Deviezenpositie zeer sterk Chefarine .4 €sso Panda en de meesterkok 4-voudige werking... exfo» geneeskracht! Wereldnieuws Depressies op komst E Inleggingen bij spaarbanken lopen terug DE WEEKSTAAT De banken staan er goed voor met Esso bent u beter uit! Voor een goede bromfiets 2 Luchtvaartovereenkomst met Afghanistan Aflossing 41/2 lening 1958 William Pont heeft goede houtafzet De staalstaking Debatten voor het Hof Westduitse staatslening van Dm 2 miljard Eerste tranche Dm 300 miljoen Westduits nationaal inkomen stijgt hard De duo-rijder met zijn blonde, blozend-blanke Rozamonde; W De caravan, op weg naar zee, het bruidspaar in de slee-voor-twee; En pa en moe. met Jan en Leentje, gezellig uit in 't lelijk eendje, - ze kwamen allen tot 't besluit: Rijkspostspaarbank heeft thans 5 miljoen spaarders Air Union overeenkomst is bekrachtigd Furness scheepvaartmij Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland JOOP v. DEVENTER WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 Ondanks de vermindering van het saldo der banken met ruim 100 miljoen is hun positie op het ogenblik bepaald fraai te noemen. Zy beschikken nu over een goed saldo en hebben geen dure voorschotten meer af te lossen. Dit blykt uit de weekstaat van de centrale bank per 2 november, die aantoont dat de voorschotten nu vrywel hun niveau hebben bereikt en dat de banken teruggekeerd zyn tot een saldo van 477 miljoen. Het saldo van de schatkist heeft eveneens een daling onder gaan en wel met 172 miljoen, hetgeen ten dele verband houdt met het feit dat de staat papier heeft afgelost ten bedrage van 132 miljoen. Dit laatste blijkt uit de post wissels enzovoort door de bank gekocht, die van 518 tot 387 miljoen is verminderd. Het betrof hier indertijd een vervroegde aflossing, die de Nederlandsche Bank had gefinancierd tot de aflossingsdatum tegen 2Vi percent rente. De staat had bovendien deze week 67 miljoen rente en aflossing te voldoen op de gevestigde schuld. Ook verviel er pa pier dat in handen van de markt was. In totaal waren deze verplichtingen groot cir ca 180 miljoen. De cijfers tonen derhal ve aan dat de schatkist daarnaast zeer behoorlijke inkomsten moet hebben ge had. Tevens hebben deze week de pacht- betalingen een rol gespeeld, die groten deels in contanten geschieden. Van de in omloop zijnde bankbiljetten is heel wat teruggekomen, want de circu latie is hoger geweest dan 4.388 miljoen, die deze weekstaat aanwijst. Ten opzichte van de vorige week betekent dit een aan was van 130 miljoen nadat de geldmarkt aanvankelijk nogal onoverzichtelijk was, mede door de stortingsdata van gemeen teleningen jongstleden maandag voor een totaal bedrag van bijna 100 miljoen, is vandaag enige ontspanning ingetreden. Advertentie 4 middelen tezamen werken sneller krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" - elk qp zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. f/ BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.60 Bij brief van de minister van Buiten landse Zaken is aan de beide Kamers der Sta c:.- .