Appèl aan de democratie WOLLEN DAMESPULLOVERS Havenberichten DAVO-haarden Anton Dohrn brengt vis in kaart 5 N.V.Cbesprak adres van hoogleraren Bundeling van categorale organisaties is nodig LOENDERSLOOT DKV verslaat Rapid na spannende strijd St. Gerardus Majella wint EHBO-wedstrijd VTC klopt Winfried met groot verschil Afdeling Velsen-Noord van P.v.d.A. groeit Jeugd levert veldslagen in Castricum Leden reddingsbrigade onderscheiden Meisjes van VIOS laten goed werk zien Schaarse groente-aanvoer, hoge prijzen P.v.d.A.-vrouwen bespreken de bezitsvorming Koopje van de week De boycot van schepen onder goedkope vlag Advocaat-generaal bij de Hoge Raad acht haar onwettig Dorpje in Noord-Italië na zondag ineens rijk „Jazz Youth 60" startte in zaal „Het Baken" Moedige redder gehuldigd Fa. DE VILDER Snijkopzuiger Italië voor DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 Op een door de Nederlandse Vakcentrale belegde bijeenkomst in Utrecht hebben prof. dr. J. F. Haccoü en mr. ir. A. W. Quint vanmiddag een nadere uiteenzetting gegeven over het door 53 hoogleraren aan de regering gerichte adres inzake de vrijheid van organisatie. De voorzitter van de N.V.C., de heer Joh. Eerin, deelde by de opening mee, dat prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, die toegezegd had ook een inleiding over deze kwestie te houden, zich had teruggetrokken toen hy vernam, dat de bijeenkomst van de N.V.C. openbaar was. Prof. Ilaccoü verklaarde nadrukke lijk, dat er geen verband bestaat tussen het adres van de hoogleraren en de N.V.C. en dat hij niet sprak namens de andere 52 hoogleraren. Volgens prof. Haccoü is het adres, omdat het een vraagstuk van algemeen belang behandelt, niet aan de grote drie vakcentralen gezonden, maar aan de regering, daar zy de instantie is die de bestaande toestanden indien zy daartoe aanleiding ziet zal moeten wijzigen. Hij zei, dat voor een essentiële verbe tering van de arbeidsvoorwaarden in de tegenwoordige tijd de politiek in meer dan een opzicht onmisbaar en zelfs beheer send is geworden. Volgens hem is voor het merendeel der arbeiders de gelijk soortigheid van belang verzekerd door het grote getal, terwijl daarnaast ech ter groeperingen zijn ontstaan, die me nen dat een bundeling wel gewenst is, maar niet in wijder verband. Uit de uitspraak van de voorzitter van de K.A.B., dat een vakcentrale slechts één sociaal-economisch beleid kan voe ren, concludeert prof. Haccoü, dat dit be leid een compromis moet zijn dat op den duur de meeste baat brengt voor de zo groot mogelijke meerderheid. Hij voegde hieraan toe, dat de 53 hoogleraren in hun adres juist zijn ingegaan op de problemen van degenen, die hun belang niet con form dat van de massa zien en die toch als gelijkgerechtigde partners in het over leg wensen te worden erkend. „Niet het getal alleen, maar ook de kwaliteit dient een stem te hebben", aldus prof. Haccoü. Hij noemde de brief van de hoogle raren een appèl aan de democratische grondslagen van de samenleving en een pleidooi voor het recht van hen, die zich anders willen organiseren, op de hun toekomende plaats. Wanneer de ze groepen aan het topoverleg willen deelnemen zullen zij, naar de mening van prof. Haccoü, echter moeten be seffen, dat het onvermijdelijk is, begrip te hebben voor de homogeniteit van het belang die deze groepen onderling bindt. Strijd om getallen Ten aanzien van de pariteit merkte prof. Haccoü op, dat daarbij voor de werk nemersorganisaties het getal een belang rijke rol heeft gespeeld. Zij hebben, zijns inziens, echter over het hoofd gezien dat er ook tussen de niet bij de grote vakcen tralen aangesloten groepen een binding bestaat en dat onze samenleving nu een maal meer gedifferentieerd is dan in de toporganen van het overleg tot uiting komt. De vakcentralen stellen in hun ant woord aan de hoogleraren, dat zij door 82% van de georganiseerden zijn ge kozen voor het voeren van het overleg en dat bij