Nieuwe kinderboekjes bif Pré Het Kroondomein, een uniek natuurreservaat WYBERT Defensie van Die Raeckse was niet opgewassen tegen kracht van RVC fa: t. ENGELENBERG Comité Sportprijsvragen bepleit samenwerking met „De Sport" FAAM fantastisch Herenploeg Die Raeckse de dupe van eigen onsportiviteit NAAIMACHINES „Sport kan niet alles voor zich opeisen" 19 HEBT U f 83.- TE BESTEDEN? Botwinnik-Tal in het voorjaar van 1960 Dr. Euwe in Alkmaar de sterkste simultaanspeler Schotland en Wales speelden gelijk Van Steenbergen-Bugdahl eerste in Dortmund Baldini en Moser winnen trofee Baracchi Cor Braasem wordt trainer van Nederlands zevental pré is goed voor elke was, Ja óók voor de afwas. pré geeft voldoening: Uw téxtlel blijft als nieuw. pré spaart was, wasmachine en wringer. 8 Leuke boekjes voor Uw kinderen Pré zo n boekje cadeau. Little Chartweir op Rotterdamse Floriade QFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN die lekkere drop heet KLAROP Prinses Wilhelmina's geschenk Hertenstand groter dan waar ook in West-Europa KAAN DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 In een eenzijdig duel, volkomen sfeer loos en het aanzien niet waard, heeft de damesploeg van Die Raeckse voor de vol leybalhoofdklasse in nog geen dertig mi nuten een gevoelige nederlaag geleden te gen het Rijswijkse R.V.C. met de setstan den 15-5, 15-10 en 15-3. De Haarlemse defensie, met name de dames Spierings, Van Putten en Eilander, faalde volkomen en alleen Lydia Baay en Mary van Duffelen toonden enig begrip voor de vaak harde serves en smashes van de gasten. Het was spijtig voor de toe schouwers dat de R.V.C.-speelsters geen gelegenheid kregen om hun kunnen te De volleybalcompetitie tonen, hoewel de internationaal Gerda v. Zweeden wel enkele harde smashes lan ceerde en Corry Blyleven enkele series harde Tsjechische serves produceerde. De roodwitten dienen nog belangrijk aan hun techniek te vijlen om ook tegen toon aangevende teams met acceptabel tegen spel te komen. Het verdient wellicht aan beveling om in een minder gespreide op stelling de serve van de tegenstanders op te vangen en te zorgen onder de bal te ko men. Eventueel met de manchetten de bal „dood" te maken om een drieslag-aanval te lanceren. De herenploeg van H.V.S. heeft zich in Amsterdam tegen A.M.V.J. voortreffelijk geweerd. De eerste set wonnen de Haar lemmers met 15-13, de tweede set ging met 15-10.verloren. In de derde set redu ceerden de H.V.S'ers een achterstand tot '5-15. A.M.V.J. verzocht om een time-out. laar bij de hervatting van het spel maak- 'e aanvoerder Clay een beslissende fout dom- de bal in het net serveren. A.M.V.J. won de set met 17-15 en ook de volgende (15-9). Overgangsklasse AVC moest met twee invalsters de strijd met het Wormerveerse VGW aanbinden. Een winstpunt was het enige positieve dat AVC van deze strijd overhield: 13-15, 15- 8, 15-13 en 7-15. De dames van De Blinkert speelden een klasse beter dan hun Zaanse tegen standsters. Zij werden door SES in de ge legenheid gesteld om hun aanvallen rustig op te bouwen en naar verkiezing met een smash of een plaatsbal af te ronden. Met uitzondering van de tweede set waarin De Blinkert een 11-2 voorsprong verspeelde en met 12-15 verloor, werden de sets met klinkende cijfers gewonnen; 15-4, 15-2 en 15-4. De herenploeg van Die Raeckse werd de dupe van eigen onsportiviteit. Met meer souplesse dan SES wonnen de Haarlem- Advertentie Kies dan waar voor uw geld! Kies móde die uw persoonlijkheid accen tueert.. móde, die uw verschijning een dominerende distinctie verleent. Vlot en sportief. Brixon! Sportcom- binatie,. de colberts van tweed of kamgaren in de nieuwste dessins., de bijpassende pantalons in kamga ren, Tergal, Terlenka of Trevira. Na jaarsmode 1959! Alleen Brixon ga randeert herenmode op niveau: blij vende pasvorm, blijvende distinctie! Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem Telefoon 54679 Schaken Ma zijn terugkeer uit Joegoslavië waar hij het kandidatentoernooi heeft gewon nen, heeft Mikhail Tal meegedeeld dat zijn wedstrijd tegen de wereldkampioen Botwinnik met de titel als inzet, gehouden zal worden in het voorjaar van 1960. De wedstrijd zal bestaan uit 24 partijen en ongeveer 8 weken duren. In afwachting van deze titelkamp zal Tal, om zijn conditie te beproeven slechts uitkomen in een klein internationaal toer nooi dat in zijn geboorteplaats Riga zal worden gehouden in de eerste helft van december. Hieraan zullen ook Paul Ke- res en de Deen Bent Larsen deelnemen In „Het wapen van Heemskerk" in Alk maar is woensdagavond met 200 deelne mers een simultaan-seance gespeeld, waarbij dr. Euwe een beter resultaat be haalde dan de Russische grootmeester Paul Keres. De resultaten waren: Keres 30 borden, 23 gewonnen, 4 remise, 3 ver loren, 83,35 percent; dr. Euwe 30 borden, '29 gewonnen, 1 remise, 98,34 percent; Donner 30 borden, 24 gewonnen, 3 remise, 3 verloren, 85 percent; Bouwmeester 30 borden, 27 gewonnen, 3 remise, 95 percent; Van Scheltinga 30 borden, 27 gewonnen, 1 remise, 2 verloren, 91,68 percent. Withuis 31 borden, 18 gewonnen, 9 re mise, 4 verloren, 74,2 percent. mers met 15-13 en 15-10 de eerste sets. Ook de derde set kon een eenvoudige Haar lemse zege worden, maar de heren wil den nog graag een vierde set spelen en, overigens geheel buiten schuld van aan voerder De Nobel, beging men de dom heid om SES de derde set te laten (10-15). In de vierde set stond Die Raeckse te genover een geïnspireerd SES, dat gaar ne de onsportiviteit van zijn tegenstan ders afstrafte en met stug spel geen duim breed meer toegaf. Toen Die Raeckse een kleine voorsprong moest prijsgeven, on derbrak De Nobel het spel met een time out en wees zijn teamgenoten ondubbel zinnig op de ernst van de situatie. Maar het bleek reeds te laat. De roodwitten konden niet meer overschakelen en moes ten met een gelijkspel genoegen nemen; 12-15. Eerste klasse De ClOS-club beschikt weer over de kern van het kampioensteam van vorig seizoen met Tukker, Broekman, Beid- schat en Nieuwenhuizen. Met deze com binatie bleken de toekomstige sportleiders veel te sterk voor De Blinkert, dat in tech niek te kort schoot en door slecht opvan gen geen stootkracht kon ontplooien. De setstanden spreken duidelijke taal: 15-10, 15-4 en 15-12. In de sportzaal van HBC in Heemstede ondervond de reserveploeg van Die Raeck se waartoe HBC in eigen omgeving in staat is. Met 15-7, 15-5, 15-5 en 15-11 bleef de Berkenrode-combinatie in de meerderheid. Het eerste damesteam van de Heemstede naren versloegen het tweede team van Die Raeckse met 15-11, 15-13 en 15-8. De uitslagen van woensdag luidden: Heren: De Blinkert—CIOS 0-3, Die Raeckse—SES 2-2, PWN—Gios 2 3-0, PSV 2—PWN 2 3-0, De Blinkert 2—Gios 3 0-3, AllianceWIK 2 3-1, Die Raeckse 3He- pol 3-0, CIOS 2—HBC 3 1-3, DSS 2—HVS 4 2-2, HBC—Die Raeckse 2 4-0. Dames: AVC—VGW 2-2, Die Raeckse— RVC 0-3, De Blinkert—SES 3-1, Set up 3— DSS 3 1-3, Gios 2—SSO 1-3, OVRA 2—EIV 2 3-0, THB—Vesmia 4 0-3, Set up—OG 2 3-1, AVC 2—Santpoort 0-3, JBS—PWN 3-1, Die Raeckse 3De Blinkert 2 0-3, HBC Die Raeckse 2 3-0, HBC 3Die Raeckse 4 3-0. Waterpolo Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Voetbal De interland voetbalwedstrijd tussen Schotland en Wales, die woensdag in Glas gow werd gespeeld, is geëindigd in een gelijkspel (11). By de rust was de stand 10 voor Wales. Aansluiten SchotlandWales 11 Ondanks de beruchte „Hampden Roar", 't enorme van alle kanten terugkaatsende gejuich, waarmee 55.000 Schotenen woens dagmiddag hun nationale elftal aanmoe digden, heeft Schotland het tegen Wales niet verder gebracht dan een gelijk spel (11). Het ergste van alles was voor de Schotten, dat deze draw eigenlijk nog iets geflatteerd was. Wales