Juwelier de Boer Nederlands Ballet in Rex-theater, „Jazz-nocturne" het hoogtepunt Koninklijke onderscheiding voor D. Selling na geweigerd ontslag Haringtrawlvisserij bevredigend in maand september Havenberichten KRIJ GER J. Blok komt gevaarlijk opzetten in schaakcompetitie van Kijk Uit IJmond-agenda BOUWSTENEN Wasmachines Centrifuges VER LICHTING Perée WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 7 C. W. Franken over nieuwe loonpolitiek gouden damesringen met echte steen „Pat Mat" schaakt tegen Santpoort OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Staatsbezoek aan Rome C. van der Jagt begraven LOENDERSLOOT Vierde zege van Exercitia Vragen van Kamerlid Hoeveel walvissen gaat de Willem Barendsz vangen? Burgerlijke Stand van Velsen IN 1919: „GENOEG VAN IJMUIDEN!" In de maand september kon de visserij dank zij het rustige weer vrijwel zonder onderbreking worden uitgeoefend. De meeste grote vaartuigen namen deel aan de haringvisserij. Met de haringtrawlvisserij werden goede resultaten geboekt, die van de haringdrijfnetvisserij waren veelal minder. Een vrij grote hoeveelheid gezouten haring werd door de reders opgehouden. Aldus het verslag van het Procluktschap voor Vis en Visprodukten over september. De anvoer van zeevis bewoog zich onge veer op hetzelfde niveau als in augustus. Hoewel de uitkomsten niet onbevredigend waren, werd de markt minder regelmatig met vis voorzien. In de garnalensector kon van een gun stige gang van zaken worden gesproken; dit was ook het geval in de mosselsector. De afzet van oesters vertoonde in sep tember de eerste maand van het nieuwe seizoen een zeer bevredigend beeld. De uitvoer van visserijprodukten was in de meeste sectoren hoger dan in september 1958. Vooral de verzending van verse ha ring, bokking en oesters verliep gunstig. De gunstige resultaten van de haring trawlers in augustus hadden tot gevolg, dat in september meer vaartuigen de ha ringtrawlvisserij gingen uitoefenen. 94 schepen namen aan deze tak van visserij deel tegen 84 in augustus. De vaartuigen, welke op de Noordzee visten, maakten goede besommingen. De vijf motortraw lers, welke begin september in de Ierse zee visten, zochten als een gevolg van mindere resultaten later in de maand de visgronden op de Noordzee weer op. Aan de haringdrijfnetvisserij namen in de verslagmaand 122 loggers deel. Door de slechte vangsten werden in het algemeen langere reizen gemaakt. De kwaliteit van de haring afkomstig van de drijfnetvisserij was vrij goed; de haring was echter overwegend klein van stuk. De trawlharing, gevangen in het noordelijk deel van de Noordzee was veel al groter van afmeting. De kwaliteit van de haring, gevangen door trawlers in de Ierse zee, was goed. Voor kleine gezouten haring bestond bij de handel weinig belangstelling. Ruim 30.000 kantjes werden door de door de reders gevormde coöperatie uit de markt genomen. Een belangrijk deel hiervan werd naar de vismeelindustrie afgevoerd. Iets meer dan 200 kantjes gezouten ha ring haalden de minimum-aanvoerprijzen niet. Trawlharing Omdat de aangevoerde trawlharing gro ter van stuk was dan de drijfnetharing, bracht eerstgenoemde haring op de afslag betere prijzen op. De drijfnetharingprijzen in september luidden: maatjesharing 28.1036.20 (vorig jaar 27.70—86), volle haring 28.60—45.20 33.40—43.90), ijle ha ring 19.00—29.90 25.10—/ 37.10), steurharing 17.5036.80 23.30 39.60). En de trawlharingprijzen: maatjeshai'ing 33.20—/ 125 32.60—f 114), volle haring 28.40—87 34.10—86), ijle haring 23.20—33.40 21.60—37.80), steur haring 17.50—57 23.80—48). In Katwijk werden in september 