Nieuwe begraafplaats wordt eenvoudig en stemmig Raadsvergadering met sfeer in Velser gemeentehuis Colberts Pantalons PH. DE KONING 24 Havenberichten Raadsleden niet voor uniformiteit 7 Slopen cellulosefabrieken trekt belangstelling Suomi-atleten in actie in Delft en Hilversum GOEDGEMUTST IN DE LEESZAAL Persoonlijke smaak DUO HALF-ZWARE SHAG IJmondploegen weer voor belangrijke wedstrijden i#® Raadsbesluiten Velsen Helling voor sluisdeuren wordt vernieuwd Partij van de Arbeid in jaarvergadering DKV speelt tegen Rapid met goede kansen Een best baantje Sportcomplex bij Duinwijk DCIJ-VKD afgebroken bij de stand 7-7 Duitse kustvaarder binnengesleept Bevestiging en intrede H. G. Oostinga VakantWoze tijd is nu gelukkig voorbij DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 Het was allemaal anders dan anders, woensdagavond in de raadzaal van het Velsense stadhuis. Er stond een diaprojector in de kring van de tafels, tegen de wand was een wit projectiescherm opgesteld, en op de tafels waren microfoons geplaatst. Die diaprojector en het witte scherm waren er ter gelegenheid van de komst van architect Dudok en plantsoenendienstdirecteur Van der Burg, de microfoons zullen wel een geregeld terugkerende verschijning worden. Want men wil de verstaan baarheid van sommige sprekers hierdoor verhogen. Het ging gisteravond overigens nog niet noegen door de raadsleden werd begroet. Advertentie nieuwe kleuren 69.50 79.50 89.50 Trevira 49.50 55. Kennemerlaan Bij de woensdagmiddag in gebouw ..Con cordia" gehouden openbai'e aanbesteding voor het slopen van de beide c:\llulose- fabrieken en de loogtoren van de_ Konink lijke Papierfabrieken Van Gelclêi Zonen n.v. was een flinke belangstelling uit de kring van verscheidene grote aannemings bedrijven. De aanbesteding geschiedde ten over staan van kandidaat-notaris P. van Stuivenberg, waarnemende het kantoor van wijlen notaris T. C. A. Bólger tc Beverwijk. Ingekomen waren eenentwintig biljetten die ten aanzien van het aanbnstodingsbe drag door Van Gelder Zonen te betalen voor het slopen van alle complexen van gebouwen nogal ver uiteenliepen. De hoogste inschrijving kwam van de n.v. Stoof te Breda voor een totaalsom van 320.000, gevolgd door de firma's Kramer te Amsterdam met 261.500 Hoogendorp en Zonen te Amsterdam met 211.500 en De Boer en Slooten te Pur- merend met 175.000. De laagste aanbiedingen kwamen van de firma's T. Klein en Zoon te Amsterdam met 72.000, n.v. Emnos te 's-Gravenhage met 75*000, P. R. Bosch te Rotterdam met 59.900 en J. Koek en Co. te Amsterdam met 39.777. Op geheel andere wijze namen buiten combinatie aan deze aanbesteding deel de firma's M. W. Hollander en W. Kuyl. beide te Amsterdam. Het bleek, dat voor het slopen van com plex A, zijnde de oudste cellulosefabriek met gebouw en schoorsteen van ketel S aan de kanaalzijde de firma Hollander be reid is aan Van Gelder Zonen 71.000 te betalen, terwijl de firma Kuyl voor de complexen B en C, zijnde de uit gewapend beton opgetrokken zogenaamde nieuwe cellulosefabriek en loogtoren een bedrag van 84.355 wil voteren. De directie van Van Gelder Zonen heeft de gunning aangehouden. Van de Kennemerstaten Atletiekvereni ging „Suomi" hebben enige leden deel genomen aan de door de AV'40 in Delft gehouden bosloop in de Hertenkamp over ongeveer 3500 meter. In de C-klasse ein digde J. Roemer als nummer vier en W Kok als zesde. Ruim zestig atleten namen aan deze wedstrijd deel. Aan de selectie-cross, die wegens de ko mende grote cross van Le Soir in België in Hilversum is gehouden, kwam de lange afstandloper van Suomi