Nederland neemt stelling tegen apartheid in Zuid-Afrika r President Eisenhower zal negen landen bezoeken HET WEER Haagse bejaarden worden vertrouwd gemaakt met het verkeer COR 0LY UNO-gedelegeerde Meijer betreurt rechteloosheid der niet-blanken Nehroe zeer verheugd over zijn komst De oudste cursiste is 91 jaar Sf. Nicolaas- cadeaux MARTIN UITTENBOGAARD 45e JAARGANG NUMMER 3 \WIL BOLLETJE de échte eierbeschuit T waalflanden-ak koord Demilitarisatie van zuidpoolgebied Koude nacht Miljoenste passagier op Schiphol Prins Bern hard terug van verre reis Kolonies in Brazilië hebben vers bloed nodig" Op overweg bij Oss Goederentrein ontspoord na botsing met dragline Het woord is aan In de krant van heden: „De Hoop" sleept de KW 40 naar IJmuiden Luchtgevecht van Migs met Mystères boven Negeb Stembus leverde Mapai geen meerderheid op ST-NICOLAAS IS WEER IN AANTOCHT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (Reuter/ANP). „De Nederlandse regering wijst de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika duidelijk en onherroepelijk af. Ras senonderscheid is voor mijn delegatie onaanvaardbaar en een politiek zon der toekomst, zeker in een gebied waar volkeren het recht van zelfbe stuur hebben verkregen cn in de ko mende jaren nog meer gebieden onaf hankelijk zullen worden". Deze krach tige verklaring werd woensdag in de speciale politieke commissie van de UNO-Assemblée afgelegd door de Nederlandse gedelegeerde J. Meijer. Hij zei, dat de Nederlandse delegatie zich in het verleden heeft onthouden van stemming over resoluties om er bij de Zuidafrikaanse regering op aan te dringen haar beleid te wijzigen om dat de vraag in het geding is, of het gaat om een kwestie van binnenlandse jurisdictie. Ook dit jaar zal de Neder landse delegatie zich van stemming onthouden omdat zij aarzelt over deze vraag een oordeel uit te spreken. Maar hoe langer Zuid-Afrika doorgaat met zijn politiek van rassenscheiding, des te meer zal het aanleiding geven voor ..humanitaire tussenkomst" van buitenaf. Het vraagstuk zou zo steeds verder buiten de bescherming van de Handvestartikelen komen te liggen, die over de niet-inmen- ging met binnenlandse aangelegenheden van ledenstaten gaan. „Wij kunnen de ma nier, waarop de Zuidafrikaanse blanken hun zwarte medemensen beschouwen, niet aanvaarden," aldus de afgevaardigde. Hij voegde er aan toe, dat de Zuidafrikaanse blanken hun bestaan willen waarborgen door negering van de politieke economi sche en menselijke rechten van de niet- blanken, ook al zijn dezen met het econo misch leven van het land vergroeid. Hoe wel de Nederlandse regering waardering heeft voor de pogingen om uit de moei- Advertentie nMK WASHINGTON (Reuter) Vernomen wordt dat op de conferentie te Washing ton over de status van het zuidpoolgebied, waaraan door vertegenwoordigers van Ar gentinië, Australië, België, Engeland, Chi li, Frankrijk, Japan, Nieuw-Zeeland, Noor wegen, Zuid-Afrika, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten wordt deelgenomen, we zenlijke overeenstemming is bereikt over een verdrag, waarin het zuidpoolgebied wordt gedemilitariseerd en gereserveerd voor wetenschappelijke doeleinden. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat ondertekening van het verdrag in het midden van de komende maand wordt verwacht. Het verdrag zal voorzie ningen bevatten voor het stationeren van waarnemers in het zuidpoolgebied en voor een inspectiestelsel zonder beperkingen. De beraadslagingen zijn vijftien okto ber in Washington begonnen. