Atlantic verkocht: Amsterdam nu zonder verbinding met New York Gepensioneerden willen van kortingswet af Plan voor groot vakantiecentrum in de bloembollenstreek Fabriekstrawler eist geheel nieuwe loon-problemen LANGS SLUIZEN EN HAVENS Ruimte voor zeshonderd bungalows, paar honderd tenten en caravans ^Brieven aan de redactie 5 Fotokring Heemskerk houdt eerste wedstrijd Dokter Pereira-d'Oliveira sprak voor huisvrouwen Kennemers-dames verslaan Sportbond J. C. BAART NIEUWE VOORZITTER Zet de puntjes op de Koop 'n Hoed Schakers uit de IJmond weren zich goed Bezoek aan Antwerpen Meer belangstelling voor peen Voorzitter Kennemer IJsclub neemt afscheid WOENSDAG 11 NOVEMBER 19 5 9 AMSTERDAM kreeg het vorig jaar een scheepvaartverbinding met New York. Het schip dat deze verbinding onderhield, de „Atlantic", passeerde geregeld de IJmuidense sluis. Op 11 juni 1958 aanvaardde dit onder Amerikaanse vlag varende passagiersschip de eerste reis van New York via Zeebrugge naar Amsterdam. Daar mee werd een nieuw tijdperk ingeluid in de transatlantische scheepvaart. De Ameri can Banner Lines had de „Badger Mariner" speciaal voor het toeristenverkeer ver bouwd en het schip de naam „Atlantic" gegeven. Dezer dagen is de maatschappij er echter toe overgegaan het schip te verkopen waardoor er een plotseling einde is gekomen aan de rechtstreekse verbinding van Amsterdam met New York, een tegenvaller voor de hoofdstedelijke haven. De leden van de onlangs opgerichte fotokring „Heemskerk" hebben tijdens de eerste onderlinge wedstrijd blijk gegeven de zaken goed aan te pakken. Niet minder dan vierenvijftig goede foto's werden in gezonden. Die werden beoordeeld door een jury. De keuze was zeer moeilijk omdat men met een groot aantal gelijkwaardige foto's te maken had. Na afloop van de bijeenkomst heeft de voorzitter de heer J. H. Wouterloot de wens uitgesproken dat aan de beginnerscursus, die op woensdag 18 november aanvangt, de leden met veel animo zullen deelnemen. De American Banner Lines was een nieuwe maatschappij, die in 1957 het stoomschip „Badger Mariner" kocht van de United States Departement of Commer ce. Het schip werd in 1953 gebouwd bij de Sun Shipbuilding Corporation te Chester en had een bruto inhoud van 9214 reg. ton. Bij de Ingalls Shipyards onderging het een grote verbouwing en geleidelijk verander de het van stoomvrachtschip van de Ma- riner-klasse tot een passagiersschip. De tonnemaat steeg tot 18000 reg. ton. bruto bij een lengte van 171,79. meter, bredte van 23,26 meter en een diepgang van 8,84 me ter. De stoomturbines geven het schip een vaart van 20 knopen. Met deze dienstvaart is de reisduur van New York naar Zee- brugge slechts zeven dagen. Gezien het feit dat de „Atlantic" oor spronkelijk een vrachtschip is geweest maakt het als passagierschip toch een for se indruk al kunnen we het wat lijn be treft moeilijk vergelijken met de „Nieuw Amsterdam" en met de „Rotterdam". Alle passagiershutten van de „Atlantic" zijn smaakvol en comfortabel ingericht en voorzien van eigen bad- en toiletgelegen heid. Het gehele schip is airconditioned. Op het promenadedek bevinden zich drie salons en in de eetzaal, enige dekken la ger, kunnen 50Ö passagiers tegelijkertijd de maaltijden gébruiken. Op de wit en lichtblauw gekleurde schoorsteen is de blauw-wit-rode maat- schappijvlag afgebeeld met de initialen A en B (van American Banner) in de witte ruit. Deze vlag werd van 1931-1939 gevoerd op de schepen van Arnold Bern stein, die thans president van de Banner Line is. De Bernstein Line heeft geduren de die acht jaren vijf schepen in de vaart gehad: de „Gerdstein", „Ilsenstein", „Königstein", „Pennland" en „Western- land". De twee laatstgenoemde schepen, die de dienst onderhielden