Commissie vindt omgeving van Noordzeekanaal uit menig oogpunt „bij uitstek geschikt Haarlem meest geschikt voor een technische hogeschool" Wethouder De Boer stelt Velsens kandidatuur niet Ook Alkmaar en Zaandam gegadigden vopr t.h. NAVO-MINISTERS TWEEMAAL TE PARIJS BIJEEN IN DECEMBER Wetenschappelijke traditie, culturele achtergrond en goede verbindingen 9 DE DERDE TECHNISCHE HOGESCHOOL Mogelijkheden Heiloose brandstichter was volkomen ontoerekenbaar W isselwerking Landbouwer eist schade vergoeding van de N.S. Drie Amsterdammers verdacht van inbraak in Aerdenhout Tienduizend bollen voor koning Boudewijn Spaak vond geen gehoor bij de westelijke ministers WETHOUDER GELUK OVER SPREIDING HOGER ONDERWIJS: 55 Rozen prieel Franse nationale prijs voor Saint John Perse Panamees parlement geheel achter betogers Politie bij onlusten van a m b a ss ad e we behoud en Himalaya-expeditie moest een lange omweg maken Nieuwe botsing in Paarl Volkswoede over lot van leidster niet geluwd Daily HeraldZ.-Afrika moet uit Gemenebest Spaans diplomaat door krijgsraad veroordeeld Lid van oppositiegroep van r oomskatholiek en Zes doden in het verkeer WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 (Van onze Haagse redacteur) Met het oog op de dringende behoefte aan ingenieurs adviseert de Commissie spreiding technisch hoger onderwijs tot de oprichting van een technische hoge school, die voorshands de afdelingen werk tuigbouwkunde, elektrotechniek en schei kundige technologie zou dienen te om vatten, op een nader te bepalen plaats in een gebied in de omgeving van het Noord- zeekanaal. Zo begint de aan de derde technische ho geschool gewijde paragraaf in het rap port. Daaruit blijkt, dat de commissie de plaatsaanduiding van de nieuwe hoge school ruimer neemt dan het begrip IJmond. Hoewel de leden van de commis sie zich op een persconferentie niet heb ben willen uitlaten omtrent een wat meer benaderende omschrijving zij zijn van oordeel dat dat aan een andere commis sie moet worden overgelaten bleek wel dat in dit opzicht niet alleen aan Bever wijk of Velsen kan worden gedacht; maar ook aan Haarlem. Alleen Amsterdam is, in het rapport, uitdrukkelijk uitgesloten. De ruimtepro blemen waarmee de gemeentelijke uni versiteit nu steeds te kampen heeft, zou den er alleen maar groter door worden. Het verdient dus de voorkeur de opleiding voor scheikundig ingenieur en, wanneer daarvoor belangstelling blijkt te bestaan, ook voor wis- en natuurkundig ingenieur aan de nieuw op te richten hogeschool te verbinden, terwijl omgekeerd de studie in de zuivere wis-, natuur- en scheikunde in Amsterdam behoort te blijven. Om aan de vraag naar ingenieurs in 1980 ie voldoen dienen er in 1975 15.600 studen ten in de technische wetenschappen te zivn. Hiervan zullen er ruim tienduizend de drie genoemde studierichtingen kiezen. De '•anacifeit. van de bestaande technische ho gescholen. inclusief de faculteit in Over- ':-;;el, zullen onvoldoende zijn om dit aan- mi op te vangen. De commissie vreest ech ter. dat dit. aantal niet zal worden bereikt als het beschikbare potentieel niet ten vol- 'o en zo doeltreffend mogelijk wordt ge bruikt. De omgeving van het Noordzeekanaal biedt in dit opzicht belangrijke mogelijk heden. De aanwezigheid van twee facultei ten der wis- en natuurkunde te Amster dam en van twee medische faculteiten in hetzelfde rayon leidt tot een relatief gro tere belangstelling voor deze studierich tingen dan bijvoorbeeld in Zuid-Holland het geval is, zoals uit het percentage stu denten in de technische wetenschappen