Na de rust bezweken taaie Noorse voetballers voor grote overmacht Nederland bepaalde score na veel machtsvertoon op 7-1 REVANCHE NIET HOMOGEEN GEBREKKIG Schwartz en Kruyver: „Wij hebben ons enigszins gerehabiliteerd" Iemand zei: „Faas denk toch om het record" IN DE KLEEDKAMERS Conditie gaf in tweede helft de doorslag DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 17 Paal schiet en Wraak Geen wedstrijd meer Balans in evenwicht Haarlemmer won deel van eerste prijs KNVB-toto top van scorelijst Deel opbrengst Caritaspool voor cultureel werk Europese voetbalbeker Wiener S.K. en Real Madrid naar kwartfinales Faas Wilkes nu aan de Ook de vaklieden niet Het ging er daarna alleen nog maar om hoe groot de overwinning zou worden. Bij tijd en wijle vertoefden tien Noorse voet ballers in en rond het strafschopgebied, waardoor het offensief nóg gemakkelijker onderhouden kon worden. Slechts een en kele maal trokken de Noren er met sim plistisch voetbal tussenuit en konden bij die gelegenheden nog wel eens gevaar lijk worden omdat enerzijds Notermans er maar niet in kon komen en anderzijds Renders nog te veel fouten maakte om een veilige verdediger te kunnen worden genoemd. Maar achter hem stond altijd nog Kraak die een paar malen fraaie red ding en opluchting bracht. Zonder al te veel moeite konden daar na weer legio Nederlandse aanvallen on dernomen worden. Bij een van die atta ques werd Moulijn een doelpunt onthou den door duidelijke obstructie van keeper Weltz, maar veel maakte dat ook al niet uit. Wilkes en Rijvers lieten al hun talen ten schitteren, waardoor onder andere Van der Linden twee fraaie doelrijpe kan sen kreeg. Maar beide malen stond de linkerpaal een treffer in de weg. Pas in de 32ste minuut vond de Utrechte naar niets en niemand op zijn weg. Rijvers speelde hem de bal toe, waarna hij rustig afzwenkte en met een enorme uithaal van zijn rechtervoet de bal langs Weltz in het intussen door de regen al weer be drupte net knalde. Vijf minuten later verstomde het laatste „héja Norge" geroep. Wilkes speelde zich met grote virtuositeit langs tal van aanvallers, kreeg een kans. maar gaf de bal toch aan Van der Linden die r nóg be ter voorstond. En het was raak ook (6-1). Een wraakzuchtige man op de tribune viel toen plotseling een kleine variant te- binnen op een bekende Duitse yell en brulde „Holland vor, noch ein Tor". En hij kreeg zijn zir. pok. In de laatste secon den van de laatste minuut van de wed strijd. Wilkes op dat moment gelijk aan de top van de lijst van de doelpuntenma kers flitste toen op werkelijk grandioze manier door een opeenhoping van Noorse spelers en schoot vervolgens zuiver in. Een hartelijke huldiging van het gehele elftal benevens een klaterend applaus van de tribunes viel hem ten deel. Even latèr kondigde scheidsrechter Schwinte het ein de aan. De wraak voor „Keulen" was ge nomen. En duidelijk ook. Van der Linden (9) heeft de hal toe gespeeld gekregen van Van der Kuil en dirigeert het leer met een beheerste voetbeweging langs spil Svenssen en de vergeefs duikende doelman Weltz naar het net. Het Nederlands voetbalelftal heeft op een wel zeer duidelijke wijze revanche genomen op de „zevenklapper van Keu len". Het ontstak er zelf een en won met 7-1 van Noorwegen, dat altijd een zéér lastige tegenstander voor ons nationale team is geweest. Nog maar anderhalf jaar geleden werd het in Oslo 0-0 en ook toen speelde men in Nederland al betaald voetbal en ook toen al waren er tal van cracks in het elftal zoals Lenstra, Wilkes en Van der Hart. Een overwinning op een amateurelftal mag dan op zich geen pres