Kongolese leiders voor overleg met naar Brussel de regering HET WEER De Schrijver wacht uitslag af in Leopoldstad Mammoetwet is niet strijdig met de Grondwet IRISbefore ijouêijy! Ga 'ns rondneuzen Franse ambtenaren staken vandaag VAN BREUKELEN Minister legt ambtenaren zwijgplicht op Rechten van openbaar en bijzonder onderwijs worden niet aangetast DERKERS Spreekverbod voor Delgado opgeheven Honderdduizend op 15959 H J Lamp f en kies uit 947 i cadeau-ideeën t Het viel allemaal erg me e 45e JAARGANG NUMMER 26 Vluchten van de KLM op Parijs afgelast Meer wind MINISTER CALS IN TWEEDE KAMER Patisserie DEKKERS Zwaar weer op oceaan In de krant van heden Het woord is aan Lot van serie B is in Haarlem verkocht WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant DAGBLADVOORVELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) De Franse krantenlezers hebben deze ochtend weer een vertrouwd staatje on der ogen gekregen waarin de diensten zijn opgenomen, die ze vandaag van de over heidsorganen wel en niet zullen mogen verwachten. Een ruim deel van het amb tenarencorps laat vandaag vanwege niet ingeloste looneisen weer eens verstek gaan. e staking wordt door de voor naamste vakverenigingen ondersteund. Brieven zullen verzonden, noch bezorgd worden. De telefoon werkt, buiten het loka le verkeer, op halve of op nog mindere kracht. De vuilnis zal niet worden opge haald. De musea en de stadsparken blij ven gesloten. De doodgravers houden de armen over elkaar gekruist. Op de vlieg velden zal maar een bescheiden* bë|rijvig- heid heersen, maar de autobussen en de metro's rijden gewoon in Parijs. Veel ongerief derhalve, maar de staking vertoont toch ook een enkel lichtpunt. Rei zigers naar het buitenland zullen zonder douane-controle de grens kunnen passe ren, terwijl ook de belastinginspecteurs en -inners zich hebben aangesloten bij de sta king waaraan ongeveer een miljoen amb tenaren meedoen. Dit is de eerste keer, dat een actie van deze omvang bij de ambtenaren wordt on dernomen sinds de terugkeer tot de macht van president De Gaulle anderhalf jaar geleden. Men schat de vermindering van de koopkracht in de laatste twee jaar op twaalf percent. De Franse minister van Financiën, Pinay, acht evenwel in de hui dige omstandigheden een salarisverho ging van slechts drie of vier percent ver antwoord. Reeds voor middernacht legde het grondpersoneel van de „Air France" het werk neer. Om 7 uur sloot het perso neel van de verkeerscontrole zich bij hen aan, waardoor de burgerluchtvaart in Frankrijk vrijwel tot stilstand kwam.. De K.L.M. heeff de drie vluchten van Amsterdam naar Parijs heen en terug, voor vandaag laten vervallen. Het middagvliegtuig met eindbestem ming Madrid via Nice, zal na een landing in Luxemburg via Zwitserland en Italië naar de Spaanse hoofdstad vliegen. De Viscount van de K.L.M.,. het avondvlieg tuig uit Gèneve, zal ditmaal geen tussen landing in Muhlhouse maken, maar recht streeks doorvliegen naar Schiphol. Advertentie ROOMBOTERLETTERS met zuivere amandelspijs 4.75 ROOMBOTERSTAVEN 250 gram 2.25 Afgepaste HALVE STAVEN 1.13 le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362 Overleg over salarissen gaat 10 december verder (Van onze Haagse redacteur) Over de dinsdag op het ministerie van Binnenlandse Zaken door minister mr, E. H. Toxopeus met de Centrale commis sie voor georganiseerd overleg gevoerde besprekingen over de salarissen der rijks ambtenaren is een opmerkelijk kort com muniqué verschenen. Het vermeldde uit sluitend, dat het overleg op 10 december wordt voortgezet. Wie er meer van wil de weten kreeg van de deelnemers aan de bespreking te horen, dat de minister hun strikte geheimhouding had opgelegd. Doox- een vertegenwoordiger van de grootste ambtenarenorganisatie. de Al gemene Bond van Ambtenaren, werd deze zwijgplicht ronduit betreurd. Men had graag iets willen zeggen. Voor de goede verstaander is dit halve woord genoeg: het overleg heeft minder dan overeenstem