Premier Ben Goerion waarschuwt Nasser Nog steeds ontsieren bunkers de IJmuider duinen Havenberichten Kijk Uit duidelijk zwakker dan sterke VVV-ploeg sterke kinderbril IJmond-agenda KRIJGER Wasmachines - Centrifuges WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 5 Monsterlijke oorlogsherinneringen BOUWSTENEN Veertigjarige trouw werd koninklijk beloond LOENDERSLOOT Examens Dr. Jef Last over Japan Verenigingsraad op stapel in Heemskerk Touwtrekken met auto's Pastoor Goes begraven Burgerlijke Stand van Velsen Gemeentesecretaris Schram viert jubileum Opticiën DE BOER Werk voor ontheemden trekt belangstelling Kerkelijk Nieuws GASGEYSERS EN GASFORNUIZEN VELSEN-IJ MUI DEN BEVERWIJK Requiem-mis in Beverwijk voor de Hongaren Handen af van Irak De stormwind waait over de zandvlakte. Jaagt een snijdend zandgordijn voor zich uit. Af en toe ranselt een hevige regenbui het zand tegen de grond. Na een regen giert de wind met onverminderde kracht voort. De bovenste zand korrels worden droog gewaaid. Als het water hen niet meer aan hun soortgenoten kluistert beginnen zij te rollen. Steeds sneller, steeds sneller. Tot de wind hen van de grond graait en in duizelingwekkende vaart meevoert. Soms stuiten de korrels Tegen een obstakel op de grond. Dan vormt zich een zandheuveltje waarover andere korrels zich voortrappen. Tot ook zij ergens machteloos neer vallen. Buiten het bereik van de wind. LANGS DE ZANDVLAKTE loopt een smalle weg. Regelmatig dreunen zware vrachtauto's met zand er overheen. De banden drukken kuilen in het wegdek. Soms slippen zij eraf en trekken diepe sporen in het zand naast de weg. De motor brult harder terwijl hij zijn last uit de rulle grond trekt. De uitlaatpijp spuwt blauwe walm uit. In de tochtige kabine omklemt de chauf feur het stuurrad. Een van zijn koude voe ten drukt op het gaspedaal, de andere staat naast het koppelingspedaal op de vloer. Het ruikt in de kabine naar ver schaalde rook. Het gloeiende puntje van het „zware sjekkie" van de bestuurder is het enige warme in de kabine. Toch zijn de zijruiten van binnen beslagen. Aan de buitenkant kleven ontelbare regendrup pels. De ruitenwissers leveren onverdro ten strijd tegen de stromen regenwater die langs de voorruit lopen. Driftig zwie pen zij heen en weer. Als de bestuurder een zijruit schoon veegt met zijn mouw en een blik opzij werpt ziet hij de in regen en zand verva gende donkere vormen van bunkers op de zandvlakte. Dan stopt hij. In de spiegel heeft hij een paar jongens gezien die ach ter de wagen aanhollen en proberen er aan te gaan hangen. Mompelend werkt hij zich naar buiten. De jongens maken zich uit de voeten. Een eindje rent de chauffeur achter hen aan. In de koude ka bine zijn zijn benen verstijfd. Hij moet het opgeven. Vloekend, nat en verkleumd klimt hij weer naar binnen. De motor be gint te ronken. De auto kruipt verder. In de richting van de bunkers verdwijnen de jongens. Bunkers splijten AAN DE BUNKERS rukt de wind. Woelt in het zand onder de hoeken. Blaast het zand onder het beton weg. Steeds groter wordt de kuil. Iedere meegevoerde korrel maakt hem dieper. Onstuitbaar gaat de wind voort zijn geniepig sloperswerk te voltooien. Ondergraaft de bunkers. Tot een scheurend en schuivend geluid zich mengt met het regengekletter, het ritselen van het schurende zand tegen de bunkermuren en het huilen van de wind. De bunker splijt uiteen, van boven naar beneden. De ene helft zakt omlaag in de door de wind ge graven kuil. Wankelend houdt de andere helft zich overeind. Met hun afgebrokkel de randen lijken