Aan enkele facetten van het leven in Australië went men moeilijk mi Corsicanen achten hun eiland door Frankrijk verwaarloosd In de vishal en op zee Eerste sardien op IJmuider veiling Zoals het ontbreken van naambordjes of de mogelijkheid van kinderhuwelijken Plan voor tunnel door de Brenner Werktijdregeling tijdens Sinterklaasdrukte Schoenhandel Soldaat gedood bij oefening met handgranaat Koopt Nederland „Starfighters" DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 9 "'Vvu' Arabische stappen tegen oliebedrijven in Algerije? Explosie in Jokohama Eind november houden zij waarschuwingsstaking Gen. Valluy in Den Haag Bromfietser gaf geen voorrang pantoffels en laarsjes (Van onze correspondent in Sydney Niet algemc wordt bij emigratie be seft, dat als men eenmaal is neergestre ken in het nieuwe land, een geheel ande re maatschappij zich voor de immigrant ontplooit. Ook al is er in grote lijnen in Australië, oppervlakkig gezien, weinig verschil met Nederlandse levensgewoon ten, de Australische maatschappij wordt geregeld door wetten, die op andere be ginselen rusten dan die, waarmee men in eigen land vertrouwd was. Elke immi grant komt in zijn nieuwe vaderland te enigertijd in omstandigheden te verkeren, waarin zal blijken, dat er zich een volle dige ommekeer in zijn maatschappelijke status heeft voltrokken, waarvan hij zich aanvankelijk geheel niet bewust was. In Australië speelt het „buitenleven" als gevolg van het klimaat een grotere rol dan in Nederland en als gevolg daar van besteedt de Australiër meestal min der aandacht aan het interieur van zijn huis. Hij hecht meer belangstelling aan de attributen, die aan het „buitenleven" zijn verbonden, zoals uitrusting voor het strand, „bush-walking" woudlopen barbecue (braden van vlees in de open lucht), openlucht-sporten, kamperen, auto's en caravans, enzovoort. Hoewel het links houden van het verkeer weinig uit staande heeft met het klimaat, betekent het voor de Nederlandse immigrant toch een punt van „aanpassing", evenals het feit, dat de auto's voorzien zijn van een rechts in plaats van een links stuur (de invoer van auto's met links stuur is ver boden). Zelfs als wandelaar moet hij er aan wennen links te houden op de trottoirs. De „luifels" boven de winkels, zodat de winkelstraten als het ware een lange win kelgalerij vormen, geven hem een be scherming tegen felle zon en regen, die hem vreemd was in het oude vaderland. Het duurt echter lang eer hij gewend raakt aan het gemis van een behoorlijke nummering der huizen en dikwijls ook van de aanduiding der straatnamen, waardoor met het zoeken naar een adres veel tijd verloren gaat ook al omdat geen Australiër er aan denkt een naam bordje op de deur of tuinhek aan te bren gen! De straten in de woonwijken van Australische dorpen en steden zijn welis waar niet altijd naam- en nummerloos, Goede wegen zijn de levensaders voor het heden en de toekomst. Daarom zijn alle grote plannen rond Europa's wegen van een bijzonder belang en verdient het nieuws rond de Brennerpas alle aandacht. De weg over de Brennerpas is de belang rijkste Alpenverkeersweg in de verbinding tussen Midden-Europa en de Middelland se Zee. Een groot deel van het Italiaanse handelsverkeer met West-Duitsland, en omgekeerd, loopt over de Brennerpas. Trouwens niet alleen Italië en Duitsland zijn bij deze verbinding gebaat maar ook ook Groot-Brittannië, België, Nederland, Luxemburg