Horen en zien „De Dolleman" door de Haagse Comedie in Haarlem gespeeld W2 Daöboek van een Chefarine 4 Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto 2 5^-X-- Toneelgroep Podium moet veel leren beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! 4 n '-visie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Filmavond Commerciële televisie Het quiz-schandaal Boksers in t.v.-spel De radio geeft donderdag T elevisieprogramma STOFZUIGERS De negen muzen 4*» DOOR PIERRE NORD WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 De uitstekende Duitse film „Canaris" met O. E. Hasse in de hoofdrol vormde het waardig besluit van de filmavond, waarin dit keer in het voorprogramma nogal uit voerig verschillende zaken aan de orde kwamen: de bereiding van een plumpud ding, de Amerikaanse familie „Doorsnee" die het niet winnen kan van het be denksel van onze eigen Annie M. G. Schmidt en een bijdrage over de Cana dese spoorwegen. Over „Canaris" behoe ven we niets meer te zeggen. De film heeft indertijd alle lof geoogst, die men haar nu nog kan toezwaaien. Beeldschermer Volgens het woensdag te Londen gepu bliceerde jaarrapport van de Britse onaf hankelijke televisieorganisatie, die de zen ders voor de commerciële televisieuitzen dingen bezit, had deze instelling vorig jaar een overschot van tien miljoen gulden. Op 30 juli van dit jaar loste zij haar laatste schuld af. Volgens het rapport hebben in maart van dit jaar 's avonds gemiddeld tien miljoen mensen de programma's van de commerciële televisie gezien tegen zeveneneenhalf miljoen in maart van het vorig jaar. Een Amerikaanse Federale Commissie zal zich beraden over haar bevoegdheden in de radio- en televisiezaken. Het is niet uitgesloten dat dit onderzoek zal resul teren in wetsvoorstellen. In de commissie bestaat verdeeldheid over de vraag of men de bevoegdheid heeft op te treden tegen quiz-spelen waarvan de uitslag bij voor baat vast staat. In het door Rod Serling geschreven en door Gerrit Kouwenaar vertaalde televisie spel „Requiem voor een zwaargewicht", dat op zondag 22 november door de AVRO wordt uitgezonden, zal Lia Dorana haar debuut als televisie-actrice maken. In dit spel, dat op keiharde, compacte wijze een van de achtergrondproblemen van het be- roepsboksen behandelt, zullen de kijkers niemand zien boksen. Boksers zullen er niettemin in overvloed zijn. De rolverdeling vermeldt de namen van Harry Bos, oud kampioen in het weltergewicht voor profs, Jan Schoen, oud-kampioen der amateurs in het middengewicht, Herman Nak, oud-bokser en befaamd scheidsrech ter, Jan Kiks, oud-kampioen der amateurs in het halfzwaargewicht, zijn zoon Eddy Kiks, titelhouder in het halfzwaarge wicht voor amateurs, Bertus van Lil, oud-amateur en beroepsbokser, Han nes Schneider, oud-amateur- en -prof- karwpioen in het vlieggewicht, Pedro Klaa- sen, kampioen in het halfzwaargewicht voor profs, Kees Blommers, oud-amateur- bokser, H. van den Heuvel, oud-amateur- bokser, en de vroegere titelhouder der amateurs in het middengewicht en latere beroepsbokser George Posno. De enige zwaargewicht onder de medespelenden is de acteur Ko van Dijk, die de titelrol ver vult Hij is op het ogenblik in training bij Harry Bos. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Lichte muz. en zang. NCRV: 14.00 Gram. 14.30 Avond rust. hoorsp. 15.00 Hongaarse concertante muziek. 15.30 Vocaal kwartet. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Cello en piano. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Orgel spel. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Accordeonmuziek. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Koorzang. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 10.30 VARA. 11.30—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. VARA: 10.30 Rep. Congres P.v.d.A. AVRO: 11.30 Gram. 11.45 Kook- praatje. 12.00 Milit. muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsle ven lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Bariton en piano. 14.25 Voor de vrouw. 14.50 Gram. 15.05 Paul Vlaanderen en het Conrad-mvsterie, hoorsp. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sport- praatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Ra- dio-philharm.ork. en sol. 21.00 Progr. over Peru en Uruguay. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Fluit, hobo en fagot. 22.30 Nieuws en beursber. v. New York. 22.40 Journaal. 22.55 Sportact. 23.05 Gram. 23.55— 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Populaire muz. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Werken van Haydn. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Franse les. 16.17 Pianorecital. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Volksliederen. 18.30 Sportkroniek. 18.40 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Verz.progr. 20.30 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio-universiteit. 22.5523.00 Nws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VPRO. 20.20 Gesprek. 20.30 Profiel der prominenten. 21.00 TV-spel. Advertentie div. merite- v.a. 98.-. Inruil mogelijk Nieuwe Groenmarkt 2 - Nassaustr. 5 Haarlem Telefoon 15220 Eerste editie. Een Stockholmse han delaar in zeldzame boeken heeft maandag op een veiling te Londen een bedrag van ongeveer 4.350 gulden betaald voor een eerste editie van Linnaeus' „Systema Naturae", welk boek in 1735 in Leiden is gedrukt. Aan brandwonden overleden. In 'n ziekenhuis te Apeldoorn is overleden het tweejarig zoontje van de landbouwer C. Winterman uit Klarenbeek dat in de ouderlijke woning een kruik met kokend water van de tafel trok en daardoor ern stige brandwonden opliep. CEES LASEUR helaas door gedwon gen rust niet in staat in de komende we ken zijn fijnzinnig uitgewerkte pastoors- rol verder te spelen heeft met een uit gebalanceerde opvoering van „De Dolle man" (de oorspronkelijke titel luidt „l'Hurluberlu") van Jaen Anouilh een op merkelijke regieprestatie geleverd. Hij heeft weten te voorkomen, dat deze ko medie in twee delen uiteenvalt door een zorgvuldige toepassing van modxdatiever- mogen, waardoor de gemakkelijk breek bare motieven in hun eigenaardige ver wikkeling doorlopend herkenbaar verbon den blijven. In Nederland zou ik geen tweede kunnen aanwijzen, die deze moei lijke kunst met zoveel onnadrukkelijk meesterschap, met zoveel ingenieuze finesse beheerst. Met deze voorstelling door de Haagse Comedie heeft hij precies en dat wil zeggen: niet minder, maar ook en vooral niet meer de taak van de re gisseur vervuld als de ideale bemiddelaar tussen de schrijver en zijn publiek. ANOUILH GENIET thans de populaire erkenning als Frankrijks eerste drama turg. Misschien is het zijn vermogen om bloemrijk grillige figuren op vaste grond patronen te borduren, waardoor hij in de mode weet te blijven. Hij kan zich de weel de veroorloven zijn particuliere kijk op mens en samenleving steeds anders en toch eender aa nde toeschouwers op te dringen. Wezenlijk boeiend is hij lang niet altijd, echt vervelend nooit. Met geestrij ke conversatie verlevendigt hij wat ste reotiep dreigt te worden. Als hekeldichter is hij een virtuoze navolger van Molière en Beaumarchais, ook in die zin dat hij de goede smaak weet te prikkelen en een bij na feilloos gevoel voor juiste proporties bezit. Zijn afwijking van de klassieke tra ditie wordt veroorzaakt door een roman tische gerichtheid, die behalve door be heerste sentimentaliteit blijkt door zijn behandeling van de stof zowel naar de