Opdrachtfilms en creatieve vrijheid STRIJD TEGEN HET SPOOK VAN DE HONGER Exclusieve Havenberichten Duizenden inheemsen verhuizen naar opvangcentra in Roeanda „Vijf miljard eierenelegante vorm van voorlichting door Albert Brosens Indische professor Sen bestrijdt prof. Toynbee, die geboortebeperking noodzakelijk acht Bij verloofde ingebroken om portret te stelen Rekken Jumpers Vesten Alkmaar wil grens met Bergen wijzigen DAVO-haarden Blijvende geschenken Brillen Koorhrillen Haarlemse politierechter Terrein voor derde t.h. Fa. DE VILDER LOENDERSLOOT Pessimist? Optimist? Prijzen Boorapparaten HELDERSE TAAI CORv. d. IV5EEÏS I DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 MISSCHIEN HEB IK in mijn relaas over de tot standkoming van een opdrachtfilm overdreven, maar er zijn talrijke gevallen aan te wijzen, waarin de filmer zich „dood moest vechten" om althans het principe van de creatieve vrijheid te redden. Maar al te vaak vereenzelvigt de opdrachtgever het maken van een film met fotografie. Dat de beweging, de beweging der beel den, hun verhouding tot elkaar en hun duur, de beweging ook binnen het beeld, de camerainstellingen en de positie van wie en wat men verfilmt, de emotie, span ning, ontroering en contrastering in de hu mor, te weeg brengen, begrijpt men niet. Filmen, denkt men, is een kwestie van be lichting. Het is een weergeven van feiten. Je ziet wat gebeuren: mensen lopen, ma chines draaien. Maar dat die lopende men sen en die draaiende machines op zichzelf nog geen beweging veroorzaken, die ons van binnen beroert, tenzij er een bedoe ling aan wordt gegeven, beseft men niet. Die bedoeling moet de filmer geven. Het is zijn taak. Het is zijn gave. Het is zijn verantwoordelijkheid. IK HEB WEL een lange inleiding nodig gehad om tot de bespreking te geraken van een opdrachtfilm, welke ik dezer dagen zag, te weten „Vijf miljard eieren" van de Haarlemse cineast Albert Brosens. De opdracht kwam van het Produktschap van pluimvee en eieren. De lezer zal wel begrijpen, dat de pero ratie, die aan deze bespreking voorafgaat niet is bedoeld om het Produktschap aan te vallen, dat zich terecht met Brosens film zeer in zijn schik voelt. Dat de fil mer gehouden was vele gegevens te ver werken, omdat de weg van producent naar Scène uit „Vijf miljard eieren" consument een lange en interessante is, wordt uit de film wel duidelijk. Des te ver dienstelijker is het om ze in een zodanige vormgeving op te vangen, dat men zich nauwelijks bewust is, dat zij ons worden verstrekt Brosens heeft een heel elegante vorm gevonden om zijn vijf miljard eieren aan ons te serveren. Hij behandelt het ei hoofs, hij beziet het als een heer, hij wordt er een klein beetje verliefd op en hij omringt het met een alleraangenaam ste entourage. Waar hij zakelijk moet zijn, zorgt hij voor veel afwisseling in het beeld. Waar hij huiselijk dient te wezen, spitst hij zich op de verschijningsvorm van alle dag en geeft het de verwondering mee van het nieuwtje. Hij laat zijn oog gretig gaan over het pluimvee, hij speculeert op de belangstelling, die we altijd weer hebben voor broedmachines met kuikens, hij zet een kip in het laboratorium, waar het ei wordt onderzocht. Zijn mooiste opnamen, die van een doorlichter van eieren, zou hij. den kik, graag hebben gebruikt om 'n film te beginnen in de vrije sector, als hij ten minste nog eieren kan zienMaar een propaganda voor groter eierenverbruik en doeltreffende voorlichting over de vader landse pluimveeteelt, levert