hen eveneens 82% van de werknemers uit de in de brief van de hoogleraren genoemde beroepsgroepen zijn aangesloten. Prof. Haccoü zei, dat de vakcentralen echter hebben vergeten te melden, dat bij voorbeeld onder het administratief personeel ook winkel- en ander personeel valt. Hij zag hierin een gevaarlijk symptoom van het op de massa steunend meerderheidsbeginsel. Prof. Haccoü betoogde voorts, dat de categorale organisaties slechts beperkte ontwikkelingsmogelijkheden hebben, zo lang zij van het overig zijn uitgesloten. Het gaat erom, dat er groepen zijn. die menen dat hun belangen anders moe ten worden behartigd dan in een van de levensbeschouwelijke vakorganiaties, zo Advertentie ALLE MODELLEN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 Het treffen tussen het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV te IJmuiden en Rapid uit Haarlem is geen mooie, maar wel een spannende wedstrijd geworden. In de eerste helft gaven beide teams elkaar niets toe. Omdat de IJmui- denaren ondanks meerdere scoringskansen de korf niet konden vinden en de gasten met een afstandschot wel succes hadden werd bij de stand 01 gedraaid. Na de pauze werden de IJmuidenaren iets ster ker en al spoedig zorgde mejuffrouw Zorgdrager voor de gelijkmaker (11). Het duurde tot een kwartier voor tijd. voordat T. Bax het DKV-overwicht in een doel punt wist uit te drukken (21). Toen Van Wonderen kort hierop de stand op 31 bracht, was het pleit beslecht en gaf Rapid zich gewonnen. Het tweede twaalftal wist tegen Roos- wijk in een doelpuntrijke wedstrijd beide punten thuis te houden (9—5) en verbeter de hierdoor zijn positie op de ranglijst aanmerkelijk. Ook bij SDO IIDKV III waren de doel punten goedkoop. Zoals gewoonlijk begon nen de IJmuidenaren goed, want via 0—2 en 13 was het tot ver in de tweede helft nog 34. Toen ging het echter mis. De Hillegommers wonnen uiteindelijk met 6—4. Het junioren B-team van DKV moest met 20 de eer laten aan SDO-junioren B. Maandag kwamen In IJmuiden aan: Amsteilanci van Hamburg; Twee Gebroeders, Kopenhagen: Stintfang, Antwerpen; Harald Stange, Stanlow; 'lheano, Dublin. Dinsdag kwam enin IJmuiden aan: Tubo van Gdynia; Salvina, Köping, hout Zaandam; Jason, Rotterdam: Isola, Helsingborg. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Pergo naar Ipswich, kunstmest IJmuiden; Paul Westers. Sti- ve;Calvijn. Visby; Fivelborg, Colchester, kunst mest. IJmuiden; Brunholm, Haugesund; Aarden- burgh, Rotterdam: Aaltje, Rochester: Plato. Rot terdam: Tynewood, Londen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Santa Lucia van Rotterdam; Bullfinch. Harlingen: Netherland Coast. Rotterdam: Rugard. Kopenhagen: Abisko. Bremen. (Indien achter de scheepsnaam cn de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterd am is zei hij, en alle berekeningen ten spijt is de pariteit van de werknemers slechts ge baseerd op 32,1% van de onzelfstandige beroepsbevolking. Prof. Haccoü staat op het standpunt, dat het niet ter beoordeling van andere belanghebbenden en ook niet van de S.E.R. mag staan, wie wel en wie niet tot het overleg moeten worden toegelaten. Hij vestigde er nog de aandacht op, dat in de categorale organisaties 230.000 werk nemers zijn georganiseerd, evenveel als in een der drie grote vakcentralen. Tegenover het argument van de vakcen tralen, dat de bedrijfsverenigingen en pensioenfondsen een werkingssfeer heb ben die beperkt is tot een jaarinkomen van 6900,-, zodat het geen zin zou heb ben wanneer de categorale organisaties van met name het hoger personeel en de ambtenaren daarin betrokken werden, stelde prof. Haccoü, dat een groot deel van het commercieel-, technisch-, ad ministratief- en toezichthoudend perso neel niet meer dan 6900,- verdient en dat de kinderbijslagwet, die ook door de bedrijfsverenigingen wordt uitgevoerd, iedereen regardeert. „Het opnemen, ook in het topberaad, van de bundeling van categorale organi saties zou op