HET KAN Panda en de meester-diplomaat Cliefariiie A Wereldnieuws Harde zuidelijke wind Kohierbelastingen bereikten hoogtepunt Saldo banken sterk gedaald evenals dat van de schatkist Frankrijk zou Algerije voor de EEG als geassocieerd gebied behandeld willen zien Betere bestrijding van pijnen en griep! ENGEL Havenstaking in V.S. wordt niet hervat 2 OPBRENGST RIJKSMIDDELEN V ennootschapsbelasting daalde STOFZUIGERS Simplex had topproduktie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Hongaarse toekomst DE WEEKSTAAT Geldcirculatie op hoogtepunt Bensdorp zelfde dividend Van der Heem verwacht goede resultaten Verkoop verhandelbare goudcertificaten O.%9orituiüa Trekking premielening Eindhoven Nutsspaarbank Haarlem WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 Evenals in de drie voorafgaande jaren bereikten de ontvangsten aan kohierbelas tingen in oktober een hoogtepunt: 595,1 miljoen tegen f 406,3 miljoen in september. In oktober wordt namelijk een groot deel van de in de voorafgaande maanden opge legde voorlopige aanslagen vennootschaps belasting over het lopende boekjaar vol daan. 376 miljoen van de totale ontvang sten betreffen dan ook deze belasting. Toch is dit laatste bedrag niet onbelangrijk lager dan het overeenkomstige van de jaren 1956 t/m 1958, toen respectievelijk 488, 624 en 517 miljoen werd geïnd. De te ruggang hangt vooral samen met de dit jaar in verband met een lopende procedure geopende mogelijkheid, deze voorlopige aanslagen in vijf termijnen in plaats van in eens te voldoen, zjj het met eventuele latere renteberekening. Hes desondanks hoge peil der ontvang sten in oktober enerzijds, het lage bedrag aan opgelegde aanslagen anderzijds leidden tot een forse daling van het aan het einde van de maand nog in te vorderen bedrag, namelijk van 1.826,5 miljoen tot 1.350,9 miljoen. De niet-kohierbelastingen brach ten in oktober 466,8 miljoen op tegenover f 453,7 miljoen in juli, de eerste maand van het vorige kwartaal. Het grootste ver schil betrof de omzetbelasting, uit hoofde waarvan 125,7 miljoen werd geïnd of ruim 10 miljoen meer dan in juli. Veel geringer was de stijging bij de loonbelas ting van 152,5 miljoen tot 154,6 mil joen doch daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat in- het derde kwar taal de ontvangsten relatief hoog zijn door betaling van belasting over vakantie-uit keringen. Hiervoor treeedt in het vierde kwartaal gewoonlijk een daling op. Het is niet waarschijnlijk, dat gedifferentieerde loonsverhogingen die in het derde kwartaal hebben plaatsgevonden er wezenlijk toe hebben bijgedragen, dat ditmaal, althans wat de eerste maand van het kwartaal be treft, een zodanige daling achterwege is gebleven. De ontvangsten aan invoerrechten lagen met 75,5 miljoen slechts weinig hoger A dvertentie Wij ruilen uw oude stofzuiger in ■M.d-U$QSA'k*i% Nieuwe Groenmarkt 2 - Tel. 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - Tel. 57900 Nassaustraat 5 - Tel. 15220 - Haarlem De n.v. Simplex Machine- en Rijwielfa- brieken te Amsterdam heeft, blijkens het verslag, over het per 31 augustus beëin digde boekjaar 1958/59 een saldo exploi tatierekening behaald van 1.086.063 (vorig jaar 98.124). Afgeschreven werd in totaal 156.314 153.466) en aan interest werd betaald 183.011 277.090). Aan de reserve diverse belangen wordt 322.200 (nihil) toegevoegd. Voorts wordt aan de statutaire en extra reserve in totaal 192.786 (nihil) gedoteerd, waardoor het verliessaldo over 1957/58, dat eenzelfde bedrag beliep, geheel kon worden afgeboekt. Hierna resteert als verdeelbare winst 231.753, waaruit zo als gemeld een dividend van zeven per cent (nihil) wordt voorgesteld. Over 1957/58 kwam uit de reserve diverse belangen f 1.941 vrij en werd in het credit van de verlies- en winstrekening opgevoerd een bedrag van 137.705 wegens een te ver wachten restitutie vennootschapsbelasting. Door