Fa. De Vilder KÖK Export" van Nederlandse kinderen neemt toe „Georganiseerde oppositie binnen de partij is uit de boz-e" KEELPIJN LABOR HARTENDORP Amsterdamse Beurs 17 Problemen en gevaren van adoptie over de grenzen Directrice van Haarlems rusthuis zou morfine hebben geheeld Hof vraagt bevestiging van rechtbankvonnis Weer een transatlantische kabel beschadigd Gemeentelijke indeling van IJmond en N.O. Polder Twee mannen sloegen elkaar ziekenhuis in Electrolux wast automatisch voor U VERKRIJGBAAR BIJ P.V.D.A.-VOORZITTER IN CONGRES: Kwestie Sociaal-Democratisch Centrum in discussie BH Botte Ney onderscheiden neem bij het eerste sein van Posities sleepboten bureau Wijsmuller SMYRNA- WOL v.a. 1.95 Nieuwe gouverneur-gene raal van Australië: Morrison Scheepvaart Premielening Dordrecht mislukt VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 Tamelijk veel Nederlandse kinderen worden, vooral sedert de tweede wereld oorlog, kort na de geboorte afgestaan aan Amerikaanse gezinnen, omdat met name de ongehuwde moeders hun kinderen vaak het liefst zo ver mogelijk weg willen stu ren. Het komt ook veel voor, dat ongehuw de meisjes kort voor de bevalling naar het buitenland gaan en daar hun kind bij zo genaamde pleeggezinnen achterlaten. Ne derlanders die in Duitsland wonen, laten hun kind ook wel eens adopteren door Amerikanen. Amerikanen hebben namelijk een voorkeur voor Nederlandse babies, omdat zij menen, nog historische bindin gen met Nederland te hebben. Dit deelde mr. M. Ch. de Jong, vice-voor- zitter van de Nationale Federatie voor Kinderbescherming, mede op de algemene vergadering van de Federatie van instel lingen voor de ongehuwde moeder en haar kind, die in Utrecht gehouden is. Hij noemde het uiterst belangrijk, dat ieder die van plan is om mee te werken aan een dergelijke „kinderexport" zich goed de gevaren en de onherroepelijkheid daar van realiseert. Het tekenen van een for muliertje geschiedt, volgens hem, vaak onder de indruk van het ogenblik en dit kan heel gemakkelijk leiden tot een opper vlakkige beslissing. Meer nog dan de „export" kent men in Nederland echter de „import" van kinde ren. de laatste tijd met name uit Grieken land. Deze vorm van adoptie brengt ook allerlei juridische moeilijkheden met zich mee, vooral op hét gebied van de voogdij. Een kind moet volgens de Nederlandse wet eerst drie jaar bij zijn pleegouders wonen voor het geadopteerd kan worden en in die tijd houdt het zijn oorspronkelijke nationa liteit, hetgeen een verblijfsvergunning noodzakelijk maakt en er bestaat grote kans dat die geweigerd wordt. Veel kinderen komen, zonder behoorlijk vooronderzoek, clandestien ons land bin nen. De heer De Jong vroeg zich af, of het geen aanbeveling verdient, in Nederland een instantie te belasten met het samen stellen van rapporten over de aspirant- pleegouders voor de instellingen voor kin derbescherming in het buitenland. Hier aan zou men, zijns inziens, de voorwaarde kunnen verbinden, dat een kind alleen maar via die bepaalde instantie, bijvoor- Advertentie Zij durft het niet te zeggen maar haar harte- wens gaat uit naar een GOUDEN SLA- VENBAND. Vervul haar wens. Wij heb ben een grote collec tie reeds vanaf 115,- Dat wordt een feest dag voor haar. •T SILVER STOEPKE helpt U met Uw keuze Het huis met het Ca rillon. Grote Hout straat 49, Haarlem, Telefoon 20049. Na een door de officier van Justitie van de Haarlemse rechtbank aangetekend ap pèl heeft de 46-jarige directrice van een rusthuis te Haarlem, donderdag voor het gerechtshof te Amsterdam wegens heling van een groot aantal ampullen morfine en wegens het aanwezig hebben en ge bruiken van deze morfine terecht gestaan. In eerste aanleg had de rechtbank in Haar lem haar een boete van 500 gulden voor heling opgelegd, terwijl zij de officier van Justitie in de rest van de tenlastelegging niet ontvankelijk verklaarde, omdat het hier een overtreding en geen misdrijf be trof. De overtreding was verjaard, aange zien de beschuldiging betrekking had op de periode van 1952 tot eind 1955 en een overtreding na twee jaar verjaart. Bij de zitting van het hof werd nog eens duidelijk gemaakt dat de verdachte de ampullen morfine ontving van een thans 44-jarige hoofdverpleegster van een zie kenhuis te Haarlem, die destijds zelf ook vervolgd is, maar wie tot verbazing van het hof slechts een boete van 100 gulden was opgelegd. