Horen en zien IPSO EN DE TOVERRING J Dagboek van een afperser AIIIËK »comp!eet« Nader overleg met landbouwschap over garantieprijs voor melk VAM NSEl Agenda voor Haarlem Het Ziekenfondswezen moet zelfstandig blijven VAM NSEL Fataal verzuim van GGD-arts? Verdwaald kind door soldaten opgespoord DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 17 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Allerlei Parfum* PARFUMS - BIJOUX De radio geeft vrijdag T elevisie programma M. STRIDLAND Geen Limburgse subsidie voor H.Z.T. Ensemble VOORZITTER V.M.Z. VERKLAART: „Staatsapparaat zou oneindig veel duurder werken" Vragen in Amsterdamse gemeenteraad vitaminen 12 mineralen. f 4.20 N.V. PHSLIPS-DUPHAR Kerkelijk Nieuws Tweede Kamer zet haar bezwaren voorlopig opzij Conferentie van Europees actiecomité in Brussel ETERNA HORLOGES DOOR PIERRE NORD Kort nieuws Neem dit tabletje tegen aambeien om de pijn te stillen Het N.C.R.V.-programma bevatte een voortzetting van vroegere onderdelen, waarvan „Pas geperst" onder leiding van Pi Scheffer wel het populairst is. Bijzonder aardig ditmaal was het praatje met trom bone-spelers en de plaat over het kerst verhaal, waaraan onder meer Cruys Voor- bergh medewerking verleende: Dick van Bommel heeft de zware taak geestig te blijven in zijn rubriek „Tele- discoparade"; daarin slaagde hij niet altijd, hoewel het geheel toch niet onaardig was. De maandelijkse kunstrubriek „Studio-b" bevatte onder meer een bespreking over het Hemony-jaar, waarover elders in dit blad meer bijzonderheden worden verteld, een praatje over „Architectuur van deze eeuw", naar aanleiding van het verschij nen van boeken van architect J. J. Vriend en een bespreking van de fotowedstrijd der jubilerende N.C.R.V. „Ondieren als huisdiex-en" was het on derwerp van de intex-essante mededelingen van Han Rensenbrink in zijn rubriek „Achter tralies", hoewel er geen tralies aan te pas kwamen. Na de nogal onrustige uitzending uit een jeugdcentrum in Rotterdam in de vo- ringe maand beleefden de kijkers deze avond de dagsluiting in een paviljoen van het Christelijk Instituut voor blinden „Bar- timéus" te Zeist. Met aandacht luisterde de daar verzamelde jeugd naar ds. A. de Vries. Beeldschermer Advertentie GUERLAIN, DIOR, CARVrN, ROCHAS, LANVIN, PATOU, CHANEL, BALMAIN, COTY, SCHIAPARELLI Grote Houtstraat 92 Tel. 12160 HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 0.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Gram. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.10 Slotzusters, klankb. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Zang en piano. 17.00 Boekbespreking. 17.15 Kinderkoor. (Intermezzo: Gram.). 17.40 Beursber. 17.45 Gevar. muz. 18.20 Lichte muz. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr.: Het emigratiepraatje van H. A. Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum, 19.30 Pol. praatje. 19.40 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.30 Amerika, land van vele maar begrensde moge lijkheden. klankb. 21.00 Lichte muz. 21.20 Piano recital. 22.00 Lichte muz.. 22.20 Gram. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Ruimte als bevrijding, praatje. 22.50 Gevar. progr. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Lichte muz. en reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Nederlandse vrouwen in het buitenland, praatje. lü.Oö Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Pianoduo. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuilzend.: Landbouwrubr.: De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draaiorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Een praatje over wedstrijd- bridge. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Muziek uit Mexico. 14.25 Boekbespr. 14.45 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, lezing. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Het plat teland nu praatje. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 De Bijbel en ons geloof, lezing. 20.20 Pianorecital. 20.25 De camera als psycholoog, praatje. 20.35 De wereld vergadert, praatje. 20.45 Kamerkoor. VARA: 21.00 Quiz. 21.55 Lichte muz. 22.15 Buitenlands weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muziekpraatje. 28.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 15.45 Gevar. muz. 16.00 Koersen. 16.02 Ork. conc. 17.00 Nieuws. 17.15 Populaire liedjes. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.30 Automobielkroniek. 19.40 Gram. 20.00 Ork.concert. 20.45 Kunstkalei- doskoop. 21.00 Ork.conc. (verv.). 21.35 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Kunstprogr. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn. KRO: 20.30 Interviews. 20.45 Zangersportret. 21.05 Filmdocumentaire. 21.45 Populaire liedjes. 21.45 Sportactualiteiten. Advertentie (die blijvend mooi schrijft) KANTOORMACHINES Schoterweg 7 - Telefoon 60114 Gedeputeerde Staten van Limburg zien geen aanleiding de subsidieaanvrage van Het Zuidelijk Toneel „Ensemble" in te willigen. De activiteiten van deze speel- groep zijn volgens Gedeputeerde Staten niet in hoofdzaak gericht op het zuiden van het land. Met name Limburg heeft er in beperkte mate van geprofiteerd. Wel zijn Gedeputeerde Staten bereid Limburg en speciaal de grotere steden in voldoende mate te doen profiteren van be- ï-oepstoneel door gezelschappen van bui ten Limburg. Gedeputeerde Staten willen hiervoor 200 per voorstelling beschik baar stellen. Voor de te verwachten voor stellingen zal daarmee een bedrag van 10.000 a 15.000 gemoeid zijn. Voor deze regeling zouden in aanmerking komen Het Zuidelijk Toneel „Ensemble", Het Rotter dams Toneel, de Haagse Comedie. de Ne derlandse Comedie, Theater. Puck, alsme de de Stichting Jeugdtoneel ten behoeve van haar speelgroep Arena, aldus Gede puteerde Staten. De voorzitter van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen (V.M.Z.), de arts A. J. van Leusen uit Velsen, heeft tijdens de in Utrecht gehouden vergadering van deze federatie als zijn overtuiging uitgesproken dat de verzorging van de volksgezondheid gebaat is met een zo groot mogelijke zelf standigheid van het ziekenfondswezen, waarmee de beroepsvrijheid van de me dewerkers ten nauwste verbonden zal blij ken te zijn. „De overgrote meerderheid van ons volk," aldus de heer Van Leusen, „wenst beslist geen staatsziekenfonds." Evenmin is er een meerderheidsverlangen naar een totale algemeen-verplichte volksverzeke ring. In dit opzicht vroeg de heer Van Leu sen zich af, of de regering wel beseft dat een rijksambtenaren-ziektenkostenverze- kering, zoals deze thans wordt ovex-wogen, niet alleen een dreiging vormt voor het ziekenfondswezen, maar in zijn gevolgen een stap betekent in die ongewenste rich ting. Volgens hem zou dit slechts te billij ken zijn indien men van oordeel was dat het ziekenfondswezen zoals men dit thans in Nederland kent, maar zou moeten ver dwijnen, omdat er een betere gezondheids verzorging voor het grootste deel van ons volk mogelijk wordt geacht. Sprekende over de beheerskosten van het ziekenfondswezen zei de heer Van Leu sen, dat deze slechts een zeer klein ge deelte van het totale budget vormen (on geveer 6 percent). Het beheersapparaat werkt naar zijn mening zeer economisch. Dat een staatsapparaat oneindig veel duurder zou komen wil men wellicht aan nemen, zei de heer Van Leusen, die een enorme toeneming van de totale beheers kosten voor ziekteverzorging verwachtte indien voor allerlei categorieën ambtena ren afzonderlijke verzekeringsinstellingen worden gecreëerd. Voor het behoud van een zo groot mo gelijke zelfstandigheid van alle betx-okke- nen noemde de heer Van Leusen voorts de onderhandelingsvrijheid tussen de zie kenfondsen en de verschillende groepen van medewerkers van grote