betere wijze recht doen we dervaren aan de in onze maatschappij bestaande differentiatie", zo besloot prof. Haccoü, die er ten slotte nog voor waar schuwde, dat niets gevaarlijker is, dan de verstarring, die in vele sectoren van de maatschappij groeiende is. Volgens mr. ir. Quint miskent de ver klaring der vakcentralen de beide pijlers waarop het advies der hoogleraren berust Dit in de eerste plaats doordat zij nau welijks stilstaan bij de bezwaren tegen hun monopoliepositie en in de tweede plaats omdat zij in beginsel slechts de bedrijfsbond als organisatie aanvaarden, terwijl nog tal van werknemers tegen de ze organisatievorm zijn. Mr. Quint wees erop, dat 341.000 beamb ten en ambtenaren in de „grote drie" zijn georganiseerd en 222.000 (40"/o) erbuiten, een aspect, dat zijns inziens door de cen- tralen is gebagatelliseerd. De consequen tie van het standpunt der grote centraten is, volgens mr. Quint, dat alle niet-confes- sionele werknemers zich, voor zover zij in het overleg. beUok.ken willen worden, bij een socialistische vakbond zullen moe ten aansluiten; Het'argument van de drie, dat de categorale organisaties misschien geen rekening zullen houden met het be lang van anderen en dat zij de samen hang niet zullen zien, noemde hij een mo tief dat er met de haren is bijgesleept om de niet bij hen aangesloten organisa ties uit het overleg te weren. De argumenten van de vakcentralen met betrekking tot de samenstelling van bedrijfsverenigingen en pensioenfondsen zullen, naar zijr, oordeel, volledig aan be tekenis inboeten wanneer de loongrens wordt afgeschaft. De heer Eerin wekte de leden van de N.V.C. ten slotte op, een krachtige pro paganda te voeren onder ongeorganiseer den en verkeerd georganiseerden. Wan neer de categorale organisaties een ste vige aanhang krijgen, zal het in de toe komst onmogelijk zijn, hen uit te sluiten van het stellen van kandidaten, zo zei hij Hij verklaarde voorts, dat de talrijke be staande „loslopende" organisaties moe ten beseffen, dat een bundeling noodza kelijk is, wanneer zij opgenomen willen worden in het overleg op hoger niveau. Het bestuur van de N.V.C. is bereid, het initiatief te nemen tot een ronde tafelcon ferentie, waarop men gezamenlijk kan overleggen hoe deze bundeling lot stand moet komen. In de te creëren vierde zuil zal, naar de mening van de heer Eerin, plaats zijn voor allen die geen lid willen worden van een bepaalde gekleurde or ganisatie. Maandagavond werd in het gebouw van de KSA te Beverwijk de traditionele EHBO-wedstrijd gehouden tussen EHBO- ploegen uit Beverwijk, Velsen en Heems kerk De organisatie was in handen van de RK EHBO-vereniging „St. Gerardus- Majella". Er namen aan deze wedstrijd vier ploe gen deel. Ieder team kreeg een kwartier de tijd om het opgegeven ongeval te be handelen. De opgave luidde: „Een drietal EHBO'ers keert terug van een wedstrijd, onderweg krijgt men pech met de auto. Men mag meeliften met een juist passerende politie auto. Maar deze krijgt onderweg per moli- lifoon een bericht van een verkeersonge val door. Er is op een rijksweg een motor rijder met zijn duopassagier geslipt. On middellijke hulp is gewenst. De EHBO'ers gaan er direct op af. De deelnemers vonden in de KSA-zaal de twee slachtoffers liggen, na de opgave via de bandrecorder te hebben gehoord. Men kreeg deze avond goed werk te zien, al had de ene ploeg meer last van de zenuwen dan de andere. Na afloop werden de uitslagen bekend gemaakt en kon de wisselbeker in ont vangst worden genomen door de organi serende vereniging, die met haar A-ploeg de meeste punten behaalde. De uitslagen waren; A-ploegen; 1. St. Gerardus Ma jella 275 p.; 2. PIM 249 p.; 3. St. Christo phorus 245 p.; 4. Beverwijk—Hoogovens 232 p. B-ploegen: 1. Beverwijk—Hoogovens 245 p.; 2. St. Christophorus 224 p.; 3. St. Gerardus Majella 185 p. Commandante prijzen: A-ploegen. 