nieuw bij Pools parlement keurt de benoemingen goed WIJ, VOLK m Ga 'ns rondneuzen H j Lamp en kies uit 947 "cadeau-ideeën i Europees parlement krijgt niet meer politieke bevoegdheden Ontslagen UNO-functionaris Bang-Jensen verdwenen Zuiver als goud! Altijd vers in deze shagbeurs r Beter zwijgen <~Pra.atótoQl Naaimachines „BROSENS" Gratificatie naar verdienste voor P.T.T.-personeel Oppositie motiveert haar onthouding DONDERDAG 2 6 NOVEM BER 1959 3 Van dag tot dag Gearresteerde Nederlandse geleerde in Cairo thans weer vrij Ministers slaan stormloop van afgevaardigden af Vriend acht ontvoering mogelijk iÜÉ Spaar de voetbalclub-emblemen! NIEMEIJER GARANDEERT DE KWALITEIT! OP EN TOP DROP iiiiiilijiiiiiliii Kort nieuws Ofschoon het toch zou moeten voorop staan dat een zo ernstige, praktische aan gelegenheid als de gezamenlijke Atlanti sche defensie verankerd in het NAVO- bondgenootschap niet een kwestie van sentimenten is, blijkt telkens weer het te gendeel. Tijdens het portefeuillebeheer van oud- minister Staf is herhaaldelijk tot uiting ge komen, hoe gevoelig onze regering (of al thans de minister) was voor strafpuntjes of loftuitingen van Amerikaanse zijde aan het adres van onze defensie. Complimen ten over gevechtswaarde en discipline onze soldaten of over zware lasten die via de belastingen aan de Nederlanders in het belang van de deferisie werden opgelegd, werden geproclameerd als geruststellin gen ten aanzien van onze toekomstige vei ligheid. Wat zij in feite natuurlijk allerminst wa ren, aangezien die toekomstige veiligheid niet zal afhangen van vriendelijke of on vriendelijke meningen over ons bij de grote mogendheden, doch uitsluitend van strategische ontwikkelingen en belangen- complexen dezer mogendheden zelf. Nu is er in Den Haag ontsteltenis ge weest over bepaalde uitlatingen van een NAVO-generaal opperbevelhebber in Centraal Europa, Valluy die in Parijs sceptische speldeprikken aan België en Nederland zou hebben uitgedeeld, in ver band met beweerde neigingen in de Lage Landen om zich „moreel los te maken" van de NAVO. De generaal heeft zich intussen in Den Haag persoonlijk en mondeling gehaast om dit scepticisme te ontkennen en daar entegen te onderstrepen hoe voorbeeldig de houding der kleine Westeuropese lan den wel is. Hoe het zij, dë betekenis van dit „incident" als men het een incident wil noemen komt ons wel zeer onbe langrijk voor. Zelfs al zou een man als Valluy zich heke lend uitlaten over wat Nederland doet of niet doet, dan zou er voor ontsteltenis geen enkele reden zijn. Wat Nederland gelieft bij te dragen aan de NAVO en in welke mentaliteit het dat wenst te doen, is een zaak van Nederland zelf. Iedere generaal van de NAVO kan dat. met een gerust hart aan de Nederlanders zelf overlaten, aangezien Nederland een bondgenoot met onderscheidingsvermogen en praktische zin is en niet een serviele satelliet. Mili taire functionarissen der NAVO die aan de top enkel de hoofdzaken bestuderen en geen tijd of gelegenheid overhouden om zich in details te verdiepen zijn niet aangesteld als lovende of lakende school meesters, doch als deskundigen van stra tegisch beleid. En aangezien de NAVO niet enkel een militair monsterverbond doch ook een cultureel-maatschappelijke associatie van tot samenwerking geroepen naties is, spelen generaals slechts een rol in een onderdeel van dat verbond. Een onderdeel bovendien dat in hoge mate afhankelijk is van niet-militaire factoren. Ook in het verleden is reeds voedsel gegeven aan de veronderstelling, dat mili taire kopstukken in de NAVO zich al te veel als richtlieden van het gehele NAVO- beleid zien en daarom vaak optreden als zegslieden in die zin, terwijl zij tactischer zouden hebben gehandeld door in het ge heel niets te zeggen. Wij hebben het gevoel dat dit ook geldt als conclusie voor het geval-Valluy. En daarmee vervalt naar