van Antwerpen via Sotuhampton op New York, zijn in 1939 overgegaan naar de Holland-Ameri- ka Lijn. Nu de „Atlantic" zich niet meer in de Amsterdamse haven zal vertonen is het wachten op de grootse plannen van de heer L. Edgar Detwiler, directeur van de American European Lines, die voor nemens is vier passagiersschepen van 100.000 ton in de vaart te brengen in een vaste lijndienst van Amsterdam via Lissa bon naar New York. Of dit ooit zover zal komen is nog de vraag maar het is al bekend dat het eerste schip de naam zal krijgen van „United Nations" en de drie andere schepen zullen „New Yorker", „Lisbon" en „Hollander" heten in ver band met de drie eindhavens. In ieder ge val heeft de American European Lines geen concurrentie meer te vrezen van de American Banner Lines want haar enige schip, de „Atlantic", is verkocht aan De American Export Lines. Arie van derVeer Dokter E. Pereira-d'Oliveira heeft dinsdagmiddag een lezing gehouden over: „De huisarts en de tegenwoordige proble men", voor leden van de afdeling Bever wijk van de Nederlandse Vei-eniging van Huisvrouwen, die deze keer bijeen waren in gebouw Prinsessenlaan 17 te Bever wijk. Met kinderen die tegen hun zin bij de dokter komen is het volgens spreekster heel moeilijk vast te stellen wat er aan hapert. De dokter niet als boeman voor stellen maar iemand die hen, de kinder tjes, beter maakt is de beste methode, was haar mening. Vele problemen met kinderen op rijpere leeftijd werden ook door dr. Pereira besproken. Zij druk te de moeders op het hart vooral niet onrechtvaardig deze kinderen te bestraf fen voor een kleine onachtzaamheid, om dat die het vaak heel moeilijk hebben met izich zelf. Van de televisie zei dokter Pe reira, dat het een prachtig medium was, maar voor de kinderen brengt het heel veel narigheid in het gezin. De voorzitster, mevrouw De Groot, deelde de dames mede, dat op donderdag 19 november een excursie zal worden gemaakt naar een diamantslijperij in Am sterdam. Men kan zich hiervoor opgeven bij de dames Schuyt en Van der Veen. Er werden door de Kennemers-dames te Beverwijk deze week weer enkele vol leybalwedstrijden gespeeld. Het werden twee overwinningen en een nederlaag want het tweede won zoals was te ver wachten van het derde. Kennemers 1Sportbond 1 3-1. In een zeer rommelige wedstrijd wisten de Ken nemers-dames met moeite te winnen. Zij konden door het stugge spel van Sport bond niet in hun spel komen. Nadat de eer ste set door de Kennemers met 15-12 werd gewonnen, was de tweede set een neder laag, 6-15. De derde set stonden de Ken nemers al spoedig met 3-10 achter. Na een time-out kregen de Kennemers-da mes vat op het spel van Sportbond. Al spoedig was de stand gelijk. Regelmatig liepen de rood-zwarten nu uit en wonnen deze set met 15-13. In de vierde set kwam Sportbond er niet meer aan te pas. De Kennemers hadden hun oude spelpeil weer. Deze set eindigde in een royale overwinning, 15-4. Kennemers 2Kenne mers 3 3-1. Deze wedstrijd is geëindigd in een overwinning voor het tweede team. Naar de uitslag laat zien zou men denken dat het een gemakkelijke overwinning is geworden, maar niets is minder waar. Het derde team wist de eerste set met. 9-15 te winnen, maar daarna kreeg het spel van het tweede de overhand en verloor het derde met 13-4. Het derde team kon de oude vorm niet meer terugvinden en dat werd uiteindelijk de oorzaak dat de beide laatste partijen verloren werden. De set standen waren 9-15, 15-4, 15-11 en 15-13. De afdeling Velsen-IJmuidcn van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensio neerden heef dinsdagmiddag in het B.B.