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, zei vanochtend in zijn requisi toir dat men de heelster onrecht zou doen, wanneer men haar gevangenisstraf zou opleggen, terwijl de dievegge met een boe te is gestraft. Op die grond eiste hij be vestiging van het rechtbankvonnis. De raadsman mr. A. D. P. V. van Lö- ben Seis memoreerde dat de verdachte lange tijd aan gal heeft geleden en daar voor van haar eigen arts morfine-injecties ontving. Het resultaat was 'geweest dat zij aan de morfine verslaafd was geraakt. Pleiter achtte het niet juist dat de arts zijn patiënt geen ontwenningskuur heeft laten ondergaan. Het hof zal op 26 november uitspraak doen. beeld de Raad voor Kinderbescherming of de FIOM, Nederland binnen mag komen. Nader internationaal overleg over de adoptievraagstukken acht de heer De Jong zeer noodzakelijk. In 1960 houdt de UNO in Zwitserland weer een studieconferentie over de adoptievraagstukken. Mr. De Jong sprak de hoop uit, dat men op deze bijeen komst zal trachten te komen tot een con crete regeling, die internationaal moet worden nageleefd. Ter vergadering werd nog meegedeeld dat het aantal zeer jeugdige ongehuwde moeders voortdurend stijgt, evenals het aantal gedwongen huwelijken in de stu dentenwereld. De leeftijden van het groot ste deel van de ongehuwde moeders va rieert nog steeds tussen de 20 en de 24 jaar, in totaal zijn er echter evenveel meerder- als minderjarigen. Ongeveer 1,36 procent van alle geboorten rond 2900 per jaar, is onwettig. Terwijl de ongehuwde moeders vroeger het meest huishoudelijke beroepen hadden, komen ze nu veel meer uit de administratieve en intellectuele be roepen. Ongeveer 18 procent van de on wettige kinderen wordt in speciale tehui zen voor ongehuwde moeders geboren. WASHINGTON, (UPI) In het noorde lijk deel van de Atlantische Oceaan, bij Nova Scotia, is een transatlantische kabel beschadigd, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van defensie medegedeeld. Men zond een vliegtuig naar de plaats van de breuk om te onderzoeken of deze soms door een schip was veroorzaakt, maar slecht weer belette de waarnemingen. Vorig jaar februari beschadigde een Rus sische trawler, op ongeveer dezelfde plaats een onderzeekabel op vier plaatsen. De Amerikaanse regering heeft toen de Sov jet-Unie aangesproken voor schadevergoe ding. In Argentia, Newfoundland, is medege deeld dat het bericht van de kabelbreuk reeds drie dagen geleden is ontvangen. Aan vliegtuigen in de omgeving van de plaats van de breuk werd pas woensdag verzocht de schepen in de nabijheid te re gistreren. Maar gesteld, dat de breuk door een schip is veroorzaakt, dan kan dit vaar tuig thans op meer dan 100 mijl afstand zijn. Een woordvoerder van de Canadese luchtmacht zeide te veronderstellen dat de kabel door „natuurlijke oorzaken" is ge broken. Binnenkort te wachten Van onze parlementaire redacteur) Over de gemeentelijke indeling van de Noordoostpolder e.n de aansluiting, al of niet, bij een provincie, heeft minister Toxopeus wel eeri oqrdeel,zo verklaarde hij gisteren in de 'Twèëcle Kamer bij de behandeling, van de begroting van Binnen landse Zaken. Hij verwacht echter nog adviezen, hopelijk voor het einde van het jaar, van Gedeputeerde Staten van de om liggende provincies en van de Zuiderzee raad. Pas daarna zal hij een beslissing nemen. Ook de gemeentelijke indeling van de IJmond meent hij te kunnen oplossen, maar daarover verwacht hij nog zeer spoe dig een advies van de