zijn film ze ker op. In een half uur wordt er een stort vloed van wetenswaardigheden over onze hoofden uitgestort. We kijken met onver flauwde, belangstelling toe. De nuttige tekst en de stem van Wim Povel doen de rest. De huisvrouwen, voor wie de film be stemd is, zullen er daarenboven nog dik wijls het ei van Columbus in terugvinden! P. W. Franse l In onze gezapige streken denken wij daar niet zo aan, maar een zeer groot deel van onze medemensen, vooral in Afrika, Azië en Zuid-Amerika, wordt voortdurend bedreigd door het hongerspook. Daar wordt in de laatste jaren zeer zeker heel wat tegen gedaan. We hebben allemaal wel gehoord over de hulp aan onderontwikkelde gebieden. Maar er zijn factoren, waardoor de vooruitgang wordt tegengehouden, of naar het oordeel van de pessimisten, de toestand steeds slechter wordt. Door de bestrijding van allerlei, vooral tropische, ziekten, de vrijwel volledige overwinning op de malariamug en andere dingen, die we niet genoeg kunnen toejuichen, is het sterftecijfer in de gehele wereld sterk gedaald, in de gehele wereld, maar vooral in de onderontwikkelde gebieden, waar de gemiddelde levensduur niet zelden in weinige jaren van ongeveer dertig tot zestig jaar en meer is gestegen. Bijzonder gunstig zijn vooral de cijfers inzake de zuigelingensterfte. Dat is alles heel bemoedigend, maar de vraag rijst: zal er op de lange duur voor de steeds toenemende bevolking van onze planeet vol doende voedsel zijn? Let wel, dit is een andere kwestie dan die der thans onderontwikkelde gebieden. Als nu nog bijna twee derden der mensheid op de rand van de honger leeft, dan zijn daaraan andere oorzaken schuldig, slechte verdeling van de bestaande voorraden, dure transportkosten, enzovoort. Als de verdeling beter zou zijn geregeld, zou er op het ogenblik geen direct gebrek behoeven te bestaan. Maar in de toekomst? TOT DE FILMS, die merendeels aan onze aandacht ontsnappen, terwijl zij toch de mogelijkheid tot bestaan let wel: niet de reden tot bestaan vormen van meni ge Nederlandse cineast behoort de zoge naamde opdrachtfilms. Grote industrieën, produktschappen, ondernemingen van ve lerlei aard, hebben er een goede gewoonte van gemaakt de film te betrekken bij hun propagandavoering, welke zij ook en soms liever met het woord voorlichting aanduiden. Zo heeft Geesink al heel wat filmpjes gemaakt voor Philips, werkten Van Gasteren, Haanstra, Van Haren No- man, Van der Linden voor de Shell en andere bedrijven en zag Polygoon-Pro- filti zich menige verfilming toegewezen, welke op het initiatief van diverse instel lingen steunt. Ik noem een aantal namen. Ik kan ze met talrijke vermeerderen. Voor een zeer belangrijk deel zijn de cineasten op deze opdrachten aangewezen om hun bedrijf op gang te houden. Hun boterham is ermee gemoeid. Zij hebben zeer beslist niet te klagen over de geïnteresseerdheid van het Nederlandse bedrijfsleven in de filmproduktie. Waarover zij zich wel eens beklagen is de beperking, welke aan hun creativiteit wordt gesteld. Hoe graag zij ook een film in de vrije sector zouden ma ken, zonder een subsidie van O.K. en W. kunnen zij dat niet. Filmen is een bijzon der geldverslindende bezigheid. Om ech ter een subsidie los te krijgen, moeten zij eerst bewijzen wat zij in hun mars hebben. Dat betekent: zij hebben de opdrachtfilms niet alleen nodig om de tafel gedekt te hou den, zij moeten er ook een artistiek visite kaartje van maken. De cineast, die hele maal uit eigen middelen een