brïitfa =tarwe r Bonn ontkent controverse Adenauer-De Gaulle Hoffelijk telefoneren Niemand de deur uit zonder een Brinta-ontbijt! Pesquet levert het wapen van de aanslag op Mitterrand in BOTERSCHANDAAL IN DE BONDSREPUBLIEK Anti-Amerikaanse rel in de Panamakanaalzone ^Hoe is het ontstaan?^ Israels buren Er zou kortsluiting zijn ontstaan over „NA VO-directorium van drie ^Qraatóteel 3 Van dag tot dag j Tweede piloot deed niets bij duik van Boeing Verzet tegen opheffing van de onschendbaarheid Overleg over grondwet voor Cyprus hervat Geen vervolgmg tegen lynchers van Parker? Prinses Desirée op bal Vijfduizend ton wordt vermoedelijk om speculatieve redenen achter gehouden de Eerste Kamer begint aan begrotingsdebat Dit woord: KLUCHT WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 Israel zal zich elke vrijheid van hande len voorbehouden voor het geval de Vere nigde Arabische Republiek in de Iraakse aangelegenheden tussenbeide komt. Deze verklaring van premier Ben Goerion doet sterk denken aan een eerdere verklaring van die strekking, alleen gold deze toen Jordanië. Zij werd afgelegd toen koning Hoesseins regime in deze kunstmatige staat wankelde onder de felle agitatie en ondermijnende activiteit van Nassers agenten. Wat nagenoeg alle waarnemers ver wachtten gebeurde niet: terwijl de dyna stie der Hasjemieten in Irak werd ver zwolgen door een revolutie, bleef het ko ninkrijk Jordanië staan en het zag zelfs kans zichzelf te verstevigen. Velen hebben dit toegeschreven aan het merkwaardige indirecte patronaat van zijn vijand Israel. Immers, de dreiging van een nieuwe Isra ëlische bliksemactie ingeval het bewind in Jordanië zou worden omvergeworpen, heeft zeker haar betekenis gehad bij het uitblijven van een pan-Arabische coup in Jordanië. Dat Israel zich bij dit dreige ment zeker niet als beschermer van ko ning Hoessein heeft willen opwerpen maar hierbij geleid werd door de meest elemen taire motieven van lijfsbehoud zal ieder, die de ligging van Jordanië kent, testond duidelijk zijn. Maar waarom thans een dergelijke scherpe verklaring aangaande Irak, dat voor Israel ergens ver achter Syrië en Jor danië ligt? Er moet wéér iets zijn, waar door Israel zich direct bedreigd voelt; maar is dat werkelijk de toestand in de jonge republiek Irak? Gelooft Ben Goerion in de mogelijkheid van een succesvolle actie van de V.A.R. tegen Irak? Wij zijn geneigd te geloven, dat Israels bezorgdheid nog steeds hetzelfde land geldt: Jordanië. De positie van dat land is van nog beslissender betekenis voor Isra els veiligheid geworden, dan zij reeds was. Immers, inmiddels zijn Syrië en Egypte in een federatie, de Verenigde Arabische Republiek, verbonden. De benoeming van de Egyptische opperbevelhebber Amer tot Nassers gemachtigde in Syrië dezer dagen was de jongste uiting van de verbonden heid van Egypte met dit land aan Israels noordgrens, welke bezwaren de economi sche integratie voor Syrië dan ook mag hebben. In Syrië ontdekte men Nasser als de aangewezen beschermer tegen het com munistische opdringen; in die nieuwe kwaliteit sloeg hij later ook alarm ten aan zien van Irak. En de praktijk leerde hem, dat de strijd tegen het communisme een andere, hem zeer welgevallige functie had, namelijk voor het verenigen der on derling verdeelde Arabische buurlanden. Zo kon het gebeuren, dat koning Hoessein van Jordanië, die voor kort het doelwit was van de scheldkanonnades van radio- Caïro, thans reeds half en half in een bondgenootschap met Nasser zit tegen Irak. De monarch en de revolutionair heb ben elkaar gevonden in de strijd tegen het communisme. En dit kan Israel niet anders dan ver ontrusten. Jordanië is altijd het ontbre kende deel geweest van Nassers strop om de hals van Israel. De verdeeldheid dei- Arabische landen rondom was altijd de beste garantie tegen een gezamenlijke inval in Israel. Dat Nasser thans al zijn aandacht aan Irak wijdt kan mede zijn