Weg en wiel aankomend kantoormeisje Nieuwe commissie van advies voor visserij problemen IJmond-agenda ƒ1.25 ƒ2.45 Internationaal overleg nodig over bevissing Noordzee RecefJUe Duitsers zetten kernreactor in tanker Parachutiste na val van 1900 m hersteld LAAT DE HANDREM NIET RATELEN EEN WEEK GRATIS RIJDEN LET OP UW VENTILATOREN AUTOSTLEUTEL ZOEK? DE JUISTE BANDENSPANNING 7 Horlogesmokkelaar aangehouden Velsens en Spaarndams Gemengd Koor gaven levendig concert Receptie in Teheran INCONÉ DEZE WEEK.... OP COUPON NO. t 6 Een welkom Sint Nicolaas-cadeautje Dameszakdoekjes Herenzakdoeken Dertigste feest in de centrale werkplaats DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 (Van onze parlementaire redacteur) „We zien in de visserij een ontwikkeling naar steeds groter schepen," constateer de minister Marijnen gisteravond in de Tweede Kamer. „Dat stelt het visserijbe drijf voor financiële moeilijkheden. Het is de vraag of de ontwikkeling in de juis te richting gaat. Zal de toekomst zijn aan het vangfabriekschip of aan de traditio nele visserij met kleine eenheden? Dat is mede afhankelijk van internationale fac toren. Een oplossing van het totale pro bleem is moeilijk". Dezer dagen zal daar om een commissie worden geïnstalleerd om de minister van advies te dienen in verband met de algemene problematiek. Voorzitter van deze commissie zal zijn prof. A. Diepenhorst te Groningen. Wetenschappelijk is vastgesteld dat er sprake is van overbevissing van enkele belangrijke vissoorten in de Noordzee. Uitbreiding van de vangcapaciteit is een internationaal verschijnsel. In internatio naal verband zal behoefte komen aan over leg over de bevissing van de Noordzee. Een wet tegen waterverontreiniging moet er met spoed komen, verklaarde mi nister Marijnen. De wet is in voorberei ding. Er wordt met kracht aan gewerkt. Over de aanleg van een proefbassin voor de oestercultuur in het Veerse Gat en het aanbrengen van een inlaatwerk in de afsluitdam, verklaarde de minister dat het departement van Verkeer en Water staat eind januari 1960 gereed zal zijn met zijn berekening van de kosten. Spoedig daarna kan een beslissing worden ver wacht over het al of niet doorgaan van de proeven tot behoud van de oestercultuur. Mededelingen over de plannen tot verbe tering van de havens van Scheveningen en Katwijk rekende de minister niet tot zijn bevoegdheid. Hij staat er persoonlijk niet onverschillig tegenover. Hij zal er bij zijn ambtgenoot van Verkeer en Water staat op aandringen spoedig een standpunt te bepalen. Er is geklaagd over de plotselinge af kondiging van de langere gesloten tijd voor het vissen op snoekbaars in het IJsel- meer met sleepnetten. Er is geen sprake van een plotseling besluit, verklaarde mi nister Marijnen. Er is langdurig en veel- Advertentie Voor spoedige indiensttreding gevraagd Schriftelijke sollicitaties te richten aan TEl 7541 MARKTPLEIN 29 VELSEN-IJ MUIDEN DONDERDAG 26 NOVEMBER Thalia, 20 uur: „Anna Lucasta, de ha venmeid". Rex, 20 uur: „Titanenstrijd". Patronaatsgebouw, 20 uur: Onderwijzers toneelvereniging O.T.K. Raadhuis, 9.3012 uur spreekuur wet houder van openbare werken. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. VRIJDAG 27 NOVEMBER Thalia, 20 uur: „Vlammen over de Phi- lippijnen". Rex, 20 uur: „Zolang er mensen zijn". Cultureel Centrum, 20 uur: Fotokring Velsen. Patronaatsgebouw, 20 uur: Onderwijzers- toneelvereniging O.T.K. Oud-Katholiek Verenigingsgebouw, Wil- helminakade, bazaar „St. Engelmundus". Cultureel Centrum, 19.30 uur: SVIJ- avond. Pieter Vermeulenmuseum, als donder dag. BEVERWIJK DONDERDAG 26 NOVEMBER Kennemer Theater, 20 uur: Huldiging Hoogovenarbeiders. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: De een enveertigste". Het Centrum, 20 uur: Openbare verga dering P.S.P. Zaal r.-k. kerk Oosterwyk, 20 uur: Ver gadering Katholieke Arbeiders Vrouwen. VRIJDAG 27 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Op mars naar de galg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Foei, Nicole!" W.B. Theater, 19 en 21.15 uur: „Spook schip van de Chinezen". Aan de grenspost Bettignies aan de Belgisch-Franse grens zijn, verstopt in de zittingen van de auto van een Nederlandse juwelier, 250 horloges gevonden. Auto en horloges zijn in beslag genomen. De juwe lier is aangehouden. BRAND OP BALKON In een perceel aan de Bergerslaan in Be verwijk is woensdagmiddag brand uitge broken. Terwijl de vader en moeder even weg waren, heeft een zoontje kans gezien brand te stichten in een hoeveelheid pa pier, die was opgeborgen in een grote kast op het balkon. De inhoud hiervan vatte vlam. De gealarmeerde brandweer heeft het vuur met emmers water geblust. vuldig overleg gepleegd met alle belang rijke vissersverenigingen rond het IJsel- meer. Iedereen wist dat het besluit zou ko men na de kuiltijd. Het was geen verras sing. De maatregel is genomen in het be lang van degenen die er tegen proteste ren. De snoekbaars verdraagt de intensie ve bevissing met sleepnetten niet meer. Inperking is een gebiedende eis. De vis sers, die in verzet zijn gekomen, zijn niet aangesloten bij een vereniging van IJsel- meervissers. De minister betwijfelde of de vissers moeten aankloppen bij sociale zaken. De besommingen in de laatste jaren tonen een steeds stijgende lijn. Aangenomen mag worden dat ook dit jaar voor de vis serij goed is geweest. Ter vermijding van misverstand vestigde de minister er de aandacht op dat de visserij met staande netten is toegestaan. Het Velsens Gemengd Koor en het Spaarndams Gemengd Koor hebben woensdagavond in het Hervormd Jeugd- gebouw in IJmuiden, onder leiding van de heer E. van 't Kaar, een concert gegeven. Solistische medewerking verleende me juffrouw Riet Veugelers. Deze sopraan be schikt over een stem, die vooral in het lage en middenregister een warme en vol le toon heeft. „Tenebrae factae sunt" van Michael Haydn, gezonden door het Velsens Ge mengd Koor, was een uitstekende inzet. De sopraansoli in „Laudate Dominum" en „Dir, Seele des Weltalls" van Mozart werd door mejuffrouw Veugelers lofwaardig vertolkt. Het koor zong vooral in het laatst genoemde werk wat ruw, mede doordat dirigent Van 't Kaar het tempo vrij snel nam. Ook het Velsens Gemengd Koor heeft te kampen met een gebrek aan te noren en bassen, een euvel dat vooral in de werken met pianobegeleiding tot uiting kwam. De mannenstemmen werden „ge absorbeerd" door de piano, die werd be speeld door Emmy van Eden. Het Spaarndams Gemengd Koor heeft ver houdingsgewijs meer tenoren en bassen dan het Velsense koor. Dat komt de koor klank zeer ten goede. Het Spaarndamse koor begon met „Madrigaal" van Hubert Waelrant, een pittige inzet. Ook „Psal- mus 90" van J. P. Sweelinck kreeg een goede vertolking. De alten van dit koor zouden echter nog wat meer kunnen „zin gen". Het klonk wat kortademig. „Székler Klage" van