„Europa dient meer op eigen benen te staan" HET WEER Belgische automobilisten hadden succes met actie Engels-Nederlands akkoord Parijs protesteert bij Washington Amy Groskamp ten Have onverwacht overleden Sjah verlooft zich met Far ah Diba MAANDAG 23 NOVEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 18 Minister Visser terug uit de V.S. Amerika verwacht van zijn partners grotere militaire inspanning i vuyt Twee ernstig gewonden bij verkeersongeluk Eerste aluminium schip te water gelaten Finnen raakten slaags met IJmonders Mist MINISTER LUNS TE LONDEN Splitsing van Europa voorkomen A Igerijnse onderhandelaars Voorzitter van Assemblee van Raad van Europa vanmorgen overleden Het woord is aan Poolformulier goed ingevuld en verloren In de krant van heden: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „De geruchten, als zou Amerika minder interesse tonen voor het Europese verde digingsapparaat, kan ik met kracht tegen spreken. Amerika zal de overeenkomsten met de NAVO getrouwelijk naleven. Wat de toekomst betreft, zullen wij moeten be seffen dat het niet vanzelfsprekend is, dat de Amerikaanse steun in de huidige vorm gehandhaafd zal blijven. Men kan de Amerikaanse steun aan de NAVO zien als een soort Marshall-hulp. Europa moet trachten zoveel mogelijk op eigen benen te staan". Dit zei de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, nadat hij zondag met het lijn- Minister Visser „om kennis te maken met de collega's aan de andere kant, omdat de taak van een toestel uit Canada op Schiphol was aange komen. Hij bezocht Amerika en Canada, Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEt. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEINJ AMSTERDAM IEL 223596 CAMEL MONTY COATS Zaterdagavond omstreeks kwart over tien heeft op de Wenckebachstraat in Vel- sen-Noord een ernstiig verkeersongeluk plaats gehad. Een automobilist, veronder stellende dat een van rechts komende motorrijder met duopassagier wel zou blijven wachten tot deze gepasseerd was, botste met flinke snelheid tegen de motor op. De bestuurder van de motor, een 27- jarige Beverwijker, liep een gecompliceer de onderbeenbreuk en een gebroken lin ker arm op. De duopassagier, een 42- jarige Haarlemmer, brak ook een onder been en liep bovendien een zware bloed uitstorting boven het rechteroog op. De beide slachtoffers werd eerste hulp ver leend door verbandmeesters van de ter reinbewakingsdienst van Hoogovens, waar na zij naar het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk werden overgebracht. Dit weekeinde werd te Regensburg het eerste Duitse schip te water gelaten dat geheel uit aluminium bestaat. Het is een tanker, met een capaciteit van 950 ton, die binnenkort dienst zal gaan doen op de Rijn. Het schip heet „Aluminia". Het schip werd in vijf stukken gebouwd te Kiel en toen over land vervoerd naar Regensburg om daar geassembleerd te worden. De kosten bedragen ruim 1,1 miljoen mark. Een van de belangrijkste voordelen van het alu minium schip is, dat het bij lage water stand een grotere vracht kan vervoeren dan de zwaardere stalen schepen. In een Beverwijks café heeft zaterdag avond een hevige vechtpartij plaats gehad. Zeven Finse zeelieden van het bij de papierfabriek van Van Gelder Zonen te Velsen-Noord gemeerde motorschip „Con stant ine", raakten in het café slaags met Beverwijkers en IJmuidenaren. Een van de Finnen was tamelijk beschonken. Om streeks half elf zaterdagavond was een grote menigte voor het café te hoop ge lopen. Op straat lag een gewonde Finse zeeman. Een arts achtte opneming in het Rode-Kruisziekenhuis gewenst. De politie ontruimde het café en nam een paar vechtersbazen mee naar het bureau. De gewonde Fin kon later per taxi naar zijn schip worden gebracht. De aanleiding tot het handgemeen was niemand duidelijk. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen met op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. minister van Defensie geen nationale, maar een internationale is". Bij deze besprekingen is ook de ver vanging van de Nederlandse militaire luchtvloot ter sprake gekomen. In Canada wordt thans de „Starfighter" in licentie gebouwd, het toestel, dat alle eigenschap pen bezit om de huidige verouderde Hun ters en Thunderstreaks te vervangen. „Het is uitgesloten dat Nederland de aan koop van de toestellen alleen financiert. Bij de besprekingen hierover is het feit dat wij in Europa met meerjarige plannen werken en Amerika daarentegen zijn pro gramma van jaar tot