KLEUREN VELPON Sportvelden-onderhoud wordt nu veel economischer PATENT LINCO L0ENDERSL00T naar V uur land Beverwijk vroeger Minimum-exportprijzen voor Engeland zijn verhoogd Havenberichten Een St. Nicolaas-cadeau De export van vis uit Suriname super cenvector f 420.- Jeugd en muziek 5 Raad Veisen besluit tot vragenuurtjes KUNSTHANDEL IJMUIDEN ttJ KENNEMEQLAAN 55 Deense politie blij met stranding van „Audrey" Nieuwzeelandse coaster vergaan; 15 doden Reputatie Pleiaden op spel in de raad Nederlandse interesse Tweedaagse bazaar van Oud-Katholieken Mejuffrouw G. Molenaar op Duinrust begraven ■nHn m mm Wedstrijden van Sparta Stampvoeten Produktschap voor Siergewassen Faillissementen Fransen drinken het meest en zijn het minst dronken DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 De gemeenteraad van Velsen heeft woensdagavond een krediet van 13.500 gegeven voor het beschikbaar stellen van materieel voor het onderhoud van de sportvelden en de bouw van een bergloods. Maar hieraan vooraf ging een uitgebreide discussie, want enkele leden van de raad bleken allerminst over tuigd van de noodzaak nu weer een apart dienstje te creëren naast de plantsoenendienst. De heren Van Dongen (C.H.) en Van der Kolk (V.V.D.) wilden wel iets meer weten over de figuur van de gemeentelijke ambtenaar van de sport, die nu al mensen onder zich krijgt De heer Visser (P.v.d.A.) vond het niet zo erg als de sport in eigen hand werd genomen, als de omvang van het werk groot genoeg is. Maar dat is hier niet het geval. „Laat de zorg voor de sportvelden bij de plantsoenendienst" zei hij, maar de heer Marks (P.v.d.A.) en de heer Nuyens (K.V.P.) bleken daar anders over te denken. Zeker na het knappe betoog van wethouder De Boer, die zeer uitvoerig uiteenzette, hoe het veel economischer is aparte mannen voor de sportvelden te laten zorgen. Het is niet de bedoeling een eigen dienst te maken, want straks wordt alles overgedragen aan de Sportstichting. Hij noemde de ambte naar voor de sport zeer bekwaam. Met de heer Van der Kolk tegen nam men het voorstel aan. De heer Nuyens wilde graag weten, hoe het komt, dat Beeckesteijn pas begin 1960 wordt gerestaureerd. Hij kwam tot de con clusie, dat B. en W. dit zelf aan Monumen tenzorg hebben voorgesteld. „Klopt", zei wethouder Verbeek, „want Gedeputeerde Staten hebben onbegrijpelijk lang getreu zeld, en toen was het te laat om nog het dak open te maken." Veel woorden werden gebruikt voor een debat over de voorgestelde wijziging van de begrotingsprocedure, zo zei de heer Kolkman (C.H.), dat hij achter ieder stre ven stond de begrotingsbehandeling effec tief te maken. Maar hij betreurde het dat bij het „vragenuurtje" alleen de vragen steller zelf aan bod komt. „Ook de opmer kingen van anderen kunnen nuttig zijn". De heer Van der Kolk uitte zijn bezorgd heid, dat het seniorenconvent zich tussen B. en W. en raad dreigt te stellen, hetgeen overigens door burgemeester Kwint niet zo ernstig werd gezien. De heer Van Os van de Abelen zei, nimmer zo'n inefficiënte, dode manier van begrotingsbehandeling te hebben gezien als hier in Velsen. S. Nuyens (K.V.P.) Hij zag vier elementen in een begrotings behandeling. Alle zaken, die rechtstreeks betrekking hebben op de begroting en alle algemene opmerkingen van politieke aard kunnen blijven. Alle vragen over het be leid in het verleden kunnen aan de orde komen in een aparte behandeling op grote schaal van de gemeenterkening en het .vuilnisvat" is goed geschikt voor het voor gestelde vragenuurtje. Zo dacht ook burge meester Kwint er over. Hij