Noren en zien Daëboek van een Was Joop S. bezeten door een wurgcomplex? IPSO EN DE TOVERRING Kort en bondig Nog geen akkoord over de Duitse vergoeding van nazi-slachtoffers Agenda voor Haarlem De Prins reikte Erasmusprijs uit 4 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Caterine Valente Recht op de wan af De radio geeft dinsdag Keesing's Archief geweerd van expositie in Moskou Commerciële televisie op de Antillen Omkoperij 7 elevisie pro gramma DE MOORDZAAK-MAGERE JOSJE Dronken was hij altijd een sadist verklaren zijn ex-minnaressen DOOR PIERRE NORD MAANDAG 2 3 NOVEMBER 1959 In het zaterdagavondprogramma van de K.R.O. zagen wij enige spelmomenten uit „Sauls dood" op het beeldscherm met de jubilerende Albert van Dalsum. Dat ju bileum bood een aantal figuren uit de toneelwereld de gelegenheid hun bewonde ring uit te spreken voor de „vorst onzer toneelspelers". Bijzonder origineel deed het allemaal niet aan. Het viel ons op dat de acteurs, die momenteel niet met Van Dalsum spelen, omdat zij aan andere ge zelschappen zijn verbonden, steeds maar spraken over hun grote vriend in de ver leden tijd. „Van Dalsum was" en „Van Dalsum deed".. Maar de bedoeling was goed. De K.R.O. heeft het programma moe ten wijzigen en dat zullen de kijkers pret tig gevonden hebben. Uitgezonden werd namelijk het optreden in Rotterdam van Caterina Valente. Daardoor zijn vele dui zenden in de gelegenheid geweest kennis te" maken met deze vlotte, geestige en gek ke gezichten trekkende zangeres. Dat zij vlot was bleek later uit een vraaggesprek met Steye van Brandenberg dat een ge slaagd en gezellig verloon had. Dergelij ke vraaggesprekken worden niet dikwijls zo goed weergegeven als deze avond. Hitchcock zorgde voor een spannend slot. Of het nu wel nodig was zich zo te dis- tanciëren van het televisiespel „Requiem voor een zwaargewicht" als de Nederland se Boksbond aanvankelijk heeft gedaan, hebben wij na de AVRO-uitzending van zondagavond sterk betwijfeld. De auteur, Rod Serling, laat ons kennis maken met een ontluisterde zwaargewicht, die op aan raden van de dokter de ring vaarwel zegt. Zijn manager, die nota bene tegen hem had gewed en nu lelijk in de schuld zit, probeert de bokser, een groot kind, te „verkopen" aan een heer, die worstel wedstrijden organiseert, waarin de win naar van te voren wordt aangewezen. Dat gaat op het laatste ogenblik niet door, omdat de bokser nog wel zoveel trots heeft dat hij zich niet voor nar wil laten ge bruiken en ook, omdat hij uit de woorden van zijn manager zijn conclusies kan trekken. Dan gaat hij toch maar liever te rug naar zijn geboorteplaats, daarbij ver tederend geholpen door een juffrouw van het arbeidsbureau en zijn verzorger. De manager lijkt een kopje kleiner gemaakt te zullen worden door zijn schuldeisers, maar het loopt met een sisser af. Ze zul len hun mond houden over zijn verboden weddenschap en geven hem een jongen in opleiding, die straks met zijn vuisten het geld in het laatje van zijn bescher mers moet laten vloeien. Een zwak en eigenlijk overdadig einde. In feite wordt er in dit stuk indirect kri tiek geleverd op bepaalde misstanden in de Amerikaanse bokssport. De kracht van het stuk schuilt dan ook veel meer in de karaktertekening der hoofdpersonen, die overigens het „zetje" van Ton van Duinhoven en Ko van Dijk best konden gebruiken. Of het nu nodig was de bokser zo bijna imbeciel uit te spelen als Ko van Dijk'deed, lijkt ons aanvechtbaar, maar met zo'n rasacteur op het beeldscherm kan men wel van een behoorlijk portie dra matische verbeelding verzekerd zijn. Van Dijk gaf dan ook het volle pond en niet tot onze spijt. Voortreffelijk zette Ton van Duinhoven de manager op poten, geen louche snoo daard, maar een