onze mening met een ook voor ons de noodzaak, om er nóg meer over te zeggen. Advertentie F F F F F F F F F F F F F F F F F F F F F F F I- CAÏRO UPIO De Nederlandse am bassade te Caïro heeft meegedeeld, dat de 65-jarige professor Everhard Verhey- den, die drie weken geleden door de Egyp tische autoriteiten is gearresteerd, dins dagavond weer op vrije voeten is gesteld. Prof. Verheyden woont al 27 jaar in Egypte, en doceert letterkunde aan de universiteit van Caïro. Drie weken gele den werd hij in hechtenis genomen, op verdenking van activiteiten, die tegen de veiligheid van de staat gericht zijn. De Nederlandse ambassade nóch de Egypti sche autoriteiten hebben verdere medede lingen willen doen over de omstandighe den van prof. Verheydens arrestatie. Prof. Verheyden zelf kon niet worden bereikt. STRAATSBURG (ANP) De afgevaar digden van het Europese parlement heb ben sterk aangedrongen op een krachti ger integratiestrevcn en grotere politieke bevoegdheden voor hun vergadering in het gesprek met de ministers, dat woens dag de gehele dag heeft geduurd en waar bij een veertigtal afgevaardigden het woord heeft gevoerd. De Italiaanse minister van Buitelandse Zaken, Pella, die als voorzitter van de mi nisterraden de voornaamste tegenspeler van de afgevaardigden was, kon het ver langen van het parlemenl naar grotere po litieke controle billijken. Hij waarschuw de echter, dat de tijd niet gunstig is voor verdragswijzigingen die het parlement grotere bevoegdheden geven. Men moet dus de mogelijkheden van de bestaande verdragen zoveel mogelijk gebruiken. De politiek is niet alleen de kunst van het mo gelijke, doch ook de kunst om het nood zakelijke mogelijk te maken, zei hij. Dit houdt evenwel in, dat het parlement geen politieke controle kan krijgen over de mi nisterraden, ook al verklaarde Pella, dat de ministers bereid zijn de samenwerking met het parlement zo intensief mogelijk te maken. Zijn Belgische collega Wigny legde ook nog de nadruk op de ministeriële verant woordelijkheid. Het is het goed recht van de afgevaardigden critiek te oefenen op het integratietempo, zei hij, doch de mi nisters moeten er ten slotte voor zorgen, dat de integratietrein niet uit de rails vliegt. Pella en Wigny reageerden voorts nega tief op de wens van een aantal afgevaar digden, die het geheime karakter van het overleg in de ministerraden willen ophef fen. Wigny zei, dat hiermee de doeltref fendheid van de besprekingen in de mi nisterraden zou worden geschaad. De Duitser Birkelbach verklaarde echter na mens de socialistische fractie, dat het toch abnormaal is als ministers geen tekst en uitleg geven aan de vergadering, als met de verlangens van het parlement bij be paalde beslissingen geen rekening wordt gehouden. De openbare mening moet in staat zijn de ontwikkeling te volgen, zo zei hij. De Nederlandse senator Kapteijn zei het er mee eens te zijn dat de E.E.G. open moet staan voor associatie van andere lan den, doch het Spanje van Franco moet van associatie uitgesloten blijven, zo verklaar de hij namens de socialistische fractie. Pella antwoordde nog dat de steun aan de onderontwikkelde gebieden niet be perkt mag blijven tot investeringen. De onderontwikkelde landen moeten ook hulp ontvangen voor het afzetten van hun grondstoffen en produkten. De ministers zullen proberen te voorkomen dat de ge associeerde gebieden die onafhankelijk worden, zich van de gemeenschap met Europa losmaken. Daarom zullen die lan den op de hoogte moeten worden gebracht van de voordelen die een associatie biedt. Ook de vrees dat de Europese hulp een nieuwe vorm van kolonialisatie kan zijn, moet weggenomen worden, aldus Pella. NEW YORK (UPI) Povl Bang-Jcn- sep, een voormalig Deens lid van het se cretariaat van de UNO, die vorig jaar in het nieuws kwam door zijn weigering een lijst met namen van gevluchte Hongaren te