vestigde er nog Advertentie Is toch aparter en beslist niet duurder Kapitein kon nu wegens smokkelarij worden gepakt GEDSER (UPI) De eigenaar en ka pitein van het 154 ton metende vracht schip „Audrey" uit Delfzijl, de heer H. Buitenkamp, is dinsdag op beschuldiging te hebben gesmokkeld in Gedser in Dene marken gearresteerd. Volgens de politie heeft Buitenkamp ver leden jaar 16.000 sigaretten en tien flessen jenever aan land gesmokkeld. Toen men dat indertijd ontdekte, had het schip de haven alweer verlaten. Afgelopen vrijdag liep de „Audrey" ech ter in de buurt van het lichtschip van Ged ser aan de grond. Maandag werd het vlot gesleept en naar de haven van Gedser gesleept voor reparatie. De douanebe ambten heropenden toen het onderzoek naar de oude smokkelaffaire en arresteer den Buitenkamp. Het schip, dat op weg was van Zweden naar Nederland met een lading hout aan boord, mag de haven niet verlaten. WELLINGTON (Reuter) —Het 484 ton metende kustvaartuig „Holmglen" is dins dagavond aan de oostkust van het Nieuw zeelandse zuideiland gezonken. Er waren vijftien bemanningsleden aan boord, van wie nog geen levend is aangetroffen. Tus sen drijvende wrakstukken van het schip vond men twee doden. Het schip was on derweg van het eilandje Oamaru naar Wellington. Men vreest dat er geen overlevenden zijn. Het schip, dat in Wellington thuis hoorde en een Nieuwzeelandse bemanning had, is enige jaren geleden in Nederland gebouwd op Bodewes' scheepswerf te Maartenshoek in opdracht van Mellema's Maritiem Bureau te Rotterdam. HAVENVERKEER AMSTERDAM. In de week van 15 tot en met 21 novem ber zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen 128 schepen (346.325 b.rt.) en ver trokken 141 schepen (374.770 b.r.t.). De school aan het Pleiadenplantsoen gaat „Pleiadenschool" heten. Ondanks de kwasi-oppositie van ir. Van der Kolk (V.V.D.) die in de Velser gemeenteraad getornd heejt aan de reputatie van de zeven mythologische dames, die in het Zevengesternte zijn verenigd. „Zes van de zeven dames hadden een buitenech telijke verhouding, de zevende was met een zeer hebzuchtig man gehuwd" luid de zijn filippica. „Hoe moet een leer kracht zijn kinderen de naam van de school uitleggen? „Hoe vertel ik het mijn kinderen?" hielp de voorzitter. „Och, de zonde is al gepleegd", ant woordde wethouder De Boer, „want we hebben al een Pleiadenplantsoen". „Nou ja, een plantsoen kan ook wel" meende de heer Van der Kolk, waarop dokter Van Leusen (P.v.d.A.) kwasi- verontwaardigd opmerkte, dat al dat ge praat over de Pleiaden geroddel was. „Zo wordt Gerard van Velsen door de onderwijzers ook verguisd, omdat hij Floris de Vijfde, der Keerlen God, heeft vermoord. Maar ze vergeten er bij te zeggen dat Floris er met de vrouw van Gerard tussen uit was. Meneer de voor zitter, ik geloof dat het niet bewezen is, dat wat uit de liberale hoek over de Pleiaden wordt gezegd, waar is". „Het is altijd de bedeling van de li beralen, om de waarheid te voorschijn te toveren" repliceerde de heer Van der Kolk. „Ik wens u van harte sterk te", zei dokter Van Leusen medelevend waarna de heer Van der Kolk open hartig mededeelde dat het ook wel zens moeite kost. de aandacht op. dat het altijd mogelijk blijft een schriftelijke vraag te stellen, naar aanleiding van vragen in het vragen uurtje. Dat er al verbetering is ontstaan, blijkt uit de cijfers. Waren er vorig jaar 280 vra gen, nu zijn er maar 154. Winkelsluiting In aansluiting op het beslotene in Haar lems raad was er een nieuw voorstel bin nengekomen voor de winkelsluiting met