L. Schol over een afstand van 6000 meter als vierde in de C-klasse binnen. Zondag zal hij' in Dordrecht wederom deelnemen aan een cross-countrv over zes kilometer, die door de AV Parthenon wordt gehouden. Op 14 november gaan de Suomi-atleten J. Roemer, W. Kok en L. Schol naar de Leidse Singelloop over een afstand van ongeveer zes kilometer. „Een begrafenis, het afscheid nemen van een geliefde, is altijd een tragisch gebeuren voor ons mensen. Daarom moet men bij het aanleggen van begraafplaatsen en het bouwen van aula's altijd oppassen voor monumentaliteit. Het moet eenvoudig blijven". Dit zei ax-chitect W. M. Dudok uit Hilversum woensdagavond in het Velser raadhuis, waar hij voor de gemeenteraad een exposé gaf van de nieuwe aula op de begraafplaats, die in de duinen bij Driehuis zal worden aangelegd. „Het terx-cin daar is zeer mild. De be planting is laag, de hoogtevex-schillen zijn gering, en daarom is het plan voor de begraafplaats ook mild en landelijk ge houden". Het gebouwencomplex zal uit drie ge bouwen bestaan, die samen een verant woord en samenhangend geheel vormen. Er komen een aula, een ontvangstzaal, en bijgebouwen voor de dienst. De aula zelf kan ongeveer tweehonderd mensen be vatten, maar op een overdekte galerij er naast kunnen er nog velen een staan plaats vinden. En het plein tussen de drie gebouwen kan in zijn geheel benut worden bij massale opkomst. Door middel van een luidspx-ekerinstallatie kan men dan het gesproken woord volgen. Daar het beschikbare tei'rein langgerekt van vorm is, heeft men de aula in afwij king van het gebx-uik niet aan de ingang ontworpen. De heer Dudok liet aan de hand van lichtbeelden zien, dat' de oplos sing die overbleef eigenlijk meteen een fraaie is. Als men nu de ingang van de begraafplaats heeft bereikt, moet men nog een stuk door de begraafplaats lopen naar de aula, die ongeveer in het midden van het terrein ligt. De toegangsweg is zo geconstrueerd, dat men de graven niet ziet. zodat de aandacht geheel wordt op geëist door de aula, die aan de voox-kant hoog oprijst. Hierdoor wordt een plechti ge nadering bereikt. hetgeen ook al wordt verwezenlijkt, dooi'dal het plateau 1.70 meter boven de weg ligt. De aula heeft een aflopend dak. Hierdoor wordt een pei'spectivische werking ver kregen. die alle aandacht op de baar '••ebt. terwijl men zich zo bij kleine aantal len mensen onk niet zo verloren voelt in e n grote ruimte. De achterwand is van glas, zodat er een natuurlijk decor voor de handelingen is geschapen. Er is een mogelijkheid om het afscheid van de dode in de aula te laten plaatsvinden Dan schuift na de plechtig heid een gordijn dicht, waarna de familie zich voor de condoleance naar het ont vangstgebouw kan begeven. Er is bij de ingang een verdieping ont worpen voor het maken van muziek. De heer Dudok zei het liefste te zullen zien, dat er een goede muziekinstallatie komt voor het afspelen van stemmige lang speelplaten Hij deelde ten slotte nog mee, dat de kosten 21/-- a 3 ton zullen bedragen. Rustig beeld nodig. De directeur van de plantsoenen dienst. de heer J. H. van den Burg, be sprak daarna, eveneens gi-otendeels aan de hand "an dia's, de inrichting van de begraafplaats zelf. Ook hij legde de na druk op de waai'digheid, die op een be graafplaats moet heei'sen. Het oxide sy steem met zijn smakeloze gedenkstenen is niet aan te bevelen. Men moet het eei'der zoeken in een rus tig beeld. De beplanting zal daarom stem mig moeten zijn en aangepast aan het landschap. Er kan dus best tijm of blauw gras komen, maar gazons zijn met hun frisse groen in