1. PIM 63 p., 2. St. Gerardus Majella 59 p.; 3. Beverwijk- Hoogovens 56 p.; 4 St. Christophorus 42 p. B-ploegen: 1. St. Christophorus; 2. St. Gerardus Majella; 3. Beverwijk—Hoog ovens. Het tafeltennisteam van VTC uit Velsen heeft opnieuw succes behaald door Win fried 1 met 82 te verslaan. Het is met dit resultaat samen met HBC koploper ge bleven in de eerste klasse A. Van Weel deren en Oort waren weer in prima vorm en wonnen hun partijen met duidelijke cijfers. V. d. Pol kon éénmaal scoren, maar moest in Van Honuzoten en Heinz zijn meerderen erkennen. VTC 2 was op bezoek bij DHC 3 en heeft na zware strijd de overwinning kunnen grijpen. Noorman boekte driemaal winst, Snelders en Bos scoorden beiden éénmaal. Bij een 45 stand in het voordeel van VTC moest het dubbelspel beslissen. Het dubbel Snelders/Noorman kweet zich dubbel van zijn taak en met 25-27, 21-19 en 17-21 maakten zij de overwinning tot een feit. VTC 4 zet zijn overwinningenreeks nog steeds voort. Het wees CSV 4 met 73 terug. VTC 5 heeft tegen TOG 7 geen halve maatregelen genomen en deze club een flinke nederlaag bezorgd. Dijkhuizen, Van Schadewijk en Kok wonnen al hun par tijen zodat de einduitslag 100 voor VTC werd. VTC 6 kon in de uitwedstrijd tegen Hotac niet één punt scoren en moest een grote 100 nederlaag incasseren. VTC 1-dames bond Bloemendaal aan de zegekar. Weer was het mevrouw Dijkhui zen die de overwinning bewerkstelligde. Zij boekte drie mooie overwinningen en daar mevrouw Koster en mevrouw Van Keulen beiden ook een punt scoorden en tevens het dubbelspel in het voordeel van VTC uitviel, werd de eindstand 64 voor VTC. VTC 3-dames heeft in de vierde klasse nog maar weinig goeds laten zien. Dit maal moest deze ploeg in de thuiswed strijd tegen Shot 1 met een nederlaag ge noegen nemen. Mevrouw Van der Pol ver loor al haar partijen en de dames Van der Schalk en Blinkhoff konden elk slechts één punt scoren. Einduitslag 28 voor Shot. S.V.IJ.—DIOS 4—4 Het is de voetbalclub S.V.IJ. uit IJmui- niet gelukt de mede-kandidaat voor de bovenste plaats te kloppen. Maar dat zou ook niet de verhouding juist hebben ge tekend van deze snelle en spannende wed strijd. die voor beide elftallen elk een punt opleverde. Aanvankelijk had S.V.IJ. een overwicht, en na ongeveer een kwartier scoorde Van der Zwet uit een strafschop (10). De IJmuidenaren bleven sterker, maar voor halftime werd er niet meer gedoelpunt. Na de thee kwam er meer vaart in het spel. Het léék er toen wel op dat de „whites" de volle winst zouden grijpen. Midvoor Spanjaard plaatste de bal voor de tweede keer achter de DIOS-doelman (20). DIOS dacht er anders over, ver hoogde het tempo en slaagde er in binnen een kwartier drie doelpunten te scoren (23). S.V.IJ. kwam door een prachtig doelpunt van N. Minneboo weer naast DIOS (33). De spanning steeg ten top. Vijf minuten voor het eindsignaal gaf de snelle DIOS-rechtsbinnen zijn club weer de leiding (43) en men had zich al met een nederlaag verzoend, behalve S.V.IJ. Rechtsbuiten Broek schoot een minuut voor tijd een goed genomen hoek schop van: Spanjaard hard in (44). Advertentie LUm en plak alles met van Ceta-Bever De heer E. Sanders, voorzitter van de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid, noemde tijdens de jaarverga dering maandagavond in het gemeentelijk wijkcentrum te Velsen-Noord deze groep een voorbeeld van strijdbaarheid. Hij ont leende een citaat aan „Tijd en Taak", waarin wordt aangedrongen, door een waardige polemiek en een constructieve oppositie verloren gegaan terrein terug te winnen met voorkoming van beleidsfou ten. Met een verwijzing naar een critiek van prof. Duynstee in „De Tijd", merkte de voorzitter op. dat er aanwijzingen zijn die een langdurige regering van het kabi net-De Quay in de weg staan. Het congres van de partij, dat van 12 tot 14 november wordt gehouden, zal speciaal de vraag stukken van de jeugd behandelen. Medegedeeld werd. dat op 7 december de oud-minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, spreekt