DEMI'S-KOSTUUMS MANTELS-JAPONNEN Panda en de meester^kok betaling v.a. per week HAARLEMSE KLEDING CENTRALE r Wereldnieuws Rustig en droog weer Engeland heft de beperkingen van de invoer op 11 E N S E N Natu-raLax Effect voornamelijk psychologisch ZccU ió liet zo Regelmaat van de klók! DONDERDAG 5 NOVEMBER 195 9 2 MONTY-COATS ZEEDUFFEL 35.- HEREN-PAR&A'S RSB-GQRD ƒ59.75 natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Benson waarschuwt voor Russische concurrentie Oprichting wereldvoedsel- bank voorgesteld Nierstrasz overweegt samenwerking Emissie Hagemeijer Obligatielening Dordrecht Ö.%.9antiüüa Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 POSTPAPIER Vakbondsstandpunt in kolencrisis „K.S.G. bestaat niet meer9 als hulp niet verlengd wordt Verzekeringsbank Moira PRACHTIGE NAJAARSCOLLECTIE Chrysler te Rotterdam A ntwerps bedrijf is thans opgeheven Participatie- bewijzen NTERBONDS Onbewust gebruik J Dom an i ale Mijn Interim-dividend Unilever Het bod op „De Nationale Belegging in Vast Goed" dag- Ut da# uit! (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering zal volgende week maandag vrijwel alle beperkingen op importen uit Amerika opheffen, waarmede zo goed als alle restricties, die twintig jaar geleden bij het begin van de tweede wereldoorlog werden ingevoerd, verdwenen zullen zijn. Alleen horloges, tabak, varkensvlees en enkele goederen, waarop inter nationale controle bestaat, zoals radio-actieve stoffen en wapens en munitie, zullen dan nog aan beperkingen onderhevig zyn. De invoertarieven zullen echter gehand haafd blijven, evenals uiteraard de preferentie voor de Britse Gemenebest-landen, wat onder andere ten gevolge zal hebben, dat de invoer van grapefruit en jus! d'orange (sinaasappelsap) nog aan banden is gelegd. De opheffing van de import restricties, die gistermiddag door de nieuwe minister van Handel, Reginald Maudling, in het Lagerhuis bekend werden gemaakt, zullen overigens in de praktijk weinig- utmaken, en men verwacht zeker geen stormloop van Britse huisvrouwen op Amerikaanse artikelen, die vermoedelijk vrij duur zullen blijven. De vrijmaking van de Britse handel, moet dan ook meer worden gezien als een psychologische factor in de wereldhandel, die pas op den duur voor Engeland zijn vruchten zal gaan afwerpen. Er blijkt uit dat de Britten hun aandeel willen leveren in de vergroting van de wereldhandel, waardoor uiteindelijk, zoals men in Brit se regeringskringen hoopt, het buitenland zal worden aangemoedigd meer Britse goederen te kopen. Deze liberalisering is echter vooral van belang voor Amerika, dat worstelt met een passieve betalingsbalans en het de Brit ten bij voorbeeld hoogst kwalijk nam, dat zij wel hun auto's in Amerika konden ver kopen, maar dat de invoer van Ameri kaanse auto's in Engeland aanzienlijk was beperkt. Van maandag af zal deze kritiek dus tot het verleden behoren, maar het is ook al weer de vraag of de Britten nu zo veel dure, en voor de Engelse we gen toch te grote en te moeilijk te par keren Amerikaanse auto's zullen gaan kopen. Verder is de vrijmaking van de handel met de dollarlanden de handel met West-Europa en het Gemenebest is nu eveneens voor 90 percent vrijgemaakt Advertentie 100% wol waterafstotend winddicht kleurecht voor jongens en Meisjes Dames en Heren Leeftijd 7 jaar waterafstotend teddy voering Voor sportkleding De Amerikaanse minister van Landbouw Ezra Taft Benson heeft voorspeld dat Rus land binnen vijf jaar een ernstige concur rent van de Verenigde Staten zal zijn op de wereldmarkt van agrarische produkten, vooral op die van tarwe. „Er hoeft