ZWITSALETTEN kdtfw II waf l] r Huisartsen willen gekend worden in medische vorming en vorsing Tien doden in het verkeer Nederlander in Soedan vermist Chinese diplomaten uit West-Java geweerd Nehroe: India moet zelf wapens maken ÖülEffelVï^; ENGEL MAANDAG 23 NOVEMBER 1959 3 Van dag tot dag J Braö of breek? Jordaanse corruptie met hulp voor vluchtelingen? Dame uit Overveen bij autobotsing in Ede omgekomen VERRUKKELIJK ALS BASIS IN UW FRUITSALADE! Vraag FYFFES bananen met het blauwe etiket Amy Groskamp ten Have onverwacht overleden Koninklijke felicitatie voor 108-jarige Postzegels Ned. Antillen Docenten in algemene geneeskunde gewenst Autobotsing kost het leven aan 9 Westduitse arbeiders Ook van Ontdekker VIII is de houder spoorloos Op de ^Praatótoel UNO-Assemblee voltooide ontwapeningsdebatten Het verdrag van de Kleine Vrijhandels zone is geratificeerd. Het is dus snel tot stand gekomen, want er is in feite slechts negen maanden aan gewerkt. Dat is niet bijzonder lang voor een overeenkomst op het gebied der internationale handel, dat een uiterst gecompliceerd karakter heeft. Men kan zich dan ook afvragen of alle ge volgen, die dit verdrag kan hebben, wel overdacht zijn. De Kleine Vrijhandelszone is voornamelijk een Engelse zaak, dat blijkt ook uit de cijfers. Engeland beschikt over meer dan de helft van de economi sche „macht" van de zeven landen, en heeft ook verreweg het grootste aandeel in de onderlinge handel, die de zeven tot dusver met elkaar dreven. Zweden profi teert nog het meest van de mogelijkheden, die de zone zal scheppen. Oostenrijk en Zwitserland het minst. Deze landen heb ben trouwens een belangrijke handel met de zes E.E.G.-landen. Van deze laatste dreigt West-Duitsland het zwaarst door de Kleine Zone getroffen te worden, want 29 percent van de Duitse export is op de ze ven landen gericht. Daarna volgt Neder land met 24 percent. Een gelukkige om standigheid voor ons is, dat er in de Kleine Vrijhandelszone voorlopig allerminst vrij heid van goederenverkeer in agrarische produkten zal zijn en daarom zijn voor ons de consequenties minder ernstig dan voor Duitsland, dat juist voornamelijk indus trieproducten uitvoert. Toch zal onze landbouwproduktenuitvoei-, als de Zone effect verkrijgt, geschaad worden, want Denemarken zal vooral op de Engelse markt verder kunnen penetreren. Het vorige jaar is er langdurig onder handeld over een grote, alle O.E.E.S.- landen omvattende vrijhandelszone, maar dit bleef zonder resultaat. Dat er nu zo'n vaart achter dit verdrag is gezet komt voort uit ongerustheid over de voortgaan de integratie van de Euromarkt. De be doeling is de zes onder druk te zetten om de mislukte onderhandelingen weer op te vatten. Zowel bij de zes als de zeven wordt de conceptie van een grote vrijhandels zone veel lippendienst bewezen, maar ver der is het met deze platonische verhou ding niet gekomen. Nu heeft Nederland echter in Straatsburg, waar de ministers van de E.E.G. bijeen zijn gekomen, een nieuw voorstel ingediend om de kloof, die tussen de zes en de zeven dreigt te ont staan, niet breder te laten worden, of zelfs te versmallen. Men kan in ieder geval verheugd zijn over dit Nederlandse initiatief, want ons land heeft de laatste tijd op het Europese diplomatieke terrein de belangrijke stap pen aan zijn partners overgelaten. Vooral het plan om het buitentarief met 20 per cent te verlagen kan bijdragen tot vermij ding van een breuk tussen beide blokken en is tevens in overeenstemming met het Nederlands belang van oudsher een vrijhandelsland! want onze tarieven moeten immers volgens het verdrag van Rome aangepast worden bij het gemid delde van alle zes landen en dat betekent dat onze relatief