Staatssecretaris acht nieuwe school in het Westen gewenst d. MEER j vm hsiEi Boldoot geschenken! Boldoot Experimentele' muziek van vandaag in Amsterdam Kort en bondig Uitbreiding bestaande scholen in Venlo Zwolle, Heerlen en Vlissitigen Dordtse tunnel plan vordert Bus botst tegen auto: 39 gewonden Adres van raadsman aan Tweede Kamer Argentinië wil meer emigranten uit Nederland Protest tegen subsidiëring van Johan Ver doner's Dansakademie Rijksacademie herdenkt prof. JanWiegers Nieuwste stuk van Anouilh bij Haagse Comedie 11 Nota over hoger technisch onderwijs Commissie fundamenteel landbouwkundig onderzoek SER bespreekt ontwerp landbouwvestigingswet Kerkelijk Nieuws De zaak-Meidenbelt Basis voor verdrag gelegd Haagse politie houdt buit van inbreker over vraag ze - geef ze 1 REB3 WEKKERS WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 (Speciale berichtgeving) De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft thans bij de Tweede Kamer een nota over de spreiding van hogere technische scholen ingediend. Hierin wordt geconcludeerd, dat de stichting van een nieuwe h.t.s. in het westen des lands wenselijk moet worden geacht. Het verdient voorts overweging, de bestaande scholen te Zwolle, Vlissingen. Venlo en Heerlen met nieuwe afdelingen uit te breiden, al zal althans voorlopig in dit opzicht voor de scholen in Zwolle en Venlo de ontwikkeling dienen te worden afgewacht. Staatssecretaris Stubenrauch geeft in de nota een raming van het aantal leerlingen, dat in het tijdvak 1959-1975 bij het hoger technisch onderwijs kan worden verwacht en van het aantal hogere technische scho len, dal nodig zal zijn om aan die leerlin gen de door hen gewenste opleiding te ver schaffen. In de nota is een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de deelneming aan het hoger technisch onderwijs in de perio de 1933 tot en met 1958. In deze periode is de deelneming gestegen van 4,5 tot 13 per 1000 van de 17 tot en met 24 jaar tevoren geboren jongens. Het heeft er alle schijn van, dat met de ze 13 per duizend het belangstellingspla fond bereikt is en dat derhalve de deelne ming landelijk gezien in de komende jaren niet verder zal toenemen, aldus de staats secretaris. De deelneming aan het hoger technisch onderwijs houdt sti-eeksgewijze vooral verband met de mate van deelneming aan het V.H.M.O Deze is dan ook als indicator voor de deelneming aan het hoger tech nisch onderwijs te beschouwen. In de laat ste jaren worden de regionale verschillen met betrekking tot de deelneming aan het V.H.M.O. geringer en deze tendens is ook bij het. hoger technisch onderwijs te be speuren. Aantal leerlingen Ten aanzien van de toekomstige deelne ming aan het hoger technisch onderwijs gaat de staatssecretaris van de veronder stelling uit, dat de landelijke deelneming om de 13 per duizend van de 17 tot en met 24 jaar tevoren geboren jongens zal blij ven schommelen. Het absolute aantal leerlingen zal, vol gens berekeningen, in 1975 (wanneer de invloed van de na-oorlogse geboortetop overal zal zijn verdwenen) ongeveer 12.300 Advertentie 't Es prettig winkelen bij AN v. d. MEER Enorme keuze ST. NICOLAASGESCHENKEN SCHAATSEN SLEDEN HANDSCHOENEN WANTEN REGENBROEKEN Afd. ELEKTRISCHE ARTIKELEN STOFZUIGERS STRIJKBOUTEN WANDLAMPEN SCHEMERLAMPEN ELEKTRISCHE KACHELS Alles voor uw rijwiel Gen. Cronjéstr. 