm gestegen Geldmagnaten van Ruhrgebied gaven de doorslag Amsterdamse Beurs WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 15 Pctogin£ voor Chinese ambassade in New Delhi Amerika kan in kwartier Atlasraket afvuren Atoombureau in Wenen nog in zwakke positie Opvolging van Japan in Veiligheidsraad nog steeds onbeslist De beurs van gisteren Scheepvaart Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs in oktober 1959 Visknecht en expediteur aangehouden en ingesloten „Onze commissie ijvert nu reeds elf jasr voor een grotere spreiding van de va kanties, maar het resultaat is nog verre van bevredigend. De collectieve bedrijfs- vakantieweken zijn een hinderpaal op de weg naar grotere spreiding en van de zij de van het onderwijs, vooral van het bij zonder onderwijs, is geen grote medewer king te verwachten. Een wettelijke rege ling van de schoolvakanties is het enige, dat hier uitkomst kan brengen." Deze verzuchting slaakte mr. H. A. Hoed, voorzitter van de Commissie Va kantiespreiding gisteren op een persconfe rentie in Amsterdam. De commissie heeft echter een belangrijk succes geboekt: de spreiding van de vakantie in de bouwvak ken. Voor 1960 zijn deze in het Noorden van ons land vastgesteld van 9 tot 18 juli en voor het zuiden van 30 juli tot 8 augus tus. Hoewel de voormalige minister-pre sident in 1954 in de Tweede Kamer aan kondigde. dat voor de schoolvakanties een wettelijke regeling zou komen, is deze tot dusverre uitgebleven. Een vroegere aan vangsdatum van het cursusjaar bleek om onderwijs-technische redenen (o.a. door het afnemen van examens) onmogelijk. De Commissie Vakantiespreiding zal niettemin alsnog op een regeling aandrin gen, waarbij het nieuwe Engelse systeem van schoolvakanties als voorbeeld wordt gesteld. Daar is de grote zomervakantie nameliik gesplitst in twee of drie kleinere vakanties. De commissie wiv' er daarbij op. dat het aantal vakanbed '-n voor de schooljeugd nergens in Europa zo laag is als in ons land. NEW DELHI (UPD Ruim 3.000 In disch" studenten hebben dinsdag voor de Chinese ambassade gedemonstreerd. „Dood aan Tsioe en Lai" werd geschreeuwd en een exemplaar van het tijdschrift „China heden" werd verbrand. Een Chinees-Ame rikaanse journalist, die voor een commu nist werd aangezien, kreeg een pak slaag. Hij werd door de politie ontzet. Toen de politie de orde hersteld had. probeerde een leider der demonstranten een memoran dum aan functionarissen van de ambas sade te overhandigen. De functionarissen wensten het papier niet in ontvangst te nemen. Het werd toen tegen het hek bij de ingang geplakt. Het memorandum luid de: „Wij zijn ten volle bereid de uitdaging van uw vijandig land onder ogen te zien. Wij hebben de gelofte afgelegd ons te ver zetten tegen een verder opdringen van uw strijdkrachten en ook om uw troepen te verwijderen uit gebieden waar u bent binnengedrongen". LEWISTON (Reuter) Een lanceereen- heid voor de Amerikaanse intercontinen tale Atlasraket is thans op de luchtmacht basis Vandenberg in Californië permanent in staat binnen een kwartier een Atlas af te vuren. Dit zei generaal-majoor Wade, bevelhebber van de eerste raketdivisie, dinsdagavond in een redevoering te Lewi- son in Idaho. Het eskader vormt een onderdeel van het „oorlogsplan" van de strategische luchtmacht. Het is het eerste operationele lanceersysteem van een Ame rikaanse lange-afstandsraket. (De Atlas, die een kernbom kan vervoeren, heeft een bereik van 10.000 km en vliegt op een hoogte van 800 kilometer met een snel heid van 24.000 km per uur). Generaal Wade vertelde, dat in de ko mende maanden nog zes Atlas- en vijf Titan-lanceereenheden voor operationeel gebruik klaar zouden komen. Dc Nederlandse pluimveehouderij is een industrie geworden met een jaarlijkse produktiewaarde van ongeveer 900 miljoen gulden. In 1958 beliep de