film finan ciert is een witte raaf. De werkelijkheid leert, dat de opdrachtfilm broodnodig is voor wie in Nederland aan het filmen slaat. Van de opdrachtfilm hangt derhalve in het algemeen de artistieke carrière, het maken van vrije films, af. NU ZOU DAT allemaal niet erg zijn als de filmer zijn broodheer de opdrachtge ver niet naar de mond hoeft te zien in die zin, dat hij binnen de grenzen van een opdracht vrijelijk zijn gang kan gaan. Het is zijn droom een film te maken, waarvan hij in wezen zelf de opdrachtgever is. Hij koestert die droom en heeft haar lief. Hij kan echter van een droom niet leven en O.K. en W. is ver. Dus poogt hij zijn op dracht zo uit te werken, dat zij beant woordt aan de innerlijke wetten van zijn artistiek inzicht en stroomt op het ritme van zijn bewogenheid. Hij immers is de vormgever van het werkstuk, waarvoor men zijn creatieve vermogens te hulp heeft geroepen. Maar op dat moment treedt de opdrachtgever in het stuk. Dat is soms een daartoe aangewezen functio naris, soms een hele commissie van he ren, die van hun directeur de opdracht hebben gekregen er scherp op toe te zien, dat de filmer maar niet alles gaat doen „wat hij in zijn hoofd haalt". Deze com missie of functionaris van toezicht begint met op te sommen wat er allemaal in de film moet komen. Dat is zoveel, dat het er onmogelijk in kan. Nu gaan de filmer en de toezichthouders touwtrekken. Wanneer het zover is, dat het de filmer is gelukt om de heren ervan te overtuigen dat zij be slist te veel willen, stellen de heren zich op scherp ten aanzien van wat er dan wel te zien zal zijn. Eenmaal daarmee vertrouwd, menen zij de filmer ook wel te kunnen zeggen hoé zij het willen hebben Zij gaan zijn creativiteit te lijf. Zij probe ren hem in te snoeren in hun uiteenlopen de gezichtspunten, die zij allemaal even belangrijk vinden. Tenslotte hebben zij dan nog allerlei aanmerkingen op de beeldovergangen, op de muziek, op de spreker. Het liefst zouden zij de spreker van voor naar achter aan het woord willen laten. Ze laten zich hinderlijk gelden bij de opnamen om, als hun aanwezigheid is ver eist omdat er beslissingen moeten worden genomen, die financiële consequenties hebben zoals verlenging der opnamen, te schitteren door afwezigheid. Wanneer de werkcopie wordt gedraaid alleen de beelden zonder geluid zien zij allemaal dingen, die ze zich anders hadden voorge steld. Ze twisten met de filmer over de duur van de opnamen. Ze vragen zich af of het produkt nog niet eens met nadruk moet worden aangeprezen, ze geven met angst en beven hun fiat aan de film. Blijkt ze bij vertoning een succes, dan zijn zij de eersten om luide van hun aandeel daarin te spreken. Valt de film, dan is dat niet door hun schuld Weinig zijn de gevallen, waarin de toe zichthouder de filmer redelijke richtlijnen verstrekt en hem, zeker als hij filmt, zijn gang laat gaan, omdat hij het creatieve proces niet wil storen. Advertentie Voor de Haarlemse politierechter mr. H J. Ferwerda moest zich maandag een 33-jarigeboekhouder uit Amsterdam ver antwoorden wegens diefstal meermalen gepleegd. De boekhouder was verloofd met een Zaans meisje. De verloving raakte uit er, dat verdroot de Amsterdammer. Hij kon er zich niet bij neerleggen en vroeg het meisje herhaaldelijk om het weer „aan" te maken. Op een avond was hij in de bios coop naast haar gaan zitten. Zonder dat het meisje het merkte haalde hij haar huisselu- tel uit haar tasje. Daarmee begaf hij ziet naar haar woning, kwam