Panda en de meesteivkok Senembah behoudt zich weer alle rechten voor ZUIVER WOLLEN TAFELKLEED 29.90 o De Europese staalindustrie heeft recordproduktie Geen gevolg van staalstaking Wind draait naar het oosten Wereldnieuws Wie besmette tabak koopt krijgt proces ABDIJSIROOP RHEUMA DOKTOR 2 BEA heeft interesse in verticale opstijging Verbinding tussen harten der hoofdsteden mogelijk Levensverzekeringen in september Denemarken moet concessies doen Lening van f 20 miljoen 4% Denemarken verruimt de invoer HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK U imeten&u Toewijzing schatkist promessen Kolenproduktie in Oost- Europa en China De Weekstaat Banken verbeterden positie Geldcirculatie gekrompen Werkspoor Utrecht is inzinking te boven Daimler-Benz krijgt belang in BMW Luchtvaarioorlog in Zuid-Amerika Tarief reducties van 50 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland s-5 ai WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 In verband met de mededeling van de directie van de n.v. Senembah-Maatschap- pij, dat zij zich van heden af weer alle rechten voorbehoudt tegenover kopers van haar tabak in Bremen, heeft het ANP zich gewend tot de president-commissaris, de heer G. E. van der Werff sr., die de vol gende toelichting gaf. Het standpunt van de maatschappij, zoals ingenomen begin september 1959, namelyk dat zij niet zou optreden en geen rechten zou doen gelden tegen kopers, die de tabak van de Deutsch- Indonesische Tabak-Handelsgesellschaft zouden verkrijgen, werd bepaald onder het oude bestuur van de vennootschap, waar in de Noren een belangrijke zeggenschap hadden. Inmiddels zijn, zoals bekend, de Noorse commissarissen afgetreden en is een nieuw bestuur gevormd. Dit bestuur neemt, zoals uit het gelanceerde bericht blijkt, een ander standpunt in tegenover de in Bremen aangevoerde Senembah- tabak. Het huidige bestuur acht dit nieuwe standpunt meer in het belang van aandeel houders. De president-commissaris meende de verwachting te kunnen uitspreken dat eventuele kopers van de tabak, ten op zichte waarvan de Senembah zich weer volkomen vrij acht, de zogenaamde be smette tabak, zich een proces op de hals zullen, halen. Dientengevolge valt te voor zien, dat Nederlandse tabaksmakelaars weinig belangstelling voor het besmette produkt aan de dag zullen leggen. Daaren tegen zal wèl kooplust blijven bestaan voor het onbesmette produkt, dus de tabak ten opzichte waarvan de Senembah niét zal optreden en geen rechten zal doen gel den, krachtens haar mededeling van sep tember 1959. Advertentie BÜ3HHBBSHBHHHH11HHEIBSIBH1 VRAAGT ONS WEEFSTOF KEUR VAN DESSINS Grote maat 140 x 170 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 11491 LONDEN (ANP) De president-direc teur van de British European Airways, Lord Douglas of Kirtleside, maarschalk van de Royal Air Force, plaatsvervangend president-directeur van „Aer Lingus" en vice-president-directeur van „Alitalia" heeft in een onderhoud met een verslagge ver van het ANP, waarin allerlei actuele luchtvaartkwesties werden besproken, on der meer zijn belangstelling geuit voor de Fairey „Rotodyne". Dat is een combinatie van vliegtuig en helikopter, die start en landt als een hefschroefvliegtuig, maar zich in de lucht horizontaal voortbeweegt met een snelheid van zeker 300 km. per uur en waarbij er plaats is voor tenminste 65 passagiers. Lord Douglas acht verbin dingen met deze „Rotodyne" uit het cen trum van Londen met de centra van Am sterdam, Brussel en Parijs heel goed mo gelijk, hetgeen een enorme tijdsbesparing