exportwaarde van deze bedrijfstak 531 miljoen gulden en dit bedrag zal dit jaar, zo de voortekenen niet bedriegen, niet lager zijn. Dit verklaarde de heer K. A. Rouwen- bor b ven dr Kon "Wijk Neder landse Vereniging tot Veredeling van Pluimvee en Pelsdieren Ornithophilia in Utrecht op een persconferentie ter gele genheid van de 51-ste „Ornithophilia"-ten- toonstelling die 19, 20 en 21 november aan staande in de Domstad gehouden zal wor den. De heer Rouwenhorst zei, dat eind sep tember van dit jaar reeds 300 miljoen eieren meer waren geëxporteerd dan in de eerste negen maanden van 1958. De waarde eierexport steeg, relatief gezien, niet in dezelfde mate als de omvang, het geen erop wijst dat de boer dit jaar per ei gemiddeld minder geld heeft ontvangen dan in 1958. Naast de produktie van eieren is die van slachtpluimvee in 1959 ook aanzienlijk om hoog gegaan. Dit manifesteert zich onder meer in de export, die over het tijdvak januari-september 1959 ruim 6000 ton ho ger lag dan over dezelfde periode van het jaar daarvoor. Het verbruik van gevogelte begint in tal van landen sterk te stijgen. Deze uitbreiding komt vrijwel geheel ten gunste van de slachtkuikenfokkerij. Niet alleen de levering van eieren voor de consumptie in het buitenland, maar ook de afzet in het binnenland neemt van jaar tot jaar toe. De consumptie van gevogel te beweegt zich eveneens in stijgende lijn. In 1955 at de gemiddelde Nederlander on geveer 0,5 en in 1958 1,1 kilogram pan klaar gevogelte en men vei-wacht, dat de consumptie in 1959 weer is toegenomen. De verruiming in de verkooppunten, die nu waarschijnlijk spoedig gerealiseerd zal worden, zal de verkoop, volgens de heer Rouwenhorst, ontegenzeggelijk ten goede komen. Hij meent, dat hierdoor de basis voor de slachtkuikenfokkerij aanmerkelijk verbreed kan worden, hetgeen het moge lijk moet maken, het verbruik in enkele jaren nog aanzienlijk verder op te voe ren. Aan collectief-sluitende bedrijven zal worden gevraagd, de vakanties in 1960 niet te laten samenvallen met die van de bouwvakken. Men adviseert een vakantie van 16 tot 23 juli voor de collectief-sluiten de bedrijven in Noordholland, Friesland, Groningen en Drente, van 23 tot 30 juli voor de bedrijven in overig Noord-Neder land (inclusief Rotterdam en Arnhem) en van 6 tot 13 augustus voor Zuidelijk Ne derland. Aan de leiding van niet-collectief- sluitende bedrijven zal worden verzocht, dat niet aan schoolgaande kinderen gebon den vakantiegangers vóór 15 juli of na 15 augustus met vakantie gaan. Met de vakantiebesteding houden zich inmiddels reeds tal van instanties bezig. Onlangs is opgericht de Stichting Recrea tie, die het contactcentrum wil zijn voor openlucht-recreatie, vakantiebestedin gen en natuurbehoud". In deze stichting is het tot een samenwerking gekomen tussen de Commissie Vakantiespreiding en cle Stichting Spaarpropaganda. „Vakantiesparen" Enige tijd geleden is namelijk door het Nederlands Centrum voor Vakantie en Vakantierecreatie een beraadsgroep ge vormd ter bestudering van de vakantiefi nanciering. Een der uitspraken van de be raadsgroep was, „het op vakantie gerich te sparen alle aanbeveling verdient". Nu zal de Stichting Spaarpropaganda in een folder, die volgende week bij twee en een half miljoen gezinnen zal worden bezorgd, opwekken om te sparen voor een welver diende vakantie herstel: voor een welbe stede vakantie in 1960. In diezelfde folder zal tevens worden ge wezen op het grote belang van vakantie spreiding. Dit jaar is 47 percent van alle Neder landers die vakantie hadden thuis geble ven. De Stichting Spaarpropaganda richt zich vooral tot deze groep, van welk wordt aangenomen dat geldgebrek de voornaamste reden van het thuisblijven was. Bij de spaarbanken zal voor 25 cent een boekje met vakantietips worden verstrekt, waarin ondermeer aandacht