Democratische pretendenten hebben allemaal wel een handicap BRYLCREEM „PRIMARIES" IN V.S. NIET VER MEER (2) DEBRE STELT DE EERSTE VERTROUWENSKWESTIE BRYLCREEM brengt een Sinterklaas-verrassing in drievoud! Kennedy rooms, Humphrey te links, Johnson zuiderling, Symington eist te veel, Stevenson te subtiel Herbert Zimmermann vrijgesproken MITTERRANDS ONSCHENDBAARHEID OPGEHEVEN NIEUW REBELLEN OFFENSIEF IN ALGERIJE VERWACHT ABDIJSIROOP Kwaliteitsonderzoek verzilverde artikelen 15 the perfect hairdressing Socialistische motie van censuur heeft geen kans Minou Drouet mannequin Oud-minister zal zich moeten verantzvoorden DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 SÉMM ïz%isa,ma"'. kmam» ■xetfxtt Beecliatn (Nederland) N.V. - Voor Engros: Jacq Mot N.V., Amsterdam Advertentie (Van onze correspondent in de V.S.) (Van onze correspondent in Parijs) Premier Debré heeft na opgewonden debatten, die soms de schim opriepen van de vierde republiek, het voort bestaan van zijn regering op het spel ge zet teneinde de staatsbegroting voor het komende jaar door het parlement aan vaard te kunnen krijgen. Als antwoord op dit gebaar hebben de socialisten daarna een motie van censuur ingediend, het eni ge wapen waarover de volksvertegen woordiging in de vijfde republiek nog be schikt, om te pogen de legering haar wil op te leggen. Niettemin maakt Debré aanzienlijk meer kans zijn doel te bereiken dan de so cialisten. Het staat inde-daad wel zeer te bezien of de socialistische motie de beno digde stemmen zal krijgen Het parlement is nog altijd niet vergeten, dat de Volks vertegenwoordiging de regering, krach tens de machtige wil van president De Gaulle, ingeval van crisis, niet lang zal overleven. En voor een terugkeer naar de kiezers wordt in het Palais Bourbon in 't algemeen maar heel weinig gevoeld. De nieuwe grondwet verlangt, dat de parlementaire debatten over de begroting het enige onderwerp waarover de Ka mer eigenlijk nog iets neeft in te bren gen uiterlijk veertig dagen duren. Om middernacht was deze uiterste grens be reikt. De regering was erin geslaagd in sneltreinvaart op een na alle mi nisteriële begrotingen te doen aanvaar den. Met het laatste budget liep het echter spaak, want toe.i kwam het oude zeer van de pensioenen der oudstrijders weer aan de orde. Bagatel Financieel gesproken gaat het om een bagatel van vijf miljard franc, dat onder een half miljoen oudgedienden verdeeld zou moeten worden en dat nog niet eens een vijfde percent van de totale begroting vertegenwoordigt. D<e vijf miljard vor men echter tevens de inzet van een eerste krachtproef tussen De Gaulle en het par lement. De Gaulle had vorig jaar nu een maal besloten ook van de oudgedienden een bescheiden offer te vragen, en op zijn laatste persconferentie heeft hij op vaste toon verklaard dat hij ook op dit punt niet van terugkrabbelen zal weten. Ofschoon men de „poilus" uit de eerste wereldoorlog hun pensioentje graag zou gunnen, mag men het, voor het laatste restje parlementarisme dat in de vijfde republiek nog bestaat, niettemin betreu ren dat de socialisten het prestige van de kamer nu in de waagschaal hebben ge worpen. Want het is wel uitgesloten, dat de weegschaal ten gunste van het parle ment en van de oudgedienden zal kunnen doorslaan. Het zwaard van Damo- Debré cles, dat Dc Gaulle boven het Palais Bour bon heeft opgehangen, zal zeker doelmati ger lijken da het houten sabeltje van het censuurrecht, waarmee de socialisten, de communisten en nog een handjevol ande re ontevredenen de regering nu angst pro beren aan te