lage tarieven zullen gaan stijgen. Waarschijnlijk zal het Nederlandse voorstel vooral op Franse tegenstand stui ten, maar als het desondanks aangenomen wordt zijn de problemen nog niet zo heel veel dichter bij een oplossing. Men kan nu wel met de Westduitse minister Erhard beweren, dat men niet voor het alternatief staat: óf vrijhandelszone, óf Euromarkt; dit blijven toch twee fundamenteel ver schillende integratievormen. Daarbij is een vrijhandelszone verreweg de zwakste vorm, omdat de afzonderlijke landen vol komen vrij blijven in hun handelspolitiek ten opzichte van derde landen. En het Britse Gemenebest is er een duidelijk voorbeeld van dat men tenslotte wijkt voor deze derden. Ook het gemis aan centrale al of niet supra-nationale organen, die coördinerend of regelend optreden de Kleine Vrijhandelszone heeft ze praktisch ook niet) kan gemakkelijk tot een situ atie leiden, waarbij een vrijhandelszone slechts in naam bestaat. Het zou daarom onjuist zijn de integratie van de zes op te geven voor een vrijhandelszone. Andersom kan de E.E.G. alleen in haar geheel aan een grote vrijhandelszone deel nemen, maar daarvoor moet ze eerst ste vig in haar schoenen staan. Zij biedt voor een werkelijke integratie van industrie landen voor grondstoffenlanden is een vrijhandelszone waarschijnlijk geschik ter ook veel betere perspectieven. Men moet daarom niet al te pessimistisch zijn over de grootse ontwikkeling, die de han del van de zeven onder het nieuwe verdrag tegemoet zal gaan. Dit is voornamelijk ge sloten om het te verhinderen, dat de er aan deelnemende landen bilaterale verdragen met de E.E.G. zouden sluiten. Door de Nederlandse voorstellen zal het het internationaal goederenverkeer niet al te zeer in de ene of de andel'e richting ombuigen, maar meer mag men niet ver wachten. De veel verder dan van de zeven gaande integratie van de zes zal hier ten slotte toch toe leiden. Het ware wellicht beter eens het voorstel van de Duitser dr. Alfred Jacobs in overweging te nemen om een lijst van zuiver „Europese goederen" op te stellen, waarvoor in geen geval pre ferentiële tarieven mogen worden ver leend, noch in de E.E.G., noch in de Kleine Vrijhandelszone, maar waarvoor men in gelijke mate de tarieven zal verlagen en de invoercontingenten zal aanpassen. Daar het hier om typisch Europese pro dukten gaat doet men de wereldhandel ook weinig schade. Op deze wijze zou een breuk worden vermeden, integendeel, er zouden nieuwe bruggen tussen de twee blokken worden geslagen. WASHINGTON (Reuter) Twee Ame rikaanse democratische senatoren, Al- bert Gore en Gale McGee, die een onder zoek instellen naar de uitvoering van het hulpprogramma voor Palestijnse vluchte lingen in Jordanië, zeggen, dat 150.000 rant- soenkaarten ten onrechte zijn uitgegeven op naam van mensen, die zich niet in Jor danië bevinden. Van deze kaarten zouden onbevoegden profiteren, terwijl duizen den kleine kinderen van vluchtelingen geen kaarten krijgen. Op rijksweg 12 tussen Veenendaal en Ede zijn zondagavond twee personenau to's met elkaar in botsing gekomen, door dat een door prof. ir. W. de Jong, rector magnificus van de Landbouwhogeschool te Wageningen. bestuurde auto door tot nu toe onbekende oorzaak plotseling de rij baan verliet en via de tussenberm de rij baan voor het tegenliggende verkeer op reed. Daar botste de wagen tegen een auto, bestuurd door de heer A. H. M. Strack van Schijndel jr. uit Overveen, waarin ook diens echtgenote, twee zoon tjes en een vriendje van de beide jongens zaten. Mevrouw Strack van Schijndel kwam bij de botsing om het leven. Haar echtgenoot en de beide zoontjes liepen ernstig letsel op; het vriendje kreeg min der ernstige kwetsuren. Prof. De