-aal de Engelse en de Neder landse tekst overgelegd van de op 16 ok tober 1958 te 's-Gravenhage tussen het Koninkrijk der Nederlanden en het Ko ninkrijk Afghanistan gesloten overeen komst inzake het vestigen en onderhou den van luchtdiensten. In de toelichtende nota bij deze over eenkomst wordt medegedeeld dat op 20 juli 1955 de K.L.M. een overeenkomst sloot met de Afghaanse regering, welke haar het recht verschafte Kaboel en/of Kanda har op te nemen als tussenlandingsplaat sen in haar luchtdiensten naar het Verre Oosten. Begin mei 1958 werd van de zij de van de regering van Afghanistan het voorstel gedaan onderhandelingen te ope nen, ten einde de luchtvaartbetrekkingen met Nederland op een internationaal meer gebruikelijke wijze, te weten tussen de be trokken regeringen, op basis van weder kerigheid te regelen. Het laat zich aan zien, dat de overeenkomst voor Nederland van praktisch belang zal worden zodra in 1960 ter beschikking komende vliegtui gen met straalmotoren op de Nederland se diensten naar het Verre Oosten zullen worden gebruikt. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de i1A"/o lening 1958 ten laste van de Staat der Nederlanden op 1 december 1959 aflosbaar zal worden gesteld l/25ste deel van het op die datum uitstaande be drag van deze lening, zynde 9.633.100, of zoveel meer of minder als uit het sys teem van uitloting op eindcijfers van de nummers der schuldbewijzen en afronding van de aflossing op de inschrijvingen in het schuldregister zal voortvloeien. De uitloting van schuldbewijzen zal in het openbaar plaats vinden op woensdag 11 november 1959 te 9.30 uur in het gebouw van het ministerie van Financiën te 's-Gra venhage. Uitgeloot zullen worden 4 reek sen schuldbewijzen. De aflossing op de inschrijvingen in het schuldregister van deze lening zal naar evenredigheid geschieden, met dien ver stande dat op 1 december 1959 een vijfen twintigste deel van het op die datum op elke rekening uitstaande bedrag zal wor den aflosbaar gesteld. Het per rekening af te lossen bedrag wordt afgerond op 1000.of een veelvoud daarvan. In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders op 12 juni 1959 meen de de directie van de n.v. Houthandel voorheen William Pont reeds voor het thans lopende boekjaar betere exploitatie resultaten in uitzicht te mogen stellen dan in 1958 bereikt. De houtafzet laat dit jaar inderdaad, naar de directie thans mee deelt, een verheugende vergroting zien in vergelijking tot vorig jaar, terwijl ook de daarmede verkregen financiële uitkom sten bevredigend zijn. Een allerwegen in West-Europa heersende vaste stemming op de houtmarkt zal voor de laatste maan den van dit boekjaar een bestendiging van deze situatie te zien geven. In hoeverre in een verdere toekomst de thans weer stij gende houtprijzen wederom van nadelige invloed op het houtverbruik zijn, laat zich nu nog moeilijk beoordelen. Dat de deviezenvoorraad slechts met een paar miljoen is toegenomen, kan enige verwondering wekken, aangezien in vori ge jaren in het najaar de meeste devie zen verkregen werden uit hoofde van de grote export van oogstprodukten. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat de deviezen die voortvloeien uit deze export ten goede zijn gekomen van de onzichtbare devie zenvoorraad, die in de boeken van de han delsbanken geboekt staat, en die groten deels wordt aangehouden in Engeland, maar vooral in Amerika. Men schat deze onzichtbare voorraad thans op ca 1400 miljoen zodat de totale deviezenpositie wel zeer sterk mag worden genoemd. Goud en deviezen op de weekstaat bedragen nu 5.051 miljoen, een stijging van ruim 3 miljoen. Deze stijging lag vooral in de con vertible sfeer. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft zich in een speciale zitting bezig ge houden met het beroep dat de vakbond der Amerikaanse metaalarbeiders heeft inge steld tegen het ingevolge de Wet van Taft en Hartley uitgevaardigde gerechtelijke bevel, dat de stakende metaalarbeiders hun werk gedurende een „afkoelingspe riode" van tachtig dagen moeten hervat ten. De vakbond voerde de volgende twee gronden voor zijn beroep aan: 1. De staking heeft geen nationale nood toestand doen ontstaan. 2. Het onder deze omstandigheden toe passen van de noodvoorzieningen volgens de Wet van Taft en Hartley betekent een schending van de Amerikaanse Grond wet. Arthur Goldberg, de hoofdpleitbezorger van de vakbond en de Amerikaanse advo caat-generaal Lee Rankin begonnen daar op een uitgebreid juridisch steekspel over vraagstukken, die verband hielden met de toepassing van de Taft en Hartley-Wet, waarbij speciaal aandacht werd geschon ken aan de vraag of de nationale veilig heid of het welzijn der Verenigde Staten door de staking in gevaar werd gebracht, daar alleen op deze gronden eerder ge noemde Wet van toepassing kan worden verklaard. Advicaat-generaaï Rakin verklaarde dat het werk aan verschillende .program ma's voor de vervaardiging van raketten door de staking werd vertraagd. Na vier uur van argumentenuitwisseling werd de zitting van het hof verdaagd. Men acht het in welingelichte kringen waarschijn lijk dat het hof minstens twee dagen no dig zal hebben om de zaak te bestuderen en tot uitspraak te komen. De Westduitse minister van Financiën, Etzel, heeft aan de pers medegedeeld, dat de regering van plan is een lening van 2 miljard D.m. uit te geven om te voorzien in het tekort op de buitengewone begro ting. Van 5 tot 11 november zal de inschrij ving openstaan op een eerste tranche van 300 miljoen D.m. De tweede tranche, die groter zal zijn dan de eerste maar niet meer dan 500 miljoen D.m. zal bedragen, zal begin 1960 worden uitgegeven. Het Westduitse ministerie van Economi sche Zaken heeft in een gepubliceerd over zicht de verwachting kenbaar gemaakt dat het reële inkomen van Westduitsland in 1959 met 5 percent zal blijken te zijn ge stegen. Het ministerie verwacht voor 1960 een stijging met 4 percent. Het overzicht is opgesteld ten behoeve van de Organisa tie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.). Advertentie De ontwikkeling van de Nederlandse economie is volgens de Rijkspostspaar bank niet gunstig voor de gezinsbesparin gen. De prijzen voor een deel van de con sumptiegoederen, voornamelijk voedings middelen, liggen ten gevolge van de droog te op een relatief hoog niveau. De inko mens zijn slechts voor enkele groepen toe genomen. Het valt dan ook niet te ver wonderen, dat de besparingen bij de spaarbanken een licht dalende tendentie vertonen. Bij de Rijkspostspaarbank heeft dit in oktober nog niet tot een ontsparing geleid. Het bedrag van inleggingen lag nog 3 miljoen gulden boven dat van de te rugbetalingen, hetgeen iets lager is dan het voorgaande jaar. Bij de Rijkspostspaarbank werd in okto ber 1959 ingelegd 62,4 miljoen en terug betaald 59,5 miljoen, hetgeen een posi tief spaarverschil opleverde van 2,9 mil joen (vorige maand plus 10,1 miljoen en in oktober vorig jaar plus 6,8 miljoen). In 1959 is tot dusver bij de Rps. gespaard 143,7 miljoen tegen 107,5 miljoen in het zelfde tijdvak van 1958. Het inbrengoverschot bedroeg bij de Spaarbank voor de stad Amsterdam in ok tober 1.120.000 gulden. Dit resultaat werd verkregen in de laatste week van de maand, waarvan de wereldspaardag op 30 oktober alleen al 536.000 opleverde. In de drie eerste weken werden de spaarcij- fers