de lancering van een nieuw rijwiel, dat al direct een groot succes bleek, als mede door nog grotere exportorders, kon de produktie snel worden opgevoerd en aldus de kostenomslag per eenheid worden verlaagd. Voor het lopende boekjaar kwam het bedrijf, naast het rijwiel in goedkope uit voering, met een rijwiel in de zogenaamde middenprijsklasse, dat terstond de volle belangstelling van de handel had. Indien de weersomstandigheden in het aanstaan de voorjaar en zomer wederom zo gunstig zijn als in 1959 en geen veranderingen ten slechte optreden in de conjuctuur, hoopt de directie het lopende boekjaar opnieuw goed te kunnen afsluiten. Lening Wereldbank aan Pakistan De Wereldbank heeft aan Pakistan èen lening verstrekt van 12,5 miljoen dollar, bestemd voor de financiering van de verbetering en uitbrei ding van het spoorwegnet in Pakistan. Deze le ning welke een rente draagt van 6 heeft een looptijd van 15 jaar. Hierdoor komt het totale bedrag der leningen van de Wereldbank aan Pa kistan op 151,4 miljoen dollar. De Nederlandsche Handelmaatschappij, de Manufacturers Trust Company en de Irving Trust Company nemen tezamen voor het equivalent van 949.000 dollar in deze lening deel. Doliarleningen voor de V.A.R. Het semi-officiële blad „Al Gomhouria" heeft bekendgemaakt, dat de Verenigde Arabische Re publiek het met het Amerikaanse fonds voor ontwikkelingsleningen eens is geworden over een lening van 50 miljoen dollar voor de financiering van zeven industriële projecten. Handelsakkoord BeneluxDenemarken Het handelsakkoord tussen de Beneluxlanden en Denemarken, waarvan de geldigheidsduur op 1 december afliep, zal met een periode van een jaar ongewijzigd worden verlengd. Ook de bij het akkoord behorende goederenlijsten ondergaan geen verandering. Europese landbouwproduktie Blijkens een rapport van de Europese Econo mische Gemeenschap was de agrarische produk tie vart Europa in 1957/53 31 percent hoger dan in 1939. Er wachten echter nog grote agrarische reserves op ontwikkeling. Engels werklozental Het werklozental in Engeland is in de maand eindigend op 16 november van 419.000 tot 431.000 gestegen, aldus heeft het Britse-ministerie van Arbeid medegedeeld. Van de 431.000 zijn 11.000 tijdelijk werkloos. De Westduitse deviezenreserve Blijkens gegevens van de Westduitse Federale Bank is de deviezenreserve van West-Duitsland gedurende de op 23 nov. geëindigde week met 335 miljoen mark gestegen tot Dm 23.361000.000. Landbouwprijsindexcijfer okt. 1959 Volgens mededelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen land bouwprijsindexcijfer in oktober 125 tegen 110 in de voorafgaande maand en 106 in- oktober 1958. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfacto ren nam toe van 137 tot 139. Ten opzichte van de overeenkomstige maand van het vorige jaar ver toont het een toeneming van 3 punten. dan die over september 74,6 miljoen). Tegenover een aanzienlijke stijging van de opbrengst van de invoerrechten in engere zin stond namelijk een nagenoeg overeen komstige daling bij het bijzonder invoer recht cp benzine. Aan gedistilleerd accijns werd f 13,0 mil joen ontvangen, hetgeen meer is dan in de vier voorafgaande maanden. In oktober vervielen evenwel vijf weekkrediettermij nen. Het aan accijns op tabak geïnde be drag 43,5 miljoen) bleef iets beneden de opbrengst over oktober 1958; in het lopen de jaar werd het slechts overtroffen door de zeer hoge ontvangsten in juni 48,5 miljoen.) Het aan registratierechten betaal de bedrag daalde van het uitzonderlijk hoge peil van 25 miljoen in september tot het relatief vrij lage niveau van 7,4 miljoen. Tot dusverre werd uit hoofde van deze rechten in 1959 109,8 miljoen ont vangen, waarmede, in het bijzonder van wege de ontwikkeling in september, de herziene jaarraming ad 105 miljoen werd overschreden. Advertentie Voor Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 