tatie zijn voor een elftal spelers dat geho noreerd wordt, een 7-1 score is a 11 ij d een uitzonderlijke prestatie in een inter landwedstrijd. En dus hulde daarvoor. Er is na de wedstrijd van gisteren in het „Feij-moord" stadion, zoals men in Rot terdam hardnekkig zegt na de 9-1 over winning tegen de Belgen, duidelijk komen vast te staan dat Nederland op het ogen blik te sterk is voor landen die het ama teurisme hoog houden, net zoals het twee weken geleden in Keulen bleek dat het hoogste niveau van het Europese voetbal nog lang niet bereikt is. En nu is zo'n overwinning van 7-1 erg aardig, maar de voetbalbonden van de meeste landen in Europa zullen er de schouders voor op halen. Het is dan ook meer dan ooit nodig dat Nederland tegenstanders gaat krijgen die de moeite van het overwinnen waard 'zijn. Want het vertegenwoordigende voet bal in Nederland krijgt pas gestalte wan neer men tegen landen als Oostenrijk. Frankrijk, Zweden en Italië redelijke re sultaten bereikt om dan nog maar niet te spreken over Spanje, Hongarije en Joego slavië. Het Nederlandse voetbalpubliek wil ook wel weer eens echte wedstrijden zien tegen echte tegenstanders, waaruit dan moge blijken op welk niveau men is aangeland. Het Nederlands elftal heeft dus een op merkelijk resultaat behaald. Maar toch waren er gisteren enkele bijzonder zwak ke plekken. Duitsland won in Keulen met een homogeen elftal, Nederland in Rotter dam niet. Debutant Renders bij voorbeeld kon Kuys niet doen vergeten en vooral Klaassens en Notermans waren een klas se minder dan gewoonlijk. Ook Van dei- Linden bleek weer duidelijk geen leider van de aanval te zijn. Hij maakte drie doelpunten en knalde vier keer tegen de paal, maar van die vier zogenaamd onge lukkige schoten, hadden er zeker drie tref fers moeten zijn. fers met zijn. Zonder Rijvers en Wilkes de grote meesters naast zich was hij dan ook nergens geweest. De overigeh speelden zeer redelijk, ook al bereikten .zij evenmin al's-het-team- als geheel niet het peil van de match tegen de eveneens zeer zwakke Belgen. Kraak kreeg weinig, maar redde enkele keren op een wijze die van groot vakman schap getuigde. Van der Hart liet zich nogal eens in de luren leggen door midvoor Backe en de snelle rechtsbuiten Oede- gaard, maar herstelde zich na rust volle dig. In de aanval was Rijvers weer de on vermoeibare bouwer van de aanvallen en Moulijn de ongrijpbare, wiens directe op ponenten Saksvik en Natland zich wel erg naar hebben moeten gevoeld bij de haast ontelbare malen dat de rappe Feijenoor- der or.der het hartelijk gelach van de tien duizenden op de tribunes langs hen glipte alsof zij er niet waren Scheidsrechter Schwinke uit Frankrijk tenslotte was een vooral snelle referee, die het spel uitstekend en van zo dichtbij als mogelijk was volgde. Een duidelijke fout maakte hij evenwel toen hij na rust liet doorspelen op het moment dat de doorge broken Moulijn in het: strafschopgebied het volle gewicht van doelman Weltz tegen zich aan kreeg, waardoor na dit duidelijke geval van op zijn minst obstructie een zekere goal verloren ging. Maar och, als wij het breed bezien, wij hebben de strafschop niet eens gemist. Ook al was dan de Noorse ploeg geen echte tegenpartij voor het Nederlands elf tal, wij hebben groot respect voor de wij ze waarop dit elftal amateurs heeft ge speeld: enthousiast, hardnekkig en tot het laatste moment toe sportief. De Noren ontbrak het aan zuiver technische scho ling, aan conditie en spelinzicht, zij had den evenwel een taaiheid waaraan meni ge Nederlandse voetballer zich kon spiege len en konden bogen op een