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen met in de kustpro vincies hier en daar een bui. Vannacht in het binnenland plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Zwakke tot matige noordoostelijke wind Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. lijkheden te komen door de wet voor het Bantoe-zelfbestuur, betreurt zij het feit, dat dit geschiedt zonder voldoende demo cratische raadpleging van de daar het dichtst bij betrokken groep die der Ban toes aldus de afgevaardigde Meijer. De Nederlandse afgevaardigde was zijn rede begonnen met er op te wijzen, dat er in het Koninkrijk der Nederlanden geen enkele vorm van rassenonderscheid be staat. In Suriname en de Nederlandse An tillen leven rassen in harmonie naast el kaar en in alle drie de delen van het ko ninkrijk is iedereen voor de wet gelijk en heeft ieder dezelfde rechten. Duidelijk verklarend, dat hij namens alle drie de len van het koninkrijk sprak, zei de spre ker, dat de gebeurtenissen in Zuid-Afrika soms worden overdreven en dat een ver gelijking met de rassenvervolging tegen de Joden door het nazidom, het onmen selijk optreden in Hongarije en de maat regelen tegen het Tibetaanse volk niet op gaat. „Er is discriminatie, gebaseerd op ras en kleur en dat is in strijd met het hand vest van de UNO". De Nederlandse afge vaardigde oefende ten slotte critiek uit op het gemak, waarmede sommige delega ties en niet alleen de communistische landen het artikel van het Handvest over binnenlandse jurisdictie hebben inge roepen toen de gebeurtenissen in Tibet aan de orde waren. Hij waarschuwde, dat in dien alles binnen het kader van de poli tieke tegenstellingen wordt getrokken, „dit op de lange duur schadelijk voor ons allen zal zijn" en ook de apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika niet zou kunnen wor den besproken. Hij zei ten slotte, dat moet worden be twijfeld of de kwestie van het rassenon derscheid in Zuid-Afrika niet een stadium heeft bereikt, dat het artikel in het Hand vest van de UNO waarin het recht aan de UNO wordt ontzegd zich te mengen in bin nenlandse aangelegenheden van enig land geen geldig argument meer is. Ook de Indonesische vertegenwoordiger E. J. Lapian, keerde zich tegen de Zuid afrikaanse rassenpolitiek, die zijns inziens de fundamentele rechten en vrijheden van het UNO-handvest schendt en zo'n groot gevaar voor de vrede is geworden, dat de UNO „het vraagstuk wel eens in een veel ernstiger licht te bezien kan krijgen". Hedenmorgen werd op de nationale luchthaven Schiphol de miljoenste passa gier in het jaar 1959 verwelkomd. Het was de Engelsman Govier, die met een Viscount van de K.L.M. uit Londen arri veerde. Namens de luchthavendirectie werd hem een fotoboek van Nederland aangeboden. De heer Govier, directeur van Skylines Ltd te Camberley (Surrey), die vliegtuig ingenieur is, diende gedurende de oorlog bij de Royal Air Force. Prins Bernhard is gistermiddag terug gekeerd van zijn reis naar Zuid- Amerika. Op Schiphol werd hij begroet door de Koninginen de Prinsessen Irene en Marijke. (Van onze Amsterdamse redacteur) Gistermiddag om twee uur stapte Prins Bernhard op Schiphol uit 't KLM-lijntoe- stel „Zwarte Zee" na zijn vijfde reis naar latijns Amerika. Op het platform werd de Prins hartelijk begroet door de Koningin en Prinses Irene. In de kamer van Schip- hol's directeur, de heer Dellaert, stond de Prins de pers (33 man) te woord. „Een klein gezelschap" vond hij. want tijdens zijn reis hield hij menige persconferentie waar veel grotere aantallen journalisten aanwezig waren. De Prins zei dat hij in het voorjaar bij zijn bezoek aan Brazilië door een korte ziekte de meeste Nederlandse immigran tenkolonies had gemist. Hij nam zich toen voor in de loop van het jaar terug te keren. Dit is thans gebeurd. „Wij hebben bere kend dat wij sinds het vertrek uit Amster dam op 19 oktober zestien nachten van huis zijn geweest, die wij in twaalf ver schillende plaatsen plus drie maal in een vliegtuig hebben doorgebracht" zei hij. Hij verklaarde dat het bezoek aan de ko lonies te Brazilië alle vermoeienissen meer dan goed heeft