Spreekverbod voor Delgado Amsterdamse Beurs Avontuur van drie Nederlanders in Brazilië Vier doden in het verkeer W.-Duitsland maakt goede vorderingen Parkeerverbod in Londense city Mannen van „Friedi" in Den Helder MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 *6 LAATSTE NIEUWS E. Vermeer critiseert ministerieel veto Hongeropstand in Tsjinhoea in China? Vliegers werden ruiters Felle brand in Tilburg Atoomschepen Twee Amerikaanse schepen op Arabische zwarte lijst Weer anti-Amerikaanse relletjes in Panama Luchtverontreiniging in IJmond Nederlandse kapitein en zes bemanningsleden in Djakarta veroordeeld Rederij liet het ook hier afweten Scheepvaart LUIDSPREKERS De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer E. Vermeer, zond de vol gende verklaring aan het A.N.P.: „Enige tijd geleden ontving het bestuur van de P.v.d.A. een brief van de sedert 1958 in ballingschap levende Portugese oppositieleider, generaal Delgado, waarin hij mededeelde een rondreis door verschei dene Europese landen, waaronder Neder land, voor te bereiden. Doel van deze reis was de aandacht van het publiek te ves tigen op het groeiende verzet dat in Por tugal bestaat tegen het regime van Salazar en op het verlangen van de door hem aan gevoerde oppositie het in Portugal heer sende regeringsstelsel door een niet- communistisch democratisch bewind te vervangen. Generaal Delgado deelde in zijn brief mede, het op prijs te stellen tijdens zijn bezoek ook een aantal leiders van de P.v.d.A. te ontmoeten. Het bestuur van de P.v.d.A. achtte het van belang kennis te nemen van de door generaal Delgado voor gestane doelstellingen en antwoordde in positieve zin. Na een bezoek aan Engeland, waar hij enige persconferenties hield en bespre kingen voerde met vertegenwoordigers van de conservatieve partij, de Labour- partij en de liberale partij, is generaal Delgado in ons land aangekomen. Zijn aan vankelijk voornemen om hier te lande een persconferentie te houden, heeft hij moeten opgeven, omdat de minister van Justitie hem dit niet wilde toestaan. Hem werd ook het spreken voor radio en televisie verboden. Dit optreden van de regering is onbegrijpelijk. Voor zover deze beslissing zou zijn ingegeven door de zorg voor de Nederlands-Portugese betrekkingen, ver liest de Nederlandse regering blijkbaar uit het oog dat in democratische landen de regering niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor in de kranten opgenomen be schouwingen en commentaren. De beslis sing van de minister heeft echter ook een bedenkelijke principiële kant. Terecht wordt het als strijdig met het democra tische karakter van een staat beschouwd, de vrijheid van informatie te belemmeren door het storen van vreemde radio-uit zendingen, het weren van politieke ge schriften uit het buitenland en dergelijke. Het aan generaal Delgado opgelegde ver bod beperkt echter evenzeer de vrijheid van meningsvorming, omdat het de pers in haar vrijheid van nieuwsgaring belem mert. en aan de burgers voorlichting ont houdt. De beslissing van de minister be tekent in feite dat de in Portugal tegen uitlatingen van de oppositie uitgeoefende censuur thans tot Nederland wordt uit gebreid". Aldus de verklaring van de P.v.d.A.-voorzitter. (Zie ook pagina 4) TAIPEH (UPI) Het nationalistisch persbureau te Taipeh heeft gemeld, dat op 30 september bij het station van de stad Tsjinhoea, in de communistisch-Chinese provincie Tsekiang, een trein, die onder zware militaire bewaking een transport rijst uit de provincie moest wegvoeren, door naar schatting duizend mensen is aangevallen. De treinbewaking heeft het vuur geopend en ruim veertig mensen, meest boeren, gedood. Het persbureau meldde „uit betrouw bare bron", dat ongeveer duizend mensen zich bij het station verzameld hadden en daar spreekkoren aanhieven van „wij willen voedsel, wij willen voedsel". De menigte baande zich een weg naar het rangeerterrein, waar de goederentrein vol rijst gereed stond. Bevelen om uiteen te gaan werden genegeerd en de vijf honderd militairen, die het transport be geleidden openden toen het vuur. Veertig mensen werden gedood, tien ernstig ge wond en naar schatting honderd zouden zijn gevangen genomen. Het nationalistisch Chinese persbureau beschikt, naar bij eerdere gelegenheden gebleken is. over een deel van de gesevens, die de inlichtingendienst van de nationa listische regering op het Chinese vaste land vergaart. Het bericht over het oproer te Tsjinhoea is waarschijnlijk uit deze bron afkomstig. Slotkoers Voorbeurs vrijdag koersen Z-8Y2V0 Nederl. '47 92% 3% Nedl. 1962/64 98 Woningbouw 6 109 Pr. A'dam '56 I.. 81 Pr. A'dam '56 II.. 90% Pr. A'dam '56 III 90% Pr. R'dam '52 I.. 89% Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... 