GROTE AUTO GARAGE BRINKMANN Rotterdams Toneel speelt Don Carlos Hemony-jaar met beiaardconcerten in zestien steden besloten N.Ph.O. concerteerde in Beverwijk MORRIS M„ G. DODGE Bus met arbeiders aangereden Automobilist reed op politieman in NAAIMACHINES Veiling bij Sotheby in Londen bracht bijna zeven miljoen gulden op Meer ongevallen in het verkeer DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 19 Cor de Groot speelt voor de linkerhand bewei'kte composities op langspeelplaat Vrachtauto gaf geen voorrang Nieuwe Indonesische zaakgelastigde Garantie opvoeringen „Free and easy" Echtscheiding Onassis Mogelijk een doek van Albert Cuyp ontdekt Symbolisch protest Londen-Amsterdam v.v. SCHILLER TWEE EEUWEN GELEDEN GEBOREN Hoge prijzen voor Cézanne en Gauguin Helikopterdienst van BEA Advertentie ZATERDAG 28 NOV. 20—23 uur - ZONDAG 29 NOV. 11—23 uur NIEUWE ZAAK SMEDESTRAAT 43 - 45 VIA DE TELEVISIE is woensdagavond het slot van het Hemony-jaar ingeleid met een praatje van mr. Romke de Waard, het vertonen van een filmpje en een demon stratie van klokken. Dit geschiedde tijdens de uitzending „Studio-b" en mr. De Waard zette uiteen hoe de klokkenmakers in de loop der eeuwen aan het werk zijn ge weest om de klokken te vervaardigen en zuiver te maken. In de klokken is metaal aangebracht, dat „uitgedraaid" wordt ten behoeve van de klank. Mr. De Waard deelde mee, dat de tegen woordige klokkenmakers, en daarbij noem de hij Eijsbouts uit Asten, bijzonder goed werk kunnen maken. Hij liet daarbij een klok horen uit 1627 (gemaakt door Burger huis), één van Hemony en tenslotte die van Eijsbouts. Laatstgenoemde heeft volgens mr. De Waard een nieuw hoog tepunt in het klokkenspel bereikt, want diens klokken hebben een nog fraaier en helderder klank dan die van Hemony. Ook herinnerde mr. De Waard aan de drie evenementen die de Nederlandse Klokkenspelvereniging in de loop van dit jaar heeft bevorderd, namelijk de uitgave van het boekwerk van André van Leer, de Hemony-tentoonstelling in Amersfoort en de restauratie der Hemony-klokken in de torens van de Wester- en Zuiderkerk en de Munttoren in Amsterdam. Na dit televisieprogramma begonnen de zestien Nederlandse gemeenten, waar Hemony- carillons in gebruik zijn, beiaard-concer ten. Door restauratie van vier carillons moesten namelijk vier van de twintig ge meenten verstek laten gaan. De televisie gaf een beeld van Amers foort, dat de laatste jaren door de aanwe zigheid van een beiaardschool onder lei ding van Leen 't Hart een belangrijk cen trum is geworden. Ook was een deel van het concert te horen. Haarlems beiaardconcert In Haarlem verzorgde Arie Peters het concert. Hierover schrijft onze muziek medewerker Jos. de Klerk: Om kwart vóór negen begonnen de klok ken van de Haarlemse Hemony-beiaard, inplaats van de gebruikelijke „rammel" van het kwartier te laten horen, een statig Wilhelmus te zingen, als inleiding tot een extra bespeling, waarmee het Hemony- jaar. georganiseerd door de Nederlandse Klokkenspel-Vereniging ter gelegenheid van de driehonderdvijftigste verjaring van de geboortedatum van de beroemde klok kengieter, besloten werd. Hemony ontdek te met medewerking van de Utrechtse blinde Jr. Jacob van Eyck (1590—1657) het geheim van de perfecte vorm en van het zuiver afstemmen. Hij stamde uit Lotha ringen, vestigde zich te Zutfen, voor welke stad hij zijn eerste beiaard in Holland goot. In 1657 verhuisde hij naar Amsterdam, op uitnodiging van de raad om er stadsklok- ken- en geschutsgieter te worden. Van Am sterdam begon zijn viktorie en weldra be reikten hem opdrachten van tal van steden in Noord- en Zuidnederland om hun torens te verrijken met een instrument uit zijn gieterij aan het Molenpad in de hoofdstad. De klókken voor de Haarlemse St. Bavo leverde