jaar opstelt, een struikelblok. Bovendien moeten hierin on ze eigen industriële mogelijkheden wor den betrokken". Wanneer een beslissing over de vlieg tuigaankopen te verwachten is, kon de minister niet zeggen. Hij maakte echter duidelijk dat Nederland en België dezelfde beslissing zullen nemen. „Deze zaak is te belangrijk om een termijn te noemen", zei hij. Daarmee heeft dus de eerder in de Kamer gedane belofte dat vóór het einde van dit jaar een besluit kon worden ver wacht. haar kracht verloren. In Amerika bracht minister Visser o.m. een bezoek aan Norfolk. Terwijl in Neder land stemmen zijn opgegaan om de „Ka- rel Doorman" af te schaffen, heeft de mi nister van de Supreme Allied Commander Atlantic vernomen, dat Amerika het zeer op prijs zou stellen dat Nederland een tweede vliegkampschip aan zijn vloot toe voegde. De minister verklaarde tenslotte „het is thans niet de tijd om de militaire inspanning te verslappen. Het tegendeel is waar. De Verenigde Staten zijn vastbeslo ten aan de eigen inspanning plus die van de NAVO vast te houden". Eenzelfde geluid vernamen wij even la ter van het Tweede-Kamerlid J. J. Fens, die met de heer Evert Vermeer met een klm-toestel uit New York arriveei'de, als eersten van de groep Nederlanders die in Amerika de conferentie van de NAVO- parlementariërs heeft bijgewoond. De heer Fens herinnerde aan de rede, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Iierter, op deze conferentie heeft gehouden. Amerika verwacht van zijn bondgenoten een grotere militaire inspan ning. „De reizen van Europese vertegen woordigers naar Amerika voor het vragen van hulp voor allerlei zaken zullen wel tot het verleden gaan behoren", meende de heer Fens. „Als parlementariërs van 13 landen hebben wij duidelijk gemaakt dat wij de hulp van de Verenigde Staten op prijs stellen maar dat wij, als het nodig is, onze regeringen zullen aansporen de eigen militaire inspanningen te verho gen". Een van de belangrijkste resultaten van de conferentie noemde de heer Fens de uitspraak van de economische en politieke commissie over het feit dat het zwaarte punt steeds meer overhelt naar de „econo mische oorlog". Besloten is thans een stu die te maken van de economische defensie welke in NAVO-verband tot dusverre vrij wel geheel is verwaarloosd. (Van onze correspondent in Londen) Mr. Luns verklaarde zaterdagavond vóór zyn vertrek uit Londen dat het resultaat van zyn besprekingen met zyn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd „zeer bevredigend" was. „Er bestaat overeenstemming tussen de regeringen van het Verenigd Koninkrijk en Nederland over het vraagstuk van de economische samenwerking tussen de zes en de zeven, aldus minister Luns. De Nederlandse minister achtte zyn algemene gcdachtenwisseling met de Engelsen, waarby in het byzonder de vraagstukken verband houdende met tijdstip en agenda van de topconferentie werden behandeld, byzonder nuttig. Hij was speciaal onder de indruk van de Britse belofte om de groei van de Europese politieke eenwording op geen enkele wijze te belemmeren. Dc Engelse regering wenst bovendien op de een of andere wijze bij dit proces een actieve rol te spelen, daarbij vertrouwen de op de speciaal van Franse en Duitse zijde ontvangen verzekeringen dat hel geenszins in de bedoeling ligt om een Euro pees politiek blok te vormen. Deze opvat ting wordt nu blijkbaar door iedereen ge deeld. De Nederlandse regering heeft van ouds de mening gehuldigd, dat de E.E.G. een gemeenschap is, welke open dient te staan voor niéuwe initiatieven. Tevens blijft Nederland de E.E.G. natuurlijk zien als een gangmaker voor een politieke in tegratie in soepele zin. De Engelsen, die zich niet langer meer afzijdig kunnen hou den van Europese vernieuwingspogingen, zitten echter, zo althans is onze indruk, nog met de handen in het haar over de te volgen methode na hun stappen in Stockholm en laten blijkbaar voorlopig al- PARIJS (Reuter) De Franse minis ter-president, Debré, heeft zaterdag bij de Amerikaanse ambassadeur te Parijs, Houghton, geprotesteerd tegen het verle nen van een visum voor de Verenigde Sta ten aan drie afgevaardigden van de „voor lopige Algerijnse regering". Volgens een bericht uit Tunis verleende Washington de visa om de Algerijnen in staat te stellen het UNO-debat in New York over Algerije bij te wonen. President De Gaulle heeft in een toe spraak in Selestat, in de Elzas opnieuw een beroep op de Algerijnse opstandelin gen gedaan om de weg te kiezen, die