98% A.K.U 401% 404'4 Calvé Delft 710 Van Gelder Zonen 255 K. N. Hoogovens. 753 Nederl. Ford 369 V» N. Kabelfabriek. 406 gew.Philips Gloeil. 180% 731% Pref.PhilipsGloeil. 259% Unilever 712'/, 713 Wilton Fyenoord. 157 Werf Gusto 199% Dordtsche Petrol. 719% Kon. Petroleum f 157,10 160,50 Billiton 335 A'dam Rubber 110% K.L.M f 118,50 Holl Amer. Lijn. 159 K.N S.M 166 N. Scheepv. Unie 140 v. Nievelt Goudr. 13614 Phs. v. Ommeren 245% H.V.A 148 Delimaatschappij 178,— Amsterd. Bank.. 321% Nat Handelsbank 155% Ned. Handel Mij.. 248% Rotterd. Bank 290 Twentsche Bank. 264% Anaconda Copper 6 Bethlehem Steel. 55 U.S. Steel 97 General Motors.. 53 Shell Union 757% Tidewater... 23°/i« De leden van de Nederlandse luchtvaart delegatie, die dezer dagen in Rio de Ja neiro bespreking en heeft gevoerd met de Brazilianen over de voorwaarden, waar onder de diensten van de K.L.M. naar Zuid-Amerika worden gevlogen, hebben na de conferentie een vreemd luchtavontuur beleefd. De delegatieleden, prof. dr. D. Goedhuis, de heer J. L. Voute en dr. H. A. Wassenbergh waren in een militaire „Beechcraft" gestapt, die hen van Rio naar Brazilia, de nieuwe hoofdstad van het land zou brengen. De Nederlandse delegatie werd begeleid door een Brazi liaanse autoriteit, terwijl de bemanning van het tweemotorig toestel uit drie per sonen bestond. Een half uur na het vertrek moest op 3300 meter hoogte, een der mo toren worden stilgezet. De andere motor kon niet het vermogen opbrengen om op die hoogte te blijven vliegen. In de buurt van Belo Horizonte dook de Braziliaanse gezagvoerder door een gat in het wolken dek omlaag. De ..Beechcraft" bevond zich toen in een wijde kom op 1300 meter hoogte. Aangezien de temperatuur van de tweede motor opliep, besloot de piloot een noodlanding te maken. Na 45 minuten cir kelen meende hij een terreintje ontdekt te hebben waarop zonder al te veel risico geland kon worden. Zeer knap zette de Braziliaanse vlieger het toestel tegen een heuvel op aan de grond. Het terrein bleek in werkelijkheid nogal oneffen te zijn door termiethopen en stronken van afgekapte bomen. Het gevolg was, dat het vliegtuig bij de landing zwaar beschadigd werd en een der motoren verloren ging. Alle zeven inzittenden van de cabine kwamen er zonder een schrammetje af, wel een be wijs, dat de gezagvoerder, een der meest bekwame straaljagerpiloten van Brazilië in moeilijke omstandigheden een meester stukje had uitgevoerd. In dit deel van Brazilië, een zeer ontoegankelijk gebied, wonen vrijwel geen mensen. De zeven in zittenden moesten twee uur lopen alvorens een boerderij te ontdekken, waar paarden konden worden gehuurd. De drie Neder landers werden nu ruiters en na enkele uren draven bereikte men een verkeers weg, waar een autobus langs kwam. Zo kwamen de zeven mannen tenslotte in Belo Horizonte aan. In Tilburg is zaterdagavond brand uit gebroken in een nog gloednieuwe brood- en koekfabriek aan de Ringbaan Noord. Toen de brandweer ter plaatse verscheen bleek het vuur te woeden in de garage van het bedrijf waarin veel vervoersmateriaal was gestald en in het daarmee verbonden magazijn waarin grote voorraden embal lage lagen opgeslagen. Van drie zijden werd het vuur aangepakt. Toen men de brand ook van de binnenzijde wilde be strijden stuitte men op grote moeilijkhe den. Alle deuren bleken slechts naar bin nen te kunnen worden geopend. Tegen dez deuren echter was veel verpakkingsmate riaal opgestapeld." In "grofê.. haast werd een gedeelte daarvan naar buiten gedragen zo dat de brandweer zi'ch naast de kostbare beschuitovens kon nestelen en de rest van het gebouwencomplex afschermen. Het getroffen fabrieksgedeelte brandde volledig uit. Veel materiaal, auto's en machines zijn verloren gegaan. De scha de, die door verzekering gedekt wordt be loopt vele tonnen. Tot diep in de nacht is de brandweer bezig geweest met het na- blussingswerk. Men vermoedt dat een onachtzaam weg geworpen peukje sigaret het vuur heeft doen ontstaan in de garage waar het voed sel vond in de daar aanwezige dieselolie. Reeds eerder kwam het bedrijf in het nieuws toen tijdens de bouw tot tweemaal toe de dakconstructie bezweek en instort te. Bij een dezer instortingen werd een bouwvakarbeider gedood. Op de afsluitdijk is