niet althans uiterlijk niet te verstoren moreel. Waar mede zij zich op en top amateurs toonden. De tekortkomingen van de Noren waren in velerlei opzicht te vergelijken met die het Nederlandse voetbal vertoonde voor de invoering van het betaalde spel. Ook zij hadden een duidelijk gebrek aan con ditie, waardoor zij slechts een speelhelft het hoge tempo konden volhouden, en ook zij speelden te veel „volgens het boekje". Er zat te weinig variatie in hun spel, het geen uitsluitend te wijten was aan het feit dat er te weinig spelers waren met een direct inzicht in de stand van zaken. Spelers als spil Svenssen en rechtsbuiten Öedegaard waren duidelijk spelers met veel talent, maar de andere schakels wa ren veel te zwak om een sterke ketting te kunnen vormen. Niettemin, de Noren verloren met ere tegen een na rust in alle opzichten opper machtige tegenstander. En nogmaals, wij hebben alle bewondering voor de wijze waarop zij tot het zeer bittei-e einde ble ven volhouden om de score toch maar in het redelijke te houden. Reeds bij voor baat was de formatie bestempeld als een „pap-elftal" en weer zal er in de Noorse pers wel veel rumoer gemaakt worden over de grote nederlaag, maar voor ons blijven de Noren waardige vertegenwoor digers van het amateuristische spel. Alleen zullen zij wel dienen te bedenken dat zij op deze wijze voortgaande nooit iets te betekenen zullen krijgen in inter landvoetbal en ten hoogste tot de middel matige onder de zwakken zullen kunnen opklimmen. E. Koning (Van onze sportredacteur) Wy hebben een kennis die altijd vol enthousiasme grappen vertelt, maar die bij de pointe niet het gewenste succes behaalt omdat hij het fijne inzicht in de kunst van „het brengen" mist. Aan die kennis hebben wjj gisteravond moeten denken na het zien van de interlandwedstrijd tussen de voetballers van Nederland en Noor wegen, die werd gespeeld onder het prachtige licht van het Feyjenoord-stadion in Rotterdam. Want de Noorse amateurs hadden ook het enthousiasme en de wil wel, maar ze misten het inzicht in het edele voetbalspel. Dat gebrek aan inzicht, gepaard aan het grote gemis aan conditie en techniek, is er de oorzaak van geworden dat de Nederlanders hun tegenstanders in de tweede helft van de wedstrijd volkomen onder de voet konden lopen en een 21 voordelige stand bij de rust zonder al te veel moeite veranderden in een 71 eindscore. Waarmede het verschil in krachten tussen de beide landenploegen niet alleen duidelijk, maar ook naar werkelijkheid werd uitgedrukt. En waren er voor rust niet zo veel kansen waaronder enkele gemakkelijke gemist en had in de tweede helft het houtwerk van het Noorse) doel zich niet zo'n geduchte twaalfde tegenstander getoond, Nederland zou on getwijfeld boven de 10 zijn gekomen. Waarmede wij geenszins willen zeggen dat wij dat de met grote volharding doorstrijdende Noren hadden gegund. De voetballers nota bene, die al hadden kunnen juichen en hun slechts enkele landgenoten op de tribunes tot „héja Norge, héja Norge" hadden kunnen bewegen, toen er nog slechts enkel v minuten waren gespeeld. Het enige Noorse doelpunt. Kraak had de bal nog niet eens aangeraakt of Öedegaard verscheen in vrije positie voor zijn doel en knalde de bal tref zeker in het doel. De Noren waren uiterst verheugd, maar wisten toen nog niet wat hun boven het hoofd hing. Piet Kraak in actie bij een van de Noorse aanvallen. Rechtsbuiten Öede gaard is zijn belager. nog maar povertjes. En bijna was het zelfs even later 1-2 geworden, omdat Van der Hart zich liet verschalken door mid voor Backer, maar door een zeer fraaie en moedige