Nog weinig verandering Landbouwprodukteninvoer zal niet toenemen Versnelde realisering van EEG zal Nederland schaden W ereldnieuws Die van vis wel Argentinië kan 80 milioen lenen De Amerikaanse betalingsbalans Zoek ió het zo BLADVIS F.A.O. veldtocht tegen de honger MAANDAG 23 NOVEMBER 1959 2 Engeland en de Kleine Vrijhandelszone CENTRIFUGES Toezicht op kapitaal verkeer handhaven Eenheid nodig om positie in EEG te houden Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Geen scherpe maatregelen Statutenwijziging Bensdorp r4 SS 20 EEN 28 AJ Ook in Virginia en American halfzwaar - dié is het toch maar! K.v.K.'s UITEN BEZWAREN: Panda en de meester^kok NISU verkoopt aandelen Gispen B TIP "VAN BOOTZ De Europese Kleine Vrijhandelszone zal waarschijnlijk niet leiden tot een opval lende toeneming van de voedselimport in Engeland aldus heeft het Engelse ministerie van Landbouw gisteren ver klaard in een schriftelijke toelichting op de vermoedelijke gevolgen van Engelands toetreden tot het verdrag inzake de Klei ne Vrijhandelszone, dat door de zeven lan den in Stockholm werd getekend. Deze toelichting, die in de vorm van vra gen en antwoorden werd gepubliceerd, be vatte de volgende passages: Vraag: Moet de invoer van nieuwe voe dingsmiddelen worden verwacht? Ant woord: Neen. Alle voedingsmiddelen, die onder het verdrag of onder de met Dene marken gesloten afzonderlijke overeen komst vallen, worden reeds op de Engelse markt verkocht. Het is niet waarschijn lijk, dat de invoer van voedingsmiddelen in opvallende mate zal toenemen. Gepaard aan de mogelijkheid van prijsverlagingen kan zich een zekere stijging voordoen in de invoer van bepaalde kaassoorten, room in blik, varkensvleeswaren in blik, diep vries-filets en vis in blik. Vis en zeeprodukten zijn onderhevig aan een speciale behandeling in de kleine vrij handelszone, welke zich voornamelijk be zighoudt met verlagingen van de rechten op industriële goederen. Vis en zeeproduk ten in blik en geconserveerd worden, even als diepvriesfilets, behandeld als indus triële goederen. Diepvries-filets vormen een rechtstreekse concurrentie met verse vis en de handel erin breidt zich uit. De invoer ervan beweegt zich op het ogenblik op een niveau van tussen 5.000 en 6.000 ton per jaar. De regering kon niet in stemmen met het opheffen van de invoer rechten op diepvries-filets zonder waar borgen voor de Engelse visindustrie. Ter wijl de invoerrechten op diepvries-filets zullen worden verlaagd en uiteindelijk zul len worden opgeheven, zullen regelingen worden getroffen voor een geleidelijke en ordelijke uitbreiding van de uitvoer hier van uit de landen van de Kleine Vrijhan delszone naar 't Verenigd Koninkrijk. Bo vendien bestaat de belangrijke voorzorgs maatregel, dat deze een maximum van A dvertentie RUTON - MIELE - A.E.G. e.a. Nieuwe Groenmarkt 2 - Tel. 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - Tel. 57900 Nassaustraat 5 - Tel. 15220 - Haarlem Financial Times: Zolang het gevaar van grote internatio nale crises niet veel verder is geweken, zal Europa nauwelijks gereed zijn voor herstel van de volledige convertibiliteit der valuta. Aldus luidt het commentaar van de Financial Times op hetgeen de directeur van het Internationale Mone taire Fonds, Per Jacobsson, in een lezing over dit onderwerp heeft gezegd. Jacobs son had onder andere verklaard, dat Enge land zich waarschijnlijk spoedig in staat zal achten om ook de laatste overgebleven beperkingen op het valutaverkeer op te heffen. Volgens de Financial Times is er veel voor te zeggen om het toezicht op het kapitaalverkeer te handhaven. Verslag Comité Benelux De Beneluxpositie in de Europese Eco nomische Gemeenschap wordt bedreigd door het protectionisme, dat in deze Ge meenschap door sommige partners wordt voorgestaan en dat door de drie landen slechts in een hechte eenheid met enige kans op succes