De industriële produktie van Hongarije zal de komende vijf jaar omhoog gaan met 65 tot 70 percent, die opbrengst van de landbouw met 30 tot 32 percent en de lonen met 26 tot 29 percent. Dit fraaie toekomst beeld werd de Hongaarse communisten op hun zevende partijcongres voorgehouden door Jenoe Fock, lid van het Politbureau, die een redevoering hield over het vijf jarenplan dat het volgend jaar ingaat. Hongarije, aldus Fock, heeft nu defini tief de grondslagen gelegd voor het socia lisme en kan derhalve voortgaan met zijn taak van de opbouw van een soliede socia listische staat. Alle moeilijkheden ten ge volge van de contra-revolutie zijn over wonnen, onze nationale economie is gezond en sterk, de staatsschulden nemen geleide lijk af, zodat we alle redenen hebben om te verwachten, dat wij de doelen van ons tweede vijfjarenplan zullen bereiken. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van de leningen op lange termijn die Rusland verleend heeft. Advertentie EN TOCH KOMT GESCHENK VAN BARTELJORISSTRAAT 2 JUWELIER HORLOGER HAARLEM TELEFOON 13004 De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 30 november 1959 staat geheel in het teken van de uitzetting van chartale circulatie. Deze zette in de vorige week uit met 172 miljoen van 4259 miljoen tot 4431 miljoen en bereikte daarmede een hoogtepunt in dit jaar. Deze stand biyft echter nog onder de recordstand van 29 december 1958, toen de omvang van de cir culatie 4451 miljoen bedroeg. Naast deze grote onttrekking van middelen aan de geldmarkt moest ook nog 7 miljoen de viezen gefinancierd worden. De totale voorraad aan goud en deviezen daalde daardoor van f 5050 miljoen tot 5043 miljoen. De verhouding goud en de viezen is gewijzigd, door omzetting van 21 miljoen in goud. De goudvoorraad, welke sedert 19 oktober 4260 miljoen be droeg. 'is nu gestegen tot 4281 miljoen. Ook de rekening „andere ingezetenen" droeg bij tot verkrapping van de middelen. Naar deze rekening werd ƒ11 miljoen over gebracht, waardoor de stand thans 128 miljoen is. De financiering van deze ont trekkingen ging nagenoeg geheel ten laste van het saldo der banken, welke daalde van 489 miljoen tot 331 miljoen, der halve met 158 miljoen. Ondanks deze sterke vermindering van hun saldo behoef den de banken bijna geen voorschot ten op te nemen. Dit bedroeg slechts in totaal 5 miljoen waardoor het bedrag aan opgenomen voorschotten steeg tot 19 miljoen. Doordat de banken in het begin van de lopende kasgeldperiode ruim boven het verplichte gemiddelde hebben gestaan, konden zij de sterke vermindering van hun middelen, waardoor hun saldo onder het gemiddelde daalde opvangen, zonder hun In de gehouden buitengewone vergade ring van aandeelhouders van Bensdorp n.v. werd van aandeelhouderszijde voorgesteld, in de nieuwe n.v. aandelen.van 100 met stemrecht te creëren, in plaats van de voorgestelde onderaandelen. Nadat dit voorstel door de vergadering was aange nomen. werden de voorgestelde wijzigingen der statuten met algemene stemmen aan vaard. Desgevraagd zei de voorzitter dat het inderdaad in de bedoeling ligt te zijner- tijd notering van de aandelen ter beurze aan te vragen. Wat betreft de .gang van zaken over het bijna verstreken boekjaar deelde de directie mede, dat de resultaten van het concern gunstig geweest zijn, zo dat de verwachting gerechtvaardigd is dat eenzelfde dividend zal kunnen worden uit gekeerd. De directie van Ven der Heem n.v. te Den Haag deelt mede, dat de in het jaar verslag van 1958 uitgesproken verwach ting dat het dieptepunt van de recessie ook voor haar onderneming voorbij is, se dertdien werd bewaarheid. Produktie en omzet zijn aanmerkelijk gestegen en zul len ook het niveau van 1957 overtreffen. Dit. wordt niet uitsluitend veroorzaakt door de toeneming van de televisieproduk- tie, ook voor andere artikelgroepen kan zij