Politiezender geeft elke dag een bont „programma" Caballero Meer dan 100.000 bejaarden (boven de 65) werken nog BOEKEN VOOR EN NAMENS SINT NICOLAAS De negen Muzen DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 AMSTERDAMS ALLERLEI Uitgebreide luisterkring wordt echter op het hoofdbureau allerminst gezvaardeerd Kerkelijk Nieuws In Leersum geen wilde dieren Mr. dr. A. A. van Rhijn bepleit een systeem om de „pensioenschok" te verzachten NA VO-antennes van Krupp Het Vrije Toneel opgericht Ruim een miljoen voor „Redt een kind" Zoekt U iets beters? Rook dan morgen eens Het ziet er naar uit, dal mocht de Vrije Radio Omroep Nederland ooit in de ether komen, deze piratenzender althans wat Amsterdam betreft een enorme concurren tie krijgt in een zender, die uitzendt op 87 mhz. van de f.m.-band. Dat is namelijk de zender van het Amsterdamse hoofd bureau van politie, die het contact onder houdt met de patrouillewagens in de stad. Er is geen radio-programma, dat wat ori ginaliteit aangaat, op kan tegen wat de stemmen van de politiemannen vertellen. Steeds meer Amsterdammers beschikken over radiotoestellen met een f.m.-band en de „5 x 8"-zender krijgt steeds meer luiste raars. Zij kunnen thuis de caféruzies, aan rijdingen, achtervolgingen van autodieven en arrestaties van inbrekers volgen. Niet zelden komt het voor, dat belangstellen den reeds eerder op de plaats des onheils zijn dan de politieauto, na de oproep door hun radiotoestel te hebben gehoord. Het is een euvel, waaraan de politie weinig kan veranderen. Het ombouwen van zenders en ontvangers is een kostbare aangelegenheid. De enige maatregel, die men heeft kunnen nemen is, dat de politiezender geen bood schappen meer uitzendt, die geheim dienen te blijven. In die gevallen wordt de beman ning van een radio-auto verzocht zich per telefoon met het hoofdbureau in verbinding te stellen. Bij bepaalde weersomstandighe den is het „politienieuws" ook in Ken- nemerland en in het Gooi te horen. Voor doorgangers In het afgelopen voorjaar heeft Amster dam speciale borden geplaatst, die vreem delingen de weg wijzen naar het centrum van de stad. Dit systeem blijkt door de ter plaatse niet-bekenden zeer te zijn gewaar deerd. De vraag is inmiddels gerezen of men ook aanwijzingen zou moeten geven voor doorgaande reizigers. Wie Amster dam-Oost binnenrijdt en naar Haarlem of Volendam wil, moet zich oriënteren op de A.N.W.B.-borden. Men vraagt zich af of de wegwijzers op den duur niet beter ver vangen kunnen worden door richtings borden, die ook in buitenlandse steden ge bruikelijk zijn. A.N.W.B.-wegwijzers zijn in het drukke stadsverkeer moeilijk te lezen. Richtingsborden, zoals die in Duitse, Scan dinavische en ook Belgische steden zijn te vinden, loodsen de vreemdeling snel de stad door. In een stad als Amsterdam, die voor vreemdelingen één grote doolhof is, kunnen dergelijke richtingborden grote diensten bewijzen. Hypermodern Naast de Cineac op het Damrak wordt een huis uitgebroken. Een pand van zes verdiepingen zal nagenoeg geheel verdwij nen om plaats te maken voor een hyper modern kantoorgebouw, dat in de loop van 1960 het uit 150 man bestaande kantoor personeel van een Amerikaans reisbureau tot zetel zal gaan dienen. Reeds jaren ach tereen heeft het reisbureau, dat door de toeneming van het toerisme uit de Ver enigde Staten uit de bestaande lokaliteiten naast hotel Krasnapolsky is gegroeid, naar een geschikte nieuwe plaats uitgezien. Aan het Damrak kon een pand worden aangekocht, waarin een meubelzaak was gevestigd. De architect heeft de opdracht een