1 - Haarlem - Tel. 55429 B. en W. van Dordrecht zijn van oordeel, dat er vaste oeververbindingen tot stand moeten komen tussen Dordrecht en Zwijn- drecht en tussen Dordrecht en Papendrecht. Overleg hieromtrent is gaande en technici bestuderen op het ogenblik de verschillende mogelijkheden. Voorlopig wordt voor de verbinding met Zwijndrecht gedacht aan een voetgangers- en rijwieltunnel, voor de bouw waarvan de technische adviseurs al een globale raming hebben gemaakt. B. en W. van Dordrecht hopen dat het mogelijk is om in 1961 met de uitvoering een begin te maken. Op het investeringsplan voor 1961, 1962 en 1963 zijn al grote bedragen hiervoor gereserveerd. Dinsdagavond omstreeks zes uur is een autobus, die arbeiders van Pernis naar hun woonplaats in Oostefhout bracht, frontaal in botsing gekomen met een met zes ton riet geladen vrachtauto uit Lekker- kerk. Van de ruim veertig inzittenden van de bus werden er achtendertig gewond, voornamelijk hoofd- en snijwonden, ter wijl velen bovendien beschadigingen aan hun gebit, opliepen. De chauffeur van de vrachtauto zat bekneld in de cabine. Nadat deze opengescheurd was, bleek dat de man er, op een gebroken enkel na, wonderlijk goed was afgekomen. De oorzaak van het ongeluk is vermoe delijk gelegen in het feit, dat de autobus in de door de regen gladde bocht is ge slipt. De gewonden, afkomstig uit Made en Oosterhout, zijn ter plaatse verbonden en vervolgens met een reserve-autobus uit Oosterhout naar huis gebracht. De chauf feur is naar een ziekenhuis overgebracht De rietlading van de vrachtauto stak over de cabine heen steunend op een ijzeren balk. Deze balk drong de autobus binnen slechts vijf centimeter boven het hoofd van de buschauffeur. bedragen. Bij het onderzoek naar de wer kelijke omvang van het scholenapparaat is met een bezetting van 12.300 leerlingen rekening gehouden. Schoolgrootte Uitvoerig gaat de staatssecretaris op de schoolgrootte in. Hij komt op basis van de mogelijkheden, die een H.T.S. dient te bie den voor de leerlingen en voor de aan de school werkzame docenten en tevens re kening houdende met een zo effectief mo gelijk gebruik van de dikwijls kostbare outillage, tot de conclusie, dat voor een h.t.s. met de afdelingen bouwkunde, weg en waterbouwkunde, werktuigbouwkunde en elektrotechniek een bezetting van onge veer 700 leerlingen (inclusief de leerlingen van het praktijkjaar) onderwijskundig en economisch redelijk aanvaardbaar is te achten. In het voorlaatste hoofdstuk van de nota confronteert de staatssecretaris het huidi ge scholenapparaat en zijn bezetting streeksgewijze met de ramingen betref fende de aantallen te verwachten leerlin gen, waarbij met de gewenste school grootte rekening is gehouden. Samenwerking Volgens het h.t.s.-plan zou er slechts plaats zijn voor één nieuwe h.t.s. Een ver deelsleutel, zoals bij het kweekschoolon- derwijs, ontbreekt. Bovendien vraagt goed hoger onderwijs onderwijskundig, maar ook financieel-economisch om niet te klei ne scholen. Ook zijn er binnen de confes sionele kring bepaalde groepen, die aan algemene scholen voor hoger technisch onderwijs de voorkeur geven boven con fessionele. De staatssecretaris meent, dat het van groot belang zou zijn, indien de be trokken instanties in onderling overleg aan hem bepaalde voorstellen zouden kun nen voorleggen. Daarbij denkt hij niet al leen aan een oplossing, waarbij een nieuw te stichten school zonder meer een bepaal de confessionele signatuur zou krijgen, maar ook aan bepaalde vormen van sa menwerking met reeds bestaande scholen. Ook denkt hij aan het treffen van huisves tingsvoorzieningen voor leerlingen, aan gezamenlijk gebruik van kostbare installa ties met daarnaast het geven van afzon derlijke lessen in speciaal daarvoor in aanmerking komende vakken. De staats secretaris wil over zijn suggesties gaarne met de Staten-generaal van gedachten wisselen. Door minister geïnstalleerd De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marjjnen, heeft maandag ten departèmente de door hém ingestelde com missie voor fundamenteel, landbouwkun dig onderzoek, de '„commissie Konings berger" geïnstalleerd. De vraag is gesteld, of bij de grote vlucht welke het landbouwkundig onderzoek in Nederland na de tweede wereldoorlog heeft genomen, wel voldoende aandacht is besteed aan het fundamenteel gerichte werk, dat in eerste instantie plaats heeft aan de landbouwhogeschool. Voor volle dige ontplooiing van het landbouwkundig onderzoek in Nederland dient te worden gestreefd naar een juist evenwicht en naar een gezonde wisselwerking tussen het fundamentele en het toegepaste on derzoek, aldus de minister in zijn installa tietoespraak. De commissie is ingesteld teneinde te ad viseren omtrent de consequenties van de hedendaagse natuurwetenschappelijke ontwikkeling voor het fundamentele land bouwkundig onderzoek en om een samen hangend geheel van maatregelen aan te bevelen, die nodig zijn om in het bijzonder de Landbouwhogeschool in de gelegenheid te stellen te voldoen aan de eisen, die het fundamenteel landbouwkundig onderzoek in de tegenwoordige tijd stelt. De minister verwachtte, dat het werk van de nieuwe commissie omvattender en gecompliceerder zal zijn dan dat van haar voorgangster, de commissie Casimir (ont wikkeling natuurwetenschappelijk onder zoek). De landbouwwetenschap wortelt immers niet alleen in alle natuurweten schappen en in de wiskunde, maar ook in de economische en sociale wetenschappen. De Sociaal-Economische Raad zal op 11 december in openbare raadsvergade ring zijn oordeel kenbaar moeten maken over een voorontwerp van een landbouw- vestigingswet. Over dit voorontwerp heeft op 13 juni 1958 de toenmalige minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening advies gevraagd. In de commissie onder voorzitterschap van prof. dr. Th. L. M. Thurlings, die het ontwerp-advies heeft vooi-bereid. is geen eenstemmigheid bereikt. Een deel van de leden dezer commissie acht vestigingsbe- sluiten in de landbouw in engere zin niet alleen niet noodzakelijk, maar zelfs in ho ge mate ongewenst. Een ander deel kan zich met de in het voorontwerp voorzie ne mogelijkheid van het stellen van ves tigingseisen in de landbouw in engere zin verenigen. Een deel der commissie (niet hetzelfde als het eerstgenoemde) wijst voorts vestigingseisen voor de tuinbouw van de hand, een ander deel (niet hetzelf de als bovenbedoeld) is voorstander van vestigingseisen voor deze sectoren. Voor het geval tot het stellen van ves tigingseisen zou worden overgegaan, geeft de commissie aan, aan welke voorwaar den al of niet zou moeten worden voldaan. In de commissie is ook nog gepleit voor een autonomere bevoegdheid voor het Landbouwschap op dit gebied. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Annerveen (toez.) W. A. G Meeuwsen, kand. te Rotterdam. Beroepen te Bovenkarspel W. J. Fournier te Gou- tum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Midwolda (Old.) H. U. Wes terterp te Wormerveer. Bedankt voor Eemdijk G. Blom te Meerkerk. Juist voor de behandeling in de Tweede Kamer van het door de vaste Kamercom missies van Justitie en Volksgezondheid uitgebracht rapport over de zaak-Meulen- belt heeft de raadsman van dit echtpaar, mr. R. P. Kokosky uit Amsterdam, zich met een uitvoerig adres gericht tot de le den van de Tweede Kamer. Het debat over dit verslag kan volgens de raadsman nooit vruchtbaar zijn, omdat niemand van de Kamerleden op de hoog te is van. alle gebeurtenissen en van de achtergrond van deze affaire en men slechts kan afgaan op een verslag, dat gebaseerd is op van één zijde afkomstige inlichtingen, aldus de raadsman, volgens wie het gevaar bestaat dat deze zaak een voorwerp van partijpolitiek wordt, terwijl zij zuiver op juridisch en medisch terrein ligt. Moge de volksvertegenwoordiging