en Scandinavië hebben belang bij het verkeer naar Zuid-Europa. Zonder overdrijving kan men zeggen dat de weg over de Brennerpas een levenslijn voor elf landen is. Naast de miljoenen tonnen vracht pas seren hier jaarlijks rond de 2,5 miljoen reizigers de grens tussen Oostenrijk en' Italië. Aangezien het verkeer in de toe komst nog zal stijgen is de verkeersweg over de Brenner aan nieuwe voorzieningen toe, daar zij overbelast is. Er wordt ge werkt aan verbeteringen van de verkeers weg in Oostenrijk. In Iatlië is de „Brenner mm.- E N R 'J K Gries "'-//III. Brennerpas 1372m Vipileno tili. BBSOnhworpen tunnel ca.16km.lang -—-rrrr Grens DOORSNEDE Autoweg n.v." opgericht die voor tachtig miljard lire een autoweg van de Brenner naar Noord-Italië wil bouwen. Van Duits land uit is deze herfst de Inntalautoweg geopend, een nieuwe grote toegangsweg naar de verbinding over de Bienner, want de Inntalautoweg wordt de ruggegraat van het uit Duitsland komende Brenner- verkeer. Rond de Brenner is er activiteit genoeg, met de situatie op de Brennerpas staat het echter heel anders. Nog steeds is de pasovergang in de winter gevaarlijk. Om nu de verbinding het hele jaar door be rijdbaar te maken en om de groeiende stroom verkeer behoorlijk op te vangen wil de .Brenner Tunnel Verkehrs GmbH" een tunnel van zestien kilometer aanleg gen. De rijtijd door de tunnel zal tien mi nuten bedragen, de totale bouwtijd wordt berekend op vijf jaar. De bouwkosten worden begroot op driehonderd miljoen gulden. Het plan is er, het wachten is nu op de uiteindelijke beslissing of er wel of niet een tunnel zal komen, want daar is men het nog niet over eens bij de rege ringen. maar naambordjes zijn er zeer beslist on gekende weelde. Geen schemering De Hollandse emigrant die in de zomer in Australië aankomt, merkt deze en der gelijke dingen spoedig op, maar voelt als bij intuïtie, dat er nog iets anders is, dat hij mist, tot het hem plotseling daagt: de avonden zijn „zo kort" (om zeven uur a halfacht is het donker) en dan dringt het tot hem door, dat Australië geen zo mertijd kent. Zomertijd werd in de oor logsjaren ingevoerd en daarna direct af geschaft. Daar Australië dicht onder de evenaar ligt (van 10 tot 38 graden), valt de schemering snel en duurt zij heel kort. De „gezellige schemertijd" in Nederland behoort hier tot het verleden en is voor de immigrant van de lage landen aan de Noordzee slechts een aangename, maar vervagende herinnering. Hoe langer men hier vertoeft, hoe meer men aan zulke uiterlijkheden gewend raakt, maar als de immigrant dan denkt dat hij is „geassimileerd" of „aangepast", komen andere maatschappelijke ver schijnselen plotseling hun aandeel in dit aanpassingsproces eisen. En niet altijd kan de Nederlandse immigrant zijn ge voelens overeen brenger met de rechten en plichten, die de nieuwe maatschappe lijke orde hem opleggen. Vandaar dat er zich dikwijls complicaties voordoen, voor al in gezinnen met opgroeiende en huw bare kinderen. In tegenstelling tot de Nederlandse wet, die voor een huwelijk eist, dat de jongen minstens 18 en „ene jonge doch ter" (zoals de wet luidt) minstens 16 jaar is, zijn in Australië de leeftijdsgrenzen veel lager, namelijk 14 voor de jongen en 12 voor het meisje. Ouderlijke toestem ming voor het huwelijk is voor minderja rigen wel vereist, maar het is heel gemak kelijk om een beetje met de leeftijd te