hypermodern kantoor te bouwen. Spe ciale eis: er mogen geen tussenmuren zijn. Dames in „Herenboekje" Van de ruim achthonderdduizend Am sterdammers zijn er zo'n twaalfeneenhalf duizend, van wie het nuttig kan zijn te Advertentie Van Nelle bestellen 1 Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (Legerpredikant) H. Bartlema te Vlissingen. Beroepen te Amsterdam (als ziekenhuis predikant) A. Dönszelmann te Amsterdam te Linschoten J. C. Schuurman te Bles- kensgraaf, die bedankte voor Boven-Har- dinxveld. Aangenomen naar Ammerstol P. C. Schoonenboom te Frederiksoord. Be dankt voor Hoogeveen (vac. dr. J. W. Bee- rekamp) H. H. Tulp te Workum. Gercf. Kerken Aangenomen naar Wollongong (Ref. Church of Australië) Jac. Jonker te Am sterdam-Zuid naar Domburg-West- kapelle F. L. van der Bom, kand. te Am sterdam, die bedankte voor Dinteloord, Hoornsterzwaag, Schermerhorn, Stad aan 't Haringvliet en voor Westeremden. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Midwolda (Old.) H. U. Wes- tererp te Wormerveer en S. van Zwoll te Kampen. Bedankt voor Sint Jansklooster W. Rui ter te Baarn. Advertentie Van Nelle bestellen weten, dat zij bestaan. Hun namen vindt men in de telefoongids, maar omdat zij daarin verdwijnen in een baaierd van lie den, die minder of helemaal niet in de openbare belangstelling staan, heeft een speciale uitgave met de twaalfeneenhalf duizend vermeldingen wel degelijk zin. Die uitgave is er reeds van ongeveer 1670. Zij heet „heerenboekje" en dezer dagen is het 120ste heerenboekje, dat de stadsdruk kerij van de gemeente Amsterdam ver zorgt, van de pers gekomen. Men vindt erin de leden van het gemeentebestuur, de gemeente-ambtenaren, de leden van de rechterlijke macht, van de ministeries, van de kerkgenootschappen en van vele offi ciële en semi-offiële instellingen, commis sies of verenigingen. Vroeger las men er slechts namen van heren, van „regeerders der stad Amsterdam deses jaers, mitsgaders van verscheyden andere collegien van be- ampten". Tegenwoordig zijn ook de dames vermeld, compleet met voorletters, titels, adressen en telefoonnummers. In 700 pagi na's druks. Advertentie Van Nelle bestellen 1 De gemeenteraad van Leersum heeft met tien stemmen vóór en één (V.V.D.) tegen een voorstel aangenomen tot aan vulling van de politieverordening met de bepaling dat het verboden is zonder ver gunning van B. en W. „een dier, behorend tot een gevaarlijke in het wild levende soort, te hebben of te vervoeren". Deze aanvulling werd door de raad nodig ge acht in verband met plannen van een cir cus in Leersum te overwinteren. Het vo rige jaar had het circus ook in Leersum wintei'kwartier, maar toen waren er geen wilde diex-en. De overwegingen die heb ben geleid tot aanvaarding van het voor stel van B. en W. waren, dat de wilde die ren lawaai kunnen veroorzaken. Hun aan wezigheid in Leei-sum wordt voorts niet geheel zonder gevaar geacht. Dit is een van de reflectie-antennes die worden gebouwd door de Krupp- abrieken te Rheinhausen in West- Duitsland. De NAVO heeft deze an tennes besteld voor het inrichten van veertig stations in een keten welke reikt van de Noordkaap tot Turkije. Elk van deze stations zal worden uit gerust met twee verschillende reflec tie-antennes; een met een doorsnede van negen en een met een door snede van achttien meter. Zij zullen dienen voor radio- en telefoonverkeer. Advertentie Van Nelle bestellen In Amsterdam heeft zich een nieuwe to neelgroep gevormd. „Het Vrije Toneel", dat jonge acteux-s, dansers, musici en mime spelers omvat. Wim Burkunk, die enige tijd in Parijs