commissie voor het Nationale Plan. Dit advies is reeds ont vangen op het departement van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, waaronder de ruimtelijke ordening ressorteert. De minister is er zelf van-overtuigd dat spoedige beslissingen gewenst zijn. Donderdagavond hebben twee IJmuide- naren elkaar klappen uitgedeeld nabij het klaphekje aan de Kanaalstraat te IJmui- den. Zij waren eerst een tijdje in een nabijgelegen café geweest. Buiten gaven zij elkaar om een of andere duistere reden een pak slaag. Een van de vechtersbazen hanteerde een stoelpoot. Plet resultaat van deze vechtpartij in de mist was dat twee mannen naar het Antoniusziekenhuis moesten worden gebracht, een met een hoofdwonde en de ander in bewusteloze toestand. Advertentie ELECTROLUX WASDU0 De beste wasmachine en de beste centrifuge gecombineerd tot de ideale wascombinatie. Kies de goede wastemperatuur en de juiste wastijd en de Electrolux wast automatisch voor U! Prijs f. 930.- Verkrijgbaar bij: Velserduinweg 175 - Telefoon 4402 Voor Eiectro-Lux Wasmachines Stofzuigers, Wascombinaties, Centrifuges en Koelkasten GEN. CRONJéSTRAAT 43 HAARLEM - TELEFOON 52760 Kruisstr. 5 - Haarlem Tel. 18908 Z/lW Tijdens het congres van de Partij van de Arbeid in Amsterdam heeft de voorzit ter, de heer E. Vermeer, onder meer ge sproken over oppositie binnen de partij. Hij zei dat het kenmerk van een dergelij ke gezonde oppositie is, dat het een toe vallige groep is, die kan wisselen naar de aard van de aan de orde zijnde onderwer pen. „Als een oppositie zich als vaste groep in een partij manifesteert, zijn wij op de verkeerde weg. Als een oppositie een hoofdbestuur en afdelingen met be sturen formeert, een orgaan uitgeeft, congressen houdt en resoluties publiceert, zelfs met een eigen verkiezingsprogram naar voren komt, dan is dat onaanvaard baar. Er is naar het oordeel van het par tijbestuur dan ook alleen maar een basis van gesprek met het Sociaal-Democra tisch Centrum als aan dit centrum het verenigingskarakter wordt ontnomen. Het is beslist niet het standpunt van het par tijbestuur, dat de oppositie monddood moet worden gemaakt." De heer Vermeer behandelde vervol gens de urgente punten in de ontwerp- verklaring van het partijbestuur. Deze omvatten onder meer de woning- en scho lenbouw, de sociaal-economische politiek, de loonpolitiek, de ontwikkelingsgebieden, de belastingpolitiek, maatregelen, die de democratisering zowel van het bestuur als het toezicht op grote ondernemingen bevorderen, het landbouwbeleid, onder wijs, recreatie, sport en spel, militaire za ken op nationaal terrein, een wettelijk verzekerd waardevast ambtenarenpen- sioen en wettelijke bescherming van het stakingsrecht. Nieuw-Guinea Ten slotte sprak de heer Vermeer over het beleid van de partij ten aanzien van Nieuw-Guinea. Hij herinnerde eraan, dat de partij al enkele jaren een Nieuw-Gui- nea-beleid voorstaat, gericht op een inter nationale regeling van dit vraagstuk. „Ik geloof, dat wij in dit congres nu niet tot een nieuwe uitspraak moeten komen. De concretisering van deze beleidslijn moet worden overgelaten aan onze Tweede-Ka merfractie. De regering zal er echter niet komen met een politiek, die wel eens de indruk wekt alsof Nieuw-Guinea tot een van de grootste wereldproblemen van onze tijd behoort". Bezitsvorming Naar aanleiding van de door het kabi net-De Quay aan de Kamer voorgelegde nota met maatregelen ter bevordering, van de bezitsvorming maakte de heer Ver meer enkele opmerkingen. „Wij zullen de nota der regering in alle objectiviteit be kijken," zei hij. „Als de plannen beogen de rijken rijker te maken, dan wijzen wij ze af. Als het wezenlijke gevolg van de plannen is, de bezitloze te helpen, dan kan men op onze steun rekenen. Als de rege ring zich voorstelt, dat zij bezitsvorming ook met belastingmaatregelen kan bevor- Advertentie Lampen uit Scandinavië", Italië, Duitsland en Nederland tonen