zal kunnen worden be streden. Benelux zal daarbij, zo wordt gezegd in het jongste jaarverslag van het Comité van Belgisch-Nederlandsch- Luxemburgsche Samenwerking, moeten blijven streven naar uitbreiding van de be trekkingen tussen de E.E.G. en de overige landen van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.), in het bijzonder die van de Kleine Vrijhan delszone. De kans om de Europese ontwikkelingen in gunstige zin te beïnvloeden zal aanzien lijk worden vergroot, aldus het jaarrap port, indien de drie landen erin slagen de nog bestaande interne problemen op korte termijn op te lossen. „Een eerste stap op deze weg zal ongetwijfeld dienen te zijn de goedkeuring van het Verdrag van de Economische Unie door de drie parle menten". Order voor Krupp De Friedrich Krupp staalfabrieken zijn door de Nato gecontracteerd voor de levering van 80 radarantennes voor het „early warning"-systeem van de verdragsorganisatie. Per Jacobsson over Engelse financiële positie Engeland zal zich waarschijnlijk spoedig in staat achten om ook de laatste overgebleven be perkingen op het valutaverkeer op te heffen, zo heeft de directeur van het Intermonetaire Fonds dr. Per Jacobsson tijdens een lezing in de Lon- dense universiteit verklaard. Indien een indivi dueel land tot de bevinding komt dat de waarde van zijn valuta ook zonder deviezenbeperkingen kan worden behouden, dan heeft dit land reden om ook de laatste bolwerken van deze beperkin gen weg te nemen. Nieuwe Engelse bankbiljeten De Bank van Engeiand zal begin volgend jaai een begin maken met de uitgifte van nieuwe bil jetten van tien shillings en één pond sterling, die n tegenstelling tot de huidige, van geruime tijd voor de tweede wereldoorlog daterende bankbil jetten, de beeltenis van koningin Elizabeth zul len dragen. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon s Edeimeiaaibedrijven n.v verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden tientjes: 27,70 -/ 28,70 27.50—28.50) De andere noteringen bleven onveranderd. Ook de goud- en zilvernoteringen bleven gelijk. 24.000 ton per jaar niet mag overtreffen. De positie zal opnieuw in beschouwing worden genomen, als de invoer geduren de de tien-jarige periode overmatig mocht stijgen. Voor einde 1969 zal opnieuw overleg wor den gepleegd over regelingen op het ein de van de periode van tien jaren. Voorts heeft de regering zich het recht voorbe houden deze gehele aangelegenheid, met inbegrip van de invoerrechten, opnieuw aan de orde te stellen, als de visserij- grenzen van Engelands partners in de Kleine Vrijhandelszone in Engelands na deel mochten worden veranderd. Er zijn geen verplichtingen aangegaan tot verla ging van de invoerrechten op verse vis. De invoerrechten op geconserveerde vis en diepvries-filets, alsmede op diepgevro ren gepelde garnalen zullen te beginnen op 1 juli 1960 geleidelijk aan worden ver laagd, zodat zij na tien jaren geheel zul len zijn opgeheven. Weinig Amerikaans commentaar In officiële Amerikaanse kringen is men karig met commentaar op de vorming van de Kleine Vrijhandelszone. De prijzen de woorden die destijds gewijd werden aan de totstandkoming van de Eruomarkt, blij ven nu achterwege. Een van de redenen hiervan is waarschijnlijk, dat, zoals een functionaris het uitdrukte, het Kleine Vrij- handelsgebied niet de „politieke charme" heeft van de Euromarkt, die de oudere erfvijanden Frankrijk en Duitsland ver enigt. Velen zijn ook van oordeel, dat de Euromarktpolitiek van gelijke tarieven voor de niet-leden beter is dan het stelsel van bilaterale verdragen van elk land af zonderlijk dat in het Klein Vrijhandelsge- bied gehandhaafd wordt. Verder hoort men in officiële kringen in Washington ook de opmerking, dat Enge land met de vorming van dit Klein Vrij- handelsgebied een grote verantwoordelijk heid op zijn schouders heeft genomen aan gezien zijn kleinere