egoïstische harde jon gen, die geld nodig heeft en er zijn pupil aan opoffert. Lia Dorana vond mooie gevoelsaccenten voor de sympathieke juffrouw. Jan Blaaser maakte zeer inge houden de verzorger tot een wat slappe, maar doodgoeie hulp in de nood. Van sfeer was de vertoning uitnemend. Regisseur Walter van der Kamp liet zien, dat hij het vak op zijn duimpje kent. Hij trok alle voordelen uit het feit, dat wij ditmaal weer eens kregen te maken met een spel, dat oorspronkelijk voor televisie is ge schreven en die afkomst niet verloochent door vele scènes a deux, net als de boks sport: recht op de man af. Beeldschermér HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. voor uit. praatje. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Chansons. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Piatennieuws. 13.35 Lichte muziek. 13.55 Zang en piano. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs eer. 17.45 Regeringsuitzend.: Rijksdelen Overzee. Australisch Nieuw-Guinea, door J. J. van dei- Laan. 18.00 Lichte muz. 18.20 Pol. praatje. 18.30 Radio-volksuniversiteit: Klimaatwisselingen op aarde in verband met de ijstijden, door prof. ar. G. L. Smit Sibinga. 19.00 Nieuws 19.10 Act. 19.2o Memojandum. 19.30 Gram. 19.50 Gram. 20.30 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 20.50 Dialoques des Carmélites. opera. 21.55 In het be gin schiep God hemel en aarde, lezing. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nieuws. 22.40 De armen zult gij altijd bij u hebben, praatje. 22.50 Radio-philharm.ork. en solist. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouw- rubriek. De pluimveetentoonstelling in Utrecht. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Orgel en alt-sax. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianoduo. 16.00 Van geven en krijgen en nog wat, praatje. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd.. 17.30 Amateurs- pi ogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.40 Journaal. 19.55 Hang het aan de grote klok, propaganda-actie. 20-00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Liederen en pianower- ken. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Altviool en piano. 23.00 Voordr. 23.15 Jazz muziek. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Popul. muz. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weer- ber. 12.34 Pianorecital (vervolg). 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Oude muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Hongaarse kamer- muz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws en act. 19.30 Folkloristisch progr. 19.40 Gram. 19.50 Praatje. 20.00 Radiodocumentaire. 20.40 Roemeen se volksmuz. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Solistenconcert. 22.55—23.00 Nieuws. MOSKOU (Reuter) Zaterdag is de eerste Britse boekententoonstelling in Moskou geopend. Ongeveer dertig exem plaren zijn eruit gelicht omdat zij volgens de Russische functionarissen „een ver keerde indruk" geven van de Russische politiek. De tentoonstelling omvat 3.000 boeken en 800 tijdschriften van 170 uitge vers. (UPI) Keesing's historich archief is geweerd, evenals het boek van Allan Bul lock over Hitler, „de laatste dagen van Hitler" van Hugh Trevor Roper, „The Ne mesis of Power" van Wheeler Bennet (eveneens handelend over Hitlers betrek kingen met Stalin) en „Later Church ills" van A. L. Rouse. De tentoongestelde boeken komen na de expositie in het bezit van het Russische ministerie van Cultuur. Scène uit „Requiem voor een zwaar gewicht" met Ton van Duinhoven, Ko van Dijk en Jan Blaaser. Aruba en Cura ao, de twee grote eilan den van de Nederlandse Antillen, krijgen binnenkort een eigen commerciële televi sie. Verwacht wordt dat. de