Ongelukken eisen elk jaar duizend kinderlevens Méér allure Gecombineerd concert in Santpoort Vrijere loonvorming moet niet tot nieuwe inflatie voeren Conjunctuur tijdig afremmen MONACO Willem Barendsz" door een defect niet op tijd vertrokken 9 Rede voorzitter Middenstandsbond Casino Slotania geen besloten club? Gemeente Amsterdam heft vermakelijkheidsbelasting Eerste „streekraad" in Nieuw-Guinea Jeugdcriminaliteit niet onrustbarend gestegen Doelmatiger bescherming nodig, maar: niet alles verbieden! Kerkelijk Nieuws Vier doden in het verkeer Orgel St. Laurenskerk in Rotterdam werd ingewijd PRINCE HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Reuzenzwaai van de Franse communisten is voltooid Initiatief van De Gaulle lofwaardiggenoemd Chessmans nieuwe actie Ook Xavier Cugat bekent quiz-bedrog in Amerika WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 De heer P. G. van der Weele, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, heeft tijdens een ledenvergadering van deze bond een rede gehouden, waarin hij enkele aspecten van vrijere loonvorming heeft besproken. Spreker zei hoopvol gestemd te zijn ten aanzien van het welslagen van de nieuwe loonontwikke ling. Hjj merkte op, dat deze hoop in zekerheid zal gaan verkeren naarmate men zich minder gelegen laat liggen aan datgene wat in andere bedrijfstakken geschiedt en men zich bij de te nemen beslissingen meer laat leiden door de sociale en econo mische mogelijkheden van de eigen bedrijfstak. De voorzitter van de Middenstandsbond stelde dat de beste krachten ingezet dienen te worden om te voorkomen dat de vrijere loonvorming een andere woord zal zijn voor een nieuwe algemene loonronde met alle inflatie-impulsen vandien. Een groot gedeelte van de economische problemen waarmede de middenstand in ambacht en detailhandel tegenwoordig te kampen heeft, vloeit voort uit inflatie, aldus spre ker. De middenstand kan zich dan ook geen betere dienst bewijzen, dan door uiterste krachtsinspanning ook bij de toe passing van de vrijere loonvorming trach ten het inflatiegevaar te vermijden. Over het prijsbeleid zei de heer Van der Weele, dat het hoofdbestuur gemeend heeft aan het verlangen van de minister, die wenste dat het bedrijfsleven zijn mede werking zou verlenen bij het melden van voorkomende prijsverhogingen, tegemoet te moeten komen. Miss Japan 1959, de achttienjarige Tsjieko Itsjinose vertoeft in Londen, waar zij volgende week zal meedingen naar de titel „Miss World". Op Trafal gar Square vond de in kimono ge hulde Japanse al spoedig een „bobby" bereid haar de bezienswaardigheden te wijzen. (Van onze Amsterdamse redacteur) De gemeente Amsterdam is overgegaan tot het heffen van vermakelijkheidsbelas ting op de toegangsbewijzen van de speel- club in hotel Slotania in Amsterdam-West, waar sinds 21 oktober het op roulette lij kende ,,24-spel" wordt gespeld. Van iede re introductiekaart a 2, eist de gemeente 20 percent belasting. Eenzelfde percenta ge wordt voorlopig ook geëist van de spe lers, die op een maandkaart toegang heb ben. De organisatoi-en zeggen, dat hier sprake is van een besloten club. Uit de be lastingmaatregel van de gemeente blijkt echter, dat zij die beslotenheid niet aan wezig acht. Zij baseert zich hierbij op een arrest van de Hoge Raad, waarin on der meer is bepaald dat het in besloten kring geboden vermaak van de leden zelf moet uitgaan. HOLLANDIA (ANP) Ten behoeve van de streekraad Biak-Noemfoer, om vattende de onderafdeling Schouten-eilan den behalve de hoofdstad van deze ondex-- afdeling nl. Biak, heeft de bevolking se dert 1 augustus 1959 in 18 kieskringen haar kiesmannen gekozen. Tijdens deze ver kiezingen koos men in deze 18 kieskrin gen 