deelgenoten veel gro tere belangen op het Euromarktgebied hebben dan Engeland zelf. De Argentijnse minister van Econo mische Zaken, Alsogaray. heeft tijdens een persconferentie in Parijs medegedeeld, dat een aantal particuliere banken in West- Duitsland, Engeland, België, Zwitserland. Nederland. Zweden en Frankrijk zich be reid heeft verklaard aan Argentinië lenin gen te verstrekken tot een gezamenlijk be drag van ongeveer tachtig miljoen dollar Met de terugbetaling zal moeten worden begonnen anderhalf jaar na de verstrek king ervan, terwijl zij anderhalf jaar na dat tijdstip geheel zullen moeten zijn af gelost. De rente zal gelijk zijn aan de rente voor handelskredieten, die in elk der lenende landen geldt. De leningen zijn be stemd voor stabilisatie van de Argentijnse peso en de uitvoering van het Argentijnse economische saneringsplan. De Verenigde Staten overwegen niet om de militaire hulp aan het buitenland te beperken, ondanks het tekort op de beta lingsbalans. Evenmin wordt verwacht, dat de Amerikaanse regering in de afzien bare toekomst stappen zal ondernemen tot verdere doorvoering van de „buy Ameri can" politiek in het raam van het alge mene programma voor hulp aan het bui tenland. Tenzij de positie van de betalingsbalans nog slechter mocht worden, zou de rege ring, naar verluidt, genoegen nemen met het huidige voorschrift, dat prioriteit zal worden gegeven aan leningen, die onder ontwikkelde landen in de Verenigde Sta ten zullen besteden. Alleen als het tekort veel groter mocht worden dan de voor dit jaar geraamde vier miljard dollar, zou den de Verenigde Staten zich genood zaakt voelen meer drastische maatregelen te nemen om het wegvloeien van dollars en goud naar het buitenland tegen te gaan. Directie en commissarissen van Bens dorp n.v. te Bussum delen mede, dat het om verschillende redenen doelmatig moet worden geacht, het bedrijf te Bussum in een afzonderlijke werkmaatschappij on der te brengen, zoals met de Bensdorp- bedrijven in het buitenland reeds het ge val is. In verband hiermede zal aan de op 1 december aanstaande te houden bui tengewone vergadering van aandeelhou ders worden voorgesteld de statuten van Bensdorp n.v. te wijzigen, teneinde de be staande vennotschap de status van houd stermaatschappij te geven, onder de naam Bensdorp Internationaal n.v. Van deze statutenwijziging wordt tevens gebruik gemaakt om het maatschappelijk kapitaal te verhogen van 3 miljoen tot 5 miljoen. Ten slotte kan als belangrijke wijziging worden genoemd het voorstel onderaandelen van 100 te creëren. Na goedkeuring van de gewijzigde statuten zal een nieuwe vennootschap worden op gericht onder de naam Bensdorp n.v., in welke vennootschap het Bussumse bedrijf eind december 1959 zal worden ingebracht. Advertentie INSECTEN die bladeren of takjes na bootsen, zijn genoegzaam, bekend. Daarom vestigen we voor de verandering vandaag eens de aandacht op de Zuidamerikaanse roofvis Monocirrhus polyacanthus, die tot de familie der Nandidae behoort. De leden van deze familie hebben een anaalvin die doorzichtig is en een rugvin waarvan hei achterste gedeelte doorzichtig is, zodat de bewegingen van deze vinnen niet kunnen worden waarge nomen. Deze eigenschap is om te beginnen al een punt in het voordeel van onze Monocir rhus polyacanthus, die we in het verdere verloop van het verhaal maar gewoon bladvis zullen noemen, want het dier bootst bedriegelijk een dood blad na dat- op het water drijft. Om buitenstaanders in de veronderstelling te brengen, dat hij inderdaad een blad is, heeft deze vis de gewoonte aangenomen om op zijn zijkant aan de oppervlakte van het water te drij ven, maar hij laat ook het lichaam wel schuin in het water hangen op dezelfde nonchalante manier als een dood blad dat zou doen. Tijdens dat drijven op, of hangen in het water kunnen de bewegingen van de doorzichtige vinnen niet door