twee stations, op elk eiland een, in maart van het vol gend jaar met hun uitzendingen beginnen. Zij zullen het eigendom van de regering zijn, die een bedrag van 500.000 Antilliaan se gulden voor de bouw er van heeft uit getrokken. Er zal mee gewerkt worden door een particuliere onderneming, waar in de eigenaars van een net van Ameri kaanse radiostations, de Bartell-groep, het grootste aandeel hebben. De Amerikaan Rudi J. Dovale, directeur van een reclamebureau, die deze medede lingen deed, zei dat de mogelijkheden voor oprichting van televisie in de Antillen al gedurende jaren onderzocht waren door een dozijn deskundigen uit Amerika en Europa. Maar blijkbaar had geen van hen de mogelijkheden om een winstgevend te levisienet op te richten. Maar de Bartlett- groep volgens Dovale misschien de meest succesvolle onafhankelijke radio onderneming in de Verenigde Staten be vond dat zij met zulk een station kan wer ken. misschien niet onmiddellijk winstge vend, doch in elk geval zonder grote ver liezen. De 500.000 gulden die door de sta ten gevoteerd zijn, zijn al oorzaak van wijdverspreide critiek geweest. Het be toog van leiders der oppositie was dat, ge zien het feit dat de staat dringend behoef te heeft aan meer geld om de basis van de economie te verbreden welke tot dus verre geheel afhankelijk was van de thans bezuinigende olie-raffinage, ande re zaken voorrang moeten hebben op een luxe als televisie. In kringen der Neder landse gemeenschap is de band met een Amerikaanse groep onwelwillend ontvan gen, omdat hij plotseling een eind maak te aan onderhandelingen met Nederland se belangen. De Nederlanders wensten echter alleen te helpen bij de oprichting van een ni et-commerciële onderneming. Er zijn thans ongeveer drieduizend tele visieapparaten, naar schatting vijftien honderd op elk der eilanden, in gebruik. Men kijkt naar de Venezolaanse televi sie. Dovale zei dat dit aantal vermoede lijk tot vijfduizend zal oplopen vóór de eigen stations met de uitzendingen star ten. Aanvankelijk zullen de uitzendingen beperkt blijven tot vier uur per dag. Er zal dan alleen 's avonds worden uitgezon den. Ongeveer 80 percent der program ma's zal bestaan uit films in de Neder landse en Engelse taal, de rest zal „life" zijn. De uitzendingen zullen geheel op com merciële basis staan. Een „disk jockey" van het Amerikaanse radiostation WJBK is ontslagen wegens het aannemen van steekpenningen van grammofoonplatenmaatschappijen. Deze „platenspeler", Tom Clay, heeft toegegeven dat hij in totaal aan „subsidie" van die maatschappijen bedragen kreeg, die zijn gewone honorarium evenaarden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Een poëtische filmfantasie. 20.30 Filmdocumentaire. 21.00—22.30 Speelfilm. In het proces „Magere Josje" zijn za terdag de laatste van de 35 getuigen a charge tegen de 42-jarige Joop S. ge hoord. Inmiddels is telkens weer gebleken dat er nog getuigen zijn, die kennis heb ben van belangrijke feiten. Donderdag avond bij voorbeeld werd de verdediger van Joop S. opgebeld door iemand die zijn naam niet wilde noemen, maar be langrijke verklaringen deed. Zowel de raadsman als de officier acht het uiterst belangrijk in contact met deze getuige te komen. Zaterdagochtend werden onder meer en kele extra getuigen gehoord, die aanvan kelijk niet waren opgeroepen, onder an deren verdachte's eerste vrouw, die drie kinderen van hem heeft. Zij verklaarde dikwijls door Joop geslagen te zijn. Als ge volg van een vuistslag is haar neus nog steeds iets ingedrukt. Ook haar had Joop wel bij de keel gegrepen, niet alleen bij ruzies, maar ook bij liefkozingen, zo ver klaarde zij. Op verzoek van de president fungeerde vervolgens een rechercheur als slachtof fer en deed de