voor zakenlieden zou betekenen. Hij heeft intussen besloten om een verbinding te openen in de aanstaande zomer tussen Bir mingham en Schiphol met de Viscount 700 terwijl hij, niet zo als de K.L.M., zal gaan vliegen op Rotterdam, hoewel die lijn wel in de poolovereenkomst tussen B.E.A. en K.L.M. is opgenomen. Gevraagd, of de president-directeur van de B.E.A. de mening is toegedaan dat de tendens van meer samenwerking tussen en concentratie van de Europese lucht vaartmaatschappijen nog steeds groeiende is, antwoordde Lord Douglas dat hij de vorming van „Air Union" zeer wel kan begrijpen, zowel uit technisch als uit eco nomisch standpunt. Hetzelfde geldt voor de concentratie van de luchtvaartmaatschappijen uit zes Oost- europese landen. Toch is hij van oordeel, dat „Air Union" een minder drastische sa menwerking tussen Air France, Sabena, Alitalia en Lufthansa betekent dan bij de S.A.S., waarin de luchtvaartmaatschap pijen van Zweden, Noorwegen en Dene marken nauw zijn verbonden. Op de vraag hoe de B.E.A. hier tegen over staat, zei hij dat er besprekingen worden gevoerd om in een of andere vorm te komen tot een meer nauwe samenwer king van de luchtvaartmaatschappijen van het gemenebest. Lord Douglas vindt deze gedachte voortreffelijk, al zal de B.O.A.C. voor een dergelijk plan uit de aard der zaak meer belangstelling hebben dan de B.E.A. In september is, aldus het C.B.S., voor 392 miljoen aan nieuwe levensverzeke ringen gesloten, waarvan 156,5 miljoen aan kapitaals-, 215,5 miljoen aan rente- en 20 miljoen aan volksverzekering. Over augustus waren deze bedragen respectieve lijk 315,5 miljoen, 131,5 miljoen, 167 miljoen en 17 miljoen. In januari tot en met september werden in totaal 314,06 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen gesloten. Naar de president-commissaris verder mededeelde, wordt in Bremen nog regel matig tabak van de ondernemingen der Senembah-Maatschappij aangevoerd. De oogst 1958 van Senembah wordt geschat op circa 7000 pakken. Hiervan bevinden zich reeds 2246 pakken in Bremen, die al daar binnenkort geveild zullen worden. Voorts wordt in herinnering gebracht dat van de oogst 1957, die nog geheel door de Senembah zelf is verzorgd, 6263 pakken in Singapore liggen. Hierop heeft de Se nembah Maatschappij, zoals bekend, be slag laten leggen. Deze tabak is dus nog niet verkocht. Van de gezamenlijke J a v a-tabakson- dernemers verneemt het ANP dat hun standpunt ongewijzigd is. Dit standpunt is: iedereen in rechten aanspreken, die de tabak van de oogst 195859 koopt, onder hands zowel als op de inschrijvingen in Bremen of elders. EEG en Vrijhandelszone Denemarken moet al het mogelijke doen om onderhandelingen tussen de Europese Economische Gemeenschap en de Kleine Vrijhandelszone te laten slagen, zelfs als daarvoor voor Denemarken on aangename concessies nodig zouden zijn, zo heeft de Deense minister van Buiten landse Zaken, Krag, op een bijeenkomst in Kopenhagen verklaard. Het is voor De nemarken van groot belang dat eens de E.E.G. en de Kleine Vrijhandelszone ver bonden worden, zo verklaarde hij. De mi nister kon echter niet zeggen wanneer het zover zou zijn. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland Dinsdag 17 november zullen ter beurze worden geïntroduceerd en voor het eerst verhandeld, 20 miljoen 4% percent obli gaties Lening 1959 n.v. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland te 's-Gravenhage, in stukken groot nominaal 1.000 aan toonder. De obligaties zijn voortgekomen uit omzetting van een in 1959 gesloten onderhandse lening. Beursnotering is aangevraagd. De lening is aflosbaar in 20 jaarlijkse ter mijnen elk groot 1 miljoen vanaf 1 juli 1960. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. De opbrengst van de lening is bestemd voor consolidatie van de op korte termijn opgenomen gel den en voor financiering van de onder handen zijnde uitbreidingen van de kop pelverbindingen en bijbehorende transfor matorstations. Het maatschappelijk kapi taal van de vennootschap bedraagt 430.000. Bij het Deense parlement is door de minister van Handel een wetsvoorstel ingediend, waarbij het grootste deel van het nog op de invoer uit het O.E.E.S.- gebied enige andere landen en het dollar- gebied bestaande toezicht wordt afge schaft. Na deze verdere invoerverruiming zal nog slechts 8% van de Deense in dustriële produktie op de lijst van toe zicht blijven staan. Op het ogenblik be draagt dit percentage nog 64%. De voornaamste artikelen welke van invoertoezicht zullen worden bevrijd zijn: schoeisel, lederwaren, meubilering, imitatie juwelen, huishoudelijke artike len, radio- en televisietoestellen, sigaret ten, sigaren en tabak, bier en mineraal water, machinerieën en diverse ijzer- en metaalprodukten. De minister heeft de toezegging gedaan dat de invoerliberalisatie van de nog res terende groepen zo veel mogelijk zal wor den bespoedigd, hiertoe behoren onder meer koelinstallaties en rubberprodukten. Advertentie Ik ben even naar 't postkan toor om te sparen Ter gelegenheid van een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de staalver- werkende industrieën met de Hoge Auto riteit der E.G.K.S. te Luxemburg heeft Fr. Hellwig, lid van de Hoge Autoriteit, op een persconferentie een overzicht gegeven van de situatie in de staalindustrie des zes lid-staten. Hij legde de nadruk op de zeer krachti ge expansie van de bedrijvigheid in de staalverwerkende industrieën in de Ge meenschap, welke expansie echter niet algemeen is: enkele sectoren blijven ach ter, onder andere de scheepsbouwnijver- heid, die nog te kampen heeft met onvol doende nieuwe opdrachten. Het krachtigst is de expansie in de auto industrie, die in sommige landen een pro- duktiestijging van 40 percent ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorige jaar te zien geeft. Zeer krachtig is ook de opleving in de fijnmechanische in dustrie, de optische industrie, de elektro technische industrie en de machine- en constructienijverheid. De staalindustrie der E.G.K.S. bereikte in oktober met bijna zes miljoen ton een ongekend hoog produktiepeil; verwacht wordt, dat de produktie in het laatste kwartaal van 1959 ruim 17 miljoen ton zal Advertentie Voor Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 En voorgoed. Bij het eerste kuchje een lepel Abdijsiroop (Akker-Siroop). De 23 genezende bestanddelen voor komen een hoop narigheid. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de bedragen waarvoor op 10 november 1959 is ingeschreven op schatkistpromessen, wordt toegewezen: a. een bedrag van 23 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden, vervallende 12 Februari 1960, tegen een disconto van 134 percent per jaar; b. een bedrag van 21.4 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van twaalf maanden, vervallende 12 novem ber 1960, tegen een disconto van 2 per cent per jaar. Uit een door de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal gepubliceerde studie blijkt, dat de communistische landen hun kolenproduk tie snel tot ontwikkeling brengen en hun aandeel in de wereldproduktie