studeex'de, heeft de artistie ke leiding. De groep, die van 21 tot 25 januari in het Centraal Theater in Amsterdam zal op treden begint met „Christoffel Columbus" van de Belgische Fi-anse auteur De Ghel- dex-ode, later in het seizoen volgt het des tijds geruchtmakende stuk „Ubu" van Jar- ry. „Het Vrije Toneel" zal voornamelijk in de provincie optreden. Gisteren ovex-schreed het girosaldo ten name van de actie „Redt een kind", de door de VPRO georganiseerde actie voor Algerijnse kinderen in Marokko, een mil joen gulden. Totaal is thans 1.019.872,78 bijeengebracht. Volgens de laatste gegevens werken in Nederland 115.000 mensen van 65 jaar en ouder. Onder hen zijn 70.000 zelfstandigen en 45.000 werknemers. De 8000 vrouwen van 65 jaar en ouder die nog niet met pen sioen zijn, werken hoofdzakelijk in de huis houdelijke beroepen, de landbouw en de horecaf-bedrijven. Dit werd medegedeeld door de oud staatssecretaris van Sociale Zaken mr. dr. A. A. van Rhijn in een vergadering van de Algemene Bond van Ouden van Da gen in Utrecht, waar hij sprak over „Ar beid voor bejaarden". Mr. Van Rhijn zei, dat het aantal ouden van dagen sterk toeneemt: men verwacht, dat in 1980 anderhalf miljoen Nederlan ders (10.4 percent van het totaal) ouder dan 65 jaar zullen zijn. Voor 1960 schat men het percentage op 8,4. In 1850 was het slechts 4,3. Het gevaar bestaat, dat men ondanks lichamelijke en geestelijke verminderin gen wil blijven doorwerken. Dit gebeurt met name in de landbouwsector. De erva ring heeft geleerd, dat mensen die te lang in dienstbetx-ekking blijven, later, als zij uiteindelijk met pensioen gaan. vaak niet meer de geestelijke kx-acht hebben om zich nog om te schakelen. Functie-aanpassing Mr. Van Rhijn juichte het toe, dat in steeds meer bedrijven medische diensten worden ingesteld, die kunnen aangeven welke functie het best past bij de licha melijke en geestelijke conditie van de wex-knemer. Hij meende voorts, dat de ai-beidsbureaus speciale afdelingen voor oude ai-beiders moeten instellen. Men zal daar door middel van taakanalyses een lijst kunnen opstellen van werkzaamhe- den, die voor ouderen het meest geschikt zijn. Uit onderzoekingen is namelijk geble ken. dat ouderen veel regelmatiger en methodischer werken en voorzichtiger en geduldiger zijn dan jongei'en. Het grootste economische voordeel van het doorwerken van ouderen kan naar de mening van mr. Van Rhijn bex'eikt worden, wanneer men pi'obeert arbeiders op mid delbare leeftijd x-eeds een functie te ge- Advertentie Van Nelle bestellen Het zou zeker de moeite lonen een versje over te schrijven uit het boek Ifindje ben je blij", dat onlangs bij de Uitgevers maatschappij Holland/Amsterdam is ver schenen. Dan zou men tegelijk ook de bij behorende tekening-en-in-kleuren moeten reproduceren, want zelden hebben wij een uitgave gezien, waarin tekst en verluchting tot zo'n harmonische eenheid werden ver enigd. De vei'sjes zijn van de Tsjechische dichter Jan Carek. De tekeningen van Adolf Zabx-ansky. Wat Carek oproept aan verbeelding, sfeer, kinderlijke gevoelig heid en emotionaliteit vangt Zabransky op in verrassend toegepaste kleuren, die het lijnenspel van zijn tekeningen overschrij- den met de ongebreidelde overgave van de man, die er plezier in heeft. Hij heeft plezier in de dichtexjijke visie, welke zo spontaan de vooi-stellingswereld der kin- dei'en onder woorden brengt. Hij herleidt die woorden weer tot visie, maar dan naar zijn persoonlijke uitdrukkingsvorm, die nochtans als een antwoord is op de vra gen, welke Carek stelt. Dichter en teke naar