geen twijfel aan te bestaan dat deze So/jet- produkten in de wereldhandel zullen wor den gebruikt om zowel politieke als econo mische voordelen te behalen", aldus Ben son. Hij zei dat de Sovjet-Unie „nog steeds een tiental jaren achter is op de Verenig de Staten wat de agrarische efficiency en produktiviteit betreft", maar „we zullen er rekening mee moeten houden, dat de Russen over vijf jaar een sterke concur rent op de tarwemarkt zullen zijn". Op de conferentie van de Voedsel- en Landbouw-Organisatie van de Verenigde Naties, die in Rome wordt gehouden, heeft de gedelegeerde van India, S. K. Patil, voorgesteld een wereldvoedselbank op te richten als middel bij het oplossen van het probleem dat in het ene land een voedseloverschot bestaat terwijl in het andere land hongersnood heerst. Diverse andere afgevaardigden lever den kritiek op het gebrek aan stabiliteit van de wereldprijzen, sommige sprekers meenden dat de oorzaken hiervoor liggen bij grote landen terwijl dit grote moeilijk heden oplevert voor de kleinere landen. Bij de n.v. v/h Nierstrasz te Amsterdam is de gang van zaken op het ogenblik be ter dan in 1958. De omzetten zijn hoger en benaderen min of meer die van 1957. Daar entegen zijn ook de onkosten iets gestegen en brengt de invoering van een nieuwe pensioenregeling extra uitgaven met zich mede. De verkoop van verscheidene nieu we artikelen loopt aardig. De directie zit steeds op het vinketouw om nieuwe dingen te entameren. Aldus werd desgevraagd van bestuurszijde medegedeeld op een he den gehouden buitengewone vergadering. Voorts verklaarde het bestuur desge vraagd, dat het voortdurend attent is op een eventuele samenwerking met een an dere maatschappij. De plannen hebben echter nog geen vaste vorm aangenomen, waarbij beklemtoond werd dat er geen on derhandelingen gaande zijn. een belangrijke stimulans voor de Britten zelf, en tevens bedoeld als bewijs dat de economische politiek van de conservatie ven de juiste is geweest. Naar verluidt had het aanzienlijke over schot op de Britse betalingsbalans en het steeds harder wordende pond sterling de liberalisering reeds tijdens de verkiezings campagne mogelijk gemaakt. Premier Macmillan zou echter hiervan geen ge bruik hebben willen maken. De enige res tricties, die er na maandag overblijven, zijn, behalve de enkele artikelen, uit Ame rika en de rest van de westelijke wereld, die op de handel met de communistische landen, China inbegrepen, en Japan. Het ziet er echter naar uit, dat de Britten ook binnen afzienbare tijd meer Japanse arti kelen zoals camera's, textiel en machines zullen gaan toelaten. Op 11 november zal bij de Amsterdam- sche Bank n.v. en Nationale Handelsbank n.v. de inschrijving open staan op de mid den september reeds aangekondigde emis sie van 1,5 miljoen nieuwe aandelen door Hagemeijer en Co's Handelmaat schappij n.v. te Amsterdam tegen de koers van 105 percent. De stukken zijn groot 100 en 1000 en voor 1/4 gerechtigd tot het dividend over 1959 en ten volle tot het dividend over volgende jaren. De uitgifte vindt plaats onder het voorbehoud dat de verklaring van geen bezwaar van de mi nister van Justitie zal worden verkregen op de gewijzigde statuten. De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van claims van uitstaande aandelen. Inleve ring van vijf claims van de aandelen van 1000 geeft recht op toewijzing van no minaal 1000 nieuwe aandelen en inleve ring van één claimbewijs geeft recht op toewijzing van nominaal 200 nieuwe aan delen. De claimhandel zal beginnen op 6 november, de stortingsdatum is 30 novem ber. Officiële