wordt ge vraagd voor vakantiegebieden in ons land. die nog niet zo in trek zijn. Sikorski heeft weer een nieuwe heli kopter klaar voor troepenvervoer. Een op een caravan lijkende cabine met manschappen kan aan het toestel wor den vastgekoppeld op een wijze die voorkomt, dat de infanteristen door het trillen van de motor worden „geschud vóór het gebruik". (Van onze correspondent in Bonn) Tien jaar geleden, op 3 november 1949, verwierp de Westduitse Bondsdag met 200 tegen 176 stemmen "een socialistisch voorstel niet Bonn, maar Frankfort, aan de Main zetel te maken van de Westduit se staats- en parlementaire organen. Daarmee werd Bonn definitief en toch provisorisch, hoofdstad van de Bondsre publiek, zoals de voorloper van de Bonds dag, de parlementaire raad, op 10 mei 1949 met 33 tegen 9 stemmen reeds had besloten. De Bondsdag bevestigde deze beslissing tien jaar geleden. Er is om het vraagstuk hoofdstad in de loop der jaren in de Bondsrepubliek heel wat te doen geweest. In 1948 waren er drie kandidaten: Bonn, Celle (ten noor den van Hannover) en Karlsruhe. Al spoe dig vielen Celle en Karlsruhe af en ging het tussen Bonn en Frankfort, een strijd waarom veel geruchten de ronde hebben gedaan. Er waren lieden die zeiden, dat bondskanselier Adenauer, die al jaren lang te Rhöndorf op de rechter Rijnoever ten zuiden van Bonn woont Bonn graag als hoofdstad wilde hebben omdat hij dan niet hoefde te verhuizen.... De socialis ten zeiden, dat Adenauer de hoofdstad van de nieuwe Bondsrepubliek in de „schaduw van de Keulse Domtoren" wil de hebben, in de schaduw ook van de Keul se kardinaalanderen waren dichter bij de waarheid, waar zij betoogden dat Bonn de voorkeur genoot omdat de posi tie van de stad centraal was in de Bonds republiek, omdat de stad goede verkeers verbindingen had, een universiteit met een grote bibliotheek en geen bezettings macht binnen zijn grenzen. Ruhr en Rhöndorf In zijn boek „Bonn auf der Waage" heeft de publicist, dr. Alfred Rapp, het onlangs waarschijnlijk het zuiverst ge zegd: de keus van Bonn als hoofdstad werd niet in Rhöndorf, maar te Dusseldorp, de hoofdstad van de grootste Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen beslist door C.D.U.- en S.P.D.-ministers in deze deel staat. De hoofdstad van de nieuwe Bonds republiek, aldus de machtigen uit het Ruhrgebied, dient in die deelstaat te lig gen die aan de staatskas het meeste be taalt en dat land is Noordrijn-Westfa len, waarin Bonn ligt. Bonn, aldus Rapp, ligt niet in de schaduw van de Keulse dom, maar in de schaduw van de Ruhr Het geld van de Ruhr maakt de hoofdstad Bonn. De regering van Dusseldorp stuur de haar hoge ambtenaar dr. Hermann Wandersleb erop uit om propaganda voor Bonn te maken. Wandersleb deed zijn werk voortreffelijk: artikelen en geschrif ten over Bonn vloeiden uit zijn pen, pers conferenties bewerkte hij, bouwgronden kocht hij, pensions en hotels controleer de hij op warm water en brandende gloei lampen, die toen nog schaars waren. Wandersleb werd de maker van Bonn, „Bonnifacius" zoals men hem al gauw noemde. Zo werd Bonn hoofdstad. Rusteloos „provinciaal" Thans behoort het tot de „bon ton" iet wat smalend te spreken over de „provin ciestad Bonn", die inderdaad klein is voor de hoofdstad van een land met 55 miljoen inwoners, die de sfeer mist van de mil joenensteden, de garnering van de resi denties bij de gratie van de traditie, en ook de geur, het lawaai, het stof alles wat klaagt en kleeft aan Londen en Pa rijs. Rome en Berlijn. Bonn heeft dat niet Bonn heeft slechts de charme en het al- lesbereikbai'e en overzichtelijke van Maastricht en Groningen. Maar het is veel meer: Bonn is synoniem met de po litiek van een man, die door ridicule bet weters smalend even provinciaal wordt, genoemd als deze middelgrote stad zelf. Een 'stad,die in onze kleirt