Mooier en Voordeliger Intocht van Sint Nicolaas In de vishal en op zee Grotere aanvoer visserijprodukten in maand augustus J. 1. TROMP IM0HAIR WOL: 115.- ,75-89.- 119.- -179.- Beverwijker zou „onder invloed" na ongeluk zijn doorgereden Havenberichten Moderne, cachetvoüe jassen „BAF"-coats Moderne Winterjassen Moderne kostuums 11 Twee tankschepen voor Brazilië overgedragen Ambonezen in verzet tegen Indonesische status Verspreking levert drie gulden extra op De elftallen van „Noord" dan U wellicht denkt HAARLEMSE RECHTBANK Officier van Justitie eist een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van rijbewijs WIJ-varia Jan P. Strijbos vertoont films in IJmuiden Mist veroorzaakt botsing, niemand gewond Staatssecretaris O.K. en W. bezoekt IJmondgemeenten Klein „Watervliet"- programma Uitspraken Haarlemse rechtbank VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 DE TOTALE AANVOER van visserijprodukten bedroeg in augustus 40,1 mil joen kilo met een waarde van 14,2 miljoen gulden tegen 32,2 miljoen kilo (12,0 miljoen gulden) in de overeenkomstige maand van 1958. De toeneming in hoeveelheid en waarde is voornamelijk veroorzaakt door een grotere produktie van gezouten haring. De aanvoer en opbrengst van rondvis toonde slechts kleine wijzigingen. De produktie van platvis was iets kleiner, echter nam de opbrengst toe door hogere prijzen voor schol en tong. De hoeveelheid aan land gezette verse haring was grotei-, maar door daling der prijzen liep de opbrengst terug. Van ge zouten haring nam de aanvoer vrij sterk toe, vooral van maatjesharing was de aan voer groter. De aanvoer van garnalen steeg in ge ringe mate. De opbrengst nam toe van 0, tot 0,6 miljoen gulden. In de eerste acht maanden van 1959 be droeg de totale aanvoer van visserijpro dukten 153,4 miljoen kilo tegen 147,4 mil joen kilo in de overeenkomstige periode van 1958. De opbrengst steeg van 66,7 tot 71,4 mil joen gulden. Niet alleen de grotere aan voer van gezouten haring, maar ook de stijging der gemiddelde prijzen deed de opbrengst stijgen. De aanvoer van rondvis toonde een naar verhouding grote stijging welke voornamelijk door de grotere pro duktie van wijting werd bewerkstelligd. De aanvoer van platvis toonde slechts weinig verandering, de opbrengst vermin derde van 18,5 tot 13,0 miljoen gulden. Tegenover een daling van de aanvoer van verse haring valt een vrij aanzienlijke stijging in de produktie van gezouten haring waar te nemen. Van makreel steeg de aanvoer van 9, tot 12,7 miljoen kilo. De aanvoer van con sumptievis uit het IJsselmeer nam toe in verband met grotere palingvangsten. Aanvoer van donderdag De totale aanvoer van verse vis aan de visafslag te IJmuiden bedroeg donderdag 1180 kisten, waarvan 53 ton en tarbot, 70 schol, 40 schar, 29 bot, 152 haring, 690 makreel, 47 wijting, 25 kabeljauw en gul, 5 haai, 59 koolvis en 10 diversen. Prezen van donderdag Per kilo: grote tong f 5.40f 4.40; groot middel tong f 4.10—f 3.00; kleinmiddel tong f 3.20—f 2.60; kleine tong 1 f 2.90—f 2.60; kleine tong 2 f 2.15—f 2.10; tarbot 1 f 3.60 f 3.30. Per 50 kilo: kleine schol 2 f 60f 31; schar f 27f 22; bot f 34f 23; verse ha ring f 30f 23; makreel f 28f 16.60; wij ting f 29f 15; kleine gul f 30f 20; kleine haai f 26; kleine koolvis zwart f 46. Besommingen van donderdag KW f 17.320; KW f 3720. Aanvoer van vrijdag Een trawler, drie loggers