Zoltan Kodaly", uitgevoerd door het Spaarndams Gemengd Koor, was het hoogtepunt van de avond. Het lichte, enigszins schelle timbre van de sopranen van dit koor leent zich zeer goed voor deze Slavische klaagzang. Het Velsens Gemengd Koor bracht na de pauze „Komm, holder Lenz" uit Die Jahreszeiten van J. Haydn. „De nacht verdwijnt", bewerkt door Fl. van Duyse en „Het Kwezelken" in een bewerking van Henk Badings ten gehore. Het koor volg de de aanwijzingen van dirigent Van 't Kaa goed op, zodat er levendig en enthousiast werd gezongen. Het slotgedeelte van „Gallia", een werk van Charles Gounod waarmee het Spaarn dams Gemengd Koor zijn optreden ein digde, moest, worden gebisseerd, zo geestdriftig reageerde het publiek er op. De gezamenlijke koren zongen als besluit het „Hirtenchor" van Franz Schubert. Het was jammer dat maar zo weinig mensen dit zeer goede concert hebben bijgewoond. M. G. Advertentie van het INCONE verlovingsboekje Prachtige doos Idem inhoud 5 stuks, in mooie des sins en een prima kwaliteit, slechts Royale maat, per doos MARKTPLEIN 29 - TELEFOON 7541 Dameszakdoekjes ook verkrijgbaar in onze Wala-zaak a. h. Plein 1945. Watervliet-programma Voor de korfbalvereniging Watervliet is er zondag slechts een beperkt competitie programma. Het eerste en het tweede twaalftal kunnen daardoor zondagmorgen een oefenwedstrijd spelen. De goede resultaten van Watervliet 2 doen verwachten dat dit twaalftal in de reserve derde klasse KNVB een goede kans maakt om lijstaanvoerder te blijven. Thans heeft Watervliet 2 (14 uit 7) drie winstpun ten meer dan de naaste concurrent, Archi pel 3 (11 uit 7). Watervliet 4 ontvangt DSV 2, dat na de grote zege van de Velsenaren op Nieuw Flora 4 (92) slechts weinig hoogte kan hebben. Voor Watervliet 5 moet er in het bezoek aan Aurora 5 een kleine kans liggen voor een gelijk spel. Zaterdagmiddag spelen de aspiranten Haarlem BWatervliet A. Op 5 december houden de Watervlieters in het jeugdhonk aan de Noorderlaan het traditionele St. Nicolaasfeest met filmver toning. In solidariteit naar vrije wereld Onder de leuze „In solidariteit naar een vrije wereld" heeft de afdeling Velsen- Noord van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid woensdagavond haar jaar lijkse vrouwendag gehouden in het ge meentelijk ontspanningslokaal, dat met dames en heren geheel gevuld was. Mevrouw Van Eykelen deelde mede, dat oud-minister J. Hofstra op 7 december in dezelfde zaal zal spreken over de huidige politieke situatie. Voorts voerden het woord mevrouw C. L. Klimp en de heren W. B. Kleywegt en J. Harmsen. Mevrouw Klimp behandelde de voortgaande verzuiling, die zij juist wilde weren om tot een vrije wereld te komen en de heer Kleywegt besprak de symptomen van „de angst in de huidige zogenaamde vrije wereld wegens de vér gaande technische vindingen." NED. FABRIKAAT EXPOSEERT IN GEBOUW HEIDESTRA AT De expositie die de Vereniging Neder lands Fabrikaat in IJmuiden zal houden en die vanaf dinsdag 1 december te zien is, wordt gehouden in het gebouw waar voorheen de gemeentelijke openbare lees zaal en bibliotheek was gehuisvest, name lijk aan de Heidestraat. HAMBURG (Reuter) Met Ameri kaanse hulp zal in West-Duitsland een tankschip van 16.000 bruto register ton worden uitgerust met een kernenergie-in stallatie met een vermogen van 10.000 p.k. Professor Ellies, technisch leider van een Duitse organisatie, die voorbereidin gen treft voor