bedoeld om Jordanië, dat hij op een sub versieve manier niet in zijn kamp kon krijgen, thans aan dit lijntje in te palmen. En wanneer dat gelukt, heeft hij de strop om Israels hals tóch gesloten. Dat is de voor Israel bedenkelijke kant van Nassers strijdkreet tegen het communisme. Van onze correspondent in Bonn) In Bonn gonsde het gisteren van ge ruchten over tegenstellingen tussen bonds- kandelier Adenauer en de Franse presi dent De Gaulle. Op een persconferentie deelde de regeringsperschef Von Eek- hardt 's middags mee, dat Adenauer zijn secretaris dr. Bach het afgelopen week einde een brief voor De Gaulle had mee gegeven, waarvan de inhoud strikt ge heim wordt gehouden. Van C.D.U.-zijde werd 's avonds meegedeeld, dat in de boodschap het Westduitse standpunt in zake de Oder-Neisse-lijn nog eens uiteen gezet zou zijn. Von Eckhardt verklaarde met nadruk, dat het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken bij de opstelling van de brief is gekend. Von Eckhardt kon echter niet ontkennen, dat op een hoogst persoon lijke wijze de correspondentie tussen de leidende staatslieden geschiedt. Er is sprake van een soort „top-diplomatie" over de hoofden van de ministers van Buitenlandse Zaken heen. Het gevaar dat hierin schuilt, zo zegt men te Bonn, is dat door de al te per soonlijke stijl van deze nieuwe diplomatie mogelijk tegenstellingen wel eens al te scherp uit de doeken kunnen komen. Te Bonn is van de C.D.U.-zijde gezegd, dat het in Adenauers brief om het volgen de gaat: Ten eerste: de Oder-Neisse-lijn, de hui dige grens tussen Oost-Duitsland en Polen, welke Bonn niet wil erkennen, omdat de vaststelling van de nieuwe Duitse grenzen volgens de Wëstduitlfrs bij een vredes verdrag met een Verenigd Duitsland dient te geschieden. Van Franse kant is de af gelopen maanden zowel door De Gaulle als door minister-president Debré medege deeld, dat Parijs de Oder-Neisse-lijn wel degelijk als definitief beschouwt, hetgeen te Bonn ongerustheid heeft veroorzaakt. Ten tweede: Adenauer zou De Gaulle ook geschreven hebben over de Europese eco nomische samenwerking in de E.E.G. en over de mogelijke uitbouw daarvan. Daarmede is deze brief nog niet afge daan. Niet voor niets vond de Franse am bassade te Bonn het nodig tegen te spre ken dat er Frans-Westduitse tegenstellin gen zouden bestaan. Die tegenstellingen gaan volgens te Bonn circulerende be richten over de volgende punten: 1. Adenauers deelneming aan de weste lijke topconferentie van 19 december te Parijs. Van Franse zijde wenst men een beperkte deelneming van de bondskanse lier bij dit overleg tot de agendapunten, „Berlijn" en „Duitse vraagstuk". De Fransen zouden daarbij koel over deze Westduitse deelneming hebben gesproken, bij wijze van vriendelijkheid jegens Bonn In de Westduitse hoofdstad werd welis waar gezegd dat Adenauer op 19 decem ber te Parijs alleen aanwezig zal zijn bij de behandeling van de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk en dat hij geen recht streeks belang heeft bij de'bespreking van de Aziatische vraagstukken, maar het is bekend dat de bondskanselier wel zeker geraadpleegd wenst te worden inza ke de ontwapening al was het maar dat hij bevreesd is dat het Westen met de Sov jet-Unie tot een akkoord zou komen over een tijdelijke begrensde ontspanning in de WASHINGTON (UPI) —Het Ameri kaanse bureau voor de burgerluchtvaart heeft dinsdag een uitleg gepubliceerd voor de val van 8.100 meter, die een Boeïng 707-verkeersstraalvliegtuig van de Pan Amerikcan met 119 passagiers aan boord op 3 februari maakte boven de Atlantische Oceaan. Het bureau wijt deze grote val aan de onoplettendheid van de tweede pi loot Samuel Peters. De eerste piloot was niet in de cockpit aanwezig, toen de auto matische piloot uitviel en het toestel begon te dalen. Had Peters goed op de instru menten gelet, dan had hij dadelijk een eind kunnen maken aan de val, aldus het bu