binnen en nam uit een van de kamers een portret weg. De verdachte vertelde de politierechter dat alles tussen hem en het meisje weei goed was. Hij liet de politierechter een brief van zijn verloofde lezen waarin zij verzocht verdachte vrij te spreken, omdai zij het allemaal niet zo bedoeld had De officier van Justitie, mr. J. van den Oever vond wat verdachte had gedaan erg wonderlijk. Hij had echter wel begrip voor de situatie en vordere een boete van tien gulden. De politierechter kon zich daar mee verenigen en veroordeelde de Amster dammer. Dreigement Advertentie Kennemcrlaan 36 - Telefoon 4453 Het gemeentebestuur van Alkmaar doet pogingen de derde technische hogeschool daar gevestigd te krijgen. Burgemeester mr. H. Wytema, die thans waarnemend burgemeester van Bergen is, heeft de ge meenteraad van Bergen verzocht te zijner tijd medewerking te willen verlenen aan een voorstel tot grenswijziging tussen Alk maar en Bergen. Het betreft een terrein van 40 ha gelegen tussen de Bergerweg en de Helderse Weg. Dit werd reeds door de gemeente Alkmaar aangekocht, maar het ligt in de gemeente Bergen. Op dit terrein zou dan eventueel de nieuw te stichten technische hogeschool kunnen worden ge vestigd. Advertentie WASMACHINFS - CENTRIFUGES VERKOOP - INRUIL De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Koopt bij de vakman! OOK BEVERWIJK HEEFT SPEKCLUB Het zal voor heel veel mensen vreemd klinken als er gesproken wordt over een „spekclub". Toch bestaat deze en nu ook in Beverwijk. Op vrijdag 20 november komen de leden büeen in de koffiekamer van het veilinggebouw „Het Centrum". De leden sparen elke week een bepaald bedrag en hiervoor wordt voor de komende feest dagen gezamenlijk vlees ingekocht. Ook voor niet-leden is deze vergadering open. EERSTE BLAUWE DRUIFJES Aan de Beverwijkse bloemenveiling „Het Centrum" werden maandag door de kwe ker B. J. Broeze te Beverwijk de eerste blauwe druifjes aangevoerd. Ér werd 0.66 per bosje betaald. Vorig jaar kwam de zelfde kweker op 18 november met deze eerste bolbloemen, waarvoor toen 0,37 per bosje werd betaald. Advertentie f ALLE MODELLEN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 LEZING VOOR EVANGELIE EN INDUSTRIE In het Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk heeft de heer Derks voor een groot aantal belangstellenden- over „Wie is uw naaste?" in de serie lezingen voor Evangelie en Industrie, gesproken. De heer Derks meende dat het leven niet zo eenvoudig en gemakkelijk is als sommigen wel denken. De mensen die op een groot bedrijf werken, ondervinden bi.ina dage lijks dat het vrijwel niet mogelijk zonder de hulp van anderen zijn werk te doen Zoals het personeel is aangewezen op de hulp van de chef, maar het is ook anders om. „Het is voor een ondergeschikte heel gemakkelijk om het werk van zijn chef minder belangrijk te doen worden. Deze chef leeft bij de gratie van de onderge schikten, maar het is ook andersom", aldus de spreker. De heer Derks maakte een vergelijking met het Bijbelse verhaal, waai de bekende eenzame wandelaar een tocht maakte door de woestijn en waar hij, uit geput terneder liggende, door velen werd voorbijgelopen. Evenals deze eenzame wandelaar aangewezen was op de hulp van de voorbijgangers, zijn het ook de mensen in de maatschappij, die elkander moeten bijstaan en helpen op de zo vaak moei lijke levensweg. (Van onze correspondent in Rome) Dit zijn tie vraagstukken, waarmee het tiende wereldcongres van de Wereld Voedsel en