vorm als naar de inhoud. Hij is een spe cialist in de praktijk der gedaanteveran dering, de spirituele zo goed als de mate riële. In dit geval heeft hij „De Misan- throop" aan dat proces onderworpen waarbij ook de mensenhater, met zijn af schuw van corruptie, letterlijk en figuur lijk gecompromitteerd wordt en tenslotte een nieuwe rol zal moeten instuderen. De dubbelzinnigheid van zijn levenshouding wordt namelijk onhoudbaar tot dubbele onzinnigheid opgevoerd. Zoals ieder goed blijspel ontvonkt de moraal aan de botsing tussen overdreven waan en werkelijkheid. HET THEMATISCHE programma van zijn (intussen tot dusver voorlaatste) stuk heeft Anouilh duidelijk aangegeven in de ondertitel: „De verliefde reactionair". De hoofdpersoon is een op middelbare leeftijd reeds gepensioneerde generaal, die als een Don Quichote wil vechten tegen de geest van deze eeuw, welke zijn vereerde zekerheden aantast. Hij is een aanhanger van de principes van het absolutisme, die alleen kan geloven in organisaties volgens een als goddelijk beschouwde orde, ana- oog aan het gezinsverband. Zo wenst hij in de huishouding van de staat een sterke vader als hoofd, die de op ontbinding ge richte elementen eenvoudig kan verbie den. Dienovereenkomstig gedraagt hij zich als een kind. Hijwordt te opstandi ger naarmate hem meer gelegenheden ontvallen om gehoorzaam te zijn. Vandaar zijn dwaze samenzwering tegen de lands regering, die hij kwajongensachtig be raamt met een stel overigens alleen door eigenbelang bezielde of onnozele dorpsge- moten. Zijn aristocratische instelling maakt hem wantrouwend jegens de demo cratie: „De massa bestaat uit negenhon derdnegenennegentig idioten plus éénn. Is zij daarom heilig?" De generaal is volko men eerlijk, hij meent het oprecht. Daar door is hij in zijn trotse noblesse belache lijk, schermend met verouderde wapens en lege leuzen. Hij wordt in een schitte rend geschreven scène dan ook met één slag van schaamteloos sarcasme geveld door de jeugdige verleider van zijn doch ter, die zijn innerlijk vergane schild van eer en moed met striemende modernis men verbrijzelt. HET IS ONZINNIG om deze generaal, hoewel hij in zijn pastoraal kwartier droomt van een omwenteling (waarbij het oude weer boven zou komen) en probeert zijn memoires aan oorlog en verzet te schrijven, ook maar enigszins met de te genwoordige president Charles de Gaulle te vereenzelvigen. „De Dolleman" dateert trouwens van voor de staatsgreep ter ves tiging van de vijfde republiek. Veeleer kan men in hem die al zijn betrouwen stelt in iets dat „behoorlijk in elkaar zit" de ietwat karikaturale belichaming zien van de denkbeelden, die diens ultraconservatie ve aanhangers destijds huldigden. De keerzijde van deze spottende komedie is het droevige treurspel van het naoorlogse Frankrijk in zijn chaotische ontreddering. En passant neemt Anouilh nog even het avantgardistische toneel, het absurdisme en het existentialisme op de hak, buiten gewoon vermakelijk zelfs, maar niet hele maal „comme il faut" voor iemand, die nogal gretig opgangmakende bruikbaarhe den daarvan overneemt. IN DE VERLIEFDHEID van de gene raal op diens veel jongere vrouw heeft Anouilh gelegenheid gevonden tot het uit spelen van een noviteit, door ook de in zijn voorgaande werken langzamerhand ste reotiep geworden zuiverheid hier betrek kelijk te maken. Er bloeit een wonderlijk fascinerend spel door middel van gewaan de veranderingen van de werkelijkheid, waarbij de dwaze zoeker naar bedrog bij de wederpartij uiteindelijk de waarheid in zichzelf vindt. Misschien juist door de eigenaardige integriteit van Paul Steen- Van links naar rechts Cees Laseur (xviens rol gisteren door Henk van Buuren werd overgenomen), Odo Brunner en Paul