is voor steenkolen gestegen van 27,2 percent in 1953 tot 41,4 percent in 1958. De commu nistische landen nemen voorts 74,4 per cent van de wereldproduktie aan bruinkool voor hun rekening. Daarentegen neemt de relatieve betekenis van de E.G.K.S., van Engeland en van de Verenigde Staten op dit gebied steeds meer af. Volgens de studie van de Hoge Autori teit hebben de communistische landen in 1958 ongeveer 751 miljoen ton kolen gepro duceerd bij een totale wereldproduktie van 1.815 miljoen ton, waardoor deze lan den hun produktie sedert 1953, toen 407 mil joen ton werd geproduceerd, vrijwel heb ben verdubbeld. In 1953 bedroeg de we reldproduktie aan kolen 1.495 miljoen ton. bedragen. De produktiestijging der staal industrie is niet toe te schrijven aan de Amerikaanse staalstaking; de leveranties van staalprodukten aan de Verenigde Staten maakten in het derde kwar taal van dit jaar 4 percent uit van de totale afleveringen, vergeleken met 5 per cent in het eerste kwartaal van dit jaar. De huidge staalconjunctuur in de E.G.K.S. wordt in hoofdzaak gedragen door de vraag uit de Gemeenschap zelf. Een belangrijke factor bij de stijging van de vraag is gelegen in de hernieuwde voor- raadvorming door de staalverwerkers en de handel. De vraag ten behoeve van het vormen van voorraden heeft thans zelfs sterke invloed op het algemene peil van de vraag naar staal. Wat de vooruitzichten op korte termijn betreft, verklaarde Hellwig, dat beëindi ging van de Amerikaanse staalstaking geen ontspanning op de internationale staalmarkten zal brengen, daar het enige tijd zal duren, alvorens het produktie- apparaat weer op gang is. Op lange ter mijn wordt gerekend met een gemiddelde produktiestijging van 3 a 4 percent per jaar in de staalverwerkende industrieën. De weekstaat van de Nederlandsche Bank van 9 november laat duidelijk zien, dat de geldmarkt in de afgelopen week geheel ïrv het. teken van de beperking heeft gestaan van de munt- en biljettencirculatie. Deze is met f 117 miljoen verminderd van f 4387 miljoen tot f 4270 miljoen. Verder ontving de markt middelen door overboeking van de rekening andere ingezetenen ad f 20 miljoen, waarna deze rekening nog f 120 miljoen beloopt. De deviezen vergden slechts f 1 miljoen. De totale goud- en deviezenvoorraad bedraagt f 5050 miljoen, waarvan onveranderd f 4260 miljoen aan goud. De portefeuille schatkistpapier van de Nederlandsche Bank vertoonde een ver mindering van f 50 miljoen door het ver vallen van in september ingekocht papier Het betalingsverkeer tussen de banken en het rijk onttrok f 95 miljoen aan de markt. Uiteindelijk kwam het saldo van de banken daardoor van f 477 miljoen op f 515 mil joen, een stijging dus van f 38 miljoen De schatkist zag haar saldo stijgen van f 432 miljoen tot f 478 miljoen. De geld markt was weer zeer ruim. De werkelijke daggeldrente was weer gelijk aan het officiële percentage van IV2 percent. Het Utrechtse bedrijf van Werkspoor is de inzinking die een paar jaar geleden tot het ontslag van honderden arbeiders ge leid heeft te boven, en moet er binnen vijf jaar meer dan duizend arbeiders bij heb ben, grotendeels vakkundig, geschoold per soneel. De wagon- en bruggenfabriek heeft voor de naaste toekomst 150 man nodig. De nieuwe apparatenfabriek, die in ja nuari in werking komt, heeft behalve een aantal uit het bestaande bedrijf in Am sterdam overgeplaatste werknemers, in eerste aanleg enkele honderden arbeiders nodig. In de loop van een jaar of vijf moet dat aangroeien tot circa- duizend. In totaal werken dan in het Werkspoorbedrijf te Utrecht 3500 mensen. 