en zes kotters zorgden vrijdag te IJmuiden voor een aanvoer van 1711 kisten, waarvan 22 schelvis, 70 haring, 460 makreel, 265 schol, 28 tarbot, 113 varia, 20 stuks stijve kabel jauw en 15.000 kilo tong VL 110 „Michiel Jan" (28 oktober) 20 diversen, 960 makreel, KW 48 „Cornelis Marinus" 70 haring. Prijzen van vrijdag Export: grootmiddel tong f 3.50f 3.60, kleinmiddel tong f 2.70—f 2.90, tong I f 2.60 —f2.70, Slips f2.00—f2.10, grote, middel, zetschol en schol 1 f 46f 57, kleine regels kabeljauw f70, grote regels kabeljauw f116. Advertentie JB BOTERSTAVEN 100% roomboter 100% amandelen ƒ2. DIKKE SPECULAASBROKKEN 1 P- st. ROOMBORSTPLAAT per 100 gram 50 ct Enorme sortering MARSEPAINFIGÜREN CHOCOLADELETTERS Droste - Ringers - Verkade Ziet onze rijkgevulde etalage en Sint Nicolaastafel Banketbakkerij PLANETENWEG 4 - TEL. 4008 Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Eos van Rotterdam; Amazonas, Antwerpen; Pergo, Ips wich, ledig Staaihaven IJmuiden; Ring Chief, Os lo; Avanti, Par, zout laden in IJmuiden; Hinde. Londen; Lauwersborg, Boston; Democraat, Lon den: Geestdam, Maassluis, laden Hoogovens; Fi- velborg, Rochester, laden Hoogovens; Jans, Lon den; Pavonis, Domsjö; RJjsbergèn, Fleetwood; Richmond Queen, Swansea; Draco, Lissabon. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Achilles van Rotterdam; Dollard, Rotterdam; Ritornel, Rotter dam; Beauly Firth, Dover, P.E.N.-centrale; Atlas, Hamburg; Eemstroom, Leith, lossen Binnenhaven IJmuiden; Oranje, Southampton; Senior, Mon- steras. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Waal naar Kalensborg; IJstroom, Bristol; Jason, Sta. Lucia; Saarland, Nordenham; Varvara, Thameshaven; I-aleshty, Bremen; Traude, Rotterdam; Stavos. Rotterdam; Dofijn, Rcndsburg, van Wormerveer met oliekoeken; Bomma, Delfzijl; Liselotte, Rot terdam; Anna Elisabeth, Londen, walsmateriaal; Jagersfontein, Southampton; Leliegracht. Kotka: Swallow, Londen, walsmateriaal: Leonard L. Goole; Zaanstroom, Londen; Ameland. Abö. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Adonis naar Rotterdam; Rehhorst, Stockholm; Hondsbosch, Stockholm; Fernfglenn, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Binnenland: grote tong f4.60f5.00, schol 2 f46f57, schol 3 f20f44, wijting f 22f 32, westkustmakreel f 19f 21, bon ken f27—f30, haring f 24—f 25. Besommingen van vrijdag VL 110 f27.900, KW 155 f 13.200, KW 103 f 14.000, KW 52 f 11.300, KW 48 f 1480, IJM 66 f 10.200, KW 56 f1510, KW 35 f 1380. Voor zaterdag Zaterdag komt de IJM 35 „Postboy" met 830 kisten, waarvan 330 haring, 170 ma kreel," 95 schelvis, 15 gestripte wijting, 140 dichte wijting, 50 gul en kabeljauw en 30 varia, 130 kleine kisten haring en 30 stuks stijve kabeljauw. Op zee Het was goed weer om de noord en de vangsten waren even beter dan gisteren, maar erg ongelijk. Er werd 120 tot 250 manden haring, schelvis en makreel per etmaal gevangen. De „Maria van Hattem" ving in een trek twee pakjes, de „Bea trice" in twee trekken 150 manden haring en makreel, de „Jacoba Geziena" in twee trekken 130 manden haring en makreel en de „Deining" een trek van twintig man den schelvis. De visserij aan de westkust werd ook begunstigd door goed weer. De vangsten varieerden van L50 tot 250 man den makreel. De „Jan Senior" ving in een dag 180 manden makreel. De loggers en kotters bij de P-boelen 4 en 5 vingen 280 tot 400 kilo