Steenbergen in „De Dolleman" van Anouilh. bergen in de titelrol viel het stuk scher per in twee delen uiteen dan tot goed be grip gewenst is. Deze snoevende beunhaas van de oude stempel is ook in zijn ver wilderde jaloezie een zich in de oogmerken van de strijd vergissende dwaas, door vooroordeel en angstige argwaan blind voor de realiteit. Maar Paul Steenbergen is nu eenmaal een onder alle omstandig heden onvergelijkbaar boeiende acteur, zo dat men ziende de voorstelling zijn iets te mild getemperde opvatting van de onbuig zame, maar door holheid breekbare recht schapene zonder bedenking aanvaardt. Knorrig sarcasme, lompe hoogmoed, streng egoïsme, trieste twijfel en wreve lige bezorgdheid in virtuoos genuan ceerde ondertoonaarden spreken alle be doelde stemmingen en kwaliteiten mee. Elisabeth Andersen maakte het deugdza me „duifje" tot een juweel van een vrouw: haar Aglae was een voornaam geslepen toonbeeld van waardigheid, koele schoon heid, verlangend naar stralende bewonde ring en koesterend vertrouwen in echt heid. De met goedmoedige schelmsheid door Cees Laseur vertolkte rol van de pastoor is door Henk van Buuren overge nomen. Van de bijfiguren moeten met bijzonde re waardering de zelfingenomen salonver overaar van Frans van der Lingen en de cynische jongeman van Bas ten Baten burg worden genoemd. Kitty Kluppell, Gijsbert Tersteeg, Jan van der Linden en de anderen voldeden royaal en gerouti neerd- aar\. hun opdrachten. De twee debu tanten, Els Valk en Jules Royaards,. zullen wél spöêdïg beter passende kansen krij gen om hun talent te bewijzen. Met de be zetting van de kinderrollen was men heel gelukkig, evenals met de vertalig door Adriaan Morriën en de aankleding door Friso Wiegersma, hetgeen men thans ook in de Haarlemse Schouwburg heeft kun nen constateren. David Koning k\ ti<> Wat professor Doka ook riepRobotto luisterde niet en rende maar verder. Hij verdween weer om een hoek, en de professor kwam hijgend en blazend achteraan. Ja, die schok met de elektrische stroom, scheen Robotto's binnenwerk wel helemaal in de war gebracht te hebben. Anders zou hij wel gehoorzaamd hebben aan de ver trouwde stem van zijn meester. Nu scheen hij niets te horen, hoe professor Doka ook probeerde, hem te laten stil houden. Er was geen houden meer aanRobotto bleef met grote sprongen voor hem uit vluchten110111 INGELEID en daarbij om hun „respec tabele moed" geprezen door de gerefor meerde predikant G. N. Lammens te Rot terdam hebben de spelers, die de eerste protestants-christelijke toneelgroep op professionele basis in Nederland vormen, zich dinsdagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap te Utrecht in de openbaarheid gewaagd. Men heeft voor deze stichting de naam „Podium" geko zen, aldus duidelijk te kennen gevend de dramatische kunst te willen beoefenen ter verkondiging (van geloof uiteraard) en als getuigenis. Het komt er op aan, heeft een woordvoerder dezer dagen tijdens een persconferentie gezegd, uit de toneellit teratuur die stukken te kiezen, die de christelijke levensovertuiging helpen ver sterken. Men zou lang en breed kunnen twisten over de vraag wat daaronder ver staan moet worden. Maar voorlopig heeft dat nog weinig zin. De moeilijkheid voor „Podium" is immers, dat men zich gaat richten tot een publiek, in dit seizoen in meer dan dertig plaatsen van Dordrecht tot Wolvega, dat tot dusver vreemd zo niet afwijzend tegenover iedere vorm van „theater" heeft gestaan. In deze verande rende tijden begint er ook in die kringen een nieuwe geest te heersen. Deze om standigheden brengen mee, dat men zich in eerste instantie zal moeten beperken tot werken met een duidelijk uitgesproken strekking en met herkenbare toepassing van vertrouwde