jagen. (Reuter) De zestig motie-indieners zijn ook ontevreden over de „anti-land bouwpolitiek" van de regering en in het algemeen over haar maatregelen op econo misch en maatschappelijk gebied, die vol gens hen een belemmering zijn voor ver dere economische uitbreiding. Ook voeren zij aan dat de koopkracht van de arbeiders steeds verder afneemt. (Van onze correspondent in Bonn) In het proces te Bielefeld is de voor malige Gestapo-chef dr. Herbert Zimmer mann vrijgesproken. Tegen Zimmermann was vorige week een tuchthuisstraf van tien jaar geëst. Zimmermann was ervan beschuldigd als Gestapoleider in de Poolse stad Bialystok in juli 1944 het bevel te hebben gegeven honderd Poolse mannen, vrouwen en kinderen te vermoorden. Te elfder ure, maandagmorgen, kwamen twee getuigen opdagen, die Zimmermanns positie bijzonder verbeterden. De officier van justitie verklaarde na beide getuigenissen nog altijd overtuigd te zijn van Zimmermanns schuld. Hij her haalde zijn eis, maar de jury-rechtbank van Bielefeld sprak Zimmermann vrij. Dit is de tweede maal dat Zimmermann wordt vrijgesproken naar aanleiding van een beschuldiging dat hij verantwoordelijk zou zijn voor executies. Twee en een half jaar geleden kwam hij er te Kiel met vrij spraak af. Daar was hij ervan beschuldigd als Gestapo-chef in Zuidwest-Duitsland in 1944 de Duitse politie-commissaris te Frei burg te hebben laten doodschieten. Zim mermann was reeds in 1930 SS-er en werd later Gestapo-chef in verscheidene West- duitse steden. Na de oorlog dook hij in Oost-Duitsland onder, werd daar timmer man. bouwkundige, en, na een amnestie, in West-Duitsland weer advocaat. Te Hamm heeft hij in tijd van twee jaar een goede praktijk opgebouwd. De man, die in het proces een gevaarlijke en gevreesde chef bij de Gestapo werd genoemd, kan nu weer trachten in Hamm zijn aanzien te herwinnenHij zal voor dezelfde recht bank, waarvoor hij als verdachte heeft gestaan, als pleiter kunnen optreden. Wanneer over een jaar in Amerika de verkiezingen worden gehouden, dan zal het presidentschap acht jaar lang in Republikeinse handen zijn geweest. Maar de laatste zes jaar hebben de Democraten de meerderheid gehad in het Congres, sedert 1958 zelfs een overweldigende meerderheid. Tenzij de Republi keinen een kandidaat naar voren kunnen brengen, die het verreweg wint van zijn Democratische rivaal in aantrekkingskracht op dc massa, lijkt de kans groot, dat de Demoeraten in 1960 het Witte Huis weer zullen veroveren. Aan kandi daten ontbreekt het hun niet, maar al deze pretendenten hebben een of meer handicaps, geen van hen kan zeker zijn van de overwinning, Dit feit zal er ongetwijfeld de spanning in houden tussen de grote twee partijen. Het is on mogelijk thans reeds een voorspelling te doen. Stevenson is vóór 1952 gouverneur van de staat Illinois geweest en dat ambt heeft hij voortreffelijk vervuld. Hij is ech ter beslist niet voortreffelijk als reclame maker voor zichzelf, daar is hij teveel heer voor. Zijn redevoeringen zijn voor treffelijk, maar de waarde ervan schijnt aan de massa te ontgaan. Iemand heeft eens gezegd: „Eisenhower deed een be roep op het hart, Stevenson op het ver stand. Eisenhower won, want alle 'Ameri kanen hebben een hart." Dit is zó puntig gezegd, dat de man. die het zo formuleer de wel een geestverwant van Adlai Ste venson moet zijn. Wij herlazen dezer dagen nog eens enige redevoeringen, die Stevenson in de ver kiezingscampagnes gehouden heeft. Hoe oneindig subtieler, dieper en geestiger dan alles, wat die andere kandidaten die toch zoveel gewiekster zijn