tong en 8 tot 10 manden schol en 1 tot 2 manden tarbot per etmaal. De haringvisserij in het Ka naal leverde ditkeer niet veel op bij het vuurschip Sandetti. De vangsten waren 10 tot 30 kantjes. Haringvangsten IJM 75—70, IJM 283—5, KW 5—5, KW 6—15, KW 7—10. KW 9—5, KW 23—2. KW 25—2, KW 73—6, KW 138—6, KW 16—60, KW 54—4, KW 168—2 thuisstomend. KW 170—2, KW 20—4, KW 40—17, KW 41—8, KW 74—7, KW 78—2. KW 123—2. KW 15— 2 thuisstomend, KW 431. KW 858. KW 22—2, KW 45—10. KW 127—2, KW 175 10, KW 18—3, KW 38—5 thuisstomend. KW 1415, KW 95—1 thuisstomend, KW 130—1, KW 151—4. Geen vangst: KW 2, 147, 19, 47, 140, 70, 44, 97, 110, 67, 86, 37. Gemiddelde vangsten 7 kantjes. Botententoonstelling Een vissersdorp, met haven en al, zal te zien zijn op een grote botententooonstel- ling in Earls Court. Van 30 december tot 9 januari zal er namelijk in Earl Court in Londen een van de grootste botententoon- stellingen worden gehouden, die Europa ooit gezien heeft. Er zullen meer dan 300 vaartuigen wor den tentoongesteld, en ondanks het feit dat de tentoonstelling op het land wordt gehouden wordt het toch geen droge boel. Er is een grote poel in Earls Court en deze zal met water worden gevuld en worden omlijst met de achtergrond van een vis sersdorp, met haven en al. Hierdoor wordt hef mogelijk om bijvoorbeeld jachten te tonen die in kristalhelder water voor anker liggen. De tentoonstellingen wordt gehouden onder auspiciën van de Daily Express en georganiseerd door de Ship and Boat Buil ders National Federation. Verzekering in Zweden De Zweedse verrezeevisserij-organisatie in Göteborg heeft besloten tot het orga niseren van een verzekering tegen vangst- verliezen voor zijn leden. Als bijvoorbeeld een machine stukdraait krijgt de visser een zekere schadeloosstel ling voor de vangst, die hij normaal zou hebben gevangen. De maximale uitkering is 20.000 kronen. Op de scheepswerven van Verolme op Rozenburg en te Alblasserdam zijn don derdag twee 33.000 ton metende tanksche pen „Presidente Dutra" en „Presidente Washington Luïs overgedragen aan de opdrachtgevers, de n.v. „Petrobras" te Rio de Janeiro. De schepen zijn beide ruim 202 meter lang bij een breedte van 26 meter. Voor de vloeibare lading zijn er 33 tanks. Na de plechtigheid sprak de heer Ver olme de genodigden toe. Hij zei, dat zijn werven dit jaar 230.000 ton (inclusief 35.000 ton aan dokcapaciteit voor de eigen werf te Rozenburg) te water hebben gela ten. De Braziliaanse ambassadeur in ons land, de heer J. de Souza Leao, zeide daarna de groei van deze werf te hebben kunnen meemaken. Hij meende, dat de toekomstige Braziliaanse werf eenzelfde groei zou gaan vertonen, waarbij spr. ver trouwde op de capaciteiten van de heer Verolme en zijn ingenieurs. Op een vraag van het Tweede-Kamer lid mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) over bezwaren van Zuid-Molukkers tegen inschrijving in de bevolkingsregisters als zijnde van Indonesische nationaliteit, heeft de regering geantwoord, geen aanleiding te kunnen vinden om een einde te maken aan het aanduiden van een nationaliteit, welke de betrokkenen bij de Wet Souve- reiniteitsoverdracht is toegescheiden. Tegen deze beslissing is een deel der in Nederland verblijvende Ambonezen, ge- organiseei'd in de Badan Perwakilan Ra- jat Maluku Selatan, in verzet gekomen in een brief aan de minister van Buitenland se Zaken. Aangevoerd