-gebouw te Driehuis een nieuwe voorzitter begroet. De heer J. G'. Baart, in Santpoort tot bestuurslid gekozen, was door zijn medebestuursleden aangewezen als voorzitter. Hij wilde echter graag de mening van de IJmuidenaren horen, die er in Santpoort lang niet allen by waren geweest. Een donderend applaus bewees, dat de vergadering de keuze van deze voorzitter toejuichte. Bij de aanvang van de vergadering herdacht men staande het oud-lid C. van der Jagt, dat dinsdagmiddag ten grave werd gedragen. Het hoofdbestuurslid, de heer J. Bet- zema, sprak over „Ons program van wensen". Hij wees er op, dat de eerste en be langrijkste wens van de gepensioneerden is, dat de kortingswet wordt ingetrok ken, waartegen men nu al drie jaar vecht. „We hebben betaald, en nu wordt een deel uit onze handen geslagen. Dit is een 'onrechtvaardige zaak. We verzekeren ons voor 100 percent en niet voor minder, maar toch trekt men voor ongehuwden '677 en voor gehuwden 1123 per jaar af van het pensioen." De spreker zei. dat men hiertegen zal blijven vechten. De kortingswet is er ge komen omdat men wilde vermijden dat een gepensioneerde dankzij de A.O.W. meer zou verdienen dan een nog in dienst zijnde werker. Maar het blijft onrechtvaardig. Men pakt ons geld af, waarvoor we heb ben betaald. Wanneer ik een gulden geef, en tachtig cent terugvraag, heb ik maar twintig cent gegeven. Iets dergelijks doet nu onze oud-werkgever, de staat." De heer "Betzema wees er op, dat men teveel kijkt naar de enkelen die te. veel zouden krijgen zonder kortingswet. Maar men denkt niet aan de velen, die te wei nig krijgen door deze korting. Èeri andere wens is de huurcompensatie, die er wél is bij de A.O.W., maar niet bij het pensioen. Bovendien is de ziektekos ten regeling voor bejaarden voor pen sioenen boven f 3590 tot de welstands- grens van een te hoge premie voorzien. „Het is jammer, dat de molen van de regering zo langzaam maalt" zei de heer Betzema. „De commissie-Van Poelje is al acht jaar geleden ingesteld en drie jaar geleden kwam zij gereed met het rapport. Maar er zijn nog geen besluiten uit voort gekomen." Glijdende scha'al De spreker wees er ook op, dat een glijdende schaal wel bij de AO.W. bestaat, maar niet bij het pensioen. Ook bij de militairen is het invoeren van een glijden de schaal gelukt. Maar daar leeft men dan ook maar met. 34 rangen te maken tegen meer dan 200 bij de ambtenaren. Waar nog bij komt, dat er ambtenaarsrangen zijn geweest, die niet meer bestaan, hetgeen problemen oplevert. Een glijdende schaal wordt alleen op conjuncturele stijgingen en dalingen ge baseerd. Men hoeft voor dalingen echtër niet bang te zijn, want in de laatste hon derd jaar is van daling van de kosten van het levensonderhoud bijna nooit sprake geweest. De spreker haalde daarna nog enige punten aan uit het rapport-Van Poelje. Zo signaleert men de moeilijkheid van de ambtenaar, die na zijp 65e jaa'r troÜW't'. Sterft h'ij, dan is er geen pensioen voor zijn weduwe. Een onrechtvaardige zaak, want de ambtenaar heeft wel steeds voor een dergelijke eventualiteit gespaard. De commissie-Van Poelje pleit ook voor een verzorgingspensioen. Men kan het ge val krijgen van een man die met zijn zus ter samenwoont. Sterft hij, dan krijgt de zuster geen pensioen. Vandaar het voor gestelde verzorgingspensioen. Voorgesteld is ook een „weduwnaars pensioen". Weduwnaarspensioen Ambtenaren betalen ook premie voor het weduwen- en wezenpensioen, een vreemde kwestie, omdat zij voor dit pen sioen nooit in aanmerking komen. Daarom denkt men aan een weduwnaarspensioen. Trouwt de ambtenares, dan kan ha,ar man bij haar overlijden worden begunstigd. De heer Dijkstra betwijfelde later in een discussie of het vèel zin heeft alles op de kaart van de kortingswet te zetten. Hij voelde er meer voor de nadruk te leg gen op het waardevast pensioen. De heer Betzema stelde, dat