géwordén Ge reld, al naar de politieke hoek waarin men leeft, geldt als een van vijand tot bondge noot geworden staat, of een tot oorlog op hitsend landIn Bonn heerst de rusti ge ijver, die sommigen slaperig noemen, maar die de rusteloze „provinciaal" Adenauer heeft gebruikt als grondslag van een staat, welke overal ter wereld met„Bonn" wordt aangeduid. NEW YORK (ANP) De Nederlandse permanente afgevaardigde bij de UNO, mr. C. W. A. Schürmann, heeft dinsdag tijdens het debat in de Algemene Vergade ring over het jaarlijkse rapport van het Internationale Atoombureau in Wenen verklaard, dat de verwachtingen over de werking van het bureau te hoog gespan nen zijn geweest. De Nederlandse afgevaardigde herin nerde er aan, dat veel van wat bij de op richting door de Algemene Vergadering werd verwacht, nog niet is bereikt. Het was de bedoeling, aldus mr. Schürmann, dat al het in de wereld beschikbare splijt bare materiaal voor vreedzame doelein den aan het instituut zou worden overge dragen. Tot dusverre is het niet mogelijk gebleken. Bovendien zijn de hoeveelhe den uranium veel groter gebleken dan de deskundigen destijds voorspelden. „Het is zeer gemakkelijk, en soms zelfs econo mischer, het materiaal buiten het bureau om te verkrijgen", aldus de Nederlandse afgevaardigde. Mr. Schürmann voegde hier aan toe, dat het bureau bijzonder goed werk heeft gedaan in zijn andere regelende taken en bij het verlenen van bijstand aan die lan den, die tot tu toe waren verstoken van kernenergie, ondanks de beperkte finan ciële middelen, waarover het beschikt. In het rapport van het bureau, dat één van de dertien intergouvernementele in stellingen van de UNO is. wordt gezegd, dat op 15 september van dit jaar 46 pro jecten voor technische bijstand voor het vreedzaam gebruik van kernenergie in be handeling waren, waarbij deskundigen ter beschikking van de regeringen worden ge steld en voor sommige projecten ook de uitrusting wordt verstrekt. NEW YORK (Reuter) De strijd om de vacante zetel in de Veiligheidsraad van de UNO is dinsdag nog niet beslist. Polen noch Turkije kreeg de vereiste twee der de meerderheid toen de Algemene Verga dering de stemmingen over de opvolging van Tapan in de raad voortzette. Zes maal werd gestemd, hetgeen het totaal der stemmingen op 37 bracht. Over veertien dagen zal men weer ver der gaan. AMSTERDAM De internationale waarden waren bij de opening verdeeld. AKU en Philips iets ho ger, Unilever en Kon. Olie een kleinigheid lager. De handel had een kalm verloop, mede doordat New York gesloten blijft wegens „Election Day". Ook de overige Europese beurzen waren kleurloos en dus gebeurde er op het Damrak niets bijzon ders. Van Wall Street, dat merendeels nau welijks prijshoudend was gesloten, ging geen enkele stimulans uit. AKU op 380 circa 2 punten boven de vorige slotkoers. Kon. Olie op 159 circa 2 dubbeltjes lager. Unilever eerder aangeboden en een klei nigheid beneden de vorige slotprijs. De Engelse tak van het margarinefonds zal in de komende drie jaren ruim drie miljoen pond sterling in industriële projecten in Ghana investeren. Philips opende op 653 onveranderd. Vraag voor Newyorkse re kening deed de koers snel stijgen tot 656. De arbitrage nam de stukken uit de markt •terwijl daarnaast de beroepshandel een kansje wqagde^ Aandelen KLM noteerden in Wall Strefet 7/8 dollar hoger. Deze hoog- tevlucnt werd in Amsterdam gehonoreerd met een koerswinst van een paar gulden. De vooruitzichten voor de KLM werden ter beurze gunstiger beoordeeld. Scheep vaart kalm maar voor hun doen aan de vaste kant met koerswinsten van een tot twee punten. Cultures verlaten met ge ringe veranderingen. In de staatsfondsen ging niet veel om en de veranderingen verschilden niet veel, vergeleken bij de vorige slotkoersen. De ondertoon was eer der iets gemakkelijker. In de