te bewe ren hebben! Is Stevenson te goed voor Amerika, te goed voor welke democratie ook, waarin uiteraard de massa moet be slissen? Het zou niet pleiten voor het de mocratische stelsel. In elk geval heeft ook hij een handicap: hij heeft reeds twee maal verloren. In zo'n man hebben politieke beroepsorgani satoren geen vertrouwen. Maar er zijn nog altijd heel wat Democraten, die zeggen: „Waarom zouden we niet de beste man naar voren brengen, die we hebben?" Ter gelegenheid van de „Week van de dameskleding" in Parijs, zijn diverse shows gehouden van damesconfectie. Dit is het model „Minouche" van Bloch Frères Paris-Chic dat veel aan dacht trok. Het feit, dat het werd ge toond door het Franse wonderkind Minou Drouet was daaraan niet ge heel vreemd. Het model bestaat uit een mantel van amazone-rood laken, aan kraag en zakken afgezet met de zelfde stof als waaruit de jurk bestaat. De jurk is van mohair met Schotse ruiten. Met 175 tegen 27 stemmen heeft de Franse senaat gisteren besloten de parle mentaire immuniteit van de oud-minister van Justitie Francois Mitterrand op te heffen. De politieke vrienden van Mitter rand, een honderdtal, onthielden zich van stemming. Vorige week weigerde de meerderheid van de Senaat aan dit ver zoek van het parket gehoor te geven. Mit terrand zal nu voor de rechter verantwoor ding moeten afleggen over de reden waar om hij bij het verhoor na de aanslag, die vorige maand op hem werd gepleegd, de naam verzweeg van Pesquet, die hem daags tevoren voor zo'n aanslag had ge waarschuwd. Mitterrands verdediging te gen dit verwijt luidt dat hij Pesquet, die hem tevoren om discretie had verzocht, niet in levensgevaar wilde brengen en ze ker niet als de aanstichter van de aan slag had beschouwd. In de zitting van gisteren heerste even veel hoogspanning als bij de eerste behan- Mitlerrand deling van deze zaak. Toch was de ver gadering dit keer kennelijk meer op de hand van de rapporteur dan van Mitter rand, ofschoon van geen van beide zijden veel nieuwe elementen in het geding wer den gebracht. Een gaullistische senator las alleen een brief voor van de heer Michel Debré waar in de premier toegaf Mitterrand in 1957 in verband met het „bazooka-schandaal" te hebben ontmoet. Die ontmoeting had ech ter volgens Debré, niet in het ministerie van Justitie, zoals Mitterrand had gezegd, maar in de wandelgangen van de senaat plaatsgevonden. Mitterrand deed daarna op zijn beurt ook een stapje in de richting van de minister-president, door te erken nen dat Debré niet op eigen initiatief, doch door tussenkomst van een derde persoon naar hem toe was gekomen. De Senaat stelde echter voor een enquêtecommissie te benoemen, die de waarheid aan het licht zal kunnen brengen. Mitterrand beloofde bij voorbaat bewijzen te zullen leveren en getuigen mee te brengen. De nieuwe grondwet verbied het parle ment echter ook al met een eigen onder zoek in de plaats van de justitie te treden, en zo zal vermoedelijk voorlopig nog wel niet worden uitgemaakt, wie van beide oud-ministers van Justitie, Mitterrand of Debré in dit geval de waarheid ofwel leu gen heeft gesproken. (Van onze correspondent in Parijs) Volgens het blad Paris-Presse, gaat bin nen enkele dagen een nieuw militair of fensief van de Algerijnse rebellen begin nen. Waar het binnenland van Algerije, of althans de naaste omgeving van de grote steden, nu goeddeels door de Fran se troepen wordt beheerst, verwacht men het nieuwe offensief in de grensgebieden. Paris-Presse meent dit weinig opwek kende nieuws te mogen aankondigen op grond van een