het allebei belangrijk is. Met de kortingswet wordt echter een duidelijke onrechtvaardigheid begaan. De leden van de afdeling IJmuiden, die nu al 510 leden telt-, hebben daarna met veel plezier geluisterd naar de voordracht kunstenares Harriet Freezer. „VAN ANDER RAS" BIJ „TAVENU". De Heemskerkse toneelvereniging „Ta- venu" geeft op zondag 16 november in zaal Dam een uitvoering van het toneel spel van Arn. d'Usseau en James Cow „Van ander ras". Dit stuk behandelt het probleem van de rassendiscriminatie in Amerika. Advertentie Kennemerlaan 36 Telefoon 4453 De schaakvertegenwoordigers van Mid- den-Kennemerland bij de persoonlijke Noordhollandse kampioenschappen we ten zich tot nu toe uitstekend te handha ven. Dit geldt met name voor de spelers in de hoofdklasse. Kampioen K. Steijn heeft reeds twee gevaarlijke concurren ten ontmoet en beiden verslagen. Eerst ging de Haarlemse kampioen F. A. Spin hoven ten onder waarna ook de voorma lige Noordhollandse jeugdschaakkam- pioen H. Bosscher het hoofd.voor Steijn moest buigen. Het enige obstakel voor Steijn naar een finaleplaats vormt nu nog de partij die hij moet spelen tegen de Alkmaarder F. Hildama. Wanneer hij ook deze wint zal de Heldenaar A. Bouwer zeker geen „sta in de weg" meer kunnen zijn. In de andere afdeling is M. P. Suiker nog maar eenmaal in het strijdperk ge weest. Tegen H. J. Mostert werd de volle winst behaald zodat ook hier nog volop kans voor een finaleplaats is. De grootste concurrenten zijn de Haarlemmer A. Herfst, die reeds met de Alkmaarder J. Bos afrekende en D. Brink uit Kromme nie, die zich reeds de meerdere 1 toonde van H. J. Mostert en J. Bos. Bij de eerste klassers is de Beverwijker J. v. Vuuren in zijn afdeling niet bijster gelukkig begonnen. De nederlaag tegen K. H. ten Geuzendam (Zaandam) bracht hem meteen op de laatste plaats door het gelijke spel van de beide andere spelers L. Nijman (Alkmaar) en P. van der Struys (Alkmaar). In de parallel groep kwamen J. Vis (IJmuiden) en A. Burger hout (Beverwijk) tegen elkaar uit. De partij kwam in eerste instantie niet tot een beslissing. Bij hervatting kwam de winst bij Burgerhout. Hij nam meteen de leiding dank zij het gelijke spel tussen R.D. Zaal (Alkmaar) en C. J. de Vries (Zaandam). De wedstrijden duren voort. De Provinciale Planologische Dienst voor Zuid-Holland heeft een groot plan ontworpen voor de stichting van een vakantiecentrum in de bloembol lenstreek. De P.P.D. heeft dit plan vorige week zaterdag voorgelegd aan gebied van deze gemeente en wel in eerste instantie haar visie op dit plan zal geven. Het vakantiecentrum is namelijk geprojecteerd op het grond gebied van deze gemeente en wil in de Ruigenhoek langs de Zilkerduin- weg. Daar het plan pas in studie is, kan over de verwezenlijking ervan niet worden gezegd, temeer daar met de uitvoering hoge kosten gemoeid zijn. Het plan voor de stichting van het va kantiecentrum in de Ruigenhoek hangt nauw samen met de verkaveling van het Langeveld. Dit laatste gebied heeft jaren lang braak gelegen en bestond voorname lijk uit woeste grond. In 1935 hebben leden van de Provinciale Staten in Zuid-Holland een excursie naar de bollenstreek gemaakt waarbij voor het eerst de aandacht op het braakliggende Langeveld is gevestigd. In 1936 is een rapoort .opgesteld voor bebos sing van dit gebied. Na de oorlog is deze kwestie opgerakeld waarbij diverse studies over het gebied werden gemaakt. Men kwam tot de ont dekking dat in het Langeveld potentiële bollengronden lagen, die vooral uiterma te geschikt waren voor de hyacintenteelt. Het resultaat van de diverse studies was. dat onder leiding van het Instituut „Stad en Landschap van Zuid-Holland" begonnen werd aan een ruilverkaveling. Van de 250 