Jong en zijn echtgenote werden zeer ernstig gewond. Bij Schipluiden,, op de weg van Delft naar De Lier is een auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee jongens om het leven kwa men en een derde ernstig werd gewond. Het drietal, de 22-jarige A van der M„ de 15-jarige H. van O. en de 16-jarige K. van B., allen uit Monster hadden in Den Hoorn bij Delft op een tuinderij gewerkt. In een auto, gemeenschappelijk eigendom van de drie jongelieden, waren zij op weg naar huis, toen zij tussen Den Hoorn en De Lier door nog onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boom botsten. De auto, die vermoedlijk door de 15-jarige jongen werd bestuurd, werd ge heel vernield. Van O. en zijn 16-jarige vriend Van B. werden levenloos uit de wrakstukken gehaald. Van der M. werd ernstig gewond overgebracht naar een ziekenhuis te Delft. Bij een aanrijding in Amsterdam is de 35-jarige bromfietser J. R. de Hek zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is overleden. De bromfietser en twee wielrijders wer den op de brug bij de Prins Hendrikkade aangereden door een uit tegenovergestel de richting komende personenauto. De be stuurder van deze auto, een 24jarige varensgezel, had een bocht te ruim geno men en was daarbij ver op de linkerhelft van de weg geraakt. Hij bleek niet in het bezit van een rijbewijs te zijn en rook naar sterke drank. Hij is door de politie inge sloten. De twee wielrijders liepen lichte verwondingen op. In Brummen is de 35-jarige motorrijder A. Sangers, die op de duo zijn dochtertje en een kostganger meevoerde, op nog niet opgehelderde wijze in botsing gekomen met een wielrijder. De heer Sangers kwam bij deze botsing om het leven. De beide duo-rijders werden ernstig ge wond. De wielrijder kwam er met enkele schrammen af. Enkele weken geleden werd in Assen de heer L. Brader aangereden door een auto. Hij werd ernstig gewond en is thans in het Academisch ziekenhuis te Groningen overleden. De heer Brader, die 66 jaar was, is on geveer 20 jaar lid geweest van de gemeen teraad van Assen, eerst voor de S.D.A.P., later voor de P.v.d.A. Hij was voorzitter van de P.v.d.A.- raadsfractie. Nabij de gedenknaald te Apeldoorn ont stond een aanrijding tussen twee auto's, waarbij slechts lichte materiële schade werd aangericht. De 54-jarige Apeldoorn- se caféhouder A. Veenendaal reed met zijn auto weg, juist op het moment, dat zijn wagen werd gepasseerd door die van de chirurg A. J. H. W. uit Enschede. Er werd van de aanrijding procesverbaal op gemaakt, waarbij de politieman eerst de chirurg een verklaring liet afleggen. Toen hij zich daarna tot de caféhouder wendde, kwam de laatste uit zijn auto en zakte on middellijk daarop in elkaar. Enkele minu ten later overleed hij, vermoedelijk tenge volge van een hartaanval. De 40-jarige motorrijder H. J. Visscher, metselaar te Hoogeveen, is dodelijk ver ongelukt, toen hij om onbekende reden ge heel links van de weg rijdend, in volle vaart tegen de bromfietser A. Boertien uit Hollandscheveld opbotste. De motor rijder was op slag dood. De bromfietser brak een heupbeen. In het academisch ziekenhuis te Gronin gen is overleden de 54-jarige automobilist J. Lageman uit Groningen, die ernstig ge wond raakte bij een auto-ongeval in het Noorderplantsoen te Groningen. Hij reed met matige snelheid, toen plotseling door onopgehelderde oorzaak de auto naar links, daarna naar rechts zwenkte, door een omheining reed en tenslotte tegen een boom botste. De bestuurder liep zeer ern stige kwetsuren op. In een ziekenhuis in Den Haag is over leden de 78-jarige mevrouw A. van de K.