gemaakt. De ont vangst was overal, of het nu een grote of een kleine groep betrof, even hartelijk ge weest. De totale indruk van de Prins was dat deze nederzettingen over het algemeen redelijk welvarend zijn. De grote bedrij- van streven allen naar een uitbreiding, op dat de zoons van de kolonisten straks zo mogelijk eigen bedrijven kunnen krijgen. De komst van nieuwe kolonisten is nodig om vers bloed te krijgen in het bijna geslo ten geheel, dat deze kolonies vormen. Het grote probleem bij al deze uitbreidings plannen zijn de kosten. Een boerengezin, dat zich bij een der kolonies wil aanslui ten, dient 12.000 tot 20.000 gulden mee te brengen. Om de uitbreidingsplannen te verwezenlijken acht de Prins grote bedra gen in de vorm van leningen noodzakelijk. Over het korte bezoek aan Noord-Ame- rika verklaarde de Prins desgevraagd dat zijn pleidooi voor grotere vrijheid in de lucht zeer vriendelijk was ontvangen. Hij wees er echter op dat hij zijn rede in in tieme kring hield. „Misschien was men al leen maar vriendelijk uit beleefdheid", zei hij. „De toekomst moet leren of men werkelijk begrip heeft voor het Nederland se standpunt". Waarschuwing aan het bedrijfsleven. „Er is nog een punt, dat ik belangrijk vind", aldus Prins Bernhard „Ik heb de afgelopen tijd verschillende landen be zocht: Turkije, Tanganyika en nu Zuid- Amerika. En bijna overal heb ik de klacht gehoord, dat er inschrijvingen zijn ge weest door Nederlandse bedrijven voor regeringsprojecten, waarbij die Neder landse bedrijven niet de laagste inschrij vers waren. Toch kregen de Nederlandse bedrijven het contract, omdat men nu een maal vertrouwen in de Nederlanders heeft en omdat de Nederlandse bedrijven een goede naam hebben. Maar een paar we ken later wordt zo'n contract vaak inge trokken, waarschijnlijk omdat de bedrij ven het winstpercentage te laag vinden. In zo'n geval kan men toch beter niet in schrijven. Het is met geen woorden te zeg gen welke zeer slechte indruk zoiets maakt, niet alleen bij de regeringen, maar in het gehele land." Op een met knipperlichten beveiligde onbewaakte overweg tussen Oss en Ber- chem is vannacht om ongeveer een uur een dragline blijven steken. Het gevolg hier van was een botsing met een juist pas serende goederentrein. Er ontstond een enorme ravage, twee locomotieven en vijftien wagens ontspoorden, vijftig meter rails werden ontwricht en een portaal van de bovenleiding viel op de trein. De dragline is waarschijnlijk met zijn M o r e t Wie goed wil leren kennen, moet be ginnen met alles te vergeten. brede draagvlak klem gelopen op de spoorwegovergang, die ter plaatse hoger ligt dan de weg. De bestuurder zag de trein aankomen en kon zich nog net in veiligheid stellen. De machinist van de voorste loco motief kwam er op een ontwrichte schou der na eveneens goed af. Vanmorgen was men nog druk bezig met het opruimings- werk. Tussen Oss en Ravenstein zijn auto bussen ingelegd. WASHINGTON (Reuter/AFP/UPI) President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie meege deeld, dat hij op 4 december uit Washing ton zal vertrekken voor bezoeken aan ne gen landen. Op deze reis die tweeëneen- halve week zal duren, zullen achtereen volgens Italië, Turkije, Pakistan, Afgha nistan, India, Perzië, Griekenland, Frank rijk en Marokko worden bezocht. Mevrouw Eisenhower zal de president niet vergezellen. Het zal de eerste maal zijn dat een Amerikaans staatshoofd een bezoek brengt aan Aziatische landen. Tij dens zijn verblijf te Rome zal de presi dent Paus Joannes XXIII bezoeken. Op 6 en 7 december verblijft hij in Turkije en op 11 december zal hij te New Delhi de Amerikaanse inzending op de wereld landbouwtentoonstelling openen. Op 19 de cember zal hij te Parijs zijn voor de wes telijke topconferentie. Op de terugweg naar Washington zal hij omstreeks 22 