Het gezicht van de bejaarde dame Beverwijk krijgt een schoonheidsbehandëling Kredieten voor wegverheteringen, subsidies en leningen goedgekeurd Station, Plein en Hertenkamp in april '60 klaar Gemeenteraadsvergadering te Beverwijk 7 Medische verzorging tijdens het weekeinde Schorseneren maken hoge prijzen HORLOGES HUISKAMERKLOKJES Tunnel door Mont Blanc Beverwijk biedt minister diensten aan voor T.H. nylons Ook J0VANDA ajour-nylons Openstelling winkels in St. Nicolaasweek te Beverwijk KRIJGER Miljoen meer kasgeld leningen Beverwijk krijgt minder van bioscoopkaartjes Beverwijks raad keurt drie miljoen-plan goed VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 IJMUIDEN: Artsen: J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 141, tel. 4058; F. M. van Stekelenburg, Leeuweriklaan 52, tel. 4290. Apotheken: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403; Apotheek Pleyler, Pla- netenweg 52. Verloskundigen: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; me juffrouw A. C. van Saase, tel. 4444. SANTPOORT: Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort-Dorp, tel. 8510. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 02560—8284. Advertentie PLEIN 1945 - TEL. 7541 VELSEN: Wijkverpleging: zuster M. van Gelder, Lange Nieuwstraat 34, tel. 4378, Oud- IJmuiden, ten noorden van Kennemer laan, Marktplein, Lange Nieuwstraat en Plein 1940—'45; zuster C. E. Th. Man, I.Jselstraat 23, tel. 8028, ten zuiden Havenkade, Kennemerlaan, Marktplein, Lange Nieuwstraat en Zeeweg; zuster D. Spiers, Geelvinkstraat 27, Velsen- Noord, tel. K 2510-3936. ten oosten Zee weg, Velserbeek, Velsen-Zuid, Velsen- Noord; zuster G. Lammerts, Curagao- straat 18, Santpoort, tel. K 2560-8756, Driehuis, Santpoort-dorp, Santpoort station. VELSEN-NOORD—P.EVERWIJK: Artsen: van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, tel. 3340. Van zondag morgen tot 's avonds 12 uur: G. K. Fier- stra, Wijkerstraatweg 194, Velsen-Noord, tel. 02510—4987. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. In de donderdagavond gehouden open bare vergadering van de Beverwijkse ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester J. G. S. Bruinsma, werd als raadslid geïnstalleerd de heer J. H. van der Schoor, die aldus de pr.-chr. frac tie op Scheybeeck is komen versterken. De raad ging akkoord met de voorstel len van B. en W. om kredieten tot een ge zamenlijk bedrag van ongeveer ander halve ton te verlenen voor het aanleggen van een gedeelte van de Spoorsingel tus sen het Stationsplein en het viaduct (wel ke aanleg ruim een ton zal gaan kosten) en voor de verbetering van de Zeestraat tussen de Baanstraat en de Koningsstraat. De werkplaats voor minder validen „de Palissade" krijgt een auto voor het per sonen- en goederenvervoer. Een bestel wagen, die voor dit doel zal worden ver bouwd, wordt nog dit winterseizoen in dienst gesteld. De raad gaf eveneens zijn goedkeuring aan de begroting voor het jaar 1960 van het Gasthuis (Oudemannen- en Vrouwen huis) te Wijk aan Zee, alsmede, aan de rekening 1958 'èh dë begroting !960 van het Fonds Armengoederen. Het voorstel inzake vaststelling van een tijdelijke regeling ingeval van samenloop van een weduwen- en wezenpensioen, re gelende de toekenning van een uitkering en pensioen aan gewezen wethouders, zo mede van een pensioen aan hun weduwen en wezen, met een algemeen weduwen- en wezenpensioen, werd zonder meer goed gekeurd. De Hervormde Gemeente Beverwijk- Heemskerk. die subsidie heeft verzocht voor