het gebruik van kernener gie voor de aandrijving van schepen deel de woensdag op een persconferentie te Hamburg mede, dat dit atoomschip bin nen drie jaar gereed zal zijn. Volgens de plannen zal de organisatie het schip overnemen van het Esso-concern. Wanneer het schip gereed is zullen er nog gedurende ongeveer een jaar proefnemin gen met het schip moeten worden geno men, alvorens het zijn eerste proef reis kan gaan maken. Professor Ellies deelde me de, dat de kernenergieinstallatie, die warmte zal verschaffen voor het stoken van stoomketels, geen economische wijze van voortstuwing zal opleveren. MOSKOU (UPI) De parachutiste Na- dezhda Pryakhina, die in begin september van 1900 meter viel aan een parachute, die zich niet had geopend, is volledig hersteld en heeft het ziekenhuis verlaten. Op 3 sep tember van dit jaar nam de Russin deel aan een parachutespringwedstrijd in Bul garije en in het laatste nummer moest zij van 1925 meter hoogte springen en haar parachute zodanig manoevreren, dat zij een klein doelgebied zou „raken" dat wil zeggen erin zou landen. Maar haar grote parachute weigerde. Nadezhda Pryakhina trok haar noodpara- chute open, maar die raakte verward in de lijnen van de grote parachute, zodat beide valschermen als nutteloze bundels doek boven haar wapperden, terwijl de para chutiste naar de aarde viel. Haar val duur de ongeveer veertig sekonden. Zij behield haar tegenwoordigheid van geest, en gaf, onmiddelijk voor zij de aar de raakte, een harde ruk aan de draag riemen. Het gevolg was, dat zij belangrijk minder hard tegen de grond sloeg dan wanneer zij „ongeremd" was gevallen. Deskundigen hebben naderhand bere kend, dat de beide parachutes die achter de springster aan wapperden haar valsnel heid aanmerkelijk verminderd hebben, al was die dan nog altijd vier keer zo groot als wanneer zij aan een ge opende parachute gedaald was. Haar des kundigheid, en haar tegenwoordigheid van geest, stelden haar in staat zich op de val te concentreden en op het enige juiste ogen blik nog een noodmanoeuvre te maken. Zij werd uiteraard ernstig gewond, maar bleef leven. In de Sovjet-Unie is naast het geval van Nadezhda Pryakhina's 938ste sprong ook een uit de oorlog daterend ongeval bekend. Een Russische jachtvlieger sprong, na een luchtgevecht, op 7000 meter hoogte uit een vliegtuig, en zijn parachute weigerde eveneens, aldus het Russische persbureau „Tass", waaraan deze gegevens zijn ont leend. Overste Ivan Chissov kwam terecht op een steile helling, waar een dik pak sneeuw lag. Daardoor overleefde hij zijn val. In de gemeentelijke centrale werk plaats aan de Houtmanstraat te IJmui den hebben de te werkgestelden voor de dertigste achtereenvolgende maal hun jaarfeest gevierd, een feest dat op Sinterklaas is afgestemd. Er was veel belangstelling, zowel van de ouders als van de zijde van het gemeente bestuur, dat vertegenwoordigd werd door wethouder C. P. J. Maas. Verder waren aanwezig de directeur van de dienst soci ale zaken, de heer P. Waardenburg. Deze wees in zijn openingswoord op het feit, dat deze werkplaats nog steeds in een grote behoefte voorziet. Hij herinnerde er te vens aan, dat twee van de arbeiders al dertig jaar in de werkplaats werken. Nadat de aanwezigen werden geamu seerd met poppenkast en het optreden van een goochelaar, heeft tot slot wethouder Maas allen bedankt die aan het welslagen van de feestmiddag debet zijn geweest. Deze opname