tot het inzicht komen, aldus mr. Kokosky, dat men in de zaak-Meulenbelt slechts na een diepgaand en objectief onderzoek, waarbij hoor en wederhoor wordt toege past. een gufundeerd oordeel kan geven. „De Tweede Kamer zou een grote verantwoordelijkheid op zich laden, door zich bij het verslag van de vaste Kamer commissies neer te leggen. Want er is in den lande ongerustheid ontstaan, niet slechts door het feit van de vrijheidsbe rovingen zelf, maar ook in belangrijke mate door de wetenschap, dat de over heid het gebeurde dekt en goedkeurt, waardoor de vrees gerechtvaardigd is dat ook een ander iets dergelijks zou kunpen overkomen. Deze angst onder het publiek kan alleen worden weggenomen, indien de zaak in haar geheel objectief en in het openbaar wordt onderzocht, ongeacht het resultaat", aldus mr. Kokosky. De Argentijnse immigratiedeskundigen professor Hector Ciapuscio, directeur voor de nationale migratie, en ingenieur José Vidal, president van de Nationale agrarische raad, hebben van 25 tot 30 no vember in Den Haag besprekingen ge voerd met de regeringscommissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman. Het doel van deze besprekingen, aldus de Nederlandse Emigratiedienst, was de migratiebetrekkingen tussen beide landen op een nieuwe en verbeterde basis te her vatten. De besprekingen waren de eerste, sinds ruim acht jaar geleden zonder resul taat overleg werd gepleegd over een even tuele migratie-overeenkomst. Bij de thans gevoerde besprekingen zijn de grondslagen gelegd voor een doeltref fende samenwerking tussen de migratie autoriteiten van Nederland en Argentinië. De bereikte conclusies zijn maandag in aanwezigheid van de Argentijnse ambas sadeur in Nederland, dr. Raül C. Migone, gemeenschappelijke belangstelling van vastgelegd. Zij betreffen ondermeer de beide landen voor een geleidelijke' toene ming van de migratie van Nederlanders naar Argentinië, waarbij aan Argentijnse zijde voorkeur bestaat voor emigranten uit agrarische beroepen. Argentinië zal ter bevordering van deze ontwikkeling bij dragen in de transportkosten der emi granten. De wenselijkheid is uitgespro ken, dat de emigranten-zullen beschikken over een elementaire kennis van de Spaan se taal, de staatkundige instellingen, ge schiedenis en geografie van Argentinië. Het benodigde informatiemateriaal zal van Argentijnse zijde ter beschikking wor den gesteld. Voorts werdi overeengeko men, dat de Nederlandse emigranten hun bezit aan kapitaalsgoederen, kapitaal, huisraad en verdere eigendommen vrij van invoerrechten zullen kunnen invoe ren. Er zal naar worden gestreefd op korte termijn langs diplomatieke weg te komen tot het. sluiten van een migraticovereen- komst. Bij de politie in Den Haag berust nog steeds een deel van de omvangrijke buit, die een Rotterdamse inbreker in de afge lopen twee jaar in Den Haag en Voorburg bijeen stal. Nadat alle bestolenen, waarvan de inbreker het adres kon opgeven, hun eigendommen waren komen uitzoeken, gaat de politie nu „kijkdagen" voor het publiek houden. E zijn nog tweehonderd waardevolle voorwerpen overgebleven, \vaarvan de in breker zich de herkomst niet meer kan herinneren. Daaronder zijn vele sieraden, horloges, o*r een klein antiek zakhorloge waarvan de kast geheel is belegd met dia mantjes, oorbellen kettingen, parelsnoeren, een verrekijker, een filmcamera en zes miniaturen. Advertentie „EXPERIMENTELE MUZIEK" luidde de aankondiging van een concert dat door de Nederlandse Vereniging voor Heden daagse Muziek georganiseerd was inde keine zaal van hel Concertgebouw te Am sterdam. Men kan van mening verschillen of een dergelijke benaming gelukkig gS- kozen is; immers, iedere werkelijke creatie draagt uit de aard van