wordt, dat slechts een minderheid onder de Ambonezen be reid is, de Indonesische status te erkennen en een Indonesisch paspoort aan te vragen. Zij wijzen erop dat het niet gaat om een politieke erkenning van de Zuidmolukse nationaliteit, maar om een administratie ve handeling, die rekening houdt met de gevoelens van de meerderheid der Am bonezen in Nederland, die willen worden behandeld als onderdanen van de naar Ne derlands recht bestaande republiek der Zuid-Molukken en d:e zich gegriefd voelen door het feit, dat hun blijvend een door hen verworpen nationaliteitsaanduiding wordt opgedrongen. Zij zijn van mening, dat aan wijziging van de bestreden nationaliteitsaanduiding generlei politieke consequenties zijn ver bonden. Advertentie ga Wij ontvingen weer een zending Ita- n ga liaanse mohairwol in de nieuwste modekleuren, o.a. lila - paars - mos- groen 3.90 - 2.55 - 1.85 per bol. Gratis patroon bij DE WOLSPECIALIST PLEIN 1945 No. 49 - TEL. 6018 LOCOMOTIEF CONTRA AUTO Een motorlocomotief heeft donderdag een geparkeerde auto aangereden. Dit ge beurde op de Industriestraat om vijf uur. De rangeerder meende dat de locomotief met een aantal wagens wel langs de auto zou kunnen. Dat kon echter niet en toen de machinist doorreed, ramde een tree plank van een der voortgeduwde goede renwagons de auto. Deze werd tamelijk zwaar beschadigd. Het was ongetwijfeld hét hoogte punt van de spekmiddag van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Santpoort, die verspreking van de voorzitster. „Kijk, het gaat zo met een Ameri kaanse verloting", zei de voorzitster tot een lid, dat niet zo precies op de hoogte was. „Deze lamp is heel wat waard en nu biedt u allemaal. Wat u meer biedt dan de vorige week stort u in de kas." „Maar wanneer houden we dan op?" vroeg de dame, die eerst wel eens haar kansen wilde taxeren. „We hebben een bepaald bedrag in ons hoofd", zei de enthousiaste voorzitster, die daarna ter verduidelijking er aan toevoegde: „Deze schemerlamp bijvoorbeeld moet pre cies een tientje opbrengen". Uiteraard ontstond hierop een daverend gelach. „Nou ja", zei de voorzitster, „dan neem ik wel een ander bedrag in mijn hoofd", waarna de lamp voor bijna dertien gulden van de hand ging, zodat de ver spreking van de voorzitster achteraf erg lucratief was geweest. De vereniging heeft toch heel wat geld ongeveer 350 gulden bijeen ge kregen op deze middag, die bedoeld was om de kas te „spekken". De dames kochten naar hartelust, mochten de ge boortedatum van een pop raden en ge noten bovendien van een uitgebreid thé complet. Later kwamen de kinderen. Zij moch ten stuk voor stuk graaien in een grabbelton. Het gaat goed met de vereniging. In een half jaar heeft men er al vijftig leden bijgewonnen. WFCVVB (te Wormerveer, 14.30 uur) VVB: A. v. d. Bogaard, R. Luitjes en C. Luntz; J. Hoogendijk, A. Both en A. Effern; J. v. d. Velde, J. v. d. Linde, F. Kooimans, J. Kersbergen en R. Jagt. EHSKinheim (Kleverparkweg, Haar lem, 14.30 uur) Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, H. Brethouwer en H. v. d. Plas; F. Smit, H. Hatzman, W Demmers, Th. van Vuuren en F. Mosk. IEVDCO (sportpark „Rooswijk", 14.30 uur: Gespeeld wordt 31 minuten wegens staken in de eerste wedstrijd naar aan leiding van wanordelijkheden) IEV: J. Jansen; A. Harsveld en J. Kra mer; H. Alkemade, P. Persijn en H. de Reus; G. Bos, W. Buur, J. Fijen, J. de Reus en P. Bakker. Advertentie zuiver wollen stoffen, meesterlijke pasvorm. TWEEDS. VELOURS, MOHAIRS. BOUCLé'S 155.