de cember in de Marokkaanse hoofdstad Ra bat vertoeven. Eisenhower herhaalde, dat een topcon ferentie van Oost en West terdege moet worden voorbereid. Als voorbereiding van een Oost-Westconferentie acht hij een wes telijke topconferentie onmisbaar voor het vaststellen van een datum en de agenda. James Hagerty, de perssecretaris van Eisenhower, zei dat de president op zijn reis ruw geschat een 32.000 kilometer zal afleggen. Hij verwacht voor Kerstmis in Washington terug te zijn. De president noemde zijn komende be zoeken informeel. Over zijn reis naar In dia, Pakistan en Afghanistan zei Eisenho wer te hopen, dat hij in dat gebied en el ders een beter begrip en meer welwillend heid jegens de Verenigde Staten zou kun nen kweken. Eisenhower wilde niets meedelen over de inhoud van de brief die premier Kroesjtsjev hem vorige maand over de Chinese kwestie heeft gezonden. Eisen hower merkte op dat Kroesjtsjev kenne lijk niet de minste verantwoordelijkheid voelt stappen te nemen voor de invrij- heidsstelling van de Amerikanen die in China worden gevangen gehouden. „Sentimentele reis" De New York Times noemt Eisen howers aanstaande reis een „sentimen tele reis" en zegt, dat hoewel het een groot succes zal kunnen worden, een andere re gering het door Eisenhower begonnen werk Een nieuw initiatief in Den Haag, ver- keerscursussen voor bejaarden, blijkt zeer veel succes te hebben. De Haagse ver keerspolitie geeft deze cursus in samen werking met de Vereniging van Voetgan gers voor de bewoonsters en bewonei's van bejaardenhuizen. Een cursus bestaat uit twee theoretische lessen, waarin de voor de voetganger be langrijkste verkeersfacetten worden be handeld. Daarbij worden films en diapo sitieven vertoond. Zeventig-, tachtig- en zelfs negentigjarigen nemen vol belang stelling aan deze cursussen deel en geven mede door hun vragen blijk van een ver nieuwde kijk op het verkeer, waarin zij zich tot dusver als opgejaagd wild voel den. Het gaat er bij deze cursus vooral om, dat men de voetgangei-sregels leert ken nen en toepassen. Het slot van een cursus is dan ook een praktische les. De veelal niet zo goed ter been zijnde bejaarden woi-den dan met autobusjes naar moeilijke kruispunten met verkeerslichten en knip- perbollen gebracht, waar onder hoede van een inspecteur, vrouwelijke leden van de vei-keerspolitie en medewerksters en me dewerkers van de Vereniging van Voet gangers het veilig oversteken wordt ge oefend. Herhaaldelijk bleek, dat vele cur sisten tot nu toe nooit iets van het ver keerslichtensysteem en de betekenis van knipperbollen en zebra's hadden geweten of begrepen. Tot slot van de cursus worden de deel neemsters en deelnemers in Den Haag rondgereden, waarbij zij zelf verkeersfou- Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEINJ AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN ten moeten constateren hetgeen vaak tot verrassende opmerkingen leidt. De oudste deelneemster van eenenne gentig jaar vertelde, dat zij na de cursus weer de moed heeft zich rustig in het ver keer te wagen. Een krasse zeventiger met een stijf been na een aanrijding met een bromfiets begrijpt nu haarfijn de ver keerssituatie, waarvan hij het slachtoffer werd. Een lange, stoere man van ruim ne gentig jaar vertelde, dat hij in de Zuid afrikaanse Boerenoorlog gevochten had en die had overleefd. Nu hij de voetangels en klemmen in het verkeer kent durft hij zich weer op straat te wagen zonder de gedachte te hebben dat hij doorlopend in levensgevaar verkeert. Een oude olijkert, die aan de arm van een agente werd thuisgebracht, verklaar de „nooit zo prettig opgebracht te zijn." pag. W eerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Hongarije IV 3 Oorlogsgarderobe van Spaanse koningen Garcia de Leon) 3 Uit stad en omgeving .4, 5, 7, 9 Kennemer Kruimels5 