hij in 1665 compleet af, tezamen met een carillon voor de Bakenessertoren, dat helaas in de Franse tijd uit geldnood door de stad verkocht is. Het eert de Ne derlandse Klokkenspel-Vereniging, dat zij deze „Stradivarius" onder de praktische Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is op de Napoleonsweg onder de gemeen te Haelen in Limburg een autobus van de garage „Het Centrum" uit Horst aange reden door een vrachtauto met oplegger, die geladen was met negentien ton bak stenen. De bestuurder van de vrachtauto naderde de hoofdweg via een zijweg, doch verleende bij het oprijden van de rijksweg geen voorrang en ramde de bus aan de voorzijde. In de bus zaten dertig leerling-mijnwer kers, die op weg waren naar hun werk bij de staatsmijnen. Negen van hen moes ten met min of meer ernstige verwondin gen in een ziekenhuis worden opgenomen. Sommigen hadden een shock opgelopen. Later zijn ook de overige jonge mijnwer kers voor controle naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Geen van hen is levensgevaarlijk gewond. Tot tweemaal toe heeft vannacht een automobilist in Amsterdam getracht, een agent van politie omver te rijden. On danks het feit dat de agent twee schoten loste op de vervolgens wegrijdende auto, wist de dader te ontkomen. De auto had op het stationsplein voor het Centraal Station een verkeerszuiltje op een vluchtheuvel beschadigd. Een agent die de aanrijding zag gebeuren, wilde de bestuurder aanhouden. Toen hij de auto van achteren naderde, gaf de chauffeur echter vol gas achteruit. De agent moest opzij springen om zijn leven te redden. De auto reed daarop snel weg. Rekening houdend met de mogelijkheid dat de wagen wellicht naar het Damrak zou gaan, rende de agent naar de hoek bij het Victoriahotel en inderdaad naderde de wagen daar over de Prins Hendrikka de. Opnieuw negeerde de bestuurder het stopteken en opnieuw moest de agent op zij springen. Toen trok deze zijn pistool en schoot op de banden, maar miste. De auto verdween in de richting van de St. Nicolaaskerk. Het signalement van de auto werd door gegeven naar alle radiopatrouille-auto's van de politie, die vannacht en vanmor gen jacht maakten op deze wegpiraat. Hij is nog niet gevonden. Het nieuwe hoofd van de Indonesische liplomatieke missie in Nederland, dr. lusanto Djojosugito, is in Den Haag aan- ïekomen. Dr. Djojosugito is de opvolger van de heer M. MarSmis, die enkele we ken geleden door de Indonesische rege ring is teruggeroepen. Dr. Djojosugito was voorheen werkzaam op het Indone sische ministerie van Buitenlandse Za ken in Djakarta. campanologen als durend symbool van een waardige klokkenkunst op passende wijze huldigde. De vertolking door Arie Peters van een aantal volksliederen, die in Hemony's tijd populair waren en waarvan sommige, zoals „Gelukkig is het land", „Comt nu met sang" en „Waar dat men sich al keert of wendt", nog tot onze meest bekende na tionale zangen behoren, was precies wat men bij deze gelegenheid mocht verwach ten. Zo heeft Frangois Hemony zijn klok ken óók gehoord! En met een Gavotte van de Alkmaarse componist Willem de Fesch en een Andante van zijn Brusselse tijdge noot Fiocco leefde, op de adem van een scherpe oosterwind, de sfeer van de mu ziek uit de dagen, dat de Hemony-klokken nog betrekkelijk jong waren, over onze oude stad, die, zich steeds verjongend, in de kern zichzelf blijft en dus ook haar driehonderdjarige Hemony-klokken als een rijk bezit beschouwt. Jos. de Klerk Een groot aantal muziekkritici was met stomheid geslagen toen woensdag de nieuwste langspeelplaat van de interna tionaal vermaarde pianist Cor de Groot werd gepresenteerd. De stukken op deze plaat zijn uitsluitend met de linkerhand gespeeld. De algemene opinie was: „We kunnen er niets van horen, behalve, dat