de prooi worden opgemerkt, wat een geweldig voordeel is voor deze jager, Want ver plaatst de prooi zich, dan maakt het drij vende blad nauwelijks merkbare bewegin gen, waardoor het weer in de buurt van zijn toekomstig slachtoffer terecht komt, zoals ook een onverdacht drijvend blad, meegesleurd door een stroming, in de na bijheid zou kunnen komen. De gelijkenis van de bladvis met een drijvend blad is werkelijk treffend, vooral ook omdat de vis aan de bek een baard- draad bezit, die in het water bedriegelijk veel op een bladsteel lijkt. De prooi zal in veel gevallen het geniepige van deze ge lijkenis te laat bemerken, want zodra het „dode blad" zijn prooi voldoende genaderd is, komt het plotseling fel tot leven, het bladsteeltje blijkt bevestigd aan een formi dabele bek, die zich wagenwijd openspert en de verschrikte prooi stevig vastgrijpt, waarna het drama spoedig is afgelopen. Toen we de vorige maal aankondigden dit dier ten tonele te zullen voeren, spra ken wij over mimicry, waar onder in het algemeen ver staan dient te worden het nabootsen van een ander levend wezen, of van een andere levensvorm. Omdat de bladvis al het mogelijke doet om op een dood blad te lijken, zou deze nabootsing strict genomen niet onder het hoofdstuk mimicry (waar het dus gaat om levende vormen) kunnen vallen, zodat we eigenlijk van camouflage hadden moeten spreken Het is zeker niet toevallig, dat we oij het woord camouflage ook eens moeten denken aan Nero, de Romeinse keizer die vlak voor zijn dood de worden sprak: „Welk een groot kunstenaar gaat met mij verloren!" We horen dat steeds met een smalende glimlach aan, omdat we zo lang zamerhand wel weten, wat de wereld aan een figuur als Nero heeft gehad. Deson danks schijnt deze man in het dichten niet onbedreven te zijn geweest! Daarover een volgnede keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) Advertentie De plannen tot versnelling van de uitvoering van het E.E.G.-verdrag hebben in de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam sterk de aandacht ge trokken en tot verontrusting aanleiding gegeven, aldus blijkt uit een adres dat deze Kamer gericht heeft tot de Raad van Ministers. De Kamer ontkent niet dat deze plannen verscheidene op het eerste gezicht aantrekkelijke elementen bevatten en dat aan een versnelde uitvoering van het verdrag bepaaide voordelen verbonden kunnen zijn. Zij meent echter dat de nadelen verre overwegen en dat aanvaarding van het voorstel-Wigny waarin de plannen vooral vorm hebben gekregen een ernstige bedreiging zouden inhouden voor een. althans uit Nederlands oogpunt, evenwichtige ontwikkeling van de Gemeenschap, zowel intern als in het grotere geheel van de Westeuropese economie. De huidige situatie beziende komt het de Kamer voor, dat een versnelde uitvoering van het verdrag slechts zeer incidentele voordelen kan opleveren, doch wel grote nadelen en ricico's voor onze economie inhoudt. De vrees lijkt alleszins gerecht vaardigd, dat een opvoering van het inte gratietempo ofwel zou leiden tot voor Ne derland ongunstige geforceerde beslissin gen op velerlei terreinen, ofwel ernstige onevenwichtigheden in de ontwikkeling van de E.E.G. ten gevolge zou hebben, wanneer de versnelling beperkt zou blij ven tot enkele aspecten, bijvoorbeeld in de industriële en handelspolitieke sectoren, terwijl in andere opzichten zulks niet mo gelijk blijkt. De samenhang, die ook ten aanzien van het integratietempo tussen de verschillende facetten van de E.E.G.