ha. beschikbare grond heeft ongeveer 160 ha. een bestemming voor de bloembollencultuur gekregen. Verreweg de meeste gronden zijn al in gebruik. De resterende gronden, voornamelijk gelegen langs de rand van het gebied, krijgen een bestemming voor de recreatie. Deze gron den hebben een beplanting gekregen, die geleideliik zal uitgroeien tot een bosrijke (Verkort weergegeven) Rechtspleging. Naar aanleiding van het artikel in uw blad d.d. 7 nov. j.l. over „Meningen van gedetineerden over de rechtspleging", zou ik als toezichthouder voor jeugdzaken voor reclassering het na volgende onder uw aandacht willen "bren gen. Het doet*-mij als reclasseringstoezicht- houder voor jeugdzaken genoegen dat het instituut voor Criminologisch strafrecht te Utrecht de moed heeft gehad op het ge bied van rechtpleging eens een onderzoek in te stellen. Mij waren, omdat ik het toe zicht over enige jeugdige uitoefen, al ver schillende misstanden bekent. Om een front te doorbreken zoals prof. Kempe en dr. Rijksen dat. hebben gedaan is moed nodig en een overtuiging dat er aan de rechts pleging wel wat mank gaat. Ook niemand van de onder mijn toezicht gestelde heeft critiek op zijn opgelegde straf, wel echter op de manier van handelen en behande ling. Het is onze plicht op deze zwakke plek de vinger te leggen. Een van mijn patiënten was voor een klein vergrijp ver oordeeld. Onder mijn toezicht deed hij het best, hij leerde goed, kon voor een goede betrekking op de gfote vaart in aanmer king komen, was al zo goed als van zijn ondertoezichtstelling af door zijn goede ge drag, maar moest zoveel moeilijkheden overwinnen om een pas voor zijn werk te krijgen dat de jongen er moedeloos onder werd. Een andere jongen welke zich ver greep. werd van huis gehaald. Zijn ouders wisten van niets. Hij had direct bekend en men hield hem vast op het politiebureau. Tot zover ging alles goed. Maar toen de moeder van de jongen op dat zelfde politie bureau kwam vragen waar haar zoon was, werd ze dagen van het kastje naar de muur gestuurd. Toen zijn straf er opzat na 3 maanden, vertelde hij mij, „mijnheer ik zal zorgen dat ik nooit meer in de gevan genis kom, want het is verschrikkelijk. Ik heb het verdiend, natuurlijk, maar waar ik tegen protesteer is dat ik met diverse misdadigers moest omgaan. Ik leerde da gelijks hoe je het beste kan inbreken", Deze jongen liegt niet, dat weet ik zeker. Dat er iets niet goed zit bij de rechts pleging dat is zeker. Waarom moest men anders anoniem zijn of haar hart luchten Was of is men bang in Nederland voor rancune? Ik ben de heren Kempe en Rijk sen dankbaar dat ze deze zaak behandelen. Wat mijn verdere opinie is over rechts pleging, doe het zo als in de- je .gdgevan- genis in Zutphen. Door mijn werk was ik in de gelegenheid deze te bezoeken. Men leert de gedetineerde daar een vak- Zodra ze dit vak onder de knie hebben met de nodige vr.„e diploma's er bij dan ga'an ze in de maatschappij terug. Geen zakje plak ken of wasknijpers maken, maar ze klaar maken voor de toekomst. We moeten de kritiek ook niet zien als overal plaats vin dende, maar in sommige sectoren treedt de politie en andere justitiemensen ontaktisch op, als we nog niet kunnen spreken van branieachtig of onbeschoft. Ik ben van mening dat we de goede kant uitgaan, maar ik hoop dat prof. Kempe en dr. Rijk sen met deze mede zullen helpen de nog rotte plekken uit te helpen snijden. F. W. Zyn wij Nederlanders een huichelachtig volk Met ontzetting lees ik zojuist dat een dronken chauffeur drie jonge vrouwen doodgereden heeft. In zon ernstig geval zullen we waarschijnlijk meer dan anders, onder de indruk zijn en ook nog weer den ken aan de ouders, die zo diep getroffen zijn. Maar daarmee is dan ook zo'n ern stig geval weer