de gespleten muren op kaken met stompe tanden. Hongerig maar machteloos sperren zij zich open naar de laag jagende regenwolken. Advertentie UW DEALER MARKTPLEIN GROENEWEG 51 Bijn.i anderhalve eeuw van werkzaam heid bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. in drie generaties is dinsdag door de heer P. A. Rozemeijer, die onder grote belangstelling zijn veertig jarig arbeidsjubileum bij dit bedrijf heeft gevierd, afgesloten. Deze bijzondere gedenkdag voor de heer Rozemeijer en zijn familie begon met een hartelijke ontvangst op het raadhuis van Velsen, waarbij de heer J. H. Smidt van Gelder jr. bedrijfsdirecteur, mede aanwe zig was. Onder hartelijke bewoordingen zei de heer H. de Boer, loco-burgemeester, die burgemeester mr. M. M. Kwint wegens vakantie verving, dat de jubilaris door zijn langdurige trouw aan één patroon grote waardering heeft gevonden, waarom hem de koninklijke onderscheiding met de bron zen eremedaille van de Orde van Oranje Nassau is toegekend. Met de heren ir. G. A. Schoonkind, hoofd technische Dienst en ir. J. C. Coops, bedrijfsingenieur van de mechanische werkplaats, verzamelde het gezelschap zich vervolgens in het directiekantoor. De heer Smidt van Gelder vertolkte de gevoelens van erkentelijkheid en waardering voor de langdurige trouw van de wegens zijn vak manschap als eerste bankwerker-monteur geziene jubilaris, die zijn gehele loopbaan in de atdeling centrale heeft doorgebracht. De uitstekende verdiensten werden door de directie erkend met de aanbieding van een enveloppe met inhoud, de draag- medaille van het eremetaal en schriftelijke gelukwensen van de hoofddirectie, waarbij mevrouw Rozemeijer een foto in lijst van haar man kreeg. De langdurige trouw vond erkenning in de aanbieding van het ver erend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, met de grote zilveren legpenning. Als bijzonderheid deelde de jubilaris mede nog de zilveren penning voor zestig jarige trouwe dienst bij de vennootschap van zijn grootvader te bezitten. Ook zijn vader kreeg bij een veertigjarig jubileum bij Van Gelder Zonen een dergelijk ere metaal. Een respectabel aantal dienstjaren dus van vader op zoon. In gebouw „Concordia" noemde ir. Coops de heer Rozemeijer een zeer gewaardeerde kracht. De heer H. Andrea schonk na een hartelijke toespraak namens het jubileum comité een enveloppe met inhoud en aan mevrouw Rozemeijer bloemen. De heer D. Visser, voorman van de onderhoudsafde- ling in de centrale, kon roemen op de bij zondere samenwerking van de jubilaris, waarna de bedrijfschef van de centrale, de heer J. D. Kist de Ruyter grote lof had voor de hoedanigheden en het vakman schap van de heer Rozemeijer, die in zijn woning aan de Hagelingerweg 90 te Sant poort nog vele blijken van belangstelling mocht ontvangen. Zo moet het ongeveer tien dagen gele den zijn gegaan op de zandvlakte aan de voet van de IJmuider duinen aan het ein de van de Strandweg, aan de zuidwest zijde. Een stuk of zes monsterlijke bun kers ontsieren daar het terrein. Na iede re storm stort een deel van de bunkers in. Gelukkig nog niet op iemand. Nu is het herfstvakantie. Drommen jon getjes trekken de duinen in, gewapend met katapults en goedkope dolkjes, die zij krijgshaftig aan hun gordeltjes hebben bevestigd. Hun katapults zijn over het al gemeen uitstekend schiettuig. Zij ver schieten er zware stenen ter grootte van knikkers mee. Meestal schieten de jon gens in het wilde weg. Dan beukt een pro jectiel vijftig tot vijfenzeventig meter ver der in het zand en veroorzaakt een minia tuur