-pro blematiek aanwezig werd geacht, zou daardoor op bedenkelijke wijze worden verstoord. Hier liggen niet slechts ernsti ge problemen voor de landbouw en het vervoer, doch ook voor de handel en in dustrie, die onder meer terzake van het vestigingsrecht en de fiscale stelsels hier op moeilijkheden zouden stuiten. De Ka mer verklaart uitdrukkelijk dat deze me ning ook door belangrijke sectoren van de industrie in haar ressort, als de metaal- en de confectienijverheid, wordt gedeeld. De Kamer concludeert dat onder de hui dige omstandigheden een bekorting van de overgansperiode een voor Nederland be vredigende realisering van de gemeen schappelijke markt welhaast zeker zou schaden en het aanpassingsproces van het bedrijfsleven aan de uit het verdrag van Rome voortvloeiende gewijzigde ver houdingen in hoge mate zou bemoeilijken. Dit geldt te meer, nu de vooruitzichten op een ruimere Europese Economische aan- Op de te Rome geëindigde conferentie van de Organisatie voor Voedsel en Land bouw van de Verenigde Naties (F.A.O.) is een resolutie aanvaard, waarin de alge meen directeur der organisatie, de Indiër B. R. Sen, wordt gemachtigd alle regelin gen te treffen voor een „veldtocht tegen de honger" die in de periode 1960-1965 zal worden voorbereid. De campagne voor ziet in verhoging van de levensmiddelen- produktie in onderontwikkelde gebieden en het houden, in 1963, van een wereld- voedselcongres. Op de conferentie in Rome is voorts ge sproken over een veelomvattend plan voor ontwikkeling van het Middellandse-zeege- bied, waar de industriële en landbouw- produktie in vijftien jaar met 160 percent zou moeten stijgen, het verzekeren van grotere stabiliteit van markt- en le- vensmiddelenprijzen, de toepassing van kernenergie bij de landbouw en de daar mede verbonden industrieën en het op treden van de regionale F.A.O.-kantoren. Bij dit laatste punt is speciaal aandacht geschonken aan het F.A.O.-kantoor voor Afrika, dat zijn werkzaamheden dit jaar is begonnen. 50 Toen de inboorlingen het schip waren genaderd, boog de kapitein zich over de verschansing en riep: „Geachte kanniba len, wij geven ons over. Wij zijn helaas niet in staat om te vechten. Ik denk, dat jullie van plan zijn om ons op te eten maar ik moet dat en sterkste afraden We voelen ons niet <-kker en waarschijn lijk smaken we ook niet lekker. Ik vrees zelfs, dat ive zeer ongezond voedsel zijn!" De kannibalenhoofdman richtte zich op in zijn kano en riep: „Jullie niet bang hoeven zijn. Wij jullie geen kwaad doen, maar dan jullie moeten terugnemen deze vre selijke kok!" Hierbij wees hij op Maitre Moutarde, die naast hem zat in een hou ding van de diepste wanhoop. Panda in tussen, die de zeerovers altijd nog beter gezelschap vond dan de kannibalen, wachtte in spanning op het antwoord. Er heerste even een loodzware stilte, toen brulde de kapitein: „De kok terugnemen Dat nooit van mijn leven!" De piraten vielen hem bij en schreeuwden: „Dat nooit! Dan vechten we ons liever dood!" Maitre Moutarde schudde droevig het hoofd en sprak: „Ik word door iedereen miskend, brave Panda. Dat komt omdat ik mijn tijd ver vooruit ben. Maar over honderd jaar zal menDe rest van deze voorspelling kon Panda helaas niet verstaan, want de zeerovers begonnen te schieten uit alle vuurmonden en de kanni balen gingen huilend en krijsend tot de aanval over. eensluiting onzekerder lijken dan ooit. De Kamer dringt er daarom bij de Raad van Ministers op aan niét in te stemmen met een versnelde uitvoering van het E.E.G.- verdrag. Rotterdams protest De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam heeft aan de Raad van Ministers een adres gezonden waarin zij betoogt dat aan de versnelling van de uitvoering van het E.E.G.