Landbouworganisatie (F.A.O.) te Rome zich deze weken bezighoudt. Aan die besprekingen nemen 76 landen deel en op dit ogenblik bevinden zich 22 ministers van Landbouw te Rome. De be sprekingen gaan niet alleen over „de strijd tegen de honger", maar dit is toch wel het onderwerp, dat voor het grote publiek op de eerste plaats komt. Er zijn twee sterk uiteenlopende meningen. We zullen ze beide in het kort weergeven, en daarbij hun voornaamste exponenten, professor Arnold Toynbee en de Indische landbouwdeskundige professor Sen, de directeur-generaal van de F.A.O., aan het woord laten. Toynbee heeft gesproken voor een in ternationaal publiek van enkele duizenden personen en uiteengezet hoe gedurende duizenden jaren de mensheid werd be dreigd door drie grote plagen: hongers nood, oorlog en pestilentiën. Het is de we tenschap min of meer gelukt de pest uit te bannen: de gemiddelde levensduur gaat vooral in onderontwikkelde gebieden sprongsgewijze omhoog en de toestand zou nog gunstiger kunnen zijn, indien be paalde gewoonten en vooroordelen over wonnen zouden kunnen worden en de mensen zich op de juiste manier zouden voeden. De verandering van een dieet is echter een persoonlijke zaak en daarop kan de overheid geen invloed uitoefenen, ten hoogste kan zij propaganda maken voor de herziening van schadelijke gewoonten. De oorlog is een zo uiterst ernstige zaak geworden met de kernwapens dat de mensheid, of zij wil of niet, wel genood zaakt zal zijn ook de oorlog uit te bannen: de rede overwint hier het instinct en in plaats van geschillen met de wapens te beslechten, zullen we steeds meer om een groene tafel gaan zitten. Maar met de derde grote plaag, de honger, staan de zaken er minder gunstig voor. We zien een nieuw vraagstuk rijzen, dat van een steeds toenemende bevolking. En hier zei Toynbee: Onze pogingen im het sterftecijfer te doen dalen moeten parallel gaan met bewuste inspanning om de geboortecijfers binnen zekere per ken te houden, want de opbrengst van onze planeet zal, ook al spannen wij ons tot het uiterste in om op wetenschap pelijke weg de proóuktie op te voeren en al gaan wij alle woeste gronden, ia zelfs, zoals de Japanners dat reeds doen, de bodem van de zee bebouwen nooit toe reikend zijn om een bevolking te voeden die tot in het oneindige en in steeds snel ler tempo toeneemt. Vroeger of later be reiken wij een grens en dan zal hongers nood het euvel aanrichten, dat tot nu toe honger, oorlog en pestilentiën te zamen deden". Toynbee wees erop, dat de over heid hier vrij machteloos staat, omdat gezinsvorming en voortplanting dingen zijn die nog veel directer elk individu per soonlijk aangaan dan wijzigingen in het overgeleverde dieet. Maar hij meent toch dat men niet de dingen maar op hun beloop kan laten en er zich van af maken door te zeggen dat hier voor de overheid geen taak is weggelegd. Hij be seft heel goed dat er allerlei bezwaren zijn, vooral van godsdienstige aard, maar een groot deel yan He °P Hit terrein be staande overtuigingen zijn, naar sprekers mening, uitvloeisel van- de eenmaal be staande noodzakelijkheid om een hoog ge boortecijfer te handhaven, daar oorlog, pestilentiën en honger de mensheid de cimeerden. „Wat is, zo vroeg hij, het uiteindelijke doel van de mens? Moeten wij de aarde bevolken met. het absolute maximum aan menselijke wezens, die dan in voortdu rende strijd en inspanning tegen het hon gerspook moeten strijden'' Of moeten wij ernaar streven dat de mensen op aarde kunnen leven