ontploffing. Soms schieten zij op een meeuw. De kille ogen zien de steen reeds van verre aankomen en de vogel zwenkt loom en minachtend af. Dat deert de le den van de „Bunker Boys" of de „Rode Hand" niet. Een voor een duiken zij een van de stinkende bunkers in. Zij kruipen in de betonnen kazematten en turen als echte soldaten door de kijkspleten over het „gevechtsterrein". Zij waren door de duistere gangen, brengen vieze tekeningen aan op de wanden van de bunkerkamers. Naast rijmpjes, die de Duitsers in de oor log met grote, hoekige letters op de mu ren hebben geschreven. Eén van die rijmpjes luidt: „Mein lieber Freund, nimm dich in acht - Sonst werd der Deckel zuge- macht - Ein Kreuz bekomsst du guter Christ - Doch bezahle deine Schulden bevor du noch begraben bist". Of de waar schuwing heeft mogen baten? Die bunkers in de duinen dicht bij de zee zijn niet zo gevaarlijk. Zij verkeren nog in vrij goede staat. En de jongens die er komen lopen meestal niet in zeven slo ten tegelijk. Zij zijn van twaalf tot zestien jaar. Een paar oudere jongens hebben de touwtjes strak in handen. „Wij kennen iedere bunker", zeggen zij. Gevaarlijk en lelijk WéL GEVAARLIJK zijn de zes bun kers, of liever gezegd bouwvallen van bunkers, op de zandvlakte voor de duinen. Daar speelt het grut dat zich nog niet in de „grote donkere duinen" waagt. Zij klau teren op de wrakke bouwsels. Terwijl zij klimmen ratelt het puin onder hun voe ten naar beneden. Ook de kleine jongens spelen soldaatje. Zij richten hun plastic- revolvertjes op elkaar, roepen „poef", „poef" en later, zich slap op het puin neer vallen. „Meneer", zegt een van hen, „vo rige week was deze bunker nog helemaal heel". Niet alleen zijn de bunkers gevaarlijk, zij verprutsen ook het landschap. Wij kun nen ons voorstellen dat volgend jaar een van de vele kampeerders in de IJmuider duinen zal zeggen: „Staan die „rotdingen" er nou nog?" BRIDGECLUB „DE ORANJEBOOM" In de selectiewedstrijden van de bridge club „De „Oranjeboom" te Heemskerk wer den volgende resultaten behaald. Groep A: 1. HoogeboomDe Vries 34; 2. W. HoogeboomDe Kruif 33'/2; 3. Nuyen Jr.v. d. Bosch 33V2; 4. heer en mevr. Koopman 33; 5. heer en mevr. Bleyen- daal 31. Groep B: 1. v. GooiOverman 41V2; 2. HusslageAdrichem 36V2; 3. Belleman Scheerman 33; 4. HennemanCornelisse 31V2; 5. WentinkKerklaan 31. „S.S.S." GEEFT UITVOERING De R.K. Gymnastiekvereniging „S.S.S." geeft woensdag 11 en donderdag 12 novem ber in het K.S.A. gebouw te Beverwijk een uitvoering. Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Waya van Kotka. cellulose lossen Papierfabriek Velsen: Pe regrine, Felixtowe; Tim. Kotka; Mayfleet. Port land. kalksteen 1 ossen Buitenhaven Hoogovens Nestor, Paramaribo; Falesthy, Leningrad; Hathor, Saloniki; Expo, Londen, laden Binnenhaven IJ muiden; Leonard T, Kopmansholmen, hout lossen Zaandam; Carentan, Rotterdam, laden Binnenha ven IJmuiden; Fokke de Jong Sr., Ljusne; Hek tos. Kemi, cellulose lossen Papierfabriek Velsen; Bullfinch, Londen. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Ponza van Valdemarsvik; Withsun, Rotterdam, laden Staal- haven, IJmuiden; Amelie Thijsen, Wabana; Zaan- stroom, Londen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Bab T naar Rotterdam: Henriette B, Londen, walsmateriaal geladen IJmuiden; Camroux 3. Kingslynn, kunst mest geladen IJmuiden; Reggeborg, Poole, kunst mest geladen IJmuiden: Achilles, Bremen; Maria S. Esbjerg. veekoeken geladen Koog aan de Zaan; Ahoy, Bohus, zout geladen IJmuiden: Norman Queen, Rotterdam; Lotus, Londen, stukgoed ge laden Zaandam; Frans van Seumeren, Varberg; Margitta J. Stangate; Loke, Stockholm; Rien Teekman, Antwerpen; Herroe, Rotterdam; Irima, Duinkerken; Kaap Falga, Delfzijl: Fivelborg, Colchester, kunstmest geladen IJmuiden; Heriot, Leith: Belgia. Antwerpen; Dotterel. Rotterdam; Glorie. Delfzijl; Gerd, Londen; Amstelstroom, Londen; Stalheim, Antwerpen; Mad.ioe, Antwer pen; Vettersoe. Lulea, ledig Hoogovens; Stad Gent, Norfolk, ledig van Hoogovens; Herford, Hamburg. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Poortvliet naar Cork; Roelf, Shoreham; Start. Dagenham, walsmateriaal geladen IJmuiden; Mercadel, Bil bao, coils geladen IJmuiden; Rijnstroom, Huil; Egon Wesch, Gdynia. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterd.a.m is gegaan). Leiden. Doctoraalexamen Nederlands recht. A. baron van Harinxma thoe Slooten, Leiden. Doctoraalexamen vrije studierichting in de rechts geleerdheid: E. Verwaal, Haarlem. Doctoraalexa men psychologie: mej. T. Baart, Haarlem. Semi- artsexamen: J. A. Businger, 's-Gravenhage. Dr. Jef Last heeft dinsdagavond in het veilinggebouw Het Centrum te Beverwijk aan het personeel van de Machinefabriek C. Maters N.V. heel veel verteld over zijn verblijf in de Aziatische landen. De voorzitter van de Personeelsvereni ging, de heer H. Bruinenberg, zei in zijn openingswoord dat de Nederlanders over het algemeen niet veel respect hebben voor de Japanners, daar dezen in de laatste wereldoorlog heel veel Neder landse gezinnen in rouw heeft gedompeld. Volgens de heer Last is Japan een land met een hoog ontwikkelde industrie en als men uit haat tegen dit volk de producten uit deze industrie zou weren, dan drijft men dit nijvere volk naar het communis me, zo zei hij. Japan zou men kunnen noe men het werkzame wonderbare wereld deel, met een levensstandaard die hoger staat dan enig land dat met de communis tische staten is verbonden, aldus spreker. Als men hun vraagt, waarom dit volk in wezen heel zachtmoedig in de oorlog zo haatdragend kon zijn, dan zegt men: de mensen overal zijn goed, maar de oorlog maakt hen tot beesten. Absolute eerlijk heid, naast volledige behulpzaamheid, zonder ook maar één cent aan te nemen die men niet heeft verdiend, dat is de Ja panner, aldus de heer Last, die verder nog heel veel vertelde over de Philippijnen en Thailand. Het gesprokene werd nog ver duidelijkt door tal van kleurendia's, waar bij men muziek hoorde uit deze landen. Het werkcomité dat in februari door een aantal verenigingen uit de gemeente Heemskerk met de oprichting van een Heemskerker Verenigings Raad werd be last, is thans met zijn werkzaamheden zover gevorderd, dat binnenkort een op richtingsvergadering zal kunnen worden gehouden. Op deze bijeenkomst, die op dinsdag 24 no vember in het Hervormd Jeugdhuis plaats zal vinden, zullen statuten en huishoudelijk reglement worden besproken. Voorts zul len een algemeen- en een dagelijks be stuur worden gevormd, bewoners een com missie, die de bouw van een dorpshuis ver der zal voorbereiden. Tot de taak van deze verenigingsraad zullen ondermeer beho ren het versterken van de burgerzin, de sociale- en culturele ontplooiing van de plaatselijke verenigingen, het bevorderen van de samenwerking op het gebied van sport, cultuur enzovoorts en de exploitatie van een goed verenigingsgebouw. „VOLKSONDERWIJS GAAT VERGADEREN De afdeling Heemskerk van de vereni ging voor Volskonderwijs houdt vrijdag 13 november in de openbare school een le denvergadering. Op deze bijeenkomst zal men ondermeer de plannen bespreken voor een ledenwerfactie. Met