reau. (De Pan American strafte Peters na dit ongeluk met een vliegverbod van zes maanden. Hij is nu met pensioen gegaan.) (Van onze correspondent in Parijs) De vroegere poujadistische afgevaar digde Robert Pesquet, die een aanslag pleegde op de oud-minister Mitterrand, of tenminste op diens auto, heeft gisteren bij de Parijse rechter van instructie Braunschweig de mitrailleur ingeleverd, waarmee de schoten in de nacht van 15 op 16 oktober in Parijs werden gelost. Tot nu toe had Pesquet geweigerd zowel de naam te noemen van de eigenaar van de auto, waarmee hij Mitterrand achter volgde als de herkomst te verklaren van dit verboden wapen. De juistitie, die ge dreigd had Pesquet indien hij zwijgen bleef onmiddellijk achter de tralies te zetten, hoopt nu ook de eigenaar van de auto en de mitrailleur, de handlangers van de aanvaller, op het spoor te zullen komen. De politie heeft de laatste dagen ver schillende getuigen verhoord, onder wip een Nederlands meisje, dat op de avond van de aanslag de mitrailleui'schoten had gehoord, maar veel nieuw licht hebber» ook haar verklaringen niet gebracht in een zaak, die haar mysteries niet gemak kelijk prijs geeft. In politieke kringen weet men te vertel len, dat Mitterrand zich bij het aanstaan de debat in de Senaat niet zonder meer zal neerleggen bij het verzoek van de jus titie om zijn parlementaire onschendbaar heid op te heffen. Volgens Mitterrand, die vroeger minister van Justitie was, zou de grief waarop het verzoek gebaseerd is dat hij het politie-onderzoek, willens en we tens, op een dwaalspoor had gebracht door zijn ontmoetingen met Pesquet te verzwijgen van voldoende grond zijn ont bloot. Indien Mitterrand deze debatten inder daad zou aangrijpen om zich publiekelijk tegen de vele aantijgingen, waaraan hij bloot staat, te verdedigen, dan is de kans niet uitgesloten, dat de sluier over deze geheimzinnige moordaanslag met politie ke verwikkelingen iets verder wordt op gelicht. Niet alleen voor de goede naam van de senator over de avonturier Pesquet kan men gevoeglijk zwijgen maar voor al ook voor het aanzien van Frankrijk, zal men het slechts kunnen toejuichen wan neer beide partijen eindelijk ook eens in het openbaar zouden worden geconfron teerd. (UPI) Een verzoek van Pesquet een vervolging wegens laster tegen Miterrand in te stellen is afgewezen. De documenten die hij overlegde waren niet van dien aard dat zij een vervolging rechtvaardigden. Vorige week is Mitterrand in het kantoor van rechter Braunschweig geconfronteerd met de man die volgens zijn eigen zeggen hem trachtte te vermoorden, Abel Dahu- ron. „Haat u mij", zo vroeg Mitterrand hem. „Ik mag u niet", antwoordde Dahu- ron. „Ik haat u evenmin, maar ik ben een patriot". NICOSIA (Reuter) De Grieks-Turkse besprekingen over een nieuwe grondwet voor Cyprus zijn maandag te Nicosia her vat. Zij werden 21 oktober door aartsbis schop Makarios afgebroken, nadat berich ten waren ontvangen over een Turkse po ging om met een boot wapens Cyprus bin nen te smokkelen. Acht dagen later stem de Makarios in met hervatting van het overleg. 99 wereld ten koste van de Bondsrepubliek. De Fransen willen voorts, in tegenstel ling tot Adenauer, een topconferentie met Kroesjtsjev niet alleen over de ontwape ning, maar ook over Berlijn. Uitsluiting 2. Te Bonn overheerst de vrees dat De Gaulle dr. Adenauer wil uitsluiten omdat op deze wijze het „directorium van drie" (Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten) zal worden gevormd, dat volgens Parijs de gehele westelijke poli tiek behoort te leiden. Het is de derde maal in korte tijd dat te Bonn gesproken wordt over controver sen tussen Adenauer en zijn bondgenoten. Met de Britse premier Macmillan ging het geschil over de Europese economische sa menwerking en de geografische beperkte ontwapening in Europa, met de Amerika nen, volgens inmiddels tegengesproken be richten, over de topconferentie, en