385 kiesmannen, die samen de vijf dis tricten van de onderafdeling vertegen woordigen. Van 1 tot 16 september zijn deze kiesman nen op bepaalde plaatsen in elk district en onderdistrict te zamen gekomen om met elkaar kennis te maken. Tijdens die samenkomsten hebben zij onderling beslo ten, wie van hen de besten en bekwaam- sten waren om kandidaat te kunnen zijn voor het lidmaatschap van de streekraad Biak-Noemfoer. Als resultaat van de trapsgewijze ver kiezingen werden ten slotte tien door het volk gekozen raadsleden verkozen. Drie oudere leden zullen door het Nederlandse bestuur benoemd worden. De voorzitters van de kiescomité's wa ren de hoofden van de districten, bijge staan door hun ondergeschikte ambtgeno ten. De getroffen voorzieningen en de methoden van deze verkiezing hebben er toe bijgedragen dat alles op waarlijk de mocratische wijze verliep. Volgens de bepalingen voor de streek raad hadden de tien gekozen leden 14 da gen de tijd om zich te beraden of zij al dan niet de verplichtingen van het lidmaat schap op zich zouden nemen. Als voorzitter van de raad is het hoofd van plaatselijk bestuur te Biak aangesteld. De eerste taak van de streekraad Biak- Noemfoer zal bestaan uit de oprichting van gemeenschappelijke kampongraden, opdat alle regelingen door de raad vast gesteld, door kampongraden kunnen wor den uitgevoerd. Dit betekent, dat deze kampongraden moeten gaan werken vol gens de regels, die vastgesteld zijn of ge- De heer Van der Weele legde er de na druk op. dat het zaak zal zijn, maatregelen te treffen om eén te snelle opgang van de conjunctuur af te remmen om daardoor te voorkomen, dat een nieuwe bestedings beperking een domper zal zetten op de hoog gestemde verwachtingen. Het beleid van de bond zal daar ook mede op gericht moeten zijn. Spreker wees er vervolgens nog op, dat zich na de oorlog bij de middenstand een verschuiving heeft voorgedaan naar gro tere bedrijfseenheden. Wanneer deze ten dens, zei hij, die door middel van inflatie een cumulatief effect verkrijgt niet tot staan gebracht wordt, dan zullen de klei nere bedrijfseenheden op den duur geen bestaansmogelijkheid meer hebben. Enkele globale gegevens over jeugdcri minaliteit zijn verstrekt door de minister van Justitie ir. zijn Memorie van Antwoord op de begroting 1960. Het betreft hier aan gegeven misdrijven van strafrechtelijk minderjarige verdachten. Het aantal misdrijven van jongens liep sedert 1954 op van 11706 tot 18742 in 1958 en 9249 in de eerste helft van 1959. Bij de meisjes waren deze getallen respectieve lijk 1449, 1589 en 748. De minister meent, dat deze gegevens kritisch moeten worden geïnterpreteerd. Er zijn nogal wat dubbeltellingen bij als gevolg van een toenemend aantal misdrij ven, dat bij herhaling in groepsverband wordt gepleegd. Het aantal strafrechtelijk minderjarigen is in de eerste tien jaar na de oorlog absoluut constant gebleven en relatief gedaald. De stijging in de laatste jaren is voornamelijk terug te voeren tot grotere aantallen gevallen van diefstal en „jovriding". Sedert 1956 liep het aantal diefstallen op van ruim 11000 tot ruim 14.000 en de joy riding van 835 tot ruim 3200. Het aantal andere jeugdmisdrijven steeg niet noe menswaardig. De minister ziet voorshands geen reden om inzake ordevei'storingen, waarop in uitvoerige perspublikaties ge wezen is, te spreken van toenemende on veiligheid op straat. Dit neemt niet weg, aldus de minister, dat ook op dit gebied steeds doeltreffend optreden tot handha ving van de openbare orde en ter voorko ming en bestraffing van delicten nodig is. De vraag hoe dit op de meest effectieve wijze kan geschieden moet primair ter plaatse beoordeeld worden. Ongelukken zijn een der