— - 129.— - 109.— - 97.50 - sportieve autocoat, prettig zittende modellen. Zeldzaam mooie afwerking, sportieve stoffen Prijs Keurige moderne stoffen Populaire prijzen nieuwe brons kleuren zuiver wollen kamgarens KENNEMERLAAN 61 MUIDEN Een j'aar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justi tie mr. G. W. F. van der Valk Bouman donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank gevorderd tegen een 31-jarige opperman uit Beverwijk, die ervan wordt beschuldigd op 10 augustus van dit jaar onder invloed van sterkedrank een auto te hebben bestuurd. In die toestand zou de verdachte in de Graaf Janstraat in Be verwijk 's nachts omstreeks één uur een voetganger hebben aangereden, waarna hij zou zijn doorgereden zonder eerst zijn identiteit bekend te maken. Het slachtof fer liep bij het ongeluk onder meer een dubbele beenbreuk en een hersenschud ding op en kan nog niet zijn normale werk doen. De verdachte erkende voor de rechtbank dat hij die avond zes glaasjes citroenje never en vier glazen bier op had. „Ik weet nog niet hoe ik in mijn auto ben gekomen en heb kunnen rijden", zei hij hoofdschud dend. Stellig ontkende hij echter iemand aangereden te hebben. ..Dat had ik vast moeten merken". De politie vond op de plaats van het on geluk scherven van een autolamp. Toen de opperman op aanwijzingen van een fiet ser. die getuige van het ongeluk was ge weest, van zijn bed werd gelicht was de motor van zijn wagen nog warm en ble ken de gevonden scherven te passen in een koplamp van verdachtes auto. Op zaterdag 21 november 1959 om half drie arriveert Sint Nicolaas met zijn knechten per sleepboot Wijsmuller bij de aanlegsteiger van Wijsmuller aan het Sluisplein te IJmuiden. Hij wordt daar ontvangen en begint daar zijn rijtoer. De route is als volgt: Sluisplein, Kanaalstraat, Oranjestraat, Bloemstraat, brug over, Kennemerlaan, Snelliusstraat, Fahrenheit- straat, Vleetstraat, Linnaeusstraat, Her culesstraat, Pleiadenplantsoen, Eenhoorn straat, Radarstraat, Grahamstraat, Ken nemerlaan, Oosterduinweg, Velserduin- plein, Frans Naereboutstraat, Trompstraat, Zoutmanstraat, langs Plein 1945, Zeeweg, Willemsbeekweg, Velserduinweg, Ceder straat, Meeuwenlaan, Lijsterlaan, Zeeweg, Spoorbaan over, Kriemhildestraat, Vale- riuslaan (oude Zeeweg), De Genestetlaan, pleintje P. C. Hooftlaan. Daar gaat de stoet uiteen. Santpoort Om drie uur komt Sint Nicolaas met zijn knechten per auto aan voor het station in Santpoort-Zuid. Hij wordt ontvangen en maakt de volgende rijtoer door Santpoort- Station: Bloemendaalsestraatweg, Rus- burglaan. Van Dalenlaan, Bloemendaalse straatweg, Albert Thijnlaan, Parkweg, Co- nollyweg, Duinweg, Louisde de Coligny- laan, Anna van Sasenlaan, Brederoodse- weg, Willem de Zwijgerlaan, Middendui- nerweg, nog vóór de spoorbomen ontbindt de stoet. Sint Nicolaas rijdt dan in snelle vaart naar Santpoort-Dorp. Tussen kwart voor vier en vier uur komt hij aan op het pleintje Pastorieweg/Middend. weg/Burg. Enschedélaan. Wordt daar ontvangen en vangt zijn rijtoer aan als volgt: Burg. Enschedélaan, Voorplaats, Hoofdstraat, Anemonenstraat, Narcissenstraat, Terras- weg, Schipbroekweg, Burg. Weertplant- soen, Kerkweg, Kruidbergerweg, Hagelin- gerweg oversteken, Surinamestraat, Bo- nairestraat, Antillenstraat, in