een kerkgebouw annex verenigings lokaliteiten aan de Zonnebloemlaan-Popu- Ongetwijfeld mag men zeggen dat de Beverwijkse groenteveiling een recordaan- voer van schorseneren en winterpeen te verwerken krijgt, de prijzen waren ook donderdag weer uitstekend, zelfs iets ho ger dan vorige week. De totaalaanvoer bedroeg 80.000 kg. Hiervan namen de schorseneren met een totaal van 45.000 kg de grootste plaats in. Ook was er nog een aanvoer van 35.000 kg winterpeen. De handel had een zeer vlot verloop. Voor de A-schorseneren werd tot 81 cent per kilo betaald. De B's gingen tussen de 62 en 69 cent per kilo en voor de C-kwali- teit werd van 31 tot 41 cent per kilo be taald. De 35.000 kg winterpeen ging ook al vlot van de hand al lag hier de pi-ijs iets lager dan vorige week, er werd nu voor de B-sortering van 18 tot 24 cent per kilo betaald en voor de C van 20 tot 23 cent per kilo. Voor de eerste veiling van schorseneren die door Ons Belang te Castricum werd gehouden bestond donderdagmiddag grote belangstelling. Er werden zeer goede prij zen gemaakt. Vooral voor de kwaliteit A had men graag wat geld over, want hier voor werd tot 0,73 per kg afgedrukt. Ook de knolselderie, waarvan deze week de eerste partij voor de export werd geveild, bracht een goede prijs op. De uien blijven maar matig gewild, want de no tering hiervoor kan niet hoger komen dan 25 cent per kg. Voor peen was er weer veel animo, de B-peen noteerde zelfs weer tot ruim 30 per 100 kg. De noteringen van donderdag waren: peen B 2230,30; peen C 18,90 22,70; peen D 20,70; O. 8—21. De aanvoer bedroeg 76 ton. De aanvoer van schorseneren bedroeg 6000 kg, de prijzen waren: A 6873; B 58 63; C 2839: knolselderie 40 per kg; uieri 2225 per kg. lierenlaan, zal zo stelde de raad voor lopig vast voor dit doel ruim 56 mille ontvangen. Verdraagzaamheid Een verheugend blijk van verdraag zaamheid noemde mevrouw Allan-Schild- huis het voornemen van de Algemene openbare leeszaal en bibliotheek en de r.-k. soortgelijke instelling om in Ooster- wijk een gemeenschappelijk filiaal voor een openbare uitleenbibliotheek te stich ten. De gemeente zal voor het jaar 1960 subsidie verlenen tot een bedrag van 2.875 gulden en bovendien zal aan elk der instellingen een lening van achtduizend gulden worden verstrekt, tegen 3'/2 percent rente, af te lossen in tien jaar. Onderwijs Aan de lopende band volgde hierop een achttal voorstellen ingevolgde de kleuter en lager onderwijswetten en Besluit b.l.o. 1949, die alle werden goedgekeurd. Aan de gemeentelijke huishoud- en in dustrieschool zijn benoemd: mevrouw M. A. de Groot-Doesbeirg. (lerares in de ne (tekènén), ihevrouw 'A. M. Zijderveld- van Herwijnen (algemeen vormend on derwijs), mejuffrouw T. Frölich (teke nen) en mevrouw W. N. M. Brouwer-van der Ploeg (stofversieren). Sport B. en W. hebben de raad de begroting 1960 van de dienst voor de lichamelijke opvoeding en de sport aangeboden. Ge deputeerde Staten hebben medegedeeld, dat zij zich niet langer zullen verzetten tegen de vorig jaar in beginsel genomen besluiten van de raad ten aanzien van de lichamelijke opvoeding en de sport. B. en W. zullen de raad nu zo spoedig mogelijk de definitieve besluiten ter vaststelling aanbieden. Reeds zijn sollicitanten opge roepen ter benoeming van een ambtenaar van lichamelijke opvoeding en sport. Op voorstel van B. en W. stelde de raad vast: de gemeenterekening 1956, met de daarbij behorende bedrijfsrekeningen (voorlopig) alsmede de 28se wijziging van de begroting 1958 