zaterdagavond de 25-jarige dragline-machinist J. A. Hofset- ter uit Hippolytushoef (Wieringen) veron gelukt. Hij reed met zeer grote snelheid op zijn motorfiets in de richting Friesland. Bij Kornwerderzand waren de afsluitbo men van de brug gesloten, hetgeen H. blijkbaar niet heeft opgemerkt. Met on verminderde vaart reed hij er tegenop. Hij werd van de motor geslingerd en was o pslag dood. De motorfiets reed door de afsluitbomen heen, schoot over de nog niet geopende brug, ramde ook aan de andere zijde de afsluitboom en botste dertig me ter verder tegen een bestelauto, die aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt en zo zwaar beschadigd werd, dat verder rij den onmogelijk was. De hevig geschrok ken bestuurder, die de onbemand motor fiets als een raket op zich had zien afko men, kreeg geen letsel. In Etten gebeurde een ongeval dat aan de 62-jarige heer W. Visser uit Zeddam het leven heeft gekost. Toen de heer Vis ser per bromfiets naar zijn werk ging reed hij een voetganger aan, die met een defec te bromfiets aan de rechterzijde van de weg liep. De heer Visser sloeg tegen het wegdek en moest met ernstige kwetsuren naar een ziekenhuis te Doetinchem wor den overgebracht. Daar is hij later over leden. De voetganger kreeg geen letsel. In Brunssum is de 83-jarige heer G. W. aangereden door een bromfietser, toen hij zonder op het verkeer te letten een drukke weg wilde oversteken. Hij werd ernstig gewond en is korte tijd later overreden. In Maastricht is een jonge vrouw door een vrachtwagen overreden en op slag ge dood. De 26-jarige mevrouw P. Broersen- Kitchingman, Engelse van geboorte, fiets te op de Statensingel met haar 2-jarige dochtertje achterop. Doordat zij met haar knie tegen een aan het stuur hangend mandje stootte, zwenkte de fiets plotse ling naar links, juist op het moment dat een vrachtauto passeerde. De jonge vrouw viel en werd overreden. Zij was op slag dood. Het dochtertje, dat van de fiets ge vallen was, kreeg geen letsel. Gewonden In Appingedam is op een kruispunt een personenauto met zes inzittenden tegen een bestelauto gebotst, waarbij zeven per sonen werden gewond. De vrou wvan de bestuurder van de bestelauto kreeg een schedelbasisfractuur. Zij werd in zorgwek kende toestand naar een ziekenhuis in Groningen overgebracht. Vooraanstaande experts op het gebied van de atoomenergie uit vijftien landen, die een conferentie van drie dagen in Hamburg hebben gehouden, hebben als hun mening uitgesproken dat atoomsche pen niet voor omstreeks 1970 zullen kun nen concurreren met de conventionele koopvaardijschepen. Voor de atoomsche pen voor de koopvaardij, die thans in ver schillende landen, zoals de Verenigde Sta ten, West-Duitsland, Japan en Engeland, in aanbouw zijn of op papier zijn ontwor pen, zullen omvangrijke subsidies van de staat of de particuliere industrie nodig zijn. Eerst wanneer door het gebruik van deze schepen een nieuwe techniek en gro ter eervaring zal zijn verkregen, zal de tweede generatie atoom-vrachtschepen commercieel kunnen concurreren, aldus deze experts. De volgende twee of drie jaren zullen waarschijnlijk uitwijzen welke van de di verse concurrerende ontwerpen het meest geschikt zijn voor de koopvaardij. Enige Engelse deskundigen, die de conferentie bijwoonden, zijn diep onder de indruk ge raakt van de vorderingen, die West- Duitsland in zijn voorbereidingen voor de bouw van atoomschepen heeft gemaakt, vooral als men bedenkt dat atoom-onder zoek van deze aard op grond van de be zettingsbepalingen tot 1955 verboden was. Een van hen, Wilfrid Smith, hoofdinge nieur van de Hawker-Siddeley Nuclear Po wer Company Ltd. merkte op. dat als En geland niet oppast, West-Duitsland het voorbij zal streven. Een Westduitse vereniging, die door re gering en industrie wordt gesteund, maak te aan het begin van de conferentie be kend plannen te hebben om binnen twee en een half a drie jaar over een atoom- schip te beschikken, waarvoor een be staand tankschip zal worden omgebouwd. Als dit plan doorgaat, zal dit vrijwel ze ker het tweede atoomschip voor de koop vaardij ter wereld zijn, na het Ameri kaanse schip „Savannah", waarmede in de tweede helft van volgend jaar de proe ven zullen beginnen. LONDEN (UPI) Met ingang van he den geldt in de Londense binnenstad een algemeen parkeerverbod, waarin alleen uitzonderingen bestaan voor plaatsen waar parkeermeters staan, of parkeer plaatsen zijn. De Londense city en een gro te strook er omheen zijn dan „rose zone" geworden. De