17208 kantjes drijfnetharing aangevoerd tegen gemiddeld 30.56 per kantje, in Scheve- ningen 36.156 kantjes 29.74), in Vlaar- dingen 6928 kantjes tegen 30^0. Voor trawlharing wïts dit: Katwijk 12616 kantjes 34.73), Scheveningen 25476 kantjes 35.17), Vlaardingen 10469 kant jes 34.47), IJmuiden 3253 kantjes 33.49). De aanvoeren en gemiddelde prijzen van gezouten haring vertoonden in de jaren 1956 tot en met 1959 van het begin der teelt tot eind september het volgende beeld: 1959 449.477 kantjes 44.42 1958 379.009 kantjes 43.56 1957 438.456 kantjes 38.47 1956 480.901 kantjes f 34.99 De uitvoering van gezouten haring was in september ondanks de hoge temperatu ren en het betrekkelijk grote aanbod van kleine haring niet ongunstig. De export be- Een groot aantal leden van de afdeling Beverwijk van de Algemene Bond Van Ambtenaren (A.B.V.A.) was dinsdag avond bijeen in Het Centrum te Beverwijk om van de districtsbestuurder, de heer C. W. Franken, een uiteenzetting te horen over de nieuwe loonpolitiek. De heer Fran ken gaf een overzicht van de toestand vlak na de tweede wereldoorlog, toen Neder land een uitzonderlijke positie innam ver geleken bij de andere landen, wat de waarde van het geld betreft. Vanaf die tijd volgden loonsverhoging en stijging dei- prijzen elkander op. Het waren vooral de landarbeiders die gedurende een groot aantal jaren veel te weinig loonwaarde- ring ondervonden. Maar bij het stijgen van deze lonen kon men niet ontkomen aan prijsverhoging van de producten. Een meer gecoördineerde loonpolitiek werd er tegenover gesteld en de resulta ten hiervan waren spoedig te bespeuren, zo stelde de heer Franken. Als tegenstan ders van het N.V.V. zeggen dat deze bond op rozen zit, dan blijkt hieruit dat men zelf niet tevreden is, zo zei hij. Het sys teem „Vrijheid, blijheid" blijkt tot een grote spraakverwarring te leiden en het zou vaststaan dat het besluit van de mi nister, om met een bepaald loonvoorstel te komen, tegenkanting zal ondervinden van alle vakbonden, zo besloot de heer Franken. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Looiers gracht van Kotka; Senegalkust, Antwerpen; Lord Canning, Wismar; Saarland, Antwerpen; Kaunas, Novorossisk; Flevo, La Pallice: Prins der Neder landen, Plymouth; Vanessa, Rotterdam; Hebe No bel, Rotterdam; Rita, Gent; Peregrine, Londen. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Durward van Rotterdam, laden Hoogovens; Mode, Rotter dam: Burgundia, Kotka, cellulose voor Velsen; Martha Ahrens, Hamburg; Birkenau, Antwerpen; Wexford, Boston, laden Wormerveer; Waal, Rot terdam; Caland, Otterbacken, erts v. Hoogovens. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Tim S naar Rendsburg; Beninkust, Bordeaux; Rio, Dagenham, walsmateriaal van Hoogovens; Fran, Dagenham, walsmateriaal van Hoogovens; Atlas, Hamburg; Travestein, Aruba; Hugo Hammar, Mena Al Ah- madi: Isola, Antwerpen: Admiralengracht, Vlaar dingen; Expo, Londen, walsmateriaal van Hoog ovens; Nautic, Hamburg; Prinses Wilhelmina. Londen; St.int.fang, Duinkerken; Amst.elstroom. Vlissingen; Heriot, Letth; Pregel, Bandholm: Gerd, Londen; La Paloma, New Haven, kunst mest van Hoogovens. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Biston naar Bremen, ledig Zaandam: Bloemgracht, Rot terdam; Mariken, St. Croix: Oldekerk. Genua: Spaarnestroom, Huil; Mellum, Rotterdam; Rijn- su'oom, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). droeg in totaal 4541 ton voor een waarde van f 3,4 miljoen. In september 1959 was er een ruime hoe veelheid verse haring aan de markt,, na melijk 7.953 ton. Het abnormaal warme weer had uiteraard invloed op de kwali teit van de haring. Een betrekkelijk grote hoeveelheid verse haring, 1500 ton, werd doorgeleverd aan de vismeelindustrie. Uitgevoerd werd 3.371 ton verse haring voor een waarde van 1,3 miljoen. In sep tember waren deze totalen respectievelijk 2800 ton en 1,2 miljoen. Zeevis In september konden voor rondvis in het algemeen bevredigende prijzen worden ge maakt. De gemiddelde prijs kwam bij een aanvoer van 2.013 ton op 0.68 per kilo te liggen tegen 0.46 per kilo bij een aanbod van 2.298 ton in augustus. Vooral in de eerste weken was de aan voer van rondvis betrekkelijk gering en bovendien slecht gespreid, zodat de prij zen gan sterke schommelingen onderhevig waren. De gemiddelde prijs van platvis was 1.27 per kilo en bij de andere soorten: makreel 0.160.70, schelvis 0.18 1.84, kabeljauw f 0.623.46, schol 0.181.44, tong 1.90—6.10. De uitvoer van zeevis bleef gunstig in de verslagmaand. De uitvoertotalen wa ren 1.28Ö ton en 2,6 miljoen. In september werd in verse en bevroren toestand 466 ton zeevis geïmporteerd voor 499.000.—. In de visconservenindustrie kon, omdat verse haring en makreel in grote hoeveel heden werden aangevoerd en tegen rede lijke prijzen beschikbaar kwamen, het hoge produktieniveau van de laatste maanden worden gecontinueerd. Voor visconserven bestonden in septem ber 1959 goede afzetmogelijkheden. De uit voer bedroeg namelijk 1.068 ton voor een waarde van 1,4 miljoen. In de overeen komstige maand van 1958 kon 1.007 ton worden geëxporteerd voor eenzelfde waar de. Advertentie U kent toch onze grote collectie Er is voor u zeker keus bij KENNEMERLAAN 60 - 62 Het was een grote teleurstelling voor het eerste team van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" dat men gehavend de strijd te gen het pas gepromoveerde Santpoort aan moest binden. Het werd nu een voorlopige 43 nederlaag, zodat de afgebroken par tijen de beslissing moeten brengen. De per soonlijke uitslagen waren: G. Kroone (S.) J. Zoontjes (P.) 1—0; C. Pels—M. P. Suiker 10; J. WoltersP. Zwart remise;, J. v. d. BergJ. de Haas afg.; J. BlansjaarA. Slings remise; P. StekH. J. Bannenberg afg.; H. B. Haanappel—J. Sonneveld afg.; J. W. BurgmanK. Comis remise; G. J. de Geus—P. Hart 0—1; G. A. Schuurman—G. v. d. Berk remise. In de onderlinge competitie van „Pat Mat" werden de volgende resultaten behaald: Groep 2: ,J. Beentjes—P. I-I. Jansen afgebr. Groep 3: j. Kruyer— G. Knake 01. Groep 4: R. KallerK. de Swart 0—1; W. Stee manH. Portegies 1—0. MUZIKALE CAUSERIE De sectie zang van de Stichting de Vel- ser Gemeenschap houdt op vrijdag 20 no vember een vormingsavond, waarop de heer Lex Karsemeyer, dirigent en zanger, een muzikale causerie zal houden. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON J88F Tijdens het vierdaags staatsbezoek van prins Rainier en prinses Gracia van Monaco aan Italië, heeft de prinses de kleintjes in een inrichting van hei- Rode Kruis te Rome bezocht. De visite was tot wederzijds genoegen. Advertentie UW DEALER MARKTPLEIN - GROENEWEG 51 Onder zeer grote belangstelling er wa ren zeker tweehonderd mensen is dins dagmiddag het stoffelijk overschot van de oud-adjudant van de Velsense politie, de heer C. van der Jagt op dé begraafplaats „Westerveld" ten grave gedragen. Onder de belangstellenden bevonden zich onder meer de oud-commissaris van politie, de heer J. P. Weyburg en de tegenwoordige commissaris, de heer W. Sepp, alsmede tientallen collega's van de overledene. In de nieuwe aula van de begraafplaats „Westerveld" werd het eerst het woord ge voerd door de heer J. P. Weyburg, die de overledene een man met