-L., die op 14 november bij een ver keersongeval op de Loosduinseweg in Den Haag werd gewond. Zij werd aangereden door een personenauto toen zij plotseling van achter een geparkeerde auto de rij baan overstak. Advertentie (Vervolg van pag. 1) Amelie ten Have werd 28 december 1887 te Amsterdam geboren. Zij bezocht na haar middelbare-schoolopleiding diverse bui tenlandse kostscholen. Na 1916 werd zij vaste medewerkster aan vele dag-, week en maandbladen, waarin zij korte verhalen, verslagen, novellen, pedagogische artikelen en interviews publiceerde. Zij was hoofd redactrice en mederedactrice van diverse vrouwenbladen. In 1930 hield zij voor de AVRO haar eerste radiolezing. Zij reisde veel en gaf in ons land regelmatig lezingen. Tijdens de oorlogsjaren gaf zij lessen En gels aan particulieren. In 1939 verscheen het boek dat haar grote populariteit gaf: „Hoe hoort het eigenlijk?" Haar eerste publikatie was in 1911: vier novellen in het maandblad „Nederland". Zij publiceerde sindsdien romans, essays, meisjesboeken en enkele gedichten. In 1924 verscheen „Van kleine levensdingen", in 1928 „Met lege handen" in 1930 „Het licht aan de kim", in 1932 „Zon in de vensters", in 1935 „Moeder", in 1940 „Onder vier ogen", in 1945 „Daar wordt gebeld!", in 1945 „Neen Lydia zo niet!" in 1948 „Achter '■>et masker", in 1949 „Loes op eigen benen", in 1951 „De wrede wet" en in 1954 „Tot het detdc en vierde geslacht". Mevrouw Groskamp vertaalde eenentwintig romans van onder anderen Pearl Buck, Emil Lud- wig, Victor Hugo en Karin Michaelis. De 108e verjaardag van Nederlands oud ste inwoner, de heer W. H. Kostering te Delft is zaterdag rustig verlopen. De post had al een enorme hoeveelheid gelukwen sen gebracht, waarbij een groot aantal prentbriefkaarten, vooral van kinderen, uit alle delen van het land. Uit Amerika kwam een brief van een Nederlandse familie, die in een tijdschrift over de 108-jarige had gelezen en een dollarbiljet insloot „voor een sigaartje". Leerlingen van een Utrecht se school hadden allen een gelukwens ge schreven en deze aan elkaar geplakt tot een lange rol. Er was ook een felicitatie van de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, een fles wijn van Delfts oud-bur gemeester, mr. G. F., van Walsum. thans burgemeester van Rotterdam en een grote kist sigaren van de Dclftse sigarenwinke liers. Ter herdenking van het feit, dat vijf jaar geleden op 15 december 1954 het Sta tuur van het Koninkrijk werd bevestigd zal op 15 december aanstaande een serie van drie postzegels worden uitgegeven. De waarden zijn 10, 20 en 25 cent. De zegels vertonen de lokale Antilliaanse vlag. Ze zijn uitgevoerd in drie kleuren offset bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem naar een ontwerp van André van der Vossen te Overveen. De serie zal ook aan de fila telistenloketten in Nederland verkrijgbaar worden gesteld tegen de prijs van 1.10. Tijdens een in Utrecht gehouden con gres van het Nederlandse Huisartsen Ge nootschap heeft de voorzitter, dr. H. H. W. Hogerzeil, gepleit voor de vorming van een algemene coördinatiegroep voor de bevordering der geneeskunst en voorts de vraag aan de orde gesteld of het niet wenselijk is, over te gaan tot het introdu ceren van de algemene geneeskunde aan de universiteit. De opleiding van de arts en de ontwik keling van de geneeskunde aan de univer siteit is toevertrouwd aan de gespeciali seerde medici. Huisartsen ontbreken en bij de opleiding van de arts en bij de ont wikkeling der geneeskunde, aldus dr. Ho gerzeil, maar de grootste groep artsen in Nederland, de huisartsen, heeft geen en kele invloed op haar eigen opleiding en geen enkele mogelijkheid tot eigen vor sing op universitair niveau. Scheef beeld De huisarts ziet de patiënt steeds in eer ste aanleg, de specialist daarentegen steeds