notering ter beurze alsmede dooreenleverbaarheid met de reeds uit staande aandelen zal worden aangevraagd. Naar B. en W. van de gemeente Dor drecht thans in een prospectus mededelen, staat de inschrijving op de aangekondigde uitgifte van maximaal 20 miljoen 3 per cent premie obligatiën der gemeente Dor drecht in stukken van nominaal 100 tegen 100 percent op donderdag 12 novem ber open bij de Amsterdamsche Bank. Officiële beursnotering zal worden aange vraagd. Storting op 9 december. Er zal slechts eenmaal een premietrek king plaats vinden als resultaat waarvan per geplaatste nominaal 1 miljoen obli- gatiën op 15 decmber 1960 zullen worden afgelost: 1 obligatie van 100 met 150.000, 7 obligaties van 100 met elk 500 en 2 obligaties elk met 250. Premie trekking op 15 januari 1960. Houders van obligatiën dienen rekening te houden met de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid dat onmiddellijk na het bekend worden van de resultaten van de eerste trekking de koers van de obligatiën zal dalen. Geschat kan worden dat deze daling zal liggen tussen de 15 en 20 per cent. Het spreekt vanzelf dat de koers ge leidelijk weer zal stijgen naarmate de loop tijd van de lening verstrijkt, totdat deze bij de laatste aflossing weer 100 percent zal zijn. De lening is gebaseerd op een rentevoet van circa 4,20 percent. Houders van obligaties dienen zich te realiseren dat de regelmatige jaarlijkse aflossing zal geschieden tegen 100 percent. Advertentie Voor de vakbonden zal er geen Kolen- en Staal Gemeenschap meer bestaan, in dien de mogelijkheden, waarin het ver- derag der E.G.K.S. voorziet om de we deraanpassing en herscholing van ontsla gen arbeiders te financieren, niet zal wor den verlengd na februari aanstaande, al dus een gemeenschappelijk communi qué van vertegenwoordigers der organi saties van metaalbewerkers en mijnwer kers in die E.G.K.S.-landen, die aangeslo ten zijn bij het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen en bij het Ver bond van Christelijke Vakorganisaties. De mogelijkheden, waarop in het com muniqué wordt gedoeld, lopen volgens de ze organisaties gevaar. Zij achten deze maatregelen de enige waardoor een ac tieve sociale politiek binnen de Gemeen schap kan worden gevoerd. Omdat de over gangstijd, voorzien in het kolen- en staal- verdrag, ten einde is, zullen de hulpmaat regelen aan de metaalarbeiders en de mijn werkers ophouden te bestaan als op 17 no vember de zes regeringen in de minister raad niet besluiten deze wederaanpassings mogelijkheden door een herziening van het verdrag te continueren. De leiders der organisaties kunnen woens dag te Luxemburg bijeen om hun stand punt te bepalen voor het geval de raad van ministers mocht besluiten de finan cieringsmaatregelen voor de wederaan passing en herscholing niet te verlengen. In het verschenen verslag van de n.v. verzekeringsbank „Moira" te Utrecht over het 50ste boekjaar, verklaart de directeur de heer W. A. Kortum, dat de eerste halve eeuw van het bestaan der n.v. speciaal in de latere jaren een groeikracht te zien heeft gegeven, die voor de toekomst de beste vooruitzichten waarborgt. De produktie is in 1958 zowel voor de afdeling spaarkassen als de afdeling levensverzekering weer toegenomen. De portefeuillestand der spaarkassen is op ƒ98.511.800,en die der levensverzekering op 161.632.229.Het spaartegoed steeg met f 5.100.566.14 per ultimo 1958 tot ƒ21.574.100,99. Het dividend over 1958 werd vastgesteld op 12 percent voor de vol gestorte aandelen en 14 percent voor de aandelen met 10 percent storting. Advertentie enz. f2.