een verheugende groei constateren. Door de hogere bezettingsgraad van het produktiecapaciteit is het rendement ge stegen. De winstmarges worden echt na delig beïnvloed door de stijging van het kostenpeil tengevolge van de met terug werkende kracht van 3 augustus af tot stand gekomen loon- en salarisverhoging en door de scherpe concurrentie in binnen- en buitenland. f Door de pas opgerichte International Gold Corporation uit Johannesburg is he den een plan aangekondigd voor de ver koop van verhandelbare goudcertificaten. De maatschappij heeft °en kapitaal van slechts 25.000 pond sterling, doch het plan heeft de steun van de Standard Bank of South Africa en van Johnson Matthey and Company, het grootste edelmetaalbedrijf in het Gemenebest. Op een alhier gehouden persconferentie werd medegedeeld dat de certificaten van 1 januari af ten verkoop zullen wor den aangeboden tegen een agio van niet meer dan 3'/2 percent. De certificaten zul len niet op naam zijn gesteld en vrij over draagbaar zijn. Momenteel kunnen de cer tificaten niet worden verkocht in het ster- ling-gebied doch zij zijn mogelijk aantrek kelijk voor beleggers in landen als West- Duitsland, de Verenigde Staten, Canada en België. (Van onze redacteur voor economie) Van welingelichte zijde vernemen wij, dat Frankrijk voornemens is voor te stellen de gelden, die in het ontwikkelingsfonds zijn gestort voor investeringen in de aan de E.E.G. geassocieerde gebieden in Afrika, ook voor Algerye te gebruiken. Naar verluidt is dit voornemen vooral in Nederlandse kringen te Brussel met gemengde gevoelens ontvangen. Nederland dat immers enorme kapitalen in Indonesië verloren heeft was bij de oprichting van het Gemeenschappelijk Investeringsfonds al geen voorstander van deelneming in investeringen in overzeese gebiedsdelen van andere landen en voelde in het geheel niet voor dit fonds wanneer daaruit ook investeringen in Algerye een gedeelte van het Franse moederland zouden worden gefinancierd Mede door deze Nederlandse tegenstand legde de Franse regering destijds de in tentionele verklaring af, dat zij eventuele haar ter beschikking komende bedragen voor ontwikkelingsprojecten niet voor Al gerije zou bestemmen. Thans schijnt Frankrijk zich niet langer aan deze inten tie te willen houden en het vraagt voor Algerije volkomen gelijkstelling met de andere Franse geassocieerde gebieden. Uiteraard zal dit voorstel op verzet en vooral ook Nederlands verzet stuiten, zo vernamen wij. Men voelt er weinig voor om het Investeringsfonds, dat de eerste vijf jaren 581 miljoen groot zijn zal en waaruit Frankrijk $511 miljoen ontvangt (de andere E.E.G.-landen krijgen dus 70 miljoen samen, maar storten er met elkaar '8 380 miljoen dollar in) nu ook te gebruiken voor Algerije een gebied waarvan de politieke toekomst nog vrij onzeker is. Tevens gelden juist voor Alge rije bij uitstek de bezwaren, die de Be neluxlanden, Duitsland en Italië bij de oprichting van het Investeringsfonds al formuleerden, namelijk dat men zich via dit fonds min of meer zou binden aan een koloniale politiek, waarop men geen en kele invloed zou kunnen uitoefenen. Met name West-Duitsland. dat door zijn niet- koloniaal verleden in de ontwikkelingslan den nog al wat goodwill heeft, bracht dit bezwaar sterk naar voren. Het Investe ringsfonds en de associatie van de over zeese gebieden is er ten slotte doorgeko men, omdat Frankrijk zijn deelneming aan de E.E.G. ervan afhankelijk stelde. Uit het investeringsfonds worden socia le (ziekenhuizen, wegen enz.; in feite de gehele infrastructuur) en economische projecten gefinancierd. Over de sociale projecten beslist de Executieve Commis sie van de E.E.G., waarvan de Nederlan der Mansholt vice-president is, over de economische de Ministerraad. Deze laat ste kan alleen met eenstemmigheid be slissen en voor economische projecten kan een land de financiering verhinderen, maar- in de Executieve Commissie wordt bij meerderheid van stemmen beslist. Toch biedt ook dit alles nog geen waar-, borgen, omdat in vele gevallen de grens' tussen economische en sociale projecten moeilijk te trekken valt. v, Maar waar de Fransen zelf een har de dobber aan zullen hebben is het vrije vestigingsrecht, dat zij volgens het E.E.G.