in tweede instantie, de universiteit zelfs vaak in derde of vierde instantie. Zij zien de patiënt pas, wanneer een toestand is ontstaan, waarbij gespecialiseerde ken nis nodig is. De zieken die door de huis arts zelf volledig worden behandeld, ziet de specialist nooit en daarom komen de zen ook in het patiëntenmateriaal van de universiteit niet voor. Deze groep omvat ongeveer 75 percent van alle zieken in Ne derland. Hierdoor hebben de specialist en de universiteit een vertrokken beeld, zo wel kwantitatief als kwalitatief, van de zieken die de huisartsen bezoeken en van de mensen die in Nederland ziek zijn. Het gevolg hiervan is, volgens dr. Ho gerzeil dat ook de opleiding op een scheef beeld van het vóórkomen en de frequen tie van ziekten wordt opgebouwd. De 45-jarige technische assistent van de Shell Company of the Sudan Ltd, de reer P. Bronsveld, wordt sinds vrijdag vermist. Hij was met een Engelse collega in een ge charterd sportvliegtuig van Nerowe naar Dongola vertrokken, maar daar niet aan gekomen. Er wordt naar het vermiste toe stel gezocht door vliegtuigen van de R.A.F., die in Aden gestationeerd zijn. De heer Bronsveld is sinds 1938 in dienst van de Kon. Shell. Hij vertrok begin no vember naar Soedan. Vóórdien was hij in Indonesië werkzaam. DJAKARTA (UPI) De militaire auto riteiten van Sukabumi een bergstad tussen Djakarta en Bandung hebben vergaderingen van meer dan twee buiten landers verboden. Sukabumi ligt in een gebied waar Chinese kleinhandelaren uit hun winkels en huizen worden verdreven om in grote steden te wonen. Functionarissen van de ambassade van communistisch China zijn in de omgeving van Sukabumi actief geweest, de Chine se inwoners aanzettend zich niet te storen aan het regeringsdecreet, dat hen gebiedt van het platteland te verhuizen. Deze func tionarissen trachtten een vergadering van Chinese kleinhandelaren te beleggen, het geen op deze wijze door de militaire auto riteiten is verhinderd. SULZBACH-ROSENBERG (UPI) Een autobus, vol met arbeiders, is vanmorgen vroeg dichtbij Sulzbach-Rosenberg (West- Duitsland) in botsing gekomen met de trai ler van een passerende vrachtauto. Negen arbeiders werden gedood en 15 anderen gewond. Volgens de inleider is voor de huidige medische student het patiëntenmateriaal kwalitatief en kwantitatief ontoereikend voor een adequate opleiding. Een gesprek tussen huisarts en specialist aan de uni versiteit ontbreekt terwijl het overduide lijk is, dat huisartsengeneeskunde en spe cialistische geneeskunde twee totaal ver schillende vormen van geneeskunde zijn. Dr. Hogerzeil bepleitte aan de universiteit ook docenten in de algemene geneeskun de te benoemen, opdat de toekomstige arts, wat hij ook wordt, aan de universi teit reeds zou leren hoe huisarts en spe cialist kunnen en moeten samenwerken. De student zou leren dat de huisarts een eigen taak in de geneeskunde heeft, ter wijl de huisarts een bijdrage zou kunnen leveren voor zijn eigen opleiding afge stemd op de ervaring in de praktijk. De specialist zou in zijn opleiding leren, van welke waarde het advies van de huisarts kan en moet zijn. Dr. Hogerzeil deelde ten slotte mede, dat van 1960 af ieder jaar een prijs door het Genootschap beschikbaar wordt ge steld voor het beste door een huisarts ge schreven artikel over het onderwerp: „Huisarts en wetenschap". NEW DELHI (Reuter) Premier Neh roe heeft zondag op een bijeenkomst van de congrespartij in New Delhi gezegd, dat India vanwege het gevaar van Chinese aanvallen, zijn eigen wapens moet ma ken. India moet niet meer afhankelijk zijn van buitenlandse „wapenkoningen". Het moet een eigen zware industrie opbouwen, want de huidige gebeurtenissen hebben aangetoond, dat