had n.l. de pech, dat linksback Mel Hopkins al na 13 minu ten met vermoedelijk een gebroken neus been naar het ziekenhuis moest worden gebracht en de ploeg dus met 10 man verder moest spelen. Voor het zover was had spil John Char les de score uit een vrije schop van 30 me ter afstand voor Wales geopend. Een minuut na rust was de stand gelijk toen de Schotse rechtsbuiten Leggat uit een voorzet van links inschoot. Een kwar tier lang heeft Schotland eveneens met tien man moeten spelen. Doelman Brown werd aan het hoofd gewond bij een van de aanvallen van het nogal hard spelende elftal van Wales. Brown werd onder de lat vervangen door Mackay. Wielrennen Het Belgisch-Duitse koppel Rik van Steenbergen en Klaus Bugdahl heeft woensdag de zesdaagse van Dortmund ge wonnen. Zij vergaarden 434 punten. De uitslag luidde verder: 2. Terruzzi/Junker- man (Italië/W.-Dld) 332 punten. 3. Nielsen/ Lykke (Denemarken) 285 punten. 4. Gillen/ Post (Luxemburg-Nederland) 265 punten. 5. Arnold/Holzmann (Australië/W.-Dld.) 156 pnt. De Italianen Ercole Baldini en Aldo Mo ser hebben woensdag in Brescia voor de tweede achtereenvolgende maal de ploe gentijdrit om de Trofee Baracchi gewon nen. Zij legden de 116,5 km af in 2 uur 32 min. 55 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid van 45.711 km/uur betekent. De acht hooggeplaatste ploegen in deze wedstrijd zullen deelnemen aan twee baan wedstrijden (een ronde tegen het uur werk en een Australische achtervolging over 10 ronden) om de trofee „La Sovra- na". Deze wedstrijden zullen geen invloed hebben op de trofee Baracchi. De eerste acht koppels van de trofee Ba racchi hebben na afloop van de grote race nog enkele wedstrijden op de baan van Brescia gereden, waarna een klassement werd opgemaakt. Het Brits-Nederlandse duo Simpson De Haan was de snelste over een baan- ronde tegen het uurwerk. De tijd was 1 min. 13.4 sec. Simpson en De Haan kregen 20 punten voor deze eerste plaats. Zij wer den gevolgd door: 2. RonchiniGismondi (It.) 1.14.4 18 pnt., 3. DarrigadeAnque- til (Fr.) 1.15.2 16 pnt. De uitslag van een Australische achter volging over tien ronden was: 1. Anquetil Darrigade 5 min. 55 sec. 20 pnt. 2. Ron chiniGismondi 5.55.5 18 pnt. 3. Simp sonDe Haan 5.58.8 16 pnt. Het eindklassement luidde: 1. Ronchini Gismondi 36 pnt. 2. AnquetilDarrigade 36 pnt. 3. SimpsonDe Haan 36 pnt. 4. Cop- piBobet 26 pnt. De KNZB heeft besloten de oud-aan voerder van het Nederlands waterpolo- zevental Cor Braasem te verzoeken bin nenkort de functie van trainer van de na tionale ploeg van Frans Kuyper over te nemen. Na van 1946 tot 1953 in het Nederlands zevental als achterspeler en aanvoerder met veel succes een groot aantal interland wedstrijden te hebben gespeeld het voor Nederland zo dramatisch verlopen Olym pisch toernooi van 1952 in Helsinki bete kende feitelijk de afsluiting van Braasems internationale carrière vertrok hij in de zomer van 1953 als beroepstrainer naar Spanje. Enkele jaren trad hij op als trai ner van de Club Natacion Barcelona en van het Spaanse zevental, daarna trad hij in dienst van de zwemvereniging Manresa. De thans 36 jaar oude Cor Braasem zal zich vermoedelijk per 1 januari 1960 weer in Nederland vestigen. Cor Braasem Frans Kuyper, die sedert 1935 de trai ning van het nationale zevental leidt, heeft te kennen gegeven de 25 jaar te willen volmaken, doch daarna zijn functie onher roepelijk te zullen neerleggen. De KNZB zal Braasem verzoeken de training over te nemen onder dezelfde voorwaarden als waaronder Kuyper werkt, d.w.z. als amateur. De gelden, welke uit de KNVB-toto zijn verkregen, kunnen niet voor de salariëring van een beroepstrainer worden gebruikt. Aangezien Braasem reeds eerder te ken nen heeft gegeven zich slechts als ama teur-trainer te willen verbinden, kan worden aangenomen, dat de vroegere Haarlem-speler op de