volgens de hoogste geeste lijke standaard die de beperkingen van onze menselijke natuur gedogen?" De wijze, waarop hij de vraag stelt, houdt reeds in, dat het voor hem geen vraag is. Directeur-generaal Sen zei het met de mening van Toynbee niet eens te zijn. „Wij moeten, zo zei hij, alles in het werk stellen om de landbouw te verbeteren, zo dat de aarde steeds meer vrucht zal dra gen. En ook al bestaan er theoretisch gren zen voor die produktiviteit, dan nog moe ten wij hopen, dat de dag nooit zal ko men, waarop wij niet meer in staat zijn de honger van de mensheid te stillen. Die dag is in ieder geval nog ver en nieuwe uitvindingen, verhoogde technische ken nis, zullen ons in staat stellen die dag steeds verder terug te dringen Sedert Malthus zijn er altijd optimisten en pes simisten geweest. Ik, zo besloot professor Sen, wil een optimist zijn en hopen dat de strijd tegen de honger, die we hier thans beginnen, zal eindigen met de over winning van onze organisatie, de over winning van de wetenschap". Zolang de F.A.O. bestaat, is nog niet een zo belangrijk debat gevoerd. Uit alle delen van de wereld komt reeds financiële hulp voor „de strijd tegen de honger" en het bedrag van honderdduizend dollar ge zonden door de rooms-katholieke bisschop pen van West-Duitsland is wel de belang rijkste, maar allerminst de enige bijdrage van niet gouvernementele zijde. In 1968 wordt te Rome het „Wereldvoed- sel Congres" gehouden, twintig jaar na de samenkomst van Hot Springs (V.S.), waarbij de F.A.O. werd opgericht. Dan zal men de eerste vruchten van dit debat kunnen zien. Van groot belang is verder een rapport over de maatregelen om de prijzen in de landbouw meer stabiel te maken. Die maatregelen, als ze ooit komen, kunnen niet anders dan van zeer algemene aard zijn, omdat de belangen der verschillen de landen elkaar sterk ontlopen. Het gaat hier om regeringsbijstand aan de boeren, invoerrechten, enzovoort. Minister Marij- nen, die ons een en ander uiteenzette, zei hierover: Landen als Nieuw-Zeeland en Australië hebben belang bij een vaste prijs voor hun belangrijkste produkt: wol; Nederland en België daarentegen zijn veel meer geïnteresseerd in stabiele prijzen voor het eindprodukt textiel en zo zien we op allerlei gebied een contrast tussen landen die grondstoffen en landen die eindprodukten uitvoeren. De belang stelling voor de werkzaamheid van de F.A.O. neemt steeds toe. Er komen dit jaar weer twaalf nieuwe landen bij, voor het merendeel landen die nog niet hun volle onafhankelijkheid hebben verwor ven en dus geen eigen buitenlandse ver tegenwoordiging hebben. Soedan, Somali- land, Tsjaad en andere Afrikaanse gebie den behoren tot deze nieuwe figuren. (Reuter) Directeur-generaal Sen heeft ook gepleit voor een grote krachtsinspan ning om hervormingen tot stand te bren gen in de verdeling en de eigendom van land over de gehele wereld. Hij acht een herindeling van het land een essentiële stap bij het streven naar agrarische ont wikkeling. Op het ogenblik wordt deze ontwikkeling in vele landen belemmerd door een oneconomische omvang van be zittingen, door versnippering daarvan, door een ondoelmatig beheer van verpacht land, door buitensporige pachten, onrede lijk verdeelde belastingen, zware schulden en door onzekerheid van de pachter over zijn toekomst, zo verklaarde hij. Sen zei dat de FAO overweegt regionale instituten op te richten die de problemen van het grondbezit zullen bestuderen in samenwerking met universiteiten en