voornaamste doodsoorzaken van kinderen. Ieder jaar komen in ons land bijna duizend kin deren en jongelui beneden de 19 jaar door een ongeluk om het leven. Daarvan verongelukken er circa 450 in het ver keer, de rest komt om door ongevallen van velerlei aard in en om het huis en tijdens het spel. In 1958 vonden 74 baby's beneden het jaar door een ongeluk de dood. De kleuterleeftijd (1 tot 4 jaar) is de gevaarlijkste: 313 slachtoffers in een jaar. Tussen 5 en 14 jaar verongelukten in 1958 380 kin deren. Deze trieste cijfers vormden de achter grond van een discussie die het Neder lands congres voor openbare gezondheids regeling dinsdag in Utrecht gehouden heeft over de ongevallenpreventie bij kin deren. Prof. mr. A. Kleyn. voorzitter van het Groene Kruis te Meppel, legde er daarbij de nadruk op, dat hoewel iedereen bij het woord ongeluk direct aan het verkeer denkt, zelfs bij kinderen maar. 45 percent van de dodelijke ongèvallen verkeers ongelukken zijn. Voor de hele Nederlandse bevolking (rond 4500 doden per jaar) komt maar ruim een derde op rekening van het verkeer. Andere oorzaken zijn: verdrin king, vergiftiging, verbranding, villen, on volkomenheden in technische apparaten thuis en „op het werk" en dergelijke. Over het algemeen is de mens zich niet bewust, dat hij het risico loopt, een on geluk te krijgen en dat hem ieder moment van de dag gevaren bedreigen, al is het maar door een van de muur vallend schil derij boven zijn bed. Kansberekeningen hebben uitgewezen, dat het aantal malen, dat men gevaar loopt, 75 maal zo groot is als het aantal keren, dat men werkelijk letsel oploopt, aldus prof. Kleyn. Hij stelde vervolgens de betekenis van de preventie in het licht. Er is een on afgebroken campagne nodig om de mensen er toe te brengen, hun dagelijkse milieu veiliger te maken. Dat geldt voor het milieu thuis, voor de school, voor de werkplaats en voor de inrichting van stad en dorp in verband met het verkeer. Dr. W. Winsemius, psycholoog bij het Instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden, besprak de psychologische achter gronden van ongevallen bij kinderen. Het leven in ons technische milieu geeft de kinderen de mogelijkheid allerlei dingen te gebruiken op een manier, waar voor zij niet bestemd zijn en die een zeker risico inhouden. Het moderne levensmilieu is door en door kunstmatig en bijzonder gecompliceerd. Het probleem is, hoe tus sen kind en milieu een betere aanpassing te bereiken. Dat heeft een technische kant (beveiliging van apparaten, goed weg bergen van giftige chemicaliën), maar ook psychologische: het kind moet ruimte houden voor verkenningen en voor het proberen van ziin eigen mogelijkheden. Niet alles moet hem onmogelijk gemaakt of verboden worden, zei dr. Winsenius: „Men moet niet bang zijn voor natuurlijke risico's. Bomen zijn er om in te klimmen, zelfs als je er uit kunt vallen. Speel niet met je leven is een mooie slagzin, maar als dit te ver wordt doorgevoerd, gaat de „fleur" er wel een beetje af". Mevrouw A. Aalbers-Reydinga. arts te Sleen. sprak over gezin en huis. Zij legde de nadruk op de rol van de moeder. Die is de belangrijkste in de baby- en kleuter periode. Eerst is zij zuiver beschermster, daarna steeds meer opvoedster. Zij zal kleine risico's moeten nemen, aangepast aan de stuntelige onervarenheid van het kind. Zij zal rekening moeten houden met de grote nieuwsgierigheid van het kind naar alles wat in zijn bereik komt en met Ned. Herv. Kerk Beroepen te Boven- Hardinxveld J. C. Schuurman te Bleskengraaf. Beroepen te Oirschot en Best en benoemd tot secreta ris Ned. Herv. Stichting voor Evangelisatie in het zuiden J. L. van den Berg te Usquert (Gron.) Aangenomen naar Borculo W. van der Ven te Zaandijk. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Ermelo J. C. van Raven- swaaij te Scheveningen. Beroepen te Sneek W. Heerma te Veenendaal. Bedankt voor Murmerwoude J. P. Geels te Haarlem- Centrum. Baptisten Gemeenten Beroepen te Leeuwarden Ph. Lindeman te Stavoren. Aangenomen naar Enschedé geven worden door het centrale bestuuiv" M. de Jong te Muntendam. zijn noodzakelijke, maar vaak noodlottige, imitatiedrang. Zij moet zelfvertrouwen aankweken en angst voorkomen. Later mag zij hopen op steun van de school (vooral voorzover het 't verkeer betreft). Het kennen van het kind en het zich in denken in de situaties, die het kunnen be dreigen, vormen voor de moeder het essen tiële in haar bijdrage tot de preventie van ongevallen. Ir. E. Spaan, directeur van het Veilig heidsinstituut te Arrtsterdam, behandelde de voorlichting van de bevolking en kwam tot de conclusie dat zakelijke instructie, gericht op de gezinnen (voor de kleuters van nü) en tot de scholen (voor de kin deren van nu en de ouders van de toe komst) nodig is. Verder is een breder- gespreide voorlichting aan het publiek no dig als goodwill-reclame en voor de be wustwording der potentiële gevaren. Los daarvan staat de voorlichting aan de groep mensen, die gevaren op de markt kunnen brengen via hun produkten: onze huizen en gebruiksvoorwerpen. Op de Schaardijk te Rotterdam zijn twee auto's op elkaar ingereden, namelijk een lesauto en een andere personenwagen, wel ke laatste bestuurd werd door de 70-jarige weduwe M. Groeneveld-Blok uit Krimpen aan de Lek. Bij dit ongeluk kwam mevrouw Groeneveld om het leven. De chauffeuse van de lesauto trachtte een vrachtauto te passeren, waarna de botsing volgde. Zij liep een gebroken neusbeen op. De naast haar zittende instructeur kreeg lichte ver wondingen. De zoon van mevrouw Groene veld, die bij haar in de wagen zat, kreeg een hersenschudding. In Gramsbergen is de 18-jarige etaleur J. Hubert uit Coevorden, toen hij in volle vaart met een motor over een op de weg liggende plank reed, gevallen. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij kort na aan komst in het ziekenhuis te Coevorden over leed. Een 15-jarige jongen uit Apeldoorn is op de spoorbaan tussen Assel en Apeldoorn onder een motorpostrijtuig gekomen, waar door zijn rechtervoet werd afgereden. De jongen liep midden op de spoorbaan, toen het postrijtuig met grote snelheid uit de richting Amersfoort naderde. Hij viel, waardoor de trein, die niet tijdig lut stil stand kon worden gebracht, hem overreed Hij is in de trein gedragen en in Apeldoorn naar een ziekenhuigebracht. De jongen verklaarde tegenover de politie dat hij met zijn voet ergens achter was blijven haken an daardoor was gc cilen. In een ziekenhuis te Almelo is overleden de 17-jarige J. Veneman uit Wierden, die vorige week tijdens een zware storm in striemende regen met zijn bromfiets tegen een geparkeerde vrachtauto was gereden. Het eerste imn drie orgelconcerten ter inwijding van het nieuwe orgel in het transept van de Grote of St. Laurenskerk in Rotterdam, is gegeven door George Stam, directeur van het Toonkunst Con servatorium, die benoemd is tot organist van de kerk. Het programma voor deze avond bestond geheel uit werken van Bach. Bijna een miljoen gulden heeft de aan schaffing van het nieuwe orgel gevergd bij de restauratie van de kerk. Vijf Duitse ste den hebben hierin bijgedragen met in to taal tachtig duizend mark: Hamburg, Bremen, Keulen, Düsseldorf en Duisburg. Hun wapens zijn nu aangebracht onder de orgelgalerij. Het instrument is gebouwd door de fir ma Marcussen in Aabenraa in Denemar ken. Deze moest het doen passen in een antieke orgelkast die van de