voorstellen van de KNZB zal ingaan. Advertentie HET PRÉ WASSEN BETEKENT PRETTIGER WASSEN Steeds meer huisvrouwen weten 't: Pré is ideaal, want pré wast alleen. pré wast fonketwit en-prettig arte/ a m G. Schmidt wkèningen in Meuren ven ftep Westendorp. •fMnttik bi'l elKc 2 pa^ Zorg<l«^tmeen De Britse staatsman Sir Winston Churchill heeft er in toegestemd, dat zijn naam wordt verbonden aan de komende internationale tuinbouwtentoonstelling Floriade. Op de Floriade, die van 25 maart tot 25 september volgend jaar in Rotter dam wordt gehouden, zal namelijk een tuin worden aangelegd, welke een replica zal zijn van een idyllisch deel van Churchill's tuin op diens landgoed Chart- well in Kent. Sir Winston heeft miss G. Hamblin, per soonlijk secretaresse van de staatsman, verzocht de Floriade bij de uitvoering van dit plan alle noodzakelijke hulp te verlenen Het idyllische Little Chartwell" wordt aangelegd in het rosarium dat grenst aan het Museum Boymans-Van Beuningen. Na de besprekingen, die prof. dr. L. van der Pijl uit Den Haag, botanisch adviseur van de Floriade op Chartwell heeft gevoerd, is een plan tot stand gekomen voor een aan leg, waarbij enerzijds gebruik zal worden gemaakt van hetzelfde plantenmateriaal als op Chartwell en anderzijds ook aan enige bouwkundige elementen zijn ge dacht. Daarin is plaats voor copieën van de wapens en andere heraldische motieven, die in Chartwell onder meer het zgn. Marl borough Pavilion sieren. Hier zal ook een bloemenschilderij worden getoond van de hand van Churchill. Advertentie boelstraat'59 - Haariem - Tel. 15252 VERFSPUIT-INSTALLATIES Nu het kabinet zich vorige week be raden heeft over de voorstellen, in te die nen tot wijziging van de loterywet, heeft het comité „Instellingen voor overleg in zake sportprijsvragen" een brochure „Om het spel en om de knikkers" doen ver schijnen. Het comité hoopt hiermee een bydrage te leveren tot een juist inzicht in zyn doelstellingen en tot een betere meningsvorming rond alles wat met een eventuele sportprysvragen-monopolie ver band houdt. De brochure is toegezonden aan alle ministers en staatssecretarissen, de leden van de Eerste en Tweede Kamer, de Stichting Nederlandse Sporttotalisator, een aantal sportorganisaties en voorts aan de bij het comité aangesloten instellingen van charitatieve, sociale en culturele aard. Onder meer wordt in de brochure de ontwikkeling der sportprijsvragen ge schetst en worden de voornaamste aan bevelingen aangehaald van de „commissie loterijwezen". Met betrekking tot de pogingen van het comité om met de stichting „Nederlandse sporttotalisator" onderling tot een aan nemelijke samenwerking te geraken, zegt de brochure dat deze „tot nog toe (zijn) gestuit op duidelijke uitlatingen, helaas van onbevredigende strekking". Zoals bekend heeft de commissie loterij- wezen de ministers van Justitie en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voorgesteld aan één rechtspersoonlijkheid bezittende instelling de vergunning te ver- Advertentie De opperhoutvester van Prinses Wilhel- mina, ir. E. Reinders, heeft op een pers bijeenkomst in het paleis Het Loo nadere uiteenzettingen gegeven over het besluit van de Prinses om het grootste deel van haar onroerende bezittingen op Het Loo aan de staat der Nederlanden te schen ken. Op verzoek van de Prinses sprak ir. Reinders zowel over de aard van het ge- schonkene, als over de motieven die haar hebben bewogen afstand van haar bezit tingen te doen ten gunste van de staat. Prinses Wilhelmina wil hiermee bereiken dat het Nederlandse volk begrijpt, waar om de schenkingen zijn gedaan. Voor dit begrip dient in de geschiedenis van de bezittingen, behorende tot Het Loo, onderscheid gemaakt te worden tussen de gedeelten, die tot het nieuwe en die tot 't oude kroondomein behoren. In de geschiedenis van het Loo hebben de bossen en de jacht steeds