manoeuvreren, want huwelijken be hoeven niet speciaal voor de ambtenaar van de burgerlijke stand gesloten te wor den Ook een huwelijk ten overstaan van een geestelijke is rechtsgeldig. Men heeft de keus. In het zonnetje Wat de echtscheidingen aangaat, de ju ridische gronden daarvoor verschillen in Nieuw Zuid'Wales sterk van die in Victo ria. De centrale regering heeft thans een wetsontwerp ingediend, dat centralisatie beoogt en voert daarbij tegelijkertijd in de echtscheiding bij onderlinge toestemming, nadat een der partijen de andere heeft verlaten en gedurende vijf jaren afwezig is geweest. Aan echtscheidingsprocessen worden in Nieuw Zuid Wales uitvoerige verslagen gewijd in de pers, maar in Victoria is dit verboden. Nederlandse echtparen in Nieuw Zuid Wales, hebben tot hr.r. onaangename verrassing moeten er varen, dat de pers op dit gebied geen blad voor de mond neemt, met naam en toe naam! Het land is overigens zo groot, dat een geruisloze verdwijning naar elders ge makkelijk verloopt, temeer omdat men hier onder een andere naam kan leven, er een bankrekening op na kan houden, kan trouwen zonder de rechter te vrezen, als men maar geen bigamie pleegt. Als er één „recht" is, waarvan Neder landse immigranten graag gebruik ma ken, dan is het naamsverandering, zonder moeite en zonder kosten. Talloze Hollan ders herkent men nog in hun nieuwe naam, anderen hebben elk spoor van vaderland se bodem weggewist( Greenwood (Groe- newoud), Mc Wood (Van Hout), Owen (Ouwerkerk), Lightfoot Ligtvoet) mogen de sporen van het verleden hebben be waard, anderen hebben de voorkeer gege ven aan volledige verduistering. En wat voornamen betreft, de Jannen, Klazen en Kezen heten nu John, ted en Bob. U kent ze niet meer terug. CAIRO (Reuter) De directeur van het oliebureau van de Arabische Liga, Mohammed Salman heeft in Cairo mede gedeeld dat de economische raad van de Liga op 7 december zal beraadslagen over een aanbeveling om in Algerije werkza me maatschappijen uit te sluiten van ope raties in de Arabische wereld. Deze aan beveling werd opgesteld tijdens de con ferentie van Arabische oliedeskundigen die onlangs in Jeddah is gehouden. In Algerije wordt onder meer gewerkt door de „Creps" een oliemaatschappij, waarin de Koninklijke Shell een belang heeft van vijf en dertig percent. Over de aanbeveling tot het aanleggen van een eigen Arabische olieleiding van de Golf van Akaba naar de Middellandse Zee, zei Salman dat voor dit project in Bagdad een onderneming zal worden op gericht zodra de economische raad dit plan zal hebben goedgekeurd. De maat schappij zou volgens Salman kunnen be ginnen met een kapitaal van bij voorbeeld honderdduizend pond sterling. Politiemannen en brandweermannen zoeken naar overlevenden in de ruïne die overbleef van de chemische fabriek „Tojo" in de Japanse stad Jokohama, die werd vernield door een brand, veroorzaakt door de ontploffing van grote hoeveelheden TNT. In de fabriek worden explosieve stoffen vervaardigd voor industriële doeleinden. Dank zij een tijdige waarschuwing konden velen zich redden van een wisse dood. Een personeelslid kwam om het leven en driehonderd anderen liepen ver wondingen op. De Arbeidsinspectie in Haarlem ves tigt er de aandacht op dat in de Sinter klaastijd door jeugdige personen bene den achttien jaar niet na zeven uur 's avonds mag worden gewerkt. Onthef fing hiervan kan niet worden verleend. Personen