kerkvoogdij in Schoonhoven kon worden aangekocht Om 't orgel voldoende capaciteit te geven is in dezelfde stijl een rugpositief bijge bouwd. Op de torens daarvan zijn de wa pens van Aabenraa, Schoonhoven en Rot terdam bevestigd. De orgelconcerten in de Grote Kerk wil men weer tot een traditie maken, en gezien de grote belangstelling op deze avond is daar alle reden toe. Advertentie DE ED-LAÜEENB KING SIZE FILTER ACO ff Advertentie Die oude dame van zaal acht vraagt of ik voor haar naar 't postkantoor wil gaan om geld van d'r spaarbankboekje te halen I1—=-*1 ...U tneet en 6ac£ &e* De walvisvaarder „Willem Barendsz1 die vanmorgen van Amsterdam uit de lange reis naar de visgronden in de zuidelijke poolzee zou beginnen, is niet op tijd vertrokken. Het oponthoud is veroorzaakt door een defect aan de hoöfdmótor, dat men probeerde zo snel .mogelijk te.herstellen. Als het schip uit de Amsterdamse haven op weg naar de IJmuider sluizen is vertrokken, moet het munitie laden in Buitenhuizen. Vanmiddag om twaalf uur zou de walvisvaarder vertrekken. Door moeilijk heden bij het inbouwen van een nieuwe diepvriesinstallatie was het vertrek al vier dagen uitgesteld. Van de vier verloren dagen hoopt men er drie in te halen op weg naar Kaapstad. Aan boord varen 300 man mee. Deze be manning wordt in Kaapstad versterkt met 110 personeelsleden, die aldaar zijn aan geworven. In Kaapstad liggen ook de jagers, die in het zomerseizoen hun grote beurt hebben gehad. Over een dag of tien vertrekt uit Nederland de nieuwe jager ..Tommie W. Vinke" om zich bij de vloot te voegen. In totaal omvat de walvisvloot naast het moederschip en de tanker „Bloemendaal" (de vroegere „Willem Ba rendsz") 13 jagers. PARIJS (AFP) De Franse commu nistische partij heeft haar afwijzende hou ding jegens de erkenning van het Algerijn se zelfbeschikkingsrecht door president De Gaulle laten varen en heeft deze er kenning een lofwaardig initiatief genoemd. Het centraal comité der partij zegt in een resolutie: het feit dat de president het zelfbeschikkingsrecht heeft erkend, is ook al zijn daaraan voorwaarden en ter mijnen verbonden die het gevaar mee brengen dat de uitoefening van dit recht illusoir of voor onbepaalde tijd ver traag wordt een aanwijzing dat de Fran sen pogen uit de impasse te komen waarin de koloniale strijd hen heeft gebracht. Voorts duidt dit er op dat zij een andere politiek jegens Algerije willen voeren Een verdediger van Caryl Chessman, de Amerikaan die meer dan elf jaar in de cel voor terdoodveroordeelden van de gevangenis van San Quentin, in Califor- nië, heeft doorgebracht, heeft medege deeld dat hij maandag een nieuw beroep bij het Amerikaanse hooggerechtshof heeft ingediend, waarin wordt gesteld dat Chessmans grondwettelijke rechten bij de behandeling van zijn zaak op drie pun ten zijn geschonden. De punten zijn: wrede en ongebruikelijke bestraffing door een gevangenschap van bijna elfenhalf jaar als terdoodveroordeel- de, in welke periode zeven maal een te rechtstellingsdatum werd bepaald, die ver volgens weer teniet werd gedaan. Onjuiste procesvoering bij de eerste behandeling van de zaak en de jongste verwerping door het Californische Hooggerechtshof van een beroep van Chessman, waarbij dit hof in strijd zou hebben gehandeld met de bepaling in de Amerikaanse grondwet, dat aan in wetten vast te stellen straffen geen terugwerkende kracht kan worden verleend. De verdediger deelde nog mede dat het jongste. 