een duidelijke 6'/ï3V2 nederlaag heeft de IJmuidense schaakclub Kyk Uit maandagavond in Alkmaar zyn meerdere moeten erkennen in de schaakclub VVV. De ontmoeting vormde een onderdeel van de competitie in de overgangsklasse van de NHSB. De IJmuidenaren hebben dus hun succesvol optreden tegen VHS II niet laten volgen door een nieuwe triomf. Met invallers voor clubkampioen F. J. Walda en ir. W. Mees werd dit ook niet verwacht. Toch was het verloop wel min of meer teleurstellend. Zo kwamen al zeer snel de spelers Th. Hölscher, T. A. Langedijk en K. Steijn in een positie die weinig goeds voorspelde. Daarentegen spreidde J. Blok aan het eer ste bord al zijn talenten ten toon tegen de Noordhollandse kampioen P. Seewald. Zijn prima spel leverde hem dan ook al vrij spoedig een gezonde kwaliteit op. Inmiddels had G. Maas zich meester ge maakt van een vijanderlijke pion, maar hij sloeg met het verkeerde stuk. Aan de andere borden waren nog geen schokken de gebeurtenissen voorgekomen. Halver wege de strijd werd de toestand er niet be ter op. Vooral niet omdat Maas geforceerd een kostbaar stuk verloor. A. Kistemakei- had een pion moeten prijsgeven en P. Lan- ser ging ook al niet over geheel effen pa den het eindspel tegemoet. De vechters C. J. Gordijn en J. L. Wijdoogen stonden stel lig niet minder en Tj. de Jong onderhield met zijn tegenstander een voortdurend af standsgevecht. Toen K. Steijn door zijn gerenommeerde tegenstander met su bliem spel vrijwel van het bord was ge speeld en derhalve het eerste verliespunt moest noteren, was iet hek van de dam. G. Maas zag het nutteloze van verdere strijd na het rampzalige stukverlies in en gaf ook op. Omdat alle goede dingen (en kennelijk ook alle slechte) uit drie bestaan besloot T. A. Langedijk zijn weinig gelukkig op treden in deze wedstrijd maar te staken waardoor VVV in enkele minuten tijd op 3-0 kwam. J. Blok had inmiddels een gewonnen stelling terwijl Tj. de Jong na een grote afwikkeling met licht voordeel een eind spel met lichte stukken was ingegaan C. J. Gordijn steeg in kracht naarmate de trijd vorderde, Lanser beet fel van zich af maar A. Kistemaker kwam steeds meer in moeilijkheden. Voor Hölscher zou op dat moment alleen een wonder nog uit komst kunnen brengen. Toen dat uitbleef streek ook hij de vlag. J. L. Wijdoogen zag zijn strijd met wisselende kansen met remise gehonoreerd, maar Kistemaker moest ondanks een wanhopig offer het punt aan de VVV-er laten. Gordijn bleef aanvallen en omzeilde vaardig de tijdnood waarna zijn tegen stander tegen het oppermachtig spel van de Kijk-Uiter kansloos was. Tj. de Jong nam met een verloren wedstrijd voor Kijk Uit geen onnodige risico's meer en deel de het punt. P. Lanser sleepte bij het af breken na analyse ook nog een gelijkspel uit het vuur en kreeg daarmee een mooie beloning voor zijn volhardend verzet. De VVV-er Seewald kon zelfs bij analyse er maar niet toe komen zijn partij tegen J. Blok op te geven. Hij had enkele aanma ningen van zijn clubgenoten nodig om ten slotte tegen zijn wens in op te geven. Een felicitatie kon er van een slecht verliezer zelfs niet af. De volledige uitslag luidt: VVV—Kijk Uit: P. Seewald (zw.)