PH. DE KONING 24 Nog veel wegenproblemen in de gemeente Velsen Deense huisvrouwen steunen op voorbeeldige warencontrole Amsterdamse Beurs 9 „TOPHITS" 10% Christelijk kleuteronderwijs heeft meer geld nodig Scheepsbotsino op de Nieuwe Maas Penoze en prinsemarij Kennemers-dames zijn weer succesvol Belgisch schip gezonken na aanvaring Gedistingeerde rustige luiten en fijne 'strepen In EL-Mi0R's nieuwe najaarscpllectle voor extra persoonlijkheid I?,85 II Jeugdkampioenschap van Kennemerland Geslaagde Atlas-proef Aandelenomzet in oktober Fabrikanten werken er krachtig aan mee De beurs van gisteren Sneeuw in West-Duitsland Kort economisch nieuws DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 „Er klopt iets niet met de wegen in de gemeente Velsen" zei de heer Kruisman (C.P.N.) woensdag in de raadsvergade ring van de gemeente Velsen. „We zien het nu weer bij de Van den Vondellaan. Eerst wordt een weg aangelegd en dan moet er weer worden gebroken. En dat gebeurt vaak in de gemeente." Wethouder Verbeek had geen enkel be zwaar tegen deze opmerking, want hij zei zelf ook wel veel voorbeelden te kunnen geven van wat er aan de wegen in Velsen nog niet klopt. Het is echter wat anders om dat op slag allemaal te verbeteren. De heer Kruisman wees ook op de moeite die men heeft om bij het station in Santpoort te komen, nu de Duin en Kruidbergerweg is opgebroken. Maar dit is maar tijdelijk, juist zoals het ongerief voor de Van den Vondellaan, als er straks zal worden ge broken, tijdelijk is. Aanleiding tot de gehele discussie was een klacht van de bewoners van de Van den Vondellaan en omgeving te Driehuis. Men was het niet eens met het feit, dat tussen Driehuis en Santpoort onder het viaduct door met ongelimiteerde snelheid kan v/orden gereden en men had ook klachten over de bestrating. Verder acht te men het een bezwaar, dat het fietspad gedeeltelijk over het trottoir is aangelegd. B. en W. hebben de raad dezer dagen al mededelingen over deze kwestie ge daan, waarin men zei opnieuw te zullen trachten te komen tot een wijziging van komgrenzen zodat over de gehele afstand tussen Santpoort en Driehuis het 50-kilo- meterbord zal gelden. Asfalteren achtte men te kostbaar, maar het fietspad over het trottoir zal binnenkort tot het verleden behoren, omdat de Van den Vondellaan zal worden verbreed. Er heerste onder de raadsleden tevredenheid over de beant woording van B. en W. van deze klachten, waarin men meteen had medegedeeld, dat de kruising Van den Vondellaan-Water- loolaan-Driehuizerkerkweg als voorrangs kruising was aangewezen ter verhoging van de veiligheid op dil gevaarlijke punt. De heer Disselkötter (P.v.d.A.) meende, dat de bewoners tevreden kunnen zijn. Wethouder Verbeek wees op de oorzaak van al het ongerief. De Van den Vondel laan is aangelegd voor het viadukt er kwam. Men kon onmogelijk weten, hoe dat viadukt er uit zou komen te zien. De Advertentie Nu een najaar en winter zonder koude voeten HALVE LAARSJES de grote mode voor dit jaar voor Miss Junior en Mama. Heerlijk warm gevoerd en modellen die zeer charmant staan. Enorme sortering in alle modekleuren vanaf 12.90. Koop ze nu Tot en met 7 november krijgt u nog waardebonnen van Nog altijd streeft de Beverwijkse ver eniging voor Christelijk kleuteronderwijs „Pauline Nolthenius" ernaar meer scho len te krijgen. Tijdens de woensdagavond gehouden jaarvergadering in de school aan de Plantage te Beverwijk, werd be kendgemaakt dat