325 pagina's beslaande beroep door Chessman zelf is opgesteld, getikt en gestencild. Het beroemde koor „Die Himmel er- zahlen" uit Joseph Haydns oratorium „Die Schöpfung" iverd in een vlotte, ritmisch- pittige uitvoering de frisse en geestdrif tige inleiding van het gecombineerde con cert, dat dinsdagavond in de zaal „Zomer- lust" te Santpoort gegeven werd door het Kennemer Vrouwenkoor en het r.k. ge mengde koor „Da Pacem". De dirigent van „Da Pacem", Lou Tervoort leidde deze vertolking, die beide koren verenigd op het podhim bracht en xvaarvoor de piano begeleiding aan Annie Schoen, de diri- gente van het vrouwenkoor, werd toe- vertrouwd. Een tweede verenigd optreden betrof de muziek van het „Laudate pueri" van Gio vanni B. Pergolesi, een werk, dat uitmunt door levendige, maar ook ingetogen ex pressieve melodieën en een transparante structuur. Lou Tervoort, die wederom de directie op zich genomen had, richtte zijn aandacht op een doeltreffende dynamiek en op een verzorgde klank. Dit was geen eenvoudige taak, want aan de klankver- werkingsmogelijkheden van de zaal moes ten zware eisen gesteld worden, te meer, omdat door de overigens verheugend grote belangstelling men kwam op deze avond stoelen te kort de geluiddempende in vloeden zich geducht lieten gelden. In het bijzonder kon dit geconstateerd worden bij de samenwerking van het koor met een klein strijkersensemble, waarvan de klank uiteraard zeer kwetsbaar werd en dat bij zijn streven naar een zo groot mogelijke gaafheid van tekening voor een extra moeilijke taak kwam te staan. Afgezien van ogenblikken van onduidelijkheid kon men voor de begeleiding van de strijkers waardering hebben. Zij droegen er in elk geval toe bij, dat met dit „Laudate pueri" een verdienstelijke indruk gemaakt werd, vooral met het stralend gezongen slot gedeelte. Een dankbare opdracht vervulden de twee koren nog met de voordracht van de Gallia Lamentation" van Charles Gounod aan het einde van het concert. De weel derige melodieën-stroom en de warme harmonische samenklanken misten hun uitwerking op de talrijke toehoorders niet en met daverende bijval werden de diri gent Lou Tevvoort en de beide koren voor hun knappe prestatie beloond. Deze spon tane waarderingsuiting richtte zich terecht ook naar de soliste in dit werk, de sopraan Annie Schoen, die met haar heldere zang de uitvoering voorbeeldig had gediend. Annie Schoen werkte eveneens als soliste mede bij de uitvoering van het „Laudate pueri" van Pergolesi en gaf hieraan met haar door een opvallend gecontinueerde helderheid van stemklank een eigen ac cent. Niet alleen in combinatie, ook afzonder lijk gaven de koren indrukken van hun capaciteiten. Op „eigen terrein" voelde „Da Pacem" zich bijzonder goed thuis bij het klankschoon zingen van het Gloria uit de Kroningsmis van Mozart. Het Ken- nemer Vrouwenkoor bracht „Deux chan sons" van Herman Strategier met be geleiding van het strijkersensemble. Annie Schoen leidde deze vertolking, waarvan de eenheid nog al eens bedreigd werd en die soms onrustig klonk, maar die ook gewaar deerd kon worden om de ogenblikken van beheerste zang. Ik heb mij vooral bij de voordracht van de „chansons" afgevraagd of een mededeling over de inhoud van de tekst niet gewenst zou zijn geweest, een opmerking, die ook gold voor de overige vertolkte vocale muziek. Nu het program ma alleen de titels vermeldde, leek mij een toelichting niet overbodig. De koorzang werd afgwisseld door in strumentale uitvoeringen. Men hoorde een, behoudens een kleine oneffenheid in het „Allegro", goede vertolking van het Kla viertrio opus 11 van Ludwig van Beet hoven door de pianiste Annie Schoen, de violist Herman Goslinga en de violoncel list Bob van Marken. Het Adagio muntte uit door expressie en het Allegretto door een charmante sfeer. Herman Goslinga speelde verder nog met beheerste toon en voornaam een Adagio in F van J. F. Han del (uit een der vioolsonates) en kwam ook goed voor de