geheime radioboodschap van de Algerijnse strijdkrachten van de „premier" Ferhat Abbas die de redactie van het rechtsgezinde blad beweert te heb ben opgevangen. In deze boodschap zou Abbas de Fellagha troepen ook hebben bezworen dat er geen enkele geheime on derhandeling met de Fransen is, wordt of zal worden gehouden. De komende mi litaire actie waarop hier wordt gedoeld, zou verklaard kunnen worden uit de be hoefte van het F.L.N. de wereld, en spe ciaal de UNO, te overuigen van de onge temde strijdlust en onverzettelijkheid der Algerijnse nationalisten. Voor dit offen sief zou door de Algerijnen vooral van wa pens van Chinese herkomst gebruik wor den gemaakt. Wanneer men het bericht, dat Paris- Presse in verband brengt met de laatste uitlatingen van president De Gaulle tij dens zijn tournee door de Elzas, moet wor den erkend dat de mogelijkheid van nieu we militaire acties niet van grond is ont bloot. Na het jongste tegenvoorstel van het F.L.N., waarbij de gevangen vice-pre sident der voorlopige Algerijnse regering Ben Bella als gesprekspartner voor Frank rijk naar voren werd geschoven als een ..bizarre gedachte" van de hand te heb ben gewezen, kondigde De Gaulle de vre de voor het einde van 1960 aan. Ook de Franse president maakt zich zeker geen illusies over een zeer vlot verloop der on derhandelingen met de Algerijnen en met vele wederzijdse militaire acties in grote re of kleinere omvang zal in Algerije dan ook altijd rekening gehouden moeten wor den. ALGIERS (UPI) Extremisten die wensen dat Algerije Frans blijft, hebben de oprichting van een nieuwe partij be kendgemaakt. De mededeling werd op een persconferentie gedaan door Moustapha Kerroesj, een mohammedaan die ge meenteraadslid van Algiers is. „Het is een beweging welke ideologisch, cultureel, economisch, sociaal en politiek is", ver klaarde Kerroesj. De nieuwe partij lijkt een verlengstuk van de „Beweging voor een Frans Algerije", welke vorige maand in Parijs is opgericht, met ex-premier Georges Bidault als de centrale figuur. Kerroesj, die secretaris-generaal van de nieuwe partij is, had scherpe critiek op zekere elementen uit de omgeving van De Gaulle. Symington is in de politiek en toen hij dit jaar de bui tenkans had, dat Kroesjtsjev acht uur lang met hem praatte, zat hij er boven op om dit feit te onderstrepen: speciale perscon ferenties, een geheimzinnig lijkend bezoek aan het witte huis, enzovoort. Wat is Humphrey's handicap? Is hij te ordinair- vechterig? Ik geloof niet dat hem dat te veel kwaad zal doen in Amerika. Maar hij was ger ■•in" jn Senaat. Hij heeft later wel wat matiging betracht, maar het is bekend, dat de ar beidersbeweging nog altijd extra veel met hem op heeft. Dat zou hem bij sommige kiezers wel eens kwaad kunnen doen, vooral in een tijd, waarin het publiek oog heeft gekregen voor bedenkelijke aspec ten in vakbewegingen. Tovenaar zonder fanfare. Lyndon Johnson, de rijke, lange en nog al droge leider van de democraten in de Senaat, is een man. waar men in Washing ton veel bewondering voor heeft. Maar Washington is een heel speciale stad met slechts één „industrie": de politiek. Ner gens ter wereld vindt men zoveel politieke ->s(' (Steji oi nu De mocraat of Republikein zijn, zij geven al len volmondig toe, dat Lyndon Johnson, de senator van Texas, een tovenaar is, die soms op miraculeuze manier door weet te zetten, wat hem wenselijk voorkomt. Poli tiek is zijn lust en zijn leven. Een ander zal er plezier in een schaakpartij of een golfmatch te winnen. Johnson doet niets liever dan mensen winnen, mensen ompraten