momenteei 247 kinde ren het christelijk kleuteronderwijs vol gen, maar dat er nog een wachtlijst is van bijna honderd kinderen. De nieuwe school, die aan de Kerkbeek- laan komt, hoopt men het volgende jaar in gebruik te kunnen nemen. Ook heeft men alle reden om aan te nemen dat het volgend jaar in Oosterwijk kan worden ge start met een kleuterklas. Hoe het op de verschillende kleuterscho len in Beverwijk en Wijk aan Zee gaat kon men beluisteren uit de verslagen van de hoofdleidsters. Allen hadden één wens, namelijk een ruimere subsidie, om meer voor de kinderen te kunnen kopen in de vorm van speelmateriaal. Volgens het be stuur is er wel een weg te vinden om dit te doen maar dan zal men aan geld moe ten komen door bij voorbeeld een bazaar te organiseren. Dit zal met een commis sie uit de leden onder ogen worden ge zien. De balans sloot met een bedrag van 104,80, de exploitatierekening met 4190,62. In het bestuur werden de aftredende le den ds. Jansen, A. Akse en mevrouw Hen driks herkozen. Tot nieuwe bestuursleden koos men de dames Kol en Kuhlmayer en de heer Van der Lugt. Gisteravond heeft te Rotterdam op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Maas haven, een aanvaring plaats gehad tussen het Engelse kustvaartuig „Trentonia" en het Duitse Rijnschip „Express 270" Het Rijnschip stak de rivier over, maar had geen vaart genoeg om de uit zee komende „Trentonia" te ontwijken. De steven van dit schip trof de „Express 270" midscheeps, waardoor daar een groot gat ontstond en het Rijnschip snel water maakte. Men is er echter in geslaagd het schip voor zinken te behoeden en bij de Lloydkade af te meren. De „Trentonia liep schade aan de steven op. heer Kruisman had gezegd, dat de raad zelf ook schuldig was, maar dat men het technisch natuurlijk niet had kunnen be kijken, en zo dacht de heer Verbeek er ook wel over. Men wist nu eenmaal niet, wat de spoorwegen zouden gaan doen met het viadukt. Achteraf is dus nu de Van den Vondel laan te smal gebleken. De verbreding be tekent ongerief, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Verlichting Er was veel te doen over wegen in de ze raadsvergadering. Zo was er een voorstel van B. en W. aan de orde om een krediet beschikbaar te stellen voor de aanleg van een straatverlichting langs de nieuw aangelegde wegen bij de Rijksweg 9 en de Hoofdstraat te Sant poort. Het zou niet goedkoop zijn, want de eer ste aanlegkosten werden geraamd op 21.545 en de jaarlijkse kosten wegens stroomgebruik zouden 2.055,20 bedragen. Men was niet erg gelukkig met dit al les. De heer Disselkötter vond het maar een vreemde zaak, dat de gemeente nu de rijksweg moet verlichten. Zo dacht ook de Th. Kruisman heer Visser (A.R.) er over. „Kan het Rijk nu echt niets mee betalen?" vroeg hij. Ook de heren Van Dongen en Koop man hadden kritiek. Wethouder De Boer wees op de problemen, die er liggen. Rijks waterstaat verlicht zijn snelwegen niet. Dat moeten de voertuigen met hun eigen verlichting maar doen. Alleen in de grens gebieden tussen bebouwde kom en open landschap is wel eens een probleem, en dan gaat het er om wie betaalt. Haarlem betaalde al Natuurlijk wil Velsen wel proberen het Rijk wat mee te laten betalen. Maar men zit met de grote moeilijkheid, dat Haarlem al heeft betaald en aangelegd. De aanlegkosten zullen wel voor rekening van Velsen komen, maar men zal probe ren wat van de onderhoudskosten naar het Rijk over te hevelen. Of het zal lukken is