IJmondagenda 5 Beurs 9 Veranderingen op het State-Department11 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Agenda van Haarlem13 Kunst 15 Nederland-N oorwegen 17 Het Kroondomein 19 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. zal moeten afmaken. Het blad acht het waarschijnlijk dat Eisenhowers reis nu weinig meer dan een triomfaal plechtig afscheid zal betekenen, terwijl het plan waarmee hij al jarenlang rondliep en kele jaren geleden mogelijk nog een ster ke uitwei-king op de Amerikaanse politiek in Azië gehad had kunnen hebben. Het blad vraag zicht af of Eisenhowers reis niet te laat komt, maar meent toch dat hij een begin kan maken met West-Euro pa te vragen de Verenigde Staten mee te helpen India uit de moeilijkheden te halen. India opgetogen NEW DELHI (Reuter/AFP) In offi ciële Indische kringen te New Delhi toont men zich opgetogen over het bezoek - Premier Nehroe heeft op een perscon ferentie gezegd, dat India geen verdedi gingsverdrag met Pakistan zal sluiten, doch zijn neutraliteitspolitiek zal blijven volgen. Hij is bereid met de Chinese pre mier Tsjoe En Lai besprekingen te voe ren, maar India moet zijns inziens tegelij kertijd gereed zijn krachtig op te treden als dat nodig is. Nehroe zei zich zeer te verheugen op het bezoek van Eisenhower. De Katwijkse logger KW 40 Eduard Christina", die gisteravond op de Noord zee in moeilijkheden is gekomen, zal door het hospitaalkerkschip „De Hoop" naar IJmuiden worden gesleept. De logger, die eigendom is van de n.v. Visserijmaat schappij Kennemerland, bevond zich on der de Engelse wal dwars van IJmuiden toen de koppeling vast bleef zitten, waar door het schip nog slechts achteruit kon varen. „De Hoop" wordt met de „Eduard Christina" in de nacht van donderdag op vrijdag in IJmuiden verwacht. Advertentie NUTTIGE voor auto, motor, scooter, bromfiets of rijwiel BREESTRAAT 108 BEVERWIJK Advertentie MENU v. d. DAG - vrijdag 6 nov. 1959 van 12—20 uur: Russisch ei - vis - krootjes, aard. f 2.p.p. SCHAGEN'S CAFETARIA Bik en Arnoldkade 43-44, IJmuiden, Tel. 6564 TEL AVIV (Reuter-AFP) Boven de Negeb woestijn heeft woensdag een tref fen plaats gehad tussen vier Egyptische Mig-straaljagers en Israëlische Mystère- straaljagers, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische leger te Tel Aviv be kendgemaakt. Volgens hem waren de Egyptische toestellen, die tot dertig km. op Israëlisch grondgebied waren doorge drongen, door de Israëlische jagers terug gedreven naar het gebied van Sinaï, van waar zij gekomen waren. Een woox'dvoerder te Cairo betichtte de Israëliërs van schending van het lucht ruim van de V.A.R. Bij een luchtgevecht was een Israëlisch toestel getroffen, dat op Israëlisch gebied brandend zou zijn neergestort. De UNO is van het incident in kennis ge steld. Nog even de theorie ophalen voordat het veilig oversteken in praktijk wordt gebracht. TEL AVIV (Reuter) De (gematigd so cialistische) Mapai-partij van David Ben Goerion is als winnax-es naar voren getre den na de algemene verkiezingen in Israel. De moeilijkheden bij het regeren zullen echter waarschijnlijk voortduren omdat de Mapai geen duidelijke meerderheid be haalde. Advertentie Wij hebben weer eens zin om onze klanten te verwennen. U kent hem wel, de bekende MARTIN UITTENBOGAARD die brengt Geluk en Welvaart met z'n prachtige sortering gouden Verlovingsringen. Dames en Heren die van plan zijn zich te verloven met de a.s. feestdagen, vraagt eens aan uw ken nissen, want die zijn er zeer veel die zich bij ons verloofd hebben, hoe de service is, doch dat mag ik niet verraden. Heeft u geen tijd voor 6 uur, maak dan met mij 'n afspraak en de zaak is oké. Geluk en Welvaart met ringen van LET OP DE NAAM SCHOTERWEG - HAARLEM - TELEFOON 55899 Vriendelijke groeten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1