andere instituten. De FAO zal zich daarbij volgens Sen niet moeten bemoeien met politieke beslissingen en met meningsver schillen over nationale programma's tot landhervorming. VROUWENDAG PARTIJ VAN DE ARBEID. De jaarlijkse Vrouwendag van de Partij van de Arbeid wordt dit jaar gehouden onder de leuze „In solidariteit naar 'n vrije wereld". Deze vrouwendagviering is op 25 november in het gemeentelijk wijkcen trum aan de Van Diepenstraat. Er is een afwisselend programma samengesteld uit zang, toneelstukje, gitaarspel en spreek beurten van de tafelpresidenten mevrouw G. L. Klimp en de heren W. B. Kleywegt en J. Harmsen. METAAL-BEAMBTEN KOMEN BIJEEN. Het beambten-vakgroepsbestuur van de afdeling Heemskerk van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaal nijverheid en de Elektrotechnische Indus trie (A.N.M.B.) zal deze winter enige bij eenkomsten beleggen. Deze worden gehou den ter bespreking van diverse beambten- aangelegenheden. De eerste vergadering vindt plaats op donderdag 19 november in zaal Nijman. De heer R. Baarda, hoofdbe stuurder van de beambtenvakgroep zal hier een inleiding houden over het onder werp „Tekst en uitleg op de toepassing* van de beambten-C.A.O.". MARKTNOTERINGEN De noteringen aan de Beverwijksè groente veilingen waren maandag, andijvie 7—16, bloem kool 1855, bospeen 1847. waspeen 12—30, spi nazie, 36—88, tomaten 20 67, spruiten 56 110 knollen 1843, prei 14—40, groene kool 13—20. UMUIDEN GOUDA ZWIJNDRECHT KENNEMERLAAN 92 TEL. 5072 Maandag kwamen in IJmuidcn aan: Bolt van Christiansand; Gefle, Cuxhafen, bijlegger IJmui- den;Dotetrel, Liverpool; Rigel, Mantyluoto; Ba rok, Skiën: Jacob Teekman, Burea; Ciudad de Cuenca, Pernis; Reine Astrid, Gothenburg; Reest, Mormugoa: Grebbestromm, Manchester; Hein- nch Schulte, Bremen; Heinrich. Hamburg; Wal- ma, Kotka, cellulose lossen Papierfabriek Velsen; Gazelle, Rotterdam, laden te Wormerveer. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Celebes van Antwerpen; Ommenkerk, Rotterdam; Annette, Calais; Heriot, Grangemouth. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Gefle naar Parijs, geproviandeerd IJmuiden; Lauwersborg. Faroesund, kunstmest geladen IJmuiden; Yngen, Ostrand, bijgeladen IJmuiden; Lotus, Favesham, kunstmest geladen IJmuiden; Dollard, Clouches- ter; Geert Bodewes. Goole, bijlegger IJmuiden; Primus, Alesund: Baumwall, Hamburg; Elizabeth Roorda, Kopenhagen; Herroe, Rotterdam; Heme lingen, Bremen, ledig van IJmuiden; Minerva 2. Bremen: Rosedene, Perth, kunstmest geladen IJmuiden. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Delfmus naar Flekkefjord: Netherlands Coast, Rotterdam: Fhiletas, Hamburg: Nieuwe Haven, Duinkerken. Jonny Jonas, Alius; Salvinia, Terneuzen; Fnede- nau, San Juan de Porto Rico; Leeds, Goole; Hera, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Tot drie weken gevangenisstraf werd een 19-jarige verwarmingsmonteur uit Am sterdam veroordeeld. Op een avond in juni had hij een inwoonster van Zaandam die op het Dampad in Zaandam fietste met een alarmpistool bedreigd daarbij uitroe pend „Afstappen of ik schiet!" Hoewel hevig geschrokken had de wielrijd'ster aan dit bevel geen gevolg gegeven. Bij het Zaandamse station had zij later uit een groep jongelui degene herkend die het pistool op haar had gericht. Kort daarop werd de jongeman door de politie aan gehouden. De officier van Justitie eiste tegen ver dachte die niet was verschenen drie weken gevangenisstraf. Veertig glazen biei Overeenkomstig