bijzondere kwa liteiten noemde, een man met wie spreker ruim twintig jaar had samengewerkt. Hij noemde dat een voorrecht. Van der Jagt was eerlijk, trouw en had een sterk ont wikkeld rechtsgevoel. De heer Weyburg schetste bem bovendien als een kundig en beheerst man. „Ik heb hem steeds be schouwd als een raadgever, die door zijn optreden een voorbeeld was voor de jon geren. Hij was iemand die begrip had voor de taak van de politie, namelijk de die nende taak," aldus sprak de heer Wey burg, die tot slot met gevoelens van gro te dankbaarheid afscheid van de overle dene nam. De heer W. Sepp kon niet anders dan de woorden van de vorige spreker onder strepen. „Het was inderdaad een voor recht met Van der Jagt samen te wer ken." De voorzitter van de afdeling Vel sen van de Vereniging voor Veilig Ver keer, de heer H. Suurmondt noemde de overledene een groot man. Voor de veiv eniging was Van der Jagt een stimülans. De spreker stak zijn bewondering voor hem niet onder'stoelen of banken toen hij het had over het belangrijke werk dat Van der Jagt met betrekking tot de jeugd had verricht. „Hij zag namelijk kans van kin deren klaarovertjes te maken. Dat is het werk van uw man geweest," aldus spre ker, die vervolgde met te zeggen, dat kin deren altijd veel politiemensen van ge zicht kennen, maar Van der Jagt kenden zij allemaal als „meneer Van der Jagt." Vaak had de spreker als voorzitter van de Vereniging voor Veilig,Verkeer tot de overledene gezegd, het eens wat kalmer aan te doen. Maar Van der Jagt zei dan: „Ja maar dit werk Moet nog klaar." Ds. J. 'van dé Berg uit' IJmuiden Meld aan de hand van de handelingen der Apos telen een herdenkingstoespraak. Zelf niet meer te kunnen oversteken, noemde de predikant de grootste teleurstelling in het leven. „Hoe groot wij ook vaak zijn, eens is het leven voorbij. Dan hebben wij de hulp van de andere kant nodig," aldus ds. Van de Berg. „De laatste oversteekplaats is de dood." Het begon te hagelen toen de familiele den en de honderden belangstellenden ach ter de kist aan naar de laatste rustplaats van C. van der Jagt schreden. Een groot aantal toeschouwers heeft dinsdagavond in het Rex-Theater te IJmuiden-Oost een optreden bijgewoond van het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell. Op het eerste ballet, „La Somnambule" op muziek van Vin- cenzo Rieti Bellini, reageerde het publiek vrij koel. Over begeerten en intriges van de gasten op een bal, de poëzie van een dromende gestalte en als tussenfiguur een dichter, handelt dit ballet. De choreogra fie is van George Balanchine. Leonie Kra mer maakte als de slaapwandelaarster nog de meeste indruk. In het divertisse- door Astrid Lief ting en. Peter Appel het meeste op. Door ziekte van de gastsoliste Irène Skorik, zij werd vervangen door Sonja van Beers van het Nederlands Ballet, werd het programma enigszins veranderd. In plaats van de Grand Pas Classique op Muziek van Louis Aubert, kwam de Pas de Deux uit het ballet Doornroosje van Peter Tsjaikowski als tweede nummer. Zonder een orkest dat de muziek uitvoert, die werd nu op de vleugel gespeeld, ver liest dit ballet toch wel veel aan sfeer. Het hoogtepunt van de avond vormde het laatste nummer voor de pauze „Jazz- nocturne". De muziek voor dit ballet werd gecomponeerd door Alex Phillipse, de choreografie was van Karei Shook en de eenvoudige maar sprekende kostuums werden door Ger Frenzen ontworpen. De muziek, de lage belichting, de kleding maar in de eerste plaats het dansen, voor al van Billy Wilson en Sonja van Beers, maakten de zwoele sfeer en de lome hitte waarbij alleen jazzmuziek past, zoals