in een openbare vergadering van de afdeling Velsen-Noord en dat de heer H. de Boer, wethouder van Velsen. als spreker zijn aandeel levert in de jaarwisselingsbijeenkomst op 4 januari 1960. Het jaarverslag van secretaris J. W. Meyer was voor een belangrijk deel gewijd aan de verkiezingen en de ledenwinst van de partij. De afdeling Velsen-Noord groei de met 64 leden tot een totaal van 387 leden, dat juist in de laatste maanden wegens lokale migratie tot 345 leden terug liep. Penningmeester E. Wellcr kon zijn finan ciële politiek afsluiten met een saldo van f 438—, Voor het verkiezingsfonds werd f 155.42 door de' afdeling bijeengebracht Het bestuur, dat in zijn geheel aftrad, werd en bloc herkozen. Ten aanzien van het oprichten van een jongerengroep werd medegedeeld, dat deze groep inmiddels in federatie-verband Velsen bestaat en op 11 december officieel gaat werken. De beschrijvingsbrief voor het partij congres. die niet minder dan zestien krantenpagina's beslaat, liet slechts een summiere hehandeling toe ten aanzien van de eigen afdelingsvoorstellen Er is tenslotte gewezen op de mogelijk heid niet afgehaalde goederen, bestemd voor de VARA-speelgoedactie nog te kun nen inbrengen bij de dames Goossens, Geelvinckstraat 61 en Van Burgel, Ogel- wichtstraat 20, opdat de artikelen nog vóór zaterdagmiddag 3 uur op de bazaar in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat hun plaats kunnen krijgen. VOLKSDANSGROEP UIT ZALENNOOD De volksdansgroep „Assumburg" te Heemskerk heeft nu de beschikking ge kregen over het Herv. Jeugdhuis. Voor heen werd gedanst in slot „Assumburg", maar zodra de zomermaanden in aantocht waren zat men zonder een zaal. Op de laatste reis van het Duitse visse rij-onderzoeksvaartuig „Anton Dohrn" hebben de biologen zo grondig mogelijk onderzocht hoe het staat met de verbrei ding van de vissoorten in de Noordzee. Men heeft niet alleen de bekende visse- rijgebieden bezocht, maar ook niet of nau welijks bekende delen van de zee bestu deerd om een zo ruim mogelijk overzicht te krijgen van de mogelijkheden, die de zee voor de visserij biedt. De verbreiding van de voor voedsel te gebruiken vissoorten heeft men in kaart gebracht. Men heeft tijdens de reis vastgesteld, dat tamelijk grote visconcentraties, voor namelijk schelvis en wijting, aanwezig zijn aan de noordwestrand van de Dog- gersbank en in het Zuidwestgat. Visrijke gebieden trof men ook aan bij Mrey Firth, Buchhan Deep, ten oosten van de Orkney- eilanden en oostwaarts van Egersund. Men kwam tot de ontdekking dat de schelvisstand in de Noordzee ten opzichte van het voorjaar sterk is teruggelopen. In Castricum worden op het ogenblik door de jeugd veldslagen geleverd. Als wa pens dienen katapulten. Hele scholen nemen er aan deel. In het duinterrein of op het kerkhof van de r.k. kerk aan de Dorpsstraat ontmoeten de knapen elkaar in klassenverband en dan gaat het er soms hevig van langs. De politie heeft deze week een dertigtal katapulten in beslag genomen. Drie knapen hebben zich met ernstige verwondingen onder doktersbehandeling moeten stellen. De politie is vast van plan feller te gaan optreden en de winkeliers te waarschuwen de jeugd geen gummiringen (van weckflessen, die zij voor het maken van dit ontuig gebruiken), te verkopen. Door de burgemeester van Castricum is op verzoek van de Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen, aan twee inwo ners van de gemeente een onderscheiding uitgereikt. Op zondag, 19 juli j.l. geraakte een inwoner van Amsterdam aan het Bak- kummerstrand in moeilijkheden. Een stadgenoot begaf zich te water om de drenkeling te redden. Later werd hij hier bij geassisteerd door twee leden van de Castricumse reddingsbrigade, de heren G. Kelder en J. S. Wester. Het gelukte het slachtoffer aan de kant te brengen, maar de man was buiten be wustzijn. Onmiddellijk werd door de he ren Kelder en Wester begonnen met het toepassen van kunstmatige ademhaling. Aanvankelijk zonder succes. Uiteindelijk werd de drenkeling van het strand over gebracht naar de E.H.B.O.