-verdrag hun Euromarktpartners zullen moeten toestaan wanneer Alge rije een geassocieerd gebied wordt. In feite zou er dan dus in een stuk van Frankrijk vrije vestiging voor buiten landse concurrerende bedrijven zijn, iets waar het Franse bedrijfsleven wel minder op gesteld zal zijn. De zaak is dan ook nog allerminst in kannen en kruiken, en Frankrijk zal ze ker concessies moeten doen wil het zijn zin kunnen doorzetten. Frankrijk zou preferenties voor de Sahara-olie wensen BONN (Reuter) Volgens het te Dus- seldorp verschijnende „Handelsblatt" zul len, wanneer Frankrijk over enkele dagen de oliebuisleiding van Haoud Al Hamra naar Bougie opent, de zes landen van de Euromarkt waarschijnlijk een memoran dum ontvangen hebben, waarin de Fran se regering preferenties voor de olie uit de Sahara in de. Euromarkt voorstelt. Volgens het Handelsblatt zal Frankrijk vermoedelijk voorstellen de marktpositie van de Sahara-olie te verzekeren door de Sahara-olieprodukten vrij te stellen van heffingen, die er in de landen van de Euromarkt bestaan op de produkten van olie uit andere gebieden. Als tegenpresta tie zullen dan waarschijnlijk overeenkom stige concessies worden aangeboden op diverse produkten, die Frankrijk uit de Euromarktlanden importeert. Naar de mening van het „Handelsblatt" zal een dergelijk voorstel van de Franse regering moeten worden gezien tegen de achtergrond van het olie-overschot in de wereld, dat de afzet van de toekomstige olieproduktie in de Sahara moeilijk zal maken. 2. „Wordt wakker! Hola, wordt wak ker!" riep Panda, aan de heer schuddend, „pas op, of u ploft!" De heer opende traag de ogen en keek Panda met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Wat beduidt dit?" vroeg hij koel, „waarom schreeuwt u en schudt u aan mijn persoon?" ligt een bom op uw knieën, die elk ogenblik kan ontploffen!" riep Panda. „Dat zie ik," zei de heer, terwijl hij belangstellend het ake lige voorwerp bekeek, „mijn koffertje is wég en er ligt een bom voor in de plaats. Hoogst merkwaardig. Wat moet ik daar nu mee?" „Weggooien" riep Panda met overslaande stem, „het raam uit, voor dat hij ontploft!" „Komaan, u moet niet zo schreeuwen," zei de heer. U bevindt u vlak bij mijn oor en dus. „Maar die bom!" viel Panda hem opgewonden in de rede, „de lont is al bijna op!" en dus kan ik u beter verstaan, indien u rus- lig en weloverwogen spreekt," vervolgde de heer onverstoorbaar. En wat deze bom betreft, die kan ik niet zomaar weggooien, want hij is mijn eigendom niet. Laat ons dus eerst de herkomst ervan vaststellen." En hij bekeek de bom aandachtig, zich er blijkbaar niets van aan trekkend dat de lont al angstig kort was geworden. op de geldmarkt uitgezette gelden op te vragen. De geldmarkt bleeft dan ook tot en met de ultimo gemakkelijk. Het saldo van de staat daalde met f 26 miljoen van 491 miljoen tot 465 miljoen. Heden moest de staat circa 50 miljoen betalen wegens rente en aflossing op gevestigde, schuld. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 KNIPSELBOEKEN PHOTO-ALBUMS De International Longshoremen's Asso ciation (internationale vakbond van ha venarbeiders) en de East and Gulf Coast Shippers hebben een nieuwe arbeidsover eenkomst gesloten, waardoor een hervat ting van de havenstaking die door toepas sing van de Taft-Hartley Wet werd onder broken, wordt vermeden. De nieuwe C.A.O. die drie jaar geldt, kent de arbei ders een loonsverhoging van 41 cent per uur toe- Het bevel krachtens de Taft-Hartley Wet tot onderbreking van de staking werd 8 oktober gegeven en zou dus (na 80 da gen) op 27 december zijn verlopen. De vakbond beloofde de nieuwe C.A.O. aan haar leden voor te leggen ter goedkeuring. Zij gaf te kennen dat zij verwacht dat de C.A.O. voor 10 december zal zijn goedge keurd. De staalstaking De voorzitter van de Amerikaanse staal- arbeidersbond David Mc Donald heeft de werkgevers er van beschuldigd dat zij de op regeringsverzoek hervatte besprekin gen te kwader trouw voeren. Mc Donald zei dat de vakbondsonderhandelaren be reid waren tot een compromis, maar dat de producenten niet willen afwijken van hun voorstel, dat op 15 november al door de vakbond is verworpen. Bij de gehouden trekking van de 2V2 percent premielening 1954 Eindhoven is de premie van 25.000 gevallen op serie 10963 nr 9. De premie van 5.000 viel op serie 9178 nr 1, die van 2500 op serie 6551 nr 4. Vijf premies van 1000 vielen op serie 3136 nr 10, serie 80 nr 8. serie 7158 nr 3, serie 8217 nr 6 en serie-4228 nr 4. - Tien obligaties lootten uit met .f 250, te weten ser-ie 3136, nr.-3-,-ser*<l 2692 nr 9, •serfe'9178, nrs 2 en 9. serié 5520 nr 9, serie 9204 nr 10. serie 9292 nr 9, serie 6551 nr. 1, serie 1636 nr 9 en serie 1410 nr 9. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl Op grond van belangrijke ontdekkingen was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. OllUCi v iiiiuufciwii iui vin eai f Tegen pijnen en griep. Geschikl voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox, 20 tabl. (0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. (3.50 Natuurlijke leider. Generaal Paulo Be nard Guedes, een vroegere gouver neur-generaal van Portugees India, heeft dinsdag te Coimbroes (bij Opor- 'to) gepleit voor herstel van de monar chie in Portugal. De generaal sprak op een plechtigheid, waarop hij werd ge ïnstalleerd als vertegenwoordiger van de Portugese troonpretendent. Don Du- arte Nuno van Braganza. Volgens Gue des kan de „opperste en stimulerende macht van de koning, als een natuurlij ke leider, de werkelijke eenheid van de Portugezen verzekeren." Daarom. In Oost-Berlijn zal met ingang van 7 december de roomboter worden gerantsoeneerd, zo heeft de onderbur gemeester, Waldemar Schmidt, bekend gemaakt. Hij zei, dat de maatregel be doeld was om „een rechtvaardige verde ling te waarborgen en om te voorkomen dat de boter aan Westberlijnse hande laars wordt verkocht." Schermutseling. Een, Israëlische leger- woordvoerder heeft medegedeeld, dat zich dinsdag aan de grens van Israel, ten noorden van Gaza, een schermutse ling heeft voorgedaan, waarbij twee be^ wapende Arabische indringers werden gedood en twee Israëlische soldaten ge wond. De Arabieren waren op Israe- licht gebied op een Israëlische militai re patrouille gestuit. Besnoeiing. De Algemene Vergadering van de UNO heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld verzocht de onkosten van de UNO-voorlichting in 1960 tot vij miljoen dollar te beperken. Voorts dient Hammarskjor'd zich van tijd tot tijd door deskundigen te laten voorlichten over de doelmatigheid van de UNO- voorlichtingsprogramma's. Veronglukt. Een passagierstoestel van de Amerikaanse binrenlandse luchtlijn Allegheny Airlines is dinsdag in een sneeuwstorm in de bergen van Pennsyl vania verongelukt. 24 inzittenden, van wie 21 passagiers kwamen om het leven Een passagier werd zwaar gewond met een helikopter van een reddingsploeg naar een ziekenhuis overgebracht. Twee andere zwaargewonde inzitten den zijn onderweg overleden. Hoge boordjes. Hongarijes eerste com munistische partijcongres sedert de op stand van 1956 is in Boedapest „het eer ste Hongaarse hoge-boordjespartijcon- gres" genoemd. Alle afgevaardigden waren stemmig gekleed en buiten het „Huis voor de cultuur, waar het con gres plaats heeft, stonden zeker hon derd particuliere auto's geparkeerd. Postzegels. Griekenland zal in december