beneden 16 jaar mogen niet langer werken dan neger uur per dag of 48 uur per week. Personen van zestien en zeventien jaar mogen volgende week maximaal tien uur per dag werken. De tijdens de Sinterklaastijd gemaakte overuren moeten worden ingehaald voor het einde van het jaar. Na ten hoogste 5'/s uur arbeid moet ten minste een half uur rust worden gegeven. Als na half ze ven wordt gewerkt, moet ten minste een keer voor die dag een afgebroken rusttijd van anderhalf uur worden gegeven. Personen van zestien en zeventien jaar mogen volgende week maximaal 55 uur werken. De vrije halve dag mag dan ver vallen. Personen van achttien jaar en ouder mogen op 28, 30 november en 1 december tot uiterlijk halftien 's avonds werken; op 2, 3 en 4 december tot uiterlijk halfelf (een half -uur"tit na het sluiten van de winkel). In de Sinterklaastijd mag ten hoogste elf uur per dag arbeid worden verricht. Na ten hoogste o'/s uur werken moet ten min ste een half uur rust worden gegeven. Als 's avonds wordt gewerkt moet het personeel ten minste één keer een rusttijd van anderhalf uur hebben. De overuren moeten voor eind december worden inge haald. Personen van achttien jaar en ouder mogen volgende week maximaal 62 uren werken de vrije halve dag kan in die week vervallen. De voor het winkelpersoneel in boven genoemde periode van kracht zijnde werk tijdregeling moet worden vermeld op een door het hoofd van de zaak ondergeteken de lijst, die naast de arbeidslijst of de werkrooster moet zijn opgehangen. Er wordt aan herinnerd dat per week een on afgebroken rusttijd van minstens 36 uur moet worden verleend. AJACCIO (ANP-AFP) De gemoede ren op Corsica zijn ietwat verhit. Dat zijn ze vaak op deze parel van de Middelland se Zee, waar het zomers tropisch heet kan zijn en de vendetta nu en dan weer eens de kop opsteekt, maar nu is er een spe ciale aanleiding toe. Zondag is het de ver jaardag van Corsica's definitieve inlijving bij Frankrijk in 1789 en die gelegenheid willen de 170.000 nog op het eiland wonen de Corsicanen aangrijpen om in massa betogingen te protesteren tegen de „ver waarlozing van het eiland door het vaste land". Meer dan een miljoen van Napo leons eilandgenoten hebben zich in de loop van de jaren gedwongen gezien het eiland te verlaten om een betere toekomst in een van de andere 89 departementen van het moederland te gaan zoeken. De rotsige eilandgrond was te schraal om hen allen te voeden en van enige industrialisatie is nimmer sprake geweest. De Corsicanen zijn in feite gedwongen het grootste deel van hun gebruiksgoederen van overzee in te voeren en dan kosten ze hun nog der tig percent meer dan in overig Frankrijk. De Corsicanen zijn dus niet van plan zich langer met de door Napoleon bedon gen vrijdom van accijns op tabak en wij nen te laten afschepen. Er moet iets ge beuren voor het eiland totaal ontvolkt. Zo eisen zij salaris- en pensioensverhogingen voor Corsicanen in overheidsdienst en een beter gebruik van plaatselijke hulpbron nen. Maar de Franse regering heeft al een plan voor het aan natuurschoon zo rijke eiland: haars inziens zou het zich geheel op het toerisme moeten werpen. Met zijn prachtige ligging, zijn imponerend woes te binnenland, warme zandige stranden en baaien en vrijwel onafscheidelijke zon zou het daar heel best een bestaansmoge lijkheid in kunnen vinden. Van regerings wege wil men meer hotels laten bouwen en