overhandigen, is sinds maandag ver dwenen. Bang-Jensen werd na zijn weigering ont slagen. De Newyorkse politie neemt aan dat hij zelfmoord heeft gepleegd maar zijn echtgenote acht dit uitgesloten en vreest dat hij aan geheugenverlies lijdt. Hij was secretaris van de UNO-commis- sie, die een onderzoek instelde naar de Hongaarse opstand en kende uit hoofde van zijn functie de namen van de gevluch te Hongaren, die als getuige werden ge hoord. Toen het onderzoek was beëindigd weigerde hij de lijst met namen te over handigen, zeggend, dat hij de getuigen absolute geheimhouding had beloofd. De lijst was zijns inziens op het hoofdkwar tier van de UNO niet veilig en in tegen woordigheid van enkele UNO-functionaris- sen verbrandde Bang-Jensen de lijst. Hij werd hierop door het secretariaat ontsla gen. Sinds geruime tijd werkte Bang-Jensen nu bij de C.A.R.E. „Coöperatieve for Ame rican Relief Anywhere" in Manhattan in New York. Hij was daar midden-april voor een periode van een half jaar aangeno men. Vorige maand werd deze periode met een half jaar verlegd. Als speciale adviseur ontving hij een behoorlijk sala ris. De politie van Nassau County, waarin Bang Jensen's woonplaats Lake Success ligt doorzoekt de bossen in de omgeving. (Reuter) Mevrouw Bang-Jensen heeft later meegedeeld, dat haar echtgenoot niet gedeprimeerd was over zijn betrekking. „Hij zocht natuui-lijk wel een andere func tie", zei zij. „Hij verwachtte niet altijd bij de C.A.R.E. te zullen blijven". Verder zei zij dat er geen financiële moeilijkhe den waren. NEW YORK (UPI) De auteur Victor Lasky heeft donderdag gezegd dat Povl Bang-Jensen hem kort tevoren had toe vertrouwd, dat hij „achter iets zeer sen sationeels was gekomen, betreffende het Hongaarse rapport en de communisten in de UNO", aldus een bericht in de Daily News. „Hij kan iets zeer belangrijks hebben ontdekt en de communisten of andere par tijen trachten nu waarschijnlijk te verhin deren dat hij ermee naar de UNO gaat", aldus Lasky volgens de Daily News. Advertentie de Onverkwikkelijk Groningse Miep schreef ons gisteren, dat zij zondag met Tanige Willem, haar man, bij ons op bezoek zou komen. Maar sinds wij Mollige Greetje bij ons in huis hebben, zijn we niet zo op hun bezoek ge steld. Zodra Willem bij ons een voet over de drempel heeft gezet, hangt er een vreemde spanning in huis. Hij is met Greetje niet te vertrouwen en zij weet dat heel goed. Dat zij vaak nachtenlang over straat zwerft zijn xoij als normaal gaan beschouwen evenals haar avonturen met Siamese Mies van de overkant. Maar Tanige Willem kan soms in het ge sprek zó afwezig naar Greetje zitten sta ren, dat wij ons er zorgen over maken. Hij is een wat onbehouwen maar aardige jongen, alleen zijn optreden tegenover haar kan niet door de beugel. Hij heeft het altijd op haar begrepen. Wij durven die twee niet meer samen in de kamer achter te laten. Bloemendaalse Jannie, die gisteren nog even aanliep, zei, dat zij twijfelde aan het innerlijk fatsoen van Tanige Willem. Hij hoort met zijn vingers van die kat af te blijven, zei ze. H. Polderling Advertentie RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen. Cronjéstraat 148 Telefoon 53570 Onlangs is medegedeeld, dat het plan bestond het P.T.T.-personeel een kerst gratificatie te geven volgens het systeem van „merit-rating". Het bedrag, dat totaal beschikbaar wordt gesteld ongeveer drie miljoen zal verdeeld worden onder ruim 30.000 leden van 't P.T.T.