bedoeling hiervan is de ver keersdrukte voor en tijdens de komende feestdagen zoveel mogelijk aan banden te leggen. De politie heeft opdracht gekregen hard op te treden in gevallen waar de be palingen overtreden worden. De vraag waarom er in Londen een „ro sé zone" is, inplaats van een rode of een blauwe Parijs heeft immers het zone systeem uitgevonden, met zijn „zone bieu" heeft de minister van verkeer Marples in het Lagerhuis geantwoord dat Engeland geen mogelijkheid wil openla ten voor politieke bijgedachten. De Londense politie zal versterking krijgen voor de verscherpte controle, en extra materieel om in de eerste dagen de dan nodige extra hijskraanwagens in de strijd te kunnen werpen. Men verwacht dat de eerste dagen nog veel zondaars zullen bestaan. DAMASCUS (UPI) De commissie van de Arabische Liga voor de boycot van Is rael heeft zaterdag meegedeeld, dat zij twee Amerikaanse schepen op de zwarte lijst heeft geplaatst, de „Sag Harbor" en „Seafair" (beide ruim 7.000 ton). De sche pen hebben de boycotbepalingen overtre den, aldus de commissie. tal Panamezen heeft zaterdag nabij de zone Panamezen heeft zaterdag nabij de V.S. gedemonstreerd. Toen pogingen om deze zone binnen te dringen, door Paname se en Amerikaanse militairen waren ver ijdeld, gooiden de betogers in de stad Pa nama enige ruiten in. Ook verbrandden zij poppen die „Uncle Sam" en William Potter, de Amerikaanse gouverneur van de kanaalzone, moesten voorstellen. Gezien de uitbreiding van de industrie in de IJmond blijven met betrekking tot de luchtverontreiniging enkele meetpun ten in dit gebied in werking. Er is voor de bewoners van de zogenaamde IJmond- gemeenten geen reden tot ongerustheid. Dit is wel gebleken uit de resultaten van het diepgaand onderzoek dat werd in gesteld door de induslrieën in genoemd gebied (PEN, Hoogovens en Papierfabrie ken), de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultures, de rijkstuin- bouwconsulenten uit de omgeving, het Instituut voor Plantehziekténkundig' On derzoek (IPO), het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, het Instituut voor Gezondsheidstechniek T.N.O. (I.G.T.N.O.) en het K.N.M.I. Bovendien kan men er ver zekerd van zijn, dat de industrie aan de IJmond alles doet wat in haar vermogen ligt om een goede buur te blijven. Aldus is te lezen in het jongste nummer van het weekblad „De Ingenieur", waarin veel ruimte wordt ingenomen door de voordrachten die de ingenieurs D. van Zui len, F. Spierings en L. J. Brasser (allen van T.N.O.) in mei van dit jaar te Amster dam hebben gehouden voor de afdeling voor gezondheidstechniek van het Konink lijk Instituut voor Ingenieurs, het Konink lijk Genootschap voor Landbouwweten schap en de Nederlandse Vereniging te gen Water-, Bodem- en Luchtverontreini ging, over de luchtverontreiniging in de omgeving van de IJmond. In het gehele daarvoor in aanmerking komende gebied werden metingen ver richt. Zij leverden een goed overzicht op van de toestand in het gehele gebied. Dit heeft niet slechts wetenschappelijke be tekenis; de metingen hebben ook hun waarde bewezen doordat eruit afgeleid kon worden welke stoffen schade aan bepaal de planten veroorzaakten en onder welke weersomstandigheden dit gebeurde. Hier door werd het voor de industrie mogelijk snel tegenmaatregelen te nemen, waar door het optreden van schade werd voor komen. Waar de gevoelige planten geen scha de meer ondervinden, is de toestand voor DJAKARTA (UPI) In verband met een smokkelaffaire is de gezagvoerder van het Nederlandse passagiersschip „Tjiwan- gi" vrijdag in Djakarta veroordeeld tot een boete van een miljoen roepiahs, ter wijl zes van zijn bemanningsleden tot ge vangenisstraffen werd veroordeeld. Twee andere bemanningsleden kregen een maand gevangenisstraf wegens het roken van opium. Zij waren in een illegale opiumkit betrapt. Een onbekend aantal bemanningsleden van het schip wordt nog vastgehouden in verband met andere beschuldigingen in zake smokkel. Vijf van de zes wegens smokkel veroordeelde bemanningsleden hadden bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan het smokkelen van grote hoe veelheden overhemden, vitaminepillen, polshorloges, glaswerk en andere „luxe artikelen". Zij kregen zeven jaar, terwijl de zesde tot 8Vz jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Kapitein De Bruin werd beschuldigd van medeplichtigheid en onachtzaamheid, om dat hij de onderhavige goederen niet in de scheepspapieren zou hebben genoteerd. Hij