de verbindingen met het vasteland inten siveren en verbeteren, want aan beide ont brak nog wel het een en ander. De Corsi canen zelf willen daarbij dat hun snelste verbinding over het eiland, de Micheline, gehandhaafd blijft ook al is die totnogtoe niet rendabel. Immers, de wegen zijn goed maar zeer bochtig en zeer smal en als e»- meer toeristen zullen komen moet men daar ook weg mee weten. De Corsicanen menen dat er nu einde lijk eens aangepakt moet worden. Eind november houden zij een waarschuwings staking van een uur, maar als daar van hogerhand niet op gereageerd wordt, drei gen zij met een grotere staking voor een maand later. Gelukkig valt het geharre war ook dan nog buiten het toeristensei zoen maar het is te hopen dat vóór de maquis weer het hele eiland laat geuren, de initiatieven voor het behoud van het eiland gestalte hebben gekregen. oocx»oooooooococoococooccoocooocooocxxocooo<x»ooooocoooo WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. de administratie ocooooooco3ooooooooooococxx«ooc<xx DE EERSTE SARDIEN is op de IJmuidense visafslag gearriveerd. Het waren de HD 32 en VD 9, die in span hadden gevist, en samen vlak onder de kust, ten zuidwesten van IJmuiden, 80 kisten hadden buitgemaakt. De sardien van de Nieuwedieper en de Volendammer bleek van goede kwaliteit te zijn. Later kwam een tweede span, de IJM 41 en de IJM 24, met 70 kisten sardien aan de afslag. Hoe slecht het er met de Engelse wal voorstaat, blijkt wel uit de vangstberich- ten. Voornamelijk uit de hoeveelheid log gers, die nog op de Engelse wal aanwezig is. Steeds minder blijven er hun geluk be proeven en alles wat er kans toe ziet, zakt naar het zuiden af. Werkelijk goede resul taten boekt eigenlijk maar één schip: de KW 99 „Maria Theresia". De Engelse wal verdwijnt zo langzamer hand al uit de belangstelling. Men heeft zich bij de harde feiten neergelegd en kijkt naar andere aspecten. Vandaar ook de grote interesse voor de sardienvangsten Er zullen nu wel veel meer spannen gaan binnenlopen, na een strooptocht met het net met kleine mazen, dat door de twee schepen wordt voortgesleurd. Een bezienswaardigheid was ook de En gelse kotter, die vis kwam lossen. Evenals vorige week maakte namelijk ook nu een scheepje uit Grimsby zijn opwachting, ge vuld met schar. De Gy 587 loste hiervan 130 kisten. In de hal werd ook veel gesproken over Breskens, waar de haring in grote hoe veelheden wordt aangevoerd. Vanmorgen kwam er liefst 700750 ton haring aan de markt, tegen 2735 cent per kilo. Aanvoer van woensdag De totale aanvoer van vis aan de IJmui der visafslag bedroeg woensdag 2070 kis ten, waarvan 62 tong en tarbot, 4 heilbot, 50 schol, 10 schar, 580 haring, 205 makreel, 740 schelvis, 340 wijting, 285 kabeljauw en gul, 35 leng, 50 haai, 15 ham, 55 poon, 125 koolvis, 14 diversen. Prijzen van woensdag Per kilo: heilbot 3.502.80, grote tong 5.grootmiddel tong 3.903.60, kleinmiddel tong 3.40, kleine tong 3.30—3.00, kleine tong II 2.24, tarbot I 3.40—2.80. Per 50 kilo: tarbot IV 10061, grote schol 60, grootmiddel schol 62, klein middel schol 65, kleine schol 66, klei ne schol II 70- -ƒ 35, schar 3327, verse haring 3022, makreel 4120, grote schelvis 6954, grootmiddel schelvis 60f 44, kleinmiddel schelvis 44—32, kleine schelvis I 41—30, kleine schelvis II 38.f 31, wijting 30— 19, grote gul 6048, middel gul 57 43, kleine gul 4036, kleine leng 4842, kleine haai 