Amerikaanse afdeling werd* ruim gehandeld in certifica ten Studebaker die drie dollar hoger in Wall Street sloten. Een kwartier na de opening werd de affaire een stuk rustiger. Gedaan werd van 28% dollar tot circa 28 3/4 dollar, tegen donderdag 25 1/8 dol lar25 7/8 dollar. Ook in Inland Natural Gas ging veel om. Deze hoek bleef echter gesloten en er werd met één notering vol staan. De adviesprijs was 7 7/8 dollar, tegen de vorige dag 7 5/8 dollar. De omzet van de vorige dag bedroeg 2690 certificaten van 10 shares. In de locale sector werden aan delen Du Croo en Brauns geadviseerd op 162 ex 7 percent dividend, tegen 155 cum dividend daarvoor. Zoals bekend streeft de maatschappij naar een fusie. Aandelen Koudijs, die de vorige dag aanvankelijk lager werden geadviseerd en uiteindelijk 6% punt hoger op 338 noteerden, werden een paar punten hoger geadviseerd. Wal visvaarten, de vorige dag op twee na de grootste omzet, kregen opnieuw een hogere adviesprijs. Prolongatie 3 percent (ANP). Aagtekerk 3 85 m. n.w. Djeddah n. Suez. Aalsdijk 3 420 m. w. Minicoy n. Djibouti. Aardijk 3 740 m. w.z.w. Azoren n. Le Havre. Abbekerk 3 80 m. w. Algiers n. Port Said. Abida 3 210 m. z.w. Cochin n. Rotterdam. Achilles 3 v. Amsterdam n. Bremen. Acila 3 v. Sydney n. Melbourne. Albireo 4 te Recife. Alblasserdijk 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Alcar 3 v. Buenos Aires n. San Lorenco. Aldabi 3 te Montevideo verwacht v. Santos. Algol 3 85 m. o.n.o. Recife n. Rio de Janeira. Alhena 4 te Hamburg. Almdijk 3 600 m. w. Flpres n. Le Havre. Almkerk 3 210 m. z.w. Freetown n. Kaapstad. Alphacca 3 v. Buenos Aires n. Santos. Alpherat 3 v. Montevideo n. Paranagua. Aludra 3 231 m. w. Las Palmas n. TJmuiden. Alwaki 4 v. Port Sudan n Port Said. Amaüe B 3 dw. Ile de Bas n. Ceuta. Ameland 4 te New York. Amerskerk 3 v. Marseille n. Duinkerken. Amsteldijk 3 v. Brownsville n. Le Havre. Amstelkroon 3 v. Kobe n. West-Australië. Amstellaan 3 te Amsterdam. Amstelmolen 4 te Basrah. Amstelpark 3 220 m. n.n.o. Diego Garcia n. Aden. Amstelvaart 3 v. Newcastle n. Fremantle. Anne Christina 3 143 m. n.n.o. Fernando Noronha naar Paranagua. Area 3 370 m n.w. Kp. Finisterre n. Curacao. Arendsdijk 3 te Havana verwacht v. Rotterdam. Ares 3 v. Callao n. Pisco. Arkeldijk 4 te Belawas. Asmaea 3 80 m. z.z.w. Ouessant n. Londen. Asmidiske 3 530 m. w. Ouesant n. Hampt. Roads. Asterope 3 560 m. w.z.w. Landsend n. Hpt. Roads. Attis 2 v. Gonaives n. Kp. Haitien. Averdi.ik 3 340 m. z.w. Kp. Race n. Antwerpen. Baarn 3 v. Cumana n. Maracaibo. Banggai 2 150 m. z.w. Hongkong n. Balboa. Bastam 3 v. Davao n. Masinloc. Batjan 4 te Tandjong Priok. Bawean pass. 3 Bishoprock n. Houston. Bengalen 3 560 m. o. Fayal n. Halifax. Bengkalis 3 195 m. z.z.w. Ouessant. n. Amsterdam. Bennekom 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Bintang 3 dw. Djeddah n. Suez. Blitar 3 te Bremerhaven. Bonita 4 te New York. Borneo 4 te Djibouti. Boskoop 3 te Point Fortin verw. v. Amsterdam. Calamares 3 v. Los Angeles n. Golfito. Caltex Arnhem 3 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Eindhoven 4 v. Rastanura n. Muroran. Caltex Gorinchem 3 v. Kopenhagen n. Rotterdtm. Caltex Leiden 3 400 m. o. Mombasa n. Bahrein. Caltex Nederl. 3 400 m. o. Bermuda n. P. Arthur. Caltex Pernis 4 te Hoek van Holland verwacht. Caltex Rotterdam 3 79 m. n. Berlenga n. Sidon. Calt. The Hague 3 145 m. z.o. Muscat n. Avonmth. Camerounkust 3 380 m. z. Takoradi n. Freetown. Carrillo 3 te Balboa v. Guayaquil. Ceronia 4 te Kobe. Charis 5 te Mobile verwacht. Cir.ulia 3 450 m. o. Recife n. Durban. Cistula 3 130 m. n. Madura n. Singapore. Cities Service Valley Forge 3 v. Suez n. Mena. Clavella 3 te Nordenham v. Rotterdam. Collytto 3 160 m. z.w. Flores n. Engeland. Congokust 4 te Takoradi v. Abiljan. Cradle of Liberty 3 500 m. o.n.o. Mombasa naar Philadelphia. Crania 3 175 m. w.z.w. Lissabon n. Curagao. De Eerens 4 te Khorramshahr verwacht. Delfshaven pass. 3 Key West. Delft 3 820 m. z.w. Azoren n. Nordenham. Diemerdijk 3 13 m. z.o. Isle of Grain n. Cristobal. Doris 3 te Georgetown v. Paramaribo. Drente 3 100 m. n.w. Lisboa n. Port Said. Duivendijk 3 dw. Formosa n. Moji. Eemdijk 3 te Antwerpen. Eenhoorn 2 v. Bordeaux n. Tripolis. Eos 3 v. Tanger n. Rotterdam. Esso Amsterdam 3 640 m. w.z.w. Az. n. Bowling. Esso Nederland 3 20 m. z. Ras Al Kalb n. Suez. Esso Rotterd. 