getuige voor, hoe Joop haar de keel had dichtgeknepen toen hij haar een maand na de dood van Josje had opgezocht. Hij bakte eerst zoete brood jes met zijn vroegere vrouw en toen die hem afweerde, greep hij haar bij de keel. Hij liet echter snel weer los. „De moordenaar van Jos moeten ze aan de hoogste boom ophangen", had de getuige gezegd. „Ach, waarom?", zou Joop hebben ge antwoord, „we zijn allemaal maar men sen!" Verdachte in tranen „Het was altijd oppassen met hem", deelde de vrouw mee, „je kon nooit wat zeggen of je kreeg slaag". Dit alles is Joop S. te veel. Voor het eerst in het proces schieten de tranen hem in de ogen, nu ook zijn eerste vrouw hem afvalt. „Zeg nou eerlijk", zegt hij tegen haar, „ik heb je wel geslagen als ik dronken was, dat heb ik toegegeven. Maar als ik nuchter was, dan gedroeg ik me toch goed? Zeg eerlijk, ben ik zo slecht voor je ge weest?" Heftig bijt de vrouw terug: „Ja, je bent slecht voor ons geweest. Je heb je doch ter van driehoog uit het raam willen gooien. Ik heb meer slaag van je gehad dan eten". „We zijn in 1950 gescheiden en in 1953 heb je me toch weer een maand of 9 te rug genomen", zegt Joop. „Waarom heb je dat dan gedaan?" „Omdat ik van je hield, Joop". „Dank u", zegt Joop voldaan tegen de president en gaat weer zitten. Dubbele persoonlijkheid? Een thans 44-jarige vrouw, die kort na de oorlog een vriendin van Joop was en met hem samenleefde, verklaarde haar best te hebben gedaan, hem van de drank af te helpen. „Uit zelfverdediging heb ik in die jaren leren vechten. Hij was een bruut, die mijn leven tot een hel maakte. Als hij dronken was, sloeg hij de hele in boedel kapot". Ook de vijftigjarige „Duitse Loes", een werkster, die met een Duits accent spreekt, bleek in 1951 een vriendin van Joop te zijn geweest. Begin 1957 had ze hem weer ontmoet. „Ik ben bang dat Jossie mij bij de politie zal aangeven als souteneur", had Joop gezegd, toen ze samen enkele borrels hadden gedronken. Later was hij met haar naar haar kamer gegaan en was daar „plotseling een wrede sadist ge worden", die haar op de divan gooide, in het gezicht sloeg en haar de keel dicht kneep. Ze kreeg het ontzettend benauwd, probeerde iets te roepen, maar viel bijna bewusteloos. „Huil niet zo", had Joop ge zegd, toen hij haar even later los liet. Hij was erg dronken. Dit brengt de raadsman ertoe, erop te wijzen, dat Joop zich alleen als een beest gedraagt als hij dronken is. „Heeft u gemerkt, dat deze man twee persoonlijkheden in zich heeft, één vrien delijk als hij nuchter is en één wrede, sa distische als hij dronken is?", vraagt de president aan de getuige. „Ik heb hem nooit zo gekend als die avond in 1957", luidt het antwoord. Reeds in 1937 heeft een ambtenaar van de reclassering in een voorlichtingsrap port geconcludeerd, weinig hoop te heb ben voor de toekomst van Joop S., die toen voor een kleinere zaak terecht moest staan. Een tweede voorlichtingsrapport dateer de uit 1951. „Terecht heeft men in 1937 al bange vermoedens over deze man uit gesproken", stond daarin. Er is geen psychiatrisch rapport over de verdachte uitgebracht, aangezien hij daartoe geen medewerking wilde verle nen. „Dat is misschien wel juist ook", zei de president. „Eerst moet worden nage- 1011. Ipso keek wel 'n beetje teleurgesteld, omdat, hel maar zo'n klein visje was. Maar opeens was hij erg verbaasd, toen het visje tegen hem sprak! Visserlaat me asjeblieft weer zwemmen! zei het klagend. Ipso zette grote ogen op. Toe laat me vrij; zei het visje weer. Je zal er geen spijt van hebben, je zult zien, dat je een grotere vis ophaalt, waar je meer aan hebt dan aan mij ik ben maar zo'n kleintje! Nou, zei Ipso, nog altijd beduxisd. Als je zo graag wiltvooruit dan maar! En hij gooide