een belang rijke plaats ingenomen. In feite is de aan koop van Het Loo in 1684 door stadhou der Willem III een uitvloeisel van het feit, dat de stadhouder reeds in 1676 een jacht gebied te Hoog Soeren had gekocht. Ge regeld werd daarna bos aangekocht totdat in 1766 een complex was verkregen, dat met het huidige oude kroondomein vrij wel overeenstemt. In 1795 werden al de ze bossen door de Bataafse Republiek ge confisqueerd. Zij werden na de terugkeer van de Oranjes niet aan de rechtmatige eigenaar teruggegeven, doch bleven in het bezit van de staat, die ze echter geleide lijk onder beheer van de Koning stelde. In 1863 werden zij overeenkomstig de wens van Koning Willem III definitief met het kroondomein verenigd. De geschiedenis van het nieuwe kroon domein het voormalige privébezit van Prinses Wilhelmina dateert van veel Advertentie WOLLEN ROKKEN Lange WOLLEN KOUSEN GEN. CRONJéSTR. HAARLEM 129 recenter tijden. Toen in 1886 de marken- wet tot stand kwam, werd het eindelijk mogelijk de uitgestrekte, zich in gemeen schappelijk bezit bevindende bossen en heidevelden te verdelen. Na eeuwenlang als het ware bevroren bezit te zijn geweest werden deze markgronden, die door ver scheidene oorzaken zeer onproduktief wa ren en dikwijls slecht werden beheerd, on der de gemeenschappelijke eigenaren ver deeld. Velen van hen gaven er toen de voorkeur aan, het hun toegewezen aandeel te verkopen. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik hebben destijds van deze mogelijkheid op grote schaal gebruik ge maakt. Het is vooral dank zij het initia tief en de grote steun van Prins Hendrik, dat in betrekkelijk korte tijd een zo grote oppervlakte bos en heide kon worden aan gekocht. Prins Hendrik schonk ook bijzonder veel aandacht aan de ontginning en het produktief maken van deze bezittingen. Duizenden hectaren heide werden volgens zijn plannen en onder zijn persoonlijk toe zicht bebost en talrijke toentertijd arme Veluwse gezinnen kregen hierdoor een mo gelijkheid om in hun onderhoud te voor zien, zo vertelde de opperhoutvester. Het resultaat van dit alles is een groot, aan landschaps- en natuurschoon rijk terrein in het midden van ons land. Om nu deze schepping voor de toekomst in haar geheel veilig te stellen, heeft Prin ses Wilhelmina besloten, haar privébezit- tingen op Het Loo aan de staat (het kroon domein) te schenken. De Koninklijke houtversterijen beslaan een oppervlakte van in totaal bijna 10.500 ha. Het grootste zuidelijke gedeelte is ge legen in de gemeente Apeldoorn. Het noor delijke deel behoort tot de gemeente Epe en in het Westen is een klein gedeelte in de gemeente Ermelo gelegen. Met uitzonde ring' van een geringe oppervlakte ver spreid liggende percelen ten oosten van het kanaal Apeldoorn-Hattem, is het ove rige terrein een aaneengesloten gebied, gelegen op de meest oostelijke en hoogste stuwrug van de Veluwe. Van noord naar zuid bedraagt de lengte ongeveer 17 kilo meter. De grootste breedte van oost naar west is circa 12 kilometer. Van de in totaal 10.500 ha. heeft Pinses Wilhelmina 6.729 ha. aan het kroondomein geschonken. Met uitzondering van een betrekkelijk ge ringe oppervlakte landbouwgrond omvat dit terrein hoofdzakelijk houtopstanden. Tevens droeg de Prinses een groot aan tal bijbehorende boerderijen en dienstwo ningen aan de staat over. Het overige deel behoorde reeds aan het oude kroondomein en aan het staatsdomein. Ryk wildrevier Ir. Reinders heeft er de nadruk op ge legd, dat zowel voor de in dit gebied wo nende pachters als voor het publiek in fei te niets verandert. In bepaalde maanden blijft dit gebied voor het publiek toeganke lijk, met uitzondering van ongeveer een vierde gedeelte van het totale complex, dat afgesloten blijft als rust- en uitwijk plaats voor het wild. Het gebied is bijzon der rijk aan groot wild herten en reeën en wilde