afgehandeld. (Een ge wonnen of verloren voetbalwedstrijd maakt meer en langer indruk en heeft meer publiciteit). Wat doen wij, als volk eigenlijk om te voorkomen dat dergelijke ten hemel schrei ende gebeurtenissen nog zo veelvuldig ge beuren. Tegen dergelijke misdaden op de weg treden we veel te „ethisch op", de straffen zijn belachelijk laag, (worden nog door velen als te hoog gevonden) en zijn daardoor niet afschrikwekkend. Laten we öf ophouden te doen alsof we het heel erg en misdadig vinden, öf, wat te hopen is, de regering er van doordringen dat er op zeer korte termijn afdoende wettige maatrege len genomen moeten worden dat een dron ken autobestuurder, behalve een zeer zwa re persoonlijke straf, eens en voor altijd de kans ontnomen wordt nog eens achter het stuur van een auto plaats te nemen. Iedere autobestuurder moet er van door drongen zijn dat, als hij zich aan alcohol gebruik te buiten gaat, hem een straf te wachten staat die hem zijn hele leven voel baar zal blijven. Worden er geen strenge strafmaatregelen genomen, dan huichelen wij als volk, als wij ontzetting voelen bij het lezen van weer een ernstig ongeval T. F ROOS SANTPOORT GEEN SPREEKUUR VAN WETHOUDER. De wethouder van gemeentebedrijven te Heemskerk de heer C. J. A. de Ruyter is verhinderd op donderdag 12 november spreekuur te houden. Prins Albert en prinses Paola van België hebben een bezoek gebracht aan Antwerpen, waar zij met veel be langstelling op het stadhuis werden ontvangen. Deze opname werd ge maakt bij het vertrek van het prinse lijk paar. omzoming van het bollengebied. Hier en daar zijn kampeerterreintjes in totaal ter grootte van vijftien ha. geprojecteerd, waar jeugdgroepen hun buitencentrum kunnen vestigen. Het plan voor een vakantiecentrum aan de Ruigenhoek vormt een verlengstuk van de plannen voor het Langeveld. Het cen trum is geprojecteerd op de hoek Zilker- duinweg-Ruigenhoekerweg ten zuiden van de buurtschap De Zilk. De gronden hier behoren tot het gebied van de Amsterdam se Waterleiding, waarvan de directie on der bepaalde voorwaarden bereid is met de stichting van een vakantiecentrum ak koord te gaan. Als voorwaarde wordt on der meer gesteld dat diverse sanitaire voorzieningen zullen morden aangebracht. Voor het vakantiecentrum is een opper vlakte van dertig ha. beschikbaar. In het plan is gedacht aan de bouw van bunga lows, een kampeerplaats voor tenten en een staanplaats voor kampeerwagens. Voorts zouden hier kampwinkels, toiletge legenheden enz. gebouwd kunnen worden en zou een speelterrein kunnen worden aangelegd. In het westelijke duingebied vinden de vakantiegangers voldoende ge legenheid voor recreatie. Op het betreffende terrein zijn zeshon derd bungalows gedacht. Voorts kunnen hier minstens een paar honderd tenten een plaats krijgen. Met het oog op de drinkwaterwinning in het duingebied zou het vakantiecen trum een riolering en een zuiveringsinstal latie moeten krijgen. Deze installatie is geprojecteerd op het braakliggende ter rein onmiddellijk ten zuiden van de Rui- genhoekerweg. De gemeente Noordwijkerhout dient zich thans over het plan uit te spreken. Gaat zij met het plan akkoord, dan zal vermoedelijk een stichting worden opge richt om de realisering van het plan ter hand te nemen. Vermoedelijk zal wor den getracht voor de bouw van de bunga lows grote bedrijven te interesseren, daar de stichting van dit centrum een aanzien lijk bedrag vergt. De Zilkerduinweg, waarlangs het vakan tiecentrum is ontworpen, maakt deel uit van de provinciale weg nummer 1. Deze zal in de toekomst worden vernieuwd en verlegd worden in westelijke richting. De weg krijgt een aantrekkelijke bebossing. Voorts zullen langs de nieuwe weg pick-nickplaatsen worden aangelegd. Het