hebben de liefde voor het kind ge meen. Vanuit het kind zien zij de wereld, waarin het leeft, waax-in het zich vex-won- dert. Die verwondering is het gemeengoed van alle kinderen. Ze is het ook van alle dichtei's, van alle kunstenaars. Vandaar dat zij beter dan wie ook die verwondering vorm kunnen geven en tegelijk het contact tot stand brengen met het wonder der natuur, dat zij eenvoudig acceptex-en als een eeuwige bron van verbazing. De meeste der versjes in „Kindje ben je blij" houden zich bezig met eenden, kikkers, kevers en bloemen. Soms spreekt de dichter de taal van „Des Knaben WunderhoiTi", even eenvoudig in zijn formuleringen, even nieuwsgierig, blij en wijs. Men vindt vers jes, die men voor moet lezen zo goed als gedichtjes, die kinderen zelf zouden kun nen maken. Het is altijd hun wereld, waax-- in het gevleugeld woord hen binnenvoert. Het gaat op hun ritme, hun versgevoelig heid. Ze bestijgen het wonderveulen „Poë zie" en laten zich rondrijden door de teke ningen van Adolf Zabransky. Aan Harriet Laurey was hètwel tóe- vertrouwd Nederlandse equivalenten te vinden voor de woordenschat van de dich ter. Het siert haar dat zij op even waardige wijze een sublieme eenvoud bereikte. Het gaat niet om de woorden zelf, het gaat om de zinrijkheid van hun associatief en evocatief vermogen. Die ving Harriet Lau rey als vlinders in een net. Men kan aan „Kindje ben je blij" dan ook evenzeer een kinderlijk als litterair genoegen beleven! DE WAARHEID EN DE RECHTER door Hildegard J. Kaeser, uitgegeven door Nijgh Van Ditrnar te 's-Gravenhage, uit het Duits (Die Stunde der Wahrheit) ver taald door Hermien Manger, is een boeien de roman, waarvan de beide delen eikaars spiegelbeeld zijn. Het verhaal speelt in Londen met als hoofdpersoon een x-echter en zijn trouwe dienstbode, die zijn vrij- gezellenhuishouding bestuurt. Zij was de onschuldige pai-tij in een echtscheidings procedure en bood hem haar diensten aan uit bewondering voor de man, die zij als de vleesgeworden Justitia beschouwde. Zij vexdaat hem als hij zelf de onschuldige partij wordt in zijn huwelijk en daaruit niet de consequenties trekt, die zij in haar eenvoudige opvattingen van waarheid en recht had verwacht. Als hij echter merkt dat zij haar herwonnen zelfrespect wil op geven en de echtscheiding met haar vroe gere man ongedaan wil maken, besluit hij te breken met de vrouw die hem heeft be drogen. „WAT DIENT U TE WETEN?" is de titel van een boekje van C. A. v. d. Haven, A. W. Willems en P. Kuyper waarvan thans de tweede druk is verschenen bij uitgeverij Mulder Co. - Hilversum, dat tevens een antwoord op deze vraag tracht te geven door een aantal belangrijke kwesties te stellen en er in beknopte en heldere trant een uiteenzetting over te geven. Natuui-lijk is een keuze uit alle wetten en regels, waar men in de moderne maatschappij mee te maken kan krijgen altijd enigszins willekeurig, maar toch lijkt de in dit boekje gemaakte verant woord. Men vindt er gegevens in over uit eenlopende onderwerpen als: Attestatie de vita; crematie; handlichting; inkomsten belasting; koop op afbetaling; nationali teit en rijbewijzen. Dit boekje voorziet stellig in een behoefte en we kunnen het iedex-een aanbevelen, die van allerlei za ken wat meer op de hoogte willen komen. Om de (bescheiden) prijs behoeft men het aanschaffen zeker niet te laten. Mr. S. Slagter schreef in de Phoenix Pocket reeks van Uitgeversmij. W. de Haan N.V. te Zeist het deeltle „DE MENS IN MAATSCHAPPIJ, TECHNIEK EN CULTUUR". Er verschijnen de laatste tijd nog al wat werkjes en werken, die