en de 27ste en 28ste wij ziging der begroting 1959. HEEMSKERK—UITGEEST: Artsen: van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: /N. T. W. Karse- meyer, Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513 215. Bovendien neemt dr. Tuinman de diensten waar voor de patiënten van dr. KI oppert. Apotheken: De Heemskerkse apotheek, Maerelaan 48. tel. 490. Kraam- en wijkverpleging, Witte Kruis Heemskerk en Beverwijk: Kraamverzorging: zuster C. de Ruyter, Laan v. Kanaan 107, Beverwijk, tel. 4409. Wijkverpleging: zuster Verstegeren, Laan v. Kanaan 107, tel. 4409. CASTRICUM: Artsen: van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: H. van Leesten, Bakkummerstraat 48, tel. 2428. Wijkverpleging: van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: zuster Van Beers, Mient 80, tel. 2967. Verloskundige: mevrouw Scholten Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Bur- gem.-Lommenstraat 6, tel. 2500, is dage lijks van 86 uur en nadien en zondags voor spoedgevallen (ook des nachts) ge opend. FILMS VOOR NCVB. Voor de afdeling Velsen-Noord van de Ned. Christen Vrouwenbond zal maandag 17 november in het gemeentelijk wijkcen trum aan de Smidt van Gelderstraat een filmavond worden gegeven. De leden zullen door middel van beelden worden geconfronteerd met de inrichting, het leven en werken van sanatorium „Zonne gloren" te Soest. PRACHT SORTERING en moderne VINDT U BIJ P. DE GROOT - Horloger KENNEMERLAAN 30 - TEL. 4127 Speciale GERO-etalage De eerste kilometer van de Mont Blanc-tunnel aan de Italiaanse ingang is voltooid. Boven: Een doorkijkje in het gereedgekomen vak. Onder: Enorme machines boren zich een weg door de rotswand. Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft donderdagavond meegedeeld dat B. en W. van Beverwijk aan de minister van O. K. en W. schriftelijk alle medewerking hebben aangeboden, indien zulks gewenst zou zijn met betrekking tot de vestiging van een technische hogeschool in of nabij de IJ- mond. Zoals wij reeds meldden meent Be verwijk voldoende ruimte te hebben voor de benodigde onderwijs- en daarbij beho rende andere gebouwen, al is bij de be staande uitbreidingsplannen van deze ge meente daarmee geen rekening gehouden. Links geweven, ragfijn en bijzonder elegant. Extra lang mei r-e-k-bare boord en tal van andere snufjes I 2.95 tot 5.90 iaiiii iim het allernieuwste Verkrijgbaar bij zelf zal bedruipen. Wanneer er dus te zij ner tijd een zogenaamd bezet varken op de boerderij -mocht rondlopen, dan is de kans groot dat het beest op de veemarkt in Purmerend wordt verkocht. De initiatiefnemers ondervinden veel medewerking. Reeds hebben verscheide ne mensen dieren geschonken. Zo zijn er thans al vier herten en een ezeltje, dat reeds heeft gejongd, aangeboden. Het ba- stuur wil binnenkort een actie voeren onder de bevolking teneinde geld in te za melen en donateurs te werven. Speciaal zal de actie zich richten tot de schooljeugd zulks in vei'band met de kinderboerderij in de hertenkamp. Week feest Er wordt hard gewerkt terzijde van de Velserweg. Hét is er door het gegraaf en gesjouw wat nauw geworden voor het ver keer. Het station, het stationsplein en de hertenkamp moeten op 29 april volgend jaar gereed zijn. Op die datum zal name lijk het nieuwe station in gebruik kunnen worden genomen. En het is bijna natuur lijk, dat Beverwijk feest gaat vieren ter gelegenheid van de opening van het station en de gereedkoming van plein en herten kamp. Het comité „Beverwijk 650 jaar stad" werkt al aan