een postzegel met de beeltenis van Im- re Nagy en de woorden „vrijheid voor alle volkeren" uitgeven ter herdenking van de Hongaarse opstand in 1956. Zo als bericht is heeft de Griekse regering onlangs vergeefs geprotesteerd tegen de uitgifte van een Russische postze gel met de beeltenis van de Griekse ver zetsstrijder Glezos, die tot gevangenis straf veroordeeld is wegens spionage. Oproep. De „Franse federatie tegen atoombewapening" heeft een oproep, ondertekend door 350 personen, tot de regering gericht, waarin zij deze ver zoekt af te zien van kernproeven en in ,1e stemmen met verbod van kernwa pens. De ondertekenaars zijn schrijvers geleerden, kunstenaars, dertig katholie ke geestelijken, onder wie de bisschop van Kamerijk, mgr. Guerry, en een veertigtal predikanten. Naar de maan. Het m:' lukte Amerikaan se maanschot van de vorige week heeft ongeveer vijftien miljoen dollar ge kost. Men moet met een tweede poging wachten tot een nieuwe raket klaar is. Dat kan nog wel een maand of twee duren, zo is dinsdag door 'n woordvoer der in Washington bekendgemaakt. Jordaan water. De V.A.R. zal een speciale vergadering van de Ara bische Liga bijeen roepen ter be spreking van Israëlische plannen voor aftapp-.n van de Jordaan ten behoeve van bevloeiingswerken in de Negeb- woestijn. Groot spaaroverschot De inleggingen bij de Nutsspaarbank Haarlem bedroegen in de afgelopen maand f 3.294.697 en de terugbetalingen 2.795.163, zodat het spaaroverschot f 499.534 beliep. Het inleggerstegoed be reikte hierdoor een totaal van 60.695.830 per ultimo november. Op de oceaan is een zeer diepe depressie aangekomen bij de zuidkust van IJsland. De luchtdruk in heC centrum was vanmor gen om 7 uur gedaald tot beneden 940 mil libar. In een klein gebied rond dit centrum heersen winden van orkaankracht. Een kuststation rapporteerde er een gemiddel de snelheid van 130 km per uur. Het front van de depressie bereikte intussen Ierland en verplaatste zich tamelijk sn< 1 naar hel oosten. Verwacht wordt dat het de komen de nacht in ons land enige regen zal ver oorzaken. De wind neemt toe tot krachtig en aan de kust wellicht tot hard uit zuide lijke richtingen. Aan de frontpassage ruimt de wind naar zuidwest tot west en wordt oceaanlucht aangevoerd met opkla ringen, maar ook met e nkele buien. In de temperatuur komt nog weinig verande ring. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. So tS'C v c- cB Donderdag 3 december Zon op 8.27 uur, onder 16.32 uur. Maan op 11.05 uur, onder 20.29 uur. Maanstanden 7 december 15 december 23 december 29 december 3.11 uur 5.49 uur 4.28 uur 20.09 uur eerste kwartier volle maan laatste kwartier nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 2 december Hoog water 4.42 en 16.59 uur. Laag water 0.23 en 12.45 uur. Donderdag 3 december Hoog water 5.29 en 17.49 uur. Laag water 1.08 en 13.29 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort. is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder motregen zzw 5 0,3 Ypenburg geheel bew wzw 5 0 Vlissingen geheel bew zzo 7 0 Eelde motregen windst. 6 0,1 De Bilt motregen windst. 4 0,2 Twente motregen windst. 5 0,2 Eindhoven motregen windst. 4 0,5 Zd Limburg motregen windst. 3 0,4 Helsinki geheel bew. windst. -2 0 Stockholm regen O 5 0 Oslo geheel bew ono 5 0,2 Kopenhagen geheel bew O 7 0 Aberdeen zwaar bew. z 7 5 Londen mist windst. 3 0 Amsterdam geheel bew. windst. 5 0 Brussel geheel bew. windst. 4 1 Luxemburg mist no 4 0 Bordeaux mist n 9 11 Grenoble geheel bew. nw 8 0 Berlijn geheel bew. O 11 0 Frankfort geheel bew. windst. 8 0 München licht bew. w 15 0 Ziirich geheel bew. windst. 4 0,1 Genève licht bew windst. 5 0 Locarno zwaar bew. OZO 6 19 Wenen licht bew ozo 11 0 Innsbruck half bew. w 13 0 Belgrado geheel bew zzo 14 0 Ajaccio regen no 7 Madrid zwaar bew. windst. 10 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2