-personeel, die in weekloon werken en ongeveer 2000 personeelsleden met maandloon. Volgens het gewijzigde systeem krijgt ongeveer 80 percent van de weekloners, vallende onder de groep „normaal goede werkers" één week extra loon. Van de overige 20 percent weekloners krijgt nog eens de helft twee weken loon extra, als zij volgens de beoordeling vallen onder de groep „uitblinkers en opvallende werk krachten". Het restant van de weekloners zal niet in aanmerking komen voor een gratificatie. De 2000 personeelsleden met maandloon (ongeveer 10 percent van het totale aantal van deze groep) zullen een gratificatie ontvangen, waarvan het bedrag nog zal worden vastgesteld. Advertentie WARSCHAU (Reuter) De Poolse Sejm het parlement heeft met twee stemmen tegen en veertien onthoudingen de benoeming van twee vooraanstaande communistische economen uit de stalinis tische periode, Szyr en Tokarski, tot plaatsvervangende ministers-presidenten goedgekeurd. De tegenstemmers en dege nen die zich hebben onthouden, behoren tot de zeven leden tellende fractie van rooms-katholieke en de 63 partijlooze volksvertegenwoordigers. De Sejm heeft 458 leden. De stemming gold ook de ver vanging van Ochab door Jagielski als mi nister van Landbouw en die van Bienkows- ki door Tulodziecki als minister van On derwijs. De Sejm nam ook een resolutie aan waarin de benoeming van een nieu we minister voor de zware industrie wordt goedgekeurd. Een rooms-katholieke afge vaardigde stemde tegen, zes andere ont hielden zich van stemming. Een resolutie volgens welke de ontwerp begroting voor 1960 en het nationale eco nomische plan worden verwezen naar de commissie van de Sejm, werd met alge mene stemmen goedgekeurd, evenals een oproep van de Opperste Sovjet van de Sov jet-Unie tot ontwapening. Premier Cyrankiewicz verklaarde dat het regeringsbesluit'om het overheidstoe zicht te versterken en de samenwerking tussen de ministeries te bevorderen niet gezien moet worden als een prijsgeven van de tot nu toe gevolgde politiek. Inte gendeel, aldus de premier, de nieuwe maatregelen zijn genomen om deze poli tiek te versterken. Szyr zal zich belasten met het toezicht op de bevoorrading en de plannenmakerij. Tokarski krijgt het Daar zitten wij buitenstaan- dertjes dan met de ogen te knipperen, terwijl aan het voetbalpoolfront met enorme geldbedragen wordt gegooid alsof het sneeuwballen zijn. „Een hoofdprijsje van 25.000? Wat is dat nou! Het Nederlandse volk kan onmo gelijk warmlopen voor een dergelijk muizekansje. Een limiet tot een luttel bedrag als dit zou de toekomstige nationale sporttoto in het hart aantasten." Ik citeer slechts de hoogste sportvertegen- woordigers van ons land, die dreigen het „onaanvaardbaar" te zullen uitspreken over een in de lucht hangend wetsont werp, dat de sportieve pool mannen wil verplichten wat meer aan liefdadigheid te doen. Ik moet haastig bekennen dat ik het Nederlandse volk niet zo diep kan doorgronden als deze sportkopstukken, en dus niet kan voorspellen of het warm lopen van onze dierbare landgenoten evenredig op en neer gaat met het aantal nul len boven en onder de drie. Doch afgezien daarvan valt het mij op, dat bij dit probleem van de zijde der sportmensen wél sterk geschermd wordt met de sociale betekenis van de lichamelijke opvoeding, ter wijl de sociale betekenis van het poolgokje op zich ge heel op de achtergrond raakt. Wat ilv zou willen zeggen is: Wanneer het ten tonele ge voerde „Nederlandse volk" zo blasé en overvoed blijkt te zijn dat het niet meer de ge ringe moeite wil nemen om een papiertje in te vullen, ten zij dat een kans op levens lange rijkdom oplevert, dan heb ik mij tot nu toe lelijk op dat volk verkeken. De sportmensen zullen het wel weten maar hoe is het mo gelijk dat het vriendelijke, hardwerkende, sober levende volkje der Lage Landen plot seling zo'n super-Amerikaans snobistenstelletje is geworden? Het vreemde is, dat ik een massa van die opgeblazen geldkikkers ken ze leven en werken om mij heen, ze pra ten met me, ze bewijzen mij diensten en nemen mijn diens ten aan. ze houden van me (sommigen!) en ik houd van ze (enkelen!), ze groten me op straat als ze zich nijver naar hun arbeid spoeden. Ze rijden me in hun bus voorko mend van halte tot halte, ze helpen me vriendelijk