betekenis. Dat de uitkomsten van deze ondex'hande- lingen daarna moeten worden beschouwd mede uit een oogpunt van het algemeen economisch beleid dat de regering voert, mag men dan misschien niet steeds pret tig vinden, aldus de heer Van Leusen, maar dit is naar zijn mening volkomen redelijk. Thans kent men evenwel de si tuatie dat ziekenfondsen en medewerkers na moeizame onderhandelingen tot over eenstemming zijn gekomen waarbij men gesteund is door duidelijke adviezen van de meest deskundigen met zeer uiteenlo pende opvattingen in politieke zin, die ech ter treffend overeenstemmen ten opzichte van de billijkheid van de overeengekomen verhogingen. De minister meent nu, aldus de heer Van Leusen, dat de ovex-eenkomst gedeeltelijk per 1 januari en voor de rest in 't komende najaar dient te worden ge realiseerd om niet het algemeen beleid op het gebied van lonen en prijzen te door kruisen. Naar de mening van de heer Van Leusen zou het voor de hand hebben ge legen dat de overeenkomst, als te zijn in strijd met het algemeen belang, geen goedkeui-ing had verkregen en aan de partijen was verzocht zich opnieuw te be i-aden, rekening houdend met de wensen van de regering. Dit geschiedde evenwel niet. Aan de medewerkers werd verzocht goed te vinden dat de overeengekomen verhoging zou worden getemporiseerd. Van dit verzoek werd aan de ziekenfond sen mededeling gedaan. De verschillende groepen van medewerkers zullen hierover dus een beslissing nemen buiten de zieken fondsen om, met wie zij een overeenkomst hebben gesloten. De heer Van Leusen meent, dat het voor de toekomst van belang is dat de over heid zich in voorkomende gevallen zal wenden tot de partijen gezamenlijk en dat niet één van de twee partners wordt verleid om eenzijdig een overeenkomst te veranderen, waardoor het fundament van de onderhandelingspositie wordt onder graven. Indien de overheid afzonderlijk onderhandelingen gaat voeren met de me dewerkers over hun honorering komt er een duidelijk stuk overheidsbemoeiing bij. De heer Van Leusen noemde het ten slotte voor de beroepsvrijheid der medewerkers en voor het behoud van de zelfstandigheid der ziekenfondsen dringend nodig dat niet alleen regelingen worden getroffen die de honoraria aangaan, maar ook dat de rechtspositie afdoende wordt vastgesteld. Een V.V-V.-raadslid in Amsterdam, de arts J. A. de Jong heeft B. en W. schrifte lijk gevraagd of het juist is dat op maan dag 12 oktober jl. een 55-jarige vrouw in haar woning te Amsterdam is overleden, voor wie op vrijdag 9 oktober door haar huisarts ziekenhuisopname was verzocht. Voorts vraagt dokter De Jong of het juist is dat een conti-olei-end arts van de G.G. en G.D. die 's vrijdags deze patiënte be zocht had verzuimd heeft nog op dezelfde dag aan de huisarts mee te delen dat hij zikenhuisopname niet noodzakelijk acht te, zodat de huisarts in de veronderstelling verkeerde dat zijn patiënt was of zou wor den opgenomen. „Indien dit juist is, welke maatregelen zijn dan ten aanzien van deze arts geno men?" zo vraagt de heer De Jong verder. „Zijn B. en W. niet van oordeel dat het een onvex-faiddelijke plicht is van de controle rende geneesheren van de G.G. en G.D. met de behandelende arts terstond ovex-- leg te plegen, indien zij ziekenhuisopname niet of niet terstond noodzakelijk achten. Voldoet de instructie voor deze geneeshe ren van de G.G. en G.D. wel aan deze eis en zo niet, dient deze instructie dan niet onverwijld in bedoelde zin te wox-den ge wijzigd?" Advertentie dohyfral De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees Tweehonderd militairen van de leger plaats Nunspeet en drie klassen van u.l.o.- scholen, die daar met vakantie vertoeven, hebben na een speurtocht van uren don derdagavond om half zes een tweejarig meisje, dat in de bossen rond Vierhouten verdwaald was, opgespoord. Het kind ver keerde in blakende welstand. Het is het dochtertje van de eigenaar van het vakan tiehuis „Sachsenheim". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zwolle (als jeugdpredikant) G. E. Zevenbergen te Hekelingen. Bedankt voor Boskoop (toez.) N. van den Bosch te Nigtevecht. Geref. Kerken Beroepen te Ridderkerk N. Korenhoff te Appingedam. Bedankt voor Siegex-swoude W. J. de Ruiter te Idskenhuizen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Huizen (N.H.) B. Bijleveld te Noordeloos. 1617. Ipso zette zich schrap tegen de rand van de boot en trok zo hard mogelijk aan de lijn. Tsjongejongewat was die vis sterk. Die stribbelde met alle macht tegen en wou zich niet laten ophalen. Hebben zal ik je, zei Ipso hijgend. Hij wou toch zo'n vis niet de baas laten spelen; zo hard hij kon probeerde hij het snoer in te palmen. En toen, eindelijk, moest de vis zich wel gewonnen geven. HupDaar is-ie, riep Ipso. Een reusachtige vis, groter dan hij ooit had gezien, kwam geweldig spartelend boven waterDe boot schommelde door het wilde bewegen (Van onze parlementaire redacteur) Indien de garantieprijs voor de melk gekoppeld blijft aan de kostprijs, kan dit er toe leiden dat de melkproduktie onverantwoord toeneemt eix dat de garantieprijs voortdurend moet worden verhoogd doordat de koslprys steeds stijgt als gevolg van grotere produktie, ongeacht ongunstige omstandigheden. Daarom wil minister Marijnen in overleg met het Landbouwschap een nieuwe basis zoeken, volgens objectieve maatstaven, voor de melkgarantieprijs. Met het oog op dit voornemen van de minister vond de meerderheid van de Kamer geen aanlcidiixg haar bezwaren tegen het garantiebeleid op de spits te dryven. Men wilde voorlopig het resultaat van het overleg afwachten. Met de doeleinden van het garantiebe leid was ook de heer E g a s (P.v.d.A.) het eens en hij kon ook meegaan met de op vatting van de minister, dat een verrui ming van de methodiek in het garantiebe leid noodzakelijk is. Hij vond het echter een bezwaar dat aan het gax-antiebeleid geen structuurbeleid is gekoppeld. Daar om diende hij een motie in, waarin de re gering wordt uitgenodigd een evenwichtig samenstel van structuur- en garantiemaat regelen te ontwikkelen, zodanig, dat de positie van de agrarische bevolking niet slechter wordt en een redelijke verde ling van het agrarische inkomen wordt ge waarborgd. Minister Marijnen constateerde, dat er geen sprake is van .verslechtering Bovendien oordeelde hij de motie met be trekking tot het structuui-beleid voorbai'ig omdat de Kamer nog niet weet welke be slissing de regering zeer binnenkort zal nemen over een meerjarenplan voor de cultuur-technische werken. Hij ontraadde de aanneming van de motie. De Kamer heeft nog veel gesproken over het volgens minister Marijnen „vol komen theoretische geval," waarin de pro- duktiestijging in de landbouw de gemid delde nationale produktiviteitsstijging zou overtreffen. In dat geval dient de exti-a produktiviteitsstijging te worden aange wend voor een verdaging van de garantie prijzen. Aldus is overeengekomen tussen regering en Landbouwschap, omdat deze beslissing nodig was om de grenzen te be palen van het garantiebeleid. Indien mocht blijken dat deze begrenzing een wezenlijke rem zou vormen voor een ge zonde loonontwikkeling in de landbouw, zou de minister dat punt opnieuw in het kabinet aan de orde stellen. De vorige dag had de heer Vredeling (P.v.d.A.) een motie ingediend, volgens welke voor de beloning in de landbouw dezelfde loonmaatstaven moeten wor den aangelegd als in andere bedrijfstak ken. Daarnaast kwam gisteren de heer Van der Ploeg (K.V.P.) met een motie van ongeveer gelijke strekking, waarin gezegd wordt dat het regeringsstandpunt tot ge volg kan hebben dat bij de loonpolitiek in de landbouw niet dezelfde regels kunnen worden gevolgd die voor de andere be drijfstakken gelden, reden waarom de regering