het proces dat er aan voorafgegaan is, een experimenteel moment in zich, en men zou dus met even veel recht een avond Bach of Mozart onder dit hoofd kunnen afficheren. In ieder ge val bleek de gebezigde term de aantrek kingskracht uit te oefenen die men er van verwacht zal hebben. Voor dit concert, dat uitsluitend werk van de componerende avant-garde van vandaag bracht, bestond zeer grote belangstelling, vooral van de zijde van twintig- tot dertigjarigen. En wat dat betreft kan men de Vereniging voor Hedendaagse Muziek, die in vroeger jaren heel wat muzikale propaganda voor tijdgenoten ten overstaan van half lege zalen maakte, geen ongelijk geven dat zij appelleert aan iets wat „in the air" is. WAT HEEFT MEN op deze avond ge hoord? In critische zin kan ik hier zeer moeilijk en ten dele zelfs in het geheel niet antwoord op geven. Uitvoeringen van de meest actuele produktie werpen name lijk in sterke mate de vraag op wat muziek eigenlijk is en of zich langzamerhand niet een demarcatielijn begint af te tekenen aan gene zijde waarvan men zich bevindt tegenover werkstukken die met alles, wat de musicus en de muziekliefhebber onder muziek verstaan, alleen het feit gemeen hebben dat er een bepaalde gestalte naar toonhoogte, tijdsduur en intensiteit gegeven is aan sonoor materiaal. Dit is zeker: dat gene wat op dit ogenblik moderne muziek genoemd kan worden ik spreek dus niet over Bartók, Pijper en nauwelijks over Strawinskvwerpt voor ieder die zich critisch rekenschap wil geven, problemen op die verder reiken en principiëler van aard zijn dan de traditionele onder-schei dingen tussen progressief en behoudend, vorm en expressie, enzovoorts. Wat dat betreft staat men tegenover een siuatie die zeer duidelijk overeenkomt met die welke op ieder terrein van' creatieve werkzaam- heid acuut is: op zulke uiteeriliggènde gel- bieden als schilderkunst en filosofie is men in wezen eveneens zoekende haar een oriëntatie van waaruit het beelden en het denken zich opnieuw in hun functie zullen kunnen onthullen aan de mensen van vandaag. TERZAKE, in de létterlijke zin des woords: ik zal mij beperken tot een zake lijke opsomming van wat er geboden werd en wat ik waargenomen heb. Het pro gramma werd geopend met een Kwintet voor vijf blaasinstrumenten van Hans Werner Henze, een drieëndertigjarige Duitse componist, die zich naar eigen zeg gen afwendt van het „nieuwe academisme" dat zich sinds enkele jaren in zijn land aandient' als de enig-zalig-makende manier van componeren, te weten de zogenaamde seriële of punctuele muziek, in het voet spoor van de in 1945 overleden Anton von Webern. Nu moet men zich niet voorstel len dat Henze schrijft in een klankgemid delde dat ook maar enigszins strookt met Advertentie S3)-5;;=5> (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse gemeenteraad zal zich binnenkort wederom in een balletkwestie verdiepen en het ziet er nu reeds-'naar uit, dat het weer een verhit debat zal worden. B. en W. zullen de raad namelijk vragen subsidie te verlenen aan de Stichting Am sterdamse Academie voor Dansopleiding. De directie van deze dansacademie heeft Johan Verdoncr. In feite betekent dit niets anders dan een nieuwe poging de heer Ver- doner alsnog een plaats in de hoofdstede lijke balletwereld toe te kennen. Zoals be kend hebben B. en W. deze oud-directeur van het Opera-Ballet destijds, met me vrouw Mascha ter Weeme, de leidster van het Ballet der Lage Landen, voorgedra gen als tweehoofdige leiding van het nieuw gevormde Amsterdams Ballet. Er deden zich velerlei moeilijkheden achter de schermen voor, waarbij Johan Verdoner verdere medewerking weiger de. Na vergeefse verzoeningspogingen en een rumoerig debat in de gemeenteraad