van voorlichting willen dienen op het gebied van maatschappij en cultuur. Helaas lijden sommige auteux-s die zich op dit gebied bewegen aan het euvel, dat ze te veel in eens willen. Met een reuzezwaai trachten zij alle aspecten van onze wereld te om vatten, zoals democratie, staatsinrichting, het gezin, de mens, de techniek als uit daging, automatie, de moderne kunst, het geloof enzovoort. Al deze onderwerpen vindt men ook in het boekje van mr. Slag ter besproken en naar hij zelf toegeeft is het wel een beetje overvloedig. Waarom zich zelf dan niet enige beperkingen op gelegd? Van alles wat, is ten slotte van alles niets. Een gesprek wordt pas interes sant als het enige diepgang heeft. Dit boekje dat tot discussiëren wil aanzetten, mist deze diepgang vaak totaal en is, waar het deze wel heeft, door de beknoptheid veel te moeilijk. Het boekje van Edmond Barincou, „MACHIAVELLI IN ZIJN TIJD", is thans in Nederlandse vertaling verschenen in de Pictura reeks bij Het Spectrum te Utrecht. De verzorgde vertaling is van M. Gnodde en van Maria Heemskerk. Machiavelli heeft al vele staatslieden, filosofen en juristen stof tot schrijven gegeven. Er is veel kwaads.over deze Florentijnse renais- sance-figuur gespi'oken, immers hij zou de grondlegger zijn van een theorie, die men later het machiavellisme zou noemen. Vooral zijn werk „II principe" (De vorst) waarvan verteld wordt dat wijlen Sta lin er mee onder zijn kussen sliep heeft daar veel toe bijgedx-agen. Wij maken in dit bijzonder fraai geïllustreerde boek wel op geheel andex-e wijze kennis met deze. tijdens zijn leven, zo weinig succesrijke denker over staat en politiek. Het heil van het vaderland, de Italiaanse eenheid zijn twee doeleinden die hem voor ogen staan en die met alle middelen nagestreefd moe ten worden. Naast zijn politieke beschou wingen schreef Machiavelli nog enkele toneelstukken van het luchtiger genre. Ook daarvan vindt men fragmenten in dit speels geschreven en intei-essante boek. Wij ontvingen: „De publiciteitsleer om schreven en twee harer objecten ge schetst", openbai'e les van G. de Bruyn, drs. ec. gehouden ter opening van zijn col leges als privaat-docent in de publiciteits leer aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op 23 oktober 1959. Uitgeverij van Gox'cum Comp. n.v. Assen. „EEN TUINENCYCLOPEDIE VOOR IEDEREEN" onder redactie van dr. J. v. d. Sleen en waaraan verschillende deskun digen medewerking hebben verleend, is uitgegeven bij W. de Haan, Zeist. Dit boek is echter niet alleen encyclopedie, want naast het encyclopedisch gedeelte biedt het een algemeen gedeelte, waarin allerlei ondei-wei-pen, de tuin aangaande, uitvoe riger worden besproken, zoals, om er enkele te noemen: Bouw en Leven van planten, Groenteteelt, Bodem en Tuinaan leg. Met verwijzingen heen en weer van het ene naar het andere gedeelte vormt het een bijzonder praktisch geheel voor al diegenen, die niet alleen aan de „opper vlakte" van de tuin willen blijven, maar er ook nog eens wat „dieper op in willen gaan". De KOSMOS-REISGIDSEN, uitgegeven door de Uitgeverij „Kosmos" Amsterdam, in samenwex-king met de Nederlandse Reisvereniging, zijn dit jaar weer met enkele deeltjes uitgebreid: Berner Ober land en Wallis, De Italiaanse Riviera, Vo gezen en Zwarte Woud en Beieren. Al eer der zijn in deze kolommen besprekingen aan deze boekjes gewijd en we behoeven er dan ook niet veel meer aan toe te voe gen. De inhoud is uiteraard beknopt, maar altijd goed verzorgd; ze zien er zeer aan trekkelijk uit, zijn door hun kleine om vang handig in de zak te steken