beeld van de eerste dagen van deze week was voor de Castricumse veiling een toenemende belangstelling voor de peen. De groenten, welke nu het winter wordt steeds minder worden aangevoerd, nemen nog slechts een onbeduidende plaats in. Maandag waren er op de groentenveiling slechts bloemkool, prei, spruiten en andij vie. De prijzen hiervan waren: prei 2228; bloemkool^ 1038; spruiten 50—70; andij vie 15—17. De peenaanvoer bedroeg dinsdag 11.600 kilogram en daarbij werd voor de b-peen weer een recordprijs betaald, namelijk 31,20 per 100 kg. De overige noteringen waren als volgt: peen-b 18—31,20; peen-c 18,60—23,30; peen-d ƒ1520; peen-o 821. Een partij aangevoerde uien bracht 20 25 cent per kg. op. Donderdag aanstaande zal door Ons Be lang te Castricum de eerste veiling van schorseneren worden gehouden. Deze zal worden gehouden na de peenveiling om 2 uur 's middags. De Kennemer IJsclub heeft in hotel Kuilman te Bakkum haar jaarlijkse alge mene ledenbijeenkomst gehouden. Het was een teleurstelling dat van de cix-ca 1000 leden, die de verenigingheeft, nog geen 2 percent aanwezig waren. De voorzitter, de heer P. Hoffman, heeft een korte terugblik gegeven op het afge lopen ijsseizoen. Ondanks de grote uitga ven die de penningmeester de heer K. Broerse heeft moeten doen, kon hij zich in optimistische geest uitlaten over de stand van de kas. Over de wex'kzaamheden die tijdens het zomex'seizoen zijn verricht deelde de voor zitter mee dat de baan thans een grote uitbx-eiding heeft ondergaan. Men beschikt nu over een goede wedstrijdbaan en daar omheen blijft nog een ruime baan voor de schaatsers die niet in wedstrijdverband wensen te rijden. Op deze vergadering heeft men officieus afscheid genomen van de heer Hoffman, die zesentwintig jaar deel v^n het be stuur heeft uitgemaakt, waarvan 15 jaar vooi'zitter. Tot januari zal hij echter in functie blijven. De vakgroep visserij van de centrale voor zeevarenden heeft een oriënterend onderhoud gehad met de Vereeniging van Reedex-s van Visschersvaartuigen te IJmuiden over de problemen, die verbonden zijn aan de vaststelling van de loon- en arbeidsvoorwaarden voor een bemanning van het vangfabrieksschip, dat de rederij D. J. Krijger voornemens is in de vaart te brengen. De vragen, die hierbij rijzen en beant woord moeten worden, zijn uiteraard vele, zegt het bestuur in zijn vex-slag over de periode 1 juli 195830 juni 1959, dat in „Ons Bestek" wordt gepubliceerd. De fabrieksmatige visserij, zoals deze door bedoeld schip zal worden beoefend, wijkt namelijk in sterke mate af van de bekende traditionele visserij met trawlers en trawlloggers. In vex-band hiermee is het bestuur dan ook van oordeel, dat moet worden gebroken met de tot dusverre in de visserij toegepaste wijze van beloning en ax-beidsverdeling. Naar de overtuiging van de C.K.V. zal een redelijke vaste be loning als sociaal minimum, alsmede een begrenzing der arbeidstijden op een schip als hier bedoeld niet kunnen worden ont beerd. In het verslag wordt ook melding ge maakt van de bespx-ekingen over de af sluiting van een C.A.O. met de Rederij Slot n.v. Er was een ernstig conflict tussen deze redex-ij en de C.K.V. gerezen naar aanleiding van de 5,6°/o bijslag A.O.W. en de per 1 augustus 1957 van kracht ge worden zijnde compensatie voor de huur verhoging. Naar het bestuur meldt is men er in geslaagd de x-eder te ovei'tuigen van zijn plicht hieraan te voldoen. De reder is lid geworden van de Reedersvex-eeniging te IJmuiden en heeft zich bereid verklaard een C.A.O. af te sluiten. De eveneens bij de IJmuider i-eders- vex-eniging aangesloten Wiron-maatschap- pij heeft echter de C.A.O., die in 1956 was aangegaan, opgezegd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5