het geelgroen van het duin landschap uit den boze. De heer Van den Bui-g haalde ook weel de geringe hoogtevex-schillen aan. Alleen in het Oosten heeft rnen een zeer hoge duinwand. Het is de bedoeling, dat de gra- vencomplexen vlak komen te liggen, om dat men anders de ruimte niet voldoende benut. Teneinde een eenheid te krijgen heeft men een aantal complexen ontworpen, die Adx>ertentie TASSEN in exclus. modellen, o.a. uit Spanje, Italië, Marocco, Duitsland, Joegoslavië. tijd naar wens. ijverige gemeenieuuucn open rond, om er met Argus-ogen op te tten of de sprekers de knop wel hadden gedrukt, maar evenzeer om er op toe zien dat ze de micx-ofoon na de toe- n-aak weer uitschakelden. De microfoons hadden overigens op twee aniex-en effect, want niet alleen werd de recte verstaanbaax-heid bij juist gebruik en dat is een kwestie van oefening xrhoogd, maar ook spanden alle raads- den zich in om te tonen dat ze zonder icrofoon ook wel te verstaan zijn. Over :n man bestond geen enkele twijfel: wet- xuder Vex-beek heeft beslist geen micro- ion nodig. Wethouder De Boer presideerde deze zitting van de Velsense gemeenteraad en xij deed dat heel plezierig. Het was bo vendien wel aardig, dat de voorzitter an deze avond een voetbalenthousiast -as. Want zo nu en dan kreeg hij een riefje toegestuurd, waarvan hij de in- oud dan plechtig voorlas: „De stand bij 'edei-landNoorwegen is nu.." Zijn ac- viteit werd overigens snel achtex-haald, 'ant in de loop van de avond hielden de odes die het met de micx-ofoons erg ruk hadden zich tijdens hun excux-sies ings de gx-oene tafels tegelijkertijd maar ezig met het fluisteren van de tussenstan- en. Het was dus een bijzondex-e vergadering. >at kwam ook door het vei"schijnen van rchitect W. M. Dudok, die met veel ge- Advertentle wat u xekker vindt: De komende zondag wordt voor de handbalvereniging „IJmond" uit Velsen- Noord belangrijk wegens de dan te spelen competitiewedstrijden van de eerste dames- en herenelftallen. De plotselinge nederlaag tegen HOC van de I.Tmond I-dames heeft weliswaar niet de leidersplaats in de eex-ste klasse voor haar verloren doen gaan, maar nu moeten zij tegen de directe concurrenten, de dames van het IJmuidense Full Speed I, in het veld komen. Deze wedstrijd zal niet gemakkelijk zijn, want verwacht moet worden, dat Full Speed alles zal doen om de IJmond-dames nog eens te laten stx-ui- kelen en gelijk met haar aan de kop te komen. Toch hebben de „Watervliet"- bewoonsters op eigen veld de beste kansen. De IJmond 2-dames ontvangen het Heemskerkse ADO 2 en hierbij zal ver moedelijk de kx-achtsverhouding weinig uiteenlopen, hoewel ADO goede kansen op winst maakt. Mogelijk kan IJmond 3- dames op eigen veld winnen van De Blin ken 3 uit Haarlem. Evenzeer spannend zal het bezoek van de I-Tmond I-heren aan WVGV in Weesp worden. Thuis wonnen de IJmonders (1615) met een door de scheidsrechter dubieus geteld doelpunt., waaruit geconclu deerd kan worden, dat de krachtsver houding gelijk is. WVGV zal er echter op gebrand ziin de kleine nederlaag te wre ken. doch de IJmonders zullen evenmin de tvmede plaats willen prijsgeven. De IJmond 3-heren zullen van het be zoek van TYBB I weinig plezier beleven, maar de heren van IJmond 4 kunnen tegen Raniditas 3 tenminste één punt in eigen hu-'s houden. He* ieugdorogjfamma vermeldt.: MeisTeswelpen: IJmond 1IJmond 2. Meis.iesasuir anten: ADO 1IJmond 1, IJmond 2Full Speed 2. IEV 1IJmond 3. IJmond 4IEV 2, IJmond 5De Blinkert 5. ADO 2—I.Tmond 6. .Tongensaspiranten: De Blinkert 2IJ mond 1, Rapiditas 1IJmond 2, THB 2— IJmond 4. Concordia 