-post, waar men er in slaagde de levensgeesten weer op te wekken. De maatschappij heeft aan de heren Kelder en Wester van de zilveren medail le met getuigschrift en de daarbij beho rende gratificatie toegekend. De Castricumse gymnastiekvereniging VIOS heeft de onderlinge wedstrijden voortgezet met meisjesafdelingen. Vooral de grotere meisjes lie ten goed werk zien. De uitslagen waren: Meisjes 2, eerste graad: 1. L. Beentjes 40 pnt.; 2. E. v. Ruiten 40 pnt.; 3. H. de Graaf 39.7 pnt. Tweede graad: 1. N. Mol 39.2 pnt.; 2. J. Kuys 38.8 pnt.: I. Neyens 38.4 pnt. Derde graad: 1. R. Castricum 41 pnt.; 2. R. van der Velden 39.2 pnt.: 3 E. Heyne 38.9 pnt. Meisjes 3, eerste graad: 1. T. Kortekaas 42.7 pnt.; 2. G. Ernst 41.7 pnt.: 3. D. Kaandorp 41.4 pnt. Tweede graad: 1. T. de Vries 41.1 pnt.; 2. A. Bak- kei 40.9 pilt.: 3. M. Bakker 40.5 pnt. Derde graad: 1 G. Brakenhoff 40.2 pnt.: 2. R. Stuifbergen 39.2 pnt.; 3. J. Stuifbergen 39 pnt. Meisjes 4. eerste graad: 1. H. Schermer 41.3 pnt.; 2. T. Swinkels 40.7 pnt.; 3. A. de Vries 40.7 pnt. Tweede graad: 1. E. Brakenhoff 38.7 pnt.; 2. W. Briefjes 38.3 pnt.: 3. M. Bleyendaal 37.6 pnt. Derde graad: 1. C. Brakenhoff 36.8 pnt.: 2. G. de Hartog 36.7 pnt.: 3. T. van der Veen 36.4 pnt. Meisjes 6, eerste graad: 1. R. Bleyendaal 42.2 pnt.; 2. J. Kerstens 41.8 pnt.; 3. B. Bosboom 41.2 pnt. Tweede graad: J. Fatels 40 pnt.; 2. M. Kle verlaan 39.9 pnt.: 3. A. de Graaf 41.2 pnt. Derde graad: 1. M. Tuin 39.8 pnt.: 2. A. Piepers 38.1 pnt.; 3. M. Hoebe 37.7 pnt. Beverwijk Of het nu kwam door het koude weer of door een onverwachts tekort aan groenten, het was een feit dat de groenten maandag flink in prijs opliep aan de Beverwijkse veiling. Over alle linies was de groente stukken duurder dan de week te voren. De andijvie werd tot 30 cent per kilo verkocht. Er was ook veel vraag naar prei die nu boven de 40 cent per kilo kwam en tot 44 cent opliep. Spruiten zijn er maandag nooit zoveel. Er werd "voor enige partijtjes kleine schoongemaakte spruiten tot 1 1,20 per kilo betaald. We kunnen niet blijven wachten tot het vriest heeft men waarschijnlijk gedacht, want de vraag naar boerenkool wordt groter. Er werd tot 34 cent per kilo voor betaald. De prijzen waren andijvie 1430, bloemkool 2263, boerenkool 1534, spruiten 45 120, tomaten 20—74, sla 4—10, prei 21—42, knollen 1244, bospeen 2144, waspeen 12—34. Maandagavond waren de leden van de vrouwengroep van de Partij van de Ar beid te Beverwijk ten huize van mevrouw Malestein bijeen om hun mening te zeggen over „De bezitsvorming bezien van socia listische zijde". Mevrouw Diederik leidde dit onderwerp in. Er werden verschillende vragen gesteld, die alle betrekking hadden op de bezitsvorming, zoals deze wordt ge zien door de K.V.P. De dames meenden dat zij als socialisten niet veel voelden voor de idee van de arbeiders kleine be zitters te maken. Zij zagen veel meer in een betere bezitsspreiding. Deze dachten ze te bereiken door hogere belastingen, zowel op inkomens als vermogens. Het daardoor aan de staat toevloeiende bedrag zou gebruikt kunnen worden voor dingen die aan allen ten goede komen. Op de vraag of het aanbeveling verdient het sparen te stimuleren, gaven de dames als hun mening dat het vooral voor de jeugd wel nodig is dusdanige maatregelen te nemen dat voor haar het sparen aantrek kelijk wordt. Advertentie Woensdagmorgen om half 9 begint de verkoop van een flinke partij met V-hals en 3/4 mouwen, van een prachtige kwaliteit, warm en uitstekend wasbaar. Diverse kleuren 38 t/m 46 van 14.95 nu voor Zo lang de voorraad strekt. EEUOLEC Lange Nieuwstraat'Marktplein IJmuiden - Telefoon 5205 De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeff, heeft conclusie genomen in de zaak van de boycot, die in december 1958 gedurende vier dagen in de Nederlandse havens is toegepast