- Wij berekenen geen rente Absoluut contantprijzen ÜANSSTRAAT 63 - HAARLEM De Chrysler-fabrieken hebben de assem blage van hun wagens in Antwerpen eind oktober geheel stop gezet. Alle Chryslers, bestemd voor de Europese markt, zullen voortaan in het Rotterdamse bedrijf aan de Siuisjesdijk worden geassembleerd. De assemblage van Simca's, die daar in ok tober van het vorig jaar is begonnen, zal daar ook worden voortgezet. De verkoop organisatie van beide merken blijft in Nederland geschieden. Simca heeft een Nederlandse verkoopmaatschappij ge schapen, de Simca-Nederland n.v., die in Schiedam is gevestigd en die dezer dagen haar werkzaamheden zal beginnen. Zoals bekend werken Chrysler en Simca op vele punten samen: in sommige landen ver koopt de Chrysler-organisatie Simca's en omgekeerd. De Nederlandse verkoopmaat schappij van Simca wordt volledig dooi de Franse moedermaatschappij gefinan cierd. Advertentie Gespreide belegging in eerste klasse buitenlandse obligaties. Effectief rendement thans 5,4% (ongeacht eventuele belastingvrije winstuitke ringen). Koers ex november coupon ca f. 808 Inlichtingen verkrijgbaar bij de be heerders Labouchere Co. n.v., Theodoor Gilissen, Amsterdam DE bladeren van de Chinese zeepboom (Koelreuteria paniculata) waren vroeger een gewaardeerd geneesmiddel. Achteraf gezien is dat niet zo vreemd, want Ameri kaanse ondezoekers hebben uit deze bla deren een antibioticum gewonnen, dat zich na onderzoek in het laboratorium als een methylester aandiende. Dergelijke me- thylesters zijn in het hele plantenrijk geen zeldzaamheid, omdat zij als bestanddeel van galzuren veel vuldig optreden. Over de behandeling van ziekten en wonden met mense lijke en dierlijke uitwerpselen vanaf de oudheid tot de hier en daar nog springlevende volksgeneeskunde, behoeven we niet breedvoerig te verhalen. De onder grond hiervan blijkt in vele gevallen niet zonder zin te zijn geweest, want moderne onderzoekers hebben uit urine en uit werpselen van mens en dier niet alleen antibiotische stoffen geïsoleerd, maar bo vendien vitamine B 12 gewonnen. Interessanter en minder onsmakelijk is het recept dat ongeveer 3500 door Egyp tische artsen werd voorgeschreven en dat moderne medici aanvankelijk de haren te berge deed rijzen. Dit recept kwam er op neer, dat ter bestrijding van sommige ziekten het kruim van bedorven brood werd aanbevolen. Trouwens, niet alleen brood, maar ook andere meelspijzen, mits in bedorven toestand, werden hiervoor uitermate gunstig geacht. Om het bederf te vergemakkelijken moesten deze meel spijzen te voren in water, wijn of bier worden „aangemaakt", om daarna in de nachtelijke dauw te worden neergezet. Het lijkt onsmakelijk en dat zal het ook wel geweest zijn maar wanneer we ons realiseren, dat dit broeien van natge maakte meelspijzen in de Egyptische tem peraturen uitermate geschikt is geweest voor ontwikkeling van schimmels, behoe ven we niet verder uiteen te zetten, dat moderne onderzoekers aannemen dat de antibiotica, die zich in het meel verzamel den, oorzaak zijn geweest van de heilzame werking van deze geneesmiddelen. Uit overlevering is trouwens be kend, dat vissers op de Egeïsche Zee in de oudheid hun wonden eveneens met beschimmeld brood behandel den. En zij zouden daar zeker niet mee zijn doorgegaan, in dien de resultaten daarvan averechts waren geweest. In Egypte werd voorts niet alleen beschim meld brood, maar eveneens verrot hout, verweerde mortel e.d. aanbevolen, broed plaatsen dus van de antibiotica-af schei dende schimmels. Voor de Franse beschimmelde kaas soorten die overigens heerlijk zijn! behoeft U nu