het een grote fout geweest is om bij de uitvoering van het eerste ze venjarenplan de bouw van een of twee staalfabrieken achterwege te laten, aldus Nehroe. Men vecht tegenwoordig in een oorlog met zware wapens, een land dat deze wapens niet kan maken, wordt afhanke lijk van andere landen en moet zeer hoge prijzen voor deze wapens betalen, zo zei de Indische premier. Hij verklaarde, dat het kopen van wapens in het buitenland gepaard gaat met allerlei handigheidjes en onderhandse transacties. De wapenko ningen oefenen een enorme druk uit op de landen, die dringend wapens nodig heb ben, aldus Nehroe. BOMBAY (AFP) „Wij houden ons kruit droog en onze verdediging is ver sterkt. Wij zijn vastbesloten om alles op te offeren om onze vrijheid te bewaren", zo heeft de Indische minister van Defen sie, Krisjr.a Menon, zaterdag op een bij eenkomst in Bombay verklaard. India wil niets aan het toeval overlaten om zijn on schendbaarheid tegen iedere aanval te verdedigen. De minister zei voorts, dat India bereid is met China te onderhande len op voorwaarde, dat dit geschiedt in het kader van de beginselen, waarop de betrekkingen tussen China en India geves tigd zijn. VANDENBERG (Reuter) De houder, die de vrijdag van de luchtmachtbasis Vandenberg in Californië gelanceerde kunstmatige aardsatelliet „Ontdekker VIII" zaterdag te ongeveer 22.00 heeft af geworpen, is niet teruggevonden. Nadat een poging, om de houder in de lucht door vliegtuigen te doen onderschep pen. mislukt was, hebben Amerikaanse oorlogsbodems vergeefs een uitgestrekt zeegebied ten zuid-oosten van Hawaii' af gezocht. Men veronderstelt nu, dat het val scherm van de houder niet gewerkt heeft, waardoor deze hard met het zeeoppervlak in aanraking is gekomen en daardoor is gespleten en gezonken. In een korte, door de Amerikaanse lucht macht uitgegeven mededeling, wordt slechts gezegd, dat het zoeken in de lucht en op zee naar de houder van de „Ontdek ker VIII" is gestaakt. Verwacht wordt, dat de aardsatelliet zelf ongeveer twee maanden een baan om de aarde zal blijven beschrijven. Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABU f 1.- 40 TABL. f 1.50 Onverwacht miljoen Pas hebben weer twee van oorsprong Italiaanse Amerikanen één of een paar miljoen fdoet er eigenlijk niet toe) dollars vermaakt aan alle inwoners van het dorp je waar zij geboren waren. Dit komt al een mensenleeftijd lang voor en ik begrijp niet, dat de kranten er nog melding van maken, want er is niemand die iets an ders verwacht. Als je zoveel van dit soort berichten gelezen hebt als ik, dan weet je eigenlijk niet beter dan dat als baby naar Amerika getransporteerde Italianen mil joenen vermaken aan mensen die daar to taal niet op verdacht zijn. Het is allemaal heel aardig voor de mensen die er mee verrast worden, maar daarmee is de kous ook af. Voor de jour nalisten zit er weer een stukje in en voor de persfotografen een paar boterhammen, al hebben de erfgenamen precies dezelf de gezichten als ze hadden vóór ze hun miljoenen kregen en al dacht toen geen krant erover een plaatje van ze te plaat sen. De mensen zijn loei altijd geneigd de erflaters als overdadig gulle weldoeners te beschouwen en daarom met diepe verte dering over hen te denken en te spreken. Waarom begrijp ik nooit, want ze hadden het toch niet kunnen meenemen en als je dan tóch weggaat, kun je het net zo goed aan iemand nalaten dan dat je het laat liggen. Voor zo'n erflater is een miljoen dollar precies even veel rvaard als een stuk krantenpapier of een kapotte schoen veter en vindt u het zo geiveldig als u zo'n kapotte veter cadeau krijgt? Niet dat ik, als ik een miljoen dollar thuis gestuurd kreeg van een oom, die in Amerika