sprong van Kraak op de rech terschoen van de Noorse aanvalsleider ging het (Noorse) feest niet door. En weer kwam toen Nederland over donderend opzetten. Maar Wilkes zag de weg naar het doel versperd door S\ sen toen Weltz al verslagen was en de „Spaanse Nederlander" miste enkele mo- momenten later dé kans toen hij de bal uit een corner van Van der Kuil ineens op de schoen wilde nemen. Zeven minuten voor de rust was het ech ter eindelijk wel raak. Een voortreffelijke aanval met Moulijn en Van der Kuil als belangrijkste spelers, bracht de bal bij Van der Linden, die met een eenvoudig tikje een 2-1 stand kon bewerkstelligen. En ook in de resterende minuten bleef het Oranje-team een overwicht behouden op het Noorse elftal, dat steeds duidelijker afzakte omdat men geen moed maar wel adem tekort kwam. Dat gebrek aan tempo en allure deed zich in de tweede helft nog sterker ge voelen. En van een echte wedstrijd was dan ook al snel geen sprake meer. In de derde minuut namelijk kwam de 3-1 score op het bord. Rijvers richtte een diepte- pass op Van der Kuil, die helemaal naar links was afgedwaald, deze liet de bal toen hij aangevallen werd slim liggen voor Moulijn, waarna een uitgekookt voorzetje naar de bewaakte Wilkes volgde. Deze deed snel een stap vooruit en gaf de bal met de buitenkant van de linkerschoen net zo veel goede richting mee, dat het leer met een fraaie boog achter de rechter bovenhoek tegen het net sloeg. Van dat moment af was het een spel van kat en muis. Steeds groter werd de over macht en steeds duidelijker kwamen de mankementen van het Noorse voetbal voor de dag. Wilkes trof de doeliat en een schot van Rijvers ketste af op een been, maar de treffer bleef niet uit. In de tien de minuut schoot Van der Linden uit een voorzet van Moulijn tegen de lat, waarna Van der Kuil als een duveltje uit een doosje naar voren schoot en een treffer plaatste (4-1). moeten aanpassen. Maar komen doet hij er", aldus Schwartz. Ook de spelers hadden respect voor hun tegenstanders. „Dat doelpunt van de No ren in de eerste minuten scheelde ons een kwartier, want voor wij terugkwamen en op een veilige voorsprong stonden, was er te veel tijd verstreken", aldus Wiersma, die geen enkele hinder meer had onder vonden van de beenblessure, waardoor hij tegen Duitsland verstek had moeten laten gaan. Wilkes had van alle kanten gelukwensen in ontvangst te nemen voor zijn tweede doelpunt, waarmede hij Lenstra als top scorer van het nationale elftal had ont troond. „Ik heb er niet op gespeeld, maar een kwartier voor het einde zei een van de jongens, Faas naar voren, denk om het record. En ja, toen ben ik wat meer voor gebleven en het lukte ook nog". De heer De Nijs (bondsbestuurslid) wiens schoondochter zich na de rust in de regen bij het Noorse legioen had aangesloten, kwam met een brede glimlach de kleed kamer binnen en zijn stentor-stem vulde de hele ruimte. Een klopje hier en een vriendelijk woordje daar en dan „nou ik ga eens kijken hoe mijn schoondochter het heeft gemaakt. Uitbundig was de stemming niet maai de vreugde over het resultaat stond toch duidelijk op de gezichten te lezen. In de tiende interland tussen Nederland en Noorwegen is het oranje-team erin ge slaagd de balans, die door de overwinnin gen van de Noren in 1951 en 1953 naar de Noorse zijde was doorgeslagen, weer in evenwicht te brengen. Na de tiende wedstrijd van deze reeks, die op 31 augustus van het jaar 1919 in Oslo met een 11 gelijkspel is begonnen, hebben beide teams drie wedstrijden ge wonnen, vier ontmoetingen eindigden in een gelijkspel. De doelcijfers zijn door de grote 71 zege van gisteren in het voordeel van Ne derland. In totaal troffen in de- veertig jaren de Nederlanders 23 maal doel, de Noren 21 maal. Oslo 1919: Noorw Ned. 1—1 Oslo 1929: Noorw.Ned. 4—4 Amsterdam 1929: Ned.