naar vrede en ontspanning en uiteindelijk naar verzoening leidt. De president legde er opnieuw de nadruk op dat Frankrijk zijn aanbod tot een staken van het vuren in goed vertrouwen doet, doch hij sprak niet over het voorstel der „voorlopige Alge rijnse regering" om de vijf in Franse han den zijnde politieke leiders der opstande lingen als de gevolmachtigden der rebel len1 m dors te beschouwen voor het voeren van besprekingen met de Franse rege ring. De Algerijnse nationalistische regering in ballingschap heeft vijf Algerijnse leiders die door de Franse regering zijn geïnterneerd in een fort op een eiland voor de Atlantische kiLst, aangewezen om besprekingen te voeren met presi dent De Gaulle over de voorwaarden en garanties voor de toepassing van het recht van zelfbeschikking. Op deze foto, die in 1956 na Min arrestatie werd gemaakt, van links naar rechts Ben Bella, Boudiaf, Ait Ahmed Ho- zine, Lacheraf Bitat en Khider. STRAATSBURG (AFP/Reuter) De voorzitter van de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa, het Britse socialistische Lagerhuislid John Edwards, is maandagochtend plotseling aan een hartaanval overleden. Edwards had zaterdag nog. als hoofd van een kleine afvaardiging van de As semblee, een bezoek aan president De Gaulle gebracht. Ie initiatief aan het vasteland over. Sinds de Britten tien jaar geleden de stoot gaven tot een Europees eenheidsstre- vcn, komen zij helaas op het ogenblik ach teraan. De ministers Luns en Selwyn Lloyd juichen de Stockholmse verklaring toe, waarin multilaterale regelingen over verwijdering van handelsbelemmeringen worden bepleit. De kwestie, welke thans in de eerste plaats onder ogen wordt ge zien, is of de organen van het verdrag der Westeuropese Unie zullen kunnen worden gebruikt als kanalen voor de politieke raadpleging inzake economische kwesties, waarbij het Europa van de zes en Enge land betrokken zijn. De vraag doet zich hierbij voor of de Westeuropese Unie zo mogelijk bepaalde instituten van de E.E.G. zal kunnen overnemen of niet. De halfvergeten W.E.U., welke echter een rol van doorslaggevende betekenis heeft vervuld toen de Britten ervan afzagen meer troepen uit West-Duitsland terug te trekken dan de bondgenoten wensten, kan zeer wel het plechtanker worden voor de thans te verwachten nauwere politiek-eco- nomische samenwerking tussen Engeland en de zes. Beide ministers hebben in hun gesprekken echter nog eens het belang on derstreept van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking als het hoofdorgaan voor de economische samen werking tussen alle Westeuropese landen. Zij deden dit vooral om de aandacht te vestigen op het gevaar van ondermijning van het O.E.E.S.-apparaat door teveel an dere organen. Om een splitsing tussen de E.E.G. en de O.E.E.S. te voorkomen is thans een vooi-stel hangende voor een te Brussel te vestigen contact-commissie tus sen beide organen. In paleis Soestdijk zijn hedenmorgen de eerste exemplaren van het boek „De mo numenten van Curagao in woord en beeld" aan de Koningin en Prinses Bea trix aangeboden door prof. dr. M. D. Ozin- ga, hoogleraar te Utrecht, die de tekst schreef, en door de heer J. W. Bennebroek Gravenhorst, bestuurslid van „Monumen tenzorg" op Curagao en drs. M. D. Thijs, secretaris van Sticusa. Vervolgens ontving Koningin Juliana een delegatie van oud-verzetsstrijders uit het oostelijk gedeelte van Noordbrabant, die de vorstin een luidklok aanboden Een half uur later ontving Prinses Bea trix een deputatie van de Koninklijke Mi litaire Academie. De delegatie kreeg van de Prinses een gala-uniform van „cadet captain", dat de Prinses aangeboden werd tijdens haar bezoek aan de V.S. Vanmorgen om zes uur is in haar woning te Haarlem onverwacht over leden mevrouw A. J. Robbé Gros kampTen Have, die als schrijfster en radio-spreekster onder de naam van Amy Groskamp ten Have bekend is. Zij bereikte de leeftijd van eenen zeventig jaar. (Men zie verder pagina 3) Jacob Cats: Een vrouw lieft oftewel ze haat, Maar zelden houdt ze middelmaat. TEHERAN (Reuter-UPI) Het keizer lijke paleis in Teheran heeft officieel be kendgemaakt dat Sjah Reza Pahlevi zich vanavond met Farah Diba zal verloven en op 21 december met haar in het huwelijk zal treden. Farah werd zaterdag vorste lijk in Teheran ontvangen na een bezoek aan Parijs waar zij haar garderobe heeft besteld. Zij werd op het vliegveld ontvan gen door adjudanten van de Sjah die ver volgens met zijn aanstaande gemalin di neerde. Het huwelijk