en ge duldig achter een toonbank, ze bezorgen mijn brieven en brengen me de post thuis, ze staan met bloemen op hoeken van straten en knippen mijn haar, ze werken zich warm voor zuiver salarisjes en afgekne pen loontjes, ze behangen mijn muren voor een luttel bedrag per rol, ze houden tuinen bij alsof ze het uit pure natuur liefde doen, ze sturen gulle giften aan liefdadige instellin gen, ze kopen iedere zaterdag een bloempje aan een speldje, ze staan belangeloos te collec teren en sjouwen in de vrije avond met intekenlijsten langs de huizen, ze zitten uren ach ter een kleintje koffie, ze ser veren met grote bereidwillig heid biertjes aan lastige klan ten, ze brengen liefdevol hun loonzakje naar huis voor moe der of vrouw, ze sparen zich si garetten uit de mond om Sin terklaascadeautjes te kopen. ze timmeren tot in de nacht aan een karretje voor zoonlief die jarig zal zijn, ze zitten op de eerste rij in de bioscoop en laten hun tranen de vrije loop als het tragisch wordt, ze hel pen kleine kinderen veilig de straat over, ze spelen op een harmonica met een pet voor hun voeten. Ze doen zoveel zovele dingen die ons en hun lief zijn, en ze vormen met elkaar een volk. Een volk van snobs, die de neus optrekken voor 25.000? Ik ken een man die acht kin deren heeft. Zijn werkweek is vol, zijn werkdag eindigt in de avond. Zijn eten is eenvoudig, zijn ontspanning bestaat uit een ommetje met de vrouw als het draaglijk weer is en zon dags met lome leden rusten bij de radio. Deze man zegt volgens de sporttopmannen: „Als ik niet méér dan 25.000 krijg, kun nen jullie met je papiertje de hort op." Ik ken een jongeman, die be zig is een nuttig vak te leren. Doch zijn nijvere geest blijft wakker in de avonduren, als hij zich omhoogstudeert naar een aanlokkelijk niveau van kennis en ontwikkeling. Zijn zakcenten gaan naar de boek handel. Hij rolt shag, om wat meer te kunnen overhouden. Des zondags strekt hij de spieren op het voetbalveld, dat niet omzoomd wordt door dui zenden kijkers. Het is prettig, dat hij dat kan doen en hij dankt dat aan de gulle bijdra ge die zijn club uit de voetbal- toto krijgt. Hu vult iedere week het staatje in en luistert gespan nen naar de uitslagen. Mis schien wint hij wel eens een prijsje, zodat hij nog wat méér kan doen aan zijn dorst naar het Weten. En hij zegt (volgens de sportmannen): „Als ik niet méér dan 25.000 kan winnen, interesseert dat gedoe me geen snars meer". Ik ken fanatieke sportlief hebbers, wier sportbeoefening bestaat uit twee uur kleumen op een vochtige tribune. Zij praten over de sport als over een levensessentie. Het hoog tepunt van hun bestaan is dat stel cijfers op de scoreborden. Zij beoefenen hun toto-gok je alsof het een heilige cere monie is. Zij leven in de over tuiging, dat zij toch eenmaal hun eigen profeet zullen blij ken en dat bun rijtje cijfers op het lijstje de werkelijkheid zal dekken. Het zou de groot ste triomf van hun leven zijn, ook al zouden zij er geen hal ve cent rijker van worden. Dacht men, dat deze men sen hun liefde zouden ver loochenen omdat de kans op een leventje van luilekkerland verkeken is? Zij bestaan slechts voor de voetbal en de gok. Niét voor de guldens. Het schrijnt een beetje, het Nederlandse volk te horen be schrijven als een massa over het paard getilde parvenu's, voor wie drie nullen oninteres sant zijn. Want tot datzelfde Nederlandse volk behoren ook zij, die zich thans al weken het hoofd breken over de vraag of zij een rijksdaalder zullen kunnen missen voor een zxtraatje met Kerstmis. Misschien zie ik het alle- -naal verkeerd, maar ik zou dergelijke mensen niet gaar ne vragen of zij het bezit van 25.000 niet de moeite waard achten. Het is mogelijk dat wij in korte tijd gelijkgeschakeld zijn met bepaalde groepen en nationaliteiten op de wereld, wie de weelde naar het hoofd is gestegen. Doch als ik