de voorbereiding van dit feest. Dat een week lang duurt. De winkels in Beverwijk zullen dit jaar van "7 november tot en met 4 december tot 22.00 uur geopend mogen zijn; op 28 november en van 30 november tot en met 4 december zullen op vrijwillige basis de winkels van 18.00 tot 19.30 uur geslo ten zijn: op 28 november zal het sluitings tijdstip 21.00 uur zijn, aldus heeft gister avond de Beverwijkse gemeenteraad be sloten. De Beverwijkse Middenstands Centrale had medegedeeld, dat terzake overleg was gepleegd met de personeelsorganisaties en dat overeenstemming was bereikt. Compensatie voor gemaakte overuren zal aan het personeel worden gegeven in een uitkerin" van hondei'd percent boven het normale uurloon of in de vorm van extra vrije tijd. B. en W. hadden er .op gewezen, dat in gevolge de huidige bepalingen van de win kelsluitingswet dit jaar alle winkels op 28 november en van 30 november tot en met 4 december tot 21.00 uur geopend mogen zijn, maar dat de raad uitdrukkelijk was toegestaan hét sluitingsuur voor genoem de dagen op 22.00 uur te stellen. Het K.V.P.-lid G. P. M. Langendijk en de communist W. Swart stelden voor, dat de raad zijn toestemming slechts zou ge ven na een schriftelijke garantie door de winkeliers dat zij zich zouden houden aan de eerdergenoemde compensatie. Zowel wethouder E. Gerritse als burge meester J. G. S. Bruinsma verklaarde, dat de raad hiertoe niet bevoegd was. Er was geen reden om aan te nemen, dat de winkeliers zich niet zouden houden aan hun belofte. Burgemeester en wethouder bleven hierbij, ook nadat de heer Swart er op had gewezen, dat de directies van sommige zaken in Beverwijk elders waren gevestigd en de beloften van hun zetba zen achteraf van geen nul en waarde zou den kunnen verklaren. Mevrouw Allan-Schilthuis (V.V.D.) en mevrouw Schmohl (P. v.d. A.) waren van oordeel dat hier een zeer behoorlijke com pensatie werd aangeboden door de winke liers, een compensatie waar menig over uren makende huisvrouw van zou water tanden; hier was een oplossing gevonden die publiek, personeel en winkeliers tevre den stelt. Het voorstel van de heren Langendijk en Swart vond geen steun bij de overige raadsleden, die er evenmin voor voelden in deze aangelegenheid maar precies te doen wat Haarlem besloten had of af te wachten wat Velsen zou besluiten. „DIE CZARDASFÜRSTIN" VOOR MILITAIREN De Dienst Welzijnszorg van het leger heeft donderdagavond een uitvoering van de operette „Die Czardasfiirstin" van Emmerich Kalmann door de Haagse Ope rettezangers onder leiding van Cor Wij- gers georganiseerd in de kantine van kamp Rooswijk in Beverwijk. De kantine was tot de laatste plaats bezet en niemand had er spijt van deze avond te hebben bezocht, geen burger, geen militair. DR. BRONGERSMA VOOR „DE KEERKRING" Voor de „De Keerkring" te Beverwijk zal op 19 november am acht uur 's avonds in de aula van de meisjes-ulo aan het Kuenenplein dr. E. Brongersma spreken over: Griekenland en het eiland Korfu Hij zal zijn lezing illustreren met licht beelden Mr. G. B. J. Hiltermann zal op 9 maart van het volgende jaar de gast zijn van „De Keerkring". MARKTPLEIN Zojuist ontvingen wij de nieuwe FALLER CATALOGUS a ƒ0.75 De gemeenteraad van Beverwijk heeft in zijn gisteravond gehouden openbare ver gadering besloten, met betrekking tot de voorziening in de kasbehoeften voor 1959. het bedrag, dat aan kasgeldleningen kan worden opgenomen, te bepalen op twintig miljoen gulden, inplaats van 19 miljoen gulden, welk bedrag vorig jaar december