natuurlijk een tweede. De heer Koopman wees nog op de slechte verlichting bij het einde van de oude Rijksweg. Dit zal wor den bekeken. De Gilden Een ander wegenprobleem was nog de petitie van bewoners van „De Gilden," die hadden gevraagd al het zware verkeer om de wijk heen te willen leiden. B. en W. hadden in een nota hierover uitvoerige mededelingen gedaan, en uit de reacties van de raadsleden bleek wel, dat men waardering had voor de wijze waarop men dit probleem heeft aangepakt. De heer Lips meende overigens te kunnen consta teren, dat het punt, waarom het ging nog steeds gevaren opleverde. Maar uit de dis cussie bleek wel, dat men nu nog met moeilijkheden zit, die straks grotendeels zullen zijn opgelost. De heer Andrea (P.v.d.A.) fulmineerde tijdens de discussie over dit punt over de grote snelheid waarmee sommige automo bilisten rijden en over de onverantwoor delijke wijze waarop sommige wielrijders zich door het stadsverkeer bewegen. Wet houder De Boer zou een en ander met de commissaris van politie opnemen. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Nicolaas, zoon van K. Schoenmaker en P. J. Hoogewerf. Astrid Antonia, dochter van K. Carbaat en A. M. Krook. Anna Maria Martina, dochter van M. P. Zijp en A. M. Kroon. Johannes Lau- rentius Jozef, zoon van J. M. de Groot en K. C. Winder. Margaretha Hendrica, doch ter van P. C. Poel en A. M. de Zeeuw. Elisabeth Hendrica Maria, dochter van W. J. G. Bruijnse en J. C. M. Aardenburg. Anna Elisabeth Maria, dochter van A. A. van de Ven en A. M. A. Portegies. Corne- lis Willibrordus, zoon van S. L. de Groot en A. M. Glorie. ONDERTROUWD: C. A. Bakker en A C. M. T. Deen. G. Apon en G. A. van Laren P. G. Fiefting en M. T. J. Deen. GETROUWD: J. Admiraal en I. A. E. M Wreesmann. OVERLEDEN: A. H. Holter, oud 79 ja ren, wed. van H. A. Wedewer, wonende te Castricum. Beverwijk KIENAVOND VAN ABC. De Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (ABC) houdt op woensdag 11 november in ,,'t Centrum" te Beverwijk een kienavond Tussen de bedrijven door zal de heer C. Hoeben, die reeds veertig jaar lid is van deze bond (voorheen Fabrieksarbeiders- bond) worden gehuldigd. De Jonge Kerk-commissie van de Neder landse Hervormde gemeente te Beverwijk houdt op maandag 16 november een bij eenkomst in de Irenekapel. Onder, de titel „Penoze en Prinsemarij" zal de oud-adju dant van de districtsrecherche der rijks politie te Almelo, de heer H. Kraan, een lezing houden. De spreker van déze avond is jarenlang rechercheur der zedenpolitie te Amsterdam geweest. VROUWENGROEP P.v.d.A. De afdeling Beverwijk van de Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid houdt op maandag 9 november een bijeenkomst ten huize van mevrouw Malestein. Onder leiding van mevrouw Schmohl zal ge sproken worden over het onderwerp „Wat is de socialistische opvatting over bezit?". De Kennemers-dames uit Beverwijk hebben kans gezien van de drie gespeel de volleybalwedstrijden er twee te win nen en maar één te verliezen. DEM 2Kennemers 1 werd 0-3. Een op permachtig Kennemersteam gaf DEM niet veel kans, al speelden de DEM-re- serves technisch lang niet slecht. Het meer geroutineerde spel van de Kenne mers-dames was weer van goed gehalte. Met goed opgezette aanvallen werden de drie sets in winst omgezet. De setstanden waren 8-15, 7-15, 2-15. Sportbond 2Kennemers 2 3-1. Met eni ge invalsters moest Kennemers 2 de eer ste nederlaag incasseren van een ver sterkt Sportbond-team. Bij