2623, ham 158—/ 120, poontjes f 2618, kleine koolvis zwart f 4331, kleine koolvis wit 60—56. Per 125 kilo: grote kabeljauw 260 122, grote koolvis zwart 120116, grote koolvis wit 168162, grote leng f 114—110. Besommingen van woensdag IJM 9 Haarlem 29.950. IJM 20 Johan nes Polderman 23.100, IJM 15 Emma 29.100, IJM 154 Protinus 11.190. Generaal Jean S. Valluy, commandant van de NAVO-strijdkrachten in cen traal Europa, heeft dinsdag een routinebezoek gebracht aan Neder land. Tijdens dit bezoek had hij een gesprek met de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, en de staatssecretaris sen, terwijl hij voorts een bespreking had met de Nederlandse chefs van staven. In het gesprek met de minister zijn de publikaties aangeroerd over een persconferentie, die de generaal maandag in Fontainebleau heeft ge houden. De foto toont op het Haagse ministerie van links naar rechts: vice- admiraal H. H. L. Pröpper, staats secretaris-generaal b. d. M. R. H. Cal- meyer, generaal Valluy, minister Vis ser en staatssecretaris P. J. S. de Jong. Aanvoer van donderdag Het was aanvankelijk stil aan de afslag in IJmuiden. Twee trawlers, een logger en vijftien kotters kwamen hun vangst af leveren, die bestond uit 2400 kisten, name lijk 350 schelvis, 80 radio, 105 wijting, 125 gul, koolvis en kabeljauw, 815 haring, 150 kleine kistjes haring, 150 sardine, 95 ma kreel, 240 schol. 120 schar, 180 varia, 120 stuks stijve kabeljauw en 11.000 kilo tong. Om 7 uur kwam de SCH 171 Cornelis Vrolijk Fzn. met 800 kisten kanaalharing, en om half 8 arriveerde de KW 49 Antje met 940 kisten, waarvan 480 schelvis, voor namelijk klein van stuk, 300 haring, 20 makreel, 100 wijting, 40 gul en kabeljauw, en 20 stuks stijve kabeljauw. De IJM 28 Amsterdam (13 november) 150 kleine kisten haring. 70 wijting, 170 schelvis, 100 gul en kabeljauw, 20 oolvis, 75 haring. 90 makreel. 80 radio. 60 stijve kabeliauwen. KW 80 Dirk Maria (11 november) 20 wij ting, 180 schelvis. 5 gul en kabeljauw, 100 haring, 5 makreel, en 60 stuks stijve kabel jauw. GY 597 120 kisten schar. IJM 72 Beatrice (17 november) 640 haring, 10 varia. De kleine vaart was er met zeven tien schepen. De totale aanvoer, toen met de twee trawlers ook nog twee loggers waren bin nengelopen. was 4318 kisten, waarvan 830 schelvis, 80 radio. 106 wijting, 125 gul, ka beljauw en koolvis. 1715 haring. 150 kleine kisten haring, 195 makreel, 280 schol, 120 schar. 620 diversen.-120 stuks stijve kabel jauw en 12.500 kilo tong. Prijzen van donderdag Export: grote rijen kabeljauw f 72—f 100, kleine regpis kabeliauw f41—f57. kisten grote kabeliauw f138—f140. kleme kisten kabeljauw f122—f132. jumbo's f62. grote schelvis f 40f 44. grootmiddel schelvis f37—f42. witte koolvis f150—f152. grote middel, zetschol en <=chol I f48f66. schol TI f60f64. groot middel tong f3.50 —f3.70. klein middel tong f2.90f3.20. tone J f3—f3.20. slins f 1 90—f 2.00. Rinnenland: grote gul f48f56. middel gul f44—f48. torren f30—f32, zwarte koolvis f 114. koolvis T f36. koolvis II f30. lengen f88f104. kleinmiddel schelvis f33f40. pennen f31f38. braad f34— f42. wijting f 19—f96 schol ttt f37—f46. grote tong f4.50—f5. schar f36—f37, ha ring f19f22. makreel f30f31, sardine f 19—f 23. Besommingen van donderdag IJM 28 Amsterdam f22 900. T.TM 72 Bea trice f M 900 t ttvt 904 f8840. KW 80 f9800 KW 114 ffmo KW 155 f 10 300 KW 93 f9700. KW 56 f2500, KW 112 f2400. GY 