door de raad was vastgesteld. Het tarief voor de vermakelijkhedenbe- iasting met betrekking tot bioscoopvoor stellingen te Beverwijk zal voor het tijd vak 1 januari 1960 tot en met 31 decem ber 1961 van 30 percent tot 25 percent wor den verlaagd. Hiertoe heeft donderdag avond de gemeenteraad van Beverwijk be sloten. Dit geldt voor films die niet „cultu reel goedgekeurd" zijn. De plaatselijke bioscoopexploitanten •ladden onlangs hun tarieven iets verhoogd •onder dat daar een vermindering van het bioscoopbezoek oo was gevolgd. Uit deze maatregel hadden B. en W. de conclusie ge trokken dat de exploitanten er niet op uit waren hun moeilijkheden enkel ten koste van de belastingopbrengst te willen zien opgelost, zodat het college bereid was de raad een voorstel te doen tot belasting verlaging. De gemeenteraad van Beverwijk heeft gisteravond zijn goedkeuring gegeven aan het voorstel van B. eri W„ waarbij een kre diet werd gevraagd van 2.903.000 ten be hoeve van werken in het kader van de ont wikkeling van het industriegebied, dat men onde» meer toegankelijk wil maken voor kleine zeeschepen en kustvaarders. Alle raadsleden verklaarden zich, na niet al te uitvoerige debatten, voor de plannen zoals wij die in de krant van 7 november jongstleden hebben weergegeven en waar van de uitdieping van het zijkanaal (van het NoordzeekanaaI)-A en „de Pijp" wel het belangrijkste is. Uit de iaad werd de vraag gesteld, of het wel zo zeker was dat bij de industrie voldoende belangstelling bestond voor be doeld industriegebied, waarbij de heer F. R. W. Kaebisch (P.v.d.A.) wees op de tra ge personeelsvoorziening in deze streek. Wethouder E. Gerritse deelde mede, dat in de laatste dagen reeds een drietal aan vragen van industrieën was binnengeko men, terwijl van de zijde van reeds in de streek gevestigde industrieën adhesiebe tuigingen waren ontvangen en een enkele reeds steun had toegezegd. Hij wees ex- voorts op, dat wat Beverwijk te bieden had veel gunstiger gelegen en goedkoper zal zijn dan hetgeen Amsterdam en Haar lem kunnen bieden. Wat er op het ogenblik is te zien, is inderdaad weinig aantx-ekke- lijk voor de sollicitanten, maar wanneer een en ander eenmaal vorm begint te krij gen, zal het aan liefhebbers niet ontbre ken, zo vertrouwde de wethouder. Het vestigen van nieuwe industrieën brengt de eis van woonruimte voor de werkers met zich mee. Burgemeester Bruinsma verklaax-de. de situatie op het ogenblik in beschouwing nemend, dat van 500 px-emiewoningen slechts dertig per percent aan de basisindustrie behoefde te worden afgestaan, waarop wethouder W. T Vessies aanhaakte mei de mededeling dat alweer pogingen zijn aangewend om nog meer woningen te kunnen bouwen. Het gezicht van de bejaarde dame Beverwijk krijgt een schoonheid,sbehande- ling. Daarop komen in feite de grote veranderingen die zich voltrekken om en nabij het oude en haveloze (Wild-West) stationnetje wel neer. Want Beverwijks aangezicht begon diepe rimpels te vertonen en dat vond eigenlijk niemand prettig. De treinreiziger zeker niet. Want zodra hij uitstapte kreeg hij een psychische dreun bij het aanschouwen van de verveloze en kaalgetrapte houten wanden en deuren van dit stationsgebouw. Het is geen gezicht, zeiden de mensen al lang. En daarom, weg met die keet en weg met de krotten in de buurt van het station. De schoonheidsspecialisten moesten eraan te pas komen. Zij kwamen met voor hun doen tamelijk ongewone middelen: draglines, bull dozers, walsen, vrachtauto's, bezems en