werd gemaakt tijdens de 21-jarige studente Farah Dibah, met verlovingsreceptie te Teheran van wie hij op 21 december in het huwelijk Sjah Mohammed Rezah Pahlevi en de zal treden. In het beeld ook de moeder van de Sjah. (Telefoto) WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Trek uw handrem aan en ik zal zeggen wie gij zijt, aldus zouden we met een variant op een bekend gezegde kunnen verklaren. Dit gaat natuurlijk niet hele maal op, maar toch kan zo'n klein detail reeds een goed of minder goed licht op de bestuurder en zijn omgang met de wagen werpen. Wie de hefboom van de handrem met veel kabaal overhaalt zal in de beoor deling een ongunstiger cijfer krijgen dan degene die door een duimdruk de ver grendeling opheft en de hefboom zonder geratel naar zich toetrekt. De kabaalmakende remmer laat namelijk elke keer dat hij de handrem hanteert de tanden van het mechanisme onnodig slijten. Is de slijtage eenmaal ver genoeg gevorderd dan mag men het de rem niet kwalijk nemen, als hij op een ongelegen moment vanzelf losspringt. Heeft u bovendien vergeten de wagen in een ver snelling te zetten, dan zal het u niet verbazen dat het onbemande voertuig op z'n eigen houtje aan de rol gaat. U kunt dan alleen nog maar duimen dat het goed gaat, maar beter is het tevoren uw duim te gebruiken telkens als u de hand rem vast zet. Laat dus het palletje niet over de tandjes ratelen! Daarvoor moet men in de Verenigde Staten of in Canada zijn! Daar bestaan heel andere verkoopmethoden dan in Europa. Wie er ernstig over denkt zich een auto aan te schaffen, kan daar aan de andere kant van de grote haringvijver eerst een week lang rondtoeren in het merk dat hij voornemens is te kopen. Dat kost hem niets niemendal. De dealer betaalt de verzekering en hij schenkt de benzine er zelfs gratis bij, zoals deze Canadese importeur van de N.S.U.-Prinz. Dit Duitse wagentje kost daar 1398 dollar, maar zoveel hoeft men niet op zak te hebben om het voertuig mee te krijgen. Als de adspirant-koper kans ziet zeventien dollars bij elkaar te scharrelen, kan hij het splinternieuwe vehikel zo mee krijgen. De rest volgt dan wel in afbetalingen. Maar een besluiteloze koper kan ook 52 merken gaan proberen. Dan is hij net het hele jaar rond! Ja, er liggen tientallen jaren tussen de foto hierbij en de schetstekening. Op die schets, links boven, ziet u het merkwaardige mechanisme, dat Peugeot nu op zijn 203 en 403 modellen monteert. Door middel van een thermostaat is de auto matische in- of uitschakeling van de ven tilator verwezenlijkt. Boven de 84 gr. C. wordt de ventilator ingeschakeld onder de 75-.gr. doet hij niets. Op deze manier wordt een juiste bedrijfstemperatuur van de motor effectief bevorderd: als de extra koeling' via de ventilator overbodig wordt, doet deze niets meer. Vergelijk dat nu eens met die antieke platte ventilatorriem, die eronder staat (gefotografeerd in het automuseum van Pirelli, de bekende Italiaanse banden fabriek). De meeste automobilisten van tegenwoordig kunnen zich die platte rie men niet meer herinneren. Wat hebben we daar mee getobd. Wat konden die dingen geweldig slippen, wat waren ze gauw kapot! Tegenwoordig hebben we de bekende V-vormige rubberriemen, die vrijwel anti slip zijn, maar die natuurlijk niet het ééuwige leven bezitten. Kijk maar eens goed op de weg: dikwijls zult u een kapotte ventilatorriem zien liggen. Dat betekent dan dat een collega-automobilist