de Rood Zwar te dames vlotte het niet bijster en zelfs de serves waren slecht. Een spoedig her stel is gewenst. De setstanden waren 15-9, 7-15, 15-10 en 15-9. Kennemers 3VCK 2 3-0. Met veel geestdrift zet Kennemers 3 haar zegetocht voort. Nu moest het lang niet zwakke VCK 2 het ontgelden. Tegen de harde servesballen en smashes van M. van der Kooi was geen kruit gewassen. Het werd een royale overwinning, zo als uit de set standen wel blijkt: 15-7, 15-9, 15-13. In Sas van Gent is het 766 ton grote Bel gische motorschip „Vidi" door de 429 ton metende Duitse kustvaarder „Heinrich Knüppel" overvaren en direct gezonken. De twee opvarenden van de „Vidi" kon den, nog gekleed in nachtgoed, het vege lijf redden. De „Vidi" was in de nacht aan de kant gekomen, daar het voor de douane moest wachten. Door onbeknd oorzaak is een van de stalentrossen, waar mee het schip lag gemeerd, gebroken. Hierdoor is het schip door de wind dwars op het kanaal komen te liggen. De kapi tein van de „Heinrich Knüppel", die wel het groene navigatielicht van de „Vidi" heeft gezien, wist echter niet dat het schip dwars op het kanaal lag. Met een enorme klap voer hij dan ook op de „Vidi" in. Het Belgische vaartuig ligt niet in het vaarwater, zodat het scheepvaartverkeer van Terneuzen naar Gent niet is ge stremd. Inbraak op schip. Tijdens afwezig heid van het schippersgezin is ingebroken in een Nederlands motorbinnenschip, dat in de Coenhaven te Rotterdam gemeerd lag. De buit van deze diefstal bestond uit een bedrag van 5300, 17.000 Belgische franks en een drietal spaarbankboekjes. Advertentie KENNEMERLAAN BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Willem, z. van J. Veldkamp en W. Bloem; Antonetta W„ d. van W van de Ven en H. W. Jansen; Petrus G., z. van S. P. Pels en W. W. Duijvelshof; Cornelia T., d. van P. M. Slotemaker en A. J. Walter; Trijntje J.. d. van G. Timmer en M. Middendorp; Josephina T. M.. d van J. H. Tunen en H. J .Beuken; Jan z. van J. de Lange en R. J. Aletrino: Willem, z. van P. Klompmaker en M J Drenth; Elisabeth I., d. van D. van As en H. Franse; Gerardus J., z. van E. C. Appel en G. A. Zwart; Irene, d. van W. J. Schip per en J. von Hertzberg; Monica E., d. van H. W. Massen van den Brink en A van den Berg; Jantiena, d. van J. I. Kwak kel en I. J. Bouma; Hendrika J. J„ d. van C. P. Hensbergen en G. H. Tervoort; Har mans, z. van A. Martijn en J. Borcheld; Georgine E., d. van A. van der Rijst en D. J. Middelkoop: Martin A., z. van W. G. Koorn en M. C. Klant; Elisabeth G. M., d. van L. H. Boon en M. A. Boots: Nicolaas H. J., z. van J. RasDOort en A. M. Been tjes; Robert J„ z. van J. Stins en I. J Nierop; Johannes P.. z. van G. P. Stam en A. G. de Wildt; Christina M.. d. van P. C. Appel en M. C. Pullens; Marcel H. E M.. z. van H. G. van Beek en J. M. van der Hout; Mieke, d. van W. Singer en M Wilms. ONDERTROUWD: J. Kooiman en C. M. Hubregtse; B. van der Toorn en J. J. Konz: T. Tonnon en C. E. Luttikhuizen; C. J. Lute en E. M. Snijders; J. van Kampen en G. J. M. de Graauw; J. Tamis en A. M Kloos; C. Komen en C. van der Kolk; G de Winter en C. du Pau; J. Eschweiler en C. Simon. GETROUWD: C. F. W. Versteege en T. A. M. Wester; C. Goedhart en W. J. M de Winter; N. M. Oort en E. R. Naafs; H Werkman en W. T. Groeneveld: J. Schou ten en G. J. van der Werf; H. J. van der Linde en A. Priester; J. Koedijk en W E Geense. OVERLEDEN: S. P. Vessies, oud 79 jaren, geh. met A. M. Oud; L. H. M. Schoorl, oud 