ongunstig beïnvloed door het kopen van wintervoorraden. Reeds op 1 september bereikte het aan tal ingeschreven spaarders bij de Rijks postspaarbank de vijf miljoen. De R.P.S. heeft niet vastgesteld welke van de 600 tot 900 spaarders die er elke dag bijko men precies de vijf miljoenste was. Uit een overzicht, dat ter gelegenheid van deze mijlpaal in „Spaarcommentaar" het voorlichtingsorgaan van de R.P.S., gepu bliceerd werd, blijkt, dat het 22 jaar duur de voordat de R..S. het eerste miljoen haalde na de oprichting in 1881. Toen duur de het 23 jaar voordat het tweede miljoen ingeschreven was. Weer 19 jaar later kwam de R.P.S. op drie miljoen spaarders en zeven jaar later in 1952 werd de vier mil joen gehaald. Deze cijfers, gerelateerd aan de bevol kingsgrootte tonen, dat per 100 Neder landers er in 1903 19 een spaarbankboekje hadden. In 1926 was dit 27, in 1945 35, in 1952 39 en in 1959 44. Het gemiddelde te goed per inlegger bedraagt thans onge veer 450.-. De ministers voor de Burgerluchtvaart van de Belgische, Franse, Italiaanse en Westduitse regeringen zijn in Brussel te zamen gekomen teneinde de op 27 mei van dit jaar gesloten overeenkomst tussen Air France, T.A.I U.A.T., Sabena, Alitalia en Lufthansa, meer bekend onder de naam „Air Union", te bekrachtigen. „Air Union" laat de bestaande pool- overeenkomsten, waarbij bijvoorbeeld ook de Britsh European Airways, KLM en an dere maatschappijen betrokken zijn, bui ten beschouwing. Eerste doel van „Air Union" zal zijn om commercieel ten nauw ste te gaan samenwerken. Men heeft hier bij bijvoorbeeld op het oog de coördinatie van de reserveringen, dienstregelingen enz. Naar bekend zal „Air Union" op 1 april 1960 een begin met de uitvoering van de werkzaamheden maken, namelijk het ver werkelijken van de eerste fase, zoals deze door de commissies is uitgestippeld. 34. Het was voor Panda nu al de tweede keer, dat hij als muiter werd beschouwd en hij wist dus, wat er ging gebeuren. Maar voor Maitre Moutarde was de gang van zaken totaal nieuw en de arme kok raakte dan ook helemaal overstuur. „Waarom stoppen jullie mij in dit ka non?" jammerde hij. „D-dat is toch ge vaarlijk, St-straks gaat het n-nog af„Inderdaad" knikte de kapitein. M-maar dat is vreselijk!" schreide de kok. „Dit is toch geen behandeling. Zo iets doet men toch niet met een kunste naar!" Even heerste er een bedremmel de stilte. Toen vroeg een van de piraten op verlegen toon: Ehwaarom nietMaar de kapitein werd onge duldig en schreeuwde: „Geen geklets! Schiet op, mannen! Wie heeft er lucifers? Deze kok is helemaal geen kunstenaar. Hij is een prutser en zijn eten was snertMaitre Moutarde's angst maakte plaats voor een edele verontwaar diging. „Dat is ene belediging", schreeuw de hij. „En die zal ik niet nemen!" In laaiende woede richtte hij zich op en hij bekommerde er zich niet om, dat hij daar bij het kanon ernstig beschadigde. De directie van Furness' Scheepvaart en Agentuur mij. n.v. te Rotterdam deelt ons mede, dat door verschillende omstan digheden, onder andere tengevolge van de tot dusver ook in 1959 heersende ongun stige toestand op de vrachtenmarkt, de bruto-winst over het lopende jaar lager moet worden geraamd dan die over 1958. Echter mag worden verwacht dat, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, het eindresultaat over het boekjaar 1959 toch wel bevredigend zal zijn. In verband hier mede is in overleg met commissarissen be sloten eerstdaags tot betaalbaarstelling