deze straat vóór de Hagelingerweg gaat de stoet uit elkaar. Velsen-Noord Om drie uur wordt Sint Nicolaas met zijn knechten met de pont overgezet en zet voet aan wal in Velsen-Noord. Vandaar zal hij, op zijn witte paard gezeten zijn rondrit door Velsen-Noord aanvangen. De weg die hij zal kiezen is nog niet bekend. Er is voor zaterdag maar een zeer klein voetbalprogramma samengesteld. Weder om hebben het eerste en tweede elftal een vrije dag. Ook voor IJmuiden 3 is geen wedstrijd vastgesteld. IJmuiden 4 versloeg vorige week het nog ongeslagen DDS met niet minder dan 73 en zal, om zijn reputatie hoog te houden, van SVJ 3 moeten winnen. Het 5e elftal verspeelde zaterdag een kostbaar punt, maar zal van SMS 3 toch wel kunnen win nen. IJmuiden 6 wacht nog steeds op het eer ste puntje, maar of het tegen VEW 3 veel kans maakt, wordt sterk betwijfeld. Het programma luidt: IJmuiden 4 SVJ 3 (2.30 uur); IJmuiden 5—SMS 3 (2.30 uur); IJmuiden 6VEW 3 (2.30 uur). Op maandagavond 16 november zal de toneelafdeling van WIJ het ingestudeerde blijspel „Per luchtpost" ten tonele brengen, voor leden, donateurs en belangstellenden. De regie is in handen van de heer C. van der Plas. De avond wordt gehouden in het Jeugdgebouw. In het Patronaatsgebouw te IJmuiden Oost neeft Jan P Strijbos voor de Tuin bouw Studieclub Velsen twee boeiende films vertoond. Tevoren hield hij een praatje in zijn bekende vlotte stijl, waar in hij met name enkele leuke staaltjes Texelse folklore vertelde. Voor de pauze werd een film gedraaid over enige der belangrijkste bezittingen van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten. Het Naardermeer werd in tal van fraaie beelden belicht. Men zag een egeltje en een futenfamilie in actie en veel aandacht trok vooral de purperreiger. Verder kon men genieten van prachtige films over Texel en Spitsbergen. De aanwezigen hebben zeer van deze avond genoten. Op de provinciale weg te Castricum heeft zich donderdag een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij overigens geen per soonlijke ongevallen voorkwamen. In de richting Uitgeest reden achtereenvolgens een vrachtwagen en enkele personenauto's, waarvan de eerste werd bestuurd door I S. uit Alkmaar. Deze trachtte ondanks de dichte mist de vrachtwagen te passeren maar kwam daardoor in- botsing met een uit tegenovergestelde richting komende vrachtwagen. De botsing had tot gevolg dat de wagen van S. ook tegen de vracht wagen werd geslingerd welke hij zojuist gepasseerd had. De wagen werd daarbij geheel vernield doch de bestuurder kwam er wonderlijk genoeg zonder een enkele schram af. Beverwijk zal in september 1960 een gemeentelijk lyceum hebben. Dit heeft burgemeester J. G. S. Bruinsma medege deeld. nadat hij bericht had ontvangen dat Gedeputeerde Staten de desbetreffen de memoriepost (begroting 1958) had goed gekeurd. Zoals men zich zal herinneren, besloot vorige maand de gemeenteraad van Bever wijk om per 1 september van het volgend jaar over te gaan tot het stichten van een gemeentelijk lyceum en het college te machtigen hiervoor rijkssubsidie te vragen De gemeenteraden van Velsen en Heems kerk hadden hun instemming betoogd met het Beverwijkse plan. De gemeenteraad van Velsen sprak zich uit, dat het in het belang van het IJmond- gebied en derhalve van Velsen noodzake lijk was, het gemeentelijk gymnasium