de bewerking anders is." Cor de Groot kan zijn rechterhand niet gebruiken door een chirurgisch moeilijk te verwijderen aandoening. Zoals bekend zul len twintig Nederlandse componisten in navolging van Ravel, die zijn linkshandig concert voor de eenarmige Paul Wittgen stein schreef, de getroffen kunstenaar in zijn moeilijkheden bijstaan door het schrijven van speciaal werk. Inmiddels is Cor de Groot zelf begonnen met het voor de linkerhand bewerken van daartoe ge schikte composities. Op de nieuwe langspeelplaat, die zowel in Nederland als in Engeland, Frankrijk en andere landen, vermoedelijk ook in de Verenigde Staten, op de markt zal komen speelt De Groot een zestal Tsjaikofskibe- werkingen. Hij heeft, naar hij verklaart, voor Tsjaikofski een bijzondere affiniteit en poogt diens werk met behoud van me lodische inventie, ritmen en harmonie voor zijn bijzondere vertolkingen geschikt te maken. Cor de Groot heeft nu reeds een zestigtal werken gevonden, die hij met één hand kan spelen. Op deze eerste plaat laat hij daaruit werk van Bach, Rameau, Beethoven, Schumann, Dvorak en Liszt horen. Cor de Groot verklaarde dit herschep pend werk bijzonder boeiend te vinden. Hij ontdekte, dat de linkerhand behalve bij Chopin, Liszt en Ravel feitelijk altijd onderschat en veronachtzaamd is geweest en vrijwel immer de „moederlijke functie van gevoel" kreeg toebedeeld naast de „verstandelijke functie" van de rechter hand. Hij deelde voorts mede, dat de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten en de Johan Wagenaarstichting hem opdroegen composities voor piano en orkest te schrij ven. De gemeente Amsterdam stelt zich ga rant tot een bedrag van 40.000 gulden voor zestien voorstellingen van het negermu ziekdrama „Free and easy" van 7 tot 20 december in theater Carré in Amsterdam. De wereldpremière van dit „Blues dra ma" wordt op 7 december in Carré gege ven door de Amerikaanse „Porgy and Bess company" onder regie van Robert O'Breen. De gemeente besloot bovendien het Ne derlands Theater Centrum een subsidie te verlenen van 20.000 gulden voor de organi satie van twee voorstellingen Zelden zal een kleinkunstenaar zo stormachtig in Haarlem zijn toege juicht als Wim Kan na zijn optreden in het programma van zijn A.B.C.- cabaret „Laat je niet beetnemen", dat vanavond in de Stadsschouwburg zijn laatste voorstelling beleeft. Avond na avond liet een uitverkochte zaal zich door de onvergelijkelijke humor van Neêrlands grootste cabaretier mee slepen en misschien welbeetnemen. „Welkom in de burcht van de Bloe menmeisjes" is de titel van het lied waarmee Wim Kan voor het voetlicht komt. Charmante gastvrouwen als ze zijn hebben vier Haarlemse Bloemen meisjes na afloop van de voorstelling van gisteravond Wim Kan en Corry Vonk een bloemenhulde gebracht. Commentaar van Corry: „Lust je wel, hè Wim, tussen die knappe Grietjes!" Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Mevrouw Anthina Mary Onassis heeft bij het hooggerechtshof in Manhattan een eis tot echtscheiding ingediend tegen haar echtgenoot, de Griekse reder Aristoteles Socrates Onassis. Mevrouw Onassis heeft tevens verzocht om de voogddij over haar twee kinderen, de elfjarige Alex en de negenjarige Chris tina. IN HET KENNEMER THEATER te Be verwijk gaf het Noordhollands Philhar- monisch Orkest woensdagavond een con cert onder auspiciën van de Commissie Cultureel Beverwijk. Het programma werd door Henri Arends en het orkest geopend met de Sinfonietta van Jan Mul. Het be trof hier de orkestratie van een piano sonate, een bewerking die door de compo nist gemaakt werd in verband met een choreografie door Sonia Gaskell voor het Nederlandse Ballet. Het is een speelse, ge- makkelijk-lopende partituur; men krijgt de indruk dat het werk de componist