- -Noorw. 1—4 Amsterdam 1936: Ned.- -Noorw. 3—3 Oslo 1948: Noorw.Ned. 1—2 Rotterdam 1951: Ned.- -Noorw. 2—3 Oslo 1953: Noorw.Ned. 4—0 Amsterdam 1955: Ned.- -Noorw. 3—0 Oslo 1958: Noorw.Ned. 0—0 Rotterdam 1959: Ned.- -Noorw. 7—1 De stand: Nederland 10 3 4 3 23- -21 10 Noorwegen 10 3 4 3 21- -23 10 De eerste prijs in de KNVB-toto van af gelopen zondag groot 141.270.zal worden gedeeld door drie deelnemers die allen vijftien goede uitslagen boekten. On der hen is de heer J. Kollaard uit Haarlem. De tweede prijs (14 goede uitslagen) die 60.545.groot is wordt gedeeld door vijftien gelukkigen. Het heeft erom gespannen. Maar Faas Wilkes heeft in zijn 35ste interland dan toch het record gekregen, al moest hij er tot de laatste seconden van de laatste mi nuut op wachten. Met de twee treffers, die de Fortuna-speler in de wedstrijd tegen Noorwegen scoorde, heeft hij zijn totaal op 34 gebracht en daardoor Abe Lenstra, die amper een jaar geleden het legendarische record van Bep Bakhuys overnam, van de eerste plaats verdreven. De lijst van topscorers ziet er thans als volgt uit: 1. Wilkes (Xerxes, Valencia, VVV en Fortuna) 34 doelpunten; 2. Lenstra (Heerenveen en Enschede) 33. 3. Bakhuys (ZAC en HBS) 30, 4. Smit (Haarlem) 25, 5. Vente (Neptunus en Feijenoord) 18; 6. Mannus Francken (HFC) 17. Tot de adviescommissie tot verdeling van de gelden der Caritaspool is toege treden de heer J. Henrick Mulder, alge meen secretaris van het Prins Bernhard Fonds. De heer Mulder zal de leiding van de Caritaspool adviseren over de bestem ming der te verdelen gelden ten aanzien van de sector cultuur. Onder vigeur van de huidige vergun ning zal omstreeks 25 pet. van de te ver delen opbrengst in de culturele sector kunnen worden toegewezeri. De overige 75 pet. gaan naar de sectoren maatschap pelijk werk en volksgezondheid. De eerste wedstrijd tussen Milan en Barcelona, gespeeld voor de achtste finales van de Europese voetbalbeker voor clubs, is geëindigd.in een 20 overwinning voor de Spanjaarden. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. De tweede wedstrijd tussen Wiener SK en Boldklubben Odense werd een gelijk spel (22). De Denen hadden bij rust met 10 de leiding. Door de totaalscore van 52 voor Wie ner SK de Oostenrijkers wonnen de eerste wedstrijd met 30 gaan zij over naar de kwartfinales. In de tweede ontmoeting tussen Real Madrid en Jeunesse Esch, in Luxemburg gespeeld, wonnen de Spanjaarden met 52. De stand was, nadat de Luxemburgers tweemaal een voorsprong hadden genoten, reeds bij rust verkregen. Real Madrid, dat in oktober in eigen huis met 70 had ge wonnen gaat dus eveneens naar de kwart finales. In Bern won Eintracht Frankfurt in de eerste wedstrijd van Young Boys met 41. Wij hebben ons enigszins gerehabili teerd voor de nederlaag in Keulen, zo ver telde ons de heer Kruyver, voorzitter van de technische commissie van de KNVB, na afloop van de wedstrijd in de Neder landse kleedkamer. En zo dachten ook vele anderen erover. Algemeen was men verder ook van mening dat het Noorse elftal, waarvan vóór de wedstrijd door niemand iets goeds verteld kon worden, toch nog meegevallen was. De ploeg tel de verscheidene goede individualisten, maar het was geen sluitend geheel, zo was veler mening. Zowel de heer Kruyver als bondscoach Elek Schwartz waren over debutant Ren ders niet ontevreden. „Hij is vooral een goede technicus, maar de