2I-Tmond 5. Mcis.iesjunioren: De Blinkert 2IJ mond 2. Jongens,junioren: IJmondRapiditas. De opstellingen zijn: P-mes I.Tmond 1: W. Schoorl: L. Blom en ■T. Siebers; D. Bonekamp. W. Honig en R- Uitentuis; D. Marckclbach, G. Slatman, H. Boom, W. v. d. Kuil en T. Schuit. Heren IJmond 1: J. Böhm: B. Beentjes en J. Wolters; A. Visser. H. Boom en K Bobeldijk; E. Jonker, E. Sauer, G. Kramer. K. Klesser en G. Noomen. Wocnsdaff kwamen in IJmuiden aan: Minna Sehupp van Erridén; Toni, Harlingen; Bloem gracht. Sornaess: Admirnlengracht. Sornaess; le liegracht Hainina: Louga, Le Havre; Nordholm, Hamina; Brouwersgracht, Mantyluoto: Calvijn. Domsja; Gcorgios A. Bremen; Lauwersborg, Col chester; Havny, Mantyluoto; Aletta, Rundvik; Bobrix, Par; Neptune, Le Havre: Carl Clausen, Gdyriïa, visfilets lossen IJmuiden; Greetsiel. Par; Jonan, Par; Berend N, Shorcham: Stad Maassluis, Pepel. erts voor Hoogovens: Sehie, Bremen: Cor- stream, Almeria. erts voor Hoogovens; Martha Ahrens, Hamburg: Fiona. Ala. Donderdag kwamen ln IJmuiden aan: Langlee- clude van Antwerpen; Arzamas, Klaipeda; Björn Clause N, Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Tetijs naar Narvik: Atlantic Faith, Puerto Ordaz; Daghild, Philadelphia: Iberia, Leningrad; Peregrine, Har lingen; Barken, Bohus; Lizard. Londen; Hathor, Bremen; Hemelingen, Karlstad; Araliz, Norden- harrni. ledig Hoogovens; Ciudad de Cucuta, Ant werpen; Expo Londen, walsmateriaal van Hoog ovens: Fenris, Rotterdam: Heeisum. Bremen; Leonidas. Rotterdam; Phoenix, Bilbao: Manto, Rotterdam: Trito. Rotterdam: Boreas, Rotterdam; Flardinga. Orchester: Minna Sehupp, Odda. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Mayfleet naar Portland, ledig Hoogovens: Alcetas, Rotter dam; Carentan, Grand Coirine, walsmateriaal van Hoogovens; Rgel, Bremen; Sab, Rotterdm; Bullfinch. Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkmst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betékent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). vertellen had. „Ik vind het wel leuk n <ns niet aan de weg te timmeren, want 2 aula komt zo te liggen, dat er waar- hijnlijk geen sterveling komt." Deze opmerking over de door hem ont- orpen aula voor de nieuwe begraafplaats de duinen lokte natuurlijk enige eerst afluisterde en daarna hardop geuite com- entaren uit. 1 H. de Boer Was de stemming in één opzicht wat xeels. aan de andere kant wist men op 2 juiste momenten toch wel degelijk de ■nst te bewaren, die nu eenmaal ook bij 2t werk van een raadslid past. Want de ieuwe begraafplaats, door de heer v. d. urg geïntroduceerd, lokte nog enige dis- xssie uit. Want het bleek duidelijk, dat sel raadsleden -zeer beducht waren voor 2 keuzevrijheid van de mens, die zijn na- sstaanden wil ei-en. En later op de avond leek men ook duidelijk zijn verantwoor- alijkheid ten opzichte van onze midden- ;andei-s te beseffen. De gemeenteraad van Velsen heeft •oensdag besloten tot het aangaan van 2n geldlening, groot 535.000. In verband met restaui-atiewerkzaamheden aan de toren te Velsen stelde men 5500 beschik baar. Men kocht een aantal gronden, met daarop de volgende panden: Frogerstraat 18. 