is Mascha ter Weeme ten slotte met de artistieke leiding belast. Een deel der ge meenteraad eiste echter ook voor Johan Verdoner een plaatsje onder de balletzon. Dat plaatsje meende men te hebben ge vonden door aan hem de opleiding van jonge dansers te gunnen. Het bleek geen gelukkige oplossing, want nadat Verdoner enige maanden geleden de opening van zijn balletschool gankondigde ontstond er hevige oppositie. Hij zou zijn kantoor in de Stadsschouwburg niet langer mogen bezetten, hij zou geen gebruik kunnen ma ken van de enige en door het Amsterdams Ballet reeds overbelaste studio in deze schouwburg en het Amsterdams Ballet leek er niets voor te voelen om door Ver doner opgeleide dansers in de groep op te nemen. Nauwelijks is bekend geworden dat de subsidie-aanvrage aan de raad zal worden voorgelegd of het bestuur van de Neder landse Beroepsvereniging van Danskun stenaars heeft zich evenals bij vorige ge legenheden met een adres tot de i-aad ge wend. Het zegt verheugd te zijn over het feit dat het Amsterdamse gemeentebe stuur de noodzaak inziet van een gesub sidieerde dansopleiding, maar het protes teert tegen de huidige plannen. De bezwa ren van het bestuur liegen er niet om: „In de eerste plaats treft het ons. dat de belangrijkste functies, te weten directie algemeen assistente en hoofdleerkracht, zouden worden bekleed door personen, die hun bekwaamheid voor dergelijke impor tante posities nog moeten bewijzen. Zij missen naar onze mening voldoende er varing als zodanig en het schijnt ons in dit verband een grote onbillijkheid toe, dat aan instellingen die zich jarenlang en de wensdromen van de gemiddelde melo- maan. Dit kwintet althans leek mij niet uit te komen boven het schorre, bij eerste aanhoren zinledige gehik dat de tweede rangs produkten van de dodekafonie pleegt te kenmerken. Vervolgens een viertal liederen van de Argentijn Esteban Eitler „Quatro Fabulas de Daniel Devoto" getiteld, voor sopraan- stem. fluit, hobo. fagot. Waarom de com ponist de breekbare visioenen die geïnspi reerd zouden kunnen zijn op oud-Griekse lyriek, moest bederven met het loze ge kwetter van drie blazers was mij niet duidelijk. Ook de zangpartij was van het bekende haarspeld-genre, maar werd ove rigens knap gezongen in het Spaans uiteraard door Elisabeth Lugt. Er kwamen twee pianisten op het po dium, de gebroeders Alois en Alfons Kon- t'arsk.v. Met griezelige feilloosheid (de ge dachte aan het elektronisch brein dringt zich onweerstaanbaar op) brachten zij ten gehore „Trois Structures" van Pierre Bou- lez- In deze stukken zijn alle denkbare muzikale elementen, ook ritmische combi naties en instrumentale aanslagsmogelijk heden; aan een strenge, onwrikbare orde onderworpen. De toetsen worden in losse akkoorden, korte formaties, een enkele toon soms, gebeukt, getikt, aangetipt, een wonderlijke vertoning. Vaag, maar on definieerbaar, had ik de indruk dat dit toch méér was dan een complete verbijste ring, dat hier een wil tot ordening aan het werk geweest was die eerst alles had moeten verbrijzelen om zich te manifes teren. NA DE PAUZE: „Zyklus für einen Schlagzeuger" van Karlheinz Stockhausen. Inderdaad, één slagwerker op het podium, rondom omgeven door een batterij van be kende en minder gebruikelijke slagwerk instrumenten: vier verschillende (Euro pese) trommels, twee Afrikaanse trommels, xylofoon, vibrafoon, drie opgehangen bek kens in verschillende grootte, twee gongen, triangel, rasp, dit alles bespeeld met een half dozijn verschillende stokken, zowel vóór- als achterkant. Een stunt die onge veer tien minuten duurt, dan is het ook echt wel genoeg geweest, muzikaal is het alle^aJ.jpi^er.