van de Sjah met Farah Diba zal zijn derde echtverbintenis zijn. Zijn tweede huwelijk, met Soraja, de doch ter van de Perzische ambassadeur in Bonn, werd ontbonden, omdat er geen kinderen werden geboren. Ook het eerste huwelijk van de Sjah, met een zuster van ex-ko ning Faroek van Egypte, is ontbonden. Uit dit huwelijk is een dochter geboren. De kennismaking van Farah Diba met de Sjah is geschied via deze dochter. Herinnering Volgens de Londense Daily Express heeft de Sjah zijn gescheiden vrouw So raja in een brief meegedeeld, „zich al tijd te zullen herinneren dat zij zijn vrouw is geweest", „dat zij zich geen zorgen hoefde te maken en dat zij geen finan ciële problemen zal kennen". Volgens zegeslieden zal Soraja per week duizend dollar (ruim 3.800) ontvangen, als toelage voor haar levensonderhoud. De parels der transpiratie stonden op het voorhoofd van een 25-jarige IJmuiden- se boekhouder, toen de politie hem een de zer dagen thuis kwam opzoeken en hem een goed ingevuld voetbalpoolformulier liet zien. Vorige week maandag namelijk had men op straat een portemonnee ge vonden, inhoudend een ingevuld voetbal poolformulier. Het bijzondere was dat dit formuliertje goed was ingevuld, alle vijf tien uitslagen klopten. Dubieus was alleen dat er geen adres op stond. Doch de po litie wilde graag het zekere voor het on zekere nemen en nam kontakt op met de KNVB. Deze kwam te weten dat de eige naar een 25-jarige boekhouder in IJmui den was. De politie bracht hem thuis een bezoek. Daar kwam de waarheid aan het licht. De boekhouder vertelde met beven de stem, dat hij het formulier had inge vuld nadat de uitslagen bekend waren. Hij had het keurig opgevouwen in zijn porte monnee gedaan en op straat kwasie ver loren. „Ik wilde alleen maar dat de pers en de radio er een hoop tam-tam van zou den maken", vertelde hij. Hij had het zo leuk gevonden als er veel deining over zijn goed ingevulde poolformulier zou zijn ont staan. pag. Weerrapporten 1, 2 Amy Groskamp-ten Have overleden I, 3 Economisch nieuws2 Toch is het zo 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Feuilleton 4 Horen en Zien4 Agenda van Haarlem4 Magere Josje4 Uit stad en omgeving 56, 7 Beurs 6 Kunst 9 Sport 11, 12, 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. (Van onze correspondent in Brussel) De protestactie van de Belgische auto mobilistenverenigingen tegen de voorge nomen verhoging van de accijns op de benzine kan geslaagd worden genoemd. Ongeveer tachtig tot vijfentachtig percent van de Belgische automobilisten hebben hun auto van zaterdagochtend tot zater dag zes uur 's avonds in de garage gelaten. Alleen onmisbare diensten zoals de melk- en broodbezorging gingen gewoon door. De gemeentelijke bussen en de stads- taxi's werden bestormd. Er verschenen duizenden fietsen op straat. De politie ar resteerde tien studenten in Brussel die de weg versperden aan niet-stakende automo bilisten, en twee mannen in Mechelen die de banden van niet-stakende auto's lieten leeglopen en toen in hun ijver ook een poli- tie-auto onder handen namen. De regering heeft de publikatie van het Koninklijk Besluit op de verhoging van de accijns op benzine en vloeibaar gas, uit gesteld. De oliemaatschappijen hebben meegedeeld, dat het departement van Fi nanciën in Brussel reeds lang op de hoogte was van het feit, dat vloeibaar gas met benzine werd gemengd en er dus vanwe ge de petroleummaatschappijen van geen fraude sprake kan zijn. Het departement heeft niettemin een verbod uitgevaardigd om meer dan twee percent vloeibaar gas in de benzine te mengen, ondanks het ar gument van de petroleummaatschappijen dat een groter percentage de kwaliteit van de benzine als motorbrandstof verbetert. De regering heeft aangekondigd dat zij de heffing op benzine met 5,7 cent per liter De straten ivaren zaterdagmiddag tij dens de automobilistenstaking in Bel gië door auto's verlaten, maar in de binnenstad van Brussel had de politie de handen vol om de voetgangers de een ei op zijn baas te blijven. Op het Rogierplein raakte de politie slaags met studenten die automobilisten die het waagden te rijden, insloten. De derde agent van links heeft kennelijk een tomaat of uniform gekregen. wil verhogen, waardoor de prijs per liter pi-oteststaking van de automobilisten voor 57,2 cent wordt. Men heeft te Brussel al bijna anderhalf miljoen gulden aan ben- uitgerekend dat door de indrukwekkende I zine onverkocht is gebleven.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1