routine ont breekt nog; hij zal zich verder terdege fut te hebben voor enkele uiterst gevaar lijke tegenaanvallen, uit een waarvan linksbinnen Arnesen plotseling helemaal vrij voor Kraak verscheen. Maar na een snelle reactie van da Elinkwijk-doelman bracht de lat viaxzijn arm redding. Nauwelijks was men van de schrik be komen of Van der Kuil stevende in snel treinvaart op de Noorse doelman Weltz af, maar ook dat liep mis, omdat de Noor zijn lichaam moedig in de baan van het schot wierp ten koste van een hoekschop. Die volgden er overigens meer (voor de rust was de verhouding 9-1.en dat werd een reden voor de Noren om enkele men sen in de verdediging terug te roepen. Linkshalf Bergensen bijvoorbeeld werd tot vaste bewaker van de beweeglijke Wilkes gepromoveerd, terwijl ook rechts half Natland zijn aanvallend werk in de steek moest laten. Maar helpen deed het nauwelijks. Ne derland was en bleef in de aanval. Mou lijn flitste nu weer links, dan weer rechts met snelle sprintjes langs Saksvik, maar voorlopig profiteerden Rijvers, Van der Linden en Wilkes niet. En veelal kwamen zij niet eens aan een poging tot profijt trekken toe, omdat de lenige doelman Weltz in grote vorm bleek en met allure veel voorzetten en schoten „plukte" of wegstompte. Elf ware Noormannen hielden man moedig stand, maar moesten toch na een half uur het toen al ongetwijfeld enigs zins moede hoofd buigen. Toen namelijk glipte Rijvers andermaal handig langs twee tegenstanders, waarna hij via een Noors lichaam zo hard inschoot dat zelfs Weltz er niets meer aan kon doen (1-1). De goal werd op de tribunes luid, in het veld door de Nederlanders slechts lauwtjes begroet. Men vond 1-1 typisch Coen Moulijn Rijvers heeft gelijk gemaakt en Piet van der Kuil (7) geeft blijk van be langstelling. In de verte bespreken Notermans, Van der Linden en Wilkes de zojuist genoteerde treffer. Ja, daar stond nu dat Nederlands elf tal dat een duidelijke revanche wilde ne men voor „Keulen" na drie minuten spe len in de koude regen. De na zeven jaar in het Nederlands elftal teruggekeerde Kraak met 38 jaren de oudste speler die ooit voor een Nederlands elftal is uit gekomen had nog geen bal aangeraakt, of de Noorse rechtsbuiten Öedegaard ver scheen na twee flitsende driehoekscom binaties vlak bij het Nederlandse doel en knalde de bal onhoudbaar in het net. Daar stonden de wraakzuchtigen met een 1-0 achterstand Even nog vreesden de 58.000 voetbal liefhebbers op de tribunes dat het net als in Keulen volkomen mis zou gaan, toen de Noren vaardig en snel bléven combineren en vooral langs debutant Renders glipten alsof die er niet stond, maar daarna was het toch gauw afgelopen. Nederland be gon de aanvallen met inzicht op te zetten en een waar bombardement van het Noor se doel werd ingezet. Maar welk 'n vreemde opvattingen had den die Oranjeschutters van dat doel. Zij deden net alsof de doelpalen 12 meter van elkaar af stonden in plaats van 7.32 me ter en de lat 5 meter boven de grond hing in plaats van 2.44 meter. Van alle kanten vlogen de schoten dan ook in de overvol le staantribunes, welke treffers evenwel niet geteld mochten worden. Vooral midvoor Van der Linden was een voorman in het onzuiver schieten. Toen hij het hoofd teleurgesteld liet hangen en er voorlopig niet aan te pas kwam, pro beerden Wilkes en Rijvers, die het leer steeds maar weer fraai aangegeven kre gen van Van der Kuil en Moulijn, het, maar ook deze vaklieden bleken voorlopig geen gevoel voor afstand en richting te hebben. Intussen bleken de Noren nog adem en

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17