18 x-ood, 20, 20 rood, 22, 22 rood, 24, 24 i-ood, Conx-adstraat 15, 17, 19 en 21, Visse ringstraat 6. Prins Hendrikstraat 67 x-ood, Prins Hendrikstraat 71 en 73, Ir. Justus Dirksstx-aat 10 en 12 en Frogerstraat 42. De koopprijs was totaal 75.000. Ten behoeve van de stichting van een dependance van het Marnix van St. Alde- gondelyceum vex-huurde men de vereni ging „Het Christelijk Lyceum" te Haar lem een terrein van 2027 m2 aan de Venus- sti-aat, de Satux-nusstraat en de Eenhoorn straat te IJmuiden. Men besloot het gedeelte van de door. de spoorbaan door midden gesneden Kapel- weg in Santpoort, dat in het verlengde van het Spekkenwegje is gelegen, ook de naam Spekkenwegje te geven. Advertentie Op het middensluiseiland te IJmuiden heei-st de laatste tijd grote bedrijvigheid van draglines en arbeiders. De sleephel- ling voor de sluisdeui-en wordt verbeterd. Draglines hebben 't vier meter diepe bas sin, waarin de deuren door een sleepboot worden gesleept, van het toeleidingska- naal afgesloten. Daarna heeft men 't bas sin leeggepompt. Op de aflopende bodem worden nu betonnen fundamenten aange- bi-acht. In het beton zet men de i'ails vast voor de zestienwielige lorrie, waarop de sluisdeuren naar boven worden gesleept. Vx'oeger waren die fundamenten van hout. Als een van de zes deuren van de mid- densluis aan een onderhouds- of reparatie- beux't toe is gebeurt het volgende. De deur wordt uit zijn „hengsels" gelicht en door een sleepboot naar 't bassin gesleept. On der de drijvende deur rijdt een lox-rie, die acht ton zwaar is. Daarop wordt het hon derdtwintig ton wegende gevaarte uit het water getx-okken. Men vijzelt de sluisdeur op dikke, betonnen stutten en pas dan kun nen de onderhoudswerkzaamheden begin nen. De lorrie kan zowel van boven naar be neden als heen en weer rijden. Ëen gewel dige winch tx-ekt haar over de rails. Die winch moet dan worden verankerd aan een enorm betonblok in de grond om niet door het gewicht van zijn last „van de sok ken" te gaan. Is de sluisdeur gerepareerd dan wordt hij weer op de lorrie gelegd. Die rijdt zover in 't bassin tot de deur gaat drijven. De sleepboot ligt weer gereed om de deur naar de sluis te brengen. Voor de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid wordt op maandag 9 november in het cultureel wijkgebouw aan de Smidt van Gelderstx-aat de jaar lijkse ledenvergadering gehouden. Behalve de gebruikelijke verslagen ver- meldt de agenda een bestuursvei'kiezing, waarbij alle bestuursleden aftreden, doch herkiesbaar zijn. Voox-ts worden besprekingen gevoerd over het oprichten van een werkgroep en om te komen tot de oprichting van een jongerengroep, waarvoor de heer Menist, Stratingnlantsoeri 7 rood, als promotor fungeert. Ten aanzien van het part ij congres zullen de voorstellen in de beschrijvingsbrief worden behandeld. Reeds thans is bekend, dat de heer H J. Hofstra. oud-minister van Financiën, op maandag 7 december in een grote open bare vergadering van de afdeling een spreekbeurt zal vervullen. De Jeugdboekenweek is weer ten einde. Overal in Nederland is in de bibliotheken en leeszalen bijzondere aandacht besteed aan het kinderboek. Ook in Velsen xvas dat het geval. In de gemeentebibliotheek aan Plein 1940'45 hebben een paar honderd kinderen zich goed gemutst een mid dag vermaakt. Zij moesten namelijk door middel van een hoofddeksel of kleding een figuur uit de geschiedenis, de sprookjeswereld of uit het land der jeugdlectxiur verbeelden. Daar waren dan op die middag Jacoba's van Beieren, heksen, elfen, kabouters. In de rooms-katholieke openbare leeszaal en bibliotheek aan de Willemsbeek- weg waren woensdagmiddag ook heel wat bekende sprookjes- en boeken- figuren aanwezig. Er was een ivaardig uitziende jury (in toga), die de hoofd deksels en kledingsstukken keurde Onze fotograaf verraste een lezende Jacoba van Beieren, een heks, een Chinees, een boself en een vertegen woordiger van het mooie weer. Van links naar rechts ziet u Maria Mare- chal, Franka van Lith, Betty