wij U in onzé zo juist geopende afdeling „Modérne verlichting" WONINGINRICHTING BEVERWIJK Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw de heer Botte Ney te Hollum, oud- schipper van de roeireddingboot van sta tion Hollum van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij. Advertentie helpt snel en afdoende! een produkt van N.V. PHILIPS-DUPHAR De zeesleper „Noordholland" van n.v. bureau Wijsmuller in IJmuiden is op 8 november aangekomen te Christobal met een vliegdekschip. Op 11 november ver trok de sleepboot weer met zijn last naar Japan. De „Zeeland" was op 11 november te Djibouti, de „Cycloop" bevond zich op 11 november 70 mijl ten westzuidwesten van Oporto, op weg met baggermateriaal van Teneriffe naar Brest en Antwerpen. De „Titan" was op 12 november te IJmui den. de „Friesland" op 11 november 150 mijl ten noordoosten van Christobal. Het schip was met een zuiger op weg van Barbados naar Guayaquil in Ecuador. De „Simson" was op 12 november nog te Amsterdam, de „Stentor" kwam op 12 no vember aan te St. Nazaire met twee bak ken van Rotterdam. De „Hector" en de „Nestor" waren op 12 november in IJmui den. deren en het effect daarvan zou zijn dat zij inkomen uit bezit bevoordeelt boven in komen uit arbeid, dan zal zij stuiten op hardnekkig verzet van de P.v.d.A.," aldus de heer Vermeer. Miljoen voor verkiezingsactie Over het organisatorisch en financieel beleid deelde de secretaris, de heer E. Meester, mee, dat de partij de voorlich ting en propaganda zal moeten vernieu wen en zakelijk gaan bekijken. Men zal doorgaan met het inschakelen van vak mensen daarbij. Nieuwe vormen zullen in gang moeten vinden bij de propaganda. Het partijbestuur heeft een besluit geno men om een onderzoek te laten doen naar de motieven der kiezers. Als gevolg van de reeds ingevoerde contributieverhoging zal in vier jaar een miljoen gulden voor verkiezingsacties bijeengebracht worden. Verworpen werd een voorstel om het partijsecretariaat van Amsterdam naar Den Haag te verplaatsen, evenals een prin- cipevoorstel om het vervullen van functies in de partij en openbare lichamen een leeftijdsgrens te bepalen. Over de rel om Siebe van der Zee van de AVRO zei een afgevaardigde uit Am sterdam, dat hij het met de redactie van Het Vrije Volk eens was, dat de heer Van der Zee zich op laakbare wijze heeft ge uit. Hij had echter geen waardering voor de publikatie daarover in Het Vrije Volk. Een Zaandamse afgevaardigde wierp de vraag op of het vieren van het meifeest geen overleefde zaak is. Het S.D.C. Ook de kwestie van het Sociaal-Demo cratisch Centrum (S.D.C.) werd door een aantal afgevaardigden ter sprake ge- vaardigden ter sprake gebracht. Een af gevaardigde (lid van het S.D.C.) zeide dat de leden van dit centrum hun plaats in de P.v.d.A. onder alle omstandigheden wen sen te behouden. Toen een andere afgevaardigde inging op de opmerkingen van dit lid en sprak van de vertegenwoordiger van het S.D.C., interrumpeerde de partijvoorzitter en zei „Er is geen vertegenwoordiger van het S.D.C. aanwezig." Het is een afgevaardig de uit een afdeling." Een lid van het S.D.C. zei, dat de grote vraag voor elke man of vrouw met een af wijkende mening is, hoe hij of zij die ter kennis kan brengen in de partij om ge hoord te worden. Hij was het niet eens met de partijvoorzitter, dat een oppositie nooit een georganiseerd karakter mag krijgen. Zij moet zijns inziens een min of meer georganiseerd karakter krijgen om tot miningsvorming te komen. Anders is geen onderling beraad mogelijk. In de commissie die het beginselprogram had voorbereid hadden volgens hem te weinig mensen van de meer oppositionele groe pen zitting. Onder applaus betoogde een afgevaa*- digde uit Amsterdam dat het optreden van het S.D.C. in de partij niet langer kan worden geduld. Een oppositie heeft er recht op om intern beraad te voeren, maar er mag in geen enkele vorm sprake zijn van optreden naar