blijkt. In Rotterdam studeren 28 percent der studenten in Delft, in Amsterdam 10 percent, in Den Haag 26 percent, in Haar lem 17 percent, in Dordrecht 27 percent, in Zaandam 12 percent, in Schiedam 35 per cent, in Velsen 15 percent enzovoort. De vestiging van een technische hoge school binnen het aantrekkingsgebied van de Amsterdamse universiteiten zal onge- Slechts aarzelend was loco-burgemees- ter H. de Boer, wethouder van Onderwijs in de gemeente Velsen, die burgemeester mr. M. M. Kwint, tijdens diens vakantie vervangt, bereid zijn mening te geven. Hij verklaarde deze aangelegenheid niet los te kunnen zien van de bestaande streek plannen met betrekking tot IJmond-noord en Kennemerland-zuid en de wel zeer ver gaande uitbreidingsplannen van Amster dam, waarover in deze krant uitvoerige bijzonderheden hebben gestaan. Zoals men weet is het gemeentebestuur van Vel sen nog steeds doende met de opstelling van een uitvoerige nota in antwoord op de vragen van het raadslid J. van Os van den Abeelen over deze aangelegenheid. Om verscheidene redenen, gezien de groei van de randstad Holland, acht de heer De loer het beter dat een nieuwe technische hogeschool in het oosten des lands komt. Hij benadrukte, dat dit zijn persoonlijke visie is en geenszins van het gemeentebe stuur. Zoals wij 14 oktober ï-eeds meldden, was 'iet de mening van Heemskerk dat deze gemeente er wat betreft ruimte voor de bouw van 'n T. H. en alles wat daarbij hoort aan andere gebouwen, zoals woon ruimte voor studenten, gunstiger voorstaat "lan de beide andere IJmond-gemeenten: boven het Noordzeekanaal zou er geen ge meente zijn aan te wijzen met zoveel mogelijkheden voor nieuwe bouw als Heemskerk. Wat Beverwijk betreft, meende burge meester J. G. S. Bruinsma, dat ruimte voor onderwijs, gebouwen en woningen geen onoplosbare problemen zou opleve ren. Voor uitvoerig commentaar achtte hij het nog te vroeg. Wij herinneren er aan dat burgemees ter mr. M. M. Kwint van Velsen onlangs evenmin bereid was uitvoerig commen taar te geven, daar ook hij met betrek king tot deze aangelegenheid zorgvuldige overwegingen noodzakelijk achtte. Een Technische Hogeschool in de gemeente Velsen zou met. zich meebrengen dat be staande plannen zouden moeten worden gewijzigd. Een 50-iarige arbeider uit Heiloo had in ie morgen van 8 februari in een wan hopige stemming brand gesticht in de woning van een jong echtpaar te Heiloo, waarbij hij inwoonde. De woning was ge heel uitgebrand en het echtpaar, dat nog te bed lag, had zich maar ternauwernood in veiligheid kunnen stellen. Uit een psychiatrisch rapport is gebleken dat verdachte veel aan geestverwarring 'eed en volkomen ontoerekenbaar moet worden geacht. De officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft op grond van dit rapport dinsdag ontslag van rechts vervolging gevraagd, waarbij hij de recht bank verzocht, de arbeider voor de tijd van een jaar te doen opnemen in een in richting voor zwakzinnigen en hem daar na ter beschikking te stellen van de re gering. twijfeld een verschuiving in de studiekeu ze ten gunste der technische wetenschap pen tot gevolg hebben. Voorts is de kop van Noordholland een gebied, dat nog ze kere mogelijkheden tot activering van de belangstelling voor het hoger onderwijs biedt. De commissie houdt er rekening mee, dat uit dit gebied een moeilijk te schatten aantal studenten zou kunnen worden aangetrokken, die anders voor het hoger onderwijs verloren zouden gaan. De ver lichting van de druk op de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is