Feli- senum en de 'RHBS te Velsen samen te voegen tot een gemeentelijk lyceum, met eventueel daaraan verbonden een middel bare meisjesafdeling. In verband met de onbevredigende si tuatie had het bestuur van het IJmond- adviescollege de minister van O.. K en W om een onderhoud verzocht. De minister had dit toegezegd. Vandaag heeft de staatssecretaris van O., K. en W. een bezoek gebracht aan de drie IJmondgemeenten. Op het programma stond een ontvangst op het Velsense raadhuis, een rondrit door Velsen. Bever wijk en Heemskerk, de omgeving van Castricum, °en lunch in Hotel ter Burg te Beverwijk en tenslotte een bespreking op „Scheybeeck". Het competitieprogramma voor de korf balvereniging .Watervliet" beperkt zich voor de komende zondag tot slechts twee wedstrijden. Watervliet 2 gaat naar Haarlem 3, dat tot nu toe thuis alleen van BEP 2 heeft verloren. Bij winst kan Watervliet 2 de goede positie handhaven. Watervliet 5, dat nog slechts twee punten behaalde door een overwinning op Oosthoek 3, ontvangt nu Oosthoek 4. De kracht van dit team is bijna gelijk aan die van Oosthoek 3. zodat ook in deze strijd winst voor de Watervlieters mogelijk is. Zaterdagmiddag zijn er aspirantenwed strijden: Watervliet AOosterkwartier B en Oosthoek AWatervliet B. Watervliet. 2 speelt met de dames N. Bakker, I. Kolk, I. Bakkenes. W. Nijkamp, C. Zandbergen, S. MeyerSanders en de heren H. Scholting. M. Veerbeek. A. Redeker, A. Verkerk, T. van Ladesteijn en W. Berghuis. Een van de acht opgeroepen getuigen verklaarde dat hij gezien had dat de opper man vlak voor het ongeluk een café had verlaten en in zijn auto was gestapt. Een 63-jarige grondwerker, een broer van het slachtoffer, vertelde dat zijn broer en hij met hun fietsen aan de hand in de Graaf Jansstraat hadden gelopen omdat hun achterlichtjes stuk waren. „Ik zei nog la ten we maar gaan lopen, want zonder licht rijden is gevaarlijk. Op een gegeven moment hoor ik een klap en zag mijn broer tegen de grond slaan. Ik kreeg een van de fietsen tegen me aan. Ik heb geen auto gezien". Een derde getuige verklaarde dat hij omstreeks één uur op de fiets twee voet gangers met hun fiets aan de hand was gepasseerd. Een auto met stadslichten op was de twee mannen achterop gereden. Toen ge tuige de mannen voorbij was had hij een harde klap gehoord. Omkijkend had hij nog maar één voetganger gezien. De auto verdween in een bocht uit het gezicht. Op dat ogenblik was er geen ander verkeer op de weg geweest. De officier van Justitie achtte bewezen dat de aanrijding met de auto van verdach te was veroorzaakt. Hij sloot de mogelijk heid uit dat een ander dan de opperman de wagen tijdens het ongeluk had bestuurd. Voorts wees mr. Van der Valk Bouman dat verdachte al eens eerder voor het rij den onder invloed van sterkedrank was veroordeeld. Ten aanzien van het doorrij den na het ongeluk achtte de officier wel licht voorwaardelijke opzet aanwezig. Mr. B. W. Stomps, de raadsman van de verdachte, vond dat er in deze zaak te veel duistere punten zaten die onopgehelderd zijn. Hij legde er de nadruk op dat zijn cliënt volmondig heeft toegegeven dron ken achter het stuur te hebben gezeten, maar dat hij steeds heeft volgehouden zich van geen aanrijding bewust te zijn ge weest. Verder vestigde de verdediger er de aandacht op dat zijn cliënt gedurende de drie maanden van zijn voorarrest van niemand bezoek heeft