die in de heetste nachten van augustus kan hangen, bijna tastbaar. Ook de toeschou wers sprak dit moderne ballet zeer aan. Het doek moest vaak worden gehaald. Met „Rytme en klank", muziek Bela Bartok, choreografie Sonia Gaskell, be gon het programma na de pauze. Strakke danskunst op het obsederende ritme van Bartoks muziek. Voor een groot, romantisch décor van Nathalie Gontcharova werd het laatste ballet, „Les Sylphides", gedanst. Op mu ziek van Chopin geeft de choreograaf (Mi chael Fokine) de romantische dromen van een dichter uit de tijd van de compo nist weer in de speelse en weemoedig ly rische bewegingen en groeperingen van solisten en corps de ballet. Sonja van Beers en Robert Morrow dansten de voor naamste solistenrollen. Ook op „Les Syl- Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden De herenploeg van de Velser basketball- vereniging Exercitié heeft zich ook in de vierde competitiewedstrijd de kampioens kansen niet laten ontnemen. De Typhoons uit Haarlem moesten deze keer het onder spit delven. Na de ruststand van 20-15 leek het er even op of de Haarlemmers zouden terugkomen, maar het opvoeren van het Velser tempo werd de bezoekers te mach tig. Steeds weer werden de Velser voor- waartsen door Blok en Vermaak voorzien van de bal. Van der Burg, Heeremans en Fiolet maakten hier dankbaar gebruik van. De einstand werd tenslotte 43-31. De Exercitianen hebben nu 8 punten uit wedstrijden, met de doelcijfers 155 voor en 124 tegen. G. Maas en IC. Steijn hebben elkaar maaridagavond in het Cultureel Centrum de eerste plaats betwist in de competitie van de schaakclub Kijk Uit. Tot een be slissing is het daarbij niet gekomen. De partij werd namelijk afgebroken in iets betere stelling voor Steijn. Aanvankelijk wogen de partijen wel tegen elkaar op, maar allengs kwam Steijn toch iets in het voordeel. Toen hij een pion won en boven dien het loperpaar kreeg tegen twee paarden voor Maas leek een nederlaag voor de vroegere M.S.C.'er aanstaande. Steijn drong naar binnen maar vond toch niet de juiste voortzetting om zijn zich taai verzettende rivaal op de knieën te krij gen. Wel sneuvelde één van zijn lopers tegen een paard. De afgebroken stelling biedt de wel wat fortuinlijke Maas reële remisekansen. J. Blok bevestigde ander maal zijn plannen voor een hoge klas sering. Tegen J. Kraayenoord deed hij het wat minder geforceerd dan enkele dagen geleden tijdens zijn misstap tegen F. J. Walda. De Siciliaanse partij bracht hem na een gelijk opgaande openingsfase beter spel bij het vorderen van de strijd. Pion winst was het resultaat. In de op dat mo ment reeds lastige stelling voor Kraayen oord verspeelde deze onverwacht een stuk. Het verzet, dat hij niettemin nog lange tijd bleef bieden was natuurlijk tot mislukken gedoemd. Wat dan ook prompt gebeurde. A. Kistemaker en T. A. Langedijk kwa men in een variant van het Spaans terecht, die misschien een licht initiatief ten gun ste van Kistemaker bracht. Maar daarvoor had hij dan ook heel wat meer bedenk tijd gebruikt dan zijn rivaal. Het inmid dels ontstane „loopgraven"-gevecht ge paard gaande met de geringe bedenktijd die ICistemakqr nog ten dienste stond, bracht Langedijk ertoe remise aan te bie den. Kistemaker accepteerde het aanbod, waarmee Langedijk het eerste positieve resultaat in de eerste groep had behaald. In de tweede groep lijkt het er op dat P. Heidenreich zijn verloren positie in de eerste groep weer snel wil heroveren. De 10 zetten die hij nodig had om A. J. van Niekerken in een wild gevecht zijn wil op te leggen wijzen er in elk geval wel op. H. van der Plas blijft echter een