Sinterklaas. Vrijstelling werd nu verleend voor 2, 3 en 4 december tot 22 uur, waar bij de winkels tussen 18 en 19.30 moeten zijn gesloten. Op 28 en 30 november en 1 december geldt de wettelijke sluitings tijd van 9 uur. Men besloot definitief tot het aanbren gen van een geluidsinstallatie in de raad zaal. Deze voldeed uitstekend, omdat ieder beter met de bediening vertrouwd was ge raakt. De kosten bedragen 4650. Zowel de heer Van Dongen als wethou der Verbeek was van mening, dat de herziening van de bouwverordening een verslechtering betekent. Het is echter een landelijke herziening, dus het moet wel. Een plan tot onteigening van grond te Santpoort werd goedgekeurd, en aange kocht werden de panden Annastraat la/ 1 rood en de panden Conradstraat 3/3 rood en 5/5 rood. Dat men weer over het W. F. Visserhuis zou praten, was te verwachten, want nu moest men weer 11.500 geven voor de vernieuwing van de ondergrondse verwar mingsgeleidingen. De heer Marks (P.v.d.A.) constateerde een gebrek aan deskundig- N. van den Kolk (V.V.D.) heid bij uitvoering en controle op de uit voering en de heer Kolkman vroeg zich af, of men onderdehand geen uitkering bij het rampenfonds kon krijgen. Nu is er weer een vergissing van 11.000. „Wat heeft het gebouw nu al gekost en wat is er nog te verwachten?" vroeg hij de wethouder Expansiebochten Wethouder Maas, die ook van vele an deren het vuur na aan de schenen kreeg gelegd, zei de gevraagde lijst de volgende keer wel te willen overleggen. En daarna hield hij een goed technisch betoog, dat een ieder verbaasde. Al was hij het met dokter Van Leusen eens, dat de materie eigenlijk bij Openbare Werken thuishoort. „Doe het dan toch over" riep dokter Van Leusen, die als altijd ook in deze vergadering vaak het hoogste interruptiewoord had. „Dan hoeft u niet meer over expansiebochten te praten, hoe goed u dat ook doet Ik vind het niet nodig, dat een wethouder van so ciale zaken zich in expansiebochten draait". En dit was de wethouder hartgrondig met hem eens. Wat niet wegneemt, dat hij en kele technische opmerkingen van de heren Hoorn (C.P.N.) en Witte (K.V.P.) ook weer even technisch beantwoordde. Voor de bestrijding van de zwamaantas- ting in de Adolf van Nassauschool te Sant poort werd een krediet verleend. Tot leraar aan de avondschool voor de middenstand werd benoemd de heer S. Boosman te Haarlem en tot onderwijzeres aan de Watervlietschool te Velsen-Noord mevrouw J. H. EdelingSchrama. Na langdurige onderhandelingen, aldus een schrijven van de minister-president aan de Staten van Suriname, kan worden medegedeeld dat de Surinam American Industries Ltd. (S.A.L.L.) overeenstem ming heeft bereikt inzake een wijziging van de overeenkomst van 21 april 1955. Blijkens dit schrijven heeft de „S.A.I.L." (meer bekend onder de naam van haar directeur, de heer Schweig) afgezien van zijn monopolie voor verwerking en export van vis en van vis afgeleide produkten. Deze beslissing is voor Suriname van groot belang omdat „S.A.I.L." zich uitslui tend gespecialiseerd heeft in de vangst, verwerking en export van garnalen en geen aandacht besteedde aan de andere vissoorten. Nu er zowel van Nederlandse als van Amerikaanse zijde belangstelling bestaat voor de export van Surinaamse vis, was het van belang, dat „S.A.I.L." het mono polie voor vis en visderivaten liet vallen. Begin december worden voor de visex- port uit Suriname reeds belanghebbenden uit Nederland verwacht. Dit Nederlandse contact werd destijds door de Surinaamse voorlichtingsambtenaar, de heer J. Rens, in Nederland gelegd. De