3 45 m. o.n.o. Algiers n. Rastanura Friesland KRL 3 ten anker Beira. Friesland SSM 3 v. Immingham n. Esbjerg. Gaasterkerk 3 v. Cebu n. Manilla. Giessenkerk pass. 3 Minicoy n. Penang. Graveland 3 v. Las Palmas n. Amsterdam. Hathor 3 te Amsterdam. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE cooooxjooocoa>»3coocoooooecooocoooooccocooccooocooo< Diefstal van vis De politie van Velsen heeft dinsdag twee personen aangehouden en ingesloten die worden verdacht respectievelijk van dief stal en heling van vis. Een 55-jarige vis knecht wordt vei'dacht van diefstal van vis uit de vishal en een 49-jarige expediteur uit Egmond zou zich hebben schuldig ge maakt aan heling. De diefstallen zouden zich hebben voorgedaan in een periode van enkele weken. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3 V2%) Nederl. '47 91% 3% Nedl. 1962/64 97% Woningbouw 6 °/o 109'/a Pr. A'dam '56 I.. mi Pr. A'dam '56 II.. 91 Pr. A'dam '56 III 91 Pr. R'dam '52 I.. 91'/2 Pr. R'dëm '52 II. 90 Pr. R'dam '57.... 100% A.K.U 379/4 381 Calvé Delft 691 Van Gelder Zonen 249'/2 K. N. Hoogovens. 663 Nederl. Ford 353 N. Kabelfariek 403 gew.Philips Gloeil. 656 661 Pref.PhilipsGloeil. 237 Unilever 691 694 Wilton Fyeroord. 201 Werf Gusto 157% Dordtsche Petrol. 709% Kon. Petroleum.. 159,10 159,50 Billiton 336% A'dam Rubber 109V2 K.L.M 124, Holl. Amer. Lijn 159% K.N.S.M 166% N. Scheepv. Unie 140 v. Nievelt Goudr. 139% Phs. v. Ommeren 246'/» H.V.A 145% Delimaatschappij 171,- Amsterd. Bank.. 320 Nat. Handelsbank 156 Ned. Handel Mij 227 Rotterd. Bank 278% Twentsche Bank 248% Anaconda Copper 61% Bethlehem Steel 54' h U.S. Steel 99% General Motors.. 53% Shell Union 71% 247/J6 Vrijdag 30 oktober 1959 3% Invest cert Nederland iVz% Staffellening 1947 i1A°/o Nederland 1959 6% Nat Woningbouwlening '57 Amsterdam Rubber H V A Alg Kunstzijde Unie Deli Mij- Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Müller Co Ned. Kabelfabrieken PhiliDS Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum K.L.M Holland-Amerika Lijn Kon Ned Stoomboot Mii Van Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Omzetten (nominaal): september 1959 (def.)Aandelen 75.665.239, oktober 1959 (voorl.) Aandelen 68.432.853, oktober 1958 Aandelen 67.438.265, jan. t/m oktober 1959 Aandelen 800.599.760, jan. t/m oktober 1958 Aandelei 415.718.589, Nieuwe noteringen: In oktober 1959 nieuw tot de beurshandel toegelaten: Koersindices: New York (Dow Jones, industrie): Londen (Reuter, industrie): Amsterdam (A.N.P.C.B.S.. industrie): (A.N.P.C.B.S., (algemeen): Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 30 sept. 96s/ie 97 96% 3hi 89,5/i6 923/4 90-V32 l'Vie 97 98% 97% 108% 109ls/is 10915/i8 •f "/l6 98% 113 110% 12% 144% 149% 145% - 1% 363 382% 375% 2% 170,— f 172,80 170,- ƒ0.10 236% 252 249 6% 568 655 650 73 310 326% 324 12 380 410 407% 22% 628% 653 649% 11% 636% 697 687 41% 200% 206% 200% - 5% 151,90 ƒ161,50 157,60 ƒ0,85 120,— 125,20 f 122,— /l 156% 163% 158% - m 154% 168% 164% 7% 242% 249% 249 6 137% 145 139% - Obligaties Obligaties 68.016.055,— 58.776.753,— Obligaties 63.843.055,— Obligaties 775.049.680,— Obligaties 555.435.482,— aandelen 11.519.000, obligaties 96.167.000,— pandbrieven f 1.853.000, woensdag 30 sept. 1959 631,68 305,70 225,26 304,20 vrijdag 30 okt. 1959 646,60 365,30 237,73 