ming opgeleverd, het heeft eerder mis noegen gewekt. De vertegenwoordigers van de drie belangrijkste^ ambtenarenor- ganisaties zijn immers dinsdag naar de vergadering gegaan met het voornemen meer af te dwingen dan de drie percent verhoging welke de minister bij wijze van voorschot op een later te bepalen defini- lief percentage op 18 november had aange boden. De kloof tussen dit aanbod en de door de drie vakcentralen gevraagde vijf percent per 1 augustus van dit jaar was kennelijk te breed. De over dit aanbod ge raadpleegde Bondsraad van de A.B.V.A. bijvoorbeeld heeft het verworpen. Minister Toxopeus heeft zich dinsdag blijkbaar evenmin ver van zijn uitgangspunt bewo gen. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen. Matige, later krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen zuid en zuid-west. Over het algemeen dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. In het „theatre de' l'Etoile" te Parijs treedt Mariene Dietrich op. De „Blau we Engel" van de film, waarmee zij haar carrière aanving, kan nog altijd bogen op een grote populariteit. De dichter-schüder-filmer en lid van de Académie Frangaise, Jean Cocteau, vond het tenminste de moeite waard samen met haar vereeuwigdte worden. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft zich gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Onderwijs krachtig verdedigd tegen dc critiek op zijn Mammoetwet voor de regeling van het voortgezet onderwijs na de lagere school. Een bezwaar van A.R. en C.H.U. is, dat er geen scherp onderscheid meer wordt gemaakt tussen openbaar en bijzonder onderwijs. Een bezwaart is voorts dat er geen „recht" meer zal bestaan op de oprichting en subsidiëring van een bijzondere school wanneer er een bepaald aantal leerlingen wordt aangemeld, maar dat zon school wordt geplaatst op een plan, dat rekening houdt met de behoefte en de spreiding over het land. „Menen de critici nu werkelijk'', vroeg minister Cals, „dat hun politieke vrienden in het kabinet akkoord zouden gaan met een wet die de Grondwet aantast, die de bijzondere scholen tot staats scholen maakt, tot verwarring en dictatuur leidt en de bijzondere school ver moordt? Het is te dwaas om erover te praten". Het kabinet handhaaft het standpunt, verklaarde minister Cals, dat het prijs stelt op een spoedige behandeling van de mammoetwet. De zo noodzakelijke ver nieuwing van ons onderwijs gedoogt geen langer uitstel. Omtrent het overleg op 25 maart tussen de drie fractieleiders van de rechtse par tijen (K.V.P., A.R., C.H.U.), zette minis ter Cals uiteen dat door een wijziging van het wetsontwerp een opzet werd verke- gen die de fractieleiders algemeen niet in strijd meer met de Grondwet oordeelden. Er is in de opzet, in overeenstemming met de Grondwet, weer onderscheid ge maakt tussen de regeling voor het opem- baar onderwijs en de subsidievoorwaar den voor het bijzonder onderwijs. Geen van de drie fractieleiders heeft tegen de tekst van de schriftelijk vastgelegde over eenkomst bezwaar gemaakt. (Van onze reisredacteur 'W. L. Brugsma) LEOPOLDSTAD, 1 december 1959. - Minister De Schrijver schijnt bij bet scheiden van de markt de Kongolese verkiezingen te hebben gered door een compromis met dc Ab-ako. Deze bond van leden van de Bakongostam (800.000 man sterk en overwegend voorkomend in Leopoldstad en omstreken), wilde aanvankelijk de over heel december uit té smeren gemeentelijke en gewestelijke verkiezingen boycotten en eiste later een voorafgaande rondetafelconferentie in Brussel als voorwaarde tot deelneming. Na moeizame onderhandelingen tussen de minister en de Abako (plus coalitiegenoten) zou thans het volgende zijn besloten: vertegenwoordigers van de Abako en van de Mouvement National Congoiais (van elk één), vermoedelijk de leiders Kasavoeboe en Kalondji, vliegen op 2 december voor 48 uur naar Brussel. Zij zullen worden vergezeld door twee vertegenwoordigers van dc Assorecobond van Bangala (uit Boven- Kongo) die