het visje terug in het water, waar het dankbaar wegzwom WENEN (APA-Reuter) Prins Bern- hard heeft zondag het derde congres van de Europese Stichting voor Cultuur, dat op 20 november te Wenen begonnen was, of ficieel gesloten. Hij deelde mee dal de vier de jaarvergadering in 1960 in Lissabon zal worden gehouden, gecombineerd met een seminarie voor jonge mensen in handel en industrie uit Europa en Zuid-Amerika. De voorzitter van het stichtingbestuur, de Duitser dr. Stein, deelde mee, dat de stichting het volgende jaar over 750.000 mark zal kunnen beschikken Zaterdag heeft de Prins aan de ambas sadeurs van West-Duitsland en van Frank rijk de Eramusprijzen uitgereikt waar mee de stichting de Duitse filosoof dr. Karl Jaspers en de Franse staatsman Ro bert Schuman onderscheiden heeft voor hun activiteiten ten gunste van de op bouw van een nieuwe Europese gemeen schap. Koninklijk bezoek. De Koningin zal donderdag 26 november 's morgens een bezoek brengen aan de infanterieschool te Harderwijk en de school voor reserve officieren der infanterie te Ermelo. 's Mid dags zal zij de legerplaats Ermelo be zoeken. Hoogbouw-stadhuis. Architect ir. J. van der Laan uit Leiden heeft een voor lopig ontwerp van het nieuwe Apeldoorn- se stadhuis getoond. Het project, welk uit voering naar schatting 10 miljoen gulden zal vergen, voorziet in een centraal gebouw voor het bestuurscollege, dat aan weerszijden door kantoren in hoogbouw zal worden omgeven. In deze kantoren, respectievelijk gebouwd in acht en dertien etages, worden de diverse dien sten ondergebracht. Over het vraagstuk van de schadeloos stelling aan Nederlandse slachtoffers van de nationaal-socialistische vervolging deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken het volgende mede: De Nederlandse regering streeft bij de onderhandelingen met de Duitse bondsre gering naar een regeling ten behoeve van Nederlandse nazi-slachtoffers, die niet voldoen aan het in het „Bundesentschadi- gungsgesetz" omschreven domicilie ver gaan of verdachte het ten laste gelegde, dat hij ontkent, begaan heeft". De eerste fase van 'het proces is nu be ëindigd. Vandaag wordt de behandeling voortgezet met het horen van de getui gen a décharge. Advert en tie 52. Ik heb in de eigenlijke zin van het woord niet ge logen. Ik heb nagelaten over een bezoek te spreken, dat ik vroeg in de middag aan het huis van de familie Daï Do had gebracht. Zinspeelt u hier soms op? Lheureux maakte een vaag gebaar. Ik geef nu immers toe, dat ik bij de familie Daï Do ben geweest. Met welk doel? Ik wilde hen overhalen tot onze „vereniging van slachtoffers van Vindon", zoals hij het zelf heeft ge noemd, te treden. Niet alle detectives die voor ons werkten, waren te koop. Ik had rapporten ontvangen die mij deden veronderstellen dat ook de heer Daï Do door Vindon werd gechanteerd. U hebt voor alles een uitvlucht bij de hand! riep Lheureux woedend. Ik zal u dan ook maar niet vra gen waarom u dit bezoek onvermeld hebt gelaten juf frouw. Meneer Lorrain? Ik geef toe dat ik het appartement van Vindon heb doorzocht, waar ik met valse sleutels, die wij hadden laten maken, binnengekomen ben. Ik heb er geen en kel document van belang gevonden. Ik wilde mij hierop in het bijzijn van de heer Duchemin allerminst beroe men, ik zou hem alleen in gevaar hebben gebracht het spoor bijster te raken, of om uw eigen jachtter men te gebruiken, het wild uit het oog te verliezen. In dit geval dus de schuldige. Ach ja, U wist dus dat Vindon niet thuis was. U had hem laten volgen en opsporen. Wie fungeerde als jachthond? Dat was ik, zei Chantal Rivière hoogst bedaard. Rechter en commissaris glimlachten alsof zij haar niet geloofden. Ik ben niet erg bedreven in dit vak, vervolgde het