bekende schuld, betaalde zijn boete en werd vrijgelaten. Het schip, dat geregeld tussen Bali en Tokio vaart, met Hongkong als tussen haven, was in Surabaja reeds doorzocht. Enkele bemanningsleden werden daar ge arresteerd. Bij aankomst in Tandjong Priok werd het schip opnieuw doorzocht, waarbij ge smokkelde goederen in beslag werden ge nomen. Volgens Indonesische functionaris sen zouden „drie grote pakhuizen" met de gesmokkelde goederen gevuld kunnen wor den. De goederen zouden minstens 350.000 gulden waard zijn. de mens, die veel minder gevoelig is voor de betreffende verontreinigingen zeker niet gevaarlijk. De vraag die in dit verband rijst, is of het laatste ook zo is in de winter, wanneer immers geen tegenmaatregelen worden genomen. Het is gebleken dat buiten het schadege- bied, ook wanneer geen maatregelen wor den genomen, geen hoge concentraties aan luchtverontreinigingen optreden (de plan ten werden daar vroeger Immers ook niet beschadigd)'. In het schadegebied kunnen echter gedurende korte perioden wel hoge concentraties optreden, die echter nog geen gevaar betekenen voor de menselijke ge zondheid. Er stond niemand van de rederij Zweep op de kade, toen zondag vier opvarenden van de zwaar beschadigde in de Engelse haven Londonderry liggende Groningse kustvaarder „Friedi" zonder een cent op zak van de onderzeebootjagers „Drenthe" en „Limburg" in Den Helder aan wal stapten. Het was als het staan onder een koude douche voor machinist A. Roosien uit Delfzijl, stuurman D. P. Cazemier uit Roden en de matrozen J. Akker uit Alk maar en D. Aarden uit Gouda.... De „Friedi" kwam in de Ierse zee tij dens een zware storm in nood. De „af tandse motoren", aldus de bemanning weigerden dienst. Het was de Engelse ma rine, die de mannen redde van de ver drinkingsdood. Een Engelse torpedoboot- jager pikte het wrak geslagen en op drift geraakte schip op en sleepte het veilig in Londonderry binnen. Dat gebeurde drie entwintig dagen geleden. Al spoedig bleek, dat de reder de nodige contanten voor herstel van het schip niet op tafel kon brengen. Bovendien liet hij de mannen in de steek. Drie dagen lang hebben de mannen in een zeemanshuis op kosten van de gemeenschap moeten eten. En zij waren blij, toen de vice-consul van Nederland in Londonderry de Nederland se marine bereid vond om hen naar het vaderland terug te brengen. Kapitein P. Lamain is nog in Londonder ry gebleven. Hij laat voorlopig zijn schip niet in de steek. Hij hoopt, dat reder Zweep in Delfzijl alsnog maatregelen zal kunnen laten nemen voor herstel van de kustvaarder. De vier mannen vertelden, dat zij door de Nederlandse marine uitstekend waren behandeld. Het was nog een heel probleem om de mannen naar hun haardsteden te vervoeren. Zij hadden geen geld. En zij keken verlangend uit naar een vertegen woordiger van de Centrale van Zeevaren den, die hen geld zou brengen. Deze ver tegenwoordiger kwam niet. De vader van de machinist Roosien stond gelukkig met een auto op de kade en bracht de mannen toen maar naar huis.... Bij de C.K.V. is men allesbehalve ge lukkig met de opmerking van de mannen, dat een vertegenwoordiger van deze or ganisatie geld zou brengen. „Zegge en schrijve één lid, de heer Akker is bij ons georganiseerd. Hij heeft ons geschreven en thuis vindt hij het ant\voord. Natuur lijk laten wij onze mensen niet in de steek. We hebben zelfs de kapitein advies ge geven, hoe hij moet handelen om nog iets voor zijn mannen te kunnen doen. Maar wij staan tegenover dit geval vrijwel machteloos. Het betreft hier ongeorgani seerde zeelui, die op een „vrijbuiterschip" varen. Een schip van een reder, die zich niet wenst aan te sluiten bij zijn werkge versorganisatie en zich op deze wijze aan de C.A.O. kan onttrekken. Voor deze werk gevers hebben wij reeds herhaaldelijk ge waarschuwd". KIENAVOND VARA De afdeling Beverwijk van de VARA houdt op donderdag 17 december in het veilinggebouw Het Centrum een kien- avond. Hoewel de rondvisaanvoer de afgelopen week niet tegenviel in IJmjiden, bleven de prijzen goed. Dat de angst voor klei nere aanvoer als gevolg van de vele sche pen, die naar het Kanaal zijn vertrokken, hier achter zat, weet iedere handelaar. De vraag van het binnenland was, met St.. Nicolaas in zicht, bepaald niet dende rend. Ook België hield zich rustig, en betaal de geen top-prijzen. Grote regels kabeljau liepen tot 150.—, en de kisten-kabeljauw kwam nog beneden deze prijs te liggen. Engeland was ook kalm en wilde vrij dag en zaterdag niet meer dan 45.tot 50.