motieven. MET DERGELIJKE overwegingen kan men de keuze begrijpen van het voor deze eerste kennismaking gekozen spel „Het gaat om je leven" door de nog be trekkelijk jonge Duitse novellenschrijver en hoorspelauteur Helmut Harun, door een ongenoemde niet slecht vertaald. Het is een realistisch bedoelde dramatisering van het op de rand der misdadigheid ba lancerende bestaan der ontspoorde stads jeugd. Een zich met diefstallen en zakken rollerij occuperende nozembende heeft per ongeluk een agent van politie gevan gen genomen. Een poging om hem ten slotte neer te schieten mislukt door zijn ontwapenende innerlijke kracht, met be hulp waarvan hij zijn tegenstander zelfs tot beter inzicht en een begin van vertrou wen weet te bekeren. Op melodramatisch bedachte wijze wordt deze religieuze wending na een vuurgevecht aan het slot nog eens en nu met definitieve uitwer king herhaald. Advertentie 42 Mij ontving zij, omdat zij toch wel eens met iemand wilde praten envooral omdat het haar volkomen onverschillig liet wat ik van haar en van haar huwelijk dacht. Zij koesterde voor mij niets dan min achting. En wat ik voor haar koesterde, noemt men haat. En dat was ook de reden dat ik geen enkel moreel bezwaar voelde om Daï Do een belangrijk bedrag af handig te maken. In feite onttrok ik het aan Vera. Daï Do had mij eens gezegd: „Terwille van haar moet ik mij op het ergste voorbereidenIk voel er weinig voor haar in Parijs honger te laten lijden... Ik had te veel respect voor Daï Do om aan zijn woor den te twijfelen, om hem ook maar in de verste verte van zelfzuchtige drijfveren te verdenken, toen hij het grootste deel van zijn vermogen over de grens goochel de. Daï Do is een indrukwekkende figuur. Als hij onge trouwd was geweest zou hij op korte termijn zijn ver mogen hebben verteerd. Hij heeft het mij meer dan eens verzekerd en ik geloof hem graag. Hijzelf zou de ar moede op bewonderenswaardige wijze weten te dragen, terwijl zijn vrouw er voor op de vlucht zou slaan. Hij zou op die manier van haar verlost kunnen worden. Merkwaardigerwijs zou men deze man eerste moeten ruïneren om hem zijn geluk terug te geven. Ik kende mijn oude „vriend" voldoende om zijn ge dachten in zijn blik te kunnen lezen en in de klank van zijn stem te kunnen horen. Zo uodig kon ik ze door simpele redenering voorzien. Alles verliep zoals ik ver wacht had. Terwijl ik praatte om geen geladen stilte te doen ontstaan en hij nadacht, zag hij zich in de stra ten van Seoel al voor verrader uitgekreten, bij verstek veroordeeld tot een schandelijke straf, verbannen en van zijn eer beroofd. Hij voelde, dat zijn grote carrière zeer plotseling een einde kon nemen. Maar hij bleef glimlachen. Tijdens een tweede gelegenheid tot nadenken, die ik hem verschafte, trachtte hij het onoplosbare probleem op te lossen, hoé hij mij onschadelijk kon maken. Neer steken of vergiftigen, zonder dat hij de geringste kans op moeilijkheden liep in een vreemde wereldstad, waar hij geen relaties bezat, noch in de hogere kringen, noch in de onderwereld Hij zette de gedachte met de no dige spijt uit zijn hoofd en dat deed hem weer glim lachen, ditmaal veel openlijker. Hij had zich eindelijk geschikt, schatte hoe groot zijn financiële offer zou zijn en begreep dat het om een groot bedrag moest gaan, want ik had hem vast in mijn greep en wel op zijn meest kwetsbare punt: zijn eer. Toen hij dat eenmaal had aanvaard bleef hij glim lachen. Een moeilijke situatie, zei hij. Ik stemde met een hoofdknik toe. Hij noemde een bedrag. Ik noemde een ander, onder voorbehoud, dat ik onze gemeenschappelijke vijand zou weten over te halen er genoegen mee te nemen. Maar dat spreekt vanzelf, zei hij. Vervolgens noemde hij weer een bedrag en ik nog eens