vrouwenvereniging St. Engelmundus van de Oud-Katholieke Gemeente te IJmuiden waarbij zijn aangesloten de vrouwenverenigingen Samenwerking, Sur- sum Corda en Onder Ons houdt vrijdag en zaterdag haar jaarlijkse tweedaagse bazaar in het Oud-Katholiekverenigings gebouw. De gehele benedenverdieping van dit gebouw is ingericht als bazaarruimte, waarin overzichtelijk de vele aantrekke lijke stands zijn opgesteld. Vrijdag en zaterdag is de bazaar geopend van drie uur 's middags tot elf uur 's' avonds. Op de begraafplaats Duinrust te Bever wijk werd woensdagmiddag het stoffelijk overschot van mejuffrouw G. Molenaar ter aarde besteld. De overledene, die 81 jaar oud werd, was van de jaren 1913 tot 1932 als onderwijzeres verbonden aan de chris telijke school aan de Noorderwijkweg. Vele oud-Wijk aan Duiners hebben van haar het eerste onderwijs gekregen op de driemansschool, die geleid werd door de heer G. J. Wassenaar. Op haar laatste gang volgden velen, die haar eerste leerlingen waren geweest, de baar, die met vele bloemstukken gedekt was. Aan het graf werd allereerst het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van het schoolbestuur, die herinnerde aan de gemoedelijkheid die in 1913 tot 1930 in het oude Wijk aan Duin heerste en waar mejuffrouw Molenaar aller achting genoot als steunpilaar van het christelijk onder wijs. De heer Th. Runia, die na de heer Was senaar hoofd van die school was, roemde het inzicht, de vakkennis en de ijver van deze onderwijzeres en herinnerde aan de prettige tijd die hij met haar mocht samen werken. Een broer van de overledene heeft een slot- en dankwoord gesproken. VITESSE—IIBC. Vitesse (Castricum) ontvangt zondag het Heemsteedse HBC. Het Castricumse elftal is als volgt samengesteld: doel: N. Stuif bergen; achter: N. Lute en P. Beentjes; midden: A. Groot, H. Jonker en F. Res: voor: J. de Zeeuw, M. Res, Th. Groot, H. Zonneveld en N. Jonker. WmMm Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig modern breed gezellig vuur Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Betaling Is te regelen Onder grote belangstelling heeft de gymnastiekvereniging Sparta woensdag middag in het gymnastieklokaal van de Watervlietschool in Velsen-Noord haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden voor de aspirantleden gehouden. Er was bij de verschillende voorge schreven oefeningen goed werk te zien. Anneke Spreeuw veroverde met totaal 43 punten het Sparta-jeugdkampioenschap. Zij werd gevolg door: 2. Henk Honig 41 p.; 3. Willy Martinius en Arthur Koolbergen, beiden 40% punt. De heer J. Ottenhof reikte aan deze winnaars medaljes uit. Een tweede-prijs-diploma verwierven: Netmar Kuilman 37'/.; Nanda v. d. Star 36%; Marjo Visser 38; Ineke v. d. Star 39; Madeion Benards 36; Jopie Mooy 36'/,; Liesje de Reuver 38; Dick v. d. Ende 38; Lodewijk Meter 35 en Jan Meyer 39 punten. Het derde-prijs-diploma kregen: Gerrie Knorren 34; Maureen Hennen 34?/$; Mony Wormbecher 33%; Rietje v. Buuren 34%; Mary Siraa 31 ?<-Anja Beukema 35; Jopie Edel 32%; Lia Bleeker 34; Tineke Visser 35; Geesje van Dijk 33: Martha Duin 33; Ada Bol 33%; Gitta Huneker 34; Gea Toornvliet 30%; Thijs v. Amersfoort 32; Jan J. Verhagen 32 Jan Schreuder 30; Gery Goes 32: John Peters 32 en Diny de Goede 31% punt. Op 2 december wordt St. Nicolaas ge vierd; 's middags voor de aspiranten en 's avonds voor de junioren en de senioren. Kleuren spelen 'n belang rijke rol in het leven van 'n mens. Ze zorgen voor aange name en onaangename beel den, bovendien heeft hun symbolische betekenis de mens altijd