een bij komstig, doch welkom resultaat. De zeer noodzakelijke verlichting van de techni sche hogeschool te Delft zal in 1980 onge veer 1400 bedragen. In totaal wordt het aantal studerenden aan de nieuwe T.H. in deze strek in 1980 op 2100 geschat. Dc commissie is ervan overtuigd, dat in dit gebied het klimaat voor de vesti ging van een technische hogeschool bij uitstek geschikt is te achten. De noodza kelijke wisselwerking tussen industrie en hoger onderwijs zal in dit belangrijke industriegebied verzekerd zijn. De nieu we instelling dient .,op een zodanige plaats in de omgeving van het Noordzee kanaal té worden gevestigd, dat goede contacten met de industriële centra aan de IJmond. in de Zaanstreek en in Am sterdam mogelijk blijven. De beide commissies wijzen met na druk op de noodzaak van een goede sa menwerking tussen de technische hoge school in deze omgeving en de te Amster dam gevestigde universiteiten en het kernwetenschappelijk centrum in Petten. De commissie spreiding technisch hoger onderwijs adviseert de opening van de technische hogeschool in de omgeving van het Noordzeekanaal in 1964, dus twee jaar na die van de technische faculteit van de Overijsselse universiteit, te doen plaats -hebben. Uitgaande van de te ver wachten ontwikkeling van de behoefte aan ingenieurs, zou de gelijktijdige opening van de instellingen in Overijsel en in de omgeving van het Noordzeekanaal ge wenst zijn, maar op grond van de vereiste voorzieningen van personele, financiële en materiële aard is dat geen haalbare kaart. Als het gaat om de .geschiktste plaats voor een technische hogeschool, die boven het Noordzeekanaal moet komen, dan be hoeft er niet naar te worden gezocht, want het is duidelijk dat het deze gemeente is. Hierop kwamen de commentaren neer van Alkmaars burgemeester, mr. H. J. Wytema, en burgemeester G. B. J. Fran ken van Zaandam. Alkmaar is de natuur lijke kandidaat voor die technische hoge school. Hét is de hoofdstad van het Noor derkwartier, het heeft uitstekende verbin dingen, alle soorten middelbare scholen (toestemming voor een hogere technische school is spoedig te verwachten en dat wordt dan de schakel tussen middelbaar onderwijs en t.h.), terwijl bouwruimte in dit geval geen onoplosbaar probleem zal vormen, aldus burgemeester Wytema. Ook burgemeester Franken van Zaan dam benadrukte de gunstige ligging en verbindingen, die, zoals hij meende te mo gen zeggen, kenmerkend zijn voor zijn gemeente. Ruimte om te bouwen? Dat zal geen moeilijkheid opleveren. Nasleep van spoorwegongeluk Een landbouwer die in Berghem langs de spoorlijn Oss-Nijmegen woont bezorgt de opruimingsdienst van de Nederlandse Spoorwegen ernstige moeilijkheden. In de nacht van woensdag 4 op donder dag 5 november gebeurde hier een spoor wegongeluk, waarbij een goederentrein een op de overweg klemgereden oplegger met dragline vernielde. Hierbij ontstond 'n gro te ravage. Vier van de vijftien wagons ont spoorden en kwamen op en over elkaar langs de spoorlijn terecht terwijl het wrak van de dragline op het erf van de genoem de landbouwer belandde. Tot op twee me ter van diens huis liggen de wrakken er nog steeds zoals onmiddellijk na het on geval, want de landbouwer weigert de N.S.