werd uitgenodigd zodanig nader te beslissen dat dit gevolg niet kan optre- den. Tegen de motie-Vredeling had minister Marijnen het bezwaar dat deze suggereert dat er aparte richtlijnen zijn voor de loonvorming in de landbouw. Dat is niet waar. De beperking heeft alleen betrek king op het garantiebeleid. Hij was be reid de uitnodiging in de motie-Van der Ploeg op koi'te termijn in het kabinet aan de orde te stellen. Hij beschouwde de mo tie daarom als ovei-bodig. Over de moties wordt vandaag beslist. STRAATSBURG (ANP) Het actie comité van de Europese beweging heeft op een vergadering in Straatsburg beslo ten om op 1, 2 en 3 april 1960 een confe rentie te beleggen, waarop afgevaardig den van alle Europese politieke milieus zullen bespreken met welke middelen men de politieke eenheid der zes landen van de E.E.G. kan bespoedigen. Daarbij zul len dan kwesties als directe verkiezingen voor het Europese parlement, harmonise ring van de buitenlandse politiek van de zes landen en vereniging van de executie ven van E.E.G.Euratoom en E.G.K.S. in één orgaan wox-den besproken. De conferentie, waarvoor een driehon derd afgevaai-digden zullen worden uitge nodigd, zal waarschijnlijk in Brussel wor den gehouden. Advertentie GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 55. Hij begon met een uiterst nauwkeui'ige omschrijving van de activiteiten van Vindon in Frankrijk, waarbij hij er blijk van gaf hele gedeelten van het merkwaardige dagboek letterlijk van buiten te kennen. Hij liet uitko men dat hij dit dagboek als zeer belangrijk bewijsma teriaal beschouwde. Vervolgens gaf hij een ovex-zicht van de activiteiten van zijn slachtoffei-s, die zich onder leiding van juffrouw d'Engoult aaneengesloten hadden. Ten slotte stippelde hij nauwkeurig hun gedrag op de 18e oktober uit. In schijn liet hij op volkomen objectieve en zakelijke wijze „de feiten spreken". In werkelijk heid groepeerde hij deze feiten zodanig, dat de jui-y, ondanks de sympathie voor de beklaagde, die nog ver sterkt werd door die van de publieke tribune (de stem van het volk) onherroepelijk tot de conclusie moest ko men, dat Delforge die slechts had uitgevoerd wat de „vereniging van slachtoffers" noodzakelijk achtte schuldig was. Niemand schuifelde meer met zijn voe ten of deed zijn stem horen. Er werd in doodse stilte geluistex-d. In angstige stilte haast. Duchemin voelde, dat het publiek onder de indruk was gekomen. Hij had zijn doel bereikt. Rustig en in korte bewoordingen for muleerde hij op de overtuigende toon van de autoriteit de beschuldiging, die bepalend zou zijn voor hol verloop van het proces. Hij deed niets dan zijn plicht. Kortom de beklaagde, juffrouw d'Engoult, juffrouw Rivièi'e en de heer Lorrain hebben Vindon die dag let terlijk achtervolgd en nu niet meer via de diensten van particuliere detectives. Voor het eexst traden zij zelt op, zij konden elkaar immers vertrouwen, zij zouden zwijgen en elkaar zo nodig vex-dedigen. En op die dag werd Vindon vermoox-d. De commissaris bleef zwijgen om zijn woorden in druk te laten maken. Nadat wij telefonisch gewaarschuwd waren door een vrouw, die wij helaas niet hebben kunnen opsporen, ging Duchemin verder zijn wij vermoedelijk eerder tussenbeide gekomen dan de beklaagde en zijn eventue le medeplichtigen hadden kunnen voorzien. Ik had de indruk, dat ik hen overrompelde, dat ik verwarring stichtte, dat ik verschillende getuigen... te vlug af was dat ik hun belette het bedoelde scenario op te bouwen.. In snel tempo legde Duchemin een verklaring af om trent zijn aanvankelijke bevindingen en hij besti'eef hoe zij achtereenvolgens allen in het gebouw van het blad waren vex-schenen: Vera Daï Do, Chax-les Lorx-ain en Chx-istiane d'Engoult. Hij zei: En dan komt Delfox-ge binnen. Hij is zichtbaar angstig en nauwelijks zichzelf, hoewel hij zich houdt alsof hij niet begrijpt wat de politie