311,83 Heemskerk 4 te Alexandrië. Helicon 2 25 m. z. Kp. Maysi n. Maracaibo. Ilera 3 970 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Hispania 3 160 m. z.o. Kovda n. Huil. Hoiendrecht 3 190 m. o.n.o. Madeira n. Emden. Hoogkerk 3 40 m. n.w. Ushant n. Rotterdam. Hydra 3 v. Emden n. Hamburg. Japara 3 v. Napels n. Port Said. Kaap Hoorn 3 150 m. z.w. Madagascar n. Slngap. Kabylia 3 500 m. n.o. Martinique n. Curagao. Kalydon 8 te Curagao verwacht. Kara 3 v. Yorktown n. Curacao. Kasimbar 4 te Sorong. Katelysia 3 270 m. o. Bahrein n. Singapore. Kellia 4 te Newcastle. Kenia 4 te Curagao verwacht. Kennemerland 3 v. Rio Grande n. Puerto Alegre. Kerkedijk 3 te New York. Kermia 3 dw. Muscat n. Abadan. Kertosono 3 600 m. w.n.w. Azoren n. Marseille. Koningswaard 2 130 m. n.w. Ft. Aleza n. Curagao. Koratia 4 te Mena. Korenia 3 150 m. n.n.o. Paramaribo n. Trinidad. Korovina 3 105 m. n. Kp. Finisterre n. Rotterdam. Kosicia 3 150 m. z.w. Ouessant n. Thameshaven. Krebsia verm. 4 v. Curagao n. Cabimas. Larenberg 4 te Lagos. Laurenskerk 3 te Khorramshahr. Leeuwarden 2 30 m. n.n.o. Miami n. Laceiba. Leiderkerk 3 w. Borkumrif n. Londen. Lekkerkerk 4 te Rotterdam. Lelykerk 3 te Khorramshahr. Lemsterkerk 3 140 m. o. Gibraltar n. Antwerpen. Leuvekerk 3 v. Marseille n. Port Said. Liberty Bell 3 120 m. o.z.o. Port Sudan n. Mena. Lieve Vrouwekerk 3 140 m. z.z.o. The Brother» naar Port Sudan. Lindekerk pass. 3 Muscat n. Bahrein. Lissekerk 4 te Damman. Loenerkerk 4 te Rotterdam. Louis Lantz 3 210 m. z.z.w. Finisterre n. R'dam. Lutterkerk 3 100 m. o.n.o. Algiers n. Rotterdam. Maas 3 360 m. o. Sicilië n. Gibraltar. Maasdam 3 v. Casablanca n. Malta. Maaslloyd 3 te New Orleans v. Vera Cruz. Maetsuycker 3 te Tawan verwacht v. Singapore. Mariekerk 3 200 m. w.n.w. Minicoy n. Aden. Markelo 3 34 m. o. Kp. Bon. Marnelloyd 4 te Bombay. Maron 3 te Rotterdam. Medon 4 te Maracaibo. Meerdrecht 4 te Batonrouge. Mem non 3 te Aruba. Mentor 3 te Point Fortin. Merwede 3 280 m. z.w. Las Palmas n. Antwerpen. Merwelloyd 3 v. Bangkok n. Labuan. Minos 4 te Kotka. Molenkerk 3 65 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Montferland 3 170 m. w. Las Palmas n. A'dam. Munttoren 3 410 m. w.n.w. Minicoy n. Aden. Musillovd 4 te Barcelona. Mijdrecht 3 te Puerto La Cruz. Mylady 3 v. Tabou n. Las Palmas. Naess Lion 3 68 m. n.w. Mekka n. Suez. Nanusa 3 v. Rotterdam n. Bremen. Nestor 3 te Amsterdam. Nieuw Amsterdam 2 v. New York n. South.ton. Noordwijk 3 275 m. z.w. Kp. St. Vine. n. IJmiud. Notos 2 v. Amsterdam n. Tripoli. Oberon 3 te Casablanca. Ommenkerk 3 te Casablanca verw v. Marseille. Ootmarsum 3 v. Savannah n. Le Havre. Oranje 4 v. Port Said n. Genua. Oranjefontein 3 te Pt. Elisabeth v. Kaapstad. Oranje Nassau 3 v. Barbados n. Trinidad. Orestes 3 150 m. z.o. Madeira n. Antwerpen. Orion 3 v. Rotterdam n. Algiers. Overijsel 3 te Tanga verwacht v. Zanzibar. Papendrecht 3 10 m. z. Kp. Vincent n. Augusta. Parkhaven pass. 3 Kp. Verd eil. n. Las Palmas. Pendrecht 3 50 m. n.o. Bougie Le Havre. Peperkust 3 v. Conakry n. Freetown. P. G. Thulin 3 v. New Orleans n. Cristobal. Philine 3 v. Thameshaven n. Mena. Philippia 3 36 m. n.o. Algiers n. Mena. Polyphemus 3 te Cristobal. Prins Casimir 4 ete Sarnia. Prins Johan Willem Friso 4 te Valencia. Prins Willem III pass. 3 Belle Isle n. Montreal. Prins Willem V 3 v. Antwerpen n. Hamburg. Pr. Fred. Will. 3 550 m. n.o. Belle Isle n. Montreal, Provenierssingel 3 510 m. z.w. Flores n. R'dam. Purmerend 3 rede Suez n Rotterdam. Pygmalion 3 120 m. o. Gibraltar n. Tripoli. Radja 3 ten anker Semarang. Raki 4 te Genua. Rempang 3 1050 m. z.z.o. Colombo n. Aden. Riouw 5 te Singapore verwacht. Rondo 3 110 m. o.n.o. Gibraltar n. Antwerpen. Rossum pass. 3 Gibraltar n. Goeta. Rotterdam 3 v. Southampton n. New York. Rotti 3 130 m. o. Djakarta n. Priok. Rijndam 3 600 