meisje, maar Vindon kende mij niet. Lag dit niet meer op de weg van uw detectives? vroeg Duchemin. Die waren al lang door Vindon ontmaskerd, zei Christiane ogenblikkelijk. Ik geloof het nauwelijks, juffrouw d'Engoult. U voorzag die zondag gebeurtenissen, waarin u geen bui tenstaanders wilde betrekken. Om veiligheidsredenen. Dit kunt u niet aannemelijk maken. Maar u zult mij moeten toegeven, juffrouw d'En goult, zei Lheureux, dat dit voor u allen geen zon dag als elke andere was. Ieder had zijn rol in deze jachtpartij toegewezen gekregen. Zeg eens, wat was eigenlijk de rol van Delforge? Dat heb ik al gezegd, zei Delforge zelf. Ik was van plan de oude archieven van de boekhouding te doorzoeken die bewaard worden in een kamertje op de eerste verdieping. Wij noemen dit „het centenkerkhof". Niemand komt er ooit en voor Vindon zou het een bij uitstek geschikte plaats zijn geweest om er zijn docu menten te bewaren. Maar u hebt ten slotte niet gezocht Delforge herhaalde vrijwel woordelijk zijn vroegere verklaring. U houdt dus vol zei de rechter dat er slechts een onschuldige worsteling heeft plaatsgevonden, waar na Vindon via de goederenlift is ontsnapt. Zeer zeker. Was dit de eerste maal dat u en Vindon handge meen werden. Ja. En waarom juist op die dag? Op die merkwaar- lige zondag? Ieder van u heeft zich die dag op hoogst ongebruikelijke wijze gedragen. De heer Lorrain maak te zich schuldig aan inbraak, de heer Delforge zocht, juffrouw Rivière schaduwde een man, juffrouw d'En goult trachtte een huis binnen te dringen waar zij niet verwacht werd en Vindon., liet zich vermoorden. Een al te opvallende samenloop van omstandigheden. Ge zamenlijk hebt u een ongeloofwaardig aantal ongewo ne, laat ik zeggen, buitensporige en stellig onvoorzie ne, handelingen verricht. Ja, waarom regent het eigenlijk wel eens al heeft het meteorologisch instituut mooi weer voorspeld? Omdat meteorologen en politiemannen mensen zijn, dus onvolmaakt en niet altijd de werkelijke oor zaken van de verschijnselen ontdekken. Maar de oor zaken bestaan en zijn doorslaggevend. Overigens moet het u duidelijk zijn, na alles wat ter sprake is gekomen, dat uw lezing van de feiten voor kritiek in aanmei'king komt. Wij zullen het hierbij la ten voor vandaag. Ik geef u achtenveertig uur bedenk tijd. Daarna zal ik uw afzondei'lijke verklaringen schriftelijk laten vastleggen. Een maand lang deed Lheureux afwisselend een be roep op het gezond verstand van zijn verdachten en trachtte hij hun schrik aan te jagen. Hij redeneerde, vleide of dreigde. Hij trachtte tevergeefs hun vertrou wen te winnen, hen tot tegenstrijdige verklaringen te verleiden of hen slechts op een ondergeschikt punt van tevoren afgelegde verklaringen te doen afwijken, waar na hij vat op hen zou hebben gehad. Maar zij weer stonden al zijn hardnekkige pogingen. Duchemin zette het onderzoek voort. Hij verhoorde Siamedjian en de ex-minister en hij deed het gron dig, maar ook hij maakte geen vorderingen. Eer hij het dossier aan de procureur-generaal door zond, liet Lheureux de commissaris nog eens bij zich komen. Ik vind het een ontzettend pijnlijke aangelegen heid, bekende hij. Die mensen maken waarlijk niet de indruk te geloven dat ik hun goed gezind ben. En toch zou ik maar al te graag zien dat Delforge de licht ste straf kreeg. Ik meen dat ik mij in mijn loopbaan nooit aan partijdigheid op grond van persoonlijke ge voelens heb schuldig gemaakt. Maar als ik eenmaal in mijn leven partijdig zou willen zijn, dan zou ik dit terwille van Delforge doen. Dat zullen zij uitstekend begrepen hebben, zei Du chemin. In dat geval twijfel ik aan hun gezond verstand. Met goede hulp van Beuvry zullen zij die jongen le venslang, zo geen doodstraf