40. Maitre Moutarde staarde met open mond naar het verdwijnende schip. Toen borrelde zijn gemoed over van hete ver ontwaardiging. „Welk een schurken streek!" brulde hij. „Welk een harteloze ondankbaarheid na al de weldaden, die ik hun heb bewezen Na al de kostelijke maaltijden, die ik hun heb verstrekt Daarin zit het hem juist" zei Panda hoofdschuddend. „Ze vonden uw eten niet lekker en daarom, wilden ze u kwijt". „Niet lekker?" riep de kok op gepijnigde toon. „Lekker is een verouderd begrip! Deze bandieten zijn achterlijke barba ren. zonder gevoel voor kunst.Er ger dan de wildste wilden.„T-toch vast n-niet erger dan deze wilden.sta melde Panda en hij wees hevig verschrikt achter zich. Maitre Moutarde draaide zich met een ruk om en ontwaarde een groep boosaardig uitziende inboorlingen, die op hen toerende. „Vlug, in de boot.kreet hij. „Deze lieden zien er zeer onbetrouw baar uit!" Ze duwden het vaartuigje in het water en begonnen uit alle macht te roeien. „Lieve help, de boot is lek!" hijg de Maitre Moutarde. „Dat komt natuurlijk door die speer!" „Bah, wat een akelige dag is dit", kreunde Panda. „Het lijkt wel of alles ons tegenzit". De Duitse automobielfabriek B.M.W. (Bayerische Motorenwerke), heeft aan gekondigd dat een meerderheidsbelang van de aandelen der onderneming in han den zal komen van een consortium, waar in onder andere wordt deelgenomen door de Daimler-Benz onderneming. B.M.W. heeft ongeveer 6.000 arbeiders in dienst; de onderneming heeft na de twee de wereldoorlog vele bezittingen verloren door ontmanteling en door het verlies van fabrieken in Oost-Duitsland. Het bestuur van de onderneming heeft nu bekendge maakt dat het aandelenkapitaal eerst zal worden teruggebracht van 30 tot 15 miljoen mark. Op dat lagere niveau zal de waarde van het aandelenkapitaal in overeenstem ming zijn met de waarde van de activa. Na deze verlaging zal het kapitaal met 70 miljoen mark worden verhoogd. Het con sortium dat een meerderheidsbelang bij B.M.W. verwerven zal. bestaat behalve uit Daimler-Benz, uit de Deutsche Bank, de Beierse Staatsbank en uit de Financie- ringsbank voor de Wederopbouw van de deelstaat Beieren. B.M.W. deelde mede dat zij van Daimler- Benz, de producente van Mercedes, vol gens de plannen in 1960 orders zal ontvan gen tot een bedrag van 100 miljoen mark. De luchtvaartautoriteiten van Argenti nië hebben de maatschappijen, die verbin dingen onderhouden tussen Zuid-Amerika en Europa gewaarschuwd dat men onge oorloofde kortingen op de passagebiljetten niet meer zou toelaten, hetgeen wel eens hei begin van het einde van de prijzenoor log, die sedert enige tijd woedt, zou kun nen betekenen. Intussen is vast, komen te staan dat de negen luchtvaartmaatschappijen die de diensten tussen de Zuidamerikaanse lan den en Europa exploiteren, reeds plaats bewijzen hebben verkocht, tot voor augus tus volgend jaar toe, die veertig percent liggen beneden de gangbare tarieven en in sommige gevallen zijn zelfs kortingen van vijftig percent gegeven. Van de zijde van de K.L.M. vernemen wij dat op het ogenblik inderdaad een prij zenoorlog gaande is tussen de op Argenti nië vliegende luchtvaartondernemingen. Deze aangelegenheid heeft de volle aan dacht van de Nederlandse luchtvaartmaat schappij. die met instemming heeft kennis genomen van de opvatting van de Argen tijnse regering over de ontstane situatie. Englebert ontving miljoenenorder Het Directoraai Maten-ei .andmacht plaatste bij H. Englebert n.v. te Den Haag een opdracht tot levering van ruim 200 International bedrijfs wagens. Deze voertuigen zullen in de assembla- gebedrijven van H. Englebert n.v. te Voorschoten worden opgebouwd, waarbij tal van Nederlandse bedrijven worden ingeschakeld voor de levering van diverse onderdelen. Advertentie G5MJET ELKE NACHT WEER VAN UW de sehapenvadii onderlegger tussen u en de matras. Prettig, er is direct een weldadige warmte Genezende warmte Warmte zonder broei 2 persoon? 