een ander. Dit ging door tot wij het in beginsel eens waren geworden. Wat mij niet aanstond was, dat hij, na mij te hebben bedankt voor mijn bemiddeling, niet meer glimlachte in de eigenlijke zin van het woord. Hij toonde een dwa ze grijns allerminst hoffelijk en tamelijk grof die ik nog lachen zou hebben genoemd, wanneer hij er ook maar het geringste geluid bij zou hebben gemaakt. Ik kan er nu geen andere term voor vinden, en de lezer vergeve het mij, dan dat hij zijn gezicht in tweeën spleet. Het was de manier waarop men lacht als men handiger meent te zijn dan een ander. Het drong tot mij door, dat Daï Do een mogelijkheid had gezien zich er uit te draaien. Het moest een voor hem onaange name oplossing zijn, maar hij had besloten er gebruik van te maken. Ik kreeg kwade voorgevoelens. Ik dacht: Die idioot is volkomen in staat zelfmoord te plegen om zijn eer te redden. En daar het zijn vrouw volkomen onverschillig laat of hij post mortem wordt onteerd heb ik op haar geen vat. Wat moet ik doen? Niets. Zodat ik dan ook haast een zucht van verlichting slaakte toen hij mij meedeelde, wat ik een ogenblik te voren beslist niet zou hebben aanvaard: Ik zal een langdurig uitstel moeten verzoeken om een dergelijk bedrag vrij te maken. Zo goed kende ik hem wel dat hij dadelijk tot daden zou zijn gekomen wanneer hij werkelijk zelfmoord had willen plegen. Hij moest iets anders in zijn schild voeren. Ik vrees dat men ons weinig uitstel zal toestaan, zei ik. Mijn tegoeden bevinden zich op dit ogenblik vol ledig in Amerika, vertelde hij mij. Ik geef je de verzekering, dat deze oplichter maar al te graag dollars zal ontvangen. Maar geen waardepapieren. Waarom niet? Die zijn op naam. Hiertegen had ik geen argument. Hoeveel tijd heb je nodig? vroeg ik. Een maand. Daarop zal hij nooit ingaan. De onderhandelingen sleepten zich voort zonder an dere resultaten dan wederzijdse beloften. Ik verzeker de hem dat ik alles zou doen om de afperser tot geduld te bewegen. Daï Do beloofde zijn makelaar tot spoed aan te zetten. En ik wist nog altijd niet welk plan er door zijn brein spookte. Deze toestand hield ruim zes weken aan. Ik had Daï Do nog zeven maal bezocht en elke keer glimlachte hij welwillender. De voorlaatste keer 5 oktober was het, maakte hij zo'n dwaas vrolijke indruk, dat ik me af vroeg of hij uiteindelijk niet toch tot zelfmoord zou >vergaan. Ik deed wat ik kon om op korte termijn tot '.aken te komen, zelfs al zou ik mijn eisen moeten ma- igen. —Het spijt mij bijzonder, zei ik. Maar er is ons u een ultimatum gesteld. Als men over een week het ,eld niet heeft, zal men Syngman Rhee de papieren iverhandigen. De originele. Zeg hem dat ik het geld de 16e ter beschikking hoop te hebben, zei Daï Do bedaard. Ik verzeker je, dat men geduld zal blijken te hebben. Men heeft niets te verliezen en alles te winnen. Ik begreep er niets meer van. Ik voelde mij verslagen en stond voor een raadsel. Alle omstandigheden leken samen te spannen om mij van mijn kalmte te beroven. De detectives, die mijn gangen volgden, namen zelfs niet meer de moeite zich onzichtbaar te houden. Zij liepen mij openlijk na, keken mij recht in mijn gezicht en lachten mij uit. Uit alles bleek dat zij opdracht had den mij bang te maken. En ik geef eerlijk toe dat ik bang was. Ik voorvoelde een ramp. Gisteren, 16 oktober, heb ik Daï Do weer gesproken. Ditmaal lachte hij openlijk. In de letterlijke zin van het woord. (Wordt vervolgd) Het is bijna niet mogelijk de kwalitei ten van deze wonderlijk (bepaald niet wonderbaarlijk) voorbereide evangelisa tie op hun eventuele waarde te beoordelen als gevolg van de krampachtigheid der vertoning. De regisseur en artistieke lei der Han König is niet alleen verantwoor delijk