geduchte concurrent temeer nu hij een goed staande afgebroken partij tegen W. Doornenbal aan zijn totaal toevoegde. Ook A. Zeijl- mans en W. Deelder konden in eerste in stantie nog niet tot een beslissing komen. Aan de kop van de ranglijst worden nu de volgende posities ingenomen: H. Aarts P. Heidenreich H. van der Plas H. v. Nieuwenhuizen W. Deelder 7 2 4 1 4 5 2 3 0 3'/» 5 2 2 1 3 4 2 11 2'/s 4 2 11 2>/2 In de derde afdeling maakte J. Vis in een partij die slechts zeven zetten duurde korte metten met W. van der Berg. Een blunder was de oorzaak van deze snelle beslissing. J. L. Berkhout boekte hier zijn eerste succes ten koste van-C. Gravemaker Een afdeling lager bracht F. J. Broertjes partij tot winst, achtereenvolgende maal 'n partij tot winst. H. Wolthuizen was deze keer het slachtoffer. Donderdagavond zal de competitie wor den voortgezet met de partijen Warnez— Huiser, WijdoogenGordijn, Hölscherde Haas, Waldade Jong (afg. partij), KraayenoordLanser (afg. partij), Plug- boerZeijlmans, DonkerKramer jr. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 1 tot en met 7 novem ber zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 132 schepen (296932 b.r.t.) en ver trokken 131 schepen (317.138 b.r.t.). LAMERSBEKERTOERNOOI De strijd om de Lamersbeker is voortge zet met een wedstrijd tussen de Beverwijk- se biljartvereniging „Excelsior" en IVO uit Haarlem. Na een spannende strijd wist de Haarlemse vereniging een 10—6 overwin ning te behalen. phides" kwam een geestdriftige reactie van het publiek. De vleugels werden deze avond voortreffelijk bespeeld door André Presser en Joop Stokkermans. Het optreden van het Nederlands Ballet vond plaats onder auspiciën van de Velser kunstkring „Voor Allen." Het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid Van der Goes van Naters heeft aan de ministers van Landbouw en Visserij en van Buiten landse Zaken schriftelijk gevraagd of het juist is dat de walvisvaarder Willem Ba rendsz, thans op weg naar de Zuidelijke IJszee, omstreeks half mei met de produk- ten van ongeveer 2400 gevangen walvissen terug kan zijn? Hij vraagt of de regering kan meedelen, tot hoeveel eenheden een dergelijke vangst dient te worden herleid en of het beoogde kwantum in overeen- stemming is met de officieel voor deze campagne vastgestelde limiet alsook hoe deze limiet zich verhoudt tot. het uitgangs punt van Nederland bi' de vastgelopen in ternationale onderhandelingen, dat 1160 eenheden beliep? GEBOREN: W. van Koeveringevan de ^lare, z., Wenckebachstraat 10, Velsen (noord); W. J. van VeldhuizenVan Deur zen, z., Barth. Diasstraat 1111, Amster dam; A. S. H. van ZonderenKoomen, d., Poolsterstraat 1, IJmuiden; W. A. Groen van Vuuren, d., Rijnstraat 26, IJmuiden; G. Akkermande Vries, z., Dennenstraat 26, IJmuiden (oost); M. ZwemmerWitte- veen, z., Nic. Beetslaan 13, Driehuis; P. SchipperBalvers, z., Planciusstraat 14, IJmuiden (oost); H. SiebersSlijtermei link, d., Planetenweg 47, IJmuiden; E. M. de LangeHoogland, z., Kluijskenslaan 9, Santpoort; H. A. M. Koning—Terpstra, d., Antillenstraat 30, Santpoort. OVERLEDEN: C. van der Jagt, 63 jr., echtgenoot van: A. Kwant, Voermanstraat 92, IJmuiden; W. de Graaff, echtgenote van: C. Krab, Helmstraat 6, IJmuiden; Th. J. Smits, 68 jr., echtgenoot van: J. G. Schoone, Neptunusstraaf 33 rd., IJmuiden; H. J. Maas, 46 jr., echtgenoot van: C. M. Stet, Berkenstraat 6, IJmuiden (oost). ANDER LID VOOR COMMISSIE WOONRUIMTEWET 1947 De heer C. C. A. Hoekstra, die bij raads besluit van 23 september j.l. werd benoemd tot plaatsvervangend lid van de commis sie van advies Woonruimtewet 