en dan. vooral natuurlijk sena toren, die hij voor zijn karretje wil spannen. Die laatste zin is beslist niet misprijzend bedoeld. Johnson wenst stellig het. land te dienen. Maar het staat tevens vast, dat hij al a in r o eis liever zou willen dan president worden, temeer, daar dit honderd jaar lang aan geen zui derling is gelukt. Na de burgeroorlog was het uit met zuidelijke aspiraties om in het Witte Huis te komen. Ziehier dan meteen Johnsons voornaamste handicap: hij is een man uit het zuiden, al legt hij er om begrijpelijke redenen de nadruk op, dat Texas strikt genomen niet het donkere zui den is en ook wel tot het Westen gerekend kan worden. Johnson is beslist niet ultra-conservatief ten aanzien van de negers. Hij is een ge matigd man, die zeer geleidelijk verbete ring in de toestand wil brengen. Zullen de negers in het noorden op hem willen stem men? Dat blijft de vraag. Maar op de conventie in juli kan John son een belangrijk aspirant blijken. Hij is de grote tacticus en tactiek heeft men daar nodig. Hoe hij in een verkiezingscam pagne zal zijn, is niet te voorzien, maar zou hij het Witte Huis bereiken, dan zou Amerika zeker een president hebben, die er een meester in zou zijn met het Con gres om te springen. De man van de middenweg De democratische aspiranten moet men wel in de Senaat zoeken! Ook Symington, de lange, grijzende en zeer gedistingeerd uitziende man uit Missouri is een senator. Missouri ligt tussen noord en zuid in en Symington is typisch een man van het gulden midden, een kandidaat, waar men het op de conventie over eens zou kunnen worden indien d" meer oronvnente figu ren niet voldoende stemmen konden ver werven. Symington heeft als fabrikant veel succes gehad. Hij is van betrekkelijk eenvoudige afkomst, maar heeft de goede manieren van iemand, die reeds lang tot de maatschappelijke bovenlaag behoort. Hij is in sociaal opzicht tamelijk vooruit strevend, maar jaagt Conservatieven daarom niet tegen zich in het harnas. Zijn handicap? Dat hij „vlees nog vis" is, kan zowel een voor- als een nadeel voor hem zijn. Maar deze oud-minister van de Lucht macht heeft één stokpaard, dat geen po pulair beestje is in een campagne: hij wil meer geld hebben voor Amerika's defen sie en dat betekent al gauw: hogere belas tingen. „Kon men Stevenson maar in het Witte Huis krijgen zonder verkiezingen" zo ver zuchten vele intellectuelen in Amerika. Advertentie Dc 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Si roop) verjagen de gevaarlijke ziektekiemen, zuiveren de luchtwegen en lossen slijm op De 42-jarige senator Kennedy zou de held kunnen zijn van de jeugdigen onder de kiezers: hij en zijn twaalf jaar jongere, mooie vrouw zijn herhaaldelijk afgebeeld in Amerikaanse tijdschriften. Zij voi'men een soort Amerikaans ideaal: jong, rijk, aardig om te zien, sportief. Bovendien heeft Kennedy zich heel dapper gedragen gedurende de oorlog en tevens heeft hij een veelgelezen boek op zijn naam staan, waarin de politieke moed wordt beschre ven van grote senatoren. Is zulk een film- ster-populariteit voldoende om president van Amerika te worden? Misschien toch niet. Zelfs een aantal van de jeugdige kie zers moet begrijpen, dat filmcriteria niet behoren te overwegen, wanneer men zijn stem uitbrengt in een presidentsverkie zing. Daarmede zij niet gezegd, dat Ken nedy geen kwaliteiten bezit. Hij is echter nog rijkelijk jong en heeft nog geen blijk gegeven van de diepte en de originaliteit, die hem tot een groot staatsman zouden kunnen maken. Als zijn handicap wordt meestal genoemd: zijn