zoekt. Hij lijkt ver pletterd door onze aanwezigheid. Als ik hem met de vermoorde confronteer, laat hij zich volkomen gaan en valt bijna flauw. Hij zou ineengezakt zijn wanneer ik hem niet overeind had gehouden. Hij doet in alle op zichten denken aan de moordenaar, die op de plaats van het misdrijf terugkeert. Hij lijkt verstard, het is als of hij slaapwandelt. Wij zetten hem onder druk. Hij toont weinig weerstand; wij hebben de indx-uk dat hij gaat bekennen. Hij begint zelfs aan een bekentenis: Ja, ik heb met Vindon gevochten. En op het ogenblik dat de zaak x-ond lijkt komt juffrouw d'Engoult tussenbeide. Delfox-ge, zeg geen woord meer eer je een advocaat hebt genomen. Dat is je goed recht. En zij heeft zoveel invloed op Delforge, dat hij zich letterlijk aan haar ad vies houdt. Hij komt tot zichzelf. Hij kan zijn halve bekentenis niet meer intrekken, maar hij voegt er geen woord meer aan toe. Na dat ogenblik is hij hardnekkig blijven ontkennen. Hij houdt vol niet op Vindon te heb ben geschoten, maar hij is er niet in geslaagd het tegen hem bestaand bewijsmateriaal ook maar in het minst aan te tasten. Duchemin hield op. De president wendde zich tot de advocaat-generaal, die had geluisterd met het slaperig uiterlijk van de kat die onopvallend zijn prooi in het oog houdt. Griffe schudde het hoofd om duidelijk te maken dat hij geen vragen had te stellen. Mr. Beuvry stond stx-ijdvaardig op. Is het waar, dat elk willekeurig individu via de achteringang aan de rue Saint-Jean-Baptiste het pand kon betreden? Dat is waar, zei Duchemin, maar... De advocaat viel hem in de rede: Is het waar dat Delforge het gebouw aan de ingang aan de rue de la Demi-Lune, dat wil zeggen, zichtbaar voor ieder die aanwezig was, is binnengekomen? Ja. Zou een moordenaar dit hebben gedaan? Een moordenaar zou het hebben kunnen doen, een onschuldige man eveneens. Delforge wist, dat hij zich niet verdacht maakte door het gebouw aan de voorkant bin nen te gaan, omdat ieder ander ongezien aan de ach terkant kon binnenkomen, zoals u zelf hebt aangetoond. Niet omdat hij die wagenwijd openstaande deuren is binnengekomen.. Voor het eerst kwam het publiek weer tot leven. Ex- werd gelachen. De president drukte het rumoer met een krachtdadig bellen de kop in. ...hebben wij Delforge ogenblikkelijk als de schul dige beschouwd. Maar wel omdat hi.i de laatste is die Vindon levend heeft gezien omdat hij Vindon die dag achtervolgde, omdat hij een krachtig motief had de man te vermoorden. Zijn hele houding heeft hem be schuldigd. De bewijzen tegen hem zijn ovex-stelpend, een van onze politiedeskundigen zal u hierover nader in lichten.. Dit alles is niet ter zake, protesteerde de advo caat. Hebt u het wapen waarmee de moord werd gepleegd gevonden? Nee. Maar Delforge heeft meer dan drie uur de tijd gehad er zich van te ontdoen. Dat was alles, verklaarde de verdediger. Hij ging zitten met een uitgesproken tevreden gezicht, dat men algemeen uitlegde als een doelbewuste houding. De president dankte Duchemin. De commissaris bleef in de gerechtszaal en vond met moeite een plaats tus sen Lheureux en een advocaat. De rechter fluistex-de hem toe: Ik heb Delforge voortdurend gadegeslagen terwijl jij het woord had. Wat je zei was overtuigend. En het is onbegx-ijpelijk, maar de beklaagde, die had moeten inzien, dat hij verloren is, was de enige in de zaal die niet zichtbaar onder de indruk kwam. Hij bleef volko men zichzelf, het was alsof de zaak hem niet aanging. Ik twijfel er niet aan dat zij ons straks voor een of andex-e verrassing zullen stellen. Duchemin was minder moedeloos, vex-moedelijk om dat hij juist actief was opgetreden. Cornu zal de rest wel opknappen, zei hij. Luis ter maax\ (Wordt vervolgd) Grevelingcndam. De aanleg van de Grevelingendam, die volgens het Delta plan een vaste verbinding zal vormen tus