veel te zeggen gehad. Hij maakte kleuren tot uitingen van nationale trots en van gevoelens als liefde of haat. De laatste jaren is naast de symbolische betekenis ook de functionele van groot belang geworden. In tal van bedrijven is men het nut van kleuren gaan beseffen, en ook in de IJmond kan men in verschillende bedrij ven zien, hoe daar naarstig leidingen in verschillende kleuren worden geverfd, kantines zachtgroen worden gemaakt, kleurencombina ties doodse wanden breken. In een zeer groot bedrijf had men al lang last van 'n obstakel, dat zo laag hing, dat lange mensen er met hun hoofd tegen aan liepen. De kleur bracht ook hier uit komst. Het obstakel werd geelzwart geschilderd: deze schrikkleurcombinatie bij uitstek zorgde er voortaan voor dat geen hoofden on zacht met 't obstakel in con flict kwamen. Geelzwart heeft inderdaad 'n bijzonder schrik-effect. De wesp maakt er goed gebruik van, de vuurpad richt zich op als hij bedreigd wordt en toont dan zijn geelzwarte buik, de vuursalamander en de zee slangen die in de Java- zee veelvuldig voorkomen benutten hun geelzwarte kleur. En kon men vorige week bij Stormvogels Vitesse niet zien. hoe enkele Stormpieten vaak terug deinsden voor het geweld van de in geelzwarte schrik- kleuren gestoken Arnhem mers, die hun doelgebied telkens weer schoonveegden? Kleuren vervullen tegen woordig vooral een belang rijke functie bij de woning inrichting en veel „doe-het- zelf'-schilders weten al wat er mee kan worden bereikt. Een ruime kamer kan met warme kleuren (geel. rood en TIKTAK VOOR D.S.S. De buurtvereniging D.S.S. IJmuiden gaat 11 december in het Patronaatsgebouw ge nieten van de Tiktak-show 1959/1960 „Carrousel". Er zijn 25 medewerkenden aan dit programma, dat wordt ge bracht onder leiding van Jean en Joop Kok. De muzi kale omlijsting is van het trio Schuurman. oranje) intiemer worden ge maakt, en koele kleuren als blauw en groen maken de ruimte juist groter. Het kiezen van kleuren is niet zo heel eenvoudig, want men mag niet te kwistig met contrasten werken, maar 't ook niet te saai maken. Een wit plafond, dat sterk licht weerkaatst, is voor een pa tiënt in een ziekenhuis op den duur een verschrikking, een donker plafond maakt een kamer lager en dus vaak gezelliger. Zo bieden kleuren tal van mogelijkheden, die ook hoe langer hoe meer worden ge zien. Kantines zijn vaak zachtgroen geschilderd, om dat daar rust belangrijk is. Ook in sommige moderne kerken gaat men de kleuren functioneel gebruiken. Het kan nooit kwaad, als men het leven wat kleuriger gaat maken. PLAATWELLERS OP TONEEL. „De fatale datum" is de titel van een thriller, die de toneelvereniging van de n.v. „De Plaatwellerij" deze week in „Concordia" te Vel sen-Noord voor het voetlicht heeft gebracht. De zaal was vol en de aanwezigen heb ben zowel een spannende als ontspannende avond beleefd aan dit „griezelstuk" van Frank Arthur. Mevrouw A. Clausen voerde de regie op een alleszins aanvaardbare wijze. Afgaande op het spon tane applaus kon worden ge constateerd. dat de Plaat- wellers een heel plezierige avond hadden beleefd. Mr. Th. Regout heeft deze week aan leden van de r.