moeiteloos is afgegaan en dat hij het ook welbewust vermeden heeft lagen aan te boren waarvan de exploitatie hem wel licht wel moeite zou hebben veroorzaakt. Naar het goud der inspiratie heeft hij niet gedolven, wel zijn er enkele half-edel- stenen bovengekomen die aardig flonke ren (soms enigszins in de trant van Proko- fieff). Het stuk bestrijkt zonder opper vlakkigheid een soort oppervlakte waar van men zich kan denken dat er goed op te dansen valt. Qua instrumentatie is het doorzichtig gehouden en onproblematisch; het N.Ph.O. had er geen moeite mee. Jean-Louis Stuurop was de solist van deze avond in het derde vioolconcert van Saint-Saëns. Stuurop is een serieus musi cus die vermoedelijk zonder kleerscheuren door 't penibele stadium heenkomt waarop men te oud is om nog als wonderkind be jubeld te worden en nog te jong voor het meesterschap dat vereist wordt om zich als kunstenaar werkelijk aan het publiek „op te leggen". Hij verzandt klaarblijkelijk niet in de zuiver-instrumentale obsessie en het pommade-sentiment waarmee ove rigens nog menigeen een carrière weet te maken. Stuurop is een violist die in zijn spel voeling houdt met de muziek en die de techniek zoveel mogelijk tracht te ver fijnen als reflex op wat melodie en ritme hem te zeggen hebben. Zijn optreden maakte dan ook in de beste zin van het woord een sympathieke indruk; het is een wat afgesleten term maar ik weet geen betere ter kenschetsing van een interpre tatie die innemend was door een on-op- dringerige virtuositeit en een niet over- v/ejdigende. maar doorleefde w.ijze. van voordragen. NA DE PAUZE hoorde men Franck's Symfonie, waarbij opnieuw Arends' ver mogen tot. „restauratie" van enigszins De Delftse kunstschilder Cor van Ooel. heeft dezer dagen een schilderij schoon gemaakt en gerestaureerd dat naar zijn mening een werk is van de zeventiend eeuwse Dordtse meester Albert Cuyp De signatuur en de datering 1688 zijn bij het schoonmaken te voorschijn gekomen en onder een goede belichting duidelijk leesbaar. Het is een eikenhouten paneel van 150 bij 100 cm. en het schilderij stelt voor het vertrek van Koning Karei II aan boord van het Engelse oorlogsschip „Royal Charles". Op het schilderij ziet men, dat de Britse vloot vaarklaar wordt gemaakt, terwijl de Hollandse schepen terugkeren. Het schilderij is in particulier bezit. stoffig geworden repertoire-stukken aan den dag trad. Het is inderdaad geen slechte vergelijking om zijn manier van werken op dit gebied te zien als die van een res taurateur van oude schilderijen. Het stuk in dit geval de compositie wordt als het ware schoongemaakt, gereinigd van wat, in dit geval niet de tand des tijds, maar de routine van tientallen, honderden uitvoeringen er aan dreigde te bederven. Er treden tal van details naar voren die men vergeten was en het geheel krijgt duidelijker contouren en wint aan leven digheid. Men voelt dan af en toe wel eens even de lust opkomen om mee te jubelen als le père Franck zijn extatische hoogten via chromatische treden beklimt. Dat kan men zo wel eens hebben bij de populaire klassieken, maar dat mag nu eenmaal niet, dan zou het concert teveel op een neger kerkdienst gaan lijken. Sas Bange De gemeenteraad van Venray heeft een voorstel van B. en W. afgewezen dat in hield de uitkerings- en pensioenverorde ning voor de wethouders aan te vullen, in gevolge de daarvoor geldende wettelijke bepalingen. Hierdoor stelde de raad zich demonstra tief achter de zienswijze der ambtenaren- organisaties die tegen deze zogenaamde „aftrekclausule" steeds hebben geprotes teerd. De raad verklaarde in principe te gen deze regeling te zijn omdat zijns in ziens de ambtenaar hiermede een groot onrecht wordt aangedaan. Volgens de aftrekclausule wordt het pensioen van ambtenaren gekort als de pensioenuitkering met de. A.O.W.