— geven voor de vier grofste soorten schol. West-Duitsland kwam, als gewoonlijk, zaterdag weer in de markt voor schol II, er zodoende kon de prijs zich handhaven op 40.— per kist. De voorgaande dagen wilde deze nabuur zelfs tot 60.- tot 70.- b'etalen. Schol III zakte zaterdag, toen er een behoorlijke aanvoer was, tot 25.— per kist, een prijs, die mede doordat ook hier de export inviel, alleszins goed kan worden genoemd. De tongaanvoer was de laatste dagen der week beduidend. Vrijdag en zaterdag was er minstens een aanbod van 75.000 kg, waarvan alle goed is verkocht. Slips kwamen niet onder 1,80 per kg, tong I en kleinmiddel tongen rond 2,70, en de grootmiddel tong niet onder de 3,40 per kg. Lappen werden voor export opgeno men voor minst ns 4.— per kg. Italië, Zwitserland en België waren de grote af nemers. De haring, die de trawlers en grote log gers uit de Noord aanvoeren, blijft twij felachtig van kwaliteit. Een daar er in Breskens goede vangsten zijn geweest, (dagen van 600-700 ton per dag) behoef de de handel zich, zoals de markt dit uit drukt, niet achterna te zitten. Prijzen lie pen van 17.— tot 22.— per kist, met een heel behoorlijke stijging, als de aangebo den kwaliteit goed was te noemen. Ma kreel werd er maar weinig aangevoerd, dus was de prijs hoog. Dat er rookers zijn, die al makreel uit de cel hebben gehaald, is eigenlijk een goed teken, al ziet het er niet naar uit., dat de voorraad op korte termijn kan worden aangevuld. Voor de komende week zal de aanvoer van rondvis niet gelijk zijn aan die van de afgelopen week. Het Kanaal heeft vele gro te loggers en trawlers aangetrokken en dit zal de handel zonder twijfel merken. En als is het dan ook St. Nicolaas-week, er moet heel wat v/orden aangevoerd, wil men kunnen spreken van afbraak-prijzen. Aagtedijk 29 v. Las Palmas n. Duinkerken. Aagtekerk 30 v. Amsterdam n. Bremen. Aalsdijk 29 te New, York verwacht v. Halifax. Aardijk 29 te Antwerpen verwacht. Abida 29 v. Gothenburg n. Rotterdam. Achilles 29 te Cristóból Verwacht v. Curasao. Acmaea 29 135 m. o. Massawa n. Fao. Aegis 29 te Petitgoave verwacht v. Auxcayes. Agamemnon 28 v. Dordrecht n. Antwerpen. Albireo 29 te Bremen v. Rotterdam. Alcor 29 245 m. n.o. Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Aldabi 29 130 m. n.o. Kp. Frio n. Bahia Algenib 29 170 m. z.o. Madeira n. Antwerpen. Alhena 28 v. Santos n. Buenos Aires. Alkmaar 29 te Abadan. Almkerk 29 v. Durban, 30 te Lor. Marques verw. Amalie B 30 te Karachi verwacht. Amerskerk 30 v. Hamburg n. Antwerpen. Ampenan 29 v. Zeebrugge n. Marseille. Amsteldijk 29 te Antwerpen v. Rotterdam. Amstelpark 29 37m n. Kp. Finisterre n. Cardiff. Andljk 29 480 m. z.o. Kp. Race n. Le Havre. Appingedijk pass. 29 Kp. San Lazaro. Ares 29 v. Paita n. Punta. Argos 30 te Piraeus. Arkeldijk 29 v. Seniarang n. Surabaja. Attis 29 v. Paramaribo n. Houston. Averdijk 29 te Rotterdam. Axeldijk 29 440 m. 0. Cayenne n. Rio de Janeiro. Baarn 28 v. Rotterdam n. Bremen. Bali 30 te Tandjong Priok verw. v. Tandj. Mani Banggai 28 v. Port Arthur n. Freeport. Bawean 29 v. New Orleans n. Newport News. Sengkalis 29 te Amsterdam. Beninkust 29 te Abidjan. Bintang 28 v. Hamburg n. Bremen. Borneo 28 ten anker op Weser. Boskoop 29 te Maracaibo verw. v. Pta. Cardon. Breda 29 te Guanta v. Puerto Cabello. Calamares 30 te Los Angeles. Caltex Delft 29 v. Adelaide n. Portland. Caltex Delfzijl 30 te Rotterdam. Calt. Nederl. 29 477 m. n.n.w. Trinidad n. Durban. Caltex Pernis 29 ten anker rede Bahrein. Calt. The Hague 2.9 120 m. z.z.w. Ouess. n. Ferrol Camitia 29 300 m. z.o. New Orleans. Casamance 29 110 m. n.n.o. Las Palmas n. Nantes. Castor 30 te Hamburg. Cinulia 29 400 m. o.z.o. Recife n. Curasao. Cities 'Service Valley Forge 29 340 m. z.o. Ascen sion naar Philadelphia. Colytto 29 180 m. z.w. Fayal n. Curasao. Congokust 29 v. Freetown n. Dakar. Cradle of Liberty 28 v. Philadelphia n. Aruba. Crania pass. 29 Algiers n. Alexandrië. Daphnis 29 30 m. n.w. K. S. Antonio n. Maracaibo. Delft 29 dw. Dungeness n. Curagao. Diemerdijk 29 te San Francisco verwacht. Dinteldijk 29 v. Bermuda n. Cristobal. Drente 29 te Port Swettenham. Eemdijk 30 te Houston. Elizabeth B 29 te Le Havre. Ena 29 v. Maracaibo n. Landsend. Esso Nederland 30 v. Suez n. Mena. Esso Rotterdam 29 42 m. o. Gibraltar n. R'dam. Fravizo 29 175 m. z.w. Brest n. Tampico. Friesland KRL 29 v. Port Said n. Lissabon. Gaasterkerk 29 450 m. o. Ceylon n. Aden. Gooiland pass. 29 St. Paulsrocks