de eis van de officiei van Justitie veroordeelde de politierechter een 23-jarige los-werkman uit Zaandam tot vijl' dagen gevangenisstraf wegens het rijden op een fiets onder invloed van sterkedrank Tegenover de politie had de Zaandammer verklaard dat hij veertig glazen bier had gedronken. „Ik vraag me af waar de verdachte het laat", merkte de officier van Justitie op. Een 36-jarige stucadoor uit IJmuiden werd veroordeeld tot een V rete van f 150 onvoorwaardelijk en twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk met een proet tijd van drie iaar nadat de officiei f 100 boete en twee weken cel voorwaardelijk had gevorderd Verdachte had een politie man die hem verbaliseerde wegens het niet in het bezit hebben van een luister vergunning voor zijn autoradio ondei meer uitgescholden voor „bloedhond" en „schorem". BRUSSEL (UPI) In Roeanda Oeroendi is een bescheiden volks verhuizing begon nen: duizenden inheemsen zijn op weg gegaan naar de opvangcentra die het gouverne ment heeft in gericht bij de ste den Astrida, Ny- anza en Kigali, en waar zij zich bui ten bereik weten van de Bantoes en Watoetsi's die nog steeds in bloedige strijd gewikkeld zijn. In het noor den van het ge bied, waar het zwaartepunt van Ie stammenoorlog ligt, zijn duizen den hutten plat gebrand. De 2000 man van de „force publique" en de 300 Belgische parachutisten hebben op de hoofdwegen door Roeanda Oeroendi weg versperringen gebouwd. Zij hebben ruim duizend Watoetsi's wegens verboden wapenbezit, plundering of brandstichting gearresteerd en afgevoerd naar gevangen kampen, die inderhaast nabij de grote steden .ijn ingericht. Tientallen doden, de meesten van hen Watoetsi's. liggen nabij de platgebrande m ^erdorpen. Het officiële dodencijfer van de strijd tussen Watoetsi's en Bantoes is 124, doch dat geeft slechts de doden weer, die men onbeheerd heeft aangetroffen. De autoriteiten wagen zich niet aan een raming van het werkeliiki- Hodencijfer. De meesten. die naar de opvangcentra comen. hebben al hun aardse bezittingen verloren Dagenlang hebben zij zich schuil gehouden in het bos. terwijl de speer werpers en pijlschutters van de oorlog voerende stammen rondom hen een ge vecht op leven en dood voerden. Koning Kigeri van de Watoetsi's woont in Nyanza. Sinds de afkondiging van de Een aantal voorname Watoetsi's uit Oeroendi. Dit reuzengeslacht, dat eeuwenlang geregeerd heeft in dit deel van Centraal Afrika, wordt bij het losser xvorden van de banden met België, in toenemende mate belaagd en aangevallen door de Bantoe's, de door hen onderworpen meerderheid. noodtoestand, vorige week donderdag heeft hij een lijfwacht van Belgische para chutisten. Het Belgische leger en de „force publi que" zijn heer en meester in Roeanda Oeroendi. Zij zijn er grotendeels in ge slaagd de vechtende stammen te pacifi ceren. Alleen in afgelegen streken schijnt de strijd nog voort te gaan. Naarmate gro ter gebieden bestreken worden door de patrouilles keert echter de rust weer. De autoriteiten in Kongo en in Brussel geloven niet dat de vrede daarmee weer gekeerd is: de mogelijkheid dat de Wa toetsi's, die de meeste doden hebben, wraak nemen is niet uitgesloten. Advertentie STEEDS VERS de echte en SPECULAAS van PRONK VOORKOM TELEURSTELLING Bestel vroegtijdig uw suikervrije chocoladeletters. Het bekende adres voor de betere levensmiddelen KENNEMERLAAN 131 - TELEFOON 5386 Grote sortering binnen- en buitenlandse wijnen

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7