een tegenwicht moetenvormen. De Assoreco is nauw verbonden met de nieuw opgerichte P.N.P. (Nationale Partij der Vooruitgang), ontstaan uit een fusie van 25 partijen en partijtjes, etnische en belangengroepen, die zich in steun en sympathie van de Belgische autoriteiten mag verheugen. Deze partij dreef de braafheid zo ver dat zij een prealabele rondetafel weigerde, maar nu wil zij toch via een nevenorganisatie een oogje in het zeil houden. De''minister probeerde aanvankelijk de Abako te bewegen lot. een voorafgaande belofte van deelneming aan verkiezin gen, alvorens haar naar Brussel te laten gaan, maar daar vloog de Abako niet in. Mocht de Abako in Brussel genoegdoe ning verwerven, dan zal zij nu voor het sluitingsuur der indiening van kandidaten lijsten op 4 december haar fiat naar Leo poldstad telegraferen. Algemeen wordt aangenomen dat de Abako, die aanvanke lijk vérgaande beloftes en concessies eis te inzake een snelle onafhankelijkheid van een federale Kongolese staat, thans aan een bliksemconferentie van twee dagen voornamelijk symbolische waarde toe kent om het gezicht te, redden, hoewel het mogelijk blijft dat een fikse prijs zal wor den gevraagd voor deelneming aan de ver kiezingen. Minister De Schrijver hecht te recht grote waarde aan die verkiezingen, meer dan sommige Belgische kringen in Kongo, die de Abako (ongetwijfeld de voor hoede van het Kongolese nationalisme), Advertentie BARTELJÖRISSTR. HAARLEM TEL'. 13439 LEIDSESTRAAT'(BIJ KONINGSPLEINJ AMSTERDAM TEL 223596 WINTERSPORTKLEDING Advertentie Grote St. Nicolaas- verrassmg M B O Elke boterletter voor a.s. donderdag avond besteld wordt u door Zwarte Piet op 5 december persoonlijk thuis bezorgd. zonder prijsverhoging en met een leuke verrassing voor uw kinderen TERLETTERS 100 #/o roomboter 00 "/n amandelen p. stuk en een keurige verpakking CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 als het zwarte schaap zien. Een boycot door'de Abako zou het risi co van ernstige sabotage van de verkie zingen en onlusten van Bakongozijde in Leopoldstad meebrengen, ook in sommi ge districten waar de Bakongo honderd percent van de bevolking uitmaakt. De oplossing die de geduldige De Schrijver thans met de wantrouwige Kongolezen bereikte, wekt meer optimisme. Het lijkt er immers op dat alle partijen van bete kenis zullen deelnemen aan de verkiezin gen voor de plaatselijke en gewestelijke raden waaruit straks de gesprekspartners zullen worden gerekruteerd die in janua ri 1960 aan de grote ronde tafel in Brus sel 'zullen aanschuiven, teneinde de vor ming (in 1960) en de status van de pro vinciale raden en vervolgens de vorming van een Kongolees parlement en een cen trale regering te bespreken. Via interne autonomie van Kongo zal zulks moeten voeren naar onafhankelijkheid. Dat dit een weg vol obstakels zal zijn, waarop de Kongolezen de Belgische regering tot steeds groter spoed zullen drijven, staat vast. Politieke onervarenheid en etnische interne conflicten compliceren verder Kongo's partijenprobleem tot in het-on gelofelijke. Een algemene deelneming aan de huidige verkiezingen van 5 tot. 30 de cember (de grote steden stemmen de 20- ste) zou intussen een belangrijke stap in dc goede richting- zijn. Onze correspondent meldt uit Brussel dat de leiders van de Kongolese politieke partijen zullen worden ontvangen dooi de minister zonder portefeuille, de heer Raimond Schevven, die belast is met de economische en financiële kwesties van 'Kongo en tezamen met minister De Schrij ver het departement leidt. Minister De Schrijver blijft in Leopoldstad om na de terugkeer der leiders het gesprek voort te zetten. HOBOKEN (UPI) De „Westerdam" van de Holland Amerika lijn is dinsdag avond, met een vertraging van ruim 24 uur ten gevolge van zware storm op de Atlan tische Oceaan, in New York aangekomen. Kapitein Jumelet vertelde, dat de golven tot twaalf meter hoog waren en het schuim over de brug sloeg. De wind bereikte snel heden