-uitke- ring een bepaald bedrag te boven gaat. Wel moet een ambtenaar echter de volle premie voor het pensioenfonds betalen even goed als hij zijn bijdrage moet le veren voor de A.O.W.-verzekering. Pokstof. De minister van Sociale Za ken heeft aan dr. M. G. Candau, directeur- generaal van de Wereldgezondheidsorgani satie W.H.O., die enige dagen in ons land vertoeft, twee millioen doses pokstof aan geboden ter bestrijding van de pokken in landen, waar dit het meest noodzakelijk is. De pokstof is afkomstig van het Rijks instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. (Van onze correspondent in Londen) De BEA, de Britse Europese luchtvaart maatschappij zal in 1963 helikopterdien sten beginnen tussen Londen en Amster dam en tussen Londen en Parijs en Lon den en Brussel, met de Fairey-Rotodyne, die 65 zitplaatsen heeft. De Rotodyne is een kruising tussen een helikopter en een passagierstoestel. De Britse regering zal hiervoor aan de BEA per jaar een bedrag van 1,4 miljoen pond sterling beschikbaar stellen. Aangezien de Rotodynes van stadscen trum naar stadscentrum kunnen vliegen zal de verbinding sneller zijn dan zelfs die van de snelste straaltoestellen. maar goed koper wordt het niet aangezien eerste klastarieven zullen worden berekend. TWEEHONDERD JAAR GELEDEN om precies te zijn: op 10 november 1759 werd (Johann Christoph) Friedrich Schiller geboren. In Nederland bestaat geen theater tot open bare handhaving van de standaardwerken van het internatio nale repertoire van alle tijden met specialisatie in de traditio nele stijlen. Dat nu juist het Rotterdams Toneel zich belastte met de herdenking van deze humanistisch geschiedkundige Duitse toneeldichter, is aan de aanwezigheid als dramaturg en regisseur bij dat gezelschap van Karl Guttmann te danken. Onder zijn leiding is een bezienswaardige voorstelling van het eenentwintig taferelen tellende treurspel „Don Carlos" (voltooid in 1787) voorbereid, die men begin december ook in Haarlem zal kunnen zien. Voor deze gelegenheid heeft men bovendien een programma laten drukken met belangwekkende en prettig leesbare documentatie een voorbeeldige daad. DIT KOLOSSALE dramatische gedicht, ondanks de welover wogen bekortingen tot een speeltijd van ongeveer vier uur nog afmattend langdurig, wordt tot de klassieke werken ge rekend op grond van zijn levenskrachtige ouderdom en litte raire reputatie. Tot verstand en verbeelding van de hedendaagse toeschouwer spreken echter de romantische voorklanken, waar mee het democratisch idealisme wordt uitgebazuind. Menigeen zal nog steeds ophoren van de op verheven pamflettoon tegen de starre onmenselijkheid van knevelende vormen van kerk en staat protesterende tirades. Met stormachtig gevoel raast de vrijheidsdrang zich uit, botsend tegen de strenge muren der vestingen van de dragers van het versteende gezag. Deze trage die is geschreven tussen de probeersels van een veelzijdig ge rijpte jeugd en de merkwaardig onvolgroeide produkten der laatste jaren van Schillers in 1805 door kwaadaardige ziekte totterdood gesloopte leven. Symptomatisch genoeg is Don Carlos, infant van Spanje, hier opgeroepen als een geïdeali seerde held der verzetsbeweging tegen de onderdrukingspolitiek van Philips de Tweede (zijn vader) en diens geestelijke advi seurs. Daarbij is hij tevens ten prooi aan een smartelijk na werkende gelukzaligheid van verwarrende emoties, speciaal ten opzichte van zijn derde moeder. HET IS MET de waardering van „Don Carlos" een eigen aardig geval. Ik vind namelijk en ik kan alleen namens me zelf spreken in principe de worsteling van de kunstenaar met zijn materiaal zeer veel boeiender en interessanter dan hetgeen hij tenslotte aan zijn weerbarstige stof heeft ontlokt. Men