katholicisme. Het is de vraag, of dit nog zulk een groot na deel is. Maar vast staat, dat het voor een niet-katholieke kandidaat een voordeel zou zijn de jonge Kennedy als kandidaat voor het vice-presidentschap naast zich te heb ben in de verkiezingscampagne. Nooit met een mond vol tanden. Een goede twintig jaar geleden was Humphrey (thans een senator, die beslist president wil worc'en) nog student. Ten gevolge van de grote depressie was hij pas laat in zijn leven aan de studie toe gekomen en ook toen nog zat hij krap. Hij was toen al getrouwd. Zijn vrouw stond voor dag en dauw op, om pakjes met be legde boterhammen klaar te maken, die Humphrey dan aan zijn medestudenten met winst verkocht. Zo verdiende hij het huishoudgeld. Zijn politieke carriere is heel snel ge weest: eerst burgemeester van Minneapo lis, waar hij met succes corruptie en com munisme bestreed, later senator voor de staat Minnesota, een onbescheiden nieu weling in Washington, die zijn scherpe, luide stem liet horen over vrijwel alle on derwerpen en wist waar hij over sprak. Kennedy is op en top een jongen van „goe de familie", in Humphrey ziet men nog altijd de volksjongen met een goed stel hersens en een enorm sterke wil om er te komen. Hij weet hoe belangrijk publiciteit Het bestuur van het bedrijfschap voor edelmetaalnijverheid heeft in zijn in het gebouw van de sociaal-economische raad te 's Gravenhage, onder voorzitterschap van mr. S. A. C. Begeer, gehouden open bare vergadering besloten een commissie in te stellen die tot taak heeft de moge lijkheden te onderzoeken op het gebied van de normalisatie van verzilverde arti kelen, het zogenaamde „pleet". Ieder be drijf merkt dit soort artikelen met zijn eigen woord- of lettermerk met daarnaast veelal het stempel „90". Dit stempel „90" was oorspronkelijk bedoeld om aan te dui den een oplaag van negentig gram fijn zil ver op twaalf tafelcouverts (twaalf lepels en twaalf vorken). In de praktijk is geble ken dat vooral talrijke kleine bedrijven dit garantieteken „90" gebruiken voor een verzilvering die bij lange na -niet aan de oorspronkelijk bedoelde norm voldoet. Zonder controle zal een eventuele nor malisatie op den duur weinig effect heb ben. Deze controle zou kunnen worden ver richt door de dienst van de waarborg. De 'nspecteur van de waarborg heeft mede gedeeld dat zijn dienst technisch in staat is de controlemaatregelen uit. te voeren voor vaststelling van de hoeveelheid zil ver op verzilverde artikelen en de samen stelling van het basismateriaal. Hoe maakt men een ring? Verder is opdracht gegeven voor het in- ellen van een bedrijfsorganisatorisch on- '.erzoek naar de meest efficiënte wijze om een ring te vervaardigen. Dit onderzoek zal door de stichting „ambachtscentrum" le Rotterdam worden uitgevoerd. Het is de bedoeling dat in een tiental bedrijven wordt nagegaan op welke wijze daar het vervaardigen van een ring in zijn werk gaat. Een royale pot van deze beroemde Engelse haar- crèmc voor mooi gezond haar plus gratis een top-kwaliteit zakkam plus gratis een handige zak- spiegel. Alles samen in een fleurige, kleurige Sinterklaasverpakking (óók gratis!). Los vandaag nog het cadeauprobleem op: de BRYLCREEM GIFT SET is voor iedereen de prettigste verrassing! Voor de prijs van één pot q qc nu de complete set: U. 3 kam en spiegel dus geheel gratis l Advertentie De goede Sint liet dit jaar zijn stoomboot even in Engeland stoppen. Daar vond hij de surprise die van geven en ontvangen een féést maakt: de BRYLCREEM GIFT SET.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15