-opruimingsdienst op zijn erf toe te la ten. De nauwe toegang tussen zijn erf en de wrakken heeft hij met zijn tractor af gesloten. Tot nu toe hebben de opruimings- ploegen voldoende werk gehad aan het vrijmaken van het baanvak en het oprui men van de andere langs de spoorlijn lig gende treindelen. Maar thans zijn ze zo ver dat alleen nog de ravage op het erf van de landbouwer opgeruimd móet worden. Aanleiding tot diens verzet is een eis tot schadevergoeding, die hij eerst toegewe zen wil zien. De N.S. acht deze echter veel te hoog en daardoor is het opruimings- werk in een impasse geraakt. Deskundigen van de N.S. bestuderen het probleem en zullen trachten om op korte termijn een oplossing te forceren. Samenwerking tussen de Amsterdamse en Bloemendaalse recherches heeft geleid tot de aanhouding van drie Amsterdam mers die verdacht worden van de in de nacht van 2 op 3 november gepleegde inbraak in een woning aan de Boekenrode- weg in Aerdenhout. Zij zouden ook in braken hebben gepleegd in Haarlem, IJmuiden, Bentveld, Bussum en Loos- drecht. Het grootste deel van de buit, die bestond uit een bandrecorder, een film projector, een filmcamera, juwelen en sigaretten dat een waarde had van rond 10.000, is achterhaald. Een der Amsterdammers, een 39-jarige schilder, werd reeds enkele dagen na de inbraak aangehouden, nadat hij.- enkele van de vermiste goederen had verkocht. In de nacht van maandag op dinsdag wer- den de beide andere Amsterdammers, een 27-jarige betonwerker en een 20-jarige schilder, van hun bed gelicht. Ter gelegenheid van het officiële bezoek van koning Boudewijn aan Nederland tij dens de afgelopen zomer werden hem in Noordwijk ter herinnering aan zijn ver blijf aldaar 10.000 bloembollen aangebo den. Deze bollen werden geschonken door de burgemeester van Noordwijk, de heer F. W. P. van Berckel namens de afdeling Noordwijk van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Deze zending bloembollen werd dinsdag op het kasteel te Laeken in ontvangst ge nomen door luitenant-kolonel Tierry de la Kethulle de Ryhove, Commandant van de koninklijke paleizen, in tegenwoordig heid van ir. De Vries, landbouwattaché bij de Nederlandse ambassade te Brussel. Eén der argumenten, die volgens de Haarlemse wethouder van Onderwijs ten gunste van de vestiging van een technische hogeschool in de Spaarne- stad spreken, is de grote wetenschap pelijke traditie, die Haarlem heeft. Ter vestiging illustratie hiervan noemen wij de vestiging van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen. Op de foto, die is gemaakt naar een tekening van dr. C. Ekama uit 1862 uit het Haarlemse stadsarchief, staat deze afgebeeld. „Wij hebben in Haarlem al genoeg vraagstukken in verband met de scholen bouw en wij zitten echt niet te springen om meer onderwijsfvoblemen'Schert send zei ons dit de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. A. Geluk toen wij hem vroegen naar zijn mening over een eventuele vestiging van d& vierde technische hogeschool van Nederland in Haarlem. Ondanks deze bouderende inleiding was de heer Geluk die zei persoonlijk te spreken niet namens het college van B. en W. van mening, dat Haarlem de meest geschikte plaats voor een dergelijke vestiging is. De commissie, die de spreiding van het technisch hoger onderwijs in Nederland heeft bestudeerd, komt in haar elders in dit blad besproken rapport tot de conclusie, dat deze technische1 hogeschool in de nabijheid van het Noordzeekanaal moet komen. Hierbij wordt niet nadrukkelijk gesproken over de IJmond, zodat ook steden als Haarlem, Alkmaar en Zaandam in aanmerking zouden kunnen komen. Haarlem is de meest geschikte plaats. Hieraan vasthakend vertelde de wethou der waarom dit naar zijn mening zo is. ..Een hogeschool met naar studenten en docenten behoeft een culturele achter grond. Men kan bij voorbeeld een staf van docenten niet in de wei