zou bijvoorbeeld een betrekkelijk interessant essay kun nen schrijven over de dichterlijke vrijheden, die de historicus Schiller zich heeft veroorloofd om het goed recht van de op stand der afvalligen te bewijzen. Kenmerkend voor het een en ander is, dat Schiller weliswaar de indeling in vijf bedrijven van de klassicistische vormgevers overnam, maar deze ordening doorbrak in meer dan het viervoudige van telkens ergens anders zich afspelende scènes om zijn thema variërenderwijze te ont wikkelen. Het melodramatische pathos doet de constructie herhaaldelijk hachelijk schudden op de overigens symmetrisch uitgedachte grondvesten van het geheel. De bijzonder effectieve bewijzen van oprecht sentiment, ook in het betogende vlak. maken daardoor toch in onze oren meer een doorslaande dan een doorslaggevende indruk. Er heerst in „Don Carlos" een met indringende kundigheid veroorzaakte overspanning, die het stuk voor velen van ons ongenietbaar maakt, mede door de waarachtige bezetenheid waarmee de larmoyante ernst zonder een zweem van betrekkelijkheid wordt doorgedreven. REGISSEUR GUTTMANN heeft Schiller getrouw aan zijn trekken laten komen. Met medewerking van de door voor treffelijk stijlbegrip en vindingrijkheid uitmuntende decor ontwerper Joseph Carl heeft hij in de enscènering het funda mentele patroon van het heldendicht door middel van een vaste bouw met veranderlijke vleugels een zichtbare aanwezigheid gegeven. Zonder noemenswaardig tijdverlies voor de vele changementen kon zich hierin de bewogenheid door wijsgerige driften en aangenomen gevoelens in lange ritmische golven tot eindeloos lijkende deining ontwikkelen. Schillers drang naar volledigheid in leven en kunst heeft teveel meegesleept naar het toneel van de strijd tussen wat professor Ph. de Vries in zijn inleiding noemt onvolwassen idealisme en esthetisch even grondig als fraai verantwoord. HET BOVENGENOEMDE THEMA is doorgetrokken in drie motieven: de liefde, de vriendschap en de politiek. De liberale denkbeelden vormen daarin het bindende element. Schiller heeft gemeend de natuurlijke deugden van edelmoedige broederschap en onbegrensde ruimdenkendheid aantrekkelijker Links Henk van Ulsen als Don Carlos en rechts Max Croiset als koning Philips. te doen stralen door de contrastwerking met de huivering wekkende eenzaamheid van de wantrouwige tiran, die uit eindelijk in zijn verachtelijke grootheid een vernederd werk tuig van boosaardige machten is. Dit teveel van het goede en van het slechte, van het gaandeweg gelouterde en steeds scher per geteisterde, kwam ondanks de kennelijk eerbiedige be doelingen onevenredig aan het licht door ongelijke kracht verdeling in de bezetting. Men zou in de verleiding kunnen raken in deze „Don Carlos" Philips tragedie als absolute mo narch te gaan zien door het gefolterde fanatisme, dat Max Croiset in deze rol liet herkenn'en. Hij was vrijwel de enige met de voor allen gewenste allure. Als de hartstochtelijk schit terende voorvechter van de innerlijke verlichte tegenstanders, de „heerlijk begaafde" pleitbezorger Markies van Posa, kon de met robuust talent gezegende André van den Heuvel de gloed der brandende bezieling toen het er in zijn grote scène op aankwam niet waarmaken. De ingrijpend moderegerende machten van kerk en leger werden bepaald zwak tot onvol doende vertegenwoordigd. IN HET DOOR SCHILLER aanvankelijk beoogde „familie portret" waren.de nuances van zwart en wit beter geslaagd, maar juist het aspect van het samengestelde geheel staat ons het verst. Henk van Ulsen had als de nog in schemertoestanden verkerende prins, die als een tweede Hamlet met de verrottig heid in mens en maatschappij wordt geconfronteerd zonder rijp te zijn voor de van hem verwachte daden, weinig moeite met de