op de schepen, die on der zogenaamde goedkope vlag varen. De ze boycot was georganiseerd door de In ternationale Federatie van Transportar beiders (I.F.T.). Deze boycot betrof niet de schepen, waarop een collectief contract van toepassing was, gesloten door de I.F.T. of aangesloten organisaties. De beide scheepvaanverenigingen .Noord" en „Zuid" wendden zich tot de presidenten van de rechtbanken, respec tievelijk Amsterdam en Rotterdam, met het verzoek deze boycot onrechtmatig te verklaren. De president in Amsterdam verbood de boycot, de president in Rotter dam weigerde een verbod. Tegen het Am sterdamse vonnis werd door de werkne mers beroep ingesteld, tegen het Rotter damse vonnis werd hetzelfde gedaan dooi de werkgevers. In Amsterdam is deze zaak nog niet afgedaan, doch het Haagse gerechtshof bevestigde het vonnis, te Rot terdam gewezen. Hiertegen was de scheepvaartvereni ging „Zuid" in cassatie gekomen. De advocaat-generaal zei onder meer dat deze zaak moeilijke problemen op werpt. mede omdat daarbij betrokken zijn vraagstukken van sociaal-economische aard. Op juridische fronten was de advo caat-generaal het niet eens met het arrest. De rechtvaardiging van de wanprestatie achtte hij niet gegrond op de wet. Voorts staat zijns inziens vast, dat de bonden, door het uitlokken van deze wanprestatie, een onrechtmatige daad begingen tegen over de stuwadoors, aan wie schade werd toegebracht en uiteraard niet alleen aan hen, maar ook aan tallozen, die op onver traagde levering der ongeloste ladingen moesten wachten. „Een en ander houdt geenszins in" zei mr. Loeff. „dat solidariteit onder vakge noten op zichzelf ook maar enigszins af keurenswaardig zou zijn. Het gaal hier al leen om de wijze, waarop daaraan uiting is gegeven, een wijze, die door het con crete recht niet wordt geduld. Evenmin hield zijn opvatting een miskenning van het stakingsrecht in 't algemeen in. Mr. Loeff concludeerde tot vernietiging van het arres; van het Hof en het daarbij bekrachtigde vonnis, alsmede tot veroor deling van de verweerders in de kosten van alle instanties. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 18 december. SAN MARCE D'URRI, Italië (UPI) Zondag zijn bijna alle inwoners van het kleine dorpje San Marco d'Urri in Noord- Italië aandeelhouders van de Bank van Amerika geworden. Zij ontvingen elk 25 aandelen ter waarde van ongeveer 5000 gulden, die hun ten geschenke werden ge geven door de.gebroeders Saturno „om be tere betrekkingen tussen Italië en de Ver enigde Staten tot stand te brengen". Twee inwoners konden de aandelen nog niet in ontvangst nemen omdat zij in het zieken huis lagen. Drie anderen weigerden de functionarissen van de Bank van Amerika in hun krot toe te laten omdat zij mensen schuw zijn. De rest van de bevolking heeft er een vrolijke dag van gemaakt., want de mees ten kregen een hoeveelheid geld in han den die zij hun hele leven zelfs nog niet bi.i elkaar hadden gezien. De festiviteiten begonnen des morgens om tien uur en gingen de hele dag door. De eigenlijke uitgave van de aandelen had op het Kerkplein plaats, waar drie hoüten tafels waren opgesteld. Een voor een wer den de namen van de bewoners afgeroe pen en dan moesten ze voor de ontvangst van de aandelen verschillende papieren ondertekenen. Dit leverde echter nogal wat moeilijkheden op want de meesten konden lezen noch schrijven. Er staan dan ook heel wat kruisjes onder de documenten. Zondagmiddag hebben twee Haarlemse jongeren sociëteiten haar deuren geopend. Aan de Bakenessergracht kon de zaal „Het Baken" bij lange na niet alle jongelui be vatten die de officiële start van de „Jazz Youth 60" wilden meemaken en aan het Stationsplein opende „XENO" het nieuwe seizoen. „Het Baken" was stampvol. Er waren talrijke introducees, zelfs uit Am sterdam. Buiten stonden tientallen jon gens en meisjes elkaar te verdringen. Bin nen zaten de jongelui zelfs op het podium. In de visnetten aan de zoldering