587 f4670. Op zee Om de noord wakkerde de bries woens dagnacht aan tot windkracht 8. De visserij was overigens niet slecht, want van 58 tot 59 graden noorderbreedte ving men 150 tot 240 manden haring, schelvis, makreel en wiiting Der etmaal. De IJM 32 Elie Chénévière ving in een trek twee pakjes, de Postboy in een trek 60 manden haring, schelvis en wijting, de Deining in een trek 50 manden hoops. De haringvisserij in het Kanaal was weer goed met vangsten tussen 50 tot 200 kantjes per dag. De Golfstroom boekte 'n dagvangst van 170 kantjes, de Franciena van 200 kantjes, evenals de Dirkje. De loggers en kotters bij de St-boei 4 vingen 280 tot 400 kilo tong en 10 tot 20 manden schol per etmaal. Haringvangsten KW 2—1, KW 23—1. KW 25—2. KW 138 —2. KW 78—15. KW 22—1. KW 45-1. KW 67—2. KW 86—1 KW 37—5 KW 95—5. KW 130—1. KW 163—1 Geen vangst IJM E5. KW 70. KW 40. KW 131. Kanaal: KW 6—2, KW 147—12, KW 20 —2. KW 41—2. KW 74—2. KW 15—12. KW 104. Geen vangst: IJM 283, KW 43. Trekkers: KW 4—170. KW 75—170. KW 99255. Gemiddelde vangst 3 kantjes. Voor vrijdag Klaar ligt al de IJM 79 Job Gouda met 250 schelvis. 300 haring. 80 makreel. 100 wijting, 75 gul en kabeljauw. 20 koolvis. 40 varia en 150 stuks stijve kabeliauwen Op de Lange Nieuwstraat in IJmuiden is woensdagmiddag een bromfietser tegen een auto' gereden, omdat hij had verzuimd voorrang te verlenen aan de bestuurder van deze auto. (De Lange Nieuwstraat is voorrangsweg, doch de parallellooende ventweg niet.) De 29-jarige bromfietser kwam te vallen en liep een gekneusde knie en hand op. Na verbonden te zijn in het Antoniusziekenhuis, kon het slachtoffer naar huis worden gebracht. Ambtenaren en kindertoelage. In ver band met de afschaffing van de subsidie op melk zal per 1 januari 1960 ook voor het overheidspersoneel de kindertoelage of kinderbijslag met 2 cent per kind per dag verhoogd worden gerekend van 1 oktober 1959. Deze kindertoelageverhoging zal aan hen, voor wie deze regeling van rijkswege wordt vastgesteld, worden verstrekt in de vorm van een uitkering ineens. Advertentie ONGEKENDE SORTERING nieuwe moderne snitten 28/31 5.50 3^ 35 5.95 36'42 6.95 Op onze le etage overzichtelijk geëtaleerd, dus prettig keus maken. Kennemerlaan 63 - Tel. 4781 - IJmuiden Zaterdag 28 nov. tot 9 uur geopend. r krijgsraad te velde Zuid heeft de tweede luitenant H. van het garderegi ment grenadiers veroordeeld tot twee we ken hechtenis. Aan zijn grove onvoor zichtigheid zou het te wijten zijn geweest, dat bij een ongeluk met een handgranaat op 23 april van dit jaar de soldaat Emme rik om het leven is gekomen en soldaat Werkman een shock opliep, waarvan hij nog niet genezen is. De luitenant was op die dag met een groep soldaten bezig een der Lunetten te Vught te doorwaden en heeft toen een handgra naat geworpen. Bij de ontploffing daar van werden twee soldaten getroffen. Aan vankelijk leek het alsof zij weinig man keerden, doch de luitenant heeft hen ter stond naar een militaire arts gezonden. De volgende dag is E. overleden. Volgens de verdachte zou het ongeluk zijn ontstaan doordat de granaat met een beveiligingsbeugel aan zijn verlovings ring is blijven haken en daardoor sterk van lichting veranderd is. Ook beriep hij zich erop, dat voor het gebruikte type granaat geen gebruiksvoorschriften aan wezig waren. Deze granaat van het type 13 bevatte een hoeveelheid van 225 gram trotyl, tweemaal de hoeveelheid