Witte brood, Peter Hoogewerf en Focke van der Helm. een zekere gelijkvormigheid zullen krij gen. Te hoge monumenten moeten wor- den geweerd, omdat andex-s het evenwicht vooral in dit landschap, zal worden ver stoord. Daarom zal men er ook toe moeten ko men zoals dat al in veel plaatsen ge beurt dat het onderhoud van de graven bij de gemeente gaat berusten. De heer Van den Burg heeft een dienstreis naar Denemarken gemaakt, waar men van de begraafplaatsen zeer veel werk maakt. Dat bleek ook wel duidelijk uit de soms fx-aaie dia's. Weinig enthousiast Er bleek bij de raadsleden echter niet zo veel enthousiasme te bestaan voor begraafplaatsen, waar alles precies uit gedokterd is, en elke persoonlijke noot, behalve misschien de vrijheid van in- inscriptie, ontbreekt. Een der raadsleden fluisterde zelfs bij een dia „het is net een rolschaatsenbaan." Dokter Van Leusen was de eex-ste, die na de vertoning van de dia's van zijn on behagen blijk gaf. .,De mensen vinden het nu eenmaal prettig een eigen gekweekt plantje bij een graf te zetten. Men wil zo graag iets persoonlijks in de grafbedek king. Ik krijg de indruk, dat u in de. eer ste plaats een mooie begraafplaats wilt maken. Maar dat is niet het belangx-ijk- ste. We maken de begraafplaatsen voor de nabestaanden." De heer Kolkman dacht er ook zo over. Hij was ook niet verx-ukt van uniformiteit en zei dat het gaat om de gedachten ten opzichte van hen die zijn overleden. De heer Nuyens uitte zijn vrees voor massa- ficatie. Dit was slechts een voorspel, want het uiteindelijk voox-stel voor een begraaf plaats met aula moet nog wox-den inge diend. De opmex-kingen die nu in de raad zijn gemaakt over deze px-ojecten, zullen door B. en W. zeker ter harte wox-den ge nomen. Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV uit IJmuiden ont vangt zaterdag het Haarlemse Rapid. Hoe wel de Haarlemmers de onderste plaats innemen, zal deze semi-plaatselijke ont moeting voor DKV geen gemakkelijke wedstrijd worden, temeer daar Rapid af gelopen zaterdag de eerste winstpunten heeft, behaald en zeker de kans die er nog is om de fatale plaats te ontlopen zal aan grijpen. Als de Llmuidenaren hun. tegen standers echter niet onderschatten, zullen zij.bei?le punten in IJmuiden kunnen hou den. Het tweede twaalftal speelt eveneens thuis namelijk tegen Rooswijk uit Velsen- Noord. Gezien de ranglijst mag het voor het IJmuider team niet moeilijk zijn deze ontmoeting in winst om te zetten, maar' ook hier geldt dat ondex-schatting gevaar lijk is getuige het gelijke spel waarmee DKV II in de eerste ontmoeting genoegen moest nemen. Het derde twaalftal trekt naar Hillegom om daar SDO II te ontmoeten. Beide teams ontlopen elkaar niet veel in kracht, zodat een puntenverdeling waarschijnlijk is. evenals bi.i DKV-jun. BSDO-jun. B. Het volledige programma luidt: DKV— Rapid, 3.30 uur: DKV IIRooswijk, 2.30 uur; SDO II—DKV III; DKV-jun. B— SDO-jun. B, 2.30 uur. Vol aandacht kijkt een groot aantal jon gens en meisjes aan de watex-kant naar een gx-oot. box-x-elend bellenspoor dat hen nadert. Een grote kopex-en duikershelm met zware rubberslangen verbreekt het wateroppervlak. „Daar is hij", zuchten de toeschouwers. Zij vinden het eigenlijk een griezelig ding, de duiker. Die laat zich weer zakken in de gx-oene schemering. Er ligt aan de Steigerweg te IJmuiden weer een vaax-tuig van de genieschool van de Koninklijke Landmacht. Gex-egeld ko men duikers van de genie oefenen in het Noox-dzeekanaal bij de kleine sluizen. Woensdagmiddag hielden zij zich bezig met schx-oef- en roex-onderzoek van de oude loodsboot „Canopus", die bij de kleine sluizen ligt. Het is prettig duiken in het Noordzeekanaal volgens de duikers. Het water is helder en de bodem is hard. „Je kan nu beter onder dan boven water zitten", vertelt een van hen en huivert in de gux-e wind. Andere soldaten schroe ven een duiker uit zijn hoofdbedekking. Een ruk aan een slang aan zijn helm door zijn helper aan boox-d was voor hem het sein op te duiken. Het gx-oenelimmende rubberpak wordt van zijn lichaam ge stroopt, de loden zolen afgegespt. Ten slotte komt 'de duiker tevoox-schijn, wit en uitgepeld in zijn dikke, wollen onder goed. Het zijn allen dienstplichtigen, deze dui kers. Voor iedex-e minuut onder water krijgen zij gevarengeld. Dertig cent. Dat levert een aardig zakcentje op. „Een best baantje", menen zij. Jarenlang is huisvuil van de gemeente Velsen gestort op een uitgestrekt terrein aan de Eenhoornstraat te IJmuiden, ten zuidwesten van Duinwijk. Verscheidene werklieden van de gemeente zijn geruime- tijd bezig geweest de vuilnisbelt te egali seren. Zij hebben de grootste stukken rom mel bijeen gex-aapt en op hopen 'gegooid. Zij hebben een dunne laag aax-de op het vuil gestrooid en het terrein ingezaaid om het verstuiven en „blootwoelen" van het vuil tegen te gaan. Nu moet het vuil nog lange tijd „besterven". Als dit proces is voltooid vormt de vuil nisbelt de mooiste ondergrond voor een spox-tveld. Het is namelijk de bedoeling aan de voet van de duinen in de verre toe komst een complex sportterreinen aan te leggen. Dit complex is in het uitbreidings plan van IJmuiden opgenomen. Het moet echter nog worden behandeld door de gemeenteraad. De voor de laatste plaats zo belangrijke ontmoeting voor de le klasse damcompe- titie Kennemerland tussen het Verenigd Katholiek Damgenootschap en DCY 2, is in een 77-stand afgebroken, De drie af gebroken partijen staan gunstig voor DCY, zodat een 12-8- of 11-9- overwinning voor DCY wordt verwacht. Indien de twee afgebroken wedstrijden van DCY tegen Sportief en VKD tot winst worden gebracht waarop de kans zeer groot is dan verlaat het DCY-tiental de laatste plaats om deze aan het Haarlemse VKD af te staan. De uitslagen luiden: VKD 1DCY 2, 1. H. RumpH. Swier afgebroken; P. Hollen- bergK. v. d. Steen 02; 3. P. Visser N.N. 20; 4. A. MastelingD. Ott afge broken; 5. Th. WortC. Kaan 2—0; 6. R. KokH. Leeuw 02; 7. J. LucasK. de Jong afgebroken; 8. Th. KokW. v. Wort 11; 9. D. RumpJ. de Boer 11; 10. J. SassenJ. Tijms 11; voorlopig 77. DCY moest het zonder Piet Binkhorst, G. Postma en J. C. Apeldoorn stellen, voor wie Jan Tijms en K. de Jong waren op gesteld. Er werd slechts met 9 man ge speeld, maar dank zij het goede spel van invallers zal het DCY-tiental de over winning behalen en de laatste plaats in de Kennemerland damcompetitie verlaten. De Nederlandse kustvaarder „Intrepide" meldde gisteravond omstreeks half acht aan het kuststation „Scheveningen-Radio, dat op ongeveer 20 mij] ten nooi'dwesten van Scheveningen de kleine Duitse kust vaarder „A. H. Both" met machineschade ronddx-eef. Uit Hoek van Holland vertrok de sleepboot „Gele Zee" en uit IJmuiden de sleepboot „Titan", Het weer was tame lijk slecht met windkracht tussen 7 en 8. Omstreeks kwart over negen heeft de „Gele Zee" de „A. H. Both" op sleeptouw genomen naar Hoek van Holland. De Duitse kustvaarder was geladen met cokes. Kandidaat H. G. Oostinga uit Gx-oningen zal zondagmiddag 13 december te Omme- landérwijk, na 's morgens daar te zijn be vestigd door ds. H. P. Huisman uit Vel sen-Noord, intrede doen als px-edikant van de Hei-vormde Gemeente van