zetten. Deze cul turele achtergrond kan Haarlem bieden", aldus de heer Geluk. Overigens zou men de vele problemen die een vestiging met zich mee brengen, naar zijn mening, niet lichtvaardig moeten opvatten. Speciaal de vereiste ruimte zal dienen te worden ge schapen. Maar er zijn meer voordelen aan Haar lem als plaats van vestiging verbonden. De commissie zegt in haar rapport, dat gun stige verbindingen mogelijk moeten zijn met de industrie in de IJmond en het reactorcentrum in Petten. Wethouder Geluk stelde hierbij, dat de afstand van Haarlem tot Beverwijk tegenwoordig met Veïser- en snoovwpotnnnel niets meer be tekent En 7olfs de afstand tot Petten is nauwelijks een kwestie van een uur. Bovendien acht de heer Geluk de moge- 'iikheid groot dat aan een technische hogeschool, waarvan de commissie ver- vacht. dat Hi in 1980 ongeveer 2100 stu denten zal tellen, veel spoorstudenten zullen studeren. Wat dat betreft neemt Haarlem ook een gunstige positie in: op een knooppunt van spoorlijnen naar vier richtingen. Tenslotte heeft Haarlem een weten schappelijke traditie, die een gunstig kli maat voor een instituut voor hoger onder- wys biedt. De heer Geluk noemde in dit verband de in Haarlem gevestigde Hol landsche Maatschappij der Wetenschappen en de Teylers-stichting met haar natuur kundig kabinet en laboratorium. Een technische hogeschool in Haarlem zou ondermeer kunnen worden bezocht door een belangrijk aantal studerenden uit de naaste omgeving van de Spaarne- stad, die thans vaak in Amsterdam een andere studierichting kiezen, omdat Delft te ver is. Een zeer belangrijk vraagstuk is natuur lijk de plaatsbepaling van de nieuwe hogeschool. „Oppervlakkig bezien zou men kunnen zeggen dat wij alleen nog maar Schalkwijk hebben, maar daar liggen toch bepaalde moeilijkheden met het oog op de reeds in grote trekken vastgestelde structuur van deze wijk. Het lijkt mij daarom een betere oplossing, indien men de plaats van de hogeschool zou kunnen vinden in het gebied van één van de saneringsplannen voor de binnenstad", aldus de heer Geluk. Dit zou volgens hem het voordeel hebben, dat de hogeschool niet ver van het station zou komen te liggen. Misschien zou het Rozenprieel hiervoor geschikt gemaakt kunnen wor den. Men zou dan moeten nagaan hoeveel tijd de sanering zou vergen. Men wil de nieuwe hogeschool in 1964 openen. Natuurlijk kan de definitieve be huizing van de hogeschool niet in de komende vier jaar gereedkomen. Misschien is het mogelijk, aldus de wethouder, vast te beginnen in het gebouw van de Hol landsche Maatschappij der Wetenschap pen of in één der gebouwen van de Tey lers-stichting. Of anders in één der oude koopmanshuizen, bij voorbeeld langs het Spaarne. In de toekomst zou het nieuwe hoger onderwijsinstituut dan volgens de heer Geluk wellicht het best kunnen wor den geplaatst in het noordwestelijk deel van de stad. Dit zou moeten worden be keken en in overeenstemming moeten worden gebracht met het streekplan. Een interessant aspect voor Haarlem zag de heer Geluk nog in de huisvesting van de studenten. Het zal volgens hem nodig zijn hieraan grote en ruime aandacht te wijden, omdat zich anders op korte ter mijn huisvestingsmoeilijkheden zoals die thans onder meer in Amsterdam bestaan, zouden kunnen voordoen. De grote stu dententehuizen, die zouden moeten wor den gebouwd, staan voor een deel van het jaar gedurende de universitaire vakan ties leeg. „Zou het nu niet mogelijk zijn in die periodes toeristen en vakantiegasten in de tehuizen onder te brengen?", zo vroeg de heer Geluk