van 100 km për uur. Naar de Portugese oppositieleider, ge neraal Umberto Delgado, door het secre tariaat van de Partij van de Arbeid laat meedelen, heeft hij van het ministerie van justitie nader bericht ontvangen, waarin hem wordt meegedeeld, dat de minister er niet langer bezwaar tegen maakt, dat hij in het openbaar spreekt. De heer Evert Vermeer, die had aange kondigd, dat hij donderdag tijdens het vra genuurtje in de Kamer vragen wilde stel len over het aanvankelijke verbod van minister Beerman, heeft van het stellen van deze vragen afgezien. LISSABON (UPI) Een bekende Por tugese schrijver, Antonio Deca de Quei- roz, heeft in het conservatieve dagblad „A Voz" ervoor gepleit om generaal Um berto Delgado zijn militaire titel en zijn Portugese staatsburgerschap te ontne men. Delgado, die op het ogenblik in ons land vertoeft, was bij de laatste verkiezin gen in Portugal de kandidaat van de oppo sitie. De Queiroz beschuldigde Delgado ervan samen te spannen met politieke groepen in het buitenland, die Portugal vijandig ge zind zijn. Hij zei, dat Delgado in Engeland het Lagerhuis was binnengegaan gelijk met een „renegaat van Goa, die nu de Indische nationaliteit heeft". Goa is de enclave van Portugal, die door India als Indisch grondgebied wordt be schouwd. Generaal Humberto Delgado heeft van ochtend in „De Poort van Cleve", te Am sterdam een persconferentie gehouden, waarin hij het huidige regiem van premier Salazar in Portugal met een dictatuur ver geleek, doch daaraan toevoegde, dat die minder misdadig is dan de dictatuur van bijvoorbeeld Hitier. Dit werd onder meer duidelijk uit een antwoord, dat hij op een desbetreffende vraag gaf: „Ik ontvang van de Portugese regering inderdaad nog pen sioen. Dit wordt uitbetaald aan mijn vrouw die in Portugal woont". pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Op de Praatstoel 3 Londen steunt plan voor Westeuropese luchtmacht niet 3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Agenda van Haarlem 4 Langs sluizen en havens5 IJmondagenda 5 Uit stad. en omgeving ....5, 7, 9 Beurs 9 Nota over hoger technisch onderwijs11 Kunst 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Natuurlijk is de mogelijkheid openge houden dat tegen afzonderlijke artikelen bezwaren kunnen worden ingebracht. „Ik snak ernaar", aldus de minister, „met de Kamer in een gedegen, eerlijke en open discussie het wetsontwerp te kunnen be handelen en in gezamenlijk overleg te ko men tot een nieuwe wetgeving, die de gro te verworvenheden van het verleden (de schoolstrijd) op eigentijdse wijze vorm geeft. We moeten niet veertig jaar terug zien, maar een wet maken voor de komen de veertig jaar". „De rechten van het openbaar en van het bijzonder onderwijs moeten geëerbie digd blijven. Maar het is de vraag", zei de minister, „of de principële standpun ten niet meer ruimte laten dan men aan wezig acht. Het onderscheid tussen open baar en bijzonder onderwijs wordt vaak tot een tegenstelling toegespitst, maar het is belangrijker wat zij gemeenschappelijk hebben voor de opvoeding van de Neder landse jeugd. Naarmate de belangheb benden bij de oprichting van nieuwe scho len bij de bespreking van het nationale scholen plan in aanraking komen met de moeilijkheden en deze in overleg moeten oplossen, naar die mate ontstaat het kli maat waarin openbaar en bijzonder on derwijs kunnen gedijen. In het overgangsrecht zal uiteraard re kening worden gehouden met de verkre gen rechten van de bestaande en reeds aangewezen of uit de openbare kas be kostigde scholen. Dat overgangsrecht zal mede door de kamer worden vastgesteld. In ieder geval is het ongegrond te denken dat bij uitvoering van de mammoetwet plotseling tientallen scholen zouden moe ten verdwijnen. Geen grondwettelijke bezwaren meer In zijn repliek erkende de heer T i 1 a n u s (L.K.U.) dat zijn grondwettelijke bezwa ren zijn opgeheven, maar hij handhaafde zijn bezwaren tegen de hele opzet van de mammoetwet, die meer een program is dan een wetsontwerp. De consequenties er van zijn niet te beoordelen als het over- gangrecht onbekend is. Dan is het haast immoreel van de Kamer instemming te verlangen. Ofschoon ook de heer R o o s j e n (A.R.) 