n. Montevideo. Graveland pass. 29 Ouesant n. IJmuiden. Groote Kerk 30 te Manilla. Guineekust pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Haarlem 29 500 m. n. Azoren n. Duinkerken. Hathor 29 55 m. o. Malta n. Alexandrië. Hector 29 10 m. n. Kp. La Hague n. Alexandrië. Heelsum 29 15 m. w.z.w. Flores n. Savannah. Helena 29 te Kingston verw. v. Santiago de Cuba. Helicon 29 te Port of Spain verw. v. Carupano. Hera 29 v. Amsterdam 11. West-lndië. Hersilia 29.490 m. z.w. Landsend n. Brake. Hilversum 29 110 m. o. Miami n. Mobile. Ivoorkust pass. 29 Dover n. Freetown. Java 29 20 m. n.o. Miami n. Philadelphia. Joseph Frering 29 90 m. n.w. Lissabon n. I.Tmuid. Kaap Hoorn 29 250 m. w. Torresstraat n. Sydney. Kalinga 29 v. Curagao n. Cardon. Kalydon 29 v. New York n. Curagao. Kara 29 v. Curagao n. Groton. Karachi 29 te Penang verwacht. Karimun pass. 29 Cartagena. Karsik 29 200 m. o.n.o. Singapore n. Ilo Ilo. Katelysia 29 150 m. z.o. Formosa n. Miri. Keize'rswaard 29 500 m. w. Dakar n. Dakar. Kelletia 30 te Kaapstad v. Abadan. Kenia 29 v. Vado n. Napels. Kennemerland 29 v. Salvador n. Recife. Kerkedijk 29 v. Bremerhaven n. Rotterdam. Kinderdijk 29 628 m. o. Bermuda n. Antwerpen. Kloosterdijk 28 te Antwerpen, v. Rotterdam. Kopionella 29 50 m. o. Stockholm n. Rotterdam. Korendijk 29 v. Halifax n. Antwerpen. Korovina 29 185 m. z.w. Fort Aleza n. B. Aires. Kosicia 29 750 m. n.o. Guadeloupe n. Landsend. Kreeft 29 v. Hoek van Holland n. Narvik. Laarderkerk 29 v. L. Marquez 30 te Durban verw. Larenberg 29 220 m. z. Dakar n. Antwerpen. Lekkerkerk 29 v. Antwerpen n. Rotterdam. Lelykerk 28 v. Catania n. Marseille. Lemsterkerk 29 te Londen. Limburg 29 v. Djeddah n.. Suez. Leopoldskerk 29 200 m. z. Djeddah n. Suez. Lissekerk 29 te Ummsaid. Loosdrecht 29 te Suez verwacht. Loppersum 29 565 m. n.w. Finisterre n. Le Havre. Lut.terkerk 28 v. Hamburg n. Rotterdam. Maasdam 29 te Rotterdam. Maaskerk 29 v. Syracuse n. Alexandrië. Maaslloyd 29 v. Suez n. Bombay. Malea 1/12 op Musirivier verwacht. Mataram 29 v. Tjeribon n. Tandjong Priok. Medon 28 v. Cartagena n. Puerto Limon. Meliskerk 29 te Antwerpen verwacht. Mentor 29 345 m. w. Finisterer n. Amsterdam. Merwede 29 te Hamburg v. Bremen. Minos 29 te Amsterdam. Mississippiljoyd 29 230 m. z.w. Bikini n. Balboa. Modiokerto 29 v. Aden n. Port Said. Mohammed Reza Shah 29 110 m. n.o. Port Said. Molenkerk 30 te Bremen. Montferland 29 25 m. n. Cherbourg n. L. Palmas. Musilloyd 29 te Hamburg v. Antwerpen. Mijdrecht 29 Mona Passage n. Aruba. Naess Comander 29 25 m. z.z.w. Finist. n. Mena. Naess Lion 29 20 m. w.z.w. Gibraltar n. Pt. Said. Neder-Waal 30 te Djeddah verwacht v. Suez. Neder-Elbe 29 60 m. w.n.w. Algiers n. Port Said. Noordwijk 29 240 m. z.w. Lissabon n. Emden. Oldekerk 29 dw. Port Sudan n. Djibouti. Ommenkerk 29 v. Hamburg n. Bremen. Oostkerk 29 v. Port Said n. Napels. Ootmarsum 29 v. Bremerhaven n. Hamburg. Oranjestad 29 te Amsterdam. Orion 30 te Alexandrië. Ouwerkerk 29 te Suez verwacht v. Adpn. Papendrecht 29 60 m. n.w. Vlieland n. Wismar. Pendrecht 29 35 m. z.w. Kp. De Gata n. Bordeaux. Peperkust 29 v. Port Amboin n. Lobito. Philine 29 te Suez v. Ummsaid. Philipoia 29 69 m. n.o. Algiers n. Rotterdam. ?r. Alexander 29 400 m. o.z.o. K. Race n. Lissabon. Prins Casimir 30 te Londen. Prins Frederik Hendrik 29 40 m. o.z.o. St. Vincent naar Burriana. Prins Johan Willem Friso 29 v. Antw. n. Londen. Prins Willem van Oranje 29 te Antwerpen. Prins Willem III 30 te Montreal. Provenierssingel 29 500 m. n.n.o. Fayal n. U.S.A. Purmerend 29 v. Rotterdam n. Vlissingen. Pygmalion 29 120 m. n. Kreta n. Antwerpen. Rempang 29 te Duinkerken. Roepat 30 te Bahrein. Rondo 29 115 m. h.o'. Kp; Finisterre n. L. Palmas. Rotti 30 te Karachi. Rijndam 29 te Southampton verwacht. Rotti 27 v. Bombay n. Karachi. Salatiga 30 te Singapore. Scherpendrecht 30 te Teneriffe. Schie 30 te Alexandrië. Schiedijk 29 590 m. n.w. Azoren n. Antwerpen. Seven Seas 29 v. Rotterdam nè Quebec. Siberoet 30 te Singapore verwacht. Sloterdijk 29 680 m. n.w. Azoren n. New York. Stad Amsterdam. 