voor een zwakke, soms zelfs onzin nige mise-en-scène, hij heeft bovendien een nadrukkelijkheid opgelegd, waar door alle cliché's ter illustratie van het onmaatschappelijk milieu hun nuances van menselijke gelijkenis verloren. Dit is te verbazingwekkender, omdat de talen ten der medewerkenden geenszins deze verkeerde voorkeur voor het ouderwetse volkstoneelachtige rechtvaardigen. Het resultaat van deze stijl van doorlopend opgewonden agressiviteit en knarsetan dend staccato was, dat de tekortkomin gen van de demonstratieve tekst werden verscherpt. Alle karakteristieke elemen ten in de gedragingen raakten verward in een verwilderd patroon van luidruch tigheid. Vooral voor de pauze kon men zich verbazen over het gebrek aan ex pressieve zakelijkheid en het teveel aan stereotiepe plastiek. Het leiderschap van de dictatoriale aanvoerder bij voorbeeld werd totaal onaannemelijk gemaakt. En zo zou men kunnen doorgaan. OVER ééN DING kan men moeilijk twisten: een specifiek protestants-chris telijke toneelgroep heeft alleen reden van bestaan als men over volwaardige be roepskrachten beschikt en een stijlgevoe lige regie. Men dient trouwens te beden ken, dat ook dat volksdeel door middel van de televisie met voorname uitingen van dramatische kunst in aanraking wordt gebracht. Het heeft de optredenden Gerrie Mentel, Jelly de Jong, Mary Michon, Hans Veerman, Dick van 't Sant, Henk Hester (die ook het prima decor ontwierp) en Jo Nobel niet aan geest driftige toewijding, wel aan even noodza kelijk vakmanschap ontbroken. Maar dat is misschien te leren. David Konina Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.50 Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert door Heemsteedse Chr. Oratorium vereniging en Rotterdams Kamerorkest. Donderdag 12.40 uur: Pauzeconcert: 20.15 uur: Concert door I musica di Roma. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en dondei'dag 14 en 16.15 uur: „De blauwe engel", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15" deel III. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur „Die tolle Lola", 14 jaar. Donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Aanranding", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Een van hen was een canaille", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Nar cotica", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Geladen zaterdag" 18 jaar. Minerva Theater: Woensdag 20.15 uur: „De lord, de lady en de butler", alle leef tijden. Rembrandt Theater. Vandaag en don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De ridder der wraak", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Een gentleman wordt geen sheriff" alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 uur: „Dodende liefde", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 16 november dagelijks van 10-17 uur en zon dags van 14-17 uur: Expositie van diora ma's van dr. W. G. L. Wieringa. Hoofdwacht: Tot 15 november dagelijks van 12.3016 uur, zaterdag en zondag 15- 17 uur: Expositie van Vereniging „Haer- lem" van platen, aquarellen en etsen van Haarlem. Vandaag 19.30' uur toelichting door mej. dr. G. H. Kurtz. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 december dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur. Expositie van werken van Theodoor Heynes. Kunstzaal Oud Ambacht (Omvalspoort): Tot 23 november dagelijks van 10-17 uur en zondag 13-17 uur: Expositie van teke ningen, aquarellen en grafisch werk van Ety Kolkman. Museum „Het Huis van Looy" (Kam perlaan): Tot 16 ^november dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zon dag van 14 tot 17 jaar: Jubileumexpositie leven en werk van Jacobus van Looy.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4