10 jaren; H. Kremer, oud 63 jaren, geh. met H. Ploeg; A. de Kroon, oud 74 jaren, wed. van P. van den Broek; M. Cana, oud 75 jaren, geh. met A. M. Piro- vano; M. A. Bruijns, oud 69 jaren. geh. met T. Verver; M. E. Helsloot, oud 78 jaren, wed. van K. Selderbeek; W. Kromdijk, oud 75 jaren, geh. met E. J. C. Goedhart. Met elf spelers is de finale begonnen van het damtoernooi om de jeugdtitel van Kennemerland. De uitslagen van de twee eerste ronden zijn: K. Blok verliest van Wijker, Morseld wint van Velthuizen, Duivenbode wint van Koelma, Postma ver liest van Amsing, Treffers verliest van Moleman, De Groot wint van Treffers, L. Blok verliest van Morseld, Velthuizen ver liest van Duivenbode, Koelma verliest van Moleman en Wijker wint van Moleman. Er wordt nog een enkele ronde ge speeld. De kampioen van dit gezelschap is jeugdkampioen van Kennemerland en speelt mee in het kampioenschap van Noordholland. Een der beste kanshebbers om dit toernooi te winnen is Varno Mor seld, die reeds enkele jaren achtereen kampioen is. Na deze twee ronden staan Morseld, Wijker, Duyvenbode en Mole man aan de kop met vier punten. Ook de tweede plaat; is belangrijk in verband met afvaardiging naar het provinciaal jeugdtoernooi. CAPE CANAVERAL (AFP) Woens dag is van de lanceerbasis te Cape Cana veral, in de Amerikaanse staat Florida, een (intercontinentale) „Atlas"-raket ge lanceerd, die een afstand van ongeveer 8.800 kilometer moest afleggen. De proef is uitstekend geslaagd, deelde men later mee. Korte tijd na de lancering van de Atlas werd ook een Jupiterraket afgevuurd, een raket voor middelgrote afstanden. Voor oktober (22 beursdagen) waren de omzetcijfers (in miljoen guldens) als volgt: De vier internationale concerns nominaal 16,8 (vorige maand 20,2) reëel 107,6 (126,2); de 23 industriefondsen nominaal 8,0 (7,2), reëel 28,2 (23,7); de vier scheepvaartfond sen nominaal 2,3 (2,1), reëel 3,9 (3,6); de vier bankaandelen nominaal 1,5 (2,5), reëel 4,1 (7,4); de tien Indonesische fondsen no minaal 4,2 (onv.), reëel 5,9 (6,8) en alle groepen tezamen (47 fondsen) nominaal 32,8 (36,3), reëel 149.7 (167,7). De omzetten over de eerste tien maan den van 1959 (210 beursdagen) lieten zich als volgt becijferen: De internationale con cerns nominaal 164,1, reëel 909,2; de in dustriefondsen nominaal 91,4. reëel 271,0; de scheepvaartfondsen nominaal 36,9, reëel 61,4; de banken nominaal 26,4, reëel 72,2; de Indonesische fondsen nominaal 62,0, reëel 84,6 en alle groepen tezamen nomi naal 381,0, reëel 1398,5. Alle cijfers zijn inclusief de omzetten van voorbeurs-, na beurs- en avondhandel. Van onze correspondent) Wie trouwplannen heeft moet eigenlijk naar Kopenhagen komen. Nergens is het gezelliger om naar moderne meubels te kijken, nergens ook heeft men een zo rij ke keuze en een zo degelijke kwaliteit. En kele jaren geleden nog was Denemarken in verhouding tot het nabijgelegen Zweden een arm land. Pas aan de oostelijke kant van de Sont begon de weelde. Dat dit beeld thans is veranderd ligt misschien in de eerste plaats aan de activiteit van de Deense huisvrouwen, die zich gesteund weten door machtige organisaties voor kwaliteitscontrole. Veronderstel, dat de gordijnen verschie ten, dat de stof van de verleden jaar ge kochte fauteuil al blank is en dat de dure bontjas haren verliest. Voor al deze ge vallen zijn in Kopenhagen organisaties, die het vertrouwen van koper en verkoper genieten en een onpartijdig