— J. Blok (wit) 0—1, E. G. KayserK. Steijn 1—0. J. Bos—Tj. de Jong remise. D. Appel G. Maas 1—0, A. C. Schaaps-A. Kistemaker 1—0, R. Pijning—P. Lan ser remise, J. de Waal—J. L. Wijdoogen remise, A. H Haksteen—Th. Hölscher 1—0, P. v. d. Struys— Max Hartmann belet op het plein voor het stadhuis in Frankfort aan de Main twee zware auto's met aan zijn armen bevestigde touwen het wegrijden. Het gezicht van sterke Max was tijdens deze krachtproef een studie waard. C. J. Gordijn 01, G. KeppelT. A. Langedijk 1—0. Totaal 63 In het Cultureel Centrum ontving Kijk Uit 3 maandagavond voor de tweede klasse-competitie de schaakclub Zandvoorl. Bij een 14 achter stand is er voor de IJmuidenaren echt geen hoop meer op een succesje. Slechts de uitslag zal nog wat betere vormen aan gaan nemen. De totaal- uitslag luidt: Kijk Uit 3Zand voort: H. v. d. Plas—H. Linde man 01, W.Deelder—J. ter Brugge 10, S. Kis temaker—J. H. Barends en J. PlugboerCh. Jan sen afgebroken. A. J. van NiekerkenA. Vasten- houw 0 1. J. v. d. DoelG. Kop. J. VisA. Müh- lenbund en C. Donker—P. Termes afgebroken, J. BontebalP. Hogenesch 0—1, H. van Bockhooven H. Slijkerman 01. Totaal 11 voorlopig. Bij de plechtigheden die in verband met het overlijden van pastoor G. H. J. Goes dinsdagavond werden gehouden in de pa rochiekerk van de Heilige Pancratius te Castricum waren onder meer de oud-ka pelaans van Castricum, pastoor Hoek uit Den Helder en kapelaan Heemskerk uit Hilversum aanwezig, terwijl ook de rec tor van de St. Antoniuskolonie, rector van Leipzig, en-archivaris P. Verhoofstad van het Bisdom Haarlem blijk gaven van langstelling. Achter de baar schreden familieleden, kerk- en armbestuur, geestelijken, burge meester C. F. Smeets en zeer vele paro chianen en autoriteiten door het midden pad van de geheel gevulde kerk naar het priesterkoor. Hierna verenigden allen zich met pastoor W. G. Minnebo in het gebed voor de zielerust van de oud-parochieher der. Woensdagmorgen om half 10 vonden de plechtige Lauden plaats, waarbij Deken B. G. Hosman als agens wérd geassisteerd door de pastoors J. de Wit van Bakkum en A. v. d. Togt van Wijk aan Zee. Om 10 uur volgde de plechtige uitvaart mis, waarbij deken J. Kraakman uit Alk maar als celebrant werd geassisteerd dooi de kapelaans J. J. Tuyp als diaken en H. Schrama als subdiaken. Ook toen was het kerkgebouw tot de laatste plaats bezet. De lijkrede werd gehouden door de oud kapelaan van Castricum, P. H. Heems kerk. „Hij was een blij mens", aldus spreker „en had hoogachting voor een ander". Als derde goede hoedanigheid noemde hij de grote vriendschap, die de overledene voor zijn medemensen koesterde. Door zijn ontwapenende levenshouding kon zijn parochie na de oorlog door de binnenkomst van honderden forensen rus tig veranderen van aanzien en mentali teit zonder dat hij een remmer in vaste dienst werd. De absoute en begrafenis ten slotte wer den verricht door de zeereerwaarde heer P. Verhoofstad. archivaris van het bisdom Haarlem, die hierbij werd geassisteerd door de kapelaans J. Tuyp en H. Schra ma. RADIO-UITZENDING SAMENZANG Vanavond om half negen zendt de NCRV het programma uit, dat op 28 augustus in de Grote Kerk te Beverwijk is opgenomen onder de titel ..Zingt al wat ademt de Here". Medewerking aan dit programma dat onder leiding van Kees Deenik werd uitgevoerd, verleenden de tenor Wiebe Draver en de organist Geert Jurgen Moed. alsmede een zanggroep uit Hilversum onder leiding van Kees Deenik. BEVALLEN: P. BakkerKlumper, z., de Noostraat 176, IJmuiden (oost); M. W. van der WieleVan den Bosch, d., Gra- hamstraat 112, IJmuiden; E. Sikkema— HHijlkema, z., Schulpweg 152, Velsen (noord); J. J. de GraafBeentjes, z., Reg- gestraat 9, IJmuiden; A. E. van der Werff Hangard, d., Kerkerinklaan 17, Sant poort; N. SmitDe Graaf, d., Haitsma Mulierstraat 1, Haarlem; J. M. Verzijlen- bergWelboren, d., Bonairestraat 4, Sant poort; H. van NieropHempenius. d.. Oranjestraat 37, IJmuiden; C. J. M. Looze Wijdeveld, d., Gildenlaan 10, Velsen (noord); W. van TongerenBrielsma, d., Antonius van der Goesstraat 22, Haar lem; G. HamersJonkman, d„ Froger- straat 38, IJmuiden. OVERLEDEN: P. van den Brink, 45 jr., echtgenote van A. T. Nierop, J. P. Coen- straat 45, IJmuiden; W. Dekker, 63 jaar, weduwe van: W. A. 