zich af. Hiermee zou het hotelkamertekort tijdens de seizoen topdagen enigszins kunnen worden op gevangen. De grote vraagstukken, die een vestiging van een technische hogeschool in Haarlem oproepen, werden wel degelijk door de wethouder onderkend. Maar toch is hij persoonlijk een groot voorstander van de gedachte: Haarlem als technische universiteitsstad. „Èen hogeschool in Haarlem betekent een belangrijke aan winst voor onze stad", zo besloot de heer Geluk zijn uiteenzetting. „En die kans moeten wij grijpen". (Van onze correspondent in Parijs) De permanente NAVO-raad heeft giste ren in Parijs besloten dat na de minister conferentie op 15, 16 en 17 december te Pa rijs een tweede bijeenkomst van hetzelfde gezelschap en op dezelfde plaats op de 22ste van die maand gehouden zal worden. Deze beslissing is het bescheiden resul taat dat de secretaris-generaal Paul-Hen- ri Spaak de laatste tien dagen bij zijn be zoeken aan Bonn en Londen heeft bereikt. Op de tweede conferentie zullen alle NAVO-landen worden ingelicht over de onderwerpen, die de drie grote westelij ke mogendheden bij hun overleg op 19 de cember in Parijs besloten hebben met premier Kroesjtsjev aanstaand voorjaar te behandelen. Dat topberaad zal op zijn allervroegst in april kunnen worden be legd. Generaal De Gaulle heeft op zijn persconferentie verklaard dat Kroesjtsjev de tweede helft van maart voor zijn be zoek aan Frankrijk zal reserveren. Het is niet waarschijnlijk dat de grote ontmoe ting Oost-West terstond na dat Franse be zoek zal kunnen plaatshebben. In elk ge val zullen de NAVO-landen minus de Ver enigde Staten. Groot-Brittannië. Frank rijk en West-Duitsland alleen maar wor den ingelicht en niet geraadpleegd, zodat Spaak voor zijn pleidooi in de richting van een organisch gebruik van het NAVO-ap- paraat bij de onderhandelingen Oost-West bij de westelijke Grote Vier geen gehoor heeft kuhnen vinden. Niet mogelijk LONDEN (Reuter-Upi) In diploma tieke kringen te Londen is vernomen dat. premier Macmillan de hoop op een top conferentie binnen een half jaar vrijwel heeft laten varen. Door het optreden van De Gaulle is he< niet rpogelijk voor mei volgend jaar een ontmoeting tussen Eisen hower. Kroesjtsjev. Macmillan en De Gaulle te organiseren. „Zeer voldaan" De Belgische minister van Buitenland se Zaken. Wigny, heeft maandag met zijn Britse ambtgenoot Lloyd gesproken over Europese economische vraagstukken en NAVO-aangelegenheden. Wigny heeft gezegd „zeer voldaan" te zijn over het door Lloyd ingenomen stand punt aangaande de wijze waarop de klei ne NAVO-landen ingelicht dienen te wor- De Franse minister van Staat voor Cul tuur, Malraux, heeft dinsdag de grote na tionale prijs voor kunst en letteren toe gekend aan de dichter Saint John Perse. Saint John Perse is het pseudoniem van Alexis Leger die secretaris-generaal van het Franse ministerie vjin Buitenlandse Zaken is geweest. De prijs die in 1951 is ingesteld, wordt toegekend aan een in het Frans schrijvende auteur die met zijn ge hele werk een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de Franse letteren. PANAMA CITY (UPI) In de nationa le vergadering van Panama is een resolu tie aangenomen, waarin de volksverte genwoordiging zijn vastbeslotenheid uit spreekt om de Panamese vlag te hijsen boven de zone van het Panamakanaal, thans nog Amerikaans gebied. Voor het eerst sinds de ongeregeldheden van vorige week dinsdag zijn Amerikaan se burgers en militairen er zijn er 22.000 in de kanaalzone weer in Panama ge signaleerd. De Amerikaanse autoriteiten hebben de belemmeringen op de bewe gingsvrijheid van hun ondergeschikten voor een belangrijk deel opgeheven maar een avondklok blijft bestaan. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se staatssecretaris voor Latijns-Amerika, Roy R. Re'outton, heeft de Panamese zaak gelastigde in Washington, dr. Arturo Mor gan-Morales. dinsdag op de hoogte ge bracht van Amerika's ontstemming over anti-Amerikaanse uitlatingen van hoogge plaatste Panamezen. De Panamese minis ter van Buitenlandse Zaken, Miguel J. Moreno, zei bij voorbeeld onlangs, dat de Amerikaanse autoriteiten zich tijdens de anti-Amerikaanse relletjes in Panama schuldig hadden gemaakt aan provocaties. De Amerikaanse regering zegt over be wijzen te beschikken, dat de Panamese poiitie op 3 november per radio opdracht kreeg niet naar het gebouw van de Ame rikaanse ambassade te gaan. Na inciden ten met Amerikaanse mariniers haalde een woedende menigte voor het ambassa degebouw een Amerikaanse vlag naar be neden. Deze opdracht zou op de Amerikaanse ambassade zijn opgevangen. Voorts zou de Amerikaanse regering beschikken over een geschreven memorandum van gelij ke strekking, dat een Danamese agent „verloor", aldus is van goed ingelichte zijde in Washington vernomen. De 32 leden tellende Japanse Himalaya- expeditie heeft, terugkerend na de bestij ging van de Gauri Sjamkar, wegens zwa re sneeuwval een lange omweg moeten maken. Hierdoor is de expeditie drie we ken later dan gedacht was in de bewoon de wereld teruggekeerd, en zodoende kwam het bericht over de vermissing in de wereld. Inplaats van de gebruikelijke, betrekke lijk korte route moesten de Japanners en hun Sjerpa-dragers langs een grote om weg door een bergachtig, moeilijk terrein trekken waar voortdurende verkennings tochten moesten worden gemaakt. Op 8 oktober waren de Japanners naar het ba siskamp vertrokken. Zij hadden levens middelen en andere voorraden genoeg, maar bezaten geen radio. Bovendien had de expeditie twee Sjerpa s, die als koe riers waren uitgezonden, niet meegedeeld dat er een omweg moest worden gemaakt. De expeditie is thans met 22 dagen ver traging onderweg naar Khatmandoe een aankomstdatum is echter nog niet vastgesteld. den over de westelijke topconferentie van december in Parijs. Uit gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen verluidt, dat Lloyd Wigny de ver zekering heeft gegeven, dat de meningen van de kleine NAVO-landen gehoord zullen worden in het westelijke topoverleg, voor afgaande aan de topconferentie met de Sovjet-Unie. PAARL (UPI) Duizenden Afrikanen hebben dinsdagavond in Paarl opnieuw gedemonstreerd tegen de verbanning van mevrouw Mafekeng. De politie, gewapend met geweren, trad met pantserwagens te gen de betogers op. Een tiental personen werd gewond. De demonstranten bekogelden auto's van Europeanen met stenen en staken een winkel in brand. Volgens ooggetuigen zijn schoten gelost, maar het-is niet zeker dat de politie van haar vuurwapens ge bruik heeft gemaakt. Ook zenuwachtige blanken kunnen hebben geschoten. Omtrent de verblijfplaats van mevrouw Mafekeng is nog steeds niets bekend. LONDEN (Reuter) Het Britse socia listische blad „Daily Herald" dringt er vrijdag in een hoofdartikel over de ver warde toestand in Zuid-Afrika op aan de regering van Zuid-Afrika uit het Britse gemenebest te stoten. Als oorzaak van de huidige onlusten in Zuid-Afrika noemt het blad de behande ling van de negerleidster mevrouw Mafe keng. „Wat heeft zij voor misdaden ge daan? Het is alleen maar. dat zij een zwarte huid heeft, leidster van een