Ommelan- derwijk en Zuidwending in de classis Win schoten, waar hij beroepen is in de vaca ture van ds. D. Noordmans, die op 18 ok tober van dit jaar naar Vlaardingen is vertrokken. Nadat drs. Oostinga eerst van 7 oktober van het vorige jaar tot 1 februari van dit jaar bijna vier maanden te Velsen-Noord werkzaam was geweest als leervicaris, wex-d hij in juli van dit jaar, na een te Groningen gehouden colloquium toegela ten tot de evangelisatiebediening in dè Ne derlandse Hervormde Kerk. Spaarderstegoed met ruim 41.000 gestegen Bij de stichting Nutsspaarbank te Vel sen is in oktober ruim 41.000 meer inge legd dan terugbetaald aan'de spaarders. Opgemerkt dient te worden daf in Sant poort en Velsen-Noord meer is' terugbe taald dan gestort. De totale inleg bij het hoofdkantoor en de filialen in de gemeente bedroeg in de vorige maand 444 859.34 en totaal werd terugbetaald f 403.546.94. De spaarders hadden per 31 oktober een be drag tegoed van f 870.572.84. dat is bijna hondex-d percent meer dan het saldotegoed per 31 oktober van het vorige iaar. MILITAIRE PENSTOENBOND GAAT VERGADEREN De afdeling Velsen van de Algemene Militaire Pensioenbond, houdt op zaterdag 7 november om drie uur des middags een algemene ledenvergadex-ing in de grote zaal van café „De Uilenboom" te Sant- noort. Het hoofdbestuurslid, de lieer J. P- Swiebel zal een uiteenzetting geven over de kortingswetten en het waardevast pen sioen. twee onderwerpen die grote belang stelling hebben van gepensioneerde bur gerlijke en militaire arpbtenaren. ONTMOETINGEN MET MENSEN. Vrijdagavond 6 november komt de heer P. v. d. Vliet uit Amsterdam voor de leden van het Humanistisch Verhond. gemeen schap Velsen. nraten over .Ontmoeting met mensen". Zijn hedooiïng is tot een ge- snrek te komen zoals hij dat bij zijn werk in de arbeiderskamoen doet. Deze bijeen komst vindt plaats in het Gemeentelijk Vergaderlokaal aan de Abelenstraat in TJmuiden-Oost, aanvang 8 uur. De leden van de N V.V-vrouwengroep Beverwijk waren woensdagavond bijeen in het gebouw Deken Waarestraat met in hun midden de heer P. Rijken uit Bever wijk. die de dames het een en ander heeft verteld over de sociale wetgeving in de loop van de eeuwen. Want 3000 jaren ge leden zouden de Inca's reeds maatrege- len hebben genomen voor de „oudedags voorziening". Hier in Nedex-land begon het in 1874, toen minister Van Houten van oor deel was dat het nu maar eens uit moest zijn met het. langdurige -'erkéh van zeer jonge kinderen. In die tijd was het met de arbeidsvoorwaarden niet bijster in orde. Een werkgever bepaalde hoe lang kinde ren en volwassenen moesten werken en het was vooral bij de bekende fabriek van Regout in Maastricht, dat kindex-en zes nachten achtereen niet op bed kwamen, slechts vier dagen per jaar „vrij" kregen dus zondag en in de week altijd wer ken en stokers geen enkele dag vrij hadden. Na de wereldoorlogen kwamen de ver beteringen vlugger los, aldus de heer Rij ken, waarna hij een aantal wetten noem de die in de loop van de laatste veertig jaar zijn verschenen. Ook de vorm werd besproken. Wat de pensioenen van het Rijkspersoneel betreft, hiervoor is altijd veel te weinig premie betaald, zodat hef Burger Pensioenfonds nu zit met een te- kort van vijf miljard gulden! De belasting betalers zullen dit aan moeten zuiveren, aldus de heer Rijken Hierna zette hij "'een hoe de opzet is voor de AOW Dit eeft lot gevolg dat er een groot overschot is. zodat een groot aantal jaren ook het geld voor de wedu wen en wezen hieruit kan worden betaald.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7