1947, heeft zijn benoeming niet aanvaard. Er moet daarom een ander plaatsvervangend lid worden gekozen. Het college van burge meester en wethouders doet de raad de volgende voordracht: 1. de heer R. de Boer en 2. de heer T. van Slooten. R. de Boer wordt aanbevolen. LOCO-BURGEMEESTER (en wethoudervan onderwijs) H. de Boer van Velsen speldde dinsdagavond de gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op het onberispelijk jacquet waarin de fmrnimmmmmmmmmm heer D. Selling was gestoken. De heer Selling dankte deze onderscheiding aan het feit, dat zijn verzoek om ontslag, veertig jaar geleden,' niet verder kwam dan de onderwijzerskamer van de Insingerschool te IJmuiden, aan welke school hij toen net een week. en in september van dit jaar 2080 weken, was ver bonden. Door allerlei omstandigheden was de huldi ging van deze algemeen geachte en bijzonder ge waardeerde leerkracht uitgesteld tot gisteravond, in het gebouw „de Rank" aan de Wilhelminakade, waar een groot aantal vrienden uit alle delen van Nederland bijeen 'was gekomen. ill i Ds. J. van den Berg, voorzitter van het schoolbestuur, opende de bijeenkomst met Psalm 103 vers 1 en 3, die door de aanwe zigen werden meegezongen, en ging voor in het gebed. De heer Selling heeft de gave om met kinderen om te gaan, hij ver staat de kunst ze te henaderen, hun ver trouwen te winnen en te behouden: hij heeft de kinderen die de Insingerschool verlieten iets zeer waardevols voor hun hele verdere leven meegegeven, aldus spreker, die namens hët'^choalbestuur de iubilaris^dank, zegde voor de voortreffelij ke wi'jêë "waarop hij nu ruim veertig jaar zijn taak heeft uigevoerd. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door locoburgemeester H. de Boer en wethouder (van financiën) A. de Jong. De waarnemend burgemeester noemde het een groot voorrecht een (niet slechts op onderwijsgebied) verdienstelijk man als de heer Selling op de hoogte te mogen bren gen van de koninklijke onderscheiding die hem ten deel was gevallen. Geboren en op gegroeid in het gedeelte van IJmuiden waar veertig jaar geleden de Insinger school stond, kon spreker begrip opbren gen voor de wanhoop welke zich toenmaals meester had gemaakt van de jonge onder wijzer uit Haarlem, die na 'n week IJmui den wilde ontvluchten. De feiten bewijzen dat die wanhoop spoedig veranderde in liefde voor het IJmuidense kind, dat in het algemeen bepaald geen gemakkelijke jeugd had. Die liefde is niet onbeantwoord ge bleven, gezien de overstelpende bewijzen van medeleven met hun gewezen meester door zovele oud-leerlingen en ouders van kinderen die vandaag cp de Insingerschool zijn. Ds. Bronsgeest sprak huldigende woor den naméns de kerkeraad van de Ned. Her vormde Gemeente te Haarlem waar de heer Selling woont. Namens de oud-leerlingen boden de heren Dedecker en Van der Gaag het echtpaar Selling een reis naar Spanje aan. Aanslui tend hierop bood haastig ook ds. Van den Berg de jubilaris een enveloppe met geld voor de terugreis aan, omdat, zoals hij zei, het schoolbestuur zekerheid wilde, dat de heer Selling naar IJmuiden terug zou ko men. Nadat leerlingen in versvorm hun on derwijzer hadden gefeliciteerd en hem ca deaus hadden aangeboden bracht de heer P. de Korte, hoofd der Insingerschool. in een korte en krachtige toespraak de heer Selling, die hij de vader der jongere leer krachten noemde,, dank voor zijn uitste kend werk aan genoemde school. Ook na- D. Selling mens het personeel werden geschenken aangeboden. Na gezang 135 vers 1 en 2 sprak de ju bilaris een dankwoord. Hij zei, wetend niet origineel te zijn maar het toch wel me