gestorven is, zou weigeren het te accepteren, maar ik had het attenter van oom gevonden als hij ze mij, bij le ven en toelzijn een twintig jaar eerder ge stuurd had. Eigenlijk is het reuze-onbe leefd iemand een cadeautje te sturen, dat voor je zelf van nul en gener waarde is. Toen-ie nog leefde heeft hij nooit iets van zich laten horen. Nog geen slof sigaret ten. Dat zou attenter geweest zijn, dan dat miljoen, dat hij niet heeft kunnen meene men. Als je dat even tot je laat doordrin gen, zou je het eigenlijk niet van de nota ris moeten aannemen; maar, tja, niets dan goeds van de doden en laat ik het dan tóch maar doen, al ivas het alleen maar om de buren te peeën. Meestal krijg je zulke onverwachte ge schenkjes trouwens nog te laat ook. Zo'n miljoen dollar is leuk, als je een jaar of vijfentwintig bent. Dan is er nog goede sier mee te maken, maar als je wat ouder bent een jaar of vijftig, zestig dan weet je al lang dat sier geen sier is, laat staan goede en dat je dan wel bijvoor beeld een wereldreis op een luxe schip kunt gaan maken, maar dat dat maar een soort geforceerd plezier is, waarvan je al bij voorbaat weet, dat het lang niet zó is als je je had voorgesteld. Zo'n onverwacht miljoen komt altijd nét iets te laat. Het is altijd meegenomen, dat wel, en het is een aardige aanvulling van de A.O.W., maar om nu te zeggen dat je er helemaal heerlijk-gelukkig van wordt, dat ook weer niet. Oom had eerder over de brug moeten komen, maar daar was die ouwe vent te gierig voor. Als je het goed overdenkt, was hij een héél onsympathiek mannetje. Floris Flaneur Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 De Algemene Vergadering van de UNO heeft zaterdag haar bespreking van ont wapeningsaangelegenheden voltooid met de aanneming van twee resoluties. In de eerste wordt er bij de drie landen met kernwapens op aangedrongen spoedig tot een resultaat te komen op de conferentie te Genève over beëindiging van de proeven met kernwapens. Deze resolutie werd aan genomen met 78 stemmen voor, geen tegen en twee onthoudingen. De Algemene Vergadering nam ook een resolutie aan, waarin er bij de mogend heden met kernwapens „en andere lan den" op wordt aangedrongen af te zien van het tot ontploffing brengen van kernwa pens. De stemming over deze resolutie was zestig vóór, één Frankrijk tegen en twintig onthoudingen (ook Neder land onthield zich). „WIE, WAT, WAAR" 1960. Zoals ook reeds uit andere aankondigingen is geble ken. is de zoveelste jaargang van het be kende en populaire handboekje „Wie, Wat Waar?" thans verkrijgbaar bij ons blad. Voor wie als trouwe vrind van dit tradi tionele boekje al naar de verschijning heeft uitgekeken, behoeft niet te worden uitgewijd over de inhoud. Die is weer, zo als altijd, met pijnlijke zorg en grote er varing samengesteld om een maximum aan wetenswaardigs te geven in een be knopt en handig formaat. De nieuwe uit gave sluit harmonisch aan bij de vorige, doch is ook afzonderlijk een sluitend ge heel. Het boekje is aangepast aan wensen uit de grote kring van vaste gebruikers en biedt in zijn relatief beperkte ruimte een schat aan wetenschap in eenvoudige, hoofdzakelijke vorm. Merkwaardigheden, nieuwigheden, onderwerpen van algemeen belang, dagelijks gebruik steuntjes en in formatieve samenvattingen van ontwikke lingen op wereldgebied wisselen elkaar af, het geheel opgeluisterd met duidelijke en instructieve illustraties. Als een der „oudste Nederlandse pocketboeken" (dat zich bovendien daarvan onderscheidt, doordat het ingebonden is in een stevige band) mag het zich met recht aandienen als een altijd jonge en begerenswaardige aan winst voor jong en oud.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3