ook geen angst meer te heb ben, want Deense onderzoekers hebben uitgemaakt dat bijv. de Penicilium Roque- fortis U weet wel, de groengrijze schim mel van de roquefortkaas een antibio ticum is, zodat de arbeiders die in deze kaaskelders werken zelfs nooit verkouden worden! In ieder geval wordt hierdoor weer verklaard, waarom melk- en kaas- produkten in de volksgeneeskunde steeds zo'n grote rol hebben gespeeld. Op twee facetten met betrekking tot de antibiotica moeten we echter nog even wijzen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) 35. „Gij beledigt mij en mijne kunstwer ken!" brulde de kok. „En gij hebt er niet eens van gegeten!" „Nee, dat niet! Maar. begon de kapitein verward. „Welnu, eet dan eerst!" raasde Maitre Moutarde. „Hier staat ene schotel! Hier recht onder uwe neus.Eet, zeg ik u!" Op nadrukkelijke wijze vestigde hij de aandacht van de gezagvoerder op een schaal met eten. De bemanning, die ver bluft terugdeinsde, luisterde met ontzag naar de loeiende stem van de kok. „Ik zal niet langer dulden beschimpingen van mijne kookkunst. Onthoud dit! In zaken van eten en koken ben ik de baas! Begre pen?" Als antwoord volgde slechts een loodzware stilte, die alleen werd onder broken door wurgende slikgeluiden van de kapitein. „Welnu, hebt ge nog aanmerkin gen op dit meesterwerk?" vroeg de kok op een toon, die knetterde van ingehouden be dreigingen. „Nlee.slik.Zieker nliet. slub," zei de kapitein benepen. „Juist, ga dan voort met eten!" beval Maitre Mou tarde. Andermaal stond de kapitein voor een moeilijk probleem. Er was maar één oplossing, doch die vereiste heldenmoed. Maar de kapitein was geen lafaard..in tegendeel. Hij ging voort met eten. De Domaniale Mijnmaatschappij n.v. te Kerkrade heeft het 34ste boekjaar (1 mei 1958 tot 30 april 1959) afgesloten met een nettowinst van 237.742,95 nadat een be drag van 250.000,in het vernieuwings fonds werd gestort. Uit deze netto winst zal verlaagd dividend van 8% worden uit gekeerd. In verband met de voorschriften van het Londense beursbestuur deelt Unilever mede, dat op 11 november laat in de na middag het interim-dividend over 1959 zal worden bekendgemaakt. Verschenen is een bericht waarin door het bestuur van de Maatschappij tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen „De Nationale Belegging in Vast Goed" n.v. te Rotterdam nadere bijzonderheden worden verstrekt over het bod van 250 percent dat zoals gemeld door Gebr. Teixeira de Mattos namens principalen is uitgebracht op alle uitstaande aandelen van de ven nootschap. De laatste beurskoers van 28 okt. luidde 170 gedaan bieden. Opgemerkt wordt dat aan dividend in 1949 vier, in 1950 vijf, in 1951 t/m 1953 zes en in 1954 t/m 1958 zeven percent werd uitgekeerd. Voor zover de directie thans kan beoordelen wijken de resultaten over 1959 slechts weinig af van die over 1958. Ter berekening van de waarde van het aandeel is het bestuur uitgegaan van de huidige taxatiewaarde a 4,5 miljoen van de in bezit zijnde onroerende goederen, die op de commerciële balans per ultimo 1958 met 2.254.000 te boek staan en op de fiscale balans met 2.034.000. Rekening houdende met latente belastingverplich tingen en liquidatiekosten, zou de liquida- tiewaarde per aandeel op 227 percent uit- komen. Aaandeelhouders zouden echter' bij liquidatie in het algemeen over het verschil tussen liquidatiewaarde en nomi nale waarde van de aandelen, derhalve over 127 percent, inkomstenbelasting ver schuldigd zijn naar een bijzonder tarief liggende tussen 20 en 40 percent. Overwe gende, dat het dividend over de eerstvol gende jaren optimistisch