om me heen kijk en de mensen apart beschouw, kom ik zo zelden zo'n brooddronkelap te gen. Ik zie wél de vreugde om een luttel geschenk, een klei ne verrassing een bescheiden winstje. En ook de voldoening over een prijsje in de loterij, een ongedacht meevallertje of een gewonnen strijd. De diepte-psychologie van onze sportleiders wil ik geens zins discrimineren. Doch waar ligt de onfeilbare waar heid in deze moeilijke zaak? Laten wij afwachten wat ervan komt. Laten wij door gaan met harenknippen, be hangen, loonzakjes naar huis dragen en sportief gokken aan de kaarttafel of op de tribune. En laat anderen rustig fan tastische beelden ophangen van de mentaliteit van ons volk. Wij weten immers wij, volk dat wij allemaal apart levende, apart denken de mensen zijn, die alleen in de registers van de burgelijke stand en op de statistieken lijsten homogene massa's vormen, doch overigens zo eenzaam als het maar kan op onze wereld ronddolen en ieder voor onszelf de dingen doen die ons als doenlijk voor komen. En wat wij met het geringe bedragje van 25.000 zouden doen, zo het ons zou worden toegeworpen: Dat zullen we dan allemaal apart maar voor ons zelf uitmaken. toezicht op de investeringen, het bouwpro- gram en de technische vooruitgang. Cy rankiewicz deed tot slot nog een aanval op Adenauer, die volgens hem de span ning in de wereld tracht te handhaven. Vele reserves Professor Stomma zei namens de zeven leden tellende rooms-katholieke fractie dat zij had besloten zich van stemming te onthouden over de wijzigingen in de rege ring, omdat de mutaties interne aangele genheden zijn en dat de leden van de ZNAK-fractie in deze kwestie geen positie kunnen kiezen. Verder zei professor Stom- ma dat de fractie vele reserves heeft over de politiek van de staat jegens de rooms- katholieke kerk. „Wij zouden gaarne di recte besprekingen zien tussen autoritei ten van de staat en van de kerk om vele vraagstukken tot een oplossing te bren gen." Voor vele vraagstukken is een op lossing dringend vereist. Oplossing ervan zou ook in het belang van de staat zijn, zo zei hij. Professor Stomma zei voorts dat het gehele Poolse volk sedert 1956 de buitenlandse politiek van de regering steunt. Sedertdien is de anti-Russische ge zindheid van de bevolking gewijzigd het geen professor Stomma een belangrijk re sultaat van de nieuwe politieke lijn noem de. Wenselijk NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse minister van Handel Mueller, heeft bij zijn terugkomst te New York na een reis van tien dagen door Polen gezegd dat uitbreiding van de handel tussen de Ver enigde Staten en Polen wenselijk is. Hij zei tot verslaggevers dat hij geen con crete handelsbespi-ekingen in Polen heeft gevoerd. De Polen zijn de Amerikanen vriendschappelijk gezind en dat is altijd bevorderlijk voor uitbreiding van de han del, aldus minister Mueller. MEER HEEFT DE AARDE NIETTE BIEDEN) de grootste ijsschots^de grootste stad ter ter wereld ligt bijde zuidpool en meet ca 100_ 335 kilometer. de diepste boring in deaarae bedraagt ca 700 mITexas 1958] .wereld is New York Nt [Groot NewYorkjmet 15miljoen inwoners dewarmstestadop aardeis IN SALAH ,Saharal waar ca 56°C js gemeten. de laagste tempera. vorst gemeten. destad metdeminste regen isPirados[ChL lilwaarhet ééns in de 90 laar regent Afgewezen. De officier van Justitie te Amsterdam zal niet overgaan tot een vervolging naar aanleiding van een aan klacht, die een 24-jarige gedetineerde kantoorbediende onlangs heeft ingediend tegen de directie en negen bewakers van het Huis van Bewaring aan de Wetering schans te Amsterdam terzake van mis handeling. Hij verklaarde te zijn geslagen en een weeklang op een brits te zijn vast gebonden. Volgens een psychiater had men dit moeten doen om de man tegen zichzelf in bescherming te nemen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3