en daar om praktisch op reis. Eveneens bij „KOSMOS" verscheen van Edgar Lamb „Vetplanten", wiens boek „Cactussen" wij indertijd hebben bespi'o- ken. De uitvoering is geheel dezelfde. Uit stekend verzorgd met goede foto's, die door de schrijver zelf zijn gemaakt van zijn eigen planten. Voor een liefhebber van het kweken en vei-zorgen van vetplanten een goed. overzichtelijk en zeer begrijpe lijk geschreven werk. Bij dezelfde uit gever verscheen „Het. gebruik en de ver zorging van vaste planten in onze tuin" van Mien Ruys. Deze bekende tuinax-chi- tecte geeft in dit boek niet alleen een over zicht van vaste planten in de tuin, maar zij behandelt allerlei mogelijkheden ex-van, lost schier alle pi'oblemen op die zich kun nen voordoen bij het toepassen van die planten in de tuin en bovendien maakt zij iedereen die al van tuinieren houdt nóg enthousiaster. „DE TIJGERKAT", door Giuseppe To- masi di Lampedusa, uitg. Van Loghum Slaterus, Arnhem, 1959. In de nalaten schap van de enige jai-en geleden gestor ven Guiseppe Tomasi, hertog van Parma, prins van Lampedusa, bevond zich het manuscript van zijn enige roman „De Tijgerkat". Deze roman speelt zich af op het Sicilië van 1860, dat toen werd opge- schidkt uit zijn zonovei-goten traagheid, door een politieke omwenteling die de af zetting der Boui'bons en de inlijving bij het koninkrijk Italië ten gevolge had. Wij belefen deze gebeurtennissen zoals ze worden gezien door de ogen van de groot vader van de auteur. Don Fabrizio, prins van Salina, een der meest imposante representanten der Siciliaanse adel. Deze edelman dankt zijn bijnaam De Tijgerkat niet alleen aan hel dier dat hij in zijn wapenschild voert, maar ook aan zijn trotse en ondoorgx-ondelijke heex-sers- natuur. Hij beziet de ontwikkelingen met de wijze en verkwikkende ironie van de Siciliaan in hart en niei'en, die weet dat er op het luie Sicilië, wat er ook gebeurt, in wezen nooit iets vei-andei-en zal. Daax-- om ook vergeeft hij zijn dierbai-e pleeg zoon en neef Tanci'edi, dat hij zich bij de liberalen aansluit en zelfs een dochter der nieuwe rijken huwt. De liefdesgeschiedenis van deze jonge mensen, die zich afspeelt in het onmetelijk grote paleis van de prins, vormt een der schoonste gedeelten van dit voortreffelijke boek. Ook de gedwongen relatie van prins Fabx-izio met de paxwenu die Tanci'edi's a.s. schoonvader is, is in dit werk, dank zij een onnavolgbare ironie, één der vele hoogtepunten. Don Fabrizio weet, dat Tancredi kan huwen met wie hij wil, zon der dat zijn geslacht ook maar enigszins aan wezenlijke luister zal inboeten. Als de prins jaren later sterft is hij weliswaar veel minder welgesteld, maar hij is tot het laatste toe de machtige Tijgerkat gebleven; op Sicilië heeft de kentering plaats gehad, zonder echter de bewoners langdurig te beroeren. De prins heeft gelijk gekregen. Alles zal zijn eigen cachet behouden. Alleen al de macht waai-mede de hoofd persoon ten tonele wordt gevoerd, geeft dit terecht beki-oonde en veelvuldig ver taalde boek een uitzonderlijk hoge litte- i-aire waarde. Het geheel is van een be toverende expi'essiviteit en vederlichte aristocratische ironie, die dank zij de vooi'- treffelijke vertaling van dr. J. C. Romein- Hütschler volledig behouden bleef. ven, waarin zij waarschijnlijkst het langst kunnen blijven doorgaan. In Nedei'land wordt aan deze zaak nog veel te weinig aandacht besteed. Mr. Van Rhijn was een tegenstander van speciale werkplaatsen voor ouden van dagen, aangezien deze, zoals hij zei, veelal een vex-zamelplaats worden van oude lieden. Beter