onderzoek in stellen. De bonthandelaren hebben zelf een der gelijk bureau voor eventuele klachten in het leven geroepen. Ook de landelijke ver eniging van meubelhandelaren is er in geslaagd het vertrouwen van de verbrui ker te winnen, door voor alle meubels een garantie van twee jaar te geven. Wordt een stuk zonder garantie verkocht dan moet dit uitdrukkelijk op de kwitantie worden vermeld. Deze garantie geldt evenwel niet voor de meubelstoffen. „Wat heb ik dan aan een garantie," ho- AMSTERDAM Alle internationale waarden gaven hogere koersen te zien, vergeleken bij het slotniveau van maandag. De stimulans ging uit van de Westduitse beurzen, die zeer vaste koersen te zien gaven. Wall Street bleef dinsdag, wegens Election Day, gesloten. De staalstaking in Amerika be gint zorgen te baren. Naast de 500.000 staalarbeiders die hierbij betrokken zijn, is eenzelfde aantal werknemers uit aanver wante bedrijven naar huis gezonden bij gebrek aan staal. Het Damrak trok zich hiervan niets aan en koos een eigen weg. De handel was over de gehele linie tame lijk levendig. Het publiek was in de markt en de arbitrage kon aardig uit de voeten komen. De vraag had in alle hoeken van de internationale waarden de overhand, waardoor een vaste tendentie ontstond. AKU, die de laatste tijd vrijwel verlaten in de markt heeft gelegen, ontmoette goede vraag en noteerde op 383'/2 circa 4 punten hoger. Philips op 662 ruim zes punten boven de vorige slotprijs. Unilever circa 3 punten beter en Kon. oiie een paar dubbeltjes hoger. KLM werd onveranderd op 124,geadviseerd. Cultures vrijwel onveranderd bij minimale affaire. In de scheepvaartsector bleef het wederom rus tig en veranderingen van enige betekenis kwamen niet voor. Op de beleggingsmarkt gaven de staatsfondsen een verder herstel te zien tengevolge van' herbeleggingsvraag in een betrekkelijk, kleine markt. In de Amerikaanse afdeling trokken certificaten Studebaker weer grote aandacht. De shares werden bij een prijs van 29'/* dol lar twee dollar boven pariteit New York verhandeld. Na een opening op 29%, tegen als vorig slot 28%, daalde de koers tot 29% dollar. De omzet dinsdag bedroeg 8280 shares. Inland Natural Gas werd op VA dollar geadviseerd tegen daarvoor VA dol lar toen 27980 shares werden verhandeld. Op de incourante markt werden claims Reesink f 25 hoger op 350 geadivseerd. Evenals de vorige dag bestond er voor de claims een goede belangstelling. Aandelen Du Croo en Brauns, die de vorige dag 20 percent hoger noteerden op een eventuele fusie kregen een iets hoger adviesnrijs. Bij informatie werd van bevoegde zijde mede gedeeld, dat de fusiemogelijkheden nog in een beginstadium verkeren en dat tot op heden nog geen concrete onderhandelin gen zijn gevoerd. In de locale sector aan delen Koudjjs beter, Nederlandse Ford circa 10 punten hoger, papier aandelen vast. Prolongatie 3 percent. (ANP) Sinds het begin van deze maand ligt er sneeuw in de Taunus en in zuidelijk Westfalen. Ook uit het. Zwarte Woud, de Alpen en het Fichtel-gebergte wordt zware sneeuwval gemeld. Het verkeer heeft zijn moeilijkheden door deze voorboden van de winter al ondervonden. De foto toont een auto bij grillige sneeuw formaties op een weg door de Taunus. ren wij reeds de Nederlandse huisvrouw verzuchten. Toch is ook daar een oplossing voor ge vonden. Iedere zaak, die zich zelf respek- teert, gebruikt uitsluitend stoffen met vier f's, hetgeen wil zeggen, dat het bureau voor onderzoek