van een interim-dividend van 5%> over te gaan. Fiscale overeenkomst Nederland-Canada In Ottawa is een aanvullende conventie over inkomstenbelasting tussen Canada en Nederland getekend, die de bestaande regeling meer in overeenstemming brengt met andere internatio nale overeenkomsten op dit gebied. Advertentie REGENKLEDING en LEDEREN WANTEN AVADA HULPMOTORHUIS SCHAGCHELSTRAAT 19-24 - TEL. 17780 Ook voor uw onderdelen. Aanrijding. Een melkboer uit Hilleroed in Denemarken reed dinsdagmorgen vroeg - het was nog donker - tegen iets op. Hij stapte uit en ontdekte, dat hij een jon ge leeuw had aangereden. De melkboer werd kort daarop naar het ziekenhuis gebracht, waar hij behandeld werd voor een shock. De leeuw keerde onder bege leiding naar het circus terug, waaruit hij ontsnapt was. Volkswoede. Tien personen kwamen dins dag in de Indische industriestad Kan- poer om het leven toen een politiebu reau door een menigte werd aangeval len. Meer dan 24 anderen zouden zijn gewond. De menigte eiste uitlevering van een hoofdconstabel, die een ge trouwde vrouw met geweld uit haar wo ning had gehaald en haar op het bureau had mishandeld, althans zo werd be weerd. Beambte. In Bielefeld wordt een proces gevoerd tegen de vroegere Gestapobe- ambte Ewald Sedau, verdacht van moor op ongeveer honderdvijftig Poolse Jo den. In juli 1941 namen Duitse troepen een Joods vakantieverblijf in Augustow Polen, over. De bewoners werden eerst in de kelders van het gebouw opgeslo ten en later geëxecuteerd. Sudau ver klaarde aanvankelijk „slechts" verant woordelijk te zijn geweest voor 't trans port naar het executieterrein. Nieuwe zetel. Het gerechtshof van de Europese gemeenschappen (de E.E.G., Euratoom en de E.G.K.S.) is dinsdag officieel geïnstalleerd in een hypermo dern gebouw van vijf verdiepingen, dat door de Luxemburgse regering ter be schikking is gesteld. Het gebouw ligt in het hart van de stad Luxemburg. Tot dusver bevonden de bureaus van het hof zich in verschillende gebouwen. Nog maar niet. De Libanese regering heeft dinsdag besloten de gemeente raadsverkiezingen, die op 15 november hadden moeten beginnen, uit veiligheids overwegingen een jaar uit te stellen. Dinosauruseierschalen. In Oost-Kazach- stan, in het oostelijke deel van de Sow- jet-Unie, zijn ongeveer duizend stukken van dinosauruseierschalen gevonden. Het is de eerste maal dat in de Sovjet- Unie overblijfselen van deze dieren zijn aangetroffen, die 60 miljoen jaar gele den zijn uitgestorven. Grootste. Van de Vicker's Armstrong werf is heden de „Oriana". een passagiers schip van 40.000 ton van de Oriënt Lines te water gelaten. Het is het grootste pas sagiersschip, dat in Engeland gebouwd is sedert de Queen Elizabeth 20 jaar ge leden. Het schip werd gedoopt met Cali- fornische, Australische en Franse wijn, om de wereldroute van dit schip, dat eind van dit jaar in dienst komt, te sym boliseren. Kijkers. Deense, Zweedse en Noorse des kundigen en chirurgen maken een ex cursie door het Philipsbedrijf in Eindho ven om vast te stellen of kleurentelevi sie voor onderricht in Scandinavische ziekenhuizen bruikbaar is. De Philips- fabrieken hebben deze groep uitgenodig het nieuwste materiaal op dit gebied te komen bezichtigen. De Deense doktoren hebben belangstelling voor het grote scherm van Philips en hopen op instal latie van kleurentelevisie in de operatie zaal van het ontworpen nieuwe staats- ziekenhuis te Kopenhagen. Gesprek. Volgens het te Beiroet verschij nende