'geen grondwettelijke bezwaren meer had tegen de mammoetwet, moest ook hij volhouden dat er op diverse punten nog verschil van mening is blijven be staan. In het overleg op 25 maart is over eenstemmig bereikt over een oplossing teneinde te voorkomen dat de drie rechtse partijen op dat punt uiteen zouden vallen. Het is aldus geen breekpunt in de huidige regeringscombinatie, verklaarde de heer Roosjen met nadruk. De lucht is opge klaard. Hij hoopte dat de behandeling van de mammoetwet niet langen vertraging zal ondervinden, zodat de bezwaren open lijk kunnen blijken. Ook mevrouw Van So mere n-D o w- n e r wilde er geen onzekerheid over laten bestaan dat de V.V.D. niet enthousiast is over de mammoetwet. Zn heeft er wel de gelijk bezwaren tegen, maar zij wilde er niet teveel over zéggen omdat zij dit niet loyaal zou vinden tegenover een minister die nu al dertien maanden zit te wachten op een voorlopig verslag van de Tweede Kamer. De bedenkingen tegen de mammoetwet moeten nu maar eens in een voorlopig verslag aan de minister worden voorge- Fliegende Blatter: Soms hebben de oren muren. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 gulden gevallen op no. 15959. De series van dit npmmer zijn verkocht in Amsterdam, Rotterdam, Zutphen, Haarlem en Eind hoven. Bij de heer C. Romijn te Haarlem is het lot van de serie B verkocht in twee delen, namelijk een half lot aan een fabrieksclub en het andere halve lot aan een ander clubje. Advertentie ■ir-A- 4 -U. legd, zei de heer Stokman (K.V.P.), want het gaat om een zaak die van het grootste belang is zowel voor het open baar als voor het bijzonder onderwijs. Voorzitter van de onderwijscommissie, die het voorlopig verslag moet uitbrengen is de heer Tilanüs, die aldus de duidelij ke wenk kreeg het voorlopig verslag niet langer op te houden. Spreiding hoger onderwijs Minister Cals deelde mede dat op zijn ministerie wordt gewerkt aan een nota over de spreiding van he hoger onderwijs. De minister sprak de hoop uit deze nota binnen enkele maanden te kunnen indie nen. De adviescommissies zijn van me ning dat de Tweede Kamer en de Eerste Kamer zich vóór september over de te nemen maatregelen zullen moeten uit spreken. „Ik betwijfel of dit mogelijk zal zijn," aldus de minister, „maar dat is voor mij een aansporing temeer zo snel mogelijk met de nota gereed te zijn. Het is de bedoeling de nota vergezeld te doen gaan van wetsontwerpen, om geen tijd te verliezen. Omtrent het overleg over de lerarensa larissen deelde minister Cals mede dat er de laatste weken druk over vergaderd is. Hij heeft nog steeds hoop op overeenstem ming en daarom wilde hij er liever niets naders over zeggen. Staatssecretaris Stubenrouch deel de mee dat in 1960 onieveer 260 miljoen gulden zal worden besteed voor scholen bouw. Er wordt gestreefd naar versnel ling van de procedure voor de goedkeu ring van plannen. De trage gang van za ken is vaak ook een gevolg van gebrek aan activiteit van gemeente- en schoolbe sturen. Hij zegde een noodwet toe, die al lerlei noodmaatregelen een wettelijke ba sis zal geven. Voor het eerst was gisteravond prof. Oud waarnemend voorzitter, als het oud ste aanwezige lid, omdat de tweede voor zitter, mevrouw Stoffels-Van Haaften in Parijs vertoeft voor een vergadering van de Westeuropese Unie en de derde voor zitter, mr. Roosjen, aan het debat deel nam, zodat hij niet mocht plaatsnemen in de voorzitterszetel. ff ff Op de verkeersrotonde bij fort De Bilt i appelen. De chauffeur kreeg geen kantelde een vrachtauto met oplegger, letsel. Het cfrmrde enige uren voordat die geladen was met 360 kisten aard- I de aardappelen bijeengegaard waren en de oplegger overeind was gezet.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1