van het type 69, waarvoor is voorgeschreven, dat ze niet binnen de dertig meter van „aan wezige personen" geworpen mag worden. De verdachte verklaarde, ook niet bekend te zijn geweest met de uitwerking van ontploffingen onder water. Bravoerstukje? De president van de krijgsraad was er niet van overtuigd, dat hier geen sprake was van „een bravoerstukje of van een show die niet door militaire noodzaak ge dekt werd". Hij wees er met nadruk op dat de ouders ervan verzekerd moeten kunnen zijn, dat er niet roekeloos met hun kinderen wordt omgegaan. Ook de auditeur-militair was niet tevreden met de verklaringen van de luitenant. Hij meende, dat deze voldoende ervaring in het gebruik van wapens moet hebben om te kunnen begrijpen, dat het hier een hoogst gevaarlijk wapen gold. Hij meen de, dat verdachte de granaat onhandig en onbetrouwbaar had geworpen. Overigens was hij ook niet vol bewondering over de wijze waarop deze granaten zonder enig voorschrift in het leger zijn verdeeld. Hij eiste een maand hechtenis. De verdediger hekelde het ontbreken van de gebruiks voorschriften. Tot nu toe zijn die voor schriften nog niet verschenen, doch de desbetreffende granaten zijn thans voor de oefenbanen verboden. Ten slotte betoogde hij, dat de luitenant als zodanig niet deelnam aan de oefening, doch als instructeur optrad, hetgeen hem het recht gaf de granaat te werpen. Hij bepleitte vrijspraak. Nederland, België en Italië overwegen 400 in West-Duitsland in 'icentie gebouw de F-104 „Starfighters" te kopen, aldus is van gezaghebbende zijde in Bonn mede gedeeld. Nederland zou nu 200 straaljagers van dit type willen kopen, België en Italië elk 100. Wanneer de transactie doorgaat wordt de F-104 de standaardjager-bommenwer per van de Westeuropese en Noordameri- kaanse luchtmachten. De Westduitse luchtmacht zal te zij ner tijd over 296 toestellen van het type F-104 beschikken. Hiervan zullen 96 door Lockheed in de Verenigde Staten worden gebouwd, de overige 200 door Heinkel en Messerschmidt in de bondsrepubliek. Toen de Westduitse luchtmacht enige tijd geleden de „Starfighter" boven de Franse ..Mirage" verkoos werd bepaald dat alle „Starfighters", die in de toe komst in West-Europa zullen worden ver kocht, in de bondsrepubliek moeten zijn vervaardigd. Nederland en België zouden echter be paalde delen van de „Starfighter" in eigen fabrieken willen laten vervaardigen. In West-Duitsland zullen de „Starfigh ters" voornamelijka als jager-bommem- werper worden uitgerust, in Nederland en België als jager en „interceptor", een toe stel dat speciaal is uitgerust om vijande lijke vliegtuigen op te vangen. Italië, dat West-Duitsland 50 Fiat G-91 verkenningsvliegtuigen zal leveren waar van er 15 in licentie in West-Duitsland worden gebouwd, is slechts bereid de „Starfighters" van West-Duitsland te ko pen wanneer de bondsrepubliek 150 G-91's in Italië wil laten vervaardigen. Een in de Verenigde Staten gebouwde F-104 kost 1.190.000 dollar (ruim 4.5 mil joen gulden). De bouwkosten van de in licentie vervaardigde toestellen zullen slechts weinig lager liggen. Nederland en België hebben reeds enke le jaren geleden samengewerkt bij de ver vaardiging van onderdelen voor de Engel se „Gloster Meteor" en de „Hawker Hun- ter". Hierbij waren de Fokkerfabrieken en de Belgische onderneming Fabrique Nationale betrokken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9