bezorgen. Het is mij een raadsel wat er in deze mensen omgaat. Zij willen zich stellig niet aan een beschuldiging wegens medeplich tigheid onttrekken, daarvoor zijn zij blijkbaar niet bang. Ik zou nog willen opmerken, zei de commissaris half in gedachten dat ze allemaal over een voortref felijk brein beschikken. Ik heb je al gezegd, dat deze zaak een chaos van tegenstrijdigheden is. Maar luister nu eens, zei Lheureux in opwinding. Als Delforge toegaf: Ik heb met Vindon gevochten, ik voelde me bedreigd, als hij alleen maar zei: Ik heb mijn zelfbeheersing verloren en rampzaligerwijs lag er een revolver voor het grijpen, als hij verklaarde wat hij maar wilde, al klonk het nog zo onwaarschijnlijk, dan zou elke jury hem met onder ons gezegd de medewerking van de rechterlijke macht, ter wille zijn. (Wordt vervolgd) eiste en die als gevolg daarvan zijn uit gesloten van Duitse schadeloosstellingen. De Nederlands-Duitse onderhandelingen zijn nog niet afgesloten, zodat een rege ling van dit punt welke uiteraard ook nog de parlementaire goedkeuring zal behoe ven, nog niet is tot stand gekomen. Zodra dit mogelijk is zal de Nederlandse rege ring bekend maken, op welke wijze en bij welke instantie belanghebbenden zich dienen aan te melden. Het ministerie raadt belanghebbenden aan geen gehoor te geven aan oproepen tot melding of aan aanbiedingen tot het verlenen van bemiddeling bij de indiening van vorderingen, welke van tijd tot tijd door niet-officiële organisaties worden ge daan. Op dit ogenblik is er nog geen enke le instantie ter behandeling van zodanige vorderingen aangewezen. Evenmin be staan er officiële formulieren, welke voor de indiening van zodanige vorderingen zouden moeten worden gebruikt. Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert Nederlands Kamerorkest. Dinsdag 20 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Stadsschouwburg: Vandaag tot en met donderdag 20 uur ABC-cabaret met „Laat je niets wijs maken". Minerva Theater: Dinsdag 20.15 uur: Lezing dr. Jef Last over „Het Verre Oos ten". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Kinderen die niet gewenst zijn", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 19.30 uur: „The nun's story", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Slag om de VI", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Straat zonder einde". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „The old man and the sea", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Rox.v Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „In handen der roodhuiden", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur: „Mensen in het hotel". 18 jaar. Theater Mononole (Zandvoort): Vandaag en dinsdag 19.30 uur „De tien geboden", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel: Tot 20 december dage lijks 1017 uur en zondags 1417 uur: Expositie van werk van Judith Laqueur Révész en M. C. Escher. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 6 december dagelijks (behalve zon dags) van 1117 uur: Expositie van werk van Chapon. Hof van Heemstede: Expositie van werk van Liesbeth Savers. Joz. de Ridder, F. A. van Velsen en .Tan Wiegman. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 december daeeliiks (ook zondags) van 10 lot 22 uur: Expositie van werken van Theodoor Heiinis. De Waag (Spaarne 29), Tot 30 november dageliiks van 1216.30 uur. zondags van 14—16 30 uur: Expositie van werken van A L. Koster, Museum „Het Huis Van Looy" Tot 14 december dageliiks van 10—12.30 en van 13.3017 uur, des zondags van 1417 uur: Leden ten toonste'1!nf het Genootschap Kunst Zij Ons Doel". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 20 novem ber).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4