narigheid heeft gehad. Als zo'n riem breekt, dan doet de waterpomp niets meer, dan staat de dynamo stil en dan weigert ook de ventilator dienst. Dit laatste is mits het niet warm is het minst erge, maar zon der waterpomp loopt de motor gemakke lijk heet. Wat kan men ertegen doen? Ten eerste: zorgen dat bij de door- smeerbeurt door een goede vakman óók even gekeken wordt naar die ventilator riem. Ten tweede: steeds een passende reserveriem aan boord hebben. Mocht er dan wat gebeuren onderweg, dan kunt u die laten monteren. Als u een technische knobbel hebt en niet bang bent voor vuile vingers, dan zou u het ook zelf kunnen doen. Maar een vakman doet het sneller! Wie dat één keer is overkomen, zal zeker wel niet zo ezelachtig zijn om zich een tweede keer aan dezelfde steen te stoten. Want niets geeft zo'n hulpeloos gevoel als ergens ver van huis zonder autosleutel bij zijn afgesloten wagen te staan. Men kan in zo'n geval natuurlijk een ruit inslaan en een deskundige vragen de motor zonder sleutel op gang te brengen, maar dat geeft toch een heleboel narigheid voor men weer aan de rit is. Een uiterst simpele methode om dergelijke misère te voorkomen, is een reserve sleutel in uw portemonnee of portefeuille te bewaren. Uiteraard kan men zo'n bewaarplaats voor de dagelijkse contacten ook verliezen, maar het moet toch al gek zijn als men én de gewone autosleutel én de portemonnee (met reservesleutel) gelijktijdig kwijt raakt. Een juiste spanning is van het grootste belang voor de levensduur van uw auto banden. Vergeet dus nooit bij de aanschaf van nieuw schoeisel voor uw voertuig naar de voorgeschreven spanning te informeren en houd doorlopend in de gaten of ze de juiste atmosferische druk behouden. Dat kost weinig moeite, maar als u de zaak maar blauw-blauw laat kost het veel geld. Als we de levensduur van een band onder juiste spanning op 40.000 km stellen, dan zal hij bij een 20 pet te hoge druk na 36.000 km reeds „op" zijn. Ernstiger gevolgen heeft echter een te lage spanning. Bij een 20 pet te lage spanning zal de band na 34.000 reeds de geest hebben gegeven. Bij een 40 pet te lage spanning haalt hij amper 24.000 km en als de spanning 60 pet te laag is, dan legt hij na 10.000 km het bijltje er al bij neer. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK- GEBOREN: Johanna C., d. van H. van Geest en G. R. Lijnslager; Yvonne C., d. v. J. de Graaf en C. L. Hardendood; Theo- dorus H. M., z. v. D. H. Lagrand en S. van Baarsen; Erik R., z. R. van Huisstede en C. W. Boeschoten; Hugo, z. v. H. Raave en C. J. E. Snijder; Jan, z. v. J. A. Tromp en H. Holleman; Anna A., d. v. L. van der Sluijs en W. van der Weide; Josepha M., d. v. L. M. Brinkman en M. M. Duijvels- hof; Ronaldus, z. v. W. J. van den Berg en J. F. P. Hein; Roelof, z. v. R. Jansen en G. H. ter Welle; Ireneus J. P., z. v. G. Bol en S. J. J. Kas; Tempgina M., d. R. J. Bud- dingh en T. Schoemaker. ONDERTROUWD: P. W. Hoffmanns en W. Boer; J. Blanken en J. Thenu; D. Non hebei en J. F. C. van Wingerden. GETROUWD: J. van Kampen en G. J. M. de Graauw; C. Lute en E. M. Snijders; J. Tamis en A. M. Kloos; D. Vlottes en A. Scheffer; J. Kooiman en C. M. Hubregtse; C. Komen en C. van der Kolk; T. Tonnon en C. E. Luttikhuizen; T. J. Kuijpers en C. M. G. van der Lem. OVERLEDEN: J. Pirovano, oud 72 jaren, ongehuwd; G. Molenaar, oud 81 jaren, ongehuwd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7