bezien en voor uitlopende op de komende huurverhoging en verwachte opheffing van de grootboek blokkering de 8 a 9 percent niet te bo ven zal gaan, acht het bestuur het uitge bracht bod van 250 percent aantrekkelijk en beveelt aandeelhouders aan hiervan gebruik te maken. De aanmelding staat open van 3 t/m uiterlijk 13 november. Advertentie Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. herstelt de natuurlijke regelmaat Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. f 1.35 Veelbetekenend. Bulgarije heeft zich uit gesproken voor het voorstel van de Roemeense premier Stoica tot het hou den van een Balkanconferentie. In het Bulgaarse parlement werd, volgens een bericht van het Bulgaarse persbureau, een resolutie aangenomen, waarin staat, dat dit land wil bijdragen tot het scheppen van vreedzame betrekkingen tussen alle Balkanlanden. Westelijke waarnemers in Wenen achten het veel betekenend, dat deze resolutie werd aangenomen nog geen twee weken na het bezoek van Kroesjtsjev aan Roeme nië. Brand. Op het Canadese vliegveld Regi- na in Saskatchewan is woensdag een hangar met 18 vliegtuigen, 30 auto's en voorraden uitgebrand. De schade be loopt ruim een miljoen dollar. Ervóór of erna? Een Europese organisa tie van voormalige ondergrondse strij ders heeft een commissie benoemd m 'n onderzoek in te stellen naar de mas samoord in Lemberg, die volgens de communisten plaats had vlak na het binnentrekken van de Duitse troepen tijdens de laatste oorlog en volgens de nazi's vlak daarvóór. Speciale aan dacht zal worden besteed aan de acti viteiten van de Duitse divisie „Nachte gaal", waarbij de huidige Westduitse minister Oberlander was ingedeeld, die door de communisten voor de moorden aansprakelijk wordt gesteld. Sterrenkijker. In het observatorium van de Tsjechoslowaakse academie van wetenschappen te Ondrejov bij Praag zal een grote sterrenkijker worden aan gebracht, waarmee tot op een afstand van tien miljoen kilometer voorwerpen in de ruimte kunnen worden waargeno men, aldus heeft het persbureau Ceteka woensdag gemeld. Verruiming. In Amerikaanse diplomatie ke kringen te Moskou is woensdag ver nomen dat in de Sovjet-hoofdstad on derhandelingen zullen beginnen over hernieuwing van de Amerikaans-Russi sche akkoorden over culturele uitwis seling en uitwisseling van personen. De bedoeling is de akkoorden, die in 1957 werden gesloten, te verruimen. Misdaad. De Marokkaanse regering heeft woensdag de doodstraf gesteld op „mis daden tegen de volksgezondheid". Niet minder dan 6700 mensen hadden vergif tigingsverschijnselen na het eten van voedsel, dat met olie was toebereid. Het blijkt dat enkele.oliehandelaars overtol lige straalvliegtuigolie vermengden met in Marokko voor het eten veel gebruik te olijfolie. Rondneuzend. De Amerikaanse marine heeft dinsdag bekendgemaakt, dat drie Russische schepen in het gebied tus sen Midway-Island en het Russische schiereiland Kamtsjatka zijn waargeno men. Deze patrouilletochten hebben ge ruchten in omloop gebracht, dat de communisten in dit gebied raketten hebben afgeschoten. De schepen zou den naar neuskegels en andere instru menten van de neergekomen raketten zoeken. Nietes. De Joegoslavische regering heeft woensdag de berichten tegengespro ken, dat Tito de vorige maand een „geheim onderhoud" met Kroesjtsjev heeft gehad tijdens het bezoek van de Russische premier- aan Roemenië. Niets bekend. De NAVO-opperbevelheb- ber generaal Lauris Norstad heeft woensdag na een onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Herter, in Washington tegen over journalisten verklaard, dat