-verdrag onge twijfeld voordelen zijn verbonden, doch moeilijkheden naderbij worden gebracht, voorts meent de Kamer te moeten vast stellen dat Nederland zijn medewerking aan de onderhandelingen over deze ver snelling slechts zou dienen te geven als ten eerste over een aantal tot nu toe niet geregelde punten van toekomstig beleid overeenstemming zou zijn bereikt en daar bij zou zijn gebleken, dat op voor ons land vitale terreinen redelijk gunstige resulta ten zijn te verwachten. Ook zouden ge lijktijdig ernstige onderhandelingen over een Europese economische associatie moeten beginnen met het doel deze op een zodanige wijze totstand te brengen, dat zij in haar definitieve fase ongeveer tegelijk met de E.E.G. zou tot stand komen. De directie der Nederlands-Indonesi sche Suiker Unie bericht, dat het aande- lenoakket n.v. Gispen's Fabriek voor metaalbewerking te Culemborg, toebe horende aan een van haar dochtermaat schappijen. is verkocht a 125 percent. Het pakket is. naar het ANP nader verneemt, groot nominaal 590 000 Het werd via een bank aan een onbekende koper verkocht. De directie- ging tot verkoop van het gehe le pakket over omdat zij de prijs gunstig achtte. De aandelen n.v Gispen worden ter beurze var, Amsterdam incourant verhan deld. De laatste weken vond er een vrij regelmatige affaire in deze stukken plaats. De laatst gedane koers was 135 percent, heden werd geadviseerd 138 a 140 per cent. Over 1958 keerde Gispen zes percent dividend uit. Advertentie SINTERKLAAS, wilt g'ook dit jaar weer slagen "eef de mannen dan waar zij om vragen: Een fles TIP in hun schoen. Tie zal 't overal „doen" "n.. zij zullen op handen u dragen Inz. Hr. V. L„ Utrecht ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan II. Bootz - A'dam Praktijk. Het Russische persbureau Tass heeft meegedeeld dat ongeveer hon derd technici uit Irak in de Sovjet-Unie zijn aangekomen, waar zij in technische bedrijven en fabrieken een praktijkop leiding zullen krijgen. Binnenkort, zul len nog 36 technici en ingenieurs uit Irak in dit programma worden opge nomen. Overgeplaatst. Naar aanleiding van de ax-restatie van vier Amerikaanse ser geants door de Turkse autoriteiten zijn achttien Amerikaanse militairen van de basis Izmir overgeplaatst. De sergeants werden enkele maanden ge leden gearresteerd, verdacht van devie- zensmokkel. Na hun arrestatie zouden zij door Turkse politiemannen zijn mis handeld. Tot de achttien militairen die zijn overgeplaatst behoren acht officie ren, onder wie alle betalingsofficieren die zijn verbonden aan het hoofdkwar tier Zuidoost-Europa van de NAVO- landstrijdkrachten. Afwijkingen. Op de jaarlijkse vergadering van nationale medische verenigingen in Chicago, is in een rappor* over menta le gezondheid medegedeeld dat de helft van de anderhalf miljoen bedden in Amerikaanse ziekenhuizen bezet wordt door patiënten met psychiatri sche afwijkingen. Het aantal personen dat gemiddeld per dag hiervoor wordt opgenomen, is gelijk aan het aantal pa tiënten dat voor alle andere ziekten in ziekenhuizen vertoeft, samen. Onschadelijk! Een verbod van de Ameri kaanse regering op het gebruik van ze ventien uit koolteer verkregen verfstof fen voor het maken van lippenstiften, dat op 0 januari van kracht zou worden, zal worden uitgesteld hangende de re sultaten van een onderzoek. Volgens vooraanstaande Amerikaanse fabrikan ten van lippenstift zijn de verfstoffen reeds 35 jaar lang verwerkt zonder scha delijke gevolgen. Een proef van rege ringswege met ratten, die na het eten van de kleurstoffen ziek werden of dood gingen achten zij niet overtuigend om dat de dieren reusachtige hoeveelheden van de verfstoffen te slikken hadden gekregen. Op de hoogte. De hertog van Edinburgh is voor 'n bezoek van een week in Gha na aangekomen waar hij zich op de hoogte zal stellen van de vorderingen die het land op economisch en weten schappelijk gebied heeft gemaakt se dert het twee jaa'- geleden onafhanke lijk werd. Direct. Volgend jaar wordt een directe treinverbinding Moskou-Parijs via War schau, Berlijn, Hannover en Luik ge opend, aldus bericht het Russische persagentschap Tass. Voorts wil men een lijn Moskou-Loncen openen, via Warschau, Osnabrück, Utrecht en Hoek van Holland. Genie. Dr. Albert Schweitzer heeft zon dag opnieuw een eerbewijs in ontvangst genomen: ditmaal de gouden legpen ning van de Eranse vereniging tot be vordering van de