vak bond is er. op betere lonen aandringt." Het Britse gemenebest zou zuiverder zijn indien een regering als die van Zuid- Afrika buiten de deur zou worden gezet, aldus het socialistische blad. KAAPSTAD (Reuter-AFP) De Zuid- afrikaanse minister van buitenlandse za ken, Eric Louw, heeft dinsdag in een ra diorede gesproken over de landen, die in het debat in de UNO over de apartheids politiek kritiek op Zuid-Afrika hebben ge leverd. Naar aanleiding van de kritiek van Amerikaanse en Zweedse zijde merk te Louw op dat er in de V.S. nog een gro te mate van rassendiscriminatie bestaat en dat de Lappen in Zweden „onder on draaglijke omstandigheden" leven. MADRID (Reuter) In gewoonlijk wel ingelichte kringen te Madrid is dinsdag avond vernomen dat de krijgsraad te Madrid de Spaanse diplomaat Julio Ceron Ayuso heeft veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. De diplomaat is schuldig bevonden aan deelneming aan een onlangs „door de ver boden communistische partij uitgeroepen staking." Het betreft hier de voorberei ding van „een dag van vreedzaam pro test" in juni. De betrokkene was verbon den aan het directoraat-generaal voor in ternationale organisaties van het ministe rie van buitenlandse zaken te Madrid. Te gen de overige vijftien beklaagden eiste de openbare aanklager straffen, varië rend van drie tot zes jaar. Ceron en nog enige beklaagden waren lid van een r.k. oppositiegroep, genaamd „front tot bevrijding van het volk" De an dere beklaagden hadden in 1958 enige nummers van het verboden socialistische blad ..Libertad" uitgegeven. Ceron zei dat hij niet tegen het huidige bewind was gekant, maar geïnspireerd was door „christelijke idealen" Enkele beschuldigden beklaagden zich er over, dat zij door de politie waren mishandeld. De 71-jarige weduwe B. van Ophof-El- ders uit Haarlem, die maandagavond op de Kleverparkweg bij de Tetterodestraat in Haarlem door een personenauto werd aangereden en met een dubbele beenfrac tuur, een hersenschudding en een hoofd wond in de Mariastichting werd opgeno men, is daar dinsdagavond overleden. Het ongeluk ontstond doordat de dame onvoor zichtig overstak. Op de Rozengracht bij de Prinsengracht te Amsterdam is een wielrijdster verpn- gelukt. Vermoedelijk heeft zij de macht over het stuur verloren, toen zij schrok van een vrachtauto met aanhangwagen, die haar voorbijreed. Zij kreeg het rech tervoorwiel van de aanhangwagen ovei zich heen en werd zeer ernstig gewond. Tijdens haar overbrenging naar het Wil- helminagasthuis is zij overleden. In Steenbergen is het zesjarig dochtertje van de familie Overbeeke door een perso nenauto aangereden, f n het spelender wijs plotseling de weg overstak. Het kind werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Steenbergen vervoerd, waar het korte tijd later is overleden. In het buitenland In Frankrijk zijn twee Nederlandse toe risten verongelukt, toen hun auto in bot sing kwam met een vrachtwagen. Zij wa ren op slag dood. Het ongeluk gebeurde bij Romaneches-Thorins (departement Saone et Loire). De stoffelijke overschotten van de slachtoffers, wier namen door de politie ter plaatse worden opgegeven als Hendrik Branenb', g, 44 jaar, en zijn vrouw, Julia na Branenburg 40 jaar, afkomstig uit Den Haag, zijn naar het ziekenhuis te Macon overgebracht. De 27-jarige mejuffrouw G. Bults uit Ter Apel, die werkzaam is in Engeland, is daar bij een verkeersongeval om het leven ge komen. Zij had pas een korte vakantie bij haar moeder in Ter Apel doorgebracht.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9