Arabische blad „Al Kifah" heb ben koning Saoed van Saoedi-Arabië en koning Hoessein van Jordanië enkele da gen geleden in het geheim een gesprek gehad over 't communisme in Irak. Ook zou van gedachten zijn gewisseld over de recente verklaring van de Jordaanse vorst, dat hij bereid was Irak te helpen tegen het communisme. Inmiddels is de Sjah van Perzië in Jordanië aangeko men. Uitgeweken. De Mangalen, een van de grootste stammen in Afghanistan, zijn in opstand gekomen tegen de regering van Afghanistan. Meer dan 2.000 leden van de stam hebben hun toevlucht in Pakis tan gezocht, aldus is zondag te Karatsji officieel bekendgemaakt. Als gevolg daarvan hebben vliegtuigen uit Afgha nistan boven Pakistan gevlogen. Handdrukken. Een 19-jarige Engelse stu dent in de economie, Stephen Rowlinson heeft te Nottingham 9.001 mensen de hand gedrukt en hiermee het record van de Amerikaanse president Theodore Roo sevelt verbeterd, die in 1907 ambtshal ve op een dag 8.530 handen drukte. Row linson had voor zijn prestatie tien uur en tien minuten nodig. Hij klaagde over een stijve arm. Het K.N.M.I. deelt mede: Het front, dat in de nacht van dinsdag op woensdag ons land binnendrong, veroorzaakte op de meeste plaatsen enige regen. Het wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge druk die tijdelijk enkele opklaringen brengt. Het weer wordt daarna echter op nieuw verstoord door een depressie, die in een snel tempo om een zeer krachtig hogedrukgebied op de oceaan heen naar de Noordzee wordt gevoerd. Het centrum ervan bevond zich vanmorgen om 7 uur tussen IJsland en Schotland. Verwacht wordt dat de depressie dicht langs ons land zal koersen waarbij opnieuw regen zal vallen en waarbij de wind, na aanvan kelijk naar zuidwest gekrompen te zijn, later ruimt naar noordwest en tot krachtig en aan de kust wellicht tot hard toeneemt. Een volgende, veel actievere depressie volgt waarschijnlijk een zelfde koers via WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen binnen- en buitenland Neerslag, laatste 24 uur. Ï'C JS E "w e S3 Donderdag 5 november Zon op 7.40 uur, onder 17.06 uur. Maan op 12.26 uur, onder 21.38 uur. 7 nov. 15 nov. 23 nov. 30 nov. Maanstanden 14.23 uur eerste 10.42 uur 14.03 uur 9.46 uur kwartier, volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 4 november Hoog water 5.42 en 18.01 uur. Laag water 1.24 en 13.41 uur. Donderdag 5 november Hoog water 6.30 en 18.50 uur. Laag water 2.09 en 14.27 uur. Den Helder regen n 10 5 Ypenburg regen n 11 0,6 Vlissingen regen n 11 1 Eelde regen nnw 10 2 De Bilt regen n 10 2 Twente motregen windst. 11 0,1 Eindhoven regen nnw 12 0 Zd Limburg zwaar bew zzw 12 0 Helsinki geheel bew z 7 0,1 Stockholm geheel bew z 10 0 Oslo nalf bew. windst. 11 11 Kopenhagen zwaar bew zzw 10 0 Aberdeen regen zzw 9 0,5 Londen onbewolkt wnw 12 3 Amsterdam regen nnw 10 2 Brussel regen n 11 0.1 Luxemburg licht bew. n 9 0 Parijs geheel bew windst. 13 0 Bordeaux zwaar bew. wzw 15 2 Grenoble onbewolkt windst. 12 0 Nice licht bew. nnw 16 0 Berlijn geheel bew. z 10 0 Frankfort mist windst. 11 0 München mist windst. 7 0 Züricn geheel bew wzw 5 0 Genève geheel bew. windst. 8 0 Locarno onbewolkt windst. 13 0 Wenen geheel bew. nnw 11 0 Innsbruck onbewolkt wzw 10 0 Athene zwaar bew windst. 23 Rome onbewolkt 0 18 0 Ajaccio onbewolkt ono 18 0 Madrid geheel bev n 17 0 Mallorca half bew. n 21 0 Belgrado regen n 11 14 Lissabon onbewolkt nw 10 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2