't Hart, Tuinderstraat 56. (IJmuiden) (oost). Dinsdagmorgen heeft in het gemeente huis de gemeentesecretaris, de heer H. C. Schram, zijn koperen jubileum gevierd. „Reeds de eerste dag van uw ambts periode was drukker dan de laatste van uw voorganger", zei burgemeester H. Nielen. „Wijzen het tempo en het altijd gehaast zijn erop dat het college van B. en W. nerveus is of is dit het juiste tempo, dat in IJmond-verband wordt vereist?" De burgemeester meende dat deze 12V2 jaar van de jubilaris geslaagd zijn. Bugemeester Nielen overhandigde de jubilaris namens het gemeentebestuur een radiotoestel met ingebouwde pick-up. Mevrouw Schram kreeg een fraai bloemstuk. In verband met de uitermate snelle groei van de gemeente vond wethouder C. J. de Ruyter de taak van de gemeentesecretaris buitengewoon zwaar. Hij prees het in de jubilaris dat deze zich bovendien met maatschappelijk werk had bemoeid en blijk had gegeven, een warmvoelend hart te bezitten. De heer Heesterbeek releveerde als waarnemend secretaris enige feiten, die tijdens deze ambtsperiode waren gebeurd, onder andere de verdubbeling van het aantal inwoners en de verbouwing van het gemeentehuis. Namens Openbare Wer ken sprak de heer Steenstra, namens de ARKA gemeente-ontvanger M. P. M. v. d. Berg, namens de personeelsvereniging de heer Vosselmanbosch. De heer Schram besloot zijn dankwoord met de woorden „Wij willen de gemeente Heemskerk uitbouwen in het nationaal belang en met andere gemeenten samen werken." Raad van State compleet. In de weke lijkse vergadering van de Raad van State is het nieuwe lid, mr. A. Struycken, ge ïnstalleerd. De raad is thans weer vol ledig. Advertentie VOOR UW ROBBEDOES een uit onze collectie met 20% korting KENNEMERLAAN 60 - 62 Gedipl. Leids opticien De verenigingen „Zonnebloem", „Klim op" en „Mater Amabilis" te Beverwijk hadden dinsdagavond eer van hun werk. Een goed gevulde zaal in het Kennemer Theater heeft met aandacht de woorden van mevrouw P. Wolma-van der Molen gevolgd; woorden van afschuw over het leed dat door duizenden vluchtelingen tij dens de oorlogsjaren is geleden en woor den van dankbaarheid jegens de mensen die zich bereid verklaarden deze vluchte lingen te willen helpen. Mevrouw Wolma, die gedurende de laatste oorlog zelf in Indië in een Japans kamp was opgesloten, weet van de ellen de mee te praten. En nog heden ten dage is het leed niet verholpen, zodat het vol gens haar beslist noodzakelijk is in het land vergaderingen te beleggen met het doel voor deze ontheemden gelden bijeen te brengen. Gelden om kindertehuizen te bouwen, want ook deze waren slachtof fers van de wereldramp. Er is reeds veel gedaan, zo vertelde spreekster, de uurloon actie en de sleutel-actie hebben wel wat leed kunnen lenigen, doch ze deed een be roep op financiële hulp van de aanwezi gen, om de organisaties bij hun poging te steunen. Door middel van een film kreeg men een gedeeltelijke indruk van het doorstane leed met als resultaat dat de in de pauze gehou den collecte ongeveer honderd gulden heeft opgebracht. Een woord van lof komt ook zeker toe aan de zaalhouder, die voor de ze keer ook weer de hand over het hart heeft gestreken. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Bergen op Zoom (in combi natie met Dordrecht) L G. Ch. Grabandt te Dordrecht, die dit beroep ook aannam. Advertentie PA ■- A A KENNEMERLAAN 9 CICC TEL. 5271 Erkend gas- en waterfitter De staatssecretaris van het Vaticaan, kardinaal Tardini hield dezer dagen een persconferentie over het voorge nomen Vaticaanse concilie, waarop hij mededeelde dat dit, gezien de omvang van de voorbereidingen nog wel een paar jaar op zich zal laten wachten. De persconferentie werd ook bijge woond door journalisten van Tass en van enige Russische dagbladen. WOENSDAG 4 NOVEMBER Thalia, 19.30 uur: „Anne Frank". Rex: 20.00 uur: „Complot met de duivel". Raadhuis, 10 tot 12 uur: Spreekuur wet houder van sociale zaken. 19.30 uur: Vergadering gemeenteraad. DONDERDAG 5 NOVEMBER Thalia, 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank". Rex, 20.00 uur: „Complot met de duivel". Gebouw de Rank: Bazaar hervormde vrouwenverenigingen. Raadhuis, 19.30 uur: Installatie contact orgaan sociaal-hygiënische vraagstuk ken in het IJmondgebied. Jeugdgebouw, 20.00 uur: Filmvoorstel ling Cefa. Raadhuis, 9.30 tot 12.00 uur: Spreekuur wethouder van openbare werken. Zaal Abelenstraat: Van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. WOENSDAG 4 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ketenen van haat". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Als de kraanvogels overvliegen". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: De heer P. Rijken spreekt voor N.V.V.-vrouwen over weduwen- en wezenwet. R.-k. leesbibliotheek Arendsweg, 16 uur: Mutsenshow voor de jeugd. Florastraat, „Pouline Noltheniusschool". 19.45 uur: Algemene ledenvergadering R.-k. Regina Caelikerk, 20 uur: Lezing Katholieke Arbeiders Vrouwen DONDERDAG 5 NOVEMBER Luxor Theater: Filmavond voor de Cul turele Commissie Beverwijck. Dinsdagavond is in de dekenale kerk van Sint Agatha te Beverwijk een plechtige H.Mis van Requiem opgedragen voor de slachtoffers van de Hongaarse vrijheids strijd. Celebrant was bedrijfsaalmoeze- nier P. de Haan, met assistentie van ka pelaan A. van der Voort, diaken en pater R. P. Radany S. J., aalmoezenier van de Hongaren in Nederland, sub-diaken. De requiem-mis van Pcrosi werd ge zongen door het koor „Cantemus Domi no" uit IJmuiden onder leiding van de heer J. van Kaam. Na het einde van de H.Mis he^ft pater R. P. Radany S. J. de aanwe zige Hongaren toegesproken in hun lands taal, waarna ook bedrijfsaalmoezenier P. de Haan nog een kort woord sprak. Na dat misdienaars de Hongaarse vlag op de altaartreden hadden itgespreid werd een laatste gebed gestort voor de vele slacht offers van de Hongaarse vrijheidsstrijd. De herdenkingsdienst werd besloten met het zingen van een strofe uit het Hon gaarse en een uit het Nedei'landse Volks lied. JERUZALEM (AFP) Israel behoudt zich vrijheid van handelen voor, als Nas ser in de Iraaksc aangelegenheden tussen beide komt. Dit heeft premier Ben Goe rion verklaard in een vraaggesprek met een verslaggever van het Israëlische blad „Da var." Ben Goerion legde er de nadruk op, dat deze waarschuwing even belangrijk was als die, welke hij kortgeleden tot Nasser had gericht. Hij had toen Nasser gewaar schuwd zich niet te mengen in de binnen landse aangelenheden van Jordanië Nas ser blijft onze voornaamste vijand aldus Ben Goerion BAGDAD (AFP) De Iraakse rege ring heeft de tweede secretaris van de am bassade der Verenigde Arabische Repu bliek te Bagdad verzocht het land binnen 24 uur te verlaten, aldus meldt radio- Bagdad.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5