nu met de Fransen over het westelijke over leg. Dramatiseren doet men in Bonn de ze tegenstellingen niet. Men gelooft dat er op 19 december meer overeenstemming tussen Eisenhower, Macmillan, De Gaulle en Adenauer zal zijn dan thans, nu de zienswijzen via een biizondere diplomatie ke stijl nog maar op elkaar worden afge stemd. POPLARVILLE (UPI) De geheel uit blanken bestaande commissie in Poplar- ville. die tot taak had te onderzoeken of er grond was aanklachten in te dienen te gen bepaalde personen naar aanleiding van het lynchen van de neger Mack Char les Parker, die op 25 april door een aan tal blanken uit zijn cel gesleurd werd en later vermoord werd teruggevonden, heeft haar verhoren dinsdag beëindigd. Donder dag zal zij verslag uitbrengen. De verhoren en besprekingen geschied den achter gesloten deuren en in de grootst mogelijke geheimhouding, maar naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, heeft zij geen reden gezien aanklachten in te dienen tegen bepaalde mensen. De federale recherche, die destijds een onderzoek instelde naar deze geruchtma kende lynchpartij, had over haar bevin dingen een rapport samengesteld waarin naar verluidt een aantal verdachten ge noemd werden. De federale recherche diende zelf geen aanklachten in, omdat geen federale wetten waren overtreden en de verdere behandeling dus diende te ge schieden door de staat Mississippi. Naar verluidt heeft de jury bij haar onderzoek echter niet van dit rapport gebruik ge maakt. Parker was een 23-jarige neger, die in de gevangenis van Poplarville was opgesloten op verdenking van aanranding van een blanke vrouw, die in verwachting was. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE iDat "brutale rinkelkereltje „telefoon." moeten we voor- -fL zichtig- hanteren! Bijvoorbeeld: bedenk, vóór U hem in ander mans huis laat „lawaaien", of het tijdstip van opbellen juist is. Belt U een kampioen zondag- morgen-luieraar? Gun hem zijn wekelijkse weelde, bel 's mid dags! Belt U een dokter? Doe het niet tijdens zijn spreekuur. Belt U vroeg-onder-de-wol- voorstanders? Doe het dan vóór negenen 's avondsDan bent U, ook via de telefoon, een welkome gast! Weet U wat óók getuigt van een hoffelijke geest? Als U Gladstone sigaretten presenteert! Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt! Prinses Desirée van Zweden heeft als eregaste een studentenhal in Uppsala bijgewoond, waarop zij zich best ver maakte. De foto toont de prinses tijdens het zingen van een studenten lied, hand in hand met Folke Bohlin, president van de studentenvereniging van Uppsala. VOORNAAM EN AANGENAAM STUKS F t.- (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse boerenbond heeft mee gedeeld dat het een raadsel is waar vijf duizend tön bóter is gebleven. Men ver moedt dat boterspeculanten de vijf mil joen kilo ergens in het geheim hebben op geslagen in de hoop er bij nog sneller stij gende prijzen dan de laatste weken een grote winst mee te maken. De Bondsrepu bliek is voor haar botervoorziening zeker afhankelijk van import uit Nederland en Denemarken, maar toch in de eerste plaats van de binnenlandse produktie, die in oktober 26.300 ton groot was. De invoer beloopt per maand ongeveer tienduizend ton. Sedert weken is de Westduitse import- handel niet iri staat in het buitenland bo ter te kopen wegens de hoge prijzen. Men verwijt de regering en de handel dat zij een verkeerde marktpolitiek hebben ge volgd. Toen in de afgelopen zomer de boter in ons land voor 4,15 gulden per kiló werd aangeboden, vonden de Duitsers dat te duur. Bëgin oktober was de Nederlandse prijs over de vijf gulden, thans tot boven de zes gulden. De importeurs en de han del wordt nu verweten dat zij de afgelo pen zomer, onder meer in ons land, geen boter hebben willen kopen. De consu ment verwijt men dat hij de stijgende prijzen zonder meer slikt. Thans is er voor de prijs, waarvoor de Duitsers bo ter