m. w.n.w. Landsend n. Cobh. Rijnkerk 3 v. East-London n. Durban. Salatiga 4 te Abadan. Sarangan 3 te San Francisco v. Los Angeles. Schelpwijk 3 te Maracaibo v. Curagao. Schouten 3 te Tanga. Senegalkust 3 250 m. z.w. Kp. St. Vine. n. Antw. Sinabang 3 100 m. z.o. Cairns n. Brisbane. Slamat 3 v. Singapore n. Bangkok. Sloterdijk 3 675 m. n.w. Azoren n. Antwerpen. Solon 3 225 m. n. Azoren n. Curagao. Sommelsdijk 3 te Rotterdam. Stad Alkmaar 3 v. Elbe n. Rotterdam. Stad Amsterdam 3 te Las Palmas. Stad Arnhem 3 30 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Stad Leiden 3 250 m. z.w. Walvisbaai n. Freetown. Stad Maassluis 4 te IJmuiden verwacht. Stad Schiedam 3 70 m. w. Bergen n. Narvik. Stanvak Lirik 3 v. Singapore n. Saigon. Statensingel 3 135 m. z. Halifax n. Newark. Statue of Liberty 3 140 m. o.n.o. Lorenco Marques naar Philadelphia. Stentor 3 te Auxcayes v. Port of Spain. Straat Bali 2 920 m. z.o. Santos n. Santos. Straat Madura 4 te Mauritius. Straat Torres 3 v. Sydney n. Melbourne. Sunetta 3 120 m. z.z.w. Makassar n. Singapore. Tahama 3 dw. Lissabon n. Palermo. Talisse 3 v. Tandjong Priok n. Surabaja. Tamara pass. 3 Gibraltar n. Finnart. Tarakan 4 te Boston. Taria pass. 3 Lakadiven n. Colombo. Tawali 3 40 m. z.z.w. Finisterre n. Marseille. Teiresias 4 v. Birkenhead n. Port Said. Telamon pass. 2 Kp. Maysi n. Tampa. Ternate 5 te Hongkong. Tjibantjet 3 v. Mombasa n. Mtwara. Tjimanuk 4 te Port Elisabeth. Tomocyclus 2 v. Pto. La Cruz n. Portland Maine. Tomori 3 50 m. w. Algiers n. Rotterdam. Towa 3 130 m. z.w. Finisterre n. Rio de Janeiro. Tweelingen 3 v. Rotterdam n. Puerto Ordaz. Vasum 3 35 m. z. Kuria Muria n. Suez. Vivipara 4 te Singapore. Vlieland 3 35 m. n.w. Malta n. Fao. Waal 3 10 m. n.w Finisterre n. Antwerpen. Waibalong 4 te Singapore. Waikelo 4 te Aden. Waterman 3 150 m. z. Merauke n. Surabaja. Westerdam 3 180 m. o.z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Westland 3 145 m. z.w. Lissabon n. Las Palmas. Wieldrecht 3 te Puerto La Cruz verw. v. R'dam. Witmarsum 3 120 m. w. Flores n. Le Havre. Woensdrecht 3 200 m. n.w. Perim n. Suez. Wonorato 3 500 m. o.z.o. Okinawa n. S. Fernando. IJssel 3 v. Canneto n. Algiers. Zonnekerk 4 te Sydney. Zwijndrecht 3 90 m. z. Kp. St. Vincent n. Haifa. KLEINE VAART Alcetas 3 te Amsterdam n. Rotterdam. Ank T 1 v. Mantyluoto te Amsterdam. Admiralengracht pass. 3 JE-9 v. Helsinki n. A'dam. Appingedam 3 150 m. z.w. Ouessant n. Yersey. Ardeas 2 te Istanbul n. Derince. Atlas 3 dw. Finisterre n. Amsterdam. Bab T 29 v. Skutskaer te Amsterdam. Brouwersgracht pass. 2 JE-12 n. Amsterdam. Draco 3 100 m. n.o. Valencia n. Lissabon. Elsa 31 Kiel gepass. n. Kotka. Flevo 2 v. Le Havre n. Bordeaux. Ilias 2 v. Alicante n. Malaga. Inspect. Mellema 1 v. Kopenhagen te Degerham. Joost 28 v. Krfrskaer te Hudiksvall. Julia Mary 3 100 m. z.o. St. Vine. n. Duinkerken. Kaap Falga 3 10 m. n. IJmuiden n. Delfzijl. Kaap St. Vincent 2 Kiel gepass. n. Kotka. Leliegracht pass 3 JE-9 v. Hamina n Amsterdam. Marianne 3 15 m. w. Sandettie n. Rouen. Nero 3 dw. South Goodwin n. Ceuta. Pavo 3 op Waterweg n. Rotterdam. Phidias 2 v. Triëst n. Venetië. Plato 2 v. Vigo n. Amsterdam. Ponza 3 te Borkum n. Zaandam. Strabo 2 v. Ceuta n. Piraeus. Tilly 1 v. Kotka te Amsterdam. Twee Gebroeders 3 in Kielerkan. n. Kopenhagen. Westerdok 3 40 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam. SLEEPVAART Blankenburg 4 v. Syracuse n. Rotterdam Cycloop 1 100 m. n. Las Palmas n. Europa. Eibe 30 te Cristobal. Humber 4 v. Suez n. Perzische Golf. Maas 3 te Hoek van Holland verwacht. Noordholland 1 320 m. n.w Key West n. Japan. Noordzee 3 te Port Said. Oostzee 30 v. Boston n. Tokyo. Stentor 2 te IJmuiden. Titan 2 te IJmuiden. Tvne 4 v. Balbao n. Guayaquil. Witte Zee 4 v. Syracuse n. Buenos Aires.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15