nend, nooit eerder te hebben geweten al die goede eigenschappen te bezitten en al dat belangrijke werk te hebben gedaan waarover de vorige sprekers het hadden gehad, maar dat hij het nu ook wel een beetje ging geloven, zodat hij met een on bezwaard hart al die mooie geschenken kon aanvaarden. Sprekend over zijn oud-leerlingen en over „zijn kinderen" die hij nog bij zich in de klas heeft, raakte spreker diep bewo gen. Een vergelijking makend tussen vroe ger en nu, zei hij „de kinderen zijn het zelfde gebleven, maar de ouders zijn ver anderd: de tucht, in de goede betekenis van het woord, in het gezin ontbreekt veelal, het bemoeilijkt onze taak, het ver mindert de kansen van het kind." Met gezang 136 vers 1 en 2 werd het of ficiële gedeelte van de avond besloten. De meeste aanwezigen bleven echter geduldig hun beurt afwachten voor een praatje met de heer en mevrouw Selling. Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 Erkend installateur PEN. POLITIEK JONGEREN CONTACT SPREEKT OVER DEMOCRATIE Het nog jonge Politieke Jongeren Con tact Velsen komt vrijdag weer bijeen, dit maal voor de behandeling van het onder werp „Democratie". Deze bijeenkomst wordt gehouden in het raadhuis van Vel sen. De heer Burggraaf, lid van de ge meenteraad van Amsterdam en zelf PSP- er, zal over het onderwerp een inleiding houden. Het bestuur van het Politiek Jongeren Contact bereikte via de ANJV de uitnodi ging een bezoek te brengen aan Oost- Duitsland, als gast van de Freie Deutsche Jugend. Oostduitse jongeren komen dan een tegenbezoek brengen in Velsen. Het is aan de vergadering om vrijdag te beslissen of aan deze uitnodiging gehoor zal worden gegeven. Voorts moet vrijdag ook een secretaris worden gekozen, daar de PJCV-secretaris, de heer J. Visser, de gemeente verlaat 8553,82 VOOR VLUCHTELINGEN De collecte die ook in de gemeente Vel sen is gehouden ten bate van de vluchte lingen, heeft een flink bedrag opgeleverd In totaal 8553,82. De samenstelling van deze opbrengst was als volgt: IJmuiden- Oost 1054.67: IJmuiden-West 1940,94: Velsen—Velserbeek 671,35; Santpoort- Zuid 913.16; Santpoort-Noord 873.—; Driehuis 722.20; Velsen-Noord f 1021.15; Bedrijven 420.—; nagekomen giften f 10.34; Scholen, via Velser Jeugd Cen trale 927,01. VELSEN-IJ MUI DEN WOENSDAG 11 NOVEMBER Thalia, 19.30 uur: De reis om de we reld in tachtig dagen. Rex, 20 uur: Ball im Savoy. Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur wet houder van sociale zaken. DONDERDAG 12 NOVEMBER Thalia, 20 uur: Chessman's Dodencel 2455. Rex, 20 uur: Ball im Savoy. Abelenstraat: Tentoonstelling vrijetijds besteding bejaarden. Du Commerce, 20 uur: Culturele avond P.T.T. Patronaatsgebouw, 20 uur: Film tuin- bouwstudieclub. Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder van openbare werken. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af: Spreekuur alcoholics anonymous. SANTPOORT DONDERDAG 12 NOVEMBER Badhuis, 14 uur: Spekmiddag vereniging vereniging van huisvrouwen. REV E RW IJK WOENSDAG 11 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De terugkeer van de onzichtbare man". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Taba- rin". Het Centrum, 20 uur: 'Vergadering Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, huldiging van de heer C. A. Hoeben. De Groentenbeurs, 20 uur: Ledenver gadering hockeyclub Scheybeeck. Gebouw K.S.A., 20 uur: Gymnastiek- uitvoering Sport Staalt Spieren. DONDERDAG 12 NOVEMBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: ..Taba- rin". De Groentenbeurs, 20 uur: Vergade ring K.A.B.O.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7