in het buitenland willen kopen, geen kilo in Nederland en Denemarken te vin den. Deze verwarring op de botermarkt is vergroot door een mysterieus bericht, dat de boterprijs voor de consument met 25 pfennig verhoogd zou worden tot 6.80 mark (6,10 gulden) per kilo. Vorige week vrijdag kwam bij vele boterverkoopkanto- ren in de Bondsrepubliek een telexbericht binnen, zogenaamd afkomstig van het door de boerenbonden gecontroleerde melk-, vet- en eierenkantoor te Hamburg. Het bericht meldde dat de verkoopsprijs voor boter vanaf deze dag 6,80 mark per kilo bedroeg. Diezelfde dag bleek even wel dat het Hamburgse kantoor dat be richt niet had doorgegeven: de prijs van het melkkantoor was en bleef 6,55 mark. Maar hoewel Hamburg alles probeerde om de mystificatie tot haar juiste propor ties terug te brengen, nam de Keulse no teringscommissie, die de ambtelijke note ring van de boterprijs ten slotte bepaalt, het valse bericht over en weigerde het daarna te corrigeren. De prijs blijft tot vrijdag 6,80 mark. Men zoekt nog steeds naar de afzender van het telexbericht dat de boterellende in West-Duitsland nog heeft vergroot. De politie verdenkt alle botergroothandela- ren in de Bondsi-epubliek, die ten eerste de beschikking hebben over grote boter- voorraden, ten tweede een telexapparaat bezittenZij worden ervan verdacht valselijk de boterprijs omhoog te hebben gedreven om door snelle verkopen grote winsten te boeken. Bij hen zitten, aldus de boerenbond, ook de verdwenen vijfdui zend ton boter. Wateler-vredesprijs. De Carnegie- stichting te 's-Gravenhage heeft de Wateler-vredesprijs voor 1959 toegekend aan de Stichting opbouwfonds Jeugdher bergen in Nederland, uit waardering voor haar streven, het in de oorlog verwoeste net van jeugdherbergen in Nederland weer te herstellen en aldus mede te wer ken aan de voor de internationale toe nadering belangrijke bevordering van het contact tussen de jongeren in de ver schillend^ landen. PANAMA (Reuter) Eenheden van de Amerikaanse politie in het door de Ver enigde Staten beheerde gebied van het Panamakanaal moesten dinsdagavond in volle uitrusting optreden tegen jongelui, die hadden deelgenomen aan een mars door Panama City bij gelegenheid van de onafhankelijkheidsdag. Met traangas en waterstralen werden de groepen uiteen gedreven, die met stenen naar de politie agenten wierpen en beledigingen schreeuw den. Drie agenten zfjn gewond en twee van de jongelui zijn gearresteerd. Onder de menigte, die het incident, dichtbij de grens van de V.S.-zone gade sloegen. waren duizenden kinderen, die in parade-uniformen waren gestoken. Bij de onafhankelijkheid van Panama in 1903 werd een overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Panama getekend, waarin de Verenigde Staten het beheer over de Kanaalzone verkregen. Volgens een van de verdragartikelen hebben de Verenigde Staten het recht alle rechten en gezag uit te oefenen binnen de om grenzingen van de zone, „die de Verenigde Stalen beherenalsof zij de soevereini teit over het gebied bezitten". Panamese nationalisten hebben betoogd, dat het „alsof" in de verdragstekst aan toont, dat de Verenigde Staten in feite de soevereiniteit over de Kanaalzone niet be zitten. Een nationalistisch parlementslid (Aquilino Boyd) heeft aangedrongen op een „vreedzame invasie" in de Kanaal zone „teneinde de Panamese soevereiniteit te herstellen". In Panama City werd een treinwagon in brand gestoken en de Amerikaanse vlag van de ambassade neergehaald. Het State Department heeft geprotes teerd tegen een schending van de Ameri kaanse vlag in de Amerikaanse zone eer der op de dag en tegen de schade, die werd aangericht aan de gebouwen van de Amerikaanse ambassade en de Amerikaan se voorlichtingsdienst, die even buiten de Kanaalzone gevestigd zijn. Hoef ik niet? Ik heb ze alweer gezien, de suikerbees ten, de muizen, de kikkers en de sinter klazen van chocola met zilverpapier