vooruitgang. De moti vering van de toekenning luidt: „Voor het gedurende de laatste zestig jaar over de wereld uitspreiden van zijn ge nie". Toestemming. De Amerikaanse vice-pre sident Richard Nixon, heeft zaterdag meegedeeld van het ministerie van Bui tenlandse Zaken te hebben vernomen dat de Sovjet-Unie vergunning heeft verleend voor het vertrek van vier Rus sische burgers, die zich in de Verenigde Staten willen vestigen. Nixon heeft in dertijd tijdens zijn Russische reis pre mier Kroesjtsjev verzocht de vergun ning te verlenen. Roerig. De regering van Honduras heeft zaterdag bekendgemaakt, dat zij een aanzienlijke troepenmacht naar de grens gezonden heeft, waar een groep revolutionairen van verschillende na tionaliteit zich gereed maakt voor een inval in Nicaragua. De regering van Honduras heeft op alle politieke uitge wekenen in het land een beroep gedaan zich van illegale activiteit te onthouden. Verongelukt Een Afghaans lijnvliegtuig is zaterdagavond nabij de luchthaven van Beiroet in Libanon kort na het op stijgen verongelukt, waardoor 24 perso nen om het leven zijn gekomen en drie levensgevaarlijk gewond. Voortvluchtig. Zaterdag zijn drie man nen ter dood veroordeeld en vijf tot le venslange gevangenisstraf op beschuldi ging van medeplichtigheid aan of het aanzetten tot de moord in juli op Nairn Moghabghad, een lid van de Libanese kamer van afgevaardigden. De veroor deelden zijn alle acht voortvluchtig. Vier gearresteerden in dezelfde zaak zijn tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld en twee tot vier maanden. Tien verdachten zijn vrijgesproken. Het KNMI deelt mede: Gedurende het weekeinde is het weer op het vasteland van West-Europa weer geheel onder invloed van hogedrukgebie- den gekomen. Er vormden zich daarbij uit gestrekte gebieden met mist of laaghan gende bewolking welke zich in de loop van de zondagavond ook over ons land begon nen uit te breiden. Op de oceaan heerst le vendige depressieactiviteit. De verschillen de storingen bewegen echter alle rond een hoofdkern, welke zich op meer dan 1000 kilometer ten westen var. Schotland be vindt. De frontensystemen van deze de pressies veroorzaken in Ierland en Schot land nogal wat regen en nu en dan vrij veel wind, doch zij dringen nog niet noe menswaard in oostelijke richting op. In ons land zal de toestand met zwakke tot matige wind uit zuidelijke richting, met op vele plaatsen mist of laaghandende bewol king dan ook voortduren. WEERRAPPORTEN Dinsdag 24 november Zon op 8.13 uur, onder 16.39 uur. Maan op 0.24 uur, onder 13.50 uur. Maanstanden 23 nov. 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 23 november Hoog water 8.30 en 20.57 uur. Laag water 3.50 en 16.15 uur. Dinsdag 24 november Hoog water 9.32 en 22.08 uur. Laag water 4.43 en 17.16 uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-tempei a luren 06 s 00 sè binnen- en buitenland Ï2g Neerslag laatste 24 uur So 01 it S cÜ Den Helder geheel bew zzw 9 0 Ypen'ourg mist zzw 11 0 Vlissingen mist z 11 0 Eelde mist z 8 0 De Bilt mist zzo 9 0 Twente geheel bew zzw 9 0 Eindhoven mist zo 10 0 Zd Limburg onbewolkt z 13 0 Helsinki regen zw 5 7 Stockholm motregen w 6 11 Oslo regen windst. 6 9 Kopenhagen geheel bew wzw 6 0 Aberdeen mist windst. 11 0,4 Londen zwaar bew zzo 13 0 Amsterdam mist z 9 0 Brussel motregen windst. 13 0 Luxemburg mist no 1 0 Parijs onbewolkt windst. 13 0 Bordeaux mist windst. 12 0 Grenoble onbewolkt windst. 10 0 Nice onbewolkt nnw 16 0 Berlijn onbewolkt z 7 0 Frankfort geheel bew windst. 8 0 München •>»beel bew O 2 0 Zürich geheel bew zo 1 0 Genève motregen zo 7 0 Locarno onbewolkt windst. 10 0 Wenen onbewolkt zo 7 0 Innsbruck onbewolkt wzw 8 0 Belgrado onbewolkt O 6 0 Athene regen n 1 Rome half bew no 0 Ajaccio onbewolkt ono 19 0 Madrid licht bew windst. 0 Lissabon onbewolkt nno 18 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2