dag met het bekende Allegro van Fiocco. De violoncellist Bob van Mar ken liet zijn instrument zingen bij hel spelen van de indrukwekkend schone en ontroerende klaagzang van Gabriel Fauré. Beide solisten werden terzijde gestaan door Annie Schoen, die ook dit gedeelte van haar veelvoudige taak op dit concert met zorg volbracht. P. Zwaanswijk De expeditie vergt dit jaar een perso neelsbezetting van ruim 700 personen. De „Bloemendaal" vertrekt 13 november uit Amsterdam naar Trinidad voor het in nemen van stookolie. De olie wordt naar de „Willem Barendsz" gebracht waarna de „Bloemendaal" met een lading traan de terugreis zal beginnen. Verleden jaar ving de „Willem Ba rendsz" in 69 vangstdagen. 969 walvissen. Doordat Nedex-land uit de internationale walvisconventie is getreden, kan dit aan tal nu worden verhoogd tot de limiet die de Nederlandse regering heeft gesteld, namelijk 1200 walvissen. Men hoopt dit aantal te bei-eiken in 107 vangstdagen. Van Doren door NBC ontslagen Dc bekende Latijns-Amerikaanse band leider Xavier Cugat heeft dinsdag een subcommissie van het Amerikaanse con gres meegedeeld dat hij vooraf de ant woorden van een televisieouiz had gekre gen. Hij zei dat hij geen wetten had over treden. In zijn vak moest hij voortdurend van de schijn gebruik maken als een der middelen voor een goede show. De sub commissie stelt een onderzoek in naar de gang van zaken bij de bekende vraag en antwoordspelen. Cugat had 16.000 dollar gewonnen waar van hij tien percent had gegeven aan een publiciteitsagent die zijn optreden in het televisieprogramma had geregeld. Boven dien had hij onder meer Spaanse en Ita liaanse weeshuizen geld geschonken. „Het gi-ootste deel van het overgeblevne ging naar de belasting". Cugat zei dat hij nie mand kwaad of nadeel had bei-okkend. Niemand had hem overigens vooraf ge zegd dat hij een bepaalde som geld zou ontvangen of zou winnen. Hij wist niets van de bij de quiz gevolgde methoden. „Ik had belang bij publiciteit maar wilde niet voor gek staan". Enkele dagen vóór de eerste televisie quiz was iemand van de show bij hem ge komen en had een aantal vragen gesteld op het gebied van populaire muziek. Hij kon enkel vragen beantwoorden, de an- dei-e niet. Hij ki-eeg toen die antwoorden. Tijdens de show bleek men dezelfde vra gen te stellen, aldus Cugat. Hetzelfde her haalde zich de volgende keren dat hij aan de quiz deelnam. Cugat zei zich te reali seren dat de manier waarop de quiz in zijn werk neerkwam op bedi'og. Als hij alles van te voren had geweten zou hij be slist nei-gens op in zijn gegaan. Hij ge loofde overigens dat het de organisatoren van de quiz ook voornamelijk erom te doen was een goede show te maken. Van Doren De National Broadcasting Company deelde dinsdag mee dat zij het contract van 50.000 dollar per jaar met „het quiz- wonder" Van Doren had beëindigd als ge volg van diens getuigenis op maandag voor de subcommissie. De oi-ganisator. Mert Koplin, heeft voor de commissie toegegeven dat hij aan me dedingers aan drie quiz-avonden vragen en antwoorden had verstrekt. De 75-jarige mevrouw Myrt Power uit Georgia, die 32^000 dollars won bij vragen over base ball, zei: „Als iemand de antwoorden had verstrekt zou ik niet bij 32.000 dollai-s zijn opgehouden" Gino Prato, een eenvoudige schoenmaker uit New York, die 32.000 dol lars won bij vragen over opera's, verklaar de dat alles eerlijk toeging toen hij aan de quiz meedeed. Voor 10.000 gestolen. In Den Haag zijn twee jongens van 18 en 22 jaar aan gehouden. die van maart af I7 inbraken hebben gepleegd in diverse wijken van de stad. De totale waarde van het gesto- lene wordt op 10.000 geschat.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9