hem niets bekend is over een wijziging in de verplichtingen, die Amerika op zich heeft genomen ten aanzien van de NAVO-strijdkrachten in Europa. Kolossaal. Een kolossaal astrofysisch la boratorium, ontworpen om de zon te bestuderen, en het enige van zijn soort in de wereld, is gereed gekomen te Poelkowo; Leningrad, zo meldt TASS uit Leningrad. Verteld wordt, dat dit laboratorium gebouwd is om het spec trum van de zon nauwkeurig te bestu deren. Het heeft een optische tunnel van 120 meter, de grootste van de we reld. Sommige van de instrumenten die bestemd zijn voor de bestudering van de zonnevlekken zijn „uniek". Doodgeschoten. Acht blanke jongelui in Corinth in de Amerikaanse staat Missis sippi hebben bekend, dat zij zaterdag avond een vijftienjarige negerjongen, William Roy Prather, hebben doodge schoten. toen hij terugkeerde van een feestje. De daders hadden de gehele avond al in een vrachtwagen in de stad rondgereden en herrie geschopt. Zij bekenden pas, nadat één van hen tij dens een langdurig verhoor door de knieën was gegaan. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisteren de Noordzee bereikte en zich in zuidelijke richting ver plaatste, trok langs de Nederlandse kust naar Noord-Frankrijk. Het windveld aan de westflank van deze depressie breidde zich daardoor niet over Nederland uit en dit had mede tot gevolg dat vannacht bij opklaringen en weinig wind de tempera tuur tot lage waarden daalde, plaatselijk tot beneden het vriespunt. De depressie veroorzaakte nog wel regen van betekenis, in de zuidelijke provincies meer dan 10 mm. Verder naar het zuiden in de Ardennen ging de regen in sneeuw val over. Intussen is er ten noorden van IJsland een nieuwe omvangrijke depressie aan gekomen, die zich verplaatst langs de noordflank van het stationaire hogedruk- gebied ten zuidwesten van Ierland. Verwacht wordt dat deze depressie een oostelijke koers blijft volgen en dat zij niet veel invloed op het weer bij ons zal hebben. In verband daarmee behoudt het weer morgen een rustig karakter met ge ringe regenkasen. De komende nacht zal de temperatuur opnieuw tot om het vries punt kunnen dalen. WERKRAPPORTEN Vrydag 6 november Zon op 7.42 uur, onder 17.05 uur. Maan op 13.10 uur, onder 22.48 uur. Maanstanden 7 nov. 14.23 uur eerste kwartier. 15 nov. 10.42 uur volle maan. 23 nov. 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in ÏJmuiden Donderdag 5 november Hoog water 6.30 en 18.50 uur. Laag water 2.09 en 14.27 uur. Vrijdag 6 november Hoog water 7.19 en 19.44 uur. Laag water 2.54 en 15.19 uur. Maximum-temperaturen C w E binnen- en buitenland. "sS d "E Neerslag, laatste 24 uur. - O O S'S S c5 Den Helder zwaar bew n 11 2 Ypenburg mist no 12 4 Vlissingen half bew. no 12 14 Eelde mist windst. 11 4 De Bilt mist nno 11 3 Twente mist windst. 9 4 Eindhoven onbewolkt no 11 4 Zd Limburg motregen O i 10 4 Helsinki geheel bew z 7 2 Stockholm geheel bew nnw 8 1 Oslo onbewolkt w 8 0,1 Kopenhagen mist ono 8 4 Aberdeen licht bew. windst 10 2 Londen half bew. nw 8 0,2 Amsterdam mist n 11 3 Brussel geheel bew ono 11 11 Luxemburg sneeuw zzo 5 Parijs onbewolkt w 11 1 Bordeaux half bew. wnw 15 0 Grenoble regen windst. 8 0,2 Nice ha li bew. nnw 17 0 Berlijn regen nw 3 2 Frank fort regen zzw 4 5 München sneeuw zw 5 3 Zürich sneeuw windst. 5 5 Genève motregen windst. 7 5 Locarno geheel bew windst. 14 0 Athene half bew. nnw Rome onbewolkt w 18 0 Aiaccio zwaar bew ono 18 0 Madrid licht bew 'windst 13 0,4 Lissabon zwaar bew no 18 Wenen geheel bew wnw 9 0 Innsbruck sneeuw windst. 11 0,1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2