1 persoons 47.50 - 59 00 65 00 - 55 50 Alléénverkoop bij Haarlem Heemstede Zandvoort Gr. Houtstr. Raadhuisstr. Gr. Krocht L. Veerstr. 52 30-34 llmuiden Kennemerlaan 41 Nieuwe wagen. De directie van de Fiat- fabrieken hebben een speciaal gebouw de personenwagen van 2100 cc. aan Paus Joannes aangeboden. De auto is zwart gelakt en heeft een rode bekleding. De achterbank is gemaakt in de vorm van een zetel. Momenteel rijdt Paus Joan nes in een zwarte limousine met opklap baar achterdak van doorzichtig plastic, een geschenk van Amerikaanse rooms- katholieken. Deze wagen werd reeds ge bruikt door Paus Pius XII. Organisatie. Bijna de helft van de platte landsbevolking van Noord-Vietnam was einde oktober in landbouwcoöperaties georganiseerd, aldus wordt officieel uit Hanoi bericht. Vorig jaar december be droeg het percentage plattelandsgezin nen dat deel uitmaakte van landbouw coöperaties 4,2, einde juli van dit jaar 21,9 en thans, einde oktober, 48,2. In to taal zijn 1.062.000 boerengezinnen in 22.955 coöperaties georganiseerd. Hulde. Koningin Elizabeth van België zal op 18 november aanzitten aan een diner, dat de voorzitter van de senaat, de heer Struye, in een der zalen van het se naatgebouw zal aanbieden aan de No belprijswinnaar dr. Schweitzer, die volgende week een bezoek aan Brussel brengt. De Belgische winnaars van de Nobelprijs, dr. Bordet, dr. Corneille Heymans en pater Pire, behoren tot de genodigden bij deze eremaaltijd. Noodlanding. Een noodlanding van een helikopter op 'n van de drukste pleinen van Rome, heeft toch een leven ge- eist. De boordwerktuigkundige, een van de vijf personen die gewond raakten, is heden in een ziekenhuis overleden. De anderen waren voetgangers. De piloot bleef ongedeerd. Ongewenst. De regering van India heeft plannen aangekondigd om de paspoort bepalingen te verscherpen teneinde de emigratie naar Groot-Brittannië van analfabeten en half-analfabeten, die geen Engels kennen, te voorkomen. De laat ste tijd zijn steeds meer Indiërs naar Engeland gegaan om werk te zoeken. Beul. Na twintig jaren dienst bij de Egyp tische justitie, in welke tijd hij vijfhon derd veroordeelden heeft opgeknoopt, is de Cairose beul Abadallah Zeidan met pensioen gegaan. Zeidan, die zijn ambt aan zijn buitengewone kracht had te danken (hij doodde eens met een oorvijg een gevangene) heeft gespaard voor een café waarin hij nu een vreed zamer leven wil gaan leiden. Verongelukt. Drie Amerikaanse straalja gers zijn dinsdag in een hevige sneeuw storm in de Amerikaanse staat Montana verongelukt. De sneeuwstorm was niet door de weerkundige dienst gesigna leerd. Vier piloten kwamen om. Dubbelganger. De grote Amerikaanse kernonderzeeboot Triton (5900 ton) is te Groton in Connecticut door de werf aan de Amerikaanse marine overgedra gen. De Triton heeft een bemanning van 173 koppen en dank zij twee kernreactors een voortstuwingsver mogen dat volgens de kapitein „twee maal zo groot is als van haar sterkste voorganger". Brand. In Glens Falls in de Amerikaanse staat New York, is bij een brand een gezin van acht personen om