mogen ontvangen. Zelfs bij het overlijden van zijn vader mocht hij niet aanwezig zijn. Mr. Stomps verzocht de rechtbank verdachte onmid dellijk in vrijheid te stellen „om hem de kans te geven bewijsmateriaal te verza melen waaruit zijn onschuld aan de aan rijding zal blijken". De rechtbank weiger de na raadkamer dit verzoek van de ver dediging. Zij zal donderdag 26 november 's morgens om kwart voor tien in deze zaak uitspraak doen. Advertentie TROUWBOEKJE en SPAARBANKBOEKJE horen bij elkaar STICHTING NUTSSPAARBANK in de gem. Velsen De Haarlemse rechtbank heeft donder dag een 27-jarige Haarlemse los-arbeider veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 30 juli van dit jaar uit een gang van een woning in Haarlem een postwissel die niet voor hem was bestemd had weggenomen en vervolgens had laten innen. De officier van Justitie had tegen hem een jaar ge vangenisstraf geëist, waarvan drie maan den voorwaardelijk, alsmede onder toe- zichtstelling van het Leger des Heils. Een 32-jarige los-werkman uit Heemste de, tegen wie acht maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, was geëist, werd veroordeeld tot zeven maanden waar van twee maanden voorwaardelijk. Hij werd ervan verdacht een koffer waarin zich onder meer een hanger met ketting en broches bevonden, uit de auto van een Haarlemse advocaat te hebben ge stolen. Een 35-jarige constructiewerker uit Haarlem, die de ketting en de broches zou hebben gekocht, werd wegens heling con form de eis veroordeeld tot negen maan den met aftrek. Een 35-jarige verkoopleider uit Haarlem tegen wie wegens het rijden onder invloed van sterkedrank zes weken gevangenis straf en 2'/s jaar ontzegging van de rijbe voegdheid was geëist werd vrijgesproken aangezien de rechtbank het tenlastegeleg- de niet bewezen achtte. Een 35-jarige vertegenwoordiger uit Haarlem tegen wie zes maanden gevange nisstraf was geëist waarvan vier maan den onvoorwaardelijk omdat hij zijn pas poort in pand had gegeven werd wegens verduistering veroordeeld tot tien weken gevangenisstraf met aftrek van de tien weken voorarrest waardoor de vertegen woordiger dus onmiddellijk in vrijheid ge steld werd. Een 32-jai'ige chauffeur uit Haarlem, die op 13 juli van dit jaar een ongeluk ver oorzaakt zou hebben op de Bloys van Tres- longweg in Haarlem waarbij een motor rijder ernstig werd gewond werd veroor deeld tot een maand hechtenis voorwaar delijk met twee jaar proeftijd en 150.- boete onvoorwaardelijk, subsidiair dertig dagen hechtenis. Tegen hem was een geld boete van 200.- geëist alsmede de voor waardelijke intrekking van zijn rijbewijs voor de tijd van een half jaar. Ten slotte deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen een 51-jarige boswachter uit Velsen, die op 21 april van dit jaar een IJmuidense zeeman gedreigd zou hebben te zullen doodschieten. Wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht had de officier van Justitie een geldboete van f 100.- geëist, twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en verbeurdverklaring van een jachtgeweer. Bij de uitspraak deelde de president mee dat de rechtbank het feit bewezen achtte maar dat men van oordeel was dat de boswachter uit noodweer gehandeld had. De rechtbank ontsloeg de verdachte daar om van rechtsvervolging en beval de te ruggave van het geweer.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11