-k. Culturele Commissie te Be verwijk verteld over de wel heel bijzondere reis die hij met zijn gezin naar Alaska en vandaar naar het zuide lijkste puntje van Amerika's Vuurland, een afstand van 30.000 kilometer heeft ge maakt. Wat het gezin, be staande uit man, vrouw en twee dochters, heeft beleefd op deze (zeer ongemakke lijke) tocht werd verduide lijkt door kleurendia's. Van Rotterdam ging het per schip naar Noord-Amerika en van daar met een jeep naar Alaska. Daar werd kennis gemaakt met de Eskimo's en er was zelfs een Hollandse familie, die daar hoog in aanzien stond; het is het ge- Een groot aantal leden van Jeugd en Muziek, afdeling Kennemerland, was dinsdag avond bijeen in het kerkge bouw „De Opgang" te Be verwijk om te luisteren naar de heer H. H. Jacobs, die een praatje hield over opera muziek. Na een aantal fragmenten uit verschillende opera's werden de jongelui aan de tand gevoeld omtrent hun muzikele kennis. De jonge dames Vellekoop, Schuyf, De Jong. Hoogland en jongeheer Tukker zagen hun kenni^ be loond met een grammofoon plaat. Zeer veel belangstellen den hebben in het begin van deze week, op een avond belegd door het Historisch Genootschap Midden-Ken- nemerland in Huize Terpsi chore in Beverwijk, kunnen zien en beluisteren hoe het vroeger in Beverwijk was. De heer M. C. Wintersteyn, voorzitter van het genoot schap. putte uit een schat van anekdoten. Over het oude Beverwijk wist de heer Th. M. Luypen veel bijzonderheden te ver tellen. Beverwijk heeft al meer dan 650 jaar stadsrechten. Voor het graven van het Noordzeekanaal was het een zuiver agrarisch stadje. Maar na die tijd zagen de Amsterdammers, Zaankan- ters en Haarlemmers de „Wijker boertjes" met hun schuiten vol groenten en fruit nog maar zelden op de waterwegen van hun woon plaatsen. De tuinders hiel pen zelf mee bij het graven van het kanaal. De heer Luypen toonde zijn toehoor ders verscheidene oude prenten en nieuwe foto's, waaruit de veranderingen van Beverwijk in de loop van de tijd zeer duidelijk waren te constateren. zin Snider uit Monnikendam. Langs bijna onbegaanbare wegen ging de tocht toen zuidwaarts en het gebeurde meermalen, aldus de heer Regout, dat men de jeep met een lier uit de modder moest trekken. In Mexico en in Guatemala werden 't klimaat en ook de weg wat beter. Over de hoge Andespas, langs het wereldberoemde Christusbeeld, ging het ver der, tot Vuurland. De thuis blijvers hebben veel gemist: de avonturen van de Regouts hebben de aanwezigen van het begin tot het einde ge boeid. Sedert 1 oktober, de dag waarop de route van de NZH-bussen door Velsen- Noord (lijn 75) is gewijzigd in die zin, dat niet meer via het Stratingsplantsoen wordt gereden, is het aldaar staan de wachthuisje buiten ge bruik geraakt. Dat de jeugd er nu een dankbaar speel- object van heeft gemaakt, willen wij hier slechts zijde lings vermelden. Dit wacht huisje zou men elders in Velsen-Noord zo goed kun nen gebruiken en wel bij de halte ViaduktwegWijker- straatweg. De op de bus wachtenden moeten hier kleumen en stampvoeten en bij regen kunnen zij niet schuilen Tegenover de kleumenden en stampvoetenden zou het wel zo aardig zijn wanneer dat ongebruikte fraaie wachthuisje aan het Stra- lingplantsoen naar de Via duktweg wordt overge plaatst. Naar wij menen te weten, voelt de directie van de NZH hier veel voor, maar zij behoeft voor de plaatsing van het wachthuisje aan die weg de toestemming van de Rijkswaterstaat, daar deze de eigenaar van de weg is. SINT NAAR P.T.T.-JEUGD. De ontspanningsvereniging van de P.T.T. te IJmuiden belegt zaterdagmiddag in hotel „Du Commerce" op het Marktplein een gezellige Sint Nicolaasmiddag voor kinderen van drie tot en met zeven jaar. Het programma wordt van 2 tot 3 uur ver zorgd door Haak van Over loop uit Den Helder, bekend als goochelaar en buikspre ker. die bovendien een pop penkast zal vertonen. Om drie uur breekt het grote moment voor de kinderen aan, want dan komen Sint Nicolaas en Zwarte Piet op bezoek. De ouders van kin deren mogen meekomen. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen leek zich dinsdagmiddag met moeite naar vier uur toe te praten, omdat dan de commissieleden van het Nicolaas Damesfonds zouden komen om dr. Verhage een onderscheiding uit te rei ken. Aanleiding tot een debat was een nota over het onderzoek naar het uitge reikte teeltrecht voor bloemkwekerij. Er is gebleken, dat dit over het algemeen ge nomen gunstig werkt. Zelfs heeft vijftig percent van de jongeren teeltrecht kun nen bijkopen. De heer Van Dam wilde deze jongeren nog verder helpen door het uitreiken van nog meer teeltrecht dan de normale toe wijzingen. De bestuursleden konden het niet met elkaar eens worden over dit punt. De heer Sterringa wees er op, dat de be gunstigden in dat geval in de verleiding komen om bij de investeringen verder te springen dan hun stok lang is en boven dien is er aan de andere kant de moge lijkheid, dat men het teeltrecht gaat aan vragen om het te gelde te gaan maken. Dr. Verhage deelde mede, dat er blijk baar voldoende startmogelijkheden zijn voor jonge mensen, want in drie jaar tijds zijn er veertienhonderd een bloemisterij- bedrijf begonnen. Hij bestreed de opvat ting van de heer Van Dam dat de begin nelingen in Duitsland betei zouden worden geholpen. In Nederland kunnen ze ook geld krijgen van het Borgstellingfonds en het Waarborginstituut. Zeer uitvoerig heeft men gesproken over de verhoging van de minimum-ex portprijzen voor het geliberaliseerde En geland. De heer Van Dam vroeg of de En gelsen wisten, dat de liberalisatie zou ko men. Dr. Verhage bestreed dit ten stellig ste. Dr. Verhage wees et op, dat alleen die artikelen zijn gelibcialiseerd, waar van de Engelse regering de invoerrech ten, zelfs in het kader van het G.A.T.T., kan verhogen. Alleen in de bloembollen sector zijn de Nederlandse en Engelse or ganisaties tot een akkoord gekomen, waar door een verhoging van de invoerrechten kon worden voorkomen. Het was nog geen vier uur en men is zeer uitvoerig ingegaan op de vraag of de invoerrechten wel zouden worden ver hoogd, als de prijzen niet werden opge trokken. Door de verhoging van de mini mum-exportprijzen verliet men het stand punt van de op de binnenlandse prijzen ge baseerde exportprijzen. Alleen de heer Braam maakte een prak tische opmerking. Hij had liever de enke le vroege en dubbele vroege tulpen ge scheiden gezien. Volgens dr. Verhage heb ben de onderhandelaars er twee uur over gesproken. Maar bij zo'n scheiding zou den de prijzen nog hoger zijn geworden. Het bestuur accepteerde de overeen komst. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: C. P. Yff, vroeger Stolbergstraat 8 te Haarlem, thans Marsmanplein 6, van beroep han delsreiziger. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. F. M. M. Brons, advocaat en procureur te Haarlem, Damstraat 23. Wegens gebrek aan actief werd opgehe ven het faillissement van A. de Graaf, stoffeerder, Baljuwslaan 13 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. F. M. M. Brons, advocaat en procureur te Haarlem, Damstraat 23. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: J. G. Ahrens, koopman, Spiegelenburghlaan 30 te Aerdenhout. Rechter-Commissaris mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator mr. B. J. Lambers, advo caat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 92. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Stad Am sterdam van Pepel naar Hoogovens: Fivelborg. Ipswich, laden IJmuiden; Bab T, Sundsvall; Jeane, Skoghai, hout voor Zaandam; Domeinence. Rot terdam, ledig IJmuiden; Jean Lykes, Rotterdam; Zaanstroom. Londen; St. Jean, Le Havre; Hasker- land, Tyne: Jehuda. Las Palmas; Alk. Karlsborg; Hinde. Londen; Orestes. Bremen; Montferland. Hamburg; Berend N. Shoreham; Delft, Antwer pen; Hudson Firth, Leningrad; Gre, Londen, pa pier voor Wormerveer; Agamemnon, Paramaribo. Donderdag kwamen In IJmuiden aan: Draco van Rotterdam; Athel Monarch, Dagenham; My- nias, Rotterdam; Elisabeth Roorda, Rotterdam; Dido, Malaga. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Clangula naar Rotterdam: Swallow. Londen, walsmateriaai IJmuiden; Amstelstroom, Londen; Cito, Londen; Geestdam, Boston, kunstmest IJmuiden; Bintang. Hamburg; Tilly, Delfzijl, ledig Zaandam: Barken, Delfzijl; Oranjestad, Hamburg; Libelle, Rotter dam; Philetas, Rotterdam; Atlas, Rotterdam: Spes R, Stettin, kalk gelost IJmuiden; Democraat. Da genham, walsmateriaai van IJmuiden: Dstroom, Portsmouth; Tyne, Vasteras; Westfalia, Narvik, ledig Hoogovens. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Ank Win- semius naar Rotterdam; Castor, Bremen; Adonis. Barbados; Haskerland, Harlingen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterd am is gegaan). GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de groenteveiling te Bever wijk waren woensdag: andijvie 1536, bospeen 14—38, waspeen 12—28, spruiten 28—67. prei 14— 36, knollen 10—33, spinazie 45—115. tomaten 20— 45, boerenkool 16—24, rode kool 1224. PARIJS (UPI) De semi-officiële stu die-commissie voor alcoholisme heeft vastgesteld, dat de Fransman meer alco hol verbruikt dan de Amerikaan, de Brit of de Scandinaviër, hoewel hij zelden of nooit dronken wordt. „De Anglo-Saksen en de mensen in de noordelijke landen worden hevig dronken, maar slechts inci denteel en keren dan terug naar hun melk en thee", aldus de commissie, „de Frans man drinkt vreedzaam, maar geregeld". „In de loop van de morgen zal hij een glas bier nemen om zichzelf te verfrissen. Bij de lunch wordt een liter wijn gebruikt om de moed te krijgen weer aan het werk te gaan. Na het werk een aperitief. Bij het diner nog een liter wijn. „Te zamen 23 cl. alcohol voor de gemiddelde Frans man, die nimmer dronken wordt en die alcoholisme als een sociaal kwaad be schouwt". Volgens het rapport geeft de Fransman, in verhouding tot zijn inkomen, vijf maal meer uit aan alcohol, dan een Amerikaan, TROUW AAN HET N.V.V. Woensdagavond zijn in het veilingge bouw „Het Centrum" te Beverwijk de heren G. Grapendaal, G. Jongejans en J. Kranenburg gehuldigd in verband met het feit dat zij 40 jaar lid zijn van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.) en de heren C. H. Blaauw en M. R. Kuiper, omdat zij vijfentwintig jaar lid zijn van de Algemene Bedrijfsbond van de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie. De heer B. Buitenhuis, districtsbestuur der, bracht de dank van het Bondsbestuur over voor hun trouw aan de vakbond. Hij wees op de sociale verbeteringen in de laatste jaren, doch, volgens spreker, was er nog heel veel te doen, en daarom was het zaak de vakbeweging zo sterk moge lijk te maken. Advertentie Lijm en plak alles met van Ceta-Bever BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Martin, z. van M. L. Rein- ders en C. W. Ros. GETROUWD: C. A. Bakker en A. C. M. Th. Deen; P. J. Bakker en A. J. Zentveld: J. N. Molenaar en M. Lute; A. Duin en C. A. van Benthem; P. G. Lief ting en M. M. Th. J. Deen. OVERLEDEN: A. C. S. Roskam, oud 67 jaren, wonende te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5