voorgeschreven toon van exaltatie op een overigens wat te smalle basis. Lies Franken kon als de koningin, warm en ver standig, wel voldoening schenken. Andrea Domburg liet in ieder geval het intrigerende in het karakter van de Prinses van Eboli uitkomen. Aan de zeer vele andere medewerkenden waren bescheiden taken toebedeeld, waar zij zich niet allen tegen opgewassen toonden. De vertaling van Dolf Verspoor, die ik uiteraard niet zomaar kan beoordelen, liet geen wan klank horen, integendeel. David Koning (Van onze correspondent in Londen) In Londen, da»; zich gedurende de laat ste jaren tot een centrum van internatio nale kunsthandel heeft ontwikkeld, is woensdag opnieuw historie gemaakt. Bij Sotheby in Bondstreet kwam wederom een schitterende verzameling impressio nisten en modernen onder de hamer, die bijna zeven miljoen gulden opleverde. De aanwezigen werden nauwelijks van hun stuk gebracht door de astronomische ge tallen, welke door Sotheby's fijnzinnige en vriendelijke directeur Peter Wilson van zijn hoge plaats in het zaaltje als de ge woonste zaak van de wereld worden op geroepen. Doch kreten van verbazing kon men niet onderdrukken, toen het eerste bod op Paul Cézanne's magnifieke „Boer in blauwe kiel" hondertienduizend pond bleek te zijn. Onmiddellijk vlogen de biedingen met tienduizend pond tegelijk omhoog. Bij 140.000 pond was er even een aarzeling. Iemand riep toen 142.000 en daarna over troefde de Amerikaanse kunsthandelaar Rosenberg allen met het laatste bod 145.000 pond. Binnen de minuut was de Cézanne van eigenaar verwisseld Gauguins exotische „Ik wacht op de brief" kreeg een open doekje, toen het op de schildersezel werd neergezet. Het was gemaakt in 1899, het laatste jaar van Gauguins verblijf op Tahiti. Het eerste „schot" was 100.000 pond en reeds dertig seconden later viel de hamer op 130.000 pond. De nieuwe eigenaar was weer de heer Rosenberg. Voor Van Goghs „Brug over de Seine in Asnières" begon het bod bij 5000 pond, dat in enkele ogenblikken opklom tot 45.000 pond. Voor een andere Van Gogh. de „Kolenlossers" werd 30.000 pond ge boden. Cézanne's portret van Victor Croquet werd voor 24.000 pond verkocht. Van de overige prijzen noemen wij nog Monets „Papavers in Chinese vaas" 16.000 pond en „De kerk van Pourville in de sneeuw" van dezelfde schilder voor 14.000 pond. Uit de collectie van de bekende Neder landse kunstverzamelaar dr. H. Wiegers- ma in Deurne werden drie tekeningen verkocht, namelijk Millets „Waterdraag sters" (rood krijt) 320 pond, Van Goghs „Meisjeskopje" (potlood en inkt) 350 pond en Van Gogh „Arbeid op de velden in Aries'* (potlood en inkt) 3500 pond. Een eveneens uit Nederlands bezit afkomstige gouache van Utrillo „Hoekje van Mont- martre", ging weg voor 1600 pond. In to taal omvatte de veiling 185 werken van beroemde meesters. Volgens een voorlopige telling is te Am sterdam in oktober het hoogste aantal ver keersongevallen tot heden in één maand waargenomen. Het ligt met 2161 ongevallen 24,8 (resp. 19,1) procent hoger dan de aan tallen in de overeenkomstige maanden van 1958 (en 1957). Zelfs wanneer in aanmer king wordt genomen dat het aantal ver keersongevallen in oktober 1958 (onder in vloed van de toen opnieuw ingevoerde maximumsnelheidsbepalingen) wellicht iets gedrukt werd, dan nog blijft de stijging sedert 1957 ontstellend hoog. In juli en september bedroeg de toeneming ten op zichte van de overeenkomstige maanden van 1957 slechts maximaal 1 procent. Voor Augustus kon zelfs een vermindering met 2.7 geregistreerd worden. Het aantal ernstige ongevallen, die de dood, ernstig letsel of zware schade tenge volge hadden, vermeerderde van 194 in ok tober 1958 tot 238 (22,7 procent) in oktober van dit jaar.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 19