^qp^ie.nbiarend dan u.denkt Tenslotte:-"fret Septet van de vierentwin tig-j#gig.Q,;N^ .Peter Schat;.bezet t fing: fluit," hobo, basklarinet, hoorn, violon cel, piano, slagwerk. Dit werk sprak mij het meeste aan. het getuigde van een ver fijnd besef van verhoudingen, bezat op merkelijke klankkleuren, liet iets voelen van een werkelijke noodzaak om het zó te doen en niet anders, omdat de opvoe ring van de technische weerstand gedic teerd w$s door de behoefte aan persoon lijke expressie. Ik noemde nog niet alle uitvoerenden, behalve ,de reeds genoemde waren dit de leden van het Danzi-blaaskwintet Frans Vester (fluit), Koen van Slogteren (hobo), Pem Godri (klarinet), Brian Pollard (fagot), Adriaan van Woudenberg (hoorn), voorts Anner Bijlsma (cello). Theo Bruins (piano), Christoph Caske (slagwerk) en Jan Labor- dus (idem). Voor de intense concentratie en het vakmanschap waarmee zij hun on gewone en veeleisende taak vervulden, bracht het publiek hen terecht hulde. Docenten en leerlingen van de Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten in Amster dam zijn dinsdag voor een herdenkings plechtigheid bijeengekomen naar aanleiding van het overlijden van prof. Jan Wiegers die als hoogleraar aan deze academie was verbonden. In een redevoering zei de directeur, prof. dr. N. R. A. Vroom onder meer: „Niet hoog genoeg kan zijn bijdrage ge schat worden die hij achteloos voor zich zelf als kunstenaar heeft gegeven aan het academisch onderwijs in de Beeldende Kunst. Behalve zijn imposant levens werk zullen talrijke vernieuwingen, die op zijn voorstel in de academie tot stand wer den gebracht, blijvend getuigen van de wezenlijke invloed die deze inspirerende kunstenaar heeft geoefend op het kunst leven van deze tijd". Advertentie GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 met aanwijsbaar goede resultaten aan de moeilijke taak van het opleiden van dan sers en pedagogen hebben gewijd wordt voorbijgegaan. In de tweede plaats zijn wij van mening dat de Stadsschouwburg met zijn beperkte ruimte en zijn vaste bespelers nimmer onderdak zou kunnen en mogen verschaffen aan een op zichzelf staande balletopleiding In de derde plaats zou het ons bevreemden, indien bij een dergelijk, toch kostbaar, project geen ad vies zou worden ingewonnen bij ter zake kundigen. Wij zouden het zeer betreuren indien door uw raad werd besloten ge meenschapsgelden toe te kennen aan ge noemde, onaanvaardbare plannen," aldus de Beroepsvereniging van Danskunste naars. Verkeersleidersfederatie. Op initia tief- van de Zwitserse vereniging van ver keersleiders in de burgerluchtvaart zijn in Frankfort aan de Main voorbereidende be sprekingen gehouden voor de stichting van een Europese federatie van verkeers- leidersvcrenigingen. Er waren delegaties van verkeersleidersverenigingen uit 14 landen, die alle tot deze Europese fede ratie zullen toetreden, als hun nationale organisaties de te Frankfort aanvaarde resolutie zullen goedkeuren. Een werk groep. bestaande uit vertegenwoordigers van Nederland, België en Duitsland zal statuten ontwerpen. Burgemeesters. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten als burgemeester van Zwolle, aan L. Roefs als burgemeester van Deurne, en aan L. F. W. Jansen als burgemeester van Cuijk en St. Agatha. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van mr. dr. R. M. A. A. Geuljans, thans burgemeester van Roermond, tot burgemeester van Breda. Vingers afgekneld. In een warenhuis in de hoofdstad is een 15-jarige leerling verkoopster met haar linkerhand bekneld geraakt tussen de deur van de personeels- lift en de vloer van cle derde etage. Vier vingers werden afgekneld. Het meisje sloot de deuren zonder gebruik te maken van de handgreep. Realistisch. Een B.B.