zwijnen en een hertenstand als hier vindt men op het ogenblik in geen en kel land van West-Europa. Voorts treft men er nog zeer veel korhoenders aan, dankzij het feit, dat hier grote, nog volko men ongerepte heidevelden liggen. Gemo toriseerde voertuigen hebben er geen toe gang, maar wandelaars en fietsers kunnen er in de prachtige natuur hun hart ophalen Dat het gebied bepaalde maanden van het jaar gesloten is, is onder andere een ge volg van het feit, dat in die maanden een gedeelte van het overtollige wild moet worden afgeschoten, zodat een verblijf in de bossen en op de heide voor het publiek dan veel te riskant zou zijn. lenen voor het organiseren van sportprijs vragen. Haar wetsontwerp gaat er van uit dat niet de overheid, maar een particu liere instelling dit zal doen, dienend daar mede het „algemeen belang" en ook an dere instellingen dan die op het gebied van sport en lichamelijke opvoeding zou echter wel prioriteit moeten worden toe gekend. Hierover zegt de brochure: „Als er door toedoen van de overheid een monopolie komt voor sportprijsvragen één natio nale sporttoto dus waarvan de op brengst bedoeld is het algemeen belang te dienen met een prioriteit voor de sport, dan kan de sport niet zonder enig overleg alles voor zich opeisen zonder inderdaad inbreuk te maken op gerechtvaardigde andere belangen. Daaraan dient de sport duidelijk te worden herinnerd". Nog steeds vertrouwt het comité erop. zo zegt het in de brochure, dat het mo gelijk moet zijn een samengaan te bewerk stelligen tussen de sport en de in het co mité vertegenwoordigde instellingen op sociaal en cultureel terrein. Gewezen wordt tenslotte op de behoef ten, die er zijn, op het gebied der reuma- tiekbestrijding, kunst, wetenschap en cul tuur, tuberculosebestrijding, het werk der kruisverenigingen, vluchtelingenhulp, kin derverlamming enz. Het comité is de me ning toegedaan dat „de sport eerst dan volledig aan haar doel beantwoord wan neer zü zich mede het lot aantrekt van de tienduizenden, die door geestelijke of lichamelijke remmen nimmer aan sport toekomen". Zoals bekend zal binnenkort een nota van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen verschijnen in betrokken kringen kortweg „sportnota" genoemd waarin het ministerie een overzicht geeft van hetgeen de overheid op het gebied van de sport heeft gesteund en gefinancierd. Irr het comité van instellingen voor over lég inzake sportprijsvragen hebben zoals bekend vier groepen van instellingen zit ting genomen, namelijk: alle organisaties op het gebied van maatschappelijk werk, vertegenwoordigd door het Koningin Ju liana Fonds, alle organisaties op het ge bied van de cultuur, vertegenwoordigd door het Prins Bernhard Fonds, instel lingen op het terrein van de particuliere gezondheidszorg en instellingen met als doel ideëel en hulpverlenend werkzaam te zijn op internationaal gebied. Voorzitter van het comité is jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, oud-voor zitter van het Koningin Juliana Fonds, se cretaris is de heer A. van Emden. directeur van het Nederlandse Rode Kruis. Advertentie Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van Op een persconferentie in paleis Het Loo heeft de opperhoutvester gisteren aan de pers een nadere toelichting gegeven op het waarlijk vorstelijke geschenk dat Prinses Wilhelmina de staat heeft aangeboden: de prachtige bossen en heidecomplexen op de Ve luwe, die tezamen het nieuwe Kroon domein vormen en een belangrijk deel van de privé-bezïttingen van de Prin ses uitmaakten. Dit qua wildstand en natuurschoon vrijwel unieke recreatie gebied, waarvan men hier een pitto resk hoekje ziet, zal door deze schen king tot in lengte van dagen voor ons volk behouden blijven. (Een verslag van de persconferentie vindt men elders in deze editie.)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 19