is het aan grote ondex-- nemingen een afdeling te verbinden waar in ouderen geschikte ax'beid kunnen ver richten. Vrijwillig doorwerken Langer doox-werken dient zijns inziens uitsluitend op vrijwillige basis te geschie den. Hij verklaai'de niet enthousiast te zijn over het toekennen van pensioenen die hoger woi'den, naarmate men langer doorwerkt. Dan bestaat het gevaar, dat men tei'wille van het financiële voordeel langer blijft doorgaan, terwijl het eigen lijk beter zou zijn de ai-beid te stoppen. Door deze methode wordt bovendien de doorstromingskans voor jongex-en gerin ger. Iedereen die na zijn 65ste jaar blijft doorwerken, heeft niet alleen recht op zijn volle loon, maar ook op zijn pensioen, waaxwoor hij tot aan die leeftijd premie heeft betaald, aldus mr. Van Rhijn. Hij meent, dat aan het recht op pensioen niet getornd mag worden, ook niet door het pensioen van het loon af te trekken. De kwestie van de ax'beidstijden voor de verschillende leeftijdsgroepen is in Ne derland eveneens nog niet genoeg bestu deerd. Hij pleitte voor een systeem van halve dagen werken en langex-e vakanties, dat de „pensioenschok" verzacht, doordat het de overgang van ai'beid naar niets doen geleidelijk maakt. Advertentie (CONSTANTE KWALITEIT) EEN LAURENS PRODUCT Detectiveromanprijs. De Prix du Quai des Orfèvres voor 1959 is dinsdag te Parijs toegekend aan Jean Marcillac voor zijn boek „On ne tue pas pour s'amuser". De prijs, ter waarde van ongeveer 800 gul den, wordt elk jaar uitgereikt aan de auteur van de beste politieroman. Inzending voor muziekfeest. De na tionale jury, die de Nederlandse inzending moet samenstellen voor het jaarlijkse internationale muziekfeest van de Inter national Society for Contemporax-y Music, dat in 1960 te Keulen zal wox-den gehou den, heeft zes werken aan de internatio nale jury ter beoordeling voorgelegd. Het zijn de Variazioni voor Orkest van Kees van Baarexi, concert voor twee violen en orkest van Henk Badings, sonate voor Piano van Hans Henkemans, strijkkwar tet van Ton de Leeuw, Mozaïeken voor Strijkorkest van Peter Schat en de zesde symfonie van Matthijs Vermeulen. L'Otage van Claudel. Het vermaarde Théatre du Vieux Colombier zal na het beëindigen van een tournee door Grieken land enkele voorstellingen in ons land geven van Paul Claudels „L'Otage" (de gijzelaar), waarin deze auteur, wiens werk veelal een religieus karakter draagt, zich van een ongebruikelijke kant laat zien. Het stuk speelt tijdens de Franse revolutie en toont een carx-ière makende knecht, die een huwelijk afdwingt met de dochter van een vicomte. Hélène Sauvaneix en Jacques Frangois spelen de voornaamste rollen in het door Roger Dornès geregisseerde drama. Zondagavond 29 november gaat de eerste voorstelling in het Kux-hauspavil- joen in Scheveningen en op 1 december volgt een herhaling in Bellevue in Amster dam. Kamex-muziekavond. Op zaterdag 28 november geeft de Nederlandsche Toonkunstenaars Vereniging een kamer muziekavond in de muziekschool van de Maatschappij ter bevordering van de Toonkunst. Medewerkenden zijn: Didi Sanders, zang, Bart de Graaf-Verdam en Riek Mantje-Coppée, viool, Lex van den Brul, hobo en Bets Nederkoorn, clave- cimbel. Aanvang 20 uur. Theun de Vries. De Nederlandse auteur Theun de Vries is corresponderend lid van de Oostduitse Akademie voor de Kunsten geworden, zo bericht het pers bureau ADN. Hij heeft het aanstellings- docyment in ontvangst genomen uit de handen van akademievoorzitter Otto Na gel. Advertentie Van Nelle bestellen

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13