-oefening die in Koudekerk aan den Rijn werd gehouden, was wel bijzonder realistisch. Vijfentwintig jongelui die als gewonden moesten optre den, waren zo goed gegrimeerd, dat er twee bij de aanblik van de anderen flauw vielen. Per K.L.M. naar huis. Zeven vier motorige gecharterde K.L.M.-vliegtuigen zullen in de loop van deze maand van Europa naar de Ver: Staten vliegen met aan boord 600 Amerikaanse militairen, die thuis hun kerstverlof zullen doorbrengen. De toestellen vertrekken uit drié'verschil lende Europese steden naar New York. Voorts zal de K.L.M. in december charter vluchten over de Atlantische Oceaan uit voeren ten behoeve van de Nederlandse marine, een oliemaatschappij en de Har- vard-universiteit in Cambridge (V.S.). „Waterman" terug! Met 659 passa giers wordt het s.s. „Waterman" morgen te Rotterdam verwacht. De ontscheping der passagiers met eigen huisvesting kan, indien' het schip voor negen uur aankomt, nog diezelfde avond geschieden. De ont scheping van de overige passagiers begint vrijdagmorgen om negen uur. Bij de 648 passagiers uit Indonesië zijn er slechts 17 die voor eigen rekening reizen. Koninklijke gift. De koninklijke fa milie heeft een gift beschikbaar gesteld voor de radioactie „Redt een kind". Ambassadeur. E. J. baron Lewe van Aduard, ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse is benoemd tot ambassadeur in Brazilië. Schip gebroken. In het zijkanaal F te Amsterdam is het 456 ton metende sleep- schip „Ida" tijdens het laden met zand, doormidden gebroken en gezonken. Het voor- en achterschip steken nog boven water uit. Er zijn geen persoonlijke onge lukken gebeurd. Loterij K.W.F. In Amsterdam is gis teren de trekking gehouden van de jubi leumloterij 1959 van het Koningin Wilhel- mina Fonds. De eerste prijs, een woonhuis of flat ter waarde van 25.000, viel op nummer 26.353. De tweede, derde, vierde en vijfde prijs, elk een auto, vielen respectievelijk op de nummers 44.647, 42.124, 76.487 en 67.463. Geïnstalleerd. Tijdens een bijzondere raadsvergadering is mr. F. J. J. M. Boe lens, voorheen burgemeester van Ouder- Amstel, geïnstalleerd als burgemeester van Edam. Middenstandsexamen. In het ministe rie van Economische Zaken is de bronzen legpenning van dit ministerie uitgereikt aan de heer M. D. Koster uit Kapelle (Zee land). omdat hij bij het middenstandsexa men algemene handelskennis 1959 de beste resultaten bereikte van de 21.726 deelne mers. Voor dit examen slaagden 10.941 kandidaten of 50 pet. Vorig jaar was het percentage geslaagden 65 pet. (Van onze correspondent in Parijs) Het laatste toneelstuk van Jean Anouilh, Becket of de ere Gods, waarover wij al eerder hebben bericht en dat als het grote succes van dit Parijse seizoen wordt be schouwd, zal ook door de Haagse Comedie op haar repertoire worden genomen. Cees Laseur vertoeft deze week in Parijs op doortocht naar ons land van Spanje uit, waar de directeur van de Haagse Comedie enige weken heeft doorgebracht om, met volledig succes, herstel van zijn gezondheid te zoeken.' De heer Laseur, die begin volgende week weer in Den Haag terug hoopt te zijn, heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om van de belangrijkste Parijse noviteiten ken nis te nemen. Hij vertelde ons „Les Nègres" van Jean Genét en ook Sartre's „Les Se- questrés d'Altona" gezien te hebben, werken die voor Nederland misschien niet direct in aanmerking zouden komen. De Haagse Co medie heeft Anouilh, van wie men alle wer ken uit de laatste tijd heeft vertoond, ook nog de rechten aangekocht van een ander nieuw werk: „Petite Molière", dat momen teel door Jean Louis Barrault met zeer groot succes in het Théatre de France wordt opgevoerd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11