dreven eierrekken en andere voorwerpen rond. Aan de wand prijkt onder meer de vol gende hartckreet: „Lange haren, vreemde sokken, te veel slechte wijn; nauwe broeken, wijde rokken, ik mag geen nummer zijn. Zij moeten nog leren, waar het op staat, dat het niet om kleren, maar om het karakter gaat". De vice-voorzitter Jinne Meinema en de adviseur de heer L. Kruijer spraken wel komstwoorden, onder meer tot wethouder D. J. A. Geluk en de ambtenaar voor jeugdzaken, de heer A. van Moock. De pen- ningm'eester, Nico v. d. Erf, installeerde het honderdste lid, het Haarlemse meisje Elly Sonnemans, dat een grammofoon plaat kreeg. Programmaleider gaf toen de beurt aan het combo-Greetje Kauffeld, waarin een trombonist van de „Skymas- ters" meeblies. De hoofdcommissaris van de Haarlemse politie, de heer J. Fontijne, kwam onder applaus binnen, maar dat kwam, doordat de vocaliste juist een van haar „songs" ge ëindigd had. Buiten stond een groepje teleurgestel- den nog lang mee te stampen en te deinen op de muziek die gedempt door de gesloten deuren kwam. In „XENO" was het op het openingsuur niet- zo druk. Ook hier woonden de heren Fontijne en Van Moock de start bij en ver der onder anderen het hoofd van de dienst voor lichamelijke opvoeding, sport en jeugdzaken, de heer S. Heijers. Wethouder Geluk arriveerde wat later. Inmiddels waren ook „The Diamonds" ge komen en in de loop van de middag werd het wat drukker. Het trio Frans van Ton geren wisselde het optreden van „The Diamonds" af en als gast zong Donald Jones zijn liedjes. Op 11 juli van dit jaar raakten in zee voor de Rotonde in Zandvoort de Duitse dames Gerda Onsick en Helmuth Friet- sche bij het zwemmen in moeilijkheden. De heer H. Berghoff, lid van de Zand- voortse reddingsbrigade, merkte dit op. Onmiddellijk waarschuwde hij de post van de reddingsbrigade in de Rotonde. De Advertentie WASMACHINFS CENTRIFUGES VERKOOP - INRUIL De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Koopt bii de vakman! Op de werf van Verschure en Co. te Amsterdam is de 6500 pk. snijkopzuiger „Nueve" te water gelaten. Deze zuiger is bestemd voor een Italiaanse aannemers maatschappij van baggerwerken te Rome. De hoofdafmelingen van de snijkopzuiger, waarvoor de bouwopdracht werd geplaatst bij de I.Ii.C. Holland Verschure is een der vennoten van de I.H.C. Holland zijn 64 bij 14 bij 4 meter. De baggerdiepte is 20 meter. SCHEYWIJCK WON VAN DES. De Beverwijkse biljartvereniging „Schey- wijck" heeft haar nederlaagtoernooi voort gezet met een wedstrijd tegen DES uit Haarlem. Laatstgenoemde vereniging kreeg een 106 nederlaag Ie incasseren. Don Juan in Nederland. De graal van Barcelona, Don Juan, die Spaanse troonpretendent is, is per vliegtuig naar Nederland vertrokken, om op uitnodiging van Prins Bernhard en als diens gast enige dagen in Nederland te jagen. heer C. L. A. Bluijs, eveneeng lid van de brigade, begaf zich daarop direct met de heer Berghoff in zee. Men slaagde erin de beide dames behouden op het strand te brengen, doch de door de heer Bluys ge redde dame bleek reeds het bewustzijn te hebben verloren. Onmiddellijk begon hij met het toepassen van kunstmatige adem haling, waardoor het slachtoffer van een anders wisse dood werd gered. Dit optreden van de heer Bluijs, de com binatie „redding en verdere verzorging" was voor de Maatschappij tot het redden van drenkelingen aanleiding hem de zil veren legpenning met inscriptie, plus draagmedaille en oorkonde van de maat schappij voor moed en dapperheid toe te kennen. Tijdens een contactavond van de Zandvoortse reddingsbrigade, heeft de afdelingsvoorzitter, de heer J. G. Bisen- berger, zaterdagavond in hotel Keur met een sympathieke toespraak de onderschei dingen uitgereikt (zie foto). Films over het reddingswezen en de zeesleepvaart werden na de huldiging vertoond, waarna de con tactavond met een gezellig bal werd be sloten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5