schoppen. De behandeling duurt lang, dat wel, maar volgens de plannen wordt het gezicht van de dame heel lief, met een ruime blik. dx-oefd voelen dan tx-ooste men zich met de gedachte aan het feit, dat de vijver toch is gevuld met het water van dit beekje. Fietsen in 't park Men is namelijk thans bezig onder de Velserweg een grote pijp aan te bx-engen, waardoor het water van de vijver in pax-k Scheybeeck (waar het beekje in uit mondt) naar de vijver in het stationsplein zal stromen. In vei'band met deze werk zaamheden gaan alle fietsers en brom mers nu door het park, razen tijdelijk langs het domein van de gemeenteboden en de voor de plechtigheid ten raadhuize uit auto's stappende bruidsparen. Wij sig naleren dit alleen, omdat het in de ge schiedenis nog niet is vooi'gekomen dat men mag fietsen in Beverwijk's enige stadspark. Een belangrijk onderdeel van het plan vormt de hertenkairip. Ideeënrijke Be- verwijkers kw.a-men er destijds mee op ta fel-Het zou pi-achti£ passen, in de nieu we eri rüime omgèvfri£Vair hétstation. En dat de hertenkamp er komt, is te meer een reden om verheugd te zijn. daar de oppex-vlakte van het stadspax-k ermee wordt vergroot. Wat Beverwijk heeft is slechts het kleine park Scheybeeck. Oud-Saksische boerderij De hei'tenkamp krijgt een vijver, dit maal een langgerekte, vex-der een groot aantal dieren en een kinderboerderij. De ze boerderij wox-dt er een van het oud-Sak sische type. Zij is ontworpen door de Be verwijkse architect J. Bleeker. In de boer derij, uit steen en hout opgetrokken, be vinden zich een ziekenstal, verblijven voor kippen, bokken, ezels, kalveren, een zeug (en eventueel haar kroost) en een voeder- hok. Vermoedelijk zal de boerderij bij wijze van examenstuk worden gebouwd door leerlingen van de roomskatholieke lagere technische school in Beverwijk. Een verrassend aardig idee. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de stich ting Hertenkamp, dat de boei'derij zich- Openbare werkën van Beverwijk kwam met het plan op tafel. Het had direkt ieders goedkeuring. Het past stedebouwkundig aan bij het in aanbouw zijnde station. Het gemeentebestuur heeft bij de indiening van het. plan stationsplein eigenlijk de gelegen heid gegrepen die zich toen voordeed, na melijk dat er een nieuw station moest ko men. De Nederlandse Spooi-wegen konden im mers moeilijk dit oude houten stationsge bouw tolereren bij de nieuwe perrons, die zij hadden moeten aanleggen door de ge wijzigde loop van de spoorbaan door de tunnel. Toen dus de N.S. besloten een nieuw station te bouwen, ontstond voor Bever wijk de gelegenheid het stationsplein te vergroten en te verfraaien. Het plan dan voorziet in de aanleg van een grote 'parkeerplaats, één bestemd voor de autobussen, waarmee werknemers van Hoogovens van de trein worden gehaald en ,één voor andere voertuigen. Ter vei'- fraaïirig komt er éen vijver'met eén eiland je. Juist deze week 'is tlëze vijver gereed gekomen en er staat al een boom op het eiland. Brede wegen zullen voorts met een sierlijke zwaai het verkeer aan- en afvoe ren. Van de oude „Halve Maen", zoals het gebied waar het nieuwe stationsplein in wording is, door zijn vorm heet, zal men daarom strakjes niet veel meer tei'ugvin- den. Of het moet de bank van Ridder Jan de Wind zijn, waarop menig paartje heeft gevx-ijd. Maar het kalm stromende wa ter van de oude Scheyb^ek zal men moe ten missen. Mocht men zich daarom be- Advertentie MARKLIN UW DEALER

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7