van textiel de stof heeft goedgekeurd. In dit bureau zijn de vier f's vertegenwoordigd: Forskning (onderzoek) fabrikant, förhandleren en forbrugeren, woorden die stellig geen vertaling eisen. Maar het wordt nog mooier. De Deense producenten hebben al lang gemerkt, dat de hedendaagse koper meer op kwaliteit dan op de prijs let. En om nu goodwill voor het Deense produkt te scheppen is er een organisatie die onder de naam „Deens Werk", alle klachten in behande ling neemt die over de kwaliteit van Deens fabrikaat naar voren worden gebracht. Men neemt evenwel geen klachten in be handeling betreffende goederen, die door een andere onpartijdige vakorganisatie kunnen worden onderzocht. Er zijn name lijk nog, behalve de in het begin genoem de „klachten-bureaus", ook andere gespe cialiseerde bureaus, zoals bijvoorbeeld het bureau, dat zich bezig houdt met schade, die door een wasserij is aangericht. Om te voorkomen dat deze organisaties met allerlei pietluttige zaakjes worden opge scheept moet de consument een klein be drag voor het onderzoek of de uitspraak, betalen. Natuurlijk zal bij iedere klacht worden na gegaan, hoe de huisvrouw met het gekoch te is omgegaan. En daarom geeft het ad viesbureau van de Deense huisvrouwen re gelmatig brochures uit met informaties op nagenoeg ieder gebied. Bovendien doet de ze organisatie alles om de huisvrouwen te leren met verstand te kopen. Het is verbazend, hoeveel men heden ten dage behoort te weten. Alleen al over het onderwerp „kousen" is een hele bro chure geschreven. „Op goede voet met je voeten" heet een andere informatiebro chure. Op alle mogelijke gebieden wil dit adviesbureau de huisvrouwen bij de koop van meubels, potten en pannen, linnengoed en noem maar op, terzijde staan. Het is niet de kritiek, neen, het is de sa menwerking tussen consument en produ cent, die tot betere kwaliteit heeft geleid. De fabrikant denkt nu in veel grotere ma te aan de wensen van de verbruiker, die met meer vertrouwen en kennis van za ken de winkel binnengaat. Russisch ijzer in Amerika Volgens de Amerikaanse demokratische senator senator Vance Hartke wordt op het ogenblik Russisch ruw ijzer tegen afbraakprijzen verkocht in het door de staalstaking geplaagde Amerika. Hartke begon de zaak te bestuderen na een be richt dat 2400 ton Russisch ruw ijzer uit Montreal naar Amerika verscheept werd. Hij is naar zijn zeggen tot de ontdekking gekomen, dat de invoer nog veel ernstiger was dan hij verwacht had. Voorbeurs' koersen Slotkoers gisteren 3-3'/2°/o Nederl. '47 91'/s 3% Nedl. 1962/64 98 Woningbouw 6 109% Pr. A'dam '56 i 81/4 Pr. A'dam '56 II 91a Pr. A'dam '56 III 91 Pr. R'dam '52 I.. 9V/i Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 9914 A.K.U 384 Calvé Delft 694 l/i Van Gelder Zonen 251 K. N, Hoogovens. 670 Nederl. Ford 370 N. Kabelfabriek. 406 gew.Philips Gloeil. 667'/* Pref.PhilipsGloeil. 238 Unilever 695 Wilton Fyenoord. 202 Werf Gusto 157'/2 Dordtsche Petrol. 706% Kon. Petroleum.. 159,10 Billiton 340 A'dam Rubber 109% K.L.M f 122.50 Holl. Amer. Lijn. 159V2 K.N.S.M 165% N. Scheepv. Unie 140 v. Nievelt Goudr. 139% Phs. v. Ommeren 248 H.V.A 145% Delimaatschappij f 171, Amsterd. Bank.. 317 Nat. Handelsbank 158 Ned. Handel Mij 227 Rotterd. Bank. 279% Twentsche Bank. 250 Anaconda Copper 62% Bethlehem Steel. 55V2 U.S. Steel 99% General Motors.. 53Vs Shell Union 70% Tidewater 24% 385'/2 673 700 158.—

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9