er om! En ik ben nu nog zo moe van de vorige Sint Nicolaas, toen ik veertig ge dichten gepleegd heb. Ik zie er als een berg tegen op en 11 november komt-ie al aan. Heus, ik ben niet saai, maar ik heb er dit jaar toch zó genoeg van!! Toen de kinderen klein waren, deed ik mee uit de grond van mijn hart: ik zong uit volle borst voor de kachel, ik heb ge strooid, verteld, voorgelezen, schoenen gevuld en door schoorstenen gebruld. Maar nu vind ik alles zo vermoeiend en zo geforceerd en zo duurHet erge is, dat je er niet met goed fatsoen onder- uit kunt. Als je zegt: „Jongens, ik sla het dit jaar eens over", verslijten ze je voor een zuurpruim, een gierigaard, een huile balk, of voor iemand die niet van het le ven weet te genieten. Ik kan zelfs niet toegeven dat ik helemaal niet geniet, als het hele huis één grote chaos van kran ten, dozen (met niks erin), touwtjes en elastiekjes is. „Luister eens, als we dit jaar nou eens naar de bios gingen?" „Hè nee, dat is afgrijselijk, hoe kun je zo iets nu voor stellen?" „Als we eens normaal deden en elkaar gewoon een cadeautje gaven?" „Jakkes, wat is daar nou aan? Het is geen verjaardag. Nee hoor, we moeten twee uur aan het uitpakken zijn en we moeten drie weken tevoren al gaan in pakken". Ik ken dat, alle kasten moeten per se op slot, zodat je nergens bij kunt en op springen staat van ergernis. Lekker geheimzinnig moet het wezen, drie weken lang. Als jullie eens wisten, hoe zenuwslopend die geheimzinnigheid is, en zo irriterend„En je maakt toch weer gedichten, hè Mam? Ik heb ze nog allemaal bewaard van al die jaren. Het is om erin te blijven van het lachen. Doe je 't wéér en verzin je weer zulke gekke surprises, Mam? Ben je al bezig en heb je al een idee voor versjes in je hoofd? Weet je nog van al die aardappels met groene zeep en die ingepakte eier kolen, die we intrapten op het kleed en dat er toen limonade overheen viel? Wat hebben we gelachen, en die poppen die we voor elkaar maakten! Ik knik moedig maar vraag mezelf af: Moet het nou beslist wéér? Het is haast nog zomer. In mijn verbeelding heb ik nèt de houtwol van verleden jaar opge veegd. Moet ik nu alweer al hun mense lijke deugden en feilen gaan bedichten? En ik héb alles al gedaan, ik weet niets meer. Hebt u dat nou ook, lieve lezer? Bent u ook Sinterklaas-beu? Of ligt het aan mij? Je zou moeten kunnen zeggen: „Hoef ik alsjeblieft niet mee te doen, dit jaar?" In plaats daarvan zeg je: „We maken er weer een echt gezellig avondje van!" Marianne van Raait Advertentie Zó uit het. pak in de bordenI De Eerste Kamer heeft dinsdag een kor te vergadering gehouden, waarin een groot aantal wetsontwerpen zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen, onder andere het wetsontwerp tot goedkeuring van de beschikking van 7 ja nuari, waarbij de vervroegde afschrijving werd gewijzigd. De heer P. C. Elfferich (A.R.) te Delft werd bij de aanvang der vergadering ge- installeerd als lid der Eerste Kamer als opvolger van de heer M. Ruppert. Dinsdag 10 november begint de Eerste Kamer aan de algemene politieke beschou wingen over de rijksbegroting. Het woord klucht is verwant met het werkwoord klieven: splijten en bete kent dus eigenlijk: het afgespletene, het deel. Het wordt gebruikt voor: gedeelte der burgerij, buurtschap, afgezonderde troep vogels. Maar de gewoonste bete kenis is toch die van: dwaas toneelstuk. Vroeger speelde men zulk een klucht altijd na een ernstig stuk en daardoor heeft men wel gemeend dat klucht een verkorting zou zijn van: sotte clucht in de betekenis: het dwaze deel van de ge hele voorstelling. Men behoeft echter slechts naar het Frans te kijken om in te zien dat deze verklaring nodeloos in gewikkeld is. In het Frans immers be tekent la pièce zowel: het deel als: het toneelstuk. Zo zal klucht ook de beteke nis: toneelwerk (van een bepaald ka rakter) hebben gekregen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3