sen Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland, begint later dan is voorge nomen. Het is gewenst gebleken nog enige aanvullende hydi-aulische onderzoekingen te doen naar de veranderingen van de stromingen als gevolg van de bouw van deze dam. Advertentie enom afdoend een einde te maken aan die hinderlijke kwaal. Als U de Hemotab- kuur volgt kunnen zalf of zetpillen achter wege blijven. De zwellingen slinken al gauw, genezing wordt tegelijkertijd bevorderd. Daarom, ook voor U Hemotabs, om van aam beien spoedig te herstellen. De complete kuur (fl. 1.47) bij apothekers en drogisten. Concertgebouw: Vandaag 19.30 uur: Prestatieconcert Haai-lemse hai-monie- en fanfarekorpsen. Vi-ijdag 20.15 uur: Concert Noordholland Philharmonisch Orkest. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: ABC-cabaret met „Laat je niets wijs maken". Grote Kerk: Vrijdag 11.30 uur: Beiaard concert door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg", 18 jaar. Vrijdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „War lock", 14 jaar. Dondei-dag 19 en 21.15 uur: „08/15", derde deel. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Kinderen die niet gewenst zijn", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uux-, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uux-, dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De spion van Tokio", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don- derdag 14 en 19.30 uur: „The nun's story", 14 jaar. Zaterdag 23.30 uur: „Razzia op nax-cotica", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrij heren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Straat zonder einde". Vrijdag 14 en 20 uur, zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Haar eerste rendez-vous", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: „De dictator", 14 jaar. Minerva Theater: Vrijdag 20.15 uur, zaterdag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De zoon van Robin Hood". Maandag en dinsdag 20.15 uur: ..God's little aci-e", 18 Jfar. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „In handen der roodhuiden", 14 jaar. Vrij dag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Meisjes, mambo's en whisky", 18 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Slachtoffers van het trottoir", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, vrijdag en zatex-dag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Mensen in het hotel", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort) Vrijdag tot en met zondag 20 uur „Ik was Monty's dubbelganger", alle leeftijden. Dinsdag 20 uur: „Het beest in mensengedaante", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel: Tot 20 december dage lijks 10 tot 17 uur en zondags 14 tot 17 uur: Expositie van wei-k van Judith Laqueur- Révész en M. C. Escher. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 6 december dagelijks (behalve zon dags) van 11 tot 17 uur: Expositie van werk van Chapon. Hof van Heemstede: Expositie van werk van Liesbeth Sayers. Joz. de Ridder, F. A. van Velsen en Jan Wiegman. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 december dagelijks (ook zondags! van 10 tot 22 uur: Expositie van werken van Theodoor Heijnis. De Waag (Spaarne 291: Tot 30 november dagelijks van 12 tot 16.30 uur. zondags van 14 tot 16.30 uur: Expositie van werken van A. L. Koster. Museum „Het Huis Van Looy": Tot 14 december dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, des zondags van 14 tot 17 uur: Ledententoonstelling van het Genootschap „Kunst Zij Ons Doel". DIVERSEN Minerva Theater: Vandaag 20 uur: Uit voering gymnastiekvereniging „Heem stede". Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 uur: Zandvoortse toneelvereniging ,Op hoop van zegen" met „De heilige vlam". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 20 novem ber).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17