het leven gekomen. De ouders waren 27 en 26 jaar, de kinderen allen onder de 7 jaar. Rassenpolitiek. Een Zuidafrikaans echt paar, dat twee jaar geleden zich over 'n verwaarloosde baby ontfermde, maal later te horen kreeg dat de adoptatie onwettig was omdat het een kind van gemengd bloed was, heeft thans aanzeg ging ontvangen dat het kind mag wor den behouden indien men Zuid-Afri- ka verlaat. Het echtpaar, de heer en mevrouw Beecher uit Kaapstad, zal vrijdag naar Groot-Brittannië emigre ren. Binnen zes uur. Een boeing 707 van de in tercontinentale versie, toebehorend aan Pan American World Airways, heeft de afstand New York Idlewild) Parijs (vliegveld Orly) afgelegd in vijf uur 44 minuten, dank zij een gun stige staartwind. Er bevonden zich 82 passagiers aan boord, alsmede tien be manningsleden. Het record New York - Parijs was tot nu toe 6 uur 4 minuten. Verworpen. Het Warschause opperge- rechtshof heeft een beroep van de West- duitse oorlogsmisdadiger Erich Koch eens gouwleider van Oost-Pruisen en Noordoost-Polen verworpen en de doodstraf, in maart uitgesproken door een lagere rechtbank, gehandhaafd. Toen was Koch schuldig bevonden aan de dood van 232.000 Polen, onder wie 160.000 Joden. Koch kan thans nog cle mentie verzoeken aan de Poolse raad van staat, het collectieve presidentiële orgaan. Het K.N.M.I. deelt mede: Het tussen IJsland en Noorwegen gelegen gebied van lagedruk is sinds gisteren onge veer 15 millibar opgevuld, maar heeft zich tegelijkertijd in zuidelijke richting nog iets uitgebreid. Het is geheel gevuld met on stabiele polaire lucht, waardoor zowel in Engeland als in onze kustprovincies flin ke buien zijn voorgekomen. Daarbij kwam hagel en onweer voor. Langs het boven West-Duitsland en Frankrijk gelegen kou front kwamen enkele storingen tot ontwik keling, die naar het noorden bewegen. Het regengebied van 'n van deze storingen be reikte vanochtend ons land. Ook in Noord- Italië regende het vanmorgen als gevolg van de aanwezigheid van een storing in de hogere luchtlagen. Een ten noorden van de Azoren gelegen depressie trekt met grote snelheid in de richting van de Pyre neeën. Deze depressie zal waarschijnlijk in diepte toenemen waardoor in onze om geving de wind de neiging heeft naar zuid oost tot oost te krimpen. De windkracht blijft morgen echter nog gering. In het temperatuurverloop komt weinig verande ring. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. Donderdag 12 november Zon op 7.53 uur, onder 16.55 uur. Maan op 15.57 uur, onder 4.30 uur. Maanstanden 15 nov. 10.42 uur volle maan. 23 nov. 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 november Hoog water 0.43 en 13.14 uur. Laag water 8.44 en 21.00 uur. Donderdag 12 november Hoog water 1.40 en 14.10 uur. Laag water 9.40 en 21.53 uur. Het boog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Lissabon Athene Belgrado regenbui regen regenbui mist regenbui licht bew regenbui zwaar bew z BS C •O'S SE zzo z zw z z z zzo O. 2 10 10 9 10 10 9 10 motregen regen zwaar bew regen onbewolkt mist mist regenbui regen zwaar bew. regenbui mist licht bew. motregen geheel bew motregen zwaar bew zwaar bew. regen geheel bew. geheel bew zwaar bew regen zwaar bew geheel bew onbewolkt onbewolkt ozo ozo zzo z windst. windst. zo z z wzw zzw 6 7 6 9 11 10 5 11 14 windst. 7 nw 13 zo 7 z 4 zzw 3 windst. w 7 ozo 8 zo 6 windst. 4 zzo 16 no 16 o 15 nw 18 windst. 18 ono 6 BS «g 01 a3 9 7 2 2 0,1 2 0,5 0 1 0 27 3 0 0 7 1 5 0,6 8 2 0 2 2 1 0 3 0 0 3 0,1 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2