buiten. En bij het S.D.C. was volgens hem bij herhaling en systematisch daarvan sprake. De Europese instellingen In de middagzitting heeft mr. M. van der Goes van Naters het werk van de Nederlandse socialisten in de Europese instellingen belicht. Over de gemeen schappelijke markt zei hij, dat de geleide economie op den duur juist hier haar kan sen zal krijgen, nu de nationale grenzen haar te nauw omlijsten. Het is nooit de be doeling geweest, dat het Europa der zes landen autarkisch zou zijn tegenover de rest van het.vrije Europa. Daarom moeten de buitentarieven der gemeenschap zo laag mogelijk zijn en moet alles worden vermeden, ook in het gemeenschappelijk landbouwbeleid, wat werkelijk discrimi nerend ten opzichte van de anderen zou werken. De socialisten zullen, naar hij zeide, in staat moeten zijn in gegeven omstan digheden „ja" te zeggen tegen de gedach te van een Europese economische associa tie om in andere omstandigheden haar af te remmen, dan wel haar te veralgeme nen in het algemene wereldhandelskader van de General Agreement on Trades Ta- rif s Advertentie Rijksstraatweg 127 - Tel. 54012 - Haarlem (Van onze correspondent in Londen) De pas afgetreden „speaker" (voorzit ter) van het Lagerhuis W. S. Morrison, die in de adelstand is verheven en thans Lord Dunrossil heet, is benoemd tot gouver neur-generaal van Australië als opvolger van veldmaarschalk Sir William Slim, die zeven jaar deze functie heeft bekleed. Dr. Evatt, leider van de oppositie in het Australische Huis van Afgevaardigden, verklaarde dat zijn Labour-partij de voor keur zou hebben gegeven aan een Austra liër voor deze post. Er werden in het jongste verleden verschillende kandidaten voor de functie van gouverneur-generaal genoemd, onder andere prinses Margaret. W. S. Morrison, was van 1929 tot septem ber van dit jaar lid van het Lagerhuis. Van 1951 af was hij „speaker". In de oorlog be zette hij verschillende ministeriële pos ten. In 1939 werd hij de eerste Britse mi nister van Voedselvoorziening. In de eer ste wereldoorlog won hij het militaire kruis. Morrisort is een stoere Schot, we gens zijn liefde voor do dichtkunst kreeg hij op grond van zijn initialen W. S. de bij naam Shakespeare, later afgekort tot Shakes. Aagtedijk !3 te Kaapstad. Abbedijk 12 v. Rotterdam n. New York. Abbekerk 12 v. Djibouti n. Singapore. Abida 12 v. Port Said n Rotterdam. Achilles 12 v. Rotterdam, 13 te Amsterdam. Acila 13 te Fremantle verwacht. Adonis 12 v. Amsterdam. 13 te Rotterdam. Aegis 12 60 m. z.w. Flores n. Curasao. Akkrumdijk 12 415 m. n.o. Pto. Rico n. Cristobal. Albireo 12 370 m. n.o. Kp. Verd. eil. n. L. Palmas. Alblasserdijk 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alca 12 v. Cristobal n. La Guaira. Aigenib 13 te Vitoria. Algol 13 ie Montevideo. Alhena 12 59 m. z.z.w. Finisterre n. Las Palmas. Alkes 12 te Hamburg. Alkmaar 12 500 m. o.n.o. Zanzibar n. L. Marques. Alphacca 12 te Bahia. Alpherat 12 te Rio de Janeiro. Amalie B 12 40 m. o. Malta n. Aden. Ameland 12 te Cabimas. Amsteldijk 12 540 m. n. Horta n. I.e Havre. Amstelkroon 12 40 m. z.w. Straat Alor n. Albany. Amstellaan 12 200 m. z.w. Scillys n. Newark. Amstelmeer 12 360 m. o. St. Helena n. Engeland. Amstelpark 12 v. Aden n. Suez. Amstelsluis 12 380 m. n. Azoren n. Newark. Amstelvaart 12 80 m. z.o. Albany n. Fremantle. Angolakust 12 v. Lobito, 13 te Novoredondo. Anne Christina 12 v. Sao Francisco do Sul naar Rio Grande do Sul. Annenkerk 12 460 m. n. Dakar n. Kaapstad. Area 12 te Curacao verwacht. Artemis 12 dw. Curacao n. Guanta. Baarn 12 te Matanzas v. Ciudad Bolivar. Bali 14 te Biak verwacht. Balong 12 te Colombo verwacht v. Bombay. Banggai 12 1937 m. w. Balboa n. Balboa. Barumun 12 v. Bangkok n. Singapore. Bawean 12 dw. Miami n. Houston. Bengalen 12 v. Boston n. New York. Beninkust 12 te Bordeaux v. Amsterdam. Blitar 12 360 m. z.w. Azoren n. Houston. Borneo 12 70 m. z.w. Kreta n. Napels. Breda 11 450 