29 150 m. z.w. Ouess. n. Melilla. Stad Arnhem pass. 29 St. Vincent n. Amsterdam. Stad Gouda 29 28 m. z.z.o. Alicante n. Savona. Stad Maassluis 29 250 m. z.z.w. Lissab. n. IJmuid. Stad Rotterdam 29 20 m. z.w. Ushant n. Ceuta. Stad Schiedam 29 112 m. w. Trondheim n. Antw. Stanvac Sunda 29 op Musirivier n. Tandj. Ubaru Statendam 29 v. Norfolk n. Bermuda. Statue of Liberty 29 te Aruba v. Philadelphia. Straat van Diemen 29 v. Rio de Janeiro n. Santos. Tahama 29 v. Finnart n. Banias. Tamo 29 te Rotterdam. Taria 29 180 m. z.o. Formosa n. Yokkaichi. Tawali 29 v. Trincomalee n. Madras. Texel 29 v. Port Said n. Suez. Thelidomus 29 v. Curagao n. Maracaibo. Tjipondok 29 te Lagos v. Douala. Tomori 29 v. Bremen n. Hamburg. Tweelingen 29 210 m. z.w. Scillys n. Rotterdam. Utrecht 30 te Ummsaid verwacht v. Suez. Vasum 29 110 m. z.z.o. Suez n. Mena. Vlieland 29 105 m. n.w. Alexandrië n. Eastham. Vlist 28 te Amsterdam. W Alt. Jones 29 800 m. n.o. Zanzibar n. Ph.delph. Waterman pass. 29 Algiers n. Rotterdam. Weltevreden 29 te Napels verwacht v. Port Said. Wieldrecht 30 te Manaus. Willem Barendsz 29 480 m. o. Recife n. Kaapstad. Willemstad 29 te Georgetown. Witmarsum pass. 29 Bcachyhead n. Houston. Wonosari 29 150 m. o. Malta n. Halifax. IJssel 29 v. A'dam te Rotterdam n. Z.-Levant. Zaankerk 1/12 te Genua verwacht. Zeeland 29 te Moreheadaty v. Charleston. AUTORIJSCH. „DRIEHUIS" erk. F N OP. rijschool. Vol ledige cursus 150. F Eikel hof, Da Costalaan 53, Tele foon 4318. FLINK MEISJE gevr. voor vrijagmorgens. Leeuwerik laan 43. Gevr. NETTE HUISHOUD STER, wed., liefst met klein pensioen, van 50 tot 60 jaar oud. Brieven L 5028. K.C.I., Baanstraat 34, Bever wijk, vr. MACHINESTIK- STERS. Stukloon, hoog loon. Aangeb. ZIT-SLAAPKAMER op goede stand, vlakbij trein en bus. Brieven L 5026. Bestel U voor donderdag een GEBOORTETEGEL. Met St. Nicolaas klaar. H. J. Wetting, Velserduinweg 232. SUPER ANTHRACIET III 20/30. 13.25. De V.S. uw adres. Kennemerlaan 44, Tel. 4643. MOLTON DEKENS in alle maten. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden, Telef. 4235. VVERKSOKKEN, krimpvrij, nooit meer stoppen, zwart en grijs, 3.95. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden, Telef. 4235. Originele ENGELSE TRUI EN. Zeeman, Bloemstraat 70. IJmuiden, Telef. 4235. NOORSE KOUSEN, sokken en wanten. Zeeman, Bloem straat 70, IJmuiden. Telef. 4235. Lange INTERLOCK PANTA LONS en hemden, ronde hals. a J --.50. Zeeman, Bloem straat 70, IJmuiden, Tel. 4235 HERENTRUIEN en -vesten. Zeeman, Bloemstraat 70, IJ muiden. Telef. 4235. IEREN SPIJKERBROEKEN 9.95. Zeeman, Bloemstraat 70. IJmuiden, Telef. 4235. AMERIKAANSE BRETEL OVERALLS. Zeeman. Bloem straat 70, IJmuiden, Telef 4235. LEERDAM KRISTAL, Po- kon, Groei, Compo, Artistiek aardewerk, Asbakken. Bea- trixtrix Bloemsierkunst, Ken nemerlaan 56-58, Tel. 6083. WOL, prima kwaliteit, in de o,.ruimin per 100 gram 1.95. C. Lodder, Driehuis. Steeds verkrijgbaar: IJS TAARTEN 3.50. 8 a 10 per sonen. Dekkers, Centrum Galerij. Telef. 4302. ZENDT UW FAMILIE in t buitenland echte Hollandse sigaren. Vraagt inlichtingen bij sigarenmagazijn G Bak ker, Snelliusstraat 53, hoek Marconistraat, Telef 5053. BONTVELLEN voor garne ring van mantelpakjes, man tels enz. vanaf 1.50. Bont handel B.B.B., Anegang 32, Haarlem, Telef. 13541. PRACHT SINT NICOLAAS GESCHENK!!! 6 z.g.a.n. mod. sleestofzuigers, geh. compl., zuigen enorm, 55 en 65. Met tevens 1 jaar schrift, gar. Zuidpolderstraat 56 rood, Haarlem-Oost. ELKE DROSTELETTER vindt U bij Hazenberg's le klas banketbakkerij. ETALAGE MATERIALEN v. iedere branche, glasplaten, spiegels (ook verzilveren). J. Mertens, Snelliusstraat 14, Telef. 6140, IJmuiden-. LOMPEN, oud ijzer, oud papier worden tegen de hoog ste waarde gehaald door Fa Max Gosschalk, Ampère straat 27. Telef 5852. LUXE VERHUUR zonder chauffeur. Opeis Rekord, Volkswagens cn Volkswagen busjes. Arie Beekhuis, Torri- cellistraat IJmuiden, Tel. 7179. HOE T UW KIND? Natter- mann's Melrosum Forte helpt, lost taai slijm op, smaakt goed. Flacon 2. bij elke drogist. DAMES! 2000 BONTJASJES kort en lang, met 5 jaar ga rantie, reeds vanaf 2.— p. w. Geen incasso; betaling per giro. Vraagt vrijblijvend bezoek met enorme collectie bij U thuis. Geheimhouding gegarandeerd Brieven L 6067 Verhuur SINT- en PIET- COSTUUMS. Geh. compleet p. stel 12.50 p. 2 uur. Wijk aan Zeeërweg 87. 'n NIEUWE KOFFER SCHRIJFMACHINE gratis op proef tegen zeer lage prijs. Bij aankoop gaat U pas betalen, 3.— p. w. of in 24 maanden Geen incasso. Betaling per giro. Geheim houding verzekerd Brieven L 6068. TAFELBILJART te koop ge vraagd. Brieven L 5031. Te koop HOOGTEZON Sana Sun/ 60.Handnaaimachine 20. Perz. vloerkleed f 100. Telef. K 2560-8657. Na 7 uur Te koop JONGENSFIETS 10 tot 14 jr. Tussenbeeksweg 29. Te koop pr. Singer HAND NAAIMACHINE 75. Compl. slaapk. ameublem. (noten hout). 275. Brieven L 6384.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6