m. n.o. St. Maarten n. Curacao. Caltex Arnhem 12 10 m. z.w. Beachyhead. Caltex Delft 12 260 m. z. Ceylon n. Fremantle. Caltex Delfzijl 12 8 m. w. Weser n. Pernis. Caltex Eindhoven 12 50 m. o. Sabang n. Muroran. Caltex Gorinchem 12 te Rotterdam. Caltex Pernis 12 22 m. n. Malta n. Port Said. Caltex Rotterdam 12 135 m. n.o. Malta n. Pernis. Caltex The Hague 12 115 m. n.w. Alexandrië n. Avonmouth. Camerounkust 12 220 m. z.w. Kp. St. Vincent n. Le Havre. Camitia 12 340 m. o.n.o. San Miguel n. Trinidad. Camphuys 12 v. Bangkok n. Malacca. Casamance 12 16 m. w. Finisterre n. Dakar. Castor 12 40 m. o. Kp. Passero n. Antwerpen. Celebes 12 te Hamburg. Charis 7 v. Mobile te Houston. Cinulia 16 te Durban vet wacht. Cistula 13 te Chittagong verwacht. Cities Serv. Valley Forge 12 v. Mena n. Ph.delph. Clavella 12 v. Rotterdam n. Fredericia. Corilla 16 te Manilla verwacht. Cradle of Liberty pass. 12 St. Helena n. Kaapstad. Crania 13 te Curacao. Daphnis 11 v. Puerto Cabello n. Guanta. Delft, 12 v. Puerto Ordaz te Nordenham verw. Delfshaven 12 840 m. o.n.o. Bermuda n. Antw. Diemerdijk 12 155 m. n.n.o. Sombrero n. Cristobal. Dinteldijk 12 v. Rotterdam n. Londen. Dorestad 12 570 m. o.n.o. Formosa n. Miri. Doris 12 v. Curacao n. Gonaives. De met veel ophef aangekondigde pre mielening van 20 miljoen door de ge meente Dordrecht, waarvan alle prijzen bij de eerste trekking uitloten en die in de kringen van het bankwezen nogal als een stunt werd beschouwd, is naar wij verne men, mislukt. De belangstelling ervoor was wel vrij behoorlijk, maar men heeft het kennelijk beschouwd als een loterijkans, waarop men 100.of enige keren dit bedrag wenste te zetten, doch waarbij forse kapitalen achterwege bleven. Er is in kleine coupures slechts voor 1.000.000 op de lening, die twintig maal zo groot is. ingeschreven. De lening is nu op dit bedrag vastgesteld en de uitloting zal normaal geschieden. Met de hoofdprijs van 150.000.zullen dus in januari 1960 worden uitgeloot zeven obli gaties van f 500.en twee van f 250. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen S-S'/aO/o Nederl. '47 92V,0 3% Nedl. 1962/64 97% Woningbouw 6o 109% Pr. A'dam '56 I 80% Pr. A'dam '56 II 90 Pr. A'dam '56 III 90 Pr. R'dam '52 I.. 90'/» Pr. R'dam '52 II.. 86»/. Pr. R'dam '57 99% A.K.U 386 384 Calvé Delft 699 Van Gelder Zonen 247 K. N Hoogovens 720 Nederl. Ford 352 N. Kabelfabriek 400 gew.Philips Gloeil 687 685 Pref.PhilipsGloeil. 241 Unilever 704 697% ex Wilton Fvenoord 201 Werf Gusto 157 Dordtsche Petrol 697 Kon Petroleum f 154.20 154,30 Bi 11 i ton 331 A'dam Rubber. 108% K.L.M f 122,50 Holl Amer. Lijn 158"s K.N.S.M 163% N. Scheepv Unie 138 v. Nievelt Goudr 135'/; Phs. v. Ommeren 248 H. V.A 145% Delimaatschappij f 171.20 Amsterd Bank 319 Nat. Handelsbank Ufi Ned Handel Mij •>30 Rotterd Bank *QO' T\ventsche Bank ■>^0 Anaconda Copper 62% Bethlehem Stpp] 54'A US Steel 97% General Motors 53 Shell Union 72% 24% Drente pass. 12 Djeddah n. Aden. Duivendrecht 12 480 m. z.w. Scillys n. Purfleet. Eemland 12 v. Bahia n. Amsterdam. Eenhoorn 12 12 m. z.w. Cyprus n. Tripolis. Elizabeth B 12 75 m. z.z.w. Miami n. Le Havre. Ena 21 te Curacao. Eos 12 te Amsterdam. Esso Nederland 12 130 m. o.n.o. Algiers n. Antw. Esso Rotterd. 12 13 m. z. R. Fartak n. Rastanura. Fravizo 13 te Stockholm. Friesland KRL 12 v. Dar Es Salaam n. Zanzibar. Friesland SSM 12 70 m. w. Skagen n. Kopenhagen. Gaasterland 12 360 m. n.w. Kp. Verde n. Recife. Garoet 12 te Rotterdam. Geertje Buisman 12 772 m. n.o. Guardafui n. Aden. Groote Beer 12 410 m. n.w. Kaapst. n. Walv.baai. Hathor 12 te Rotterdam. Hector 12 te Antwerpen v. Tunis. Hecuba 12 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Heelsum 13 te Hamburg. Heemskerk 13 te Tanger verwacht. Hera 12 240 m. w.z.w. Landsend n. Amsterdam. Hersilia 12 op Orinocorivier n. Puerto Ordaz. Hilversum 13 v. Antwerpen n. Hamilton. Jacob Verolme 12 le Mollendo v. Callao. Jagersfontein 12 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Japara 12 v. Djeddah n. Djibouti. Jason 12 v. Amsterdam n. West-Indië. Java 13 te Houston. Johannes Frans 13 te' Coquimbo v. Balboa. .Jupiter 12 v. Gonaives n. Kp. Haitien. Kabylia 21 te Buenos Aires verwacht. Kalinga 17 in Panama.kanaal verwacht. Kamperdijk 12 te New York. Kara 14 te Perth Amboy verwacht. Karakorum 12 460 m. o. Ceylon n. Colombo. Karimala 14 te Djibouti verwacht v. Suez. Karimun 12 400 m. o. Perim n. Suez. Karossa 12 v. Merauke n. Port Moresby. Karsik 12 360 m. o.n.o. Beira n. Singapore. Kalelysia 14 te Singapore verwacht. Keizerswaard 13 v. Curacao n. Buenos Aires. Kelletia 13 te Abadan verwacht v. Kaapstad. Kellia verm 13 v. Dingle n. Old Kilpatrick. Kenia 19 te Fedalah verwacht. Kennemerland 13 te Itajai. Kerkedijk 12 350 m. w. Landsend n. Antwerpen. Kermia 19 et Singapore verwacht.- Kinderdijk 13 te Tampico. Koningswaard 10 v. Curagao n. Punta Cardon. Kopionella 12 te Hamburg. Koratia 12 150 mijl o.z.o. Mahagagabawa naar Yokkaichi. Korendijk 12 te New York verw. v. Antwerpen. Korovina 12 380 m. z.w. Santa Maria n. Curacao. Kosicia 12 250 m. z.w. Ouessant n. Trinidad. Kryptos pass. 12 Colombo n. Mena. Kylix 12 te Ornskoldsvik verwacht. Laarderkerk 12 v. Zanzibar n. Dar Es Salaam. Laertes 12 v. Liverpool n. Port Said. Langkoeas 13 v. Aden, 14 te Salalak verwacht. Larenberg 12 te Takoradi v. Lagos. Laurcnskerk 12 v. Khorramshahr n. Basrah. Lawak 12 180 m. n. Cuba n. Cristobal. Leiderkerk 12 180 m. n.o. Finisterre n. Port Said. Lelykerk 12 v. Khorramshahr n. Bushire. Leuvekerk 12 45 m. z.z.o. Daedalus n. Ummsaid. Lieve Vrouwekerk 12 115 m. z.w. Kuria Muria n. Karachi. Limburg 13 te Belawan. Lissekerk 12 te Klior El Ami. Maas 12 v. Vigo n. Rotterdam. Maasdam 12 v. Catania n. Messina. Maaslloyd 10 te New York. Mariekerk 12 v. Suez. 13 te Port Said verwacht. Markab 12 v. New York n. Montreal. Maron 12 te Bremen. Maureen 12 530 m. n.o. Bermuda n. Jacksonville. Memnon 12 74 m. o. Jamaico n. Turks eilanden. Mentor 12 te Wageningen n. Paramaribo. Meres N 12 140 m. z.w. Lissabon n. Antwerpen. Merwelloyd 13 te Sandakan verwacht. Merseylloyd 12 te Semarang verwacht. Mitra 12 300 m. o.z.o. Bermuda n. Rotterdam. Montferland 13 v. Amsterdam n. Bremen/Hamb. Muiderkerk 12 te Madras v. Chittagong. Munttoren 12 120 m. n.w. Alexandrië n. Eastham. Musi 12 160 m. w.z.w. Makassar n. Singapore. Mijdrecht 12 v. New York n. Amuaybay. Mylady 12 295 m. w. Casablanca n. Bordeaux. Naess Command. 12 100m. w.z.w. Gavda n. Tripoli. Naess Lion 12 35 m. o. Pantellaria n. Landsend. Naess Tiger 12 150 m. z.w. Wight n. Bremen. Nanusa 12 10 m. z.o. Beachyhead n. Port Said. Xeder-Elbe 12 te Bremen v. Hamburg. Nestor 12 te Antwerpen. t Noordwijk 12 7 m. n. Casquets n. Monrovia. Nijkerk 12 150 m. n.w. Quelpart eil. n. Nagoya. Oberon 12 te Georgetown. Oldekerk 12 v. Southampton n. Amsterdam. Oostkerk 12 140 m. z. Bali n. Aden. Ootmarsum 12 350 m. n.n.w. Fayal n. Le Havre. Oranje 13 te Amsterdam. Oranjefontein 11 te Lorenzo Marques. Oranje Nassau 12 v. Cartagena n. Puerto Limon. Overijsel 12 300 m. n.o. Mombasa n. Aden. Papendrecht 12 te Novorossisk verw. v. Augusta. Pendrecht 12 v. Rotterdam n. Augusta. P. G. Thulin 12 325 m. w.z.w. Bahia n. Guayacan. Philidora 13 te Mena Al Ahmadi verwacht. Philine 12 uit Suezkanaal n. Mena Al Ahmadi. Philippia 12 160 m. n.n.o. Sokotra n. Mena. Polvdorus 13 te Manilla verwacht v. Labuan. Pr. Joh. Will. Friso 12 75 m. n.n.o. Finist. n. R'dam. Pr. Will. IV 12 410 m z.o. K. Farewell n. Montreal. Prins Willem V 12 130 m. z. Valencia n. Quebec. Prins Frederik Hendrik 12 250 m. w. Malinhead naar Glasgow. Prins Willem II 13 te Detroit. Purmerend 12 100 m. n.n.o. Finisterre n. R'dam. Raki 12 in Suezkanaal n. Aden. Reza Shah The Great 12 15 m. n.w. K. Bougaroni naar Tripoli. Ridderkerk pass. 12 Kp. Nao n. Le Havre. Roebiah 13 te Los Angeles. Roepat 13 te Kuwait. Rossum pass. 13 Gibraltar n. Rotterdam. Rijndam 12 40 m. w. Landsend n. Quebec. Ruvs 14 te Buenos Aires verwacht. Salatiga 12 600 m. n.w. Minicoy n. Cochin. Saloum 12 op Loire n. Nantes. Samarinda 12 v. Trinidad n. Kaapstad. Saroena 15 te Christmas eiland verwacht. Schie 12 15 m. n.o. Ouessant n. Tripoli. Sigli 12 270 m. z.o. Brisbane n. Brisbane. Slamat 12 v. Labuan n. Sandekan. Solon 11 te Curagao n. Aruba. Stad Amsterdam 12 125 m. z. Dakar n. IJmuiden. Stad Arnhem pass. 12 Ouessant n. Savona. Stad Gouda 12 330 m. z.z.w. Finist. n. Rotterdam. Stad Leiden 13 v. Freetown n. Leith. Stad Maassluis 12 180 m. n.n.o. L. Palm. (bestem.). Stad Rotterdam 12 v. Ceuta n. Rotterdam. Stad Schiedam 14 te Gent verwacht. Stanv. Alar 12 280 m. z.z.o. Bangkok n. Bangkok. Stan vac Djirak 13 te Penang verwacht. Statensinger 12 120 m. z.z.o. Halifax n. Dublin. Statue of Liberty 12 100 m. w.n.w. Ascencion n. Philadelphia. Steenwijk 12 v. Curagao n. Rotterdam. Steinhoeft 12 180 m. n.w. Finisterre n. Le Havre. Straat Clarence 12 v. Bremen n. Rotterdam. Straat Lombok 16 te Kaapstad verwacht. Straat Magelhaen pass. 12 Quemoy n. Moji. Straat Singapore 12 v. Melbourne n. Sydney. Straat Torres 12 540 m. o. Albany n. Fremantle. Tahama 12 185 m. w. Kreta n. Banias. Tara 12 te Bremen v. Hamburg. Tarakan 12 210 m. w. Lissabon n. Tripoli. Taria 12 te Chittagong verwacht. Tawali 12 28 m. w. Kreta n. Port Said. Tegelberg 13 te Port Elisabeth. Teucer 12 v. Yokohama n. Balboa. Thelidomus 12 te Curagao. Themis 12 250 m. z.o. Mobile n. Mobile. Tibia 13 te Madras verwacht. Tjibodas 12 v. Hongkong n. Singapore. Tjiliwong 13 te Rotterdam. Tjimanuk 12 te Berei v. Lourenco Marques. Tjinegara 12 v.-Durban n. Penang. Togokust 13 te Grand Bassa verwacht. Tomocyclus 16 te Curagao verwacht. Utrecht 12 dw. Kp. St. Vincent n. Genua. Van Cloon 12 te Tauranga verwacht. Van Heemskerck 13 te Port Louis v. Penang. Van Spilbergen 13 te Lorenzo Marques. Van Waerwijek 12 te Manilla. Vasum 17 te Fawley verwacht. Vivipara 12 te Shimotsu v. Singapore. Viieland 12 190 m. o.n.o. Ras Fartak n. Mena. Vlist 12 360 m. z.o. Kp. Race n. Norfolk. W. Alt. Jones 12 110 m. n.w. Alexandrië n. Mena. Waingapoe 12 te Basrah. Waterland 12 v. Santos n. Salvador. Westertoren 12 285 m. n.o. Gibraltar n. Lissabon. Westland 12 65 m. w.z.w. St. Paulsrocks n. Santos. Wieldrecht 12 180 m.'o. Hatteras n. Pto. La Cruz. Willem Ruys 12 450 m.'n.w. Perth n. Melbourne. Willemstad 12 v. Madeira n. Point a Pitre. Witmarsum 12 te Amsterdam verwacht. Woensdrecht 12 335 m. o.n.o. Gibraltar n. Malmö. Woltersum 12 30 0m. w. Finisterer n. Houston. Wonogiri 12 te San Francisco verw. v. L. Angeles. IJssel 12 v. Lissabon n. Rotterdam. Zaankerk pass. 12 Singapore n. Aden. Zuiderkruis 12 v. Papeete n. Wellington. KLEINE VAART Aamiralengr. 12 5 m. w. Katwijk a. Zee n. Kesko. Alcetas pass. 11 Gibraltar n. Oran. Ank T 11 v. Karlshainn n. Kalmar. Atlas 12 30 m. n.w. Terschelling n. Amsterdam. Bab T. 10 v. Hernosand te Sundsvall. Boreas 11 v. Lissabon n. Tanger. Brouwersgracht 11 v. Amsterdam n. Londen. Draco 12 dw. Hoek v. Holland n. Amsterdam. Ilias 11 te Antwerpen n. Rotterdam. Julia Mary 12 5 m. o. D.vck n. Maassluis. Kaap Falga 10 v. Karskaer n. Rundvik. Kaap St. Vincent 11 v. Kotka n. IJsselmonde. Manto 12 15 m. z.o. Gibraltar n. Oran. Midas 11 v. Genua n. Livorno. Nero 11 v. Oran n. Barcelona. Pavo 1 lv. Rotterdam n. Munksund. Phidias 12 25 m. o. Algiers n. Algiers. Plato 12 10 m. z. Ouessant n. Savona. Quo Vadis 12 15 m. z.w. Utklippan n. Liverpool. Schippersgracht 12 dw. Mariehainn n. Amsterd. SLEEPVAART